NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Gemeenteraad. ACHTERBUURT. Wo. 35. Woensdag 1 Mei 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n®. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In de gisterenmiddag gehouden raadszitting gepresideerd door den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers ontbraken slechts twee raads leden n.l. de heeren C. T. van Beek en Mr. J Heyligers. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, zooals die door den secretaris waren opgesteld en voor de raadsleden ter inzage hadden gelegen, deed de voor zitter mededeeling van een heele lijst van ingekomen stukken, waai onder o. a. een missieve van Gedeput. Staten houdende goedkeuring der af- en over schrijving van posten op de begrooting, missieven van B en W. over de in diening van het gemeenteverslag over 1906, over de kasopname bij den ge meenteontvanger en over de bekende zaak der leeraren aan de H. B. School; verslagen over het afgeloopen jaar van de Kamer van Koophandel, de ver- eeniging het Groene Kruis en der Industrie- en Huishoudschool, een schrijven der vereeniging Handel en Nijverheid tot toelichting van haar adres omtrent het marktwezen; een verzoek van verschillende kooplieden en neringdoenden om de varkensrnai kt niet te verplaatseneen adhaesie- betuiging van de plaatselijke afdeeling der vereeniging voor pluimveeteelt in zake de reorganisatieplannen voor het marktwezeneen schrijven van de Hilversumsche Ijzergieterij waarbij zij zich voor de eventueele levering van benoodigde ijzerwerken aanbevee't; een verzoek om eervol ontslag van de onderwijzeres mej. Westenberg; een verzoek om subsidie van het Midden gewest van het Ned. Gymnastiekver- bond voor de dit jaar hier te houden feesteneen verzoek der commissie voor het in de volgende maand alhier te houden internationaal kegelconcours om daarvoor prijsmedailles beschik baar te willen stellen en een schrijven van den directeur der H. B. S. met verzoek maatregelen te willen treffen, die het hem mogelijk maken zijn functie te kunnen blijven waarnemen, zooals zulks behoort. Daarop komt aan de orde het eerste punt der agenda Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende het voort bestaan der Amersfoortsche Tram en Rapport van de Commissie uit den Gemeenteraad betreffende het voort bestaan der Amersfoortsuhe Tram. De voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot eene volgende ver gadering in verband met pogingen door de burgerij aangewend om deze onderneming steun te verleenen. Z. h. st. wordt aldus besloten. Tot onderwijzeres aan de Openbare School tweede soort in de Hellestraat wordt daarop met 14 van de 15 stem men benoemd mejuffrouw Poortman. Een voorstel van het Dagel. Best. om aan den onderwijzer C. A. Heuoks eene gratificatie te verleenen van f 187.71 voor het waarnemen der be trekking van Hoofd aan de school in de Koningstraat wordt z. h. st. goed gekeurd. Omtrent de aanvang vaD den rnetsel- cursus aan de Ambachtsschool deelen B. en W. mede, dat deze is uitgesteld tot een leeraar zal zijn benoemd het- aeeu door den Raad zwijgend wordt goedgekeurd. Aan mejullrouw A. M. D. Boer winkel, wordt op haar verzoek, op voorstel van B. en W. verlenging van verlof toegestaan tot I Juli met be houd van jaarwedde. Op een verzoek van A. van de Pol waschbleeker alhier om teruggave van door hem gestorte gelden, wordt na eenige discussie met algemeene stem men afwijzend beschikt. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de bouwverordening lokt geenerlei besprekiDg uiten wordt z. h. st. goedgekeurd. Op dezelfde wijze hecht de Raad zijn goedkeuring aan de 5 volgende punten der agenda. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener veror dening houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen en gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten, grachten en pleinen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de veror dening no. 4, houdende verbodsbe palingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn voor den aanleg van een straat gracht of plein. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van het bestuur van het Diaconie- School Fonds der Ned. Herv. Gemeente tot afwijking van de Bouwverordening en tot het mogen hebben van een uitweg naar het Plantsoen. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van A. Los, daarbij ver zoekende adressant vergunning te verleenen tot het bouwen van een woonhuis. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot vaststelling van rooilijnen. Bij het volgende voorstel van Burgemeesetr en Wethouders tot schenking en onderhandsche verkoop van eenige gemeente-eigendommen gebruikt in het lijdelijke gemeente- Ziekenhuis, doet de heer Hagedoorn de vraag op welke wijze deze schenking door B. en W. geregeld is. Het heeft zijn bevreemding gewekt, dat instru menten aan het Liefdehuis worden afgestaan, die in handen van onge schoolde zusters niets waard of wel gevaarlijk kunnen wezen, terwijl deze voorwerpen voor het Groene Kruis ontzettend veel waarde zouden hebben. De voorzitter antwoord, dat aan hel Liefdehuis gevraagd is welke voor werpen bet gaarne zoude hebben en dat daarvan toen een lijstje is opge maakt. De heer Jorissen deelt mede, dat hem door den wethouder Visser inder tijd was gevraagd of het St. Elisabeth's gasthuis eenige voorwerpen wilde overnemen, waarop door hein ge antwoord was: och ja, wat goed is, waarom niét. Het bedrag dat het Ziekenhuis voor de verschillende voor werpen wilde geven, was in de oogen van B. en W. echter te gering. De beer Hagedoorn stelt voor het lijstje te rectificeeren en die voor werpen (sterelisalor en gummiver- banden) aan het Groene Kruis af te staan. De heer Plomp is van oordeel dat dan eerst het bestuur van het Liefdehuis daarover moet worden ge hoord. Wethouder Visser legt nog eens nadruk op het feit dat het Liefdehuis voor het vele wat het voor de gemeente en 't armbestuur deed nog nooit een cent voordeel heeft genoten. De heer Gerritsen wil de regeling aan B. en W. overlaten. De heer Hagedoorn kan geheel met den heer Plomp meegaan om alvorons te beslissen eerst het Liefdebuis te vragen of het bedoelde voorwerpen niet beter acht in handen der Groene Kruiszusters. Het voorstel van den heer Hagedoorn daarop in stemming gebracht wordt met 13 tegen 2 stem men (die van de heeren Visser en Gerritsen) aangenomen. Tot leden der stembureaux worden daarop benoemd Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 1e Stemdistrict (tevens Hoofdstem bureau). Voorzitter de Burgemeester. Leden H. W. van Esveld, A. A. Hamers. Plaatsvervangende leden D. Ger ritsen, J. W. C Bloera, A. M. E. des Tombe, M H. Pel, W. Kleber. 2e Slemdistrict. Voorzitter M. L. Celosse. Leden N. Veis Heijn, A. H. van Kalken. Plaatsvervangende ledenW. B. Pel, T. van Daal, W. Wolff, L. O. Verkerk, C'. A. van Blaricum. 3e Stemdistrict. Vooizitter A M. Tromp van Holst. LedenC. J. D. van Eek, M. R. N. Oosterveen. Plaatsvervangende leden J. Knop pers, J. Bolk, T. J. H. Bianchi, J. H. A. E. Visser, J. van Wessum. Voor de verkiezing van leden van den Raad. Ie Kiesdistrict. Voorzitter de burge meester. LedenH. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst, N. Veis Heijn. Plaatsvervangend voorzitterE. L. Visser. Plaatsvervangende leden M. H. Pel, J. Bolk, A. M. E. des Tombe, H. Meursing, W. Wolff. 2e Kiesdistrict. Voorzitter A. A. Hamers. Leden: M. R. N. Oosterveen, S. J. van Duinen. Plaatsvervangende ledenJobs. Knoppers, J. van Wessum, T. J. H. Bianchi, J. H. A. E. Visser, L. A, Houbaer. 3e Kiesdistrict. Voorzitter J. C. Rolandus Hagedoorn. LedenC. J. Plomp, J. W. Joris sen, J W. C. Bloem. Plaatsvervangende ledenB. A. Siddré, C. A. van Blaricum, L. O. Verkerk, I. ter Schuur, W. Kleber. Op een verzoek van het hoofdbe stuur van den Algemeenen Neder- landschen politiebond om subsidie wordt conform het advies van B. en W. z. h. st. afwijzend beschikt. Aan de orde komt een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van legesgelden ter secre tarie en tot het verkrijgbaar stellen van stukken, die aan den Raad worden overgelegd: De artikelen der daartoe strekkende verordening zullen luiden als volgt Artikel 1. Ten behoeve van de Gemeente-kas zullen legesgelden geheven worden naar het volgende tarief. Aiukei 2. Secretarie. a. voor een afschrift van of uittieksel uit elk stuk, genoemd in artikel 72 en 175 der Gemeentewet, van eene akte van aanstelling voor eene tijdelijke 2) Heddema is een ongelukkig mensch, hij is is ontevreden met zijn levenslot en hij be grijpt niet dat de strijd, die nu gestreden wordt slechts ten goede komt aan volgende geslachten. Hij stond niet hoog genoeg om niet een aandeel van 't geen te verwerven was, op te eischen voor zich zelf, voor zijne kinderen. Voor zich zelf, hij ondervindt dage lijks de onmogelijkheid. Meer loon, betere werktijden, alles goed en wel, maar ze ver anderen niets aan zijne omgeving. Die is dom en ruw en dat blijft ze. Voor zijne kin deren zijn oudste jongen een reus naar 't lichaam, een dwerg naar 't verstand, door liep de school doch wist weinig. Eerst wat scharrelen van den eenen baas naar den an dere en eindelijk bootwerker als vader. Zijn oudste meisje ging van school als dagmeisje dienen. En zoo zal 't wel gaan met de klei nere kinderen ook. Ze zullen worden als va der en moeder: Heddema had zoo gaarne gezien, dat ze het beter kregen, dat hun leven niet zou voorbijgaan zonder genot. Want de wereld is toch mooi, er is zooveel te genieten, waarom dan toch altijd te moe ten voortsukkelen in vuilheid, in gemeenheid. Genot, zeker dat is er ook in de armelui's buurt. De stilte van den avond wordt plotse ling verstoord door een brullend zingen van »Lang zalle ze leven". De deuren van de kelderwoning in 't huis, waarvan Heddema de derde verdieping bewoont gaan open, een zwakke lichtschijn glimmert door de donkere straat, een troepje mannen en vrouwen met verhitte tronis hotst naar buiten, in hun midden een paar stokoude menschjes mee voerend. 't Gouden bruidspaar, zooals op 't karton te lezen staat, dat door een jonge kerel in dolle rondedans aan een stok wordt heen en weer gezwaaid. Er is feestgevierd, al dagen lang, de buurt heeft bijgedragen. Met sparregroen en rozen van vloeipapier in helle kleuren is 't keldertje versierd. De je- neverflesch ging bij dag en avond rond en nu is 't de laatste dag van den feesttijd, de trouwdag, 't wordt den feestgenooten te erg in 't keldertje ze moeten naar buiten om de schorre keelen krachtiger te kunnen uitzet ten om meer ruimte te hebben voor hun dronkemansdans. Er zal een ommegang door de buurt gehouden worden, waarbij een be zoek zal gebracht worden aan de verschil- i lende kroegen. De leider der feestelijkheden ordent den stoet. Die leider geniet een groote reputatie van welsprekendheid. Bij bruiloften en begrafenissen is hij een welkom gast, omdat hij zich nooit onbetuigd laat en al tijd gereed is een woordje te spreken. Wat hij dan vertelt, begrijpt niemand, de inhoud wordt diepzinnig verborgen onder taalvormen die niemand kent, maar die door de hoorders voor deftig en welgemanierd worden versle ten. De vaandeldrager met 't schild voorop, dan het bruidspaar, zij met eene groene, hij j met eene gele papieren roos op de borst, en daarachter de gasten. Al wat nog op straat is, zal zich wel bij den troep aanslui ten dat is een oogenblik van genot, waarvoor ieder te vinden is. Als de troep zich in beweging zal stellen, krijgt de leider een inval. »En de boeren hebben 't overwonnen" klinkt als marsch- lied, doch de ceremoniemeester schreeuwt om stilt Men hoort hem niet doch een wijf in slordige kleeren, verhit door drank en af van 't gehos schreeuwd hijgend: »Hou jul lie je bek, 't schoesje hè wat te zeggen." De rederijke feestleider heet in de wandeling schoesje". Hij zoekt afgedankte en wegge worpen schoenen langs den weg, lapt ze op en brengt ze voor een prikje aan den man. Hij heeft beter tijden gekend, de drank bracht hem in 't heldertje, waar hij nu woont. Er komt stilte na wat ruzie, geschreeuw en gescheld. Vrienden" zegt Schoesje, Heddema is thuis ik zal hem vrage of hij meegaat". Goed, dan gane we allemaal mee naar bove", schreeuwt 't wijf, dat straks met haar stemgeluid oschoesje" reeds steunde. Woest wordt aan de schel ge trokken. Heddema had de pen neergelegd. Hij had een stuk van de Vakvereeniging aan de Bestuurdersbond onder handen; hij wist wel wat hij schrijven wilde, maar tobde met de vorm en dan die spelling, miserabel toch als je zoo weinig geleerd hebt. 't Leven op straat brengt hem geheel in de war: ellendig ge spuis mompelt hij wat gaan ze weer als bees ten te keer" Ringelend gaat de schel over, moeder sloft uit de keuken naar voren en trekt aan 't vetglimmende deurtouw. Voor ze nog de gewone vraag owie is daar?" heeft kunnen galmen, stommelt de wueste bende hortend en duwend naar boven, schoesje vooraan. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1