NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Waarom bij oude lilem betreurde. BUITENLAND, BINNENLAND. No, 27. Woensdag 3 April 1907. ik&s-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant fè föp- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangcstraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zooals blijkt uit een mededeeling in de «Agricultural Records" verleent de Arnerikaansche regeering aan den land- en tuinbouw in den jongsten tijd krachtigen steun door kostelooze verstrekking van zaden voor graan soorten en stekjes voor de vrucht- boomen, die voor sommige streken het meest gewenseht blijken. Daar aan voegt ze uitvoerige aanwijzingen toe over de beste wijzen van aanplan- ling en behandeling. De landbouw kundige gevolmachtigde Frank M. Mijer, die kort geleden van een on- derzoekingsreis door China is teiug- gekeerd, heeft daar velerloi gezien, dat hem ook voor Amerika bij uit stek geschikt voorkwam. O a. een aantal planten, die in China uitste kend gedijen en uie vermoedelijk in Amerika dat gedeeltelijk hetzelfde klimaat heeft met succes kunnen woi- den geteeld, Zoo ontdekte de heer Mijer een soort haver, die grooter beschot oplevert dan eenige haver- soort in Amerika. Ook verzond de heer Mijer uit China honderden zen dingen van stekjes van uitstekende soorten peren, pruimen abrikozen, dadels, perziken, van voedergewassen en vezelplanten enz. die in Amerika gecultiveerd zullen worden. Zoo tracht de Arnerikaansche regeering den land en tuinbouw vooruit te brengen en voor deze takken van bedrijf nieuwe wegen te openen. Van den eenen kant komen er berichten dat Stolypin ieder oogenblik voornemens is den Tsaar voor te stellen de Doema te ontbinden, daar hij merkt dat alle samenwerking met haar on mogelijk is. Sommige bladen daaren tegen beweren dat onder de gematigde liberalen meer en meer hoop begint te ontstaan, dat Rusland in den Eersten Minister een eerlijk, bekwaam en moedig Staatsman heeft gevonden, die overtuigd is van de onmogelijkheid het oude stelsel te herstellen, en die de ontwikkeling der zaken in consti tutioneels richting zoo krachtig moge lijk wil bevorderen. Het is in de laatste tijden in En geland wel eens voorgekomen, dat dames zonder hoed de kerk bezoch ten. Sommige dominees vonden dat zeer onbehoorlijk, en er zijn zelfs kerken, waar de hoed voor de kerk- gangsters gebiedend is voorgeschre ven. Zoo is het ook in de Mary's Pa rish Church te Scarborough, waar gisteren een trouwplechtigheid vol trokken zou worden. Toen bruid en bruidegom den drempel overschreden hadden en de bruidsmeisjes volgden werd baar de verdere toegang gewei gerd, daar zij geen hoofddeksel droe gen, doch het haar alleen met bloe men hadden getooid. Een oogenblik groote verwarring! Gelukkig kon de trouwplechtigheid toch doorgaan, want de dames kwamen op het denkbeeld haar zakdoek over het hoofd te bin den. Toen werden ze toegelaten. Men maakt zich weer een weinig ongerust over de gezondheid van Koning Edward van Engeland. De Koning lijdt aan keelaandoening. Mis schien zal hij voor dit jaar afzien van zijn gewone reis nrar Mariënbad en in Augustus naar Cauterets in de Pyreneeën gaan. In de Paaschdagen hebben de Fransche socialisten een congres te Lyon gehoudener waren vele socialistische afgevaardigden bijeen. Zondagmiddag werd het rapport voor gelezen over den algemeenen toestand der partij Daarna werd de houding der socialisten in de Kamer scherp aangevallen door de afgevaardigden van de Seinemaar toch werd een votum van vertrouwen in hun beleid aangenomen. Vervolgens ging men over tot het debat over de directe actie, de algeineene staking en bet tegengaan van de vaderlandsliefde. De meerderheid achtte de directe actie en de algemeene staking ver werpelijk de meeste redenaars noem den zich ook vaderlandslievend en achtten dat geenszins in strijd met het denkbeeld van het internationalisme. De heer Orry ging heftig te keer tegen de aansporingen lot desertie, daar men zich niet mag onttrekken aan de verdediging van het vaderland, zelfs al moest het met geweld Koude in Europa, warmte in Amerika. Acb en wee roept men over de ongelijke verdeeling van de goede dingen dezer wereld in Europa en in Amerika. Daar snakken wij nu sinds dagen en weken naar wat warmte en droogte en in Amerika puft en blaast men nu reeds, als wij in 't hardje van den zomer. Gisteren had men in Weenen en in geheel Oosteniijk een hevigen sneeuwstormin Gallicië, Moravië en de Alpen liggen gedeelten der spoor wegen dik onder de sneeuw en tusschen Selzthal en St. Michael bleef een goederentrein in de sneeuw steken. Uit Rheichenbach in Silezië wordt sneeuwstorm gemeld in het Eulenge- bergte, waardoor de bergspoor slechts met moeite den dienst kan volhouden tusschen Reichenbach en Oberlangen- brelau werd een landbouw-inspecteur door een sneeuwploeg gepakt en levens gevaarlijk gewond en aan het station Gnadenfrei geraakte een wisselwach ter door den sneeuwstorm onder een trein en werd gedood. Zaterdag teekende de thermometer te New-York 75 graden, te Washing ton 92 graden Fahrenheit, de warmste Maandag, dien men in de Unie ooit beleefd heeft Het weder in Engeland en Rusland. In Engeland heeft men of juister had men gisteren, in 't eene district mist en koude, in 't andere warmte en zonneschijn. Buiten Londen waren de treinen te laat door mist, in de City hing tot 9 uur een zware mist en te Sheermes moesten de oorlog schepen binnen blijven. Zuid-Rusland is geteisterd door een hevigen blizzard overal zijn de spoor wegen geblokkeerd en de telegraaflijnen gebroken en het verkeer is door de sneeuw geheel gestremd. Op de Zwarte Zee woedt een hevigen stormreeds worden vele ongelukken gemeld. De lente, die, evenals bij ons, ook te Rome haar intrede had gedaan is daar plotseling weer verjaagd. Op eens is het weer begonnen te sneeuwen. Ook in Roemenië sneenwt het hevig, en sommige streken van Zuid-Duitsch- land liggen eveneens onder sneeuw bedolven. Een zilverklonip gevonden in Canada. In de Temiskamingue-mijn is naar uit Ottowa gemeld wordt, een rijke vondst gedaan. Er word een zilver en kohaltklomp gevonden van 276 pond gewicht, met een zilvergehalte van 33 percent. Er werd ook nog een klomp gevonden van één ton gewicht die 61 °/o zilver bevatte. Vóór een jaar vond men in dezelfde mijn een klomp van 100 pond, die 70 zilver bevatte. De oplossing. Geeft het Ministerie gevolg aan Hr. Ms. uitnoodiging om aan te blijven schrijft het Vaderland dan zal het toch waarschijnlijk zonder den Minister Staal zijn. Maar al treedt deze af, de richting door hem aange geven, wordt niet losgelaten. De op lossing zal aizoo ten slotte blijken te zijn een werkelijke avance van de democratische richting in legerzaken. De overwinning van de Eerste Kamer daarentegen loopt voor deze uit op een feitelijke nederlaag. Komen de legerhervormingen er, dan zullen zij niet worden ingevoerd door Min. Staal, maar dc zaak blijft aan de orde en keert in anderen vorm terug. Los gemaakt van de personenquaestie, zal de oplossing van het geschilpunt voor velen gemakkelijker, bun standpunt ten opzichte daarvan althans objec tiever wezen. Het werd overigens tijd, dat er een oplossing kwam. De Vredesconferentie, waarvoor Dr. Kuyper reeds begin Ja nuari in dit verband waarschuwde, komt steeds nader. Waarschijnlijk heeft ook de gedachte daaraan ten slotte de Rechterzijde tot bijdraaien genoopt. Zij wist zeer wel, dat eene regeling van de Tweede Vredescon ferentie door een Ministerie uit de Rechterzijde, met het oog op de in ternationale positie van den Heiligen Stool, vrijwel onmogelijk was. Maar welk een genoeglijk schouwspel het voor velen wellicht zou geweest zijn, de beide groepen der coalitie daar over met elkander te zien harrewarren het hoogere belang van ons land en van het welslagen der Vredesconferen tie mocht daaraan niet ten offer wor den gebracht. Uit den Haag wordt gemeld, dat Generaal Staal zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aan genomen. Ouderdoms-verzekering. Het ontwerp Ouderdoms-verzekering is thans bij den Raad van State inge komen. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt daarbij aan werklieden, die een wachttijd vervuld hebben,op 65 jarigen leeftijd eene ouderdomsren te verzekerd eveneens aan hun weduwen op den- zelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt bij dit ontwerp niet verzekerddoch zij, die wegens invaliditeit de premie-betaling niet hebben kunnen voortzetten, ont vangen op 65-jarigen leefiijd eene UIT HET ZWEEDSCH DOOR P. H. Wijsman. 3) «Dat' kon mij geen lor schelen. Ik luisterde als een dienstbode, zoo nieuwsgierig als de meid maar wezen kan. Maar spoedig werd ik treurig gestemd, want die goeden Ellen was zoo bitter bedroefd en haar verhaal werd telkens weer afgebroken door snikken en Maar, hoor eens Lind, wat ik je hier zeg, daarover heb ik nog nooit, met iemand ter wereld gesproken 'k Waardeer ten volle die onderscheiding ik zwijg stil als een deftige grafkamer." «Een tamelijk schelle stem viel Ellen in de rede. Het was het geluid eener oude vrouw. «Liefste kind, kun je dien heer dan in 't geheel maar niet vergeten 7" zeide zij meèlijdend. «Neen, Malena, dat kan ik niet. Ik zal hem blijven liefhebben zoo lang als ik leef «Arm kleintje 1" «Neen, beklaag mij daarom niet. Het is heerlijk een enkele maal in 't leven zulk eene genegenheid te mogen gevoelen mijne liefde voor hem is geduldig en stil, zij het ook zonder hoop. Maar toch zou ik voor geen schatten van de wereld willen, dat ik hem nooit had gezien, Malena. Dat verzeker ik je." «Ja zie je, de juffertjes zijn op dat punt zoo anders. Ik weet het nog zoo goed hoe ik, toen ik bij uw papa en mama diende, op Johan den stalknecht verliefd was en hoe ik toen hij mij niet wilde begrijpen, zoo nijdig op hem werd, dat ik hem wel in 't water zou hebben willen stooten «Maar Malena! Jij, die altijd zoo goed en zacht bentIk heb ook geen recht om mij te beklagen en dat doe ik ook niet. Het spijt mij alleen maar zoo verschrikkelijk dat hij zoo wreedaardig en valsch behandeld is. Hoe heeft Ida toch zóo leelijk tegenover hem kunnen doen!" Ik schrikte. Groote GodZou het mogelijk wezen dat i k het onschuldige hart van ons leeuwrikje gevangen had, zonder dit te willen of te weten 7 Nu werd het stil in de kamer, een lange poos. Maar ik stond nog altijd op het portaal te luisterenbevreesd, dat iemand de trap op mocht komen. Toen begon de oude weer «Mijn lieve kleine Ela, het spijt de oude Ma lena toch zoo dat zij niets, niets kan doen voor haar lieve juffrouw, die zij op haar armen heeft gedragen toen zij klein was, en die later zoo alles heeft gedaan, en van haar zuinig kleègeld nog heeft afgelcnibbeld om Malena maar geen honger en kou te laten lijden." «Jawel Malena; je kunt wel iets voor mij doen. Bid God voor hem, dien ik zoo liefheb als niemand in de wereld dan jij alleen ooit zal weten hoe lief ik hem heb. Bid God, zijne hartewond te willen genezen en hem gelukkig te doen worden." «Hoe heet hij 7 Dat heb je mij nooit gezegd Ellatje. Ik kan toch niet voor onzen Lieven Heer treden en zeggen: ««Zie in genade neer op den mijnheer die door juffrouw Grundberg bedrogen is geworden."" «Dat niet. Maar je kunt wel zeggen «Goede God, wil hem gelukkig maken dien Ellen lief heeft Nu werd het mij al te warm onder mijn vest en ik scharrelde de trap af en de straat op.- Een mensch kan jarenlang rond loopen zonder te weten wat er in zijn eigen gemoed omgaat. Ik had stellig nooit hartelijke liefde voor Ida Grundberg gevoeld. Het was zulk eene verliefdheid geweest waarbij de zinnen de grootste rol spelen, met oogen en handen. Misschien had de kennismaking met een ge heel ander soort van meisje, met mijn vrien delijk, grijs, verstandig, vroolijk leeuwrikje, onbewust voor mijzelf, mijne oogen geopend voor hetgeen er aan mijn «snoeperig lief meisje" ontbrak, en had die mij hierdoor de teleurstelling die ik van hare zijde ondervond kalmer doen opnemen, dan ik dit anders zou hebben gedaan. Een paar maanden waren sedert verloopen. Op een avond stapte ik naar de oude Malena. In de woning der armen behoeft men nooit verlegen te staan om een reden van zijn be zoek voor te wenden. Ik herinner mij niet meer of ik naar iemand die ook hier in huis moest wonen, gevraagd heb; of welk ander onderwerp ik ter sprake bracht. Zooveel weet ik nog dat wij, toen ik na dit bezoek het huis in de buitenwijk verliet, de beste vrienden waren, door tusschenkomst van twee kronen. Slot volgt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1