nriiuwE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. FEUILLETON. DE TWEEDE VROUW No. 50. Zaterdag 22 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Tolxanrxa, Stelsetee. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Woensdag dineerden ten Paleize te Soestdijk baron Moderns van Westkerke, Commissaris dor Konin gin in Gelderland en mevrouw; ge- neraal-majoor De Bruyn; jhr. Huyde- coper van Maarsseveen en Nigtevecht mr. Van Beeck Calkoen; baron en baronesse Taets van Amerongen en de burgemeesteis van Zeist en 's-Gia- veland met hunne dames. Veeziekten in Mei 1907. Volgens de statistiek, uitgegeven door de directie van den Landbouw, kwamen gedurende de afgeloopen maand Mei gevallen van miltvuur weinig en zeer sporadisch voor. Mond en klauwzeer kwam in Noord- en Zuid-Holland respectievelijk bij 3 en en '16 veehouders voor. Vlekziekte vooral in Friesland, bij 17 eigenaren terwijl in Zuid-Holland. Zeeland, Utrecht en Overijsei respectievelijk deze ziekte bij 5, 3. 1 en 2 eigenaren voorkwam. In Friesland en Drente heerschte onder 61 en 19 schapen de schurft. Over het algemeen gaf de gezond heidstoestand in Nederland geen reden tot klagen. Trouwens, worden onmid dellijk strenge maatregelen genomen, om den voortgang te stuiten. Een nieuwe maatregel. De minister van Oorlog is voorne mens, om dit jaar aan al de miliciens, die met groot verlof worden gezonden, dus ook aan ben, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen, de kleeding- en uitrustingstukken mede te geven, zooais dat bij de landweer geschiedt, met uitzondering echter van de wapens. Levensverzekering Maat schappij «Holland". In de op 19 Juni gehouden Alge- meene Vergadering van Aandeelhou ders, werd door de Directie verslag uitgebracht omtrent de Exploitatie der Maatschappij over 1906. Over 1906 werd verzekerd aan kapitaal en gekapitaliseei de rente f 1.004.524 55. Het verzekerd bedrag is gestegen tot 3.018.761.45. Aan premiën werd ontvangen f 150.735.33 tegen f 121.035 92'/, over het boekjaar 1905, een toename aldus van f29 699.40'/, Aan uitkeeringen bij overlijden werd uitbetaald f 13.693 50. bij leven f31.102, voor lijfrente f 3.676 58',4 De afkoopen bedroegen f2 252.49. Door de teruggang der diverse ef fecten waren wij genoodzaakt een be drag van 15.288.45 als verlies af te boeken. Uit de Winst- en Verliesrekening blijkt, dat een winst is verkregen van f6 681.43'/,, hiervan werd uitgekeerd een dividend van 4 pCt. aan de aan deelhouders en het resteerendegebruikt voor afschrijvingen. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris de beer Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot te Middelburg werd herkozen. Het Christel ij k Nationaal Zendingsfeest en de Alcohol. Ruim een jaar geleden richtte het hoofdbestuur der Nat. Chr. Geh. Ont. Vereen, aan de besturen der drie groote zendingsfeeston het verzoek een einde te maken aan den verkoop op die feesten van wijn en bier. Het hoofdbestuur wees er op, dat het beginsel der geheelonthouding in de laatste jaren in steeds ruimer kring doordrong, dat er onder de ge trouwe bezoekers der zendingsfeesten zeer vele geheel-onthouders zijn, dat meer en meer blijkt hoe de bedwel mende drank een vijand der zending is en nog op het congres te Budapest de ontzaglijke toeneming van het ge bruik van bedwelmende dranken onder de onbeschaafde volken was aange toond. Ter toelichting voegde het bij dit verzoek een uitvoerig opstel over deze zaak. Dezer dagen heeft het bestuur van liet Christelijk Nationaal Zendingsfeest, zonder eenige opgaaf van redenen, geantwoord, dat het besloten heeft op dit verzoek niet in te gaan. De alcohol blijft dus op bedoeld zendingsfeest in eere. Goede menschen. Onze berichtgever te Hilversum schrijft Dat de tegenwoordige strijd in het Gooi, de beruchte ei fgooiersquaestie, de menschen niet geheel degenereert hen niet heelemaal ontoegankelijk maakt voor betere gedachten en de zoo zeer gesmade erfgooiers zelf soms, al is het ook zeiden, waarlijk edele, van zeltverlochening getuigende, groot- sche daden laat verrichten, zullen weinigen gelooven. En toef) is het zoo; het volgende is er het bewijs van Nog steeds wordt de Hilversumsche Meent door rijks-en gemeentepolitie vari Hilversum bewaakt. Alle dag nog maar aan, zooals men hier zegt. Dat dit bewakersbaantje, zooals men hier weet dienende om het brengen van vee op die Meent door de nieuwe party tegen te gaan, langzamerhand vervelend wordt, zal niemand betwijfe len. Zelfs de rijkspolitie moppett al en a's deze reeds murmureert, boe moet dan wel de gemoedstoestand van de riilversumsche politie-agenten zijn? Eiken dag begeven zich twee agenten te voet naar de Meent om 's avonds weder terug te keeren, eene wandeling makende heen en te rug van minstens drie uur. Dit is alles echter minder. Vroeger jaren kregen die agenten eten en drinken op de Meent, terwijl zij dit jaar zelf hun boterham mede moeten brengen, willen zij geen honger lijden. Nog sterker echter, tot nu toe in dit jaar werd hun tenminste drinken verschaft, een paar halve fleschjes bier, doch ook dit is opgehouden. Wilien zij hun dorst lessen, dan moeien zij drinken meebrengen, of „uit de sloot drinken" zooals de dienstdoende brigadier der rijksveld- wacht liuri in gemoede aanraadde. Gezellig voor die bewakers, royaal van de gemeente Hilversum, royaal van Stad en Lande van Gooiland. Aan dit laatste lichaam is het echter niet kwalijk te nemen; tot vervelens toe hoort men beweren, dat de kas leeg is. Doch het daagt voor do Hilversum sche politie. Een paar goede geesten hebben n.l. aan do commissaris van politie het volgend schiijven gezonden; WelEd. Geslr. Heer, Naar ik verneem kan door de rijks politie niet meer worden voorzien in eenig drinken bij bun brood, aan uwe agenteu op de Hilversumsche Meent In overleg met onzen voorzitter, den heer Floris Vos, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik aan onzen opzichter Van Nes heb last gegeven om te voorzien in 2-maal daags warme koffie bij warm weder kan dit gewij zigd worden in per man een 'li llesch bier. Aangenaam zal het mij zijn, indien deze maatregel uwe goedkeuring rnag wegdragen, u aan uwe agenten wil mededeelen, dat zij hiervan gebruik mogen maken; welke mededeelingzij zeker gaarne zullen ontvangen. (w. g.) ARIE VEEN. Zooals men ziet is dit schrijven van de nieuwe partij der erfgooiers, de partij, waarvan de dieren door die agenten van de Meent moeten worden geweerd. Er zijn nog goede menschen. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Juni 1J07 des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium iu de Ned. Taal en Letterkunde. 2. Voorstel van Burg. en Welh. tot benoeming van een leeraar aan de H. B. S. in de Ned. Taal en Letter kunde en Geschiedenis. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in de Aardrijkskunde. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in de Geschiedenis. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eene leerares aan de H. B. S. in de Gym nastiek. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hel geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. Jochems (school 3e soort aan de Puntenburger laan). 8. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Pun- tenburgerlaan (vac. II. G. Verhaar). 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Pun tenburgerlaan (vac. J. Jochems) 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer A. K. Aardema (Jongensschool). 11. Benoeming vaneen ooderwijzeres aan de Meisjesschool (vac. Mej. C. W. Westenberg). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot liet geven vari verlof wegens ziekte aan den onderwijzer A. N. van den Broek 13 Rapport en Voorstel van Buig. en Wethouders betreffende een ver zoek van de Amersfoortsche Industrie- Huishoudschool tot meerderen steun van gemeentewege. 14 Rapport en Voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende het medetellen van «lijdelijke dienst" door (Slot). VI. De sleep van haar bêche-wollen wandel- japon gracieus-opnemend ging Sophie dien middag de trap van haar woning af. Het was juist een week, rekende ze uit, dat ze thuis was van de huwelijks-reis. Nu wilde ze een bezoek brengen bij haar getrouwde zuster daarna Frido afhalen. Langzaam wandelde ze, langs de niet drukke grachten, toen door stille straten, genietend van het zachte November weer. De hemel hing bewolkt laag neer, er glansde geen zon, maar de lucht was mild en deed haar goed. Zoo ging ze, nu en dan een kennis groetend, tot ze het hek van een groot heerenhuis aan den Maliesingel binnen trad. Ze belde: Is Mevrouw thuis? Komt u maar binnen Mevrouw. Mevrouw is even boven met Zusje, die moet slapen. En het meisje open.de de deur van de woonkamer, een vierkant vertrek, met drie vensters op het plantsoen uitziend. Sophie trad binnen. Er was niemand. Ze keek rond. Alles opge ruimd en in volmaakte orde. Keurig onder houden glansden de meubels haar tegen. Ze bleef bij 't venster staan. Jammer, dat Zusje juist slapen moest. Ze had het kind nog niet gezien na haar terugkomst. En die kleintjes van een jaar groeien in veertien daag heel wat. Keurig interieur, dacht ze terwijl haar aan dacht viel op een massief klokje op de mar meren schoorsteen. Henri heeft veel smaak, maar anders, mijn ideaal lang niet. Zoo despotisch en ruw kan hij zijn, soms een echte huistyran. Betsy voelt dat ook wel, al doet ze altijd of 't langs haar heen glijdt. Juist hoorde ze Betsy de trap afkomen. De deur ging open en haar zuster stond voor haar, klein vrouwtje, zwarte oogjes in niet- mooi, wat ouwelijk gezicht, maar mooi-zwart haar keurig gekapt, gaf haar iets knaps en voornaams! Dat is aardig Sophie. Hoe gaat 't je en ze stak haar zuster een mollig-blank handje toe. Mij best en jou? Mij ook. Ben je al heelemaal gewend? Ja, niets was vreemd voor me en een me lancholiek lachje bewoog haar mond. Neen, dat is ook zoo. En je bent nu dadelijk Mama ook. Een moeilijke taak, een stiefkind op te voeden. Een eigen kind op te voeden geeft al zooveel zorg. Ik ken Mimi door en door. Ik hield zooveel van Marie. Wij waren altijd vriendinnen. Dat maakt verschil, vind je niet. Ja, maar toch bezwaarde Betsie weer jij liever, dan ik. Het kind was bij Ma heel lief en gezeggelijk, terwijl jullie op reis waart; dat is zoo. Ma verzekerde me 't tenminste, zei Sophie zacht. Maar Ma is ook zoo goedig. Welk kind zou eigenlijk bij haar niet zoet zijn? Trouwens, jij, Sophie, hebt veel van Ma. Luister eens, Betsie, mijn ma was toch jouw stiefmoeder. Heb je dat dikwijls gevoeld? Eerlijk zeggen, drong Sophie, haar innig aankijkend. Neen nooit, klonk het besluit, maar toen Pa hertrouwde met jou Ma, was ik twintig en verloofd. Dat is een enorm verschil en niet te vergelijken met jouw geval. Als mij mijn stiefmoeder niet had aangestaan, had ik uit huis kunnen gaan en dat had gij ook kunnen doen wanneer Pa jou niet had aan gestaan. Maar in ieder geval. Ma is voor me geweest, zoo goed en har telijk, als een stiefmoeder maar bij mogelijk heid zijn kan. Sophie luisterde aandachtig. Een eigen moeder is toch altijd iets anders? vroeg ze. O natuurlijk, dat is veel inniger, maar tweede vrouw is ook nooit dat, wat een eerste vrouw is; voor geen van beiden. Pijnlijk- aangedaan keek Sophie Betsie aan en er kwijnde zooiets droefs in Sophie's bruine oogen, dat Betsie voelde, dat had ik niet moeten zeggen, he, alleen maar mogen denken. 't Hindert me niets, hoor, verwierd Sophie. Gelukkiger dan een tweede vrouw zijn kan, zal ik ook nooit worden. Ze zwegen en Betsie zocht naar een ander onderwerp, maar Sophie stond op. Moet je nu al weg? Je hebt toch nog al den tijd. Ik zou Frido om vier uur afhalen. O dan, maar kom je dan gauw eens een avondje samen, Vrijdagavond bij voorbeeld, Zaterdag ook goed. Ik zal er met Frido over spreken en't dan wel hij je laten zeggen, besloot Sophie. Goed, tot ziens dan. En Betsie liet haar zuster uit, die lang zaam-peinzende het plantsoen inwandelde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1