Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ingezonden. rente, waarvan het minimum ƒ104 's jaars bedraagt. Overigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen naarmate van hun loonklasse en van bet getal betaalde premien, terwijl de weduwrente op een vast bedrag van ƒ104 's jaars bepaald woidt. Door de overgangsbepalingen wordt gezorgd voor hen, die bij liet in wer king treden der wet den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben. Gisteren werd te Utrecht de 29e algemeene vergadering gehouden van »De Unie, een School met den Bijbel", onder leiding van baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, die de vergadering opende met een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen dat het aantal scholen in het afgeloopen jaar belangrijk is toegenomen. Er zijn op bet oogenblik 37 vacatures bij het Christelijk onder wijs, welk aantal binnenkort door aanbouw van nieuwe scholen nog aanmerkelijk zal {tijgen. Voorgesteld werd door bet locaal comité I van Rotterdam, vorm en let ter van het Unie-blaadje te wijzen. Na eenige discussie werd op voor stel van den heer de Savornin Loh- man besloten de zaak aan het be stuur over te laten. II. M. de Koningin en Z. K. H. 'de Prins vertrekken hedenmiddag on geveer 5 uur (stadstijd) uit Den Haag per Staatsspoor naar liet Loo. De «Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland" hield gisteren te Utrecht onder voorzitterschap van den Heer C. F. A. Zernike, uit Amster dam, hare negende algemeene ver gadering. De voorzitter opende de vergadering met eene korte toespraak, waarin hij o.m er op wees, dat er voor het comité voor salarisactie in het afge loopen jaar niet veel te doen was, en hoewel verschillende pogingen der leden voor salarisverbetering door het hoofdbestuur gesteund werden, werd de meening uitgesproken, dat de ervaring heeft geleerd, dat de drang van boven af moet komen en allereerst wijziging van art. 26 derde zinsnede van de Wet op het Lager Onderwijs noodig is. Voorts, dat voor de hoofden ten aanzien van salaris- verhooging geheele diensttijd bij onder wijs in aanmerking genomen moet worden. Oranje-Nassau-Oord. Van de houding, die bet bestuur van «Oranje Nassau's Oord« tegeno ver den directeur heeft aangenomen zegt het »N. v. D.": »Een directeur geeft te kennen, dat samenwerking met een zijner ondergeschikten onmogelijk is geble ken hij zegt dat in een zeer scher pen vorm dien de »N. Ct." niet vermeldt, maar wel het «Nieuws" en men antwoord hem: samen werken moet gij, niemand gaat weg handhaaft nu tóch uw prestige! «Een man van eer kan, dunkt ons op zulk een eisch slechts één antwoord geven; dokter Donath heeft het gegeven En de collectieve ontslag-aanvrage van de voornaamste medewerkers van den directeur zet aan dat waardige ant woord nog een beteekenis bij, die het bestuur tevergeefs tracht weg te redeneeren." Men meldt uit Renkum: Indien alle patiënten bij bun voor nemen blijven, zullen er slechts 7 van de thans op O-N.-O. veipleegd wordende patiënten, de terugkomst van mevrouw Graafland als adj. direc trice afwachten. Een oud-patiënt heeft aan het medisch en verplegend personeel, en voor elk der patiënten bloemen gezon den. Nederlaudsche-Heideiuaatschappij. Zaterdag 30 Maart werd te Dor drecht eene bestuursvergadering ge houden van de visschersvereeniging »De Eendracht" gevestigd te Dordrecht welke mede werd bijgewoond door de heeren A. A. Wengerman en A. B. Brouwer, respectievelijk Directeur en Leeraar der Ned. Heide-Mij en den Heer B. J. Gelder te Groningen Redacteur der Visscherij-courant. Op deze vergadering werd van ge dachten gewisseld over eene mogelij ke aansluiting der Vereeniging «de Eendracht" welke 350 leden telt, bij de HoofdafdeelingZoetwatervisscberij der Ned. Heide Mij. Na uitvoerige discussie verklaarde het Bestuur zich in beginsel voor aan sluiting en besloot het in dezen zin te adviseeren aan de leden welke hierover in eene buitengewone alge meene vergadering zullen beslissen. Donderdag a.s., des avonds te 8 uur, zal het Deltfsche studenten Quartet, met medewerking van enkele stadgenoolen. een concert geven voor de leden van Aniicitia Het programma luidt als volgt: 1. Quintenquar'tet, llaydn Allegro, Andante o piu mo-so allegretto, Menu- etto, Finale2. Geistliche Lieder Bach 1. O, Jesulein Siïsz, O,Jesulein mild! 2. Jesus, unser Trost und Leben; 3. Andante uit de alt-sonate, Rubinstein, voor alt en piano 4a. Andante uit het 5e concert, G. Golterman, b. Ga votte no. 2, solo voor violoncel, D. Popper; 5 I. Kerlingaland, 11 Moederke alleen, E Hullebroek, III. Inmanuel, E. Nössler, Kirchenlied ausdem 15ten Jahrhundert (liederen voor mezzo sopraan) 6. Quartet Op 29, Schubert, Allegro ma non t.roppo, Andante, Menuetto, Allegro Moderato. Het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis aan de St Andriesstraat, zal op Maandag 8 April a.s., des nam. te half drie, officieel geopend worden. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur geraakte het 4-jarig dochtertje van zekeren H wonende in de Molen- straate ter hoogte van de tlellebrug al spelende onder een wagen. Het kind bekwam eenige ernstige blesuren, zoodat het bij een der buren binnen gedragen verbonden moest worden. Ons is gevraagd geworden door den Chef-Secretaris van hel Leger des Heils om de aandacht onzer lezers te vestigen op het feit. dat hun Jaar- lijksche Zelfverloochenings-Aanvrage zal worden gehouden van den 3den tot den 19den April, teneinde gelden bijeen te brengen voor de In-en Uit wendige Zending. Het werk van het Leger des Heils in ons land, zoowel a!s in bijna alle deelen der wereld, wordt thans gun stig beoordeeld door alle klassen. De tijd heeft bewezen, dat de energieke William Booth en zijn medewerkers goede vrienden zijn van de armen en hulpbehoevenden, en menschen secten, nationaliteiten en standen heb ben hun steun aan dit werk gegeven. Wij laten hieronder eenige cijfers volgen, waaruit men zich eenigzins een denkbeeld kan vormen van de uitgebreidheid en verscheidenheid van den arbeid van het Leger des Heils in alle deelen der wereld. Wij weten iets af van hetgeen het Leger heeft gedaan in ons eigen land. en met het volste vertrouwen brengen wij daarom deze Aanvrage onder de aandacht van onze lezers. Statistiek. Het Leger des Heils werkt thans in 53 Landen en Kolo niën, predikt bet Evangelie in 30 verschillende talen, heeft 7646 korp sen en buitenposten, 759 maatschap pelijke inrichtingen, 461 dagscholen 15 militaire tehuizen, 15039 officieren en kadetten, 5073 employees, 19549 muzikanten, 9377 korpskadetten en geeft 66 verschillende tijdschriften uit, met een oplage van 963370 num mers. Het bijblad «Onze Kinderen" tot dusverre alleen verkrijgbaar voor de abonné's op bet «Handelsblad" zal voortaan ook voor niet-inteekena- ren worden afgegeven. Het blad is reeds vier jaar een welkome gast des Zaterdagsavonds in de duizenden gezinnen waar het «Handelsblad" gelezen wordt. Een welkome gast, want het streven der redactie was: het blad te laten voldoen aar. hooge eischen, waartoe zij zich de medewerking verzekerde van die Kinderschrijversen-schrijfsters, wier naam in ons land een goeden klank heeft. In tegenstelling met wat men onge zonde kinderlectuur mag noemen, is dit blad ontspannend en opvoedend. Aiuergfoortsche Tramweg-Maatschappij. Maart. 1907. Maart. 1906. Aantal betalende passagiers Opbrengst der passage Opbrengst van diversen Totaal opbrengst Opbrengst per dag en per kilometer 0768 ƒ478.20 j 63.68 541.88 D 9.71 6766 ƒ.480.50 25.34' 1,505.84' o 9.06' Gednrende den zomerdienst t Mei1 Oct. werden op de Vrijdagen (marktdagen) vervoerd in 1904 gemiddeld '298 personen v 1905 302 v (op 1 Juni 1905 werd de halte aan de koppel in dienst gesteld,) en in 1906 gemiddeld 321 personen. Een ongeluk door roekeloosheid. Up den eersten l'aaschdag had op den weg tusschën Muiden en het Merwedokanaal een vreeselijk ongeluk plaats. Eenige wielrijders trachtten de Gooiscbe Stoomtram hij te houden daarbij reed een hunner zoo dicht naast de tram, dat de machinist hein een paar maal waarschuwde voor zichtig te zijn. Hij bleef echter naast de wagens rijden zoodat hij op een noodlottig oogenblik tegen den eersten wagen aan reed. De machinist stopte terstond. De ongelukkige bleek in stukken te zijn gescheurd: de dood moet onmiddelijk zijn ingetreden. De roekeloosheid van den i ijder moet als eenige oorzaak vati het ongeluk worden beschouwd. De eerste wagen, die bij het ongeluk gedeeltelijk ontspoord was, werd rnet eenige moeite weer in het spoor gezet Het vreeselijk verminkte stoffelijk over schot werd in een goederenwagen ge legd en meegevoerd naar Amsterdam. Aan het station Weespei poort was de per telephoon gewaarschuwde poli tie aanwezig om het af te halen en naar de woning van den verongelukte te vervoeren. Boschbrand. Zondagmorgen ontstond een hevige boschbrand in het Nijreesbosch te Ambt Almelo, toebehoorende aan den huize Almelo. Een oppervlakte van ongeveer 4 H.A werd door het vuur vernield. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door vonken uit een loco motief. Is een Kalibemesting voor haver gewenseht «Dat vind ik de grootste gekheid die er bestaan kan," zei Jan Lam- mers onlangs, «om haver te bemes ten. Haver groeit zeer goed zonder mest." Wel mogelijk antwoord Jan van Oers. maar mét mest groeit- ie beter. Begrijp-je? En daarom be mest ik mijn haver. Doe-jij het dan maar zonder. Jan van Oers had gelijk en toch s het niet te verwonderen, dat Dam mers sprak, zooals hij deed want in derdaad er is geen gemakkelijker ge was dan haver geen landbouwgewas neemt met zoo weinig moeite de ver schillende voedingstoffen uit den bodem. Ook de Kali. Daar, waar andere gewas sen geen Kali meer kunnen vinden kan de haver nog wel wat er uit halen. Dat is intusschen niet hetzelfde, alsof de haver geen Kali noodig had. Zeker op kalirijke gronden, dus op kleibodems behoeft de haver zeker niet met Kali bemest te worden, al thans vooreerst niet. Doch op lichtere gronden is de kwestie anders Daar bevordert een rijke voorraad gemak kelijk opneembare Kali, zoowel de korrelopbrengst als destrooopbrengst. Geen betere leerling dan het voorbeeld De bovengenoemde J. van Oers had bij eigen ondervinding, dat Patentkali den haveroogst zeer vergrootte en zich lijk betaald maakte. Daarom deed hij de volgende proef om zijn vrienden en buren te overtuigen (inderdaad door Van Oers te Sprundel gedaan): Bemesting per IT A. 400 kg. PatcDtktli Niets 300 k.g. Beendermeel 300 k.g. Beendermeel 200 k.g. Chili salpeter 200 k.g. Chili salpeter Onbemest Zonder Kali Met Kali Opbrengst por H.A. 1200 k.g. 2180 k.g. 4180 lc.g. zaad (haver) P300 k.g. 2200 k.g. 3230 k.g- stroo. Aldus had Van Oers, door de Kali bemesting een meeropbi engst van 2000 K.G. haver en 3230 K.G. strooi, wat op f 170.35 geschat werd. Aan gezien 400 K.G. Patentkali f26 gekost hadden, had hij dus door zijn Kali bemesting per Hectare een zuivere winst gemaakt van f 144.35. per Hectare. Mij dunkt, dat een dergelijke op brengst op gewonen zandgiond wei eens de moeite waard is, overwogen te worden. Ik acht het niet wel mo gelijk, dat zonder bemesting, waar ook, iets dat op dezen oogst lijkt, verkregen kan worden. Ik durf dan ook een dergelijke bemesting als Van Oers gaf, voor de haver gerust aanbevelen. In plaats van Patentkali had men de dubbele hoeveelheid Kaïniet kunnen geven en in plaats van beendermeel had hij slakkenmeel of superfosfaat kunnen gebruiken. Mishandeling, Van tijd tot tijd jagon de coutanten ons een rilling op het lijf door een verhaal van een of andere bizondere wieedheid: een levend-begraven hond, een doodgeranseld paard, of iets dergelijks. Maar weet ge wel, o Rillers, dat al die op-zich-zelf staande gevallen slechts korreltjes zijn aan den berg van wreedheid die dag-aan-dug onder uwe oogen verrijst, dikwijls op nw eigen last en lot uw eigen genoegen Een paar maanden geleden lazen we van een man te Schiedam, een jenever-stoker, die zijn hond stroopte vóór deze heelemaal dood was, en voor velen zal het een genoegdoening zijn geweest het vonnis te lezeri zóóveel dagen of weken cel Maar gij die levende palingen vilt of doet villen (wat uit moreel oogpunt het zelfde is), zijt gij iets beter dan die jeneverstoker? De paling is een fijn-bezenuwd schepsel, en heeft waarschijnlijk een sterk gevoel van pijn. En onder het oog van politie en justitie, voor ons oog en voor dat onzer kinderen, worden deze dieren op de openbare straat letterlijk doodgemarteld. Levend wordt de buik opengesneden, levend worden zij geledigd en gevild. Daarna mogen zij uren lang liggen krimpen van pijn. Zóó is gewoonlijk 't lot der kleintjes. Van de groote wordt dikwijls eerst de kop afgesneden. Schijnbaar is dit beter, maar ook alleen schijnbaar. De paling is namelijk een koudbloedig dier, en de kop bloedt niet ledig, blijft nog uren leven. Soms nog wel 24 uur. Als de mootjes worden be wonderd op uwe tafel, of smakelijk worden verorberd, ligt de kop nog in den vuilnisbak te gapen en met de oogen te draaien, vermoedelijk helsche pijn lijdend. Elke paling die op deze wijze wordt behandeld, lijdt evenveel of meer als een paard of hond, die ge levend zoudt villen, en dan aan hun lot overlaten. Slechts één afdoend middel is er om dat gemartel te voorkomenhet dier doodmaken, slachten, vóór 't ge vild en gekerfd wordt. Men ziet, het recept is eenvoudig. Slachten geschiedt het best door de hersens te kwetsen, wat op vele wijzen kan gebeuren Den zekersten weg be wandelt men door 't aanbrengen van een drietal flinke sneden in den kop: een langs-snede, en twee dwarssneden even boven en onder de oogen. In den regel is 't ook voldoende, het beest de hersens in te slaaneen paar flinke klappen op den kop met een hamer, een handbijltje, of met de scherpe kant van b.v. een kilo gewicht. Eerst daarna villen, kerven of kop-afsnijden. De stuiptrekkingen die dan nog volgen, behoeven u niet te veront rusten; 't zijn zenuw-trekkingen die met gevoel niets te maken hebben. Het bewustzijn zetelt in de hersens, en als deze dood zijn is het pijn-ge- voel verdwenen. Gewoonlijk is 't niet voldoende, de vischvrouw te zeggen dat zij zóó moet doenals gij u hebt omge draaid, gaat zij haar gewone gangetje. Is 't u ernst met de zaak, blijf er dan bij staan tot het slachten is afgeloo pen, en let er op dat het goed ge beurt. Zijt ge hiervooor te teerhartig, schrap dan, ook in uw eigen belang, de paling op uwe menu's. Meer dan eeris is aangetoond dat zich in hel lichaam van dood gemartelde dieren tijdens die marteling een vergif; ont wikkelt, dat onder hppaalde omslan- digheden doodelijk kan zijn voor hem die het dier eet. Waaischijnltjk is reeds menig mensch weggekwijnd aan 't vergift dat hij binnenkreeg met een doodgemartelde paling. Goethe wist liet wel Alle Schuld nicht sicli auf Erden. Geachte Redactie! 't Is naar aanleiding van het resumé van het verhandelde in de laatstge houden ledenvergadering van de Oranjevereeniging, opgemaakt door uwen verslaggever en voorkomende in uw blad van 30 Maart jl., dat ik mij, als secretaris dier vereeniging, verplicht gevoel op te komen tegen enkele grove onjuistheden, die door uwen verslaggever daarin zijn vermeld. In de 5e alinea van dat lesumé staat o.a.«Gewezen werd op de scheiding 1), die men bij een nationaal feest wilde maken, door de burgerij zóó te groepeeren, dat de christelijke vereenigingen bij elkander in «De Arend" zouden wor den samengebracht." Niets is minder waar, dan het hier boven aangehaalde. Noch door het bestuur, noch door één dei aanwezi gen is ook maar met één woord ge wezen op de scheiding, waarvan uw verslaggever melding maakt. Gaarne had het bestuur al de leden der Oranjuvereenigirig op 19 April vereenigd in één zaal, maar aangezien I.et ledental (gelukkig) zóó groot is, dat «een der zich te dezer stede be vindende zalen, hij eene drukke op komst, de leden met hunne genoo- digden zou kunnen bevatten, meende het hestuur geheel in den geest der leden te handelen door in twee ver schillende zalen twee verschillende programma's te doen uitvoerenna tuurlijk een ieder, van welke gezindte hij ook moge zijn, de vrijheid latende, welke van die twee programma's te kiezen. Eii waar het bestuursvoorstel bij rondvraag met algemeene stemmen werd aangenomen, daar is m. i. wel liet bewijs mede geleverd, dat het bestuur zich in zijne zienswijze niet bedrogen heeft. In de 8e alinea van meergenoemd resumé slaat, dat liet bestuursvoorstel werd aangenomen, «op voorwaarde dat alsnog op het programma zul len komen openbare muziekuit voeringen of wel een optocht, zoo noodig met fakkellicht." Uw verslaggever is ook hier geheel bezijden de waarheid. Wel zal door het bestuur in overweging worden gpnomen of openbare muziekuitvoe ringen of wel een optocht, zoo noo dig met fakkellicht alsnog zullen of zal kunnen plaats hebben, doch van het alsnog op het programma komen van die festiviteiten is voor alsnog geen sprake. En nu ik toch eenmaal aan het zuiveren hen, wil ik nog even aan stippen dat ook de vermelding van de medewerkende vereenigingen on juist is, evenals het vermeide betref fende de verschuiving van de leden vergadering naar Juni (zie laatste alinea. In de conceitzaal van het café «de Arend" zullen medewei king verleenen De zangvereeniging «Looft den Heer" en de reciteerclub «O B. TL", beide onderafdeelingen van de christe lijke Jongelingsvereeniging «Psalm 119 9" en de Amersf. gymn.-,scherm-, halter- en worstel-vereeniging «Ajax", in de concertzaal van de sociëteit «het Valkje"; de «Amersfoortsche Zang en Tooneelvereeniging" en de Man doline-club «Ai ion", terwijl voorts besloten is de ledenvergadering, die anders in Maart moet worden ge houden, niet alleen dit jaar, maar ook in den vei volge in Juni te doen plaats vinden. U dankzeggende voor de mjj ver leende plaatsruimte en de hoop uit sprekende, dat Uw verslaggever in den vervolge nauwkeurig melding maakt van het verhandelde in eene vergadering, teeken ik mij Hoogachtend, Uwe dienstw dienaar. G. J. v. S1ERENBERG DE BOER, Secretaris der Oranjevereen. 1) De spatieering is van den inzender. "ïïêfit.vme. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denten dat men te oud is om verlichting te bekomen en tc worden genezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onderstaande verklaring, die aan duidt dat verlichting en genezing van ziekten afhangen van een oordeelkundig gevolgde behan deling. Mejuffrouw de Wed. Hoogland, wonende Breedestraaat 9 'te Amersfoort, meldt onsLange jaren ben ikliangedaan geweest met een nier ziekte, ik had,' onophoudelijk pijn in den rug en zijden evenals in de maagstreek. De urineloozing geschiedde tfiet een sterk, branderig, pijnlijk ge voel en het water was meestentijds vuil, drassig, dik en vojv witachtig bezinksel. Vele jajen ben ik ojider behandeling geweest, doch imnjer bleek di^ tevergeefs. Daar ik reeds tachtig mar oud bon, dacht ik dat mijn dagen geteld wJhrn. Toentthen mij sprak van Foster,s Rugpijn.lNiercn lillen, had ik daar niet veel vertrouvfhn in, doèli toen ik hoorde dat zoo vele menschep in mjjn onmiddelijke nabijheid hier door volkomen,' genezen waren, wenschte ik er een prqhFsutue te nemen. De uitwerking was huiten ï$e verwachting; reeds na een week was mijn toestand enorm veel beter en veertien da gen later kon ik .mijn familie en kennissen me- dedeelen,Adat/ik totaal genezen was. Ik weet niet hoe tr^t' mijn dank hiervoor moet betuigen en ik ben in de wolkpn van vreugde, dat ik thans geen medicijnen b&oef in tc nemen. Ik ondcrgetcekende zerklaar dat het boven staande waar is en maffitig U het publiek te maken op elke wijze dieHJ goed dunkt. Hoop voor bejaarde Jjii. Honderden ouden van dagen van 70 tot 9(*jaar zijn radicaal gene zen van nier- en blaajfcekten door Foster,s Rugpijn Nieren Pillen. HDit geneesmiddel ver- licht en geneest volkomm dc meren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een éénig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men Ükle ech^dE*oster's Rug. pijn Nieren Pillen geeft, (Vie^Üe die Mejuffrouw Hoogland gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel lx ƒ1.75 voor één of ƒ10 voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2