BUITENLAND. Zullen zij mjj genezen? Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aanzetten, schijnen er met hunne jonge wollige vruchtjes niet zoo heel veel van te hebben geleden. Wat aan bloesems bedierf is na tuurlijk weg, aardappels komen het waarschijnlijk wel weer te boven en de eik zonder twijfelhij is wat later. De (jsbeiligen mogen ons hebben doen zweeten; de nacht van 18 op 19 Mei heeft ons weer doen zien, dat 't ook na dezen 's nachts nog winteren kan. De Nederlandsche Propaganda- club voor Drankbestrijding heeft 2en Pinksterdag te Utrecht hare 7e al- gemeene vergadering gehouden, welke bijgewoond werd door afgevaardigden van een elftal afdeelingen, alsmede door belangstellenden. De Voorzitter, de Heer Th. W. van der Woude, deelde in zijne ope ningstoespraak o. a. mede, dat eerst daags zal verschijnen: «Vriend of Vijand", een leesboek voor de hoog ste klasse der lagere school en de herhalingsscholen, dat in linnen band a f0.25 zal worden in den handel gebracht. De vergadering hield zich daarna bezig met statuten- en reglements wijzigingen, waarna een voorstel Arn hem in bespreking kwam, strekkende om het cluborgaan voortaan eens in in de 2 k 3 maanden in brochure vorm uit te geven. Tegen dit voorstel werden verschil lende bezwaren geopperd. Men oor deelde een telkens verschijnend orgaan een goeden band tusschen hoofdbe stuur en afdeelingen. Wel voelde men veel voor verbetering van het orgaan. Het voorstel werd na langdurige bespreking ingetrokken. Nog werden voorstellen behandeld waarin verschillende propaganda mid delen werden aan de hand gedaan als: tooverlantaarn met plaatjes uit Paljas enz. Uit een aantal andere voorstellen bleek dat in de afdeelingen behoefte wordt gevoeld aan propaganda in brochure vorm. Mej. J. A. Robrard besprak »de arbeid in de school"de Heer L. Flentge gaf een overzicht van den stand der alcoholcursussen, terwijl door den voorzitter werd stil gestaan bij het lijden door den alcohol. Na afloop van den vergadering werd een avondfeest gehouden in «Buiten- lust", door de afdeehng Utrecht aan geboden, alwaar het zangkoor «De Blauwe Vaan", alsmede eenige dames en heeren-solisten zich deden hooren. RECLAME. Dat is de vraag die heel wat vrouwen zich stellen wanneer zij de merkwaardige genezingen lezen door de Pink Pillen verkregen en die de dagbladen regelmatig publiceeren. Wel! waarom, Mevrouw, zouden de Pink Pillen u niet genezen? De ziekte waaraan gij lijdt is geen onbekende ziekte. Gij lijdt aan bloed armoede, aan de maag, aan vlagen van pijn. De Pink Pillen hebben menigmaal die ziekten genezen en zij zullen u ook genezen. De Pink Pillen zullen u even gemakkelijk genezen als zij zoo pas Mej. van der Neut, Hoef kade 192, den Haag, genezen hebben. Deze dame schrijft: »Bij deze verklaar ik dat het gebruik der Pink Pillen mij volkomen genezen heeft. Ik beb een goede eetlust terug gekregen, des nachts rust en slaap ik en ik lijd niet meer aan onregelmatigheden." Mej. Landeabergen, Uiterste Gracht 28, Leiden, schryft van hare zijde: »Ik ben 45 jaren oud en gechjrende de laatste vijl jaren ben ik voordurend ziek geweest. Ik had onop houdelijk hartkloppingen, duizelingen enscheele hoofdpijn, waarmee een groote zwakte gepaard ging. Gedurende vyf jaren heb ik alle mogelyke geneesmiddelen gebruikt zonder succes. Eindelijk ben ik met de Pink Pillen begonnen, en eenige doosjes zijn voldoende geweest om my volkomen te herstellen." De Pink Pillen'zyn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte,maagkwalen,scheele hoofdpijnen,zenuw lij den. Prys f 1.75 de doos, 9.ner 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger z7, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Reuter seint uit Constantinopel. Een telegram van 20 Mei uit Smyrna bericht, dat Baron van Heemstra Donderdagavond j.l. op zijn landhoeve bij Smyrna door roovers gevangen genomen is. Het Nederlandsche Gezantschap heeft het gebeurde aan de Turksche Regeering medegedeeld en haar ver zocht, geen troepen tegen de roovers uit te zenden, om het leven van den gevangene niet in gevaar te brengen. Men gelooft dat de familieleden van den Baron alreeds zijn vrijlating wisien te bewerken, door het betalen van een losprijs, waarvoor waarschijn lijk de Porte aansprakelijk zal worden gesteld. Te Petersburg is de eerste Mei (14 Mei volgens onze telling) rustig ver- loopen, ofschoon 150.000 arbeiders dien dag vrijaf hadden genomen. Maar deze hadden zich naar de voorsteden begeven en bielden daar hunne ver gadering. Te Polowstrovo bijv. was een reusachtige menigte bijeen, die de Kozakken vergeefs trachtten uiteen te drijven. Toen werd er, zooals dat gebruikelijk is, een geweervuur ge opend en een groot aantal personen gekwetst. Met uitzondering van een weinig beteekenende uitbarsting te Rawal Pindi blijft het tamelijk rustig in Britsch-Indië In het Pendjab, waar de dreiging het sterkst was' is de beweging tijdelijk verlamd door de verbanning van den blullende aan voerder Laipat Rai, die bij zijn vol gelingen wat al te sterk stofte op zijn onschendbaarheid. In Bengalen overstemt de rassen haat tusschen Hindoes en Mohamme danen op dit oogenbhk de zucht tot opioer, maar onbewust wordt ook deze strijd een aanleiding tot verzet tegen het Britsch gezag, dat door beide rassen wordt verdacht den te genstander te helpen. In Oostelijk Bengalen is een sterke troepenmacht bijeengebracht. Te Bombay wordt in het geheim ijverig oproer gepredikt. Een weggezakt dorp. In het Bosnische district Maglai, acht kil van de rivier Krivai, is Maan dag een vrij groote heuvel, waarop een Turksch dorp van 30 huizen gelegen was, langzaam begonnen weg te zinken en in enkele uren tijds waren heuvel en dorp geheel in de aarde verdwenen. De rivier de Krivai werd gedempt en overstroomde den spoorweg, zoodat het verkeer gestaakt moest worden. De bevolking van het dorp is tijdig gevlucht, maar er wor den twee menschen vermist. Men neemt aan, dat een onderaardsche vulkanische werking de oorzaak is van het verschijnsel. Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge de jongste wijzigingen, aangebracht in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den Jen Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen hij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-oflicie- ren en burgemeesters zenden vóór of op i Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden In specteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot hel onderricht te worden toegelaten zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbe reidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. be gint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór i Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinne ring brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschioden door hen die ten vongen jare reeds aan het onder richt deelnamen. Herhalingsoefeningen. De Min. van Oorlog heeft goed ge vonden te bepalen lo. dat de verlofgangers van de lichtingen en de korpsen in den bij de «St.-Ct." no. 112 behoorende staat vermeld, onder de wapenen zullen moeten komen en met groot-verlof zullen moeten worden gezonden op de data, daarvoor in dien staat aan gegeven 2° dat tot de categorie van ver lofgangers, voor wie de duur der herhalingsoefeningen is verkort, om dat zij krachtens art 109 der Mili- liewet 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, ook moeten geacht worden te behoorena. de miliciens, die op grond van art. 124 van de-'wet van 19 Augustus 1801 (Staatsblad no. 72) onder de wape nen zijn geweest; b. de miliciens, die een jaar of langer als vrijwilliger hebben gediend bij de landmacht, bij de zeemacht, het korps mariniers daaronder begrepen, of bij de kolo niale troepen, dan wel bij laatstbe doelde troepen gedetacheerd zijn ge weest; c de miliciens, die minstens vier- maanden werkelijk dienst hebben verricht krachtens ait 112 der Militie- wet 1901 of krachtens art. 126 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72); d. de miliciens, die als vrijwilliger bij het reservekader min stens twaalf maanden onder de wa penen hebben doorgebracht; 3°. dat tot de onder 2o bedoelde categorie van verlofgangers niet moeten worden gerekend zij die, hoe wel tot den dienst bij het blijvend gedeelte verplicht, door nummerrui- hng in dien dienst hebben voorzien doch w e 1 zij die, hoewel niet tot dienst bij het blijvend gedeelte ver plicht, dien dienst voor een ander hebben volbracht; 4o. dat dienstvervulling voor het blijvend gedeelte voor korter dan een maand geen aanspraak geeft op ver korting van den duur der herhalings oefeningen 5°. dat de verlofgangers, die ver- blijfhouden binnen het Rijk in eene gemeente, van waar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken niettemin zich eerst op den d3g voor de opkomst bepaald, op marsch be hoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zullen moeten aankomen 6". dat de overige verlofgangers op den dag voor de opkomst bepaald, zich vóór 4 uur n m. de miliciens telegrafisten evenwel vóór 1 uur n m. bij hun korps zullen hebben aan te melden, tenzij zij gevestigd zijn in eene gemeente binnen het Rijk, van waar zij, bij vertrek op den dag voor de opkomst bepaald voor dat uur hun garnizoen niet kunnen be reiken. («St.-Ct.") Zaterdagmiddag, ruim 2 uur, kwam de molenaarsknecht van den heer Mulders, uit Soest, met paard en wagen den Soesterstraatweg af hollen. In zijn vaart werd het beest gestuit door den neergelaten spoor wegboom, tegenover de v. Asch v. Wijckstraat, waardoor het viel Op staande, richtte hei den boom op en holde thans voort over den spoor weg, in de richting van de Koppel, waarbij de voortiein van den snel trein naar Zwolle het beest aanreed, tengevolge waarvan het zoodanig aan buik en vooibeenen verwond weid, dat het ter behandeling naar de Vee artsenijschool te Uti echt moest wor den opgezonden. De knecht, die van den wagen was geslingerd, kwam er met een paai ontvellingen au beide handen en met den schrik af. In de Ainersfoortsche Rijwiel en Automobielenfabi lek, voorheen Eijsinck en Co. geraakte Zaterdag middag de 15-jarige J. de W., door, tegen het verbod, overbrengen van een drijfriem op een poehe, tusschen den riem en de machine beklemd. Gelukkig werd het ongeluk dadelijk opgemerkt en kon men de machine oogenbhkkelijk stop zetten. De jongen kwam er af met tal van schrammen en een gebroken arm Arts Kamerling en een zuster van «het Groene Kruis" verleenden de eerste geneeskundige hulp. In de plaats van den beer H W. van Esveld, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, is thans in het bestuur van het Nut gekozen de heer A. M. Tromp van Holst. Deze verklaarde zich bereid. De algemeene vergadering nam in beginsel aan een nieuwe Fröbelschool te bouwen. Naar wij vernemen, zou hiervoor een terrein aan de Beekenstemsche laan worden bestemd. Pinkstermaandag maakte de Knapenvereeniging van de Chr. Nati- onalen Werkmansbond een wande ling naar Soestdijk en Baarn. Om half zeven des ochtends werd van het gebouw «Eben Haezer" af- getnacheerd. Het eerst werd gerust te Soest, waar brood met melk werd genuttigd. Vervolgens werd bij het grafieeken van Chnstollel Pulman het «Wilhel mus" gezongen, dal door zeer vele wielrijders en wandelaais werd aau- gehpord. Op weg naai de Naald oiu- inoeiie hei vroolyke tioepje II. M de Koningin-Moeder, die zich naar de kork te Baarn begaf. Na volop genoten te hebben van bet heerlijke Baarnsche bosch werd teruggewandeld naar Soest, waar zij andermaal werden onthaald en zoo tegen een uur «Eben Haezer" weer bereikt, waar nog een kleine verras sing hun wachtte. Een hunner bracht dank aan de leiders, de heeren C. van Zwol, W. Jagtenberg, B. van de Hazel en A. Witteveen, die op hun beurt een woord van groote erkentelijkheid spraken van hen, die door milde bijdragen hen in staat stelden de jongelui te onthalen en een zoo aan genaam dagje te bezorgen. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging mocht bij het j.l. Maandag te Vianen gehouden concours wederom een eersten prijs behalen. Gisterenavond bracht zij eene sere nade aan haren directeur den beer Jochems en aan den burgemeester, die met een hartelijke toespraak de vereeniging een lauwerkrans schonk Naar wij vernemen bestaat bij enkele stadgenooten het voornemen de ver eeniging een vaandel aan te bieden. De heer H. R. Krapels sta tionchef wordt met I juli a.s. in dezelfde functie overgeplaatst naar het centraalstation te Amsterdam. De bouw van bet St. Pieters- en Bloklands gasthuis is geen der inschrijvers gegund. Eenige aannemers ontvingen een uitnoodiging om nogmaals onder eenigzins gewijzigde voorwaarden in te schrijven. De Amrsf. Voetbalclub »B.-E". sloeg de 1ste Pinksterdag »B. V. C. I" te Baarn met 104, en de 2e Pink sterdag «H. G. M." uit Amersfoort op haar eigen terrein met 7—1. Zondagmiddag geraakte het 4-jarig zoontje van Buijs uit de Groote Haag in de Zuid-Singel. Het knaapje dat eerst niet werd opgemerkt, werd door eenige rappe handen gelukkig weder op 't droge gebracnt. Zondagmoigen sloeg een voor een boerenwagen gespannen paard op hol. Op de Varkensmarkt werd hel door een slagersknecht tot staan gebracht, waardoor verdere ongelukken werden voorkomen. 384ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 21 Mei 1907. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiuweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 3503. Prijzen van f 70. 2297 2325 4708 en 4732. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1005 2345 4665 4667 6329 6334 15885 20022 20038 20361 en 20773. Spoorwegongeval. De sneltrein 155 is Zondag nabij station Bovenkarspel ontspoord. De locomotief en twee wagons werden terzijde van den weg geslingerd. Nie mand bekwam letsel. De reizigers zijn langs den spoorweg naar Enkhuizen geloopen. De wegversperring wordt weggeruimd. De correspondent van het Han- delsbl. te Hoorn, die het terrein be zocht, schiijft: Hel ongeval gebeurde naar schatting 100 M. voorbij hel station Bovenkar spel. Men verzekerde mij dat het on geluk was ontslaan door verzakking van den bodem. De groote locomotief van de snel trein die 8 45 uit Hoorn was vertrok ken, was uit de rails geloopen, en nog eenige meters door den grond voortgestuwd, waardoor een diepe geul gevormd was, en toen in de diepe spoorslout gevallen De machinist en stoker uie het ongeluk zagen aan komen, sprongen elk aan een kant van de locomotief; de machinist kwam daarbij in de spoorsloot terecht, doch werd dadelijk daaruit gered. Het rijtuig le en 2e klasse dat achter de locomotief volgde, werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt, en was met nog 2 wagons mede uit de rails geloopen. Het is een wonder dat alles zoo goed afliep en geen persoonlijke on gelukken te betreuren vallen. Een paar reizigers die van de schrik Hauw vielen, werden door den dokter uil Bovenkarspel geholpen. Het vei keer op de lijn ging het vei dei e gedeelte van den dag zeer onregelmatig; den geheelen dag werd hard gewerkt om den weg vrij te maken. De passagiers moesten voor het station Bovenkarspel ovei stappen, een eindweegs loopen en daarna in een gereedstaanden trein de reis ver volgen. Voor de zooveelste maal is nu weer gebleken dat bij eenig ongeval op de lijnEnkhuizen— HoornZaandamdoor gebrek aan dubbel spoor het verkeer veel te lang gestremd is. De invloed van een rationeele bemesting op den toestand van het vee. Veelooze bedrijven zijn in ons land hooge uitzonderingen. In bijna alle gevallen is het bedrijf gemengd, d. w. z. dat de meeste landbouwers niet alleen aan landbouw, rnaar ook aan veeteelt doen. Wel ziet men het om gekeerde. In Holland en Friesland, en elders zijn heel wat veehouders, die niet aan landbouw doen en al hun land in weide hebben liggen. De enkele veelooze bedrijven ter zijde latende, onderscheid ik dus voor mijn doel a. Gemengde bedrijven, b. Veehou derijen. De laatste vinden wij natuurlijk speciaal daar, waar de grond bijzonder geschikt is, iu Holland, Friesland en hier en daar elders. Het is in die stieken, dat we het beste vee vinden, voornamelijk het melktype. De aard en de toestand van het vee hangt ten nauwste samen met den aard en den toestand van den bodem, waarop het leeft, van den grond, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit de veestreken van ons land beesten naar elders, naar minder vruc'ntbaie streken, dan gaan die koeien en bet geslacht, dat zij voort brengen, in typische eigenschappen achteruit, t6nzij men zeei bijzondere maatregelen neme. Een Hollandsche, Fiiesche of Groningsche koe (deze laatste als type van vleeschproductie), overgeplant op den hoogen grond van Noord Brabant of Drente, verliest mét haar nageslacht in goede hoe danigheden, tenzij bijzondere, zeer bijzondere zorg besteed worde aan het voer, in de eerste plaats aan de weiden. Er is een kolossaal verschil tusschen het gras of hooi van ver schillende weiden. Men heeft grashooi van 2 en 3 °/o verteerbaar eiwit, en er is ook van 9 a 10 °lo En het eigenaardige is, dat met de stijging van het eiwit gepaard gaat een toename van het velgehalte, het zetmeelgehalte en de aschbestanddeelen, m. a. w. dat de kwaliteit van het hooi dus in alle opzichten stijgt. Tot op zekere grens kan de veehouder zelf zijn weiden verbeteren. Een rationeele bemes ting met stikstof, phosphorzuur en kali is *oor alle weiden absoluut noodig, zoowel voor die der gemengde be drijven, maar toch in de eerste plaats voor die der laatste, daar waar de kwaliteit van het gras verbeterd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stijgen. Behalve de bemesting met kali en phoshorzuur in den herfst of in het voorjaar, is het dus nood zakelijk in het voorjaar alle weiden te bemesten met cbilisalpeter. De minste hoeveelheid, die daarvoor dienen kan, is 150 K.G. per Hectare. Al naar de toestand der weide minder gunstig is, geve men meer. Dat, be halve een stijging van het eiwitgehalte en dus van de kwaliteit van het gras, ook de hoeveelheid gras en hooi toe neemt, behoeft zeker niet meer ge zegd te worden. Doch niet alleen de kwaliteit van het hooi, maar ook die van andere producten, als granen, voederbieten, aardappelen enz. enz. kan door een bemesting met cbilisal peter verbeteid worden. Het is juist deze intensief werkende stikslofmest- stof,die heteiwitgehaltedezervoedings- stollen doet stijgen. Het direct ge volg van een chilisalpelei bemesting aan veevoedorgewassen is, dat de boer minder krachtvoeder behoeft te koopen. Immers de aanvoer van krachtvoer kan alleen dienen, om in het gebrek aan eiwit te voorzien. Wanneer ik het voorgaande kort samenvat kom ik tot deze conclusie: Een bemesting met cbilisalpeter op weiden en veevoedergewassen verhoogt het eiwitgehalte van het veevoeder en daarmede de kwaliteit van het veevoeder in het algemeen. Een direct gevolg daarvan is, een vooruitgang en vei betering van den veestapel. Een a Warenhuis". Wat een «warenhuis" in Amerika, het land van het groote en reusach tige, beteekent, daarvan kan men zich eenigszms een denkbeeld vormen uit eene uiis toegezonden beschrijving van een bezoek aan de inrichtingen der fiima Sears Roebuck Co., te Chj-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2