Plaatselijk Nieuws. afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmisbruik. In afwijking met de huisvlijt-ten- toonstellingen, van welker afdeeling Utrecht, naar wij meenen,den eersten stoot uitging, heelt zij georganiseerd een «Tentoonstelling voor Volksvoe ding." De afdeeling is uitgegaan van bet denkbeeld, dat de volksvoeding te wenscben overlaat, datin vele duizenden gezinnen slecht, onvoldoende en een tonig wordt gegeten, waar met dezelfde geldmiddelen een voedzamer en smakelijker middagmaal kon wor den opgediscbt. Zij betreurt dit, daar vaak van den werkman veel van zijn lichaamskrachten wordt geëischt en hij dus te meer de gevolgen moet ondervinden zijner sobere voeding. Die gebrekkige volksvoeding vindt zijn oorzaken niet alleen in econo mische invloeden, maar ook in onge noegzame kennis, in sleur en voor oordeel. Om daaraan paal en perk te stellen heefL men deze tentoonstelling geor ganiseerd, om den werkman en de vrouw van den werkman te doen zien hoe en wat ze wel kan doen met een weinig goeden wil; daarom is een be zoek aan deze tentoonstelling aanbe velenswaard. Zij is jl.Vrijdag in tegenwoordigheid van een gioot aantal belangstellenden o.a. den burgemeester met het ge- heele dagelijksch bestuur van Utrecht met eenige plechtigheid geopend met een doorwrochte rede van den heer dr. J. P. van der Stok, voorzitter der afdeeling, waarbij prof. dr. C. van Eykman als voorzitter der regelings commissie uiteenzette hoe de tentoon stelling is tot stand gekomen en dr. B, Reigerburgemeester van Utrecht opende de tentoonstelling met een heilwensch voor het welslagen er van. De inzenders waren, in verband met de beperkte ruimte, niet toege laten in vrije concurrentie, doch een aantal fabrikanten, leveranciers en corporaties werden uitgenoodigd tot het inzenden van bepaalde artikelen. Daardoor verkreeg men een vrij vol ledig overzicht van de volksvoeding in den uitgebreidsten zin, daardoor verkreeg men tevens een aangename afwisseling, die het bezoek te aan trekkelijker maakt. Zij is verdeeld in de volgende groepen I. Spijzen, dranken en genotmidde len, verontreinigingen en vervalschin- gen. II. Bereiding, keuken-, kook-, eet-, en tafelgereedschap. III. Leermiddelen, geschriften, ta bellen enz. IV. Huisvlijt, in hoofdzaak toege past op de volkskeuken. Deze inzendingen waren onderge bracht in drie groote zalen en vijf kleine en in den tuin, terwijl in een der kelders een kaasmakerij in volle werking te zien is. Met zeer veel goeden smaak zijn deze verschillende inzendingen uitge zet en daarbij is getracht ook door mooie schematische en statistieke voorstellingen den bezoeker duidelijk te doen opmerken, waarom deze voedingsstof aanbeveling verdient boven gene; waarom zij als voedings middel staat boven de suriwgaten. Zooveel mogelijk zijn tentoongesteld verschillende vervalschingen, een be langwekkende verzameling litteratuur, champignons van papier maché, mooie platen, een volledige ymker-installatie met een korf met bijen, een mooie etalage groenten, een zeer smakelijke inzending van vischsoorten en na tuurlijk ook brood, suiker, rijst koffie, cacao. Men heeft er een complete spuitwaterfabriek, een inzending alco holvrijen drank, limonades, waarvan de bezoekers proefjes worden aange boden, verder verduurzaamde levens middelen. Men kan er zien, op welke wijze het konijn als voedsel kan dienen, hoe het zelfs gerookt kan wordeD, op welke wijze het voedzame paarden- fleeseh gereed gemaakt kan worden, en men eieren in kalkwater en in natronwater glasoplossing kan con- serveeren. De Nederl. Heide-Maatschappij zond in een uitgebreide verzameling der door haar geteelde voor voeding bruik bare visschen op spiritus, terwijl de Utrechtsche Huishoud- en Indu strieschool, die ook in andere opzich ten een belangrijk aandeel heeft ui het welslagen der tentoonstelling, aanschouwelijk voorstelt hoe en wat gekookt kan worden, welk gebruik men kan maken van hooikist en Stoompan. Jn een gedeelte der bovenverdieping is door de zorgen der Huishoudschool aangegeven, zonder overdrijving en daardoor te tredenderj hoe ecii werk manskeuken er vaak uitziet, hoe die «oms misbruikt wordt als slaapvertrek, hoe rommelig die kan zijn en daar naast, als schitterende tegenstelling, heeft zij een vertrekje aangekleed en getoond hoe een werkmanskeuken met een klein beetje zorg er uitkan zien, hoe daar orde en nelheid kun nen heerschen. Deze beide vertrekjes zullen wèl de aandacht trekken. De directie der Huishoudschool is evenwel verder ge gaan ze heeft tevens naast elkander geplaatst hoe een tafel wèl en hoe ze niet gedekt moet worden. Op de eene ziel men het tafellaken scheef en schuin, daarop de borden, van verschillende soort, de pannen waarin het eten is gekookt, enz., en daarnaast het laken netjes uitgespreid, de witte borden regelmatig geplaatst, helder kookgerei. De indruk is van dien aard, dat menigeen aan deze beiden aardige inzendingen zal blijven denken. Vermelden we ten slotte nog van het vele in den tuin de inzending van het departement van Oorlog, een veldkeuken met bijbehoorende bivak- kist, waarin de hygiënischelOgeboden, op rijm, beginnende met de regels: Voor elk, die dit bivak betreedt, Is hoogst noodzakelijk, dat hij weet, Wat zijn gezondheid nadeel geeft, Als hij niet volgens 't Voorschrift leeft. Daarnevens is op '/io der grootte uitgestald een veldbakoven met eet servies voor den soldaat, verduurzaam de militaire levensmiddelen, de model len der bekende «kommiezen" voor 1877, van 1877—1902 en van thans Mededeeling verdient nog, dat alge meen de belangstelling trok de inzen ding, die op de jongste Huisvlijt-ten- toonstelling te Haarlem zoozeer de aandacht trok, namelijk de matten- vlechterij, die daar als huisvlijt buiten gewoon op baar plaats was. Koninklijk bezoek te Assen. Bij gelegenheid van het koninklijk Bezoek aaD Assen in Juli zullen door de Vereeniging van Volksvermaken aldaar de volgende festiviteiten worden gegeven Donderdag 4 Juli: wielerwedstrijd, haas-je-over-wedstrijd en kleppertocht; Vrijdag 5 Juli: barddraverij, welke met een bezoek van de Koningin en Prins Hendrik zal worden vereerd, en keuring van luxe-paarden Zaterdag 6 Juliponny-wedren, keuring van landbouwpaarden en wed strijd met hindernissen voor militairen. De Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer houdt 5 Juli een historisch-allegorischen op tocht, welke 40 nummers zal tellen en in drie afdeelingen verdeeld zal zijn. In de Donderdagavond te Assen ge houden raadsvergadering is ingekomen een mededeeling van den particulieren secretaris der Koningin, dat H. M. gaarne gevolg zal geven aan de uit- noodiging om deel te nemen aan het op 6 Juli door den gemeenteraad aan Ie bieden dejeuner. 't Gynmastiekfeest. Het «Mens sana in corpora sano" een gezonde geest slechts in een gezond lichaam het devies van bet 15 Maart 1808 opgerichte «Nederland- sche Gymnastiek-Verbond" is in de kleine veertig jaren dat deze nuttige vereeniging bestaat ook doorgedrongen tot en hoe langer zoo meer erkend door hen die niet zelf meer de gym nastiek beoefenen, doch daarom niet minder vast er van overtuigd zijn, dat «lichamelijke ontwikkeling" niet genoeg te waardeeren is. Volgens de jongste opgaven in ons bezit, bedroeg het aantal leden van het verbond 15711, verdeeld over'203 vereenigingen. Zijn jongste Jaarver gadering werd bijgewoond door hoofd ambtenaren der Departementen van algemeen Rijksbestuurde Depar tementen van Oorlog en Marine wer den daarbij vertegenwoordigd door hoofdofficieren. liet Middengewest omvattende de provinciën Utrecht, Gelderland en Overijsel hoopt 21 of '28 Juli hier zijn 9e gewestelijk gymna>tiekfeest te geven De datum kon nog niet worden vastgesteld, omdat nog met met zeker heid te bepalen was of alle leden der Technische commissie, ook wel ge noemd de Juiy hetzij op Zondag '21 Juli, hetzij üen Zondag daarna hier tegenwooidig kunnen zijn. Het feest moet wel op een Zondag worden gegeven omdat het overgroöte deel der paar hónderd turners, welke naar Amersfoort zullen komen, door beroepsbezigheden verhinderd is, op een anderen dag deel te nemen aan het feest. De inrichting van de feestelijkheid is een op alle plaatsen vrij uniforme, 's Ochtends van 8 tot 12 wedstiijden. vervolgens eeh ommegang door de stad; van 2 tot 5 oefeningen door de vrouwelijke en de mannelijke leden; 's avonds uitreiken der prijzen en ge zellig samenzijn. Het slotnummer is in den regel een zeer geanimeerd bal, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. Het gewestelijk bestuur mocht hier een warm onthaal vinden van zijn plan; burgerlijke en militaire autori leiten zegden al aanstonds hun roee werking toe; de Gemeenteraad nam zonder eenige discussie aan het voor stel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen van 1150. Zaterdagmiddag werd ten Raad- huize het Eere comité geïnstalleerd door den Voorzitter van bet geweste lijk bestuur, den heer C. J. G. Miere niet, uit Utrecht. Tot Eereleden werden benoemd de Burgemeester van Amersfoort en de generaal-majoor commandant der 4e divisie infanterie. In het comité hebben verder zitting de heeren M. L. Celosse, Wethouder van onderwijs S J. van Duinen, Voor zitter «Handel en Nijverheid"; H. W. van Esveld, Voorzitter der Sociëteit «Amicitia"; P. J. FrederiksJ. C. Rolandus Hagedoorn, Voorzitter Com missie van Toezicht Middelbaar onder wijs; L. W. van Hoek, kolonel-com mandant 5e regiment infanterie; J. van der Horst Bruijn, Voorzitter Vreemdelingenverkeer" ;J.W.Jorissen, geneesheer-directeur van het Zieken huis; A. H. van Kalken, Voorzitter Sociëteit «Vereeniging"; A. J. P. Mete- lerkamp, luitenant-kolonel directeur Rij- en Hoefsmidschooldr. J. H. Moll, rector GymnasiumH. Oolgaardt, luitenant-kolonel commandant 2e af deeling le regiment véld-artillerie; J. S. C. Piclial, luitenant-kolonel chel van het Militair hospitaalE. G. Staal, kapitein-adjudant 5e regiment infan terie; H. D. Twiss, majoor comman dant cavalerie.; A. M. Tromp van Holst, majoor-commandant der Schut terij F. Raub, leeraar gymnastiek H. B. S.dr. H. J. Reynders, Voor zitter Commissie van Toezicht Lager onderwijs; en F. Wesselirig, waar nemend Directeur H. B. S. Tot leden van het Bureau van uit voering werden aangewezen de hee ren Celosse, Voorzitter; Frederiks, Secretaris; en Van der Horst Bruijn, Penningmeester; Rolandus Hagedoorn en Van Kalken. De Voorzitter van «Vreemdelingen verkeer" deed toezegging van een subsidie en een medaille; de. Voor zitter der Sociëteit «Vereeniging" stelde de groote zaal dier Sociëteit ter beschikking van het gewestelijk bestuur voor de uitreiking der prij zen en het gezellig samenzijn. In de voorlaatste of de laatste week van Juli zullen dus een paar- honderd gymnasten, ook dames leden van het Verbond, naar Amersfoort komen. De feesten van het N. G. V. hebben een goeden roep door heel bet land èn door hun groote orde omdat steeds «geleiders" aan bet woord zijn èn door hun groote ge zelligheid gedurende het feestelijk samenzijn na afloop der wedstrijden en oefeningen. Als het weer nu maar meewerkt dan zal 't een prettig feest zijn waar aan ook de bevolking van Amers foort gaarne zal deelnemen. Maar 't weer kan ook niet mee werken en dan komen er veel minder gymnasten en in dat geval zou 't kunnen gebeuren, dat de kos ten niet volkomen gedekt worden. Daarvoor is het komité te rade gegaan, een waarborgfonds te stichten, in den trant als de laatste maal geschiedde voor de Landbouw- feesten toen alles zóo meeliep, dat het niet eens behoefde te worden aangesproken. De Penningmeester zal dezer da gen doen aanbieden een lijst om die trouwens bescheiden waai borgsom bijeen te krijgen: de aandeelen zijn zón laag, dat als 'i ware ieder ka deelnemen aan de inschi ijVing, welke bovendien zekere voorrechten geeft. We vertrouwen, dat zeer velen op die lijst zullen teekenen, onder meer overweging, dat door dit gymnartiek- fèest Amersfoort wederom zeer naar buiten bekend wordt. Immers velen der gymnasten worden vergezeld door verwanten of vrienden En waar nu hoogst vermoedelijk, door de groote bereidwilligheid van het Rijk, het dagfeest zal worden gegeven op een terrein buiten de Kamppoort, zul len honderden vreemdelingen dc stad in haar geheele lengte doorwandelen, hetgeen zeer zeker haar ten goede zal komen. De vereeniging «Handel en Nij verheid" vergadert Vrijdag 14 Juni a s. in het hotel «de Zwaan", des avonds te 8 uur ter behandeling der navolgende agenda: 1. Voorstel van het bestuur om deel te nemen in het waarborgfonds der middenstandstentoonstelling. 2. Verkiezing van twee afgevaar digden naar het congres van den middenstand. 3. Mededeeling der voorloopige plannen inzake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. De aartsbisschop van Utrecht heeft bet ontwerp goedgekeurd voor de nieuw te bouwen r.-k. kerk nabij Puntenburg. De aanbesteding kan nu weldra worden verwacht. Zondag waren teekeningen opge hangen bij de ingangen van beide kerken. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de H. B. S., is benoemd tot lid der commissie, welke dit jaar wordt belast met het afnemen van het examen in de Engelsche taal, waarvan het pro gramma is vastgesteld bij Kon. Besl. van 14 October 1884 (Stbl. 210). Het mondelinge gedeelte van het examen zal te 's Gravenhage worden afgenomen. Den heer V. S. P. Berkmans, de regisseur van «Thalia", is in ver band met zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam door die vereeniging een fraai koperen schrijfgarnituur aan geboden. Mej. A. G. van den Berg, thans onderwijzeres te Losser, is in gelijke betrekking benoemd te Leusbroek. Het gesticht van de vereeniging «Kinderzorg" in hel provinciaal res sort Utrecht der Ned. Hervormde kerk (verzorging van onverzorgde of verwaarloosde minderjarigen) zal wor den gevestigd te Amersfoort. Door de Vrijzinnige Kiesver- eeniging «Amersfoort" zijn in de gisterenavond gehouden vergadering, voor het lidmaatschap van den ge meenteraad candidaat gesteld de heeren M. L. Celosse, H. Donker, A. Bommel, D. Gerritsen en J. van der Wal Kz. J.l. Zondagavond werd ten bate der stakers te Eindhoven eene muziek uitvoering gegeven in het gebouw van den R.K. Volksbond. Uit de plaatselijke afdeelingen van den R.K. Volksbond, Patrimonium en de S. D. A. P. is een steun comité gevormd voor hetzelfde doel. De heer S. Wijnands is voorzitter de heer D.. Meester Secretaris en de heer W. G. Klomp, peningmeester. Wij herinneren onze lezers nog maals aan de openbare vergadering in «de Keizerskroon" op hedenavond, waar Kapitein L. K. J. Thomson, lid der Tweede Kamer, als spreker zal optreden. De Oranjevereeniging roept bij Oranjeaanplakbrljetten ingezetenen op. die op de a.s. verjaardag van H. M. de Koningin deel willen nemen aan een bistorrschen optocht, om daartoe eene vergadering bij te wonen in «de Arend" op 19 Juni a.s. Dat belooft dus weer iets goeds. Wij maken onze geachte lezers attent op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank(Naaml.Venn. Kapitaal f 500.000.waarin de voor- deelige Congo-Loten worden aange boden. Zooals uit de advertentie blijkt, is dit geen loterij, maar een voordeelige voor een ieder gemakkelijke geldbe legging, want bij betaling voor één of eenige guldens per maand, ver welft men zich origineele Premie- loten die altijd hun waarde behouden en heeft direct het onverdeelde recht op de geheele prijzen. De trekkingen dezer loten hebben 0 maal 's jaars plaats, met Hoofdpi ijzen van Frs. 150.000. Frs. 100,000. Frs. 50.000.Frs. 20.000.enz. De eerstvolgende trekking waarbij de Hoofdprijs Frs 100.000.is, heeftop 20 Juni a.s. plaats. De 2e afdeeling van het le regiment veldartillerie keert hier Don derdagochtend met een extra-trein der N. C. S. omstreeks 10 uur terug uit de Legerplaats bij Oldebroek. Luitenant W. J. D. Havelaar, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht wordt 1 October overgeplaatst naar Amersfoort. De rijwielclub «De Renner" zal half Augustus een plaatselijken wed strijd doen bouden. Een minderjarige uit Deventer, die het zwerven moede, zich bij de politie aanmeldde werd gisteren onder politiegeleide naar zijne ouders terug gebracht. Tegen een slijter die sterkedrank verkocht, bij kleinen hoeveelheid dan 10 Liter is door de politie proces verbaal opgemaakt. Een tamboer van het vijfde, die eenigszins «onder de olie" op den Hof met zijn zwaard tegen denkbeel dige windmolens schermde, werd door de politie ingepikt en aan de goede zorgen eener militaire patrouille toe vertrouwd. Een als heer gekleed persoon, die eerst probeerde een rijwiel te huren, doch daarin niet slaagde, heeft om aan zijn rijlust bot te vieren, zich uit den tuin van een café een fiets toegeëigend en is met het karretje spoorloos verdwenen. 384ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 10 en 11 Juni 1907. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leenweber te Amersfoort Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. •2302 3520 4652 4672 4680 6577 6583 6584 6599 15240 45886 15894 20352 en 20771 Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1013 1016 2296 2308 2317 2321 "2342 3514 3527 3528 3529 4657 4658 4703 4715 4719 4722 6324 6331 6332 6574 6575 6593 6598 15897 toOOl 15902 15936 17055 17059 17060 17061 17079 20012 20029 20033 20349 20351 -20772 20774 en 20799. Statenverkiezingen. In Zuid-Holland traden af'24 chris telijke en 17 vrijzinnige candidaten. Gekozen zijn nu reeds '23 christelijke candidaten, en 2 liberale, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen 15 vrijzinnigen, 13 christelijken en 4 soc.-democraten. Van de vrijzinnigen die in herstemming komen staan in twee districten (Rotterdam II en Rot terdam IV) vrijzinnigen tegenover elkaar. RECLAME. ZAL AMERSFOORT HELPEN. Deze openhartige verklaring door een inwoner van het nabijzijndc Baarn gegeven, zal velen, mannen en vrouwen hulpc-Jep zegen verschaffen. Zij is vol bemoediging'£n htjop. Mejuffrouw J. Jans, fvónend^Oosterdwarsstraat 137 te Baarn, deelt bfis rnedo: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een hevige pijn in den rug en in de léhdenen. Het kostte mij veel moeite om te jukken en whnueer ik rnij dan daarna opricht^i wilde, m<jest ik mij geweld aandoen om hek niet uit té' schreeuwen van de pijn. 's N^lits durfde ik mij in mijn bed haast niet 9ij^keeren en ^kortdurend gevoelde ik mij erg veynaoeid en lusteloos, vooral *s morgens bij bet opstaan. De urine hkd een onaangename lucht en )k."had veel last jran opstijgingen, welke door huiveringen gevolgd werden. Met mijn eetlust v<»s^het slecht gdsteld en ik sliep zeer onrustig; K* aanraden win een kennis begon ik gebruik ie maken van poster's Rugpijn Nieren Pillen eh jiiet vei heugJ/Tnij dat ik U kan melden, dat dezd wonderlijk^ pillen een buitengewoon gunstigen, invloed pj> mij hadden, want nadat ik een Üposje volgetas dc gebruiksaanwijzing had ingenoairn,v kon jk weinig of niets meer van de vroegere pijn waarnemen. Ik zal dit voortreffe lijk geneesmiddel dan ook gaarne bij voorko- mende^gelegenheid recommatideercn. Ik Gfpdergeteekende verklaar dat het hoven- staan^ waar is en machtig U het publiek te makeiiop elke v.ijze die U goeddunkt. Een.?jvelbekend geneesheer \erklaarde dat de ziekte tier nierei^ ergste is aller ziekten, met nazonderu$$' van* tuberculose. De reden hiervan is dajf'tiien rnedsjtal geen notitie neemt van verschijnselen der iüerziekte of dat deze verschijnselen verward «worden met andere ziekten, terwijl de nierzièjite zich meer en meer ;uitbreidt en zich onopfepmerkt complicaties 'voordoen, totdat zij zich djep in het gestel ge worteld heeft. Let dus op de eerste veiÈchijiiselen van pijn in de zij, neem Uw maa^gelen nog heden, want morgen is het misschMi te laat. Verzeker U dat men U degichte Fosters Rug pijn Nieren Pillen geefc, dezfifde dieMejuffrpuw Jans gehad heeft. WIJ WAAR«HUWEN^£tiEN MAMAAK en maken kooper^r o^jdfent, dat op iedere doos de handteeklntajj^van James Foster voorkomt, 'Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f. 1.75 voor één of f. 10. voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2