DE RBEÜMATIEK KWELDE HEM. Plaatselijk Nieuws. Ingezon en. Zwapté japonstoffen winkel, iFIRNIAmSTRA beeldigsoms echter dreef hij ze wat te ver. Op zekeren dag werden twee on bekende personen in zijn kabinet binnengelaten. Hij groet henzij be antwoorden zijn groet met verlegen heid en wisselen, zonder iets te zeggen vragende blikken met elkander. Zij tastten in hun zakken, onrustig en ge jaagd; geen twijfel meer hij be vindt zich in de tegenwoordigheid van twee boosdoeners. Van een tafel die binnen zijn bereik staat, grijpt hij met een kracht, die door zijn vrees wordt verdubbeld, met beide banden een groot kasboek, dat aan de hoeken en op den rug met kope is beslagen. Zonder te aarzelen, werpt hij het den dichtst bijstaande van zijn beide bezoekers naar het hoofd terwijl hij uit alle macht om hulp roept. De getroffene zakt onder den onverwachten schok in elkaar, terwijl zijn metgezel verschrikt de vlucht neemt in de waan dat de baron plot seling gek is geworden. De lakeien snellen aan, grijpen de vluchteling balen den half doodgeslagene over eind en nu werd alles opgehelderd. De beide onbekenden waren buiten landsche bankiers, bij Rothschild ge accrediteerd. Door de tegenwoordig heid van den grooten financier in ver legenheid gebracht en niet dadelijk de brieven die zij voor hem bij zich droegen kunnende vinden zochten zij die, om ze hem ter hand te stellen Rothschild verontschuldigde en be schuldigde zich terwijl hij zijn uiterste best deed, om door de meest vriend schappelijke gastvrijheid te vergoeden wat zijn eerste ontvangst had be dorven. Hij had vlagen van edelmoedigheid, maar bedierf vaak door de wijze, waarop hij iets wegschonk, de ver dienste zijner weldaden. De bij hem overbeerscbende toon was ongeluk kigerwijs verachting jegens de mensch heid. «Ik vermaak me soms", zei hij, met een guinje aan een armen drom mei te gevenNiets is aardiger dan zijn verbazing te zienBijna altijd denkt bij, dat ik me vergis en hem het geldstuk zal terugvragen zoodat hij snel het hazenpad kiest. Beproef 'teens en ge zult zien, dat 'tzoo is." Rothschild overleed in 1841 te Frankfort. RECLAME. De Pink Pillen hebben hem genezen. De Heer H. Kaal, tuinman te Doetichem, schrijft ons: »Ik geef u kennis dat ik het herstel mijner gezondheid aan de Pink Pillen dank. Ik ben geheel-en-al verlost van mijne rheumatiek en gevoel nergens meer pijnen, terwijl ik te •voren niet anders kon loopen dan leunend op een stok en mijn lijden mij verhinderde te zitten en te liggen. Heer H. Kaal. (PortTet R. Yel«ink.'iï)oetincheni). Men schrijft ten onreöbte de rheumatische pijnen toe aan de koude/eii aan de vocht. Dat deze de uitbarsting van^de rheumatische crisis begunstigen, kan toegegfcven wordenmaar het is, een dwaling te meènen dat zij de eenige oorzaak zijn. Indien de-koude de eenige oorzaak ware, zou het voldoende zyn goed warm te bed te blijiven, om de pynen betrekkelijk spoedig te zien verdwijnen. De rheumathiek, evenals de jicht, het grawéel, het spit in den rug en de heumicht, hebben tot oorzaak de afzetting in de g^richUff, de blaas en de nieren van urinezuur.'""Htfe moet dat urinezuur, dat de pijnen veroorzaakt, worden weggevoerd. Dat is net groote waagstuk voor de rheumatieklijders Het antwoord bevindt zich in den aanvang van ,dit artikel, ondersteund door een voorbeeld uit duizenden geö»oïW?r«4k Pink Pillen zijn even eens onovertroffen tegen^cedarmoede, bi irouwlyden, maagk- Frys f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. In de door prof. F. Kenninck gepresideerde vergadering van de Vereeniging slndustrie- en Huishoud school," werd namens de commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester door den heer Rijckers ge rapporteerd, dat de rekening volkomen in orde was bevonden en derhalve wordt voorgesteld den penningmeester, onder dankzegging voor zijn beheer, te dechargeeren. Daaiop deelt de voorzitter mede, dat, zoolang de school nog niet is in eigen gebouw, de vereeniging niet kan toucheeren de huitengewoon booge Rijkssubsidie en te rekenen heeft met de oude subsidies. Hoewel niet is ontvangen de sub sidie van het Nuts-depaitement, heeft de rekening toch een batig slot; een gevolg óók van het groot bedrag aan schoolgelden, dat in totaal beliep f 3486 of f 638 hooger dan werd ge raamd. Toch zijn die schoolgelden geenszins afgepingeld zelfs genieten 17 leerlingen kosteloos onderwijs, ter wijl voor de overigen liet schoolgeld wordt geheven naar de draagkracht der ouders of verzorgers en con sciëntieus wordt nagegaan. De uitgaven aan salaris bleven be neden de raming. Aan salarissen werd uitbetaald f'5315.13 Aan huur f 1356. De uilgaven voor schoonhouden, verwarming, verlichting, enz. zijn hooger dan geraamdeen gevolg van de vijf buizen waarin de school is onderdak gebracht. Bij de Begrootin kon niet gedacht aan het betrekken van nog een vijfde perceel; had dit niet plaats gehad, dan zou het goed lot hooger zijn geweest dan f 1 18. Spr. hoopte, dat de Gemeente, op wier instigatie dat vijfde perceel is betrokken, althans eeniyszms de daar voor gemaakte onkosten zal vergoeden Daar bet Jaarverslag welhaast ut druk zal uitgaan en geen der aan wezigen voorlezing verlangde, deelde spr. er de hoofdzaken uit mede. De indruk van het Bestuur over d school is zeer gunstig. Zij bevindt zich in bloeienden slaat. Hel aantal leerlingen bewijst, dat dit geen sub jectief oordeel is. Maar met dat al is de kleine zóó groot geworden, dat de kleertjes niet meer kunnen uitge legd en er noodig een nieuw pak moet komen. Thans zijn er 274 leerlingen of 65 meer dan in het vorige jaar waarvan 67 de Fröbelschool en de 207 overige de Industrie- en huishoudschool volgen leerlingen uit alle rangen en standen Niet minder dan 15 huismop- -er uit den werkmansstand leereri er koken Hun trouw bezoeken der lessen be wijst wel, dat deze cursus voldoet aan een bepaalde behoefte Verder be- hooren 63 tot den dienstboden stand, 91 zijn kinderen van ambachtslieden, 29 van kleinhandelaren, 23 van ambte naren en groothandelaars, 10 van militairen beneden den rang van officier en 6 kinderen van officieren Over 't geheel zijn ambitie en ijver te loven, maar toch en zegt bet voort is het gewenscht, dat het ongewettigd schoolverzuim door de ouders worde tegengegaan vooral bij de cursussen, die vrijwel kosteloos zijn, óók al is er ijs of een ander pretje. Gunstig hierbij steken af de moeders, die den cursus volgen en van wie er drie kinderen op de dag school hebben. De ruimte der localiteiten is zóó penibel, dat het tot het uiteiste loopt. Dat is nu wel niet zou erg voor bet Bestuur maar wel voor lit-n die er in moeien werken. Het vorig verslag eindigde met de hoop, dat de leden wel dra weder zouden worden opgeroepen, maar nog altijd is het Bestuur even wijs als toen en kon bet dus geen nadere mededeelingen doen, zelfs met of bet al dan niet waai is, dat de ver eeniging de beschikking zal kiijgen over het huidig hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool, zooals door de bladen publiek werd medegedeeld. Te betreuren is het, dat het buiten gewoon hooge Rijks subsidie van f6000 gereed ligt, doch niet kan ge toucheerd eer bet eigen gebouw er staat. Wordt er niet gebouwd, dan is het verloren. Het onderwijzend personeel is thans 'zóó uitgebreid, dat nu voorloopig aan alle takken van onderwijs kan worden voldaan. Als men hen die nog steeds kosteloos onderricht geven meerekent dan is het onderwijzend personeel zelfs volledig. Onder hen heerscht de aangenaamste stemming. Hun aller toewijding is hoven lof. doch zeer groote erkentelijkheid mag zeker uitgesproken voor hen, die ge heel belangloos hun krachten geven aan de school. Het Restuur blijft hopen op de boogere subsidies óok vau Provincie j en Gemeente, docb zou bet zulk een gerustheid vinden als eenige van de 232 leden donateur of belangstellend lid werden en de school dus niet allen moreel, maar ook financieel steunden. In de vacaturen in het Bestuur werd voorzien door de verkiezing van mevrouw Schimmelpenninck van der Oye en mevrouw De Pool De tegen 3 Maart aangekondigde verkooping der buizen, waarir. thans de school is gehuisvest, is niet door gegaan, de vereeniging heeft ze tot 1 Juli 4908 in huur. Het Bestuur blijft intusschen diligent. Het eigen terrein aan deBlankenheimstraatwordt thans verhuurd, zoodat men geen rente derft. De heer T. W. de Tourton Bruyns, gepensioneerd kapitein der artillerie O. Iis benoemd tot Voorzitter van de commissie van keuring voor het Departement van Koloniën te Amster dam. Door de «Bataafsche Brandwaar borg-maatschappij' (agent de heer C. H. Valkenburg) is aan de ver eeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" een flinke premie toege kend voor haar flink en doortastend optreden bij den zwaren binnenbiand in Fongers' rijwielen-depót aan den Arnhemse lieweg. De hoerenhuizen Viandenstraai 15, 17, en 19, ttiaiis in gebruik bij de Industrie- en Huishoudschool en samen groot 6 A. 43 c. A., zijn in publieke veiling opgehouden voor f5000 per stuk. Er staat f20000 hypotheek op. Het kapitale heerenhuis aan de Nieuwstraat 8, bewoond geweest doo nu wijlen mevrouw Scliellus en groot met den voor- en den achtertuin li A., met bet daaraan grenzende ruime pakhuis, groot 1 A. 20 C.A.. is vooi 1 8000 verkocht aan den beer A. Her schei Bzn. In den Soestereng is Maandag middag bet paaid van luitenant L, van hel le regiment veld artillerie hier, dat schrikte en hel op een loo pen zette, dermate in prikkeldraad verward geraakt, dat het per wagen naar de ziekenstal moest worden ge bracht. Een paard door een Hamers- velder Dinsdag op de paarden mark i hier gekocht, schrikte op den Leus derweg en kwam te mallen op een juist passeereud W'ielujder, die eral- kwarn met een trap op zijn voet. Ho boeitje olIenJe voor smartegeld en i y wiel reparatie een tientje. Ouder talrijke blijken van be langstelling, zoowel van superieuren als kameraden herdacht j.l. Woens dag de vuui weker U. H. Verhaar zijri 25-jarig jubileum in dienst der 11. IJ. S. M. Door de Utrechtsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering dei Toonkunst wordt Dinsdag 18 Maart a.s. de Matheus-passion uitgevoerd. Al de aspiranten van hot 5e reg. infanterie zijn geslaagd voor bel examen voor militie-luitenant, t. w. de milicien-sergeanten jbr. L. v. d Brandeler, Flipse, G. Holtland, M. Kloos, N. A. A van de Roemer, A. Santmau, W. Schutte, M E. M. Woll en H. H van der Zoo de Jong. De trek naar het Nieuwe wereld deel neemt ook io onze gemeente toe. Gingen de vorige week reeds twee huisgezinnen scheep, nu zullen weldra weer een tiental personen hun lortuin in Amerika gaan beproeven waarondei 5 bankweikeis der H. IJ. S. M. Bij Kon. Best. is aandnejufiroüw A. J. van Harpen weduwe van den onderwijzer H. van Gelder een pensioen verleend van f 288 Het le elftal der A F.C «Quick speelt Zondag a.s. tegen U. D. te Deventer. Voor rijksrekening. De miliciens, die na hunne aankomst bij het regiment ongeschikt bevonden worden voor het verrichten van den dienst, kunnen voortaan voor rijks- rekeningon middelijk met verlofver trek ken en genieten alsdan vrij vervoer. Men schrijft uit Bunschoten aan de Nijk. Ct. Naar men verneemt hebben Ged p Staten van Utrecht afwijzend beschik op het verzoek van den kerkvoogd dei Ned. Herv. gem. alhier om tusscheri komst in zake het gebruik van toren en klukken en heeft ook het classicaal bestuur van Amersfoort vau de zijde van den commissaris der Koningin soortgelijke beschikking ontvangen. Zulks was te voorzien, waar Gedep. Staten wat tiouwens ni6t te ver wonder pn is de meennm *an het gemeentebestuur van Bunschoten om trent deze aangelegenheid ten volle deelen, deze n. 1. dat alleen bij het gemeentebestuur de volstrek te beschik king over gemeentetoren en klokken berust. Men is benieuwd wat het elassikaa] bestuur, in wiens handen de zaak heet gesteld te zijn, «doende wat des dits en des dats is," er nu op zal vinden Kerkvoogd Jacob van Zoest heeft tot dusverre nog niet veel eer van zijn werk. Dat gaat zoo, als rnen eigei machtig ingrijpt in de .rechten van derden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 7 tot 14 Maart 1907. GEBORENElisabeth Hendrika, d. van Reinier Meijer en Sijtske Bouman Petronella Maria Josephine, d. van Cornelis Johannes Josephus van Luijn en Maria Boerssen. Jacoba, d. van Antonie Smeitink en Dorothea Lucia Linck. Mijntje, d. van Jan Rain- selaar en Hendrika van 't Klooster. Derk, z. ran Pieter Brunselaar en Grietje Terpstra. Johannes Cornelis Willem, z. van Willem Derogee en Catharina Roovers. Johanna Maria, d. van Antonins Gijsbertus Aloysius van den Eist en Elisabeth Antoinetta van den Eist. Maria Elisabeth, d. van Hidde Terpstra en Joanna Alida Angelina van Rijssen. Jacoba, d. van Johannes Bouw en Evertje van Leuveren. Aartje, d. van Antonie Koenen en Maria Gijsberta van Plate ringen. Gerarda Adriana, d. van Hendrik Willem Eerenst en Maria Elisabeth Rikkers. Martina, d. van Jan van Kranenburg en Antonia Re nes. Johanna en Margaretha, twee d. van Barend van de Geest en Johanna Carolina Eversen. Arie, z. van Evert Buis en Willemina van Yeen. ONDERTROUWD: Willem Dirk Huisken en Johanna Manné. Cor nelis Met en Anna Louise Rasch. Jan Verton en Cornelia Daalmeijer. Gerardus Meijer en Jacoba Peterse Nicolaas de Man en Johanna Ha- genbeuk. GETROUWDGerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Lukas Pol en Elisabeth Adriana Verhoeff. OVERLEDENJoanna Catrina Ouwerkerk, 59 j., echtg. van Reijer van Wageningen. Levenl. aang. kind m. g. van Gerrit de Ruiter en Gerritdina Smit. Johanna Maria Alida Jacoba Kuntz, 15 m. Johan nes Bosbom, 79 j., wedr. van Maria Elisabeth van Doggenaar. Levenl, aang. kind vr. gesl. van Johannes van Eeden en Antonia van Ouwerkerk. Wilhelmus Zijsvelt, 77., wedr. van Everdina Hendrika Veltien. -Cor nelis vaD den Berg, 19 j. Helena Adriana Smeulders, 68 j., wed. van Wilhelmus van de Ven. Leusden. van 8 tot 15 Maart 1907. Geboren Johanna, dochter van Jan van Egdom en Evertje van Putten. Izaak, zoon van Paulus Klijer en Cor nelia van de Vendel. Gehuwd: Aart Cozijnsen en Wil- lempje Clement Johannes de Kruijf en Aleida van Donkelaar. Overleden: Eranciscus Dirkse, oud 72 j., ongehuwd. Hendrik Vrijhoef oud 69 j. ongehuwd. Woudenberg. Geboren: 11 Maart. Gerdina Cor nelia, dochter van Cornelis de Koning en Gerritje Kondijs. Ondertrouwd: 14 Maart. Helmert van Voorthuizen 27 jaren en Gijsje van Donkelaar, 21 jaren. «Steeneu des aanstoots". Geachte Redacteur Dringend verzoek ik U opname var het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Men is tegenwoordig in Amersfooi i zijn leven niet ineer zeker d w. z jaande van het Gymnasium het Zand over langs de R. K. kerk. Daar n. I. wordt men bijna iederen (lag 's mid dags om twaalf uur met een regen '■an sleenen begroet en met scheld woorden achterna gejouwd. Men kan zich daar een klein denkbeeld vor men, hoe het in een veldslag toegaat. Hel suist en blaast langs je ooien Telkens verwacht je getroffen te wor hn. Ik ben er ooggelu ge van geweesi rik hen verplicht er iederen dag lang- le gaan) hoe eenige mesjes van d. H.BS gemolesteerd werden en hoi zij het kleine maar brutale gespui met een paar centen vau zich al moesten houden. Is het niet ergerlijk dat zulke toe standen in een stad als Amersfoort gevonden worden Zelfs in achter buurten van groote steden gebeurt zooiets niet. Het zal misschien te ver klaren zijn uit een aangeboren liefde van Arnersfoorlers voor keisieenen Wat de zaak nog erger maakt is, dat dit kleine volkje (jk veronderstel dat bet om twaalf uur in de R. K. Kerk catecliismus^krijgt) zelfs van den ingang der keik uit hun bommon werpen, daarbij vloekend dat bet meer dan schandaal is. Dat alles deed mij soms inwendig koken van woede. Waarom? Je staat geheel machteloos tegen zoo'n bende. Schud één zoo'n jongen ervan eens Hink door elkaar, de gevolgen zijn niet te overzien. Zoo'n arme jongen zeggen de menschen dan. liet gevolg van dit onveilig maken van den openbaren weg is dat velen mijner confraters en wellicht ook men schen die ik niet persoonlijk ken hem, vermijden. Nu vraag ik: is dat een gezonde toestand? Kan daarin geen verandering gebracht worden? Laat ik liever zeggen: daarin moet ver andering komen. In de eerste plaats dunkt mij dat de pastoor of kapelaan der R. K. keik den jongens het on geoorloofde van hun doen eens onder de oogen zou kunnen brengen. Mis schien kunnen zij eenigen invloed op de jongens uitoefenen en ze tot betere gedachten brengen. Mocht dit niet baten dan acht ik het noodzakelijk dat omstreeks dien tijd daar een agent van politie aanwezig is. Hopende dat dit schrijven eenig resultaat moge hebben dank ik den lieer ledacteur nogmaals voor de ver leende plaatsruimte en verblijf ik Hoogachtend, EEN GYMNASIAST. Wij zijn het over het onhoudbare van een dergelijken toestand met den jeugdigen inzender volkomen eens, doch twijfelen niet, of, nu de aandacht er op gevestigt is, de politie aan dit schandaal een einde zal maken. Redactie. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Maart 1907 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f4af 8—. Peren f0.a 10.Klei- tardapp. f 0.00 a f 0 Zandaardapp. f 1.80 a f 2 iloendereiereii f 3.GO af 4 00 per 100 st. Eenden 0.a f U.Boter 1.30 a 11.45 per kilo. Mar- «riue f0a I 0.00. Zoetem. kaas f \ippen f0.90 a f1.20 Kuikens f0afO.OOPiep- uikensf 0.00 a i 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden fl.OÖ af 1.20 p. st. Jonge fO.OO a f 0.00. Hazen f 0.00 a f.0Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tarnrne f 0.90 a f 1.30 Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens 118.00 a f25 00 Varkens v. export a fZeugen f50.f70.Biggen f 8.a f 14.Schrammen f 00.a f00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a f00.— Os f000.— a fOOO.— Pinkstieren f 000.— a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge; heet. Boekweit; 25 heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len, 00heet. Zandaardappelen90 000 stuks Hoen dereieren stuks Eendene eren0000 kilo Hooi- boter. kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 25 zeugen. RECLAMES. SLAPELOOZE JACHTEN. Een inwoner van Utrechfr^eeft onderstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduüslag van groot belang is. Mejuffrouw H. M. Cruijs, Lange Roozendaal 11 te Utrecht^' meldt ons: Het \s reeds een heele tijd dat mjin elfjarig kind verschrikkelijk veel last had van" eeii vinnige uitslag in het gezicht. Het werdmoe langer hoe ergpf en op sommige plaatsen werd het zelfs zweren. Het was treurig om aan té zien hoe. zijn gepöndheid er onder leea en wij fBachten zekér met een ongeneeslijk iets t© doejj te hebben. Toen wij toevallig hoorden van de genezingen door Foster's Zalf tot stand gebraoM, aarzelden wij dan ook niet daar een proenbede te nomarf en waren wij zeer verwon derd Joen het kind reeds bij de eerste toepassing veel ^verlichting bekwrm en toen wij nog veertien met de zalf waren doorgegaan, was ons kind" geheel eu al ^an "zijn kwaal genezen. ondergeteck^ide velaar dat het boven- ide waar ja"1 en machtig U het publiek te op eüfé' wijze die U gpeddunkt. rzeker ;TT dat men U de <èchte jfctoters Zalf deaéfFae die Mejuffrouw CruijS gehad heeft TJ WAARSCHUWEN TEGEN E AM AAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze iste Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10,voor zes doozen. "Citsl-u.iterj.d- Zwjfrte zijde voér costuums. TELEPH, 1628.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2