NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecbt. BINNENLAND. No 22. Zaterdag 16 Maart 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 11. Telephoon no. 09. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een brutale diefstal. De diefstal op de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling in de Royal Horticul tural Hall te Westminster, is gepleegd Dinsdagavond twintig minuten vóór het sluitingsuur en de beide goudharen in het kastje die de brutale dief meenam wogen 287 en 149 Eng. ons, ruim 80 en 41 kilogrammen naar ons gewicht, terwijl ze 20 bij 7'/j en 10 bij 4'/l centimeter groot waren en het kastje 45 bij 50 cen timeter was. Het goud, van de fijnste soort, vertegenwoordigde, als reeds gemeld een waarde van 19,200 gul den. De dief, die eenige tijd om den schat heendraaide droeg een lange jas over zijn arm en toen hij meende onopgemerkt te zijn, greep hij toe, en stopte het kastje weg onder zijn jas. Twee dames die het gezien had den waarschuwden de politie, maar toen deze naar den uitgang snelde, was de man ai weg en men moest zich tevreden stellen met een beschrij ving van zijn uiterlijk. De tentoon stellingcommissie verklaart, dat alle mogelijke voorzorgen tegen diefstal genomen waren, maar het uitvoerende commité kan niet aansprakelijk gesteld worden voor deze ange- hoord brutale diefstal van de inzen ding der «Madibi Gold Mining Company" uit de Kaapsche afdeeling der Ten toonstelling, daar de detectives van de Scotland Yard in 't bijzonder mei de bewaking belast waren Men meent in politiekringen dat eengeslepen bende volgens een wel oveilegd plan heefi gehandeld en hoopt, dat het gewicht van den buit de dieven niet ver heeft doen loopen. Gelukkig is het gesto lene voor de volle waaide verzekerd Men was bijzonder op zjjn hoede voor de diamanten en andere waar devolle mineraliën. 't Zal de vraag wezen of de thuis komst van den Emir van Afghanistan na zijn aangename reis door Engelsch- Indië wel zoo heel vroolijk zal zijn. Volgens de Pioneer te Peshawar, heeft des emirs reis of juister het verloop er van, onder de fanatiek gezinde Afghanen groote ontevredenheid ge wekt. Men neemt 't den Emir zeer kwalijk, dat hij met de Engelsche officieren gegeten en gepraat, ge dronken en geklonken heeftdat hij Europeesche kleeding heeft aangetrok ken en Engelsche voortbrengselen beeft gekocht, maar bovenal dat hij zich heeft doen opnemen in de vrij metselarij. In een vergadering van moellahs bij Jellalabad zijn oproerige redevoeringen gehouden en is de Emir er van beschuldigd, dat hij, door zijn vrijmetselaarschap, zijn godsdienst verloochend heeft, ja zelfs gingen enkele moellahs zoover, dat zij den Emir niet langer waardig oordeelden heerscher te zijn. Sirdar Inayat Ullah Khan, des Emirs oudste zoon, trachtte eerst de moellahs te bepraten, doch toen dat mislukte, zond hij troepen ter ontbinding der vergadering en er volgde een heftig tooneel, waarbij evenwel geen bloed werd vergoten. Deze moellahs of godgeleerden zijn immer sterk geweest in hun haat tegen Engeland en de Emir heeft steeds veel waarde gehecht aan hun meening en hun goede gezindheid te zijnen aanzien, terwijl hij bij voort during rekening moest houden met zijn broeder Na«r Uliuh Khan, die naar den troon dingt en steeds ge golden heeft als de voorvechter voor den vreemdelingenbaat en den waren godsdienstzin. De Ruyter-postzegels. De „St.-Ct." bevat een Kon. besluit van den 20sten Februari (^Staatsblad" no. 54), tot het tijdelijk verkrijgbaar stellen van bijzondere postzegels van 1 en 2'/i cent. Het eenig aitikei van dit K. B. luidt Met ingang van een nader door den Minister van Waterstaat te bepalen datum, doch niet later dan op 24 Maai t, worden zoolang de voorraad strekt nevens de gewone postzegels van 1 1 en 2'/i cent verkrijgbaar gesteld bijzondere postzegels van die waarden, waarop behalve het waarde- ciifer, het portret van den Admiraal Michiel Adriaenz. de Ruyter en eene ooilogsvloot in actie voorkomen. Zij zijn alleen in het binnenlandsch ver keer voor frankeering geldig tot en met 31 Mei daaraanvolgende te midder nacht. Op deze bijzondere zegels zijn dezelfde bepalingen van toepassing, welk egelden voor de gewone postzegels. Hulde voor de Ruyter. Reuter seint uit Kopenhagen: In Denemaiken is ongeveer 4000 Kr. bij eengebracht, voor welkesom een gouden beukentak zal worden gekocht, die op hut graf van De Ruyter zal worden nedergelegd ter gelegenheid van de herdenking zijns driebonderdsten ge boortedag. Prins Hendrik te Berlijn. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen is naar Bei lijn vertrokken, om den 18en de investituur van Prins Eitel Fritz als Herrenmeister der ;Jo- hannitter-order bij te wonen, en zelf bij die gelegenheid bevorderd te wor den tot Rechtsritter van die orde. Z. K. H. zal als gast van den Kei zer in het slot te Berlijn intrek nemen. Steenkolen in Noord-Limburg. De Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken heeft bij hare boring nabij Helden, ongeveer 10 K.M. westelijk van Venlo, welke zij voor rekening van de Rijksopsporing van Delfstoflen verricht, op eene diepte van 730 meter het steenkolenterrein aange boord Men verwacht spoedig ontgin- bare steenkolenlagen aan te treffen. Nederlandsche vermogens In 1865 verkreeg de Nederl. Bank de bevoegdheid, gelden en andeie waarden in bewaring te nemen. Eeist in 1869 werden de voorwaarden voor bewaarneming openbaargemaakt, aan vankelijk alleen voor «gesloten" be- waarnemingen (verzegelde pakken). Daar er toen vele formaliteiten ge vorderd werden en de bewaargever voor elke toevoeging of terugneming persoonlijk naar de bank moest komen, werd er slechts weinig gebruik van gemaakt. In December 1880 werd de aopen" bewaargeving ingevoerd en belastte de Bank zich met het knippen van de coupons. Maar eerst na 1887, toen de ge legenheid lot bewaarneming ook aan bet bijkantoor te Rotterdam en de agentschappen was opengesteld en de Bank zich ook met het verzilveren van de coupons belastte, namen de bewaar- nemingen in omvang toe. Op 31 Maart 1881 had de Bank nog slechts 11 open bewaarnemingen ter gezamenlijke waarde van f367.000. Op 31 Maart 1906 was dit geste gen tot 4890 pakketten, ter waarde van 269 millioen, waarbij nog 37 millioen te Rotterdam moeten gevoegd worden en 162 milliosn aan waarden van Postspaarbank, Rijkspostpaarbank en Indische Postspaarbank, samen 468 millioen. De Ned Bank is dus langzamerhand administratice van een steeds toe nemend getal Nederlandsche vermo gens geworden, waarvan het beheer steeds meer van haar krachten vergt. Tentoonstelling voor Volkevoeding. De commissie voor de Tentoonstel ling voor Volksvoeding, benoemd door het bestuur der Afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmis bruik, heeft voor de inzending voor nagenoeg alle artikelen zooveel mede werking mogen ondervinden, dat het welslagen verzekerd mag beeten. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten. De Bloemen en Plantencommissie van bovenge noemde maatschappij beeft in hare vergadering van 13 Maart 1907 ge houden in een der zalen van het K. Z. Genootschap »Natura Artis Magistra" te Amsterdam de navol gende onderscheidingen toegekend. Verguldzilveren medaille: als eerste prijs in de uitgeschreven prijsvraag voor de schoonste verzameling gefor ceerde bloemheesters (afgesneden tak ken) aan eene verzameling afgesneden bloemen van de firma D. J. Tas Zonen te Aalsmeer, bronzen medaille aan 25 Begonia Erfordia, als bijzon dere verzameling van planten voor het Seisoen, van de firma Joh. van den Berg Zoon te Amsterdam. Hulde aan minister Staal. Wij lezen in »De Werkmansbode" »Een onzer lezers, vroeger een der voormannen in onze beweging, doet in een schrijven aan ons het denkbeeld aan de hand, den Minister van Oorlog, den heer H. P. Staal, een hulde te brengen. De beschouwing van den schrijver vindt haar grondslag in een dergelijke huldebetuiging, indertijd aan Minister Tak van Poortvliet gebracht bij de verwerping van zijn kieswet, een wet die zou geleid hebben tot het algemeen kiesrecht, wat de schrijver vergelijkt bij de verwerping van de oorlogsbe- grooting door de Eeiste Kamer, omdat daarin werd overgegaan tot de afschaf fing van het blijvend gedeelte van de militie, een eerste stap in de richting naar het volksleger, wijders een stap werd gedaan tot ontlasting der ooi logs- begrooting, zoo dringend noodig, om dat de vrijkomende sommen beter kunnen besteed worden. Het denkbeeld van den schrijver geven wij ter overweging; mogelijk dat hieruit wel een initiatief kan volgen. Wij voor ons zouden het ook betreuren als deze Minister van Oorlog heenging, zonder dat een protest daartegen, zij het in den vorm van een hulde, zou hebben weerklonken. In het nemen van democratische maatregelen zijn wij niet verwend, en men moge onzerzijds het nemen van die maatregelen als den plicht van de regeerders beschouwen, dat legt ook ons den plicht op, als zij dan ten gevolge daarvan worden genoodzaakt tot heengaan, wij daarvan goede nota behooren te nemen." Het bestuur der «Oranjever- eeniging" deelt ons mede, dat voor het vereenigingsjaar 19071908 als com missarissen dier vereeniging zullen optreden de heeren J. A. Schoterroan, Th. C. V. ter Maat, P. R. Kok, R. Meester, W. G. Klomp en C. v. Zwol. De heer H. van Gelder zakte Donderdagmiddag in de Utrechtsche- straat door een beroerte getroffen ineeD. In de melksalon binnengedra gen vermochten twee inmiddels ge roepen geneesheeren slechts den dood te constateeren. Per politie-brancard werd het lijk naar zijne woning in de Bergstraat overgebracht. De majoor der infanterie A. Holland, thans nonactief, wordt bin nenkort in actieven dienst hersteld. Bij een bewoner van de Molen straat onder de gemeente Leusden, werden Donderdagavond, een paar zakken cokes ontvreemd. De dader is onbekend. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 Maart geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lOVi uur, Ds. P. Heering, van 's Graven hage. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Donner. Gercform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Ds. J. de Vries, van Grafhorst 's Av. 5 uur, Ds. J. de Vries. Chr. Gereforra. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Ook een crisis-beschouwing. In »Het Vaderland" lezen wij het volgende Zeer bejaarde dame aan het dejeu ner tot haar gast uit de residentie En weet u ook boe het nu staat met het Ministerie? Neen, mevrouw, ik weet niet anders dan dat de heer Cort van der Linden volgens de laatste nieuwstij dingen tracht een Ministerie te for- meeren. Zeker dan een liberaal Minis terie? Ja, als de rechterzijde niet kan, en het demissionnaire Kabinet niet wil, dan zal er wel een nieuw libe- beraal Ministerie moeten komen. Waarop de oude dame in alle ernst Wat een getob. Ik heb zoo'n medelijden met die arme Koningin. Wij hebben al zooveel last met onze hooien, en dat Zij dit nu ook nog moet hebben. (Historisch.) Het stembureau niet in bet kolenhok. Men schrijft uit Barneveld aan het Handelsblad: In de alhier gehouden Raadsver gadering vroeg en verkreeg de heer W. van de Bleek gelegenheid om eenige vragen te stellen omtrent de pas in gebruik genomen nieuwe open bare school te Terschuur. Spreker zeide gehoord te hebben, dat liet de bedoeling is om het stembureau in het kolenhok van de nieuwe school te doen zitting nemen. De voorzitter, de heer W. baron van Nagell, wees er op, dat hierom trent nog niets bepaald is. De heer Van de Bleek zeide dat genoemd lokaal toch reeds voor dit doel opgemeten is, en dat er reeds een opgave van prijs van de voor een stembureau noodige meubelen aan een timmerman gevraagd is, bij wien vervolgens een en ander is besteld. Spreker heeft echter direct tegen dezen timmerman gezegd met de uit voering te moeten wachten, tot er Raadsvergadering wasgeweest. Vermoe- delijkzou het dan wel niet rneernoodig zijn Immers, artikel 65 van de Kies wet zegt, dat bij plaatselijke veror dening, waarvan afkondiging geschiedt, voor elk stemdistrict een geschikt stemlokaal wordt aangewezen. En nu achtte spreker een kolenhok niet zoo bijzonder geschikt voor stem lokaal. De voorz. noemde bedoeld lokaal het gymnastieklokaal, wat heel iets anders is dan een kolenhok of berg plaats, zooals de vorige spreker be- weeide. De heer Van der Bleek zeide hierop zelf in het bestek gelezen te hebben, dat dit lokaal met den naam van bergplaats wordt aangeduid. Vreemd genoeg heeft men de zoldering van dit kolenhok geplafonneerd. Wel aardig bedacht dus om de leden van het stembureau naast de steenkolen te doen plaats nemen, zeide spreker. De voorz. wenschte duidelijk te doen uitkomen, dat er geen sprake van is om de heeren in een kolenhok te stoppen. Maar daar ga ik ook nooit in, repliceerde de heer Van de Bleek. Hierna werd tot tevredenheid van den heer Van de Bleek het school lokaal voor stemlokaal aangewezen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5