NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE TWEEDE VROUW BUITENLAND. BINNENLAND. Wo. 47. Woensdag 12 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Tolismn-a, Stelzetee. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijt 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De door de Amerikaansche arbeids- vereenigingen op touw gezette strijd naar aanleiding van het proces tegen Moyer, Haywood en Pettibone, be schuldigd van moord op gouverneur Steunenberg, wordt met onvermin derde kracht voortgezet. Natuurlijk, zegt de «Times", zijn Moyer, Haywood en Pettibone nog niet schuldig verklaard en moeten dus volgens de wet, zoolang als on schuldig worden beschouwd, tot bun schuld is bewezen. Maar mocht er een veroordeeling volgen, dan is er groot gevaar te duchten voor een hevigen strijd tusschen den georgani- seerden arbeid en de vertegenwoor digers van wet en orde. De toestand is zeer ernstig en drei gend. Niemand kan ook maar in de verste verte voorzien wat het gevolg zal zijn, als de hoofden van de wes telijke federatie van mijnwerkers ter dood worden veroordeeld. Mevr. Steunenberg, de weduwe van den vermoorden gouverneur, geeft over den toestand de volgende som bere beschouwing: Het proces-Moyer, Haywood en Pettibone is het begin van den groo- ten strijd tusschen de regeering der Vereenigde Staten en den georgani- seerden arbeid, hij zal ten slotte ein digen in een opstand. Men spreekt in den laatsten tijd weer druk over een bijeenkomst van Keizer Wilhelm en den Tsaar, weldra op de Oostzee te houden. Zoowel te Petersburg als te Bei lijn hecht men daaraan groote waarde. Zeker niet minder belangrijk zijn de geruchten over een eventueele samenkomst in het voorjaar van 1908 van den Keizer met President Falhéres in de Middellandsche Zee. De bijeenkomst zou plaats vinden tijdens een bezoek, dat Keizer Wil helm zou brengen aan zijn nieuw- gekocht landgoed Achilleion op Korfoe. De Tsaar beeft zijn goedkeuring verleend voor den bouw van een tunnel door de Behringslraat voor een spoorverbinding tusschen Siberië en Amerika. Dit is natuurlijk een goedkeuring van het beginsel de tunnel is nog niet in aanleg. Des Tsaren goedkeuring heeft alleen be trekking op de concessie, door den kabinetsraad verleend voor den aanleg van een spoorweg van het station Kansk in Siberië naar de Behriug- staat, in aansluiting aan den bouw van een onderzeeschen tunnel naar Amerika. Komt dit grootsche plan van een spoorweg tusschen Azië- Europa en Amerika tot stand (een zaak van technische en politieke be- teekenis) dan kan het gelden als een waardige pendant van den Trans- siberischen spoorweg naar Wladi- wostok. Van bet station Kansk der Transsiberische lijn naar de Behring- staat, is een afstand van 5000 kil. Santos Dumont heeft Zaterdag op het terrein van Bagatelle bij Parijs weder een opstijging gedaan met zijn nieuw bestuurbaar luchtschip, maar de proefneming was niet gelukkig. Het toestel, dat eerst over den grond rolt en zich daarna in de lucht verheft, werd door een misverstand te vroeg losgelaten en het viel neer met een hevigen schok, waarbij de schroef brak en de ballon groote scheuren bekwam. Santos Dumont, die op een soort van lietszadel zat vastgebonden, bleef gelukkig ongedeerd. Hij hoopt over tien dageD opnieuw een proeftocht te kunnen doen. Voor den kapitein van Küpenick, die op het oogenblik in de gevangenis zit, is een sorn van 35,000 Mark inge zameld. Een rijke oude dame heeft hem een buwelijksaanbod gedaan, met de bepaling erbij, dat zij bem 100,000 Mark zou vermaken, voor 't geval zij mocht komen te oveilijden vóór dat de kapitein uit de gevangenis ontsla gen zou zijn. Een Amerikaansche impresario heeft een officieel verzoek ingediend bij den Officier van Justitie om gedaan te krijgen, dat de kapitein, onder borg stelling van 50,000 mark, een half jaar verlof kreeg om onder de hoede van een politie-escorte, een tournee door Amerika te maken. De kapitein zou daarvoor 20.000 mark uitbetaald krijgen. De Duitsche overheid is niet zeer gevoelig voor humor, en heeft het verzoek «gewezen van de hand." Vreeselijke verwoestingen door een cycloon. Het prairiegebied der Vereenigde Staten is Zaterdagnacht door hevige cyclonen geteisterd. In verschillende deelen van Illinois, Indiana en Ken tucky zijn verschrikkelijke verwoestin gen aangericht. Tal van alleenstaande huizen zijn verwoest en een tiental dorpen zijn gedeeltelijk vernield. Er zijn in 't geheel dertig menschen ge dood en zestig gewond. De troonopvolging iu Luxemburg is vrij plotseling een zaak van actueel belang geworden. Wegens den zieke- lijken toestand des regeerenden Groot- hertogs Willem is er in de Maandagsche vergadering der Kamer door den mi nister van Staat dr. Eijschen een wetsontwerp tot regeling van de zaak in quaestie ingediend. Dit ontweip beoogt publieke rechts geldigheid te verleenen aan een dus genaamd «familiestatuut", d.d. 16 April 1.1. door den Groothertog uitge vaardigd en vaststellende, dat bij ont stentenis van mannelijk oir 's Groot- hertogs oudste dochter, Prinses Marie Adelheid, haren vader zal opvolgen, met voortzetting van dit recht op hare mannelijke afstammelingen. Mocht de Groothertog komen te over lijden nog tijdens de minderjarigheid van zijne oudste dochter, dan zal zijne gemalin de Groothertogin Maria Anna, geboren Prinses van Portugal, het regentschap aanvaarden. Eindelijk, indien de Prinses Marie Adelheid kinderloos mocht sterven, zullen hare zusters, de jongere dochters des Groothertogs, naar den graad van ouderdom (primogenituur) aan de beurt van opvolging zijn. Tegen dit statuut nu en het daaruit voortgekomen wetsontwerp is bij de Luxemburgsche Regeering en bij den voorzitter der Kamer verzet aange- teekend door graaf Nikolaas van Merenberg, den zoon van wijlen Prins Nikolaas van Nassau, die een broeder was van wijlen den Groothertog Adolf en dus een oom van den tegenwoor- digen Groothertog. De Graaf Fan Merenberg is geboren uit het morga natisch huwelijk van gezegden prins Nikolaas met Natalia Poesjkin. eene bloedverwante van den beroemden Russischen dichter van dien naam. Zij was eerst gehuwd met den heer Doebelt, scheidde van dezen en trouwde in 1867 te Londen met den Prins van Nassau. Zjj ontving toen den graaf lijken titel Merenberg, welke op haar uit dit tweede huwelijk geboren kin deren overging. De graaf van Merenberg doet zijn bovengenoemd protest steunen op het feit, dat hij is de naaste bloedverwant in de mannelijke lijn agnaatzwaard maag, in tegenstelling van cognaat, afstammeling in de vrouwelijke linie, spilllemaag) en dat hij ais zoodanig krachtens artt. 6 en 7 der Luxem burgsche Grondwet alsmede uithoofde van artt. 32 en 33 der Nassausche Huiswet, d.d. 30 Juli 1783, boven de cognaten gerechtigd is zoowel tot het regentschap bij ziekte als tot de op volging bij overlijden van zijn neef, den Groothertog. Op deze en op nog andere, juridische, gronden betoogt hij, dat ingeval zijn neef zonder manne lijke nazaten komt te overlijden, de opvolging ten deel valt aan hem en aan zijne mannelijke nakomelingen. Het vertoog van den graaf vin Merenberg, ingeleverd door zijn rechts geleerden raadsman, den raadsheer Max Silberstein uit Berlijn, is in do sectiën der Luxemburgsche Kamer ter lezing gebracht, waarna deze bare bijeenkomsten voor den tijd van een week verdaagd hebben. Wij brengen ter verduidelijking van de quaestie der Luxemburgsche troonopvolging in herinnering, dat liet Groothertogdom is een erfelijke monarchie in den mannelijke lijn van het Nassausch Huis. Toen ten jare 1890 met het overlijden van Koning Willem 111 der Nederlanden, Groot hertog van Luxemburg, de Otto'sche tak van dit Huis in de mannelijke lijn uitstierf, kon Koningin Wilhelmina in Luxemburg niet opvolgen, maar kwam daar de Walramsche tak aan de Regeering met Adolf, die tot aan d& inlijving van zijn land door Pi uisen in 1866 over het Hertogdom Nassau geregeerd had. Den 17den November 1905 overleed Groothertog Adolf op hoogen leeftijd en werd hij opge volgd door zijn zoon Willem. Deze is thans 54 jaren en zeer sukkelend van gestel. Uit zijn huwelijk zijn zes dochters geboren, doch de verlangde zoon is uitgebleven. Het huis Nassau zou derhalve voor het geval staan, te moeten uitsterven in de manne lijke lijn, indien de morganatische tak der Merenbergs er niet was. In hoeverre deze tak recht heeft op de troonopvolging, zal een niet zoo ge makkelijk, uit te maken vraag zijn. Volksvoeding. Het mooi gelegen gebouw »Leeu- wenbergh" met zijn historisch verleden, aan het Servaasbolwerk te Utrecht oefent dezer dagen een bijzondere aantrekkingskracht uit door de hoogst- belangwekkende tentoonstelling die daar gehouden wordt van wege de DOOR 6) Frido merkte haar uitkijken op en vroeg: Had je gedacht, dat ze ons zouden afhalen Ja, ik bad gemeend, dat er wel iemand zijn zou en de teleurstelling in haar stem ontging hem niet. Waarvoor? verwierp hij luchtig. We kun nen toch zelf den weg wel vinden. Ze zullen ons thuis opwachtendat is ook veel aardiger, 't Is niet eens zeker, dat ze mijn briefkaart nog ontvangen hebben. Zullen we nu toch dadelijk naar de Oude gracht gaan? aarzelde zij. Natuurlijk; dat was de afspraak. Maar als ze nu de briefkaart niet hebben ontvangen? wierp ze weer aarzelend tegen. O, dat was al veel vroeger de afspraak. En Frido riep een huurkoetsier aan. Ze gingen door de flauw verlichte buiten wijken, toen langs de verlichte straten en binnen een kwartier, dat haar een oogwenk scheen, stonden ze voor het groote boven huis, dat met drie groote vensters op elk van de beide verdiepingen op de gracht uit zag. Daar beneden was een filiaal van een effecten-kantoor. Mevrouw van Lieverhart kwam hen al op de trap tegemoet. Zij had datzelfde laconieke en sleepende in haar uiterlijk als Sophie, maar zij was veel kleiner. Welkom kinderen, zei ze met haar zachte stem. Sophie merkte dadelijk aan haar moeders bleek uitzien, dat ook zij was geagiteerd. En ach, hoeveel minder herinneringen had deze woning voor haar, dan voor Sophie! Haar moeder kwam zelden hij Marie. Maar zijzelf had ze 't huis mee uitge zocht, en de meubels, de kleeden. Alsof Marie onbewust had voorvoeld, dat ze eens alles zou overgeven aan Sophie zoo had ze haar bij de minste kleinigheden ge raadpleegd. Ze gingen nu de groote suite binnen. De thee stond gezellig op tafel. Zooals toen, ik haar had gehaald van de huwelijksreis, dacht Sophie dadelijk. Vreemd aangedaan keek ze rond: Waar was Mimi? Waar is Mimi, Ma? vroeg Frido, ook rond kijkend. Ze is even uit met de meid. Ze had voor jullie binnen moeten zijn, voor de verrassing glimlachte Mevrouw. Nu kan ze ieder oogen blik komen. En werkelijk daar stormde het kind de trap al op. Sophie stond op en opende de deur. Wat verwonderd bleef het kind op den drempel staan, een groot bouquet bloemen in de hand. De bloemen kwamen maar niet, toen zei, Mevro Grootma, bedoel ik, haal ze gauw, nu is u er eerder dan ik, hijgde het kind met iets van teleurstelling in de vergeet-mij- niet-blauwe oogen. En ik liep zoo hard, dat Rika me niet bij kon houden. Hier zijn ze nu, en ze reikte het reusachtige bouquet van veel rozen, varens, chrijsanthenums en asters Sophie over. Maar zeg je ons niet goeden dag? vroeg Frido. Dag Paatje, innigde het kind en sloeg de armpjes om hem heen. Brave meid, best opgepast, prees hij het kind kussend. Sophie had 't gevoel alsof zij en haar moeder erbij stonden, als vreemden. Ze zag, hoe Frido het kind wat influisterde en ze ving 't woord «Mama" op. Neen, verbeterde het kind, moeder weet je wel. Half overluid zei ze dat. Frido had haar eens in hun engagements tijd verteld, hoe 't kind had bedacht haar niet Mama of Maatje te noemen, wat ze al tijd tegen Marie had gezegd, maar moeder. Zoo'n kind denkt dieper en herinnert zich meer, dan je wel weet, had zij er aangedaan op beantwoord. Dag moeder, zei het kind, toen zich tegen haar aanvlijend, maar de armpjes sloeg zij niet om haar hals. Dag Mimi, dag kindje en Sophie nam het ronde blozende kopje tusschen beide handen en kuste het op de bolle wangetjes. Wat wordt ze groot he, zei Mevrouw van Lieverhart en haar langzame stem klonk lijzig. Ook bijna acht jaar Mama, merkte Frido opgewekt op. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1