NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 1 FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. DE TWEEDE VROUW No. 48. Zaterdag 15 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Jolianna Stelzetee. Amersfoortsche Courant j \lz L' /f\. 1 1 M S ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele liijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Prins Hendrik der Nederlanden is Donderdagmiddag te Brunswijk aan gekomen, voor een bezoek aan zijn broeder den hertog-regent Johann Al- brecht. In hel gezin van het Duitsche Kroonprinselijk Paar wordt in No vember de geboorte van een spruit verwacht. De gezondheid van Kroonprinses Cecilie laat niets te wenschen over. De «Figaro" warmt een oud sensatie-verhaal nog eens op: Jaren geleden verdween Hertog Johan Salvator van Toskane, om on der den naam Johan Orth in Amerika te gaan leven; niemand hoorde van zijn aankomst en ieder waande hem dood. Nu beweert de «Figaro", dat een zoon van een vroegeren President van Argentinië in Parijs aangekomen aan Garzon, die een boek over den verdwenen Aartshertog geschreven had, medegedeeld heeft, dat deze nog leeft. Ja, hij gaf hem zelfs een kaart door den Hertog geschreven; een fac simile daarvan drukt de «Figaro" af. De doodgewaande zou volgens het blad weer in Europa vertoeven en over Parijs naar Engeland gereisd zijn. Veertig eeuwen oud. In Londen werd dezer dagen in de Universiteit een tentoonstelling ge opend, waarin allerlei zaken werden tentoongesteld, die in Egypte waren opgedolven. Onder deze voorwerpen bevond zich ook een driehoekig brood, dat onder de ruïne van een tempel werd gevonden en volgens de geleerden 4000 jaar oud is. Het heeft gediend als oÖer en werd in den grafkelder aan den doode mede gegeven. Het brood lag in een bakvorm en rook nog altijd volgens de geleerden naar pasgebakken brood. Bovendien werden in diezelfde ruïne eenige oudesteenen gevonden, waarop de bakkerij in beeld was gebracht. Men zag daar vrouwen het graan malen en het deeg uitrollen, daar naast stonden mannen, die aan het kneden waren en het vuur oprakelden. De schieter, die ook op deze steenen voorkomt, is bijna gelijkvormig aan die welke nog tegenwoordig gebruikt wordt. De Vredesconferentie. Omtrent de hooge prijzen, die voorname hotels en pensions in Den Haag met de Vredesconferentie kun nen bedingeD, deelt het N. v. h. N. mede, dat «een avond voor receptie" in een der groote hüteis f4000. kost. Voor een halve verdieping wordt fSOO per dag betaald Een automobielhandelaar had aan vrage voor de stalling van 8 auto mobielen. Een delegatie brengt 5 automobielen mede. In het «Palacehotel" te Scheve- ningen is gedurende de maand Juli bijna eiken dag groot diner en in de groote Haagsche hdtels is het dito gesteld. Oranje Nas sa u-Oord. Naar men van Oranje-Nassau-Oord bericht, is tot geneesheer-directeur dezer stchichting benoemd de heer dr. A. Schuld, een bekend medicus te Rotterdam en sinds het het ver trek naar elders van dr. J. van der Hoeven geneesheer-directeur van het Sophia-Kinderziekenhuis aldaar, waar aan hij te voren velen jaren lang naast dr. H. W. de Monchy verbon den was als tweede geneesheer. Waarschijnlijk is op deze benoeming van invloed geweest het bezoek dat H. M. de Koningin-Moeder kortelings aan het» Kinderziekenhuis te Rotter dam bracht. De Zuiderzee-visscherij. In de Visscherij Ct. komen een tweetal artikelen voor naar aanleiding van een statistiek van dr. H. C. Re- deke, w. n. wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken, over de uitkomsten der Zuiderzeevisscherij waaromtrent de schr. beweert, dat ze steeds achter uit gaat ten spijt van de statistiek van dr. Redeke, die het tegendeel moet bewijzen. «Wil men een vaste betrouwbare basis", zegt het blad, «dan zullen wij u verklaringen verschaffen van vis- schers en kooplieden, dat het door hen gevangene of bij hen uit de Zui derzee aangebrachte van jaar tot jaar achteruitgaat. En niet enkelen zullen deze verklaiingen willen afleggen, neen, allen die eerlijk voor de waar heid willen uitkomen, zullen het doen." Dr. Redeke noemde slechts de cij fers van 15 plaatsen en verzuimde volgens het bladj die van een groot aantal andere plaatsen te noemen, als alle Friesche steden behalve Lemmer; verder Marken, Wieringen, Kolhorn en Helder, terwijl bet blad beweert dat dit alles wordt gedaan om de «vrienden te Volendam", die met het kuilnet visschen, de zee te laten uit moorden. «De Zuiderzeevisscherij gaat achter uil", zegt het blad «het moorden op groote schaal gebeurt niet ongestraft wie niet ziende blind is, geeft dit toe. Er gebeurt onrecht op de Zuider zee en ons visschersvolk vraagt om rechtvaardigheid. Zal die stem bij de regeering, in de Kamers, gehoord worden?" Ook de heer K. Ter Laan, secre taris van de Vereeniging ter Bevor dering der Zuiderzeevisscherij", dringt aan op openbaarmaking van het rapport inzake onderzoek der Zuider zee. De heer Ter Laan klaagt er over, dat nieL de menschen geraadpleegd worden, die met kennis van zaken Kunnen oordeelen over de Zuiderzee visscherij en dat men afgaat op een statistiek van een wetenschappelijk adviseur, welke in de prullemand thuishoort. Woensdag had in het Hotel Van der Burg te Apeldoorn een bestuurs vergadering plaats van de Heidemaat schappij, waarbij Prins Hendrik te genwoordig was. Na de vergadering had een dejeuner plaats, waaraan ook door den Prins werd deelgeno men. Het gezelschap, bestaande uit acht tien heeren, maakte des middags met Prins Hendrik een toer in hof- rijtuigen naar Ernst, alwaar de aan de maatschappij toebehoorende visch- vijvers werden bezichtigd. Zomerreis je per S. M. N. Men schrijft ons: Zooals reeds vermeld is, doen de mailschepen der Stoomvaart Maat schappij «Nederland" tegenwoordig behalve Southampton, ook Lissabon aan op hunne reizen van Amsterdam naar Genua. Op deze gelegenheid om aan een verfrisschend zeereisje tevens het genoegen te verbinden verschillende vreemde landen te zien mag de aandacht van het publiek misschien nog eens worden geves tigd, vooral daar het vacantieseizoen nadert. Ook Engelschen en Portugeezen maken druk gebruik van deze «tours" en geven vele blijken van ingenomen heid met het vervoer aan boord dezer Nederlandsche mailschepen. Het oponthoud te Southampton geeft voldoenden tijd een uitstapje naar het eiland Wight of naar Londen te organiseeren, terwijl de Lissabon een wandeling of rijtoer door de hoofdstad van Portugal kan worden gemaakt. Het opvaren van de Taag is onvergetelijk schoon! Van Genua, welke stad zeker verdient bezichtigd te worden, maakt men dan de terug reis per trein. In 14 dagen tijd is bovengenoemd reisje uitstekend te doen. Men meldt ons uit Wageningen dat op Zondag 14 Juli,'s middags van 1 tot 4 uur, een groote landelijke meeting zal belegd worden ten gunste van geheelonthouding, door den Alge- meenen Nederlandschen Geheel-Ont houders Bond. In deze plaats en in den omtrek is in de laatste jaren van verschillende zijden krachtig en meermalen een drachtig voor geheelonthouding ge werkt en om nu eens te demonstreeren, hoe de idee van geheelonthouding doordringt in alle kringen der bevol king en vooial ook onder de arbeiders, wordt deze landdag gehouden. Ten einde deze meeting vooral te doen slagen, worden van de verschil lende, die zich in de drankbestrijding open baren, de beste open luchtredenaars uitgenoodigd. Reeds zijn er een paar toezeggingen gedaan van zeer bekende sprekers. Verder zullen overal in den omtrek pogingen in het werk gesteld worden om fiets-, wandel- of boot tochten te organiseeren door de daartoe uitgenoodigde geheelonthou leis ver- eenigingen, bevriende vakorganisaties of anderen vereenigingen, of personen, die met ons streven sympathie betui gen, terwijl bovendien de bijeenkomst door muziek of zang, vaandels, banieren en doeken zal opgeluisterd worden. De regeling en de voorbereidende maatregelen worden uitgevoerd door de Wageningsclie Gelieelonthouders- Vereeniging «De Eendracht". Alle vragen om inlichtingen of mededeelingen te richten aan W. Rudolfs, Wageningen, Secr. «De Een dracht". Batavia heeft beztnk gehal van een Japansch eskader, bestaande uit de «lisushima", de nHashi" en de «Matzushima". Het Bat. Nbld." meldt daaromtrent: Onze Japansche gasten zijn wel nieuwsgierig uitgevallen. Zij gedragen zich voorbeeldig, daar niet van; maar zij leggen een belangstelling in aller lei zaken aan den dag, die omen DOOR 7) Sophie keek 't kind aan. O, sprekend be gon ze op Marie te gelijken; dat zelfde blanke van gezicht, die zelfde frissche kleur was haar eigen. En dan dat opvallend-mooi-blonde haar en 't vergeet-me-niet blauw der oogen. Zoo sterk als dien avond, was 't haar nooit opgevallen. Uiterlijk-sterk, maar innerlijk heel boos, dacht ze ontroerd. Marie zag er altijd veel gezonder uit dan ik, maar ik was de sterkste. Na 't ontbijt dien volgenden morgen bleef ze alleen in de groote suite. Ze had 't dadelijk opgemerkt, dat het groote portret van Marie, een crayonteeke- ning in dof-bruine lijst na haar dood ge maakt en van dien tijd af altijd gehangen hebbende in de huiskamer, de voorkamer in het midden van de muur tegenover de deur, zoodat 't bij 't binnenkomen dadelijk opviel, in een donkere hoek van het salon, de ach terkamer, die, uitziende op den achterkant van een weeshuis, nooit het volle daglicht kreeg, half verborgen achter zwaar roode gordijnen was gehangen. 't Hinderde haar vreeselijk. Waarom had Frido dat gedaan? Iedereen zou natuurlijk denken, dat zij 't gedaan hadte meer, daar zij de kamers naar haar smaak had laten veranderen. Ze keek, of ze 't niet verhangen kon, maar ze zag er geen kans toe. Toch wilde ze er met hem overspreken, voorzichtig en een geschikt oogenblik afwachtend. Overigens voldeden haar die in warm rooden toon gehouden kamers zoo goed. Wat oud, of leelijk was geworden, hadden ze wegge daan, naar boven gebracht; enkele dingen hadden ze anders gehangen, de cadeaux er tusschen geplaatst op de geschikste plaatsen. Alles scheen veranderd, sinds den tijd, toen Marie hier haar intree deed, maar toch wa ren 't de zelfde kamers. Maar boven had ze, wat beneden niet ging, de boel omgeruild. De kamer, waar zij Marie had zien sterven had zij onmogelijk tot slaapkamer kunnen hebben; die was nu logeerkamer geworden. Frido beweerde, dat alles er gedistingneerder uitzag, dan vroeger omdat zij Fijneren smaak had, dan Marie, maar ze kon niet verdragen, dat hij dat zei, al voelde ze ook zelf wel, dat er iets van waarheid in stak. Dikwijls had Marie haar hopeloos, niet wetende, hoe dit, of dat te plaatsen, om raad gevraagd. En dan had zij altijd zonder moeite de nieuw ingekomen stukken, of versieringen zoo tusschen de oude weten aan te brengen dat de harmonie, inplaats van verstoord, er door verhoogd werd. Ze ruimde wat, liep rond, de gang eens door, keek het kantoortje aan den voorkant in, liep toen de aan den achterkant gelegen keuken eens inRika was er niet, maar alles scheen netjes en in orde. Rika is ook een flinke meid, dacht ze. Een jaar voor Marie's dood was ze geko men en in de jaren van zijn weduwnaar zijn had ze Frido zelden over haar hooren klagen. Voor het kind had zij gezorgd ook onder haar toezicht en Sophie had ook niet veel aanmerkingen behoeven te maken. Maar nu stonden ze in geheel andere verhouding. Toen was zij de welkome bezoekster; nu de vrouw des huizes. Uit den aard der zaak had Rika een groot deel van haar rechten en vrijheid verloren. Voor Sophie eraan dacht, speelde de dom kerk twaalf uur. Even daarna kwam Frido thuis. Gezellig wachtte zij hem op aan een keurig gedekte en royale koffietafel. Toen zij zaten kwam ook het kind invliegen, de school- tasch aan de arm, de mooie, blonde vlechten bengelend op het smalle, rechte ruggetje precies zoo kon Marie prijken met het mooie weelderige haar. 't Kind deed netjes en ordelijk, heel wel opgevoerd, nam toen plaats tusschen lien in maar 't was Sophie, alsof ze toch meer den kant van haar vader uitschoof. Mimi vertelde opgewonden van schoolzaken, van dingen, die ze op straat had gezien, al lerlei kleinigheden, die voor haar van de grootste beteekenis waren. En gewoon alleen met haar vader te zitten hield haar hoog stemmetje voortdurend 't hoogste woord. Tot Frido, de blik en 't woord strak rich tend op Sophie, begon over de te verwachte bezoeken. Het kind voelend dit genegeerd-worden zat stil, keek heiden eens aan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1