NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Aan de VlaamscheKust. BUITENLAND. BINNENLAND. DE TWEEDE VROUW Wo. 45. Woensdag 5 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. J"ohanna Stelsetee. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Rureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7*/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters eD vignetten naar plaatsruimte Een rilling gaat door Vlaanderen de Doode Maagd herleeft Voor eeuwen was zij de zon van het Westen, koesterend alle volkeren, lichtend over alle schatten Zij troonde fier op den boezem der zee, de macbtige zee die haar bracht alle rijkdom en alle weelde de hulde der liefde. Maar, ongestadig en grillig trok de zee zich weg, het oude Venetië van het Noorden latend treuren over het vervlogen genot en den vervlogen bloei En de jaren bedolven het meer en meer onder het stof en die grauwe atmosfeer die van de oude grijze muren scheen af te schilleren Het gras groeide in de straten het water bleef stil in de kanalen De Kunst begon de herleving van Brugge te bewerken jaar aan jaar groeide het aantal vreemde be zoekers aan die de schoonheden van het Vlaamsche Neuremberg kwamen bewonderen, zijn oude praalgebouwen zijn rijke musea, zijn overblijfselen van een glorierijken lijd Dat verleden weer eens in 't leven roepen, die bloei bier weer eens in voeren was een lange droom die thans verwezenlijkt is. Brugge is weer met de zee verbonden 1 Brugge Zeehaven is een vol dongen feilPlechtig zullen de Brug gelingen hunne haven inhuldigen. Ofllcieël inhuldigen want feitelijk werd ze reeds voor meer dan een jaar geopend en in den tusschentijd zoo druk bezocht dat ze reeds als de derde Belgische haven bekend staat en als de toegankelijkste aangewezen wordt. De feesten die men daarloe voor bereid zullen eenig zijn van rijkdom en verscheidenheid. Vooreerst een algemeene tentoon stelling der historische ridderorde van het Guldon Vlies; van 15 Juni tol 15 November 1907 zal alles wat er mee in verband staat: wapenen, blazoenen, vlaggen, manuscripten, schilderijen, diamanten, costumes, enz. en hier zichtbaar zijn. Een wedloop van zeevaartuigen tusschen Oostende en Zeebrugge de voorhaven van Brugge belooft den grootsten bijval. Zelfs de koning van Spanje doet mee Na de plechtige wijding der zee, zal er een schepenrevue plaats grijpen met opvaart langs het ruime kanaal dat Brugge met de Noordzee verbindt. Daags daarna een tornooi of steek spel uit den Bourgondisehen tijd, voorafgegaan van een prachtigen ridderstoet uit de XVe eeuw, dat alles verbeeldende de feesten van bet huwelijk van Isabella van Portugal met Filips de Goede. Om het kort te maken, daarbij nog een geheel programma, zoo rijk als zeldzaam. De gansche pers spreekt reeds met ophef van de Gulden-Vliestentoon- stelling en alles laat voorzien dal drommen vreemdelingen het Noorden van Vlaanderen zullen overstroomen. Want die feesten zullen natuurlijk het badseizoen vervroegen, daar nie mand die naar Brugge komt zal willen nalaten zijn villegiatuur te volledigen te Oostende, te Blankeriberghe of te Heijst, zooveel te meer daar een groot deel der Brugsche feesten langs den zeekant of zelfs op zee zullen gebeuren en dat die badsteden als om strijd zelf ieder feesten geven waarvan de kostelijkheid, de luxus alles over treft omdat men in Vlaanderen ook alles overheeft voor feesten. Aan den voet van het standbeeld van Willem I, dat met de standbeel den van andere Oranjevorsten dezer dagen, zooals men zich herinnert, te Berlijn is onthuld, is gisteren een immortellenkrans Dedergelegd. Op de rood-wit-blauwe linten las men de woorden: »Den Vader des Vaderlands, die trouw bleef tot in den dood, in liefde, vereering en dankbaarheid ge wijd." De krans was neergelegd door een Nederlandsche dame. Op een duivelachtige, maar wel oorspronkelijke wijze heeft men ge tracht den Russiscben Grootvorst Constantijn van het leven te berooven. De Grootvorst kwam in een sneltrein van Sewastopol naar Moskou. Bij het station Stich heeft toen een man een locomotief zonder machinist of stoker op de spoorlijn den sneltrein tegemoet gevoerd. De sneltrein naderde met groote vaart, maar gelukkig zag een spoorwegbeambte het gevaar, wist op de onbeheerde locomotief te sprin gen en reed achteruit totdat de snel trein gewaarschuwd was. De aanslag was gepleegd door een ontslagen spoorweg-arbeider. Te Petersburg beweert men, dat de ontvangst van den president der Doema, Golowin, door den Tsaar bui tengewoon koel geweest is. In Regeeringskringen helt men steeds meer over tot de meening, dat de ontbinding der Doema binnenkort te wachten staatdat de nieuwe Doema gekozen zal worden volgens een nieuwe kieswet en dat de verkiezingen in November zullen plaats hebben. Men verwacht, dat de ontbinding der Doema den stoot zal geven tot agrarische onlusten. De jongste berichten aangaande den opstand in Zuid-China luiden niet geruststellend. Naar uit Shanghai gemeld wordt, vermoorden de opstan delingen in den omtrek van Amoy en Swatow dagelijks ambtenaren en andere liooggeplaatsten, terwijl de brandstichtingen eveneens voortduren. Reeds zijn ze in vele plaatsen heer en meester. De taotai van Swatow meldt overwinningen door de troepen, om inmenging der vreemde mogend heden te voorkomen. Het Engelscbe eskader wordt on verwijld uit VVapan te Hongkong verwacht; het Amerikaansche eskader moet zich eveneens samentrekken en de Duitsche kanonneerboot Mletis" zet koers naar Pakhoi, evenals de torpedojager »Taku". Het middelpunt der beweging schijnt te liggen op 30 K.M. afstand van Cheang-Chew. De leider heet Soon Ween, en heeft zijn opvoeding genoten in Japan. Hij volgt de guerilla-tak- tiek. Volgens de inboorlingen lijden de troepen de eene nederlaag na de andere. Te Swatow zelf is het rustig, maar daarbuiten is het niet veilig en de zendelingen en de christenen komen allen naar Swatow. De rooverhootdman gevangen. Reuter seint uit Londen, dat vol gens een telegram uit Smyrna aan de Daily Newsde hoofdman der Grieksche rooverbende, die onlangs baron Van Heemstra oplichte, in het dorp Axar gevangen genomen is. Hij had nog 1080 pond sterling in zijn bezit. De andere leden van de bende worden krachtig achtervolgd. Een later Reuter-bericht uit Kon- stantinopel meldt nog, dat de Neder landsche legatie aan de Porte een nota overhandigde, waarin terugbe taling geëischt wordt van het losgeld dat betaald is geworden voor de vrij lating van baron Van Heemstra, die den 3en Juni te Konstantinopel aan kwam. De maanden April en Mei zijn in de Vereenigde Staten kouder geweest dan ooit te voren; maar het Weerkundig Bureau te Washington verwacht nu warm weder. Dat koude voorjaar heeft in vele takken van nijverheid ontzaglijke schade veroorzaakt. Een groote zaak ontsloeg Vrijdag niet minder dan 1500 bedienden. Alle magazijnen bieden hunne voorjaarsgoederen tegen spot prijzen aan. De bladen melden zelfs, dat Marius Beekman, directeur van eene onderneming voor uitstapjes per automobiel, zelfmoord heeft gepleegd, uit wanhoop, omdat die onderneming door het koude weder geheel en al is mislukt. Vorstelijk bezoek aan Zeeland. Nu het officieel vaststaat, dat het Koninklijk echtpaar op 12, 13 en 14 September een bezoek aan Zeeland zal brengen, en het eveneens bekend is. dat behalve Walcheren, ook Goes Zierikzee, Oostburg, Terneuzen en Hulst bezocht zullen worden, blijkt hieruit, dal bet bezoek aan deze plaatsen slechts van korten duur zal zijn. Voor het bezoek aan Zierikzee en aan Zeeuwsch-Vlaanderen zal ge bruik gemaakt worden van de stoom boot Weslerschelde en den provinci alen stoombootdienst op de Wester- Scbelde. De Prins van Bentheim te Leiden is failliet verklaard. Wanneer men zegt het L. D." het rijtuig zag. waarvan koetsier en palfrenier gekleed waren mot tres sen alsof men een Koninklijk rijtuig zag aankomen, daar de kroontjes op de rijtuigen zelf ook niet ontbraken, en wanneer men dan ook nog bedenkt, dat het een eigen neef van onze Ko ningin is, dan kan men zich zoo iets bijna niet voorstellen. Vervroegde Tijd: De sKamper Courant" schrijft: Een kostelijke bijdrage voor het iegenwoordig traditioneele praatje overdenTijd (Tijd met een hoofdlet ter) wordt ons door de eigen stad geleverd. Wij verwachten, dat prof. Hubrecht te Utrecht, warm voorstander als hij DOOR 4) Toen kleedden zij zich aan. Frido hielp, haar de zware, reebruine mantel met bont afgezet, over haar glanzend, bruin-zijden fluweel kleed trekken, gaf haar de roomkleu rige, veeren hoed over, waarom ze nu een bêche voile had gestrikt. Prachtig vrouwtje, bewonderde hij. Gevleid glimlachte zij, doch de vinger op- stekend:-Pas op, hoor ondeugd. We gaan nu maar eens den kant van Beek op, drinken ergens koffie en komen tegen vijf uur in Berg en Dal terug. We kunnen dan meteen eens onderzoeken, of er van avond iets in Nijmegen is te doen. Hoe vind je dat? Uitstekenend stemde ze toe. Hij gaf haar een arm en zoo gingen zij een smal heuvelpad op. Gouwig glansde de zon in wat betrokken melk-blauwen hemel. 't Was zoel, alsof er regen dreigde. De heu velen aan verren horizont, waartusschen mos groen de weilanden, zilverig doorstroomd, op glansden, waren dauwig overwaard. En de boomen stonden daar op het land. over de hellingen, als verkleurde ruïnen. Ach, dacht zij droef, het is nog wel mooi maar het is herfst. Het weer is wel lekker, maar lang kan 't zoo niet blijven. Meer kun nen we niet verwachten. Het mooie is voor hij. Even keek ze Frido aan. Hij zag er weer zoo ongestoord tevreden uit, dat zij zich ver baasde. Lekkere lucht, zei hij opgewekt, diepade- mend. Ja, heerlijk, stemde ze toe, peinzend: Hoe is 't toch mogelijk zoo blijmoedig voor de tweede keer een zelfde toekomst in te gaan als toch zooveel smartelijke herinneringen je binden aan, dat alles, wat je al hebt on dervonden Want opeens zag ze Maria weer in den trein, die haar thuisbracht van de huwelijks reis, zoo monter en vroolijk, liefkozend van mannie en vent, haar overstelpend met reis verhalen en vol van de heerlijksts plannen voor hun home. Wat was er van die plannen geworden? Verwoest lagen ze en vernietigd. Wat zou er terecht komen van hare plan nen gebouwd op de ruïnen van die van Marie Misschien niet veel meer? In ieder geval waren haar illusie's minder hoog gespannen en zeer ontvankelijk voor mogelijk onheil. Nv moeten we de hoogte op; zei Frido, stilstaand voor een steil bergpad. Kun je goed klimmen? O best. Geef me de hand maar. Samen gingen ze nu de boschberg in; ze zagen niets dan hemel, boomen en luchtde gansche horizont van weiden en rivieren en steden in vogelvlucht was daar aan hun blik onttrokken. Ze vond 't heerlijk zoo midden in de na tuur te zijn en Frido scheen ook te genieten. III Ze zaten in een lunchroom aan de markt op het uur dat het er druk liep van school gaande kinderen, jonge dames vooral. Zij had den nog juist een tafeltje aan 't raam open gevonden en keken daar uit naar 't gezellige drukke verkeer, naar 't in en uitloopen in het taartjes-huis, drinkend met langzame teugjes de thee. Frido had, na achter elkaar twee gebakjes te hebben gegeten, alhoewel bewerend dat hij er niet van hield en 't alleen om haar genoegen deed-, zijn schoteltje op zij geschoven, maar Sophie at nog met lang zame hapjes, heel kieskeurig van een klein roomtaartje. Nooit gezonde eetlust gehad hebbend, was 't zóó haar gewoonte gewor den te eten, alsof 't haar niet smaakte. Het viel Frido op. Waarom of jij taartjes gaat eten, glim lachte hij. Niet om de taartjes, zei ze, 't mondje nog kieskeurig saamgetrokken. Waarom dan wel? Om de gezelligheid. Vind je 't hier zoo gezellig verwonderde hij, aan 't donkere snorretje plukkend. Ja, leuk, echt leuk, Al die schoolmeisjes vind ik zoo aardig om te zien, 'n geestig typëzoo'n meisje met 'n vief gezichtje eD boe ken onder den arm. (Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1