NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. TOYNBEE WERK. BUITENLAND. BINNENLAND. DE TWEEDE VROUW Wo. 46. Zaterdag 8 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPR IJ S Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. |Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Naast liet streven van hen, die geen verbetering der maatschappelijke toe standen verwachten, zoo niet de ge- heele maatschappij in hare talrijke instellingen getroflen wordt, staat, dat eene breede schare uitgelezen mannen en vrouwen, die, zonder in het minst de gebrekkigheid van sommige dier instellingen te ontkennen, voor de maatschappij als geheel meer heil verwachten van een ingrijpen in, een verheffing van den individu, als betrek kelijk klein onderdeel dier gemeen schap. Daarbij is hun oog gericht vooral op de zedelijke ontwikkeling van dien individu en gaan zij daarbij naar wij zullen zien, niet geheel ten onrechte, van de veronderstelling uit, dat, op hoe hooger trap van moreel standpunt beschouwd, de éénling in het maatschappelijk leven staat, hij des te geschikter is, aan de verbete ring van het geheel mede te werken en hij in eigen levensomstandigheden zich gelukkiger voelt. Zij die deze wijze van verbetering der maatschappij voorstaan beginnen dus, om zoo te zeggen, van onderen af, bij de zedelyke en verstandelijke ontwikkeling van den afzonderlijken individu, om zoodoende te geraken tol een algeheele verbetering van het geheel. En dit streven heeft dit op het andere (waarvan hierboven) voor, dat het niet behoeft te blijven zweven in de wereld der idealen, maar dat er dadelijk practische toepassing aan gegeven kan worden, en, wij mogen dit gerust al zeggen, met goed gevolg reeds gegeven zijn. De voorstanders dezer theorie, de Toynbee-mannen hebben resultaten gezien van hun arbeid. Onze lezers zullen hegrijpen, dat in een zoo kort bestek als het onze, het niet aangaat een gedetailleerde beschrijving te geven van de verschillende vormen, waar onder Toynbee-werk zich aan ons voor doet; wij kunnen ze echter samenvatten in de definitie, door een dier voorstanders van hun arbeid ge geven persoonlijke bemoeiingen van meer ontwikkelden in het belang van minder onhvikkelden. En op dat persoonlijke komt het in dezen zeer aan. Niet door ver strekken van geld of met het plaats nemen in commissiën denken zij hunnen medeleden dier groote maat schappij van dienst te zijn, neen zij geven zich, deelen van hun eigen kennis mede aan minder bevoorrechte medemenschen, evenals de vurige jonge man, Arnold Toynbee, zich gaf. toen hij zijne vacanties van de Oxford Academie opofferde en zich, later met een paar sympathiseerende vrienden in Whitechapel de armoedigste en meest vervallen buurt van Londen vestigde om er de arbeiders een eerste idee van ontwikkeling te brengen. Hij was de eerste, die een medovoelen en medeleven met de arbeidende klasse verkoos boven een genotvol leven te midden zijner door het lot goed be deelde familie, maar hij gaf den stoot aan een beweging, die zich zou open baren in het meedeelen van eigen kennis aan anderen in den vorm van cursussen, populaire voordrachten en wat dies meer zij. Naar hem noemden de voorstanders zich en hun arbeid «Toynbeemannen" en Toynbeewerk. De resultaten van liet Toynbeewerk zijn schitterend geweest. Een voor beeld uit velen. Verviers was vóór de komst der Toynbeebeweging aldaar één der oproerigste fabrieksdistricten van België. Na 1894 behoorden de inwoners tot de ordelijkste niet alleen, maar konden, gemiddeld, onder de beschaafdsten van het koninkrijk ge rekend worden. Dergelijke voorbeelden spreken. Ook in de groote steden van ons land werken de Toynbeebewegin- gen zeer gunstig. De eerste stoot daaraan heeft mede gegeven de heer J. A. Fours, directeur van »Ons Huis" te Amsterdam. Wij willen besluiten met het be spreken van eenige opmerkingen en tegenwerpingen naar aanleiding van het Toynbeewerk te berde gebracht. In de eerste plaats zou de mindere man bij intiemer omgang met den meer met aardsche goederen gezegen- den zich ongelukkig en ontevreden gaan gevoelen. Wij kunnen dit op grond der logica tegenspreken. Integendeel: de mindere man zal leeren inzien dat de man uit booge- ren stand zorgen kent en beslomme ringen, die hij daar niet zou verwacht hebben, terwijl de rijkere in zijn ar- meren medemenscb eigenschappen ontdekt, waarvan het bestaan hij bij dezen niet vermoeden kon en die hem voor dien evenmensch waardeering, zoo niet bewondering afdwingen. En wat te zeggen van de opmerking dat al die ontwikkeling den minderen man zijn lot nog zwaarder te dragen zou maken 7 Moet, vragen wij in gemoede, onder welke omstandigheden ook, een mensch minder gelukkig zijn omdat hij meer ontwikkeld is? Doch genoeg. Wij meenen voldoende te hebben aangetoond' dat Toynbee werk in het maatschappelijk leven een factor is waarmede rekening dient gehouden te worden en die misschien eene voorbereiding is voor groote her vormingen, die ons zonder twijfel te wachten staan. Donderdag heeft het koninklijk echt paar van Zweden zijn gouden bruiloft gevierd. Koning Oscar II is thans 78 jaar, zijn gemalin, geboren prinses Sophie van Nassau, 72. In de eerste jaren van hun huwelijk was de ver houding van den prins tegenover zijn ouderen, kindeiloozen broeder van vrij pijnlijken aard, zoodat het prinselijk paar het wenschelijk achtte zich zoo veel mogelijk op den achteigrond te houden. De prins hield zich bezig met zijn geschiedkundigen en dich terlijken arbeid de prinses met de opvoeding barer kinderen en met wer ken van liefdadigheid. Koning Oscar is ook later der wetenschap trouw gebleven en is eeredocter van een aantal universiteiten. Hij kan, mis schien met meer recht dan Richelieu, van zich zeggen, dat hij wel tegen standers heeft, maar geen vijanden. Gedurende den laatsten tijd had hij zich wegens ziekte uit de regeerings- zaken moeten terugtrekken,maarthans is hij weer hersteld en heeft hij de regeeringstaak weder aanvaard. Koude in Amerika. 't Is aan gene zijde van den Oceaan nog veel erger dan bij ons, ten ge volge waarvan de badplaatsen ver laten worden en elkeen in de steden aan 't hoekje van den haard kruipt. Zondag woedde te New-York een storm uit het N. O bij heel lage temperatuur. De Catskills liggen onder de sneeuw sneeuw heeft de gasten van Coney Island verdreven; te Lenox in Massachusetts wordt algemeen weer gestookt en de pension- en hotelhou ders der zomerverblijven zijn ten einde raad. De gemiddelde temperatuur te New- York is 45 a 48 graden. De Atlantische Oceaan is vol ijsber gen 22 Mei 1.1. werden er door twee Amerikaansche kruisers tien waar genomen nabij New-Foundland. Dinsdag is de militaire wacht in en vóór tiet gebouw van de Tweede Kamer der Staten-generaal tijdens de zittingen vervangen door Rijksveld wachters. Dinsdagmiddag is de acoustiek beproefd in de groote vergadeizaal voor de Vredesconferentie. Een 250-tal leerlingen van het gymnasium vulde in de Grafelijke Zaal de verschillende banken, bestemd voordegedelegeerden en onderscheidene dezer jongelui richt ten van daar het woord tot het tegen over de zitplaatsen gelegen bureau, gepresideerd door den heer De Beaufort, eerste gedelegeerde der Nederlandsche commissie, die wederkeerig met de sprekers van gedachten wisselde. Nu het gebeente van wijlen gene raal Chassé is opgegraven en een plaats zal krijgen onder het citadel monument te Ginneken, is door den Minister van Oorlog bepaald dat die plaatsing met militaire eer zal ge schieden en is het kerkbestuur van de Herv. Kerk te Ginneken uitgenoo- digd zich dienaangaande te verstaan met den generaal-majoor bevelhebber in de 3e militaire afdeeling. Zeer waarschijnlijk zal H. M. de Koningin zich bij die plechtigheid doen vertegen woordigen. De boomen op de Cloese bij Lochem hebben ruim f70.000 opge bracht. Een eik bij het kasteel gold f300. De havezathe zelf is thans met de hooging ingezet op f226.265. De visscherij op de Zuiderzee heeft in het afgeloopen jaar meer dan twee millioen gulden opgebracht. Dit is in de 15-jarige periode, waarvan betrouwbare statistieken be staan. nog slechts éénmaal voorgeko men en wol in het gezegende jaar 1898. Kersen. Men schrijft uit Wageningen Bij de Woensdag alhier gehouden grooie kersenverkooping werd naar schatting besteed 3 a 7 cent per K.G. op het hout. In sommige boomgaar den is de kersenvoorraad tweemaal grooter dan vorig jaar, terwijl de fi- nancieele opbrengst lager bleef. Uit Rhenen wordt gemeld: De ker senverpachtingen in de Betuwe zijn in vollen gang; men besteed 4 a 5 cent per half K.G. aan het hout. Frans Rosier. Het «Dagel. Nieuws- en Advertentie blad" (Groningen) schrijft: Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit, 5) DOOR Toliaoarka, Stelsetee. Ik mag ze ook graag zien, glimlachte hij. Weet je nog wel, toen wij schoolmeisjes waren en wij je ook meedrongen naar die taartjeswinkel op 't Janskerkhof, of op de Mariaplaats? haalde Sophie op. Ik liet me toen graag meedringen, maar nu had ik liever wat anders gewild, zei Frido. Weet je nog wel, hoe smakelijk Marie vier, vijf taartjes vlug achter elkaar kon opeten herhaalde zij weer. Of ik dat weet, zij, geloof ik zes, of acht, terwijl jij altijd maar aan je eerste zat te kieskauwen. Nu overdrijf je jongetje. Waarachtig 't is zoo. Even zwegen zij en keken rond naar 't ge zellig vertier. 'tWas geheel donker geworden en buiten, zoowel als binnen werden de gas pitten aangetlapt. De dames in 't buffet hadden geen handen genoeg, om aan de drukke bestellingen te voldoen. 't Is aardig, maar nu had ik liever iets anders gewild, zei Frido weer met iets onte vredens in zijn blik en stem, dat haar niet ontging. Wat dan mijn jongen? vroeg zij lief. Och er is hier nog niets te doen: deze week is hier totaal niets. En op je huwelijks reis verlang je wel iets anders, dan hier te zitten tusschen schoolkinderen. We hadden naar Parijs moeten gaan, of naar Brussel, maar zoo'n klein Hollandsch stadje; dat is vervelend. En een huwelijksreis is nu niet iets, wat zoo dikwijls voorkomt in je leven. Sophie voelde zich pijnlijk aangedaan door dit laatste gezegde. Een hevige blos bedekte haar teer gezichtje. Als het iets is, wat je zonder hartzeer twee keer kunt doen, dan is de mogelijkheid heelemaal niet uitgesloten, dat je 't nog eens in je leven doet, dacht zij. Ik hen ermee tevreden. Na mij ga je naar Parijs, of Berlijn, bitste zij. Dat is niet lief, zei hij getroffen, dat is niet kiesch van je ook. Ik had nooit gedacht dat jij zoo iets kondt zeggen, want je weet toch, dat ik voornamelijk om jou naar Parijs wilde. Ik had je graag een aangename her innering aan je huwelijksreis willen doen behouden, en die zul je vooral nu niet heb ben. Ze keek hem aan, voelend dat hij gelijk had. Dat gezegde was haar ontglipt; het was niet lief. Ze had 't in moeten houden. Als je er niets tegen hebt, zullen we nu opstappen, zij hij koel, opstaande, 't Wordt tijd voor de tram naar Berg-en-Dal. Langzaam stond zij ook op, mompelend: Best. Pijnlijk voelde zij 't berovw in haar ver drieten. O, 't was laf, dat ze dat had ge zegd. Zwijgend staken ze de drukke markt over, toen in een stillere buitenstraat komend, zei ze zacht: Vergeef me Fri, 't was ook niet lief; dat voel ik nu ook. Vergeef me, jon getje? Én haar arm door de zijne stekend, vroeg ze: Ben je nog hoos. Waarom zeg je niets? Boos niet, maar wel doet 't me verdriet, dat jij zooiets hebt kunnen zeggen. Licht vergeet ik dat niet. Omdat ik niet met mijn gevoel te koop loop, daarom heb ik 't wel. Je hebt gelijk, stemde ze toe. Nogmaals vergeef me. Het was heel onlief. En ze voelde, ook niet meer telkens te moeten uitspreken de herinneringen wanneer die haar overstelpten. Ajo, nu is 't weer goed zei hij, schijnbaar luchtig. Maar in zich zelf gekeerd zat Frido, zoo wel als Sophie, in de stoomtram naar Berg- en-Dal. Een week is gauw voorbij dacht zij. 't Zal een opluchting zijn, wanneer die huwelijksreis maar weer voorbij is en een heerlijkheid wanneer we veilig in ons eigen huisje zijn aangekomen. IV. Met de sneltrein van zes uur dien Vrijdag avond reden ze de zware overkapping van het Utrechtsche Station binnen. Ze voelde zich geagiteerd, veel geagiteerder dan een week en een dag geleden, toen zij vertrokken. Uitstappend zocht haar blik 't perron over maar ze zag geen bekende. Misschien is Ma inde wachtkamer, hoopte ze. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1