WANHOOPT NIET MEER. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. is van den M. E. T., niet zal nalaten hulde te brengen aan Schepenen en Raad der Stad Kampen van 1646. Over den verstandig ondernomen aan plant van biesvelden is men bijna jaloersch op ons heden; om bedoeld besluit van dik drie eeuwen geleden zullen de voorstanders van den M. E. T. ook een Kamper stukje uit de oude doos nog als een exempel gaan prij zen. Het besluit van den Kamper Raad schijnt trouwens genomen »in- gevolch van de andere nabuir steden", waarin dus de bevestiging te vinden is, dat wat prof. Hubrecht en de Re geering trachten in te voeren eenvou dig een herhaling is van wat drie en een halve eeuw geleden op meer of minder groote schaal in ons land reeds is beproefd. Het besluit is van Hooimaand van genoemd jaar. Den 30en Juli 1646, lezen wij in Bijdragen tot de Geschie denis van Overijsel 1904, 3e all.) uit gegeven door mr. Nanninga Uitter- dijk), besloten Schepenen en Raad der stad«Is gevonden dat de Sonne- wysers waernae de kloeke alhyr ge- stelt werden sullen verandert ende gemaeckt werden, dat deselve een halfï uure eerder wijzen als de tyt wel is medebrengende, opdat alsoe de kloeken alhyr ingevolgch van de andere nabuir steden, een half! uure moegen slaen als de Sonne ende den tijd is medebrengende". Precies hetzelfde dus als men nu, zonder dat men de zonnewijzers nog geweld behoeft aan te doen, wil be- beproeven. Maar dat het toen al be proefd is en sedert geheel in het vergeetboek geraakt, maakt te be grijpelijker het standpunt van hen, die blijven twijfelen aan de deugde lijkheid van dit tijdkunstje. De Oorlogsbegrooting. De definitieve Oorlogsbegrooting," dienstjaar 1907, heeft thans de Tweede Kamer bereikt en zal spoedig worden rondgedeeld. Zij houdt geen voorstellen in be tredende het blijvend gedeelte, waar omtrent de beslissing der Staten-Ge- neraal zal worden gevraagd bij af zonderlijk wetsontwerp, dat, naar men verneemt, bereids het betrokken De partement heeft verlaten. "reclame. De Pink Pillen zullen U genezen Dat zeggen wij aan hen die lijden. In vele huizen waar men leed, waar men weende, hebben de Pink Pillen gezondheid en vreugde gebracht. Wanneer de Pink Pillen in een huis binnen komen, gaat-tfé'zlekte er uit heen. Mejuffrouw Dekker, Gedempte Vest no 2 te Rotterdam^ schrijft: »De ondergeteekende was gedurende jaren lijdendjffaan pijn in de zijde en zwakte. Zij is de PjBK Pillen gaan gebruiken om te zien of die «naar een beter resultaat zouden geven dan d^-^iddelen die zij nutteloos had ingenomen. verklaart dat zij na het derde doosje een nerkbare verbetering ondervond. Zij is met de f behandeling doorgegaan en kan met zekerheid getuigen dat zij is genezen. Zij beveelt de Pink Pillen aan allen aan die aan bloedarmoede en zenuwpijnen lijden." Mevr. de Weduwe Brouwer Nispe, bakkerij, S.Z. Haven, C 86, te Bergen-op-Zoom, schrijft: SKJrf"Hoe Cato, IA jaren oud, was zoo hevig lijdende afcn bloedarmoede dat wij ge loofden dat zij tering had. Zij is met de Pink Pillen begonnen, jin na eenige doosjes gebruikt te hebben is zij eab gezond, krachtig, welvarend meisje gewordend De Pink Pillerfefijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleek$cht, neurasthenie, algemeene zwakte, scheele jlbofdpijnen zenuwaandoeningen. Prijs f 1.75 me doos, 1 9.r^er 6 doozen. Verkrijgbaar bffSnabiliéa^gS^rzT/Rotterdam, hoofddepothoi^rvóM^wnerland en Apotheken. Franco toezencfiligF^rgén postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Zondagmiddag had in eene ver gadering van den R.-K. Volksbond de uitdeeling plaats van de prijzen, die door de leerlingen bij het teeken en schilderonderwijs, in den afgeloopen winter, behaald zijn. De nuttige voor werpen werden door den voorzitter, den heer G. W. Klomp, onder een opwekkend woord om zich te blijven •efenen, aan de volgende leerlingen uitgereikt: a. Bouwkundig teekenen. Ie pr. L. Coenen, 2e pr. E. H. Vos, 3e pr. A Pasker, 4e pr. L. Schoonderbeek. b. Handteekenen. Ie pr. L. v. d. Hengel, 2e pr. N. de Wit, 3e pr. G Welling, 4e pr. H. vari Niinwegen. c. Schilderen. Ie pr. P. Brouwer, 2e pr. J. Verweij, 3e pr. A. van Nie- kerk. Eervolle vermelding ontving alsnog L. Coenen voor zijn uitmuntend ge- teekend ontwerp bouwplan van een buis Kapelaan H. Akkerman bracht pen Jfoord van dank aan den heer Klomp voor het degelijke onderwijl hetwelk door hem geheel belangloos was ge geven. Ook de heeren J. Timmerman en A. Ellen ontvingen een woord van dank. Besloten is dat ten behoeve der uitgesloten sigarenmakers te Eind hoven, a.s. Zondag in het gebouw een muziekuitvoering zal worden gegeven. Ook had een collecte plaats, die f6 25 opbrachtf 5 werd bestemd voor de stakers te Eindhoven, en f 1.25 voor die te Kampen. Bij de rondvraag vroeg een lid de noodige voorschriften van de Onge vallenwet in de vereeniging voorhan den te hebben om bij geschillen met de Rijksverzekeringsbank over de noodige gsgeveus te kunnen beschik ken Hiertoe werd besloten. Een ander lid achtte het uit een hygiënisch oogpunt wenschelijk dat te Amersfoort voor den werkman gele genheid was om een bad te nemen. Hierop werd besloten het bestuur van de Amersfoortsche Bad- en Zwemin richting te verzoeken evenals aan de leden van het «Groene Kruis" ook den leden van den R -K. Volksbond voor 10 cent een bad te laten nemen. De heer Vervloet heeft j.l. Zondag zijn functie als stationschef alhier aan vaard. Aan den heer Krapels werd bij zijn vertrek, als blijk van waardeering, door het gezamenlijk ambtenaarsper- soneel, een schrijftafel-garnituur in oud-koper geschonken. De Ilde afdeeling van het le regiment veld-artillerie alhier in gar nizoen vertrok j.l. Maandag pei'Cen- traalspoor naar het kamp te Oldebroek tot het houden van schietoefeningen. Den 15en dezer keert ze naar haar garnizoen terug. Bij de aanbesteding van den bouw van een wijkhuis, ten behoeve van Het Groene Kruis, werd inge schreven door de aannemers: W. de Bruin f6195; W. Van Achterberg f5971; J. Van Keulen f5670; J. H. Van Veen f5510; J. W. Worsteling f5290 en W. Van Genderen f5160 Aan den laatste is het werk gegund. In een berucht buis aan den Leusderweg werd tot driemaal toe door de politie overtreding der drank wet geconstateerdhiervan is proces verbaal opgemaakt, terwijl het huis ontruimd is. De politie heeft een in het Politieblad gesignaleerde aangehouden, die nog veertien dagen te goed had en daarom naar Utrecht is getrans porteerd. De Kon. Bond van Oud-Onder officieren hield Maandagavond een ledenvergadeiing welke echter zóó slecht bezocht was dat de belangiijke punten van ile agendaHet benoemen van een directum voor hel Begrafenis fonds en van een correspondent voor Amersfoort voor de stoffelijke belan gen niet afgehandeld konden worden. De heer J. Jochems, sedert 14 Juli 1903 onderwijzer aan de school Pun tenburgerlaan, is benoemd tot Hoofd der School te Spijk, bij Leerdam. Terwijl Maandagmiddag mej M die een sigarenwinkel in de St. Andiiesstraat heeft haar kindeien naar school bracht, ontwaarden buren brand in de gesloten woning. Men verschafte zich toegang door de deur te fotceeren en door inklim ming over het dak, waarna men met emmers water het brandje bluschte, dat vermoedelijk door het omvallen van een theelichtje was ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De levering van gerookt spek ten behoeve van de menages in het garnizoen Amersfoort is gegund aan den heer P. Ph. Gregonus, varkensslager, Utrechtschestraat 7, alhier. Dinsdagmiddag is een postduif aankomen vliegen bij den Heer H.J. Morre op 't Bloemendal No. 13 ge merkt 3806 T 79. Voor rechthebbende terug te bekomen. Ofschoon het weder der laatste dagen nu juist niet tot reizen en toeren uitlokt is toch naar alle men- schelijke berekening beter weêr te wachten en zullen velen zich dan elders willen gaan verpoozen. Met het oog daatop zeker zend de directie der Nederl. tramwpgmaat- schappij een alleraardigst geïllustreerd boekje de weield in, alle gegevens bevattende voor uitstapjes in Friesland langs de lijnen diei maatschappij. Wie weten wil hoeveel schoons en merkwaardigs die aloude pio'incie te zien geeft, schaffe zich voor den luttelen prijs van 10 cent dit boekje aan. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" besloot Zaterdagavond haar afgevaardigde, kapitein L. Noest, op te dragen, ter algemeene verga dering van de Maatschappij, Vrijdag en Zaterdag te Rotterdam te houden, te stemmen vóór de behandeling der Wetsherziening. Overigens werd hem blanco volmacht verstrekt. De rechtbank te Utrecht deed j l. Zaterdag (telaat om in ons vorig nummer opgenomen te kunnen wor den) uitspraak in de zaak tegen den voormaligen notaris A. N. J. Vos alhier. Het vonnis met de voorlezing waarvan een uur gemoeid was, luidde wegens: 2 misdrijven van diefstal (w:aarbij één met gebruikmaking van valschen sleutel) 8 misdrijven van verduistering, gepleegd door een ambtenaar mot gebruikmaking van macht, gelegen heid of middel hem door zijn ambt geschonken 2 misdrijven van verduistering als bewindvoerder 5 misdiijven van valschheid in geschrifte in eene authentieke acte 8 gebruikmakingen van valschheid in geschrifte in eene authentieke acte; veroordeelt beklaagde tot 5 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechte nis (welke bijna 9 maanden bedraagt en ontzetting uit zijn arnbt als be windvoerder waartoe hij door de Zwolsche rechtbank was benoemd. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de 2e helft der maand Mei 1907. Evers Co. Amsterdam. Gota, Kantoor administratie, Bussum. Bruyn, Haag. Aartsen, Haarlem. Budding, Utrecht. Plauteydt, Kuyer, Zandvoort. v. Tinnborn, Schutz Terrasse. Briefkaarten. Eerdmans, Chraal, Zondag, Ophof, Rod, Vossen, v. Heesen, Moed, Amersfoort. Amsterdam. Amersfoort. Enseneur. Worbach. Lothringen. Eude. Gronau. 384ste STA4TSLO H'EKIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 3 en 4 Juni 1907. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 15905. Prijs van f100 op No. 6594. Prijzen van f 70. 1025 2311 2337 2341 2347 2350 3537 6301 15239 15257 15921 17074 en 20793. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1002 1019 1022 1023 2331 2348 3511 3523 3526 3534 4674 4716 6311 6319 6333 15232 15238 15243 15883 15903 15906 15909 15917 15927 17076 20002 20003 20006 20031 20040 20359 20781 20788 en 20795. Bij het afrijden van de Potbrug over de Luntersche beek te Wouden berg struikelde bet paard van den landbouwer H. v. R., waardoor deze en zijne vrouw uit de tilbury gewor pen werden. Zij werden spoedig naar hunne nabijzijnde woning gebracht Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat v. 11. een paar ribben had ge broken. Zijn vrouw kwam er af met een ontveld gelaat en een kneuzing aan de knie. Men schrijft ons uit Eist (Betuwe) Alhier en in de omstrekon komt. een tamelijk gewas van kersen. Ook blijkt dat in de Neder-Beiuwe een giooter gewas zal zijn dan men aanvankelijk meende Door het koude weder kan ile vrucht slecht lijpen zoodat de pluk wederom laat zal beginnen. Met een luchtballon veiongelukt. Tei gelegenheid van het nationale feesl werd le Rome Zundagnainiddag een legerballou opgelaten. Door een of arnlei ongeval geiuakie de ballon op 300 meter in brand. De eenige passagier kapitein Uli vel I i storte naar beneden en werd wel nog levend op genomen, maar overleed kort na zijn val. Ned. Ver. tegen deProstitutie. Gisternamiddag werd te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Nederl. Vereeniging tegen de prosti tutie. De voorzitter, ds. II Pierson van Zetten, herdacht in zijn openingswoord de overleden mevr. Butler, de onver moeide strijdster. De heer Van Munster bracht rapport uit over de propagandacommissie. Besloten werd tot de oprichting van een nieuw maandblad «De Getuige" onder hoofdredactie van ds. 11. Pierson. Dr. S. R Hermanides en dr. D. Snouck Henkemans werden als be stuursleden herkozenals bestuurslid werd gekozen jhr. mr. Chr Ruys de Beeienbrouok. Haardsteden en meubilair. De Residentiebode met de Noord- brabanter toornend tegen de belasting op de haardsteden is het niet eens met dit blad, dat het millioen, het welk dezo belasting opbrengt, best te missen ware. Doch meent de Res. Bode het middel om het in te halen, is reeds op zeer verstandige wijze aan gegeven in het wetsontwerp tot her ziening van de belasting, hetwelk bij de Tweede Kamer in staal van wijzen verkeert. Dat wetsontwerp wil bet verlies, door de schatkist te lijden bij opheffing van den grondslag haard steden, herstellen door verhooging der heffing naar den grondslag meubilair met 50 percent. Zulks nn achten wij een volkomen billijk aequivalent. Hierom zoo billijk, wijl de weelde er het zwaarst mee getroffen wordt. Weelde toch zit in den regel in de meubileering en niet in stookplaatsen. Die zijn voor zwakke of ziekelijke personen veeltijds be hoefte en altijd hygiëne. Meubileering echter, die eenvoudig is, kan geen weelde genoemd worden, als zij ver band houdt met de hoegrootheid van het gezin. En doet zij dit niet, spreidt meubileering weeldeartikelen ten toon Welnu, dan zullen de schatters, vooral als de grondslag meer gaat opbrengen, zich niet ont zien het mes in het varken te zetten, daar waar zijn vleesch overvloedig en malsch is Een probaat middel derhalve om het millioen in te halen. Vergiftiging in een gesticht. In het opvoedingsgesticht voor jon gens «Veilhof' te Neurenberg, zijn een vijf-eu-dertigtal jongens ziek ge worden onder vergiftigingsverschijnse len. Een 14 jarige jongen is overleden. Men denkt, dat de oorzaak ligt in de kookpotten. Woeker. De commissie uit het bestuur der Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker, welke tot taak heeft de werking der Ranken van Leening te bestudeeren, heeft hare eerste bij- eenkon.st gehouden, waarin besloten werd zich te wenden tot de directeuren der gemeentelijke Banken van Leening in ons land met verzoek om toezending van de reglementen en verslagen hun ner instelling, alsmede orn beantwoor ding van een aantal vragen. Voorts zullen aan de secretarissen der gemeenten boven de 10.090 inwo ners, waar geen gemeentebatik mocht zijn gevestigd, missives worden gezon den, teneinde na te gaan of er aan leiding bestaat bij de besturen dier gemeenten pogingen aan te wenden tot het in het leven roepen van zulk een bank. Naar aanleiding van de gegevens, we'ke de commissie zal ontvangen van de velschillende directeuren der gemeentelijke Banken van Leening zal de commissie aan de hand van een door haar vast te stellen leiddraad voor haar onderzoek, nagaan welke verbeteringen dienen gebracht in de werkwijze van elk dier Banken en zich hiertoe wenden tot de plaatse lijke besturen. Voorts zal de commissie overwegen, in boeven e er aanleiding bestaat ooi vanwege de Nationale vereeniging tot bestrijding van woeker dergelijke Banken op te richten in een vorm, waardoor zij beter de concurrentie zullen kunnen volhouden met de paniculieie pandjeshuizen dan zulks thans met de gemeentelijke Bank v«n Leening het ge>al is. De commissie bestaat uit de hecren nu' Joh. J. Belinfante, voorzitter; C. v. Dorp, Rotterdam; J. M. Maury; M. J. A. Apputin Jr S. H. F. Loll- man, secr., Nicolaistraat 33, alle overigen te 's Hage. Een jong Nederlander reed dezer dagen met den trein van Nieuwe- Schans naar Oldenburg. Hij wilde in Duitschlaud werk zoeken en had al zijn overgespaarde geld, ongeveer f 500 hij zich. Onderweg kwamen er twee personen bij hem in den waggon, en al spoedig was een gesprek aangeknoopt. De jonkman had daarbij de onvoorzich tigheid aan zijn reisgenooten niet alleen het doel zijner reis te vertellen, maar hun ook te spreken over het Nedeilandsche geld dat hij bij zich had en nu in Duitsch-geld zou verwisselen. Een zijner reisgenoten verklaarde zich terstond bereid hem bij dit laatste behulpzaam te zijn en nam het Neder- landsche geld van hem over voor 1000 Mark, die hij toevallig bij zich had. De niets kwaad vermoedende jon geling was zeer verheugd, dat hij op zoo gemakkelijke wijze van de moeite van hot wisselen was ontheven. Minder verheugd was hij echter, toen hij bij zijne aankomst te Oldenburg ontdekte, dat het bankbiljet van 1000 Mark niets anders was dan een gewoon reclame-biljet! De oplichters hadden zich natuurlijk intusschen al lang uit de voeten ge maakt. Kan Kaïniet wel eens nadeelig werken Het Kaïniet is het voornaamste kalizout en ontegensprekelijk voor den landbouw van het grootste be lang. Het wordt in tamelijk groote hoeveelheden gevonden en is daar door, zelfs nog op vrij belangrijken afstand van de mijnen zeer goedkoop. Het is geschikt voor alle gronden, al hebben de lichtere gronden er de grootste behoefte aan. Het bevat eenige in alle landbouwgewassen voor komende voedingsstoffen, als kali, magnesia en chloor, waarvan het eerste in groote hoeveelheden door de veel vuldig geteeld wordende landbouw gewassen aan den bodem wordt ont trokken, en waarvan de beide andere als bestanddeelen des bodems nuttig zijn. Verder moet ik nog wijzen op de zeer groote beteekenis van natrium voor vele gewassen,' vooral voor suiker bieten, voederbieten en andere knol- en wortelgewassen, ook en speciaal voor gest. Ik maak hierbij een uit zondering voor aardappelen. De aan wending van een diiecteen lalekaïniet- bernesting op aardappelen acht ik ongewenscht. Voor aardappelen neme men liever patentkali. In sommige streken wordt het kaïniet tegenwoordig in belangrijke hoeveelheden gebruikt. De vraag doet zich voor, of kainiet ook wel eens nadeelig kan werken. Vroeger heeft men zeer dikwijls gemeend, en die meening uitgesproken, dat het chloor nadeelig werkte op den plantengroei Van die meeriing is men tegenwoor dig vrij wel teruggekomen. Alleen heeft men geconstateerd, dat het choor een slechten invloed had op de brand baarheid der tabaksbladeren, doch overigens is, voornamelijk doorproe ven te Halle genomen gebleken, dat het chloor op den groei en de op brengst der cultuurgewassen gunstig influenceerde. Het wordt dan ook al vrij wel in alle jaargetijden gebruikt al blijft het voornamelijk een bemes ting voor den winter (resp. herfst en voorjaar) Het is wenschelijk nog meer proeven te doen met kainiet als overbemesting op hakvruchten, als suikerpeën, mangelwortels enz. Intusschen, indien men het niet op overbemesting wil laten aankomen, men kan in elk geval kaïniet aan suikerbieten e.a. tot kort voor het zaaien geven, m.a.w. men behoeft dat niet angstvallig een half jaar te voren te doen. De stelling, dat kaïniet schadelijk zou zijn door zijn chloorgehalte is niet wel houdbaar. Verder is beweerd, dat het kaïniet, in groote hoeveel heden gebruikt, van nadeel zou zijn op de structuur van den bodem. Ik geloof, dat deze bewering zeer over dreven is; in elk geval is de hoeveel heid tot heden nog niet groot genoeg geweest, om die klacht bevestigd te hooren worden, ook niet uit die stre ken, waar het kaïniet in grootere hoeveelheden gebruikt wordt. De aanhoudende bodembewerking, de ge bruikte kalk en stalmest beletten zeker het zoogenaamde kortsvormen. wat men wel eens van het kaïnietgebruik heeft rneenen opgemerkt te hebben.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2