Plaatselijk Nieuws. BI.VNEALAND. Gemengd Nieuws. of vaste, dienstbetrekking, van een bestek van aanbesteding, van eene akte van verhuring, verpachting of aanbesteding, en van eene gunstige beschikking op een verzoekschrift, voor elke bladzijde, bevattende 27 regels van 12 lettergrepen, gedeelten voor het geheel genomen, f 0.20 b. voor een afdruk of ge drukt uitreksel van elk stuk, genoemd onder a, voor elke bladzijde octavo formaat f 0.02s folio formaat f 0.05 (gedeelte voor het geheel genomen) c. voor een afdruk van het Jaarverslagf 1.50 voor een afdruk van de Kiezerslijst voor de 2e Kamer der Staten Gene raal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad f 2. voor een afdruk van den Catalogus van bet archief f i.— voor een afdruk of af schrift van de Gemeente- begrooting met Memorie van toelichting, van de Gemeente-rekening, van de Lijst van eigendommen, genoemd in art. 229 der Gemeentewet f 5.00 d. voor een afdruk van voor stellen, rapporten, adressen en andere stukken, die den Gemeenteraad worden over gelegd en vanwege de Secre tarie gedrukt worden, voor elke bladzijde, folio formaat gedeelten voor het geheel ge nomen f 0.05 e. voor legalisatie van hand- teekeningen.voor elke gelegali seerde bandteekening f 0.25 f. voor elke opzending ter legalisatie naar eene andere Gemeente, onverminderd de kosten van port en die van legalisatie, verschuldigd aan de Gemeente, waar de legali satie plaats heeft f 0.25 g. voor elke verklaring van gegoedheid, goed gedrag, elk certificaat van oorsprong, attestatie de vita, duplicaat van een vaccinatie-bewijs en elk ander stuk zonder onder- affifëid, in deze verordening niet uitdrukkelijk genoemd, tot welksafgifte hetGemeeute- bestuur, de Burgemeester of de Gemeente-secretarisop ver langen van particulieren be voegd isf 0.25 h voor een plan van uit breiding van de Gemeente f 2.50 i voor eene teekening, aangevende op welke gronden een verbod van bouw of her bouw is gelegd, voor elk verbod f 0 25 Artikel 3. Bevolking en Burgelijke Stand. a voor elke nasporing in het Bevolkingsregister, die niet in het openbaar belang wordt gegeven of verricht f 0 25 bij abonnement voor een jaar, recht gevende op 250 nasporingenf25. b voor elk bewijs van in schrijving van geboorte, huwe lijk of overlijden f 0.10 c voor het bezorgen uit andere Gemeenten van af schriften of uittreksels uit de registers van den Burgerlijken Stand voor elk afschrift of nittreksel, onverminderd de kosten van port en van zegel, leges en registratie, aan die Gemeente te voldoen f 0.25 d voor het geregeld ver strekken van opgaven omtrent geboorte, overlijden, huwe lijksaangifte en huwelijksvol trekking: 1 o. indien die opgaven dage- lijks worden gevraagd, per jaarf24. 2o. indien die opgaven twee maal in de week worden ge vraagd, per jaar f15. e voor nasporing in de op het Raadhuisaanwezigedoop,- trouw- en doodregisters, re gisters van geboorten, van huwelijksaangiften, van huwe lijksafkondigingen, van huwe lijken en echtscheidingen en van overlijden: lo. loopende over het tijd vak, voorafgaande aan de invoering van den Burger lijken Stand, te berekenen, voor ieder jaar, gedeelten voor een geheel genomen, waarvoor de nasporing ver- ngd wordt f 4,— 2o.; loopende over het tijd vak, na de invoering van den Burgerlijken Stand, als voren f 0 25 f Voor eene huwelijksvol trekking: lo. welke plaats heeft buiten de dagen of uren, waarop de huwelijken kosteloos wor den voltrokken, a. wanneer zij geschiedt in het lokaal van het Raadhuis, dat gewoonlijk voor het vol trekken van huwelijken ge bruikt wordtf 10. b wanneer zij geschiedt in bet lokaal van het Raadhuis, dat gewoonlijk niet voor het voltrekken van huwelijken gebruikt wordtf25.— 2o welke plaats heeft tus- schen partijen, waarvan één niet-on vermogend is in het geval, bij aitikel 132 van het Burgerlijk Wetboek bepaald, f10. Artikel 4 Archief. Voor afschriften of uittrek sels uit registers of andere stukken. lo indien deze in goed leesbaar schrift geschreven zijn, voor elke bladzijde, be rekend als in artikel 2 a, f 1. 2o indien deze in moeilijk leesbaar schrift geschreven zijn voor elke bladzijde, be rekend als in artikel 2 a, f 2.50 Voor het bezichtigen van het archief, het doen van persoonlijke nasporingen en het nemen van afschriften of uittreksels uit registers of andere stukken, wordt slechts gevorderd een exemplaar van even tueel uit te geven werken, waarvoor de nasporing gediend heeft of het afschrift of uittreksel bestemd is geweest. ^Artikel 5. Indien een stuk door middel van de schrijfmachine is gemaakt, wordt het beschouwd als te zijn geschreven. Indien een stuk gedeeltelijk gedrukt en gedeeltelijk geschreven is, wordt, indien het voornaamste gedeelte geschreven is, het stuk beschouwd als te zijn geschreven Artikel 6. Aan de betaling van leges-gelden zijn niet onderworpen a. attestatiën de vita tot het ont vangen van pensioen of lijfrente ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente; b de de z. g. «trouwboekjes", welke na het voltrekken van ieder huwelijk worden uitgereikt; c. stukken ten behoeve van on- vermogenden, in hun persoonlijk be lang op bewijs van onvermogen afge geven d. bevelschriften tot betaling; e. zoodanige vergunningen, welke uit anderen hoofde tol eenige betaling aan de Gemeentekas aanleiding geven. Artikel 7. De belasting in deze verordening omschreven, is verschuldigd door hen, aan wie de afgifte der stukken ge schiedt of te wier behoeve de om schreven diensten worden verricht. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op den eersten dag der maand, vol gende op die, waarin zij bij Koninklijk besluit is goedgekeurd. met bet in wei king treden dezer ver ordening vervalt de «Verordening tot heffing van rechten ter plaatselijke becretarie", vastgesteld bij besluit van 48 April 1899. Een voorstel van den heer van Duinen voor van de plaatselijke bladen voor zoover betreft het onder artikel 2 d. genoemde een uitzondering te maken en deze voor hen kosteloos verkrijgbaar te stellen wordt metal- gemeene stemmen op die van den wethouder Visser na aangenomen. De gebeele verordening wordt aldus gewijzigd met algemeene stemmen goedgekeurd evenals de verordening waarbij de invordering dezer leges- gelden wordt vastgesteld. Het primitief kohier der plaatselijke belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1907 wordt daarop vast gesteld tot een bedrag van f 89104. Het eerste suppletoir kohier der straatbelasting over het dienstjaar 1906 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 96 38'/, Aan de orde komt het laatste punt der agenda: Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders, betrefiende e--n adres van regenten van het St. Pinters- en Blokland- Gasihuis lot afwijking van de rooilijn. De beer van Duinen vraagt waarom afwijking van de rooilijn gevraagd wordt. In" hun adres geven H. H Regenten dé reden daarvoor niet aan Spr. heeft wel een situatie teekeniny gezien, maar kan geen oorzaak vinden waarom van de rooilijn zou moeten worden afgeweken. Spr. vraagt aan welken kant het front van het nieuwe gebouw komt. De voorzitter antwoord dat het front naar de zijde van de Hellestraat komt te staan, doch dat alle kanten van het nieuwe gebouw even mooi zullen zijn. De heer van Duinen vindt het jammer, dat omdat men een oud ge deelte van het bestaande gasthuis, op verzoek der rijkscommissie, sparen wil, het geheel scheef moet komen te staan. Er beslaat tegenwoordig een manie om alles wat slechts oud is te sparen het moge dan al of geen historische waarde hebben. Wethouder Celusse spreekt zijne verwondering uit over de oppositie van den heer van Duinen, waar zij die voor het behoud der kapel zijn toch personen zijn die op oudheid kundig gebied recht hebben om mee te spreken. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aan genomen. Na een opmerking van Dr. Jorrisen over het verslag der vorige vergadering waarin hem bij het behandelen van het voorstel betreffende den Lagen wegj. woorden in de mond werden gelegd, niet door hem gebezigd, sluit de vooizitter de vergadering en gaal de Raad tot geheime zitting over. Het Bestuur der Industrie- en Huishoudschool heeft Dinsdag 30 April een getuigschrift uitgereikt aan vier leerlingen, die den tweejarigen voor bereidenden cursus A hebben door- loopen te weten aanAnna Clara Dekker, Margaretha van den Donker, Clazina Naatje Jens, en Johanna Gerar- da Salomons. Verder zijn uit de eerste naar de tweede klasse van genoem den cursus bevorderd G van der Burg, L. van Daal, M Floor, A. van 'l Hof, J. R d, M. van Hoogevest E.J. Kruis wijk, G. van Ouweikeik, W. van Surksum, J. Valkenburg, C. de Vries, J. de Winter. Eén der leerlingen werd niet bevor derd. In de Maandagavond onder voorzitting van den heer M. L. Ce- losse gehouden vergadering der plaat selijke afdeeling van «Volksonderwijs" werd weder candidaat gesteld voor het Hoofdbestuur de heer C. A Zel- velder, periodiek aftredend. Wal betreft de vergoeding der reis kosten van de afgevaai digden naai de Algemeene vergadering besloot de afdeeling het advies van het Hoofd bestuur af te wachten Aangaande de quaestie, aanhangig gemaakt door de rede van dr. Bos op de Algemeene vergadering van 1906 of de vereeniging zal werken in den geest der subsidie-wetten dan wel zal voorstaan de neutrale open bare school voegde zij zich bij de afdeeling IJselstein, die het laatste, den ouden weg, wenscht. Als afgevaardigde naar de Alge meene vergadeiing, 21 Mei te Am sterdam te houden, werd gekozen de heer A. Bommel; tot zijn plaatsver vanger de heer J. L F. de Meijere Joh. Cz. De Rekening en verantwoording werd nagezien en goedgekeurd Bij een ontvangst van f55 heeft zij eeri bate van bijna f21. De heeren De Meijere en Ooster man, die periodiek aftraden, werden herkozen als Ondei-voorzitter en Se cretaris. Aan de leden wordt kosteloos toe gezonden de rede, door mevrouw T. Schook-Verboom uitgesproken te Vlaar dingen: »De goed ingerichte Bewaar school is noodig", uitgegeven vanwe ge het Hoofdbestuur. Moge inderdaad het goed geschre ven «boekje iets bijdragen om velen kleinen een prettige omgeving in de Bewaarschool te bezorgen". In het lokaal der r.-kath. jon gensschool werd j I. Zondag door de Centr. R.-K Kiesvereeniging in Ir t hoofddistrict Amersfoort, eene vei- gadering gehouden. Een schrijven van de cbrist.-hist partij was ingekomen waarin zij bij Staten- en Kamerverkiezingen, samen werking voorstelde met de anti-rev. en r.-k. Bij de i>ii liaude ijruIe ver kiezing vooi de Provmcia'e Siaien was zij beieid de candidateii der partijen o»er te nemen, mits deze beide frac ties ook den car, lidaat der christ -hist, overnamen. Aanvankelijk was hiervoor aangewezen jlir. Roëll, burgemeester van Eeirines. thans overleden. Door de vergadering werd de aan geboden s imenwerking aanvaard, waarna de volgende heeren als can didaat werden gesteld: D. P Hameis, alhier, aftredend lid, en Van Beek Calkoen, burgemeester van Bunnik, candidaat der anti-rev. en werd de derde plaats aan de christ. hist, partij overgelaten. De kolonel der artillerie J. H. Knel, directeur van hetremonle-depot, de luit.-kol. der huzaren A. J P. Metelerkamp, directeur der rij- en hoefsmidschool, en de paardenarts le kl. A. Frederikse in commissie be noemd voor den aankoop van Iersche paaiden voor het leger, zijn tol dit doel, voor den tijd van 5 weken naar Engeland vertrokken. Het 4e escadron van het le regiment huzaren, onder bevel van den ritmeester M. E. te Winkel, zal van af 1 Mei garnizoen houden te Amsterdam. Met dit escadron vertrekken tevens naar de hoofdstad de le luitenants G. J. A A. baron van Heemstra, B. W. baron van Dedem en de 2e luitenant jhr. L. M. van Reigersberg Versluijs. Kapitein J. A. A. Lodewijks, waarnemend commandant van het Koloniaal werfdepot, die met ingang van 1 Mei werd overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie, heeft tegen 16 Juni pensioen aangevraagd. Het tweede elftal van H. V. C. is Zondag j.l. in Zeist niet fortuin lijk geweest, daar het door Rapiditras rnet 24 in zijn nadeel werd naar huis gezonden. Met rust was de stand 20 voor de Amersfoorters. Op hel liefdadigheids-concert a s. Maandag in Anncitia te geven zullen belangeloos medewei ken de dames van Gelder uil Naarden (mejuf- liouw Henny concertzangeres en mejuf frouw Johanna pianiste) alsmede eenige leden van het muziekcorps van het 5e regiment. Zaterdagavond omstreeks 11 uur ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak een lievige binnenbrand in het manufacturenmagazijn der firma Gebs. Hamers. Met heugen knal spron gen de groole spiegelruiten aan de Zevenhiuzen. Door het flink en vlug optreden der brandweer bleef de bi and tot'die kant van het magazijn beperkt en was deze spoedig gebluscht. De schade door vuur en water aange- nobt is echter aanzienlijk. Maandagavond omstreeks hall twaalf verbrijzelden een paar huzaren een der ruiten der vitrine van den heer van Wessum aan de Kromme- straat en maakten zich met eenige daarachter uitgestalden gouden en zilveren voorwerpen uit de voeten. Gisterenavond wederom een brandje, maar ditmaal van een bij zondere soort. Het had reeds eenige dagen sterk naar gas geroken op de Langestraat ter hoogte van het per ceel van den heer Oosterveen. Een oorzaak er voor was echter niet te vinden tot gisterenavond, waarschijn lijk door het wegwerpen van een lucifer, de aap uit de mouw kwam. Een helderblauwe vlam danste lustig over de straatsteenen. Voorbijgangers bleven met verwondering, eenige met schrik staan. Er werd zoo iets ge mompeld van helsche machten, ondei- aarscb vuur, vulcatiische uitbarstingen Een spuggeie bol kwam op het denkbeeld de gasfabriek te waar schuwen en ziedaar, door hel inzetten van een nieuw stuk buis, maakten de fitters weldra een einde aan het schouwspel. De Koningin en prins Hendrik zijr, Maandagmiddag te 4.56 aan 't station Apeldoorn aangekomen, van waar zij zich per rijtuig naar 't Paleis 't Loo begaven. De burgerm euer van Apeldoorn bevond zich ter begroeting op 't perron. H. M. hield een bloem ruiker ui de hand Koninklijk bezoek aan Zeeland. Het is ihaus zoo goed als zeker «lal Zeeland in den naz»mer een Vorste lijk bezoek wacht. H. M. de Koningin heeft Haar voor nemen te kennen gegeven, om, on voorziene omstandigheden daargelaten met Z. K. H. Prins Hendrik op na der te bepalen dagen in September Zeeland te bezoeken. Dit bezoek zal vermoedelijk 3 da gen duren en het plan bestaat dat het Vorstelijk Echtpaar dit van uil Middelburg tot Vlissingeu en ook tot Schouwen wellicht ook Goes en tot Zeeuwscb-Vlaandereu zal uit strekken. (Midd. Ct Beperking der militaire lasten als stembusleus I De Haagsche Ct. meent, dat met 't optreden van minister van Rappard veel zuiverder nog dan in Febr. de quaestie voor hét Nederlandsche volk is gesteld: Wilt gij beperking van de militaire lasten voor uw zonen en van de militaire uitgaven voor uw beurs? Zóó meent het blad is de vraag thans, niettegenstaande alle pogingen, om haar te veronduidelijken en te verduisteren, eenvoudig en klaar voor de natie gesteld. En zóó zal zij in Juni bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer (want dat zijn de ver kiezingen voor de Prov. Staten) nu aan de kiezers worden gesteld. Gë- steld ook door de ruiterlijke verklaring van het Ministerie-De Meester. Verlangt gij, volk, dat de militie- dienst zooveel doenlijk zal worden in gekrompen zooveel als nu ook generaal Van Rappard mogelijk acht? Vei langt gij zooveel doenlijk afschaf fing van het blijvend gedeelte. Ver langt gij bevordering zooveel mogelijk van den acht- en viermaandschen diensttijd Zoo ja: verleent dan steun aan het program der vrijzinnigen Zoo neen: wilt gij behoud van het blijvend ge deelte, twaalf maanden dienst in de kazerne, paradevertoon, oppassers- dienst enz. welnu, steunt dan de mannen van rechts en zorgt, dat de Prov. Staten weer dezelfde conser vatieve meerderheid in de Eerste Kamer brengen. Wanneer de kiezers denken, dan is voor ons het antwoord, dat Juni geven zal, niet twijfelachtig. Zij zullen toonen een stalen memorie te hebben. Wijziging Lager Onderwijswet. Een wetsontwerp is verschenen,zoo als door den minister van Binnen- iandsche Zaken in de Eerste Kamer in uitzicht werd gesteld, bij de be- grootingsdebatler, een ontwerp name lijk tot verhooging van de minimum- wedden der onderwijzers van bijstand op gesubsidieerde bijzondere scholen, die deze verplicht zijn aan te stellen. Volgens dit wetsontwerp zullen de onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, minstens moeten hebben: Onderwijzers met minder dan 5 dienstjaren 1500; met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f600; met 10 en meer. doch minder dan 15 dienstjaren f675; met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f750 met 20 en meer dienstjaren f 825. Voorts wordt bepaald, dat bij aan stelling tot hoofd, de dienstjaren als onderwijzer van bijstand doorgebracht, zullen meetellen voor de berekening van het salaris. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat eigenlijk bij de wet van 1905 deze regeling behoorde gemaakt te zijn, doch dat elke verhooging van het minimum-salaris ook verhooging van het subsidie meebrengt, dus zelfs een geringe verhooging dezer minima een grooten last op het rijk legt, schrikte de regeering destijds af. De gunstige uitkomsten van het dienstjaar 1906 doen het bezwaar echter minder wegen en daarom zou de minister de bovenbedoelde toezegging doen. De bepaling omtrent het aantal dienstjaren, door het hoofd als klasse- onderwijzer doorgebracht, strekt om te voorkomen, dat benoeming tot hoofd financieelen achteruitgang tengevolge kan hebben. Uitkeering. De familie van den landbouwer Eulderink, uit Twekkeloo, die in De cember van het vorige jaar op een overweg van de lijn EnschedeBoe- keloo werd overreden, heeft van de daa> hij betrokken spoorwegm atschap- pij eene uitkeering van f6000 ont vangen. (»N v. d D.") Een belangrijke vondst in Rusland. In een verlaten mijn nabij Ekate- rmenburg is monazite gevonden met een hoog percentage aan thorium, dat gebruikt wordt voor de vervaar-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2