Gemengd Nieuws. bij het Lager Onderwijs voor salaris- verbooging en voorstel tot wijziging der Verordening tot regeling van het Getal der Openbare Scholen enz. 15. Rapport en Voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot wijziging der Pensioenverordening. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vergrooten van de lift in dekolenbergplaatsdergasfabriek 17 Nadere rapporten van de Com missie, benoemd in zake de Amers- foortsche Tram en van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie en het voortbestaan der tram. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bestrating van de kleine St. Janstraat met waalklmkers. 19. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van een terrein tijdens de jaarmarkt 1908—1910 20. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende adressen van J. Huisinga en W. G. Krüseman om tot makelaar te worden benoemd 21. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Oranje-Vereemging tot het geven eener subsidie van f 500. 22. Rapport van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevordeiing van liet Schoonheids-beginsel in het Onderwijs betreffende het zangonderwijs. 23. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende eene reclame van L. G. Hebing tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van vuur-ton en havengeld. 25. Voorstellen van Burgermeester en Wethouders tot wijziging van en tot af- en overschrijving op de be grooting voor 1906. 26. Vaststelling le aanvullingskohier komsten belasting (dienst 1907). 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van af schrijving van Inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden. 28. Voorstel van Burgermeester en Wethouders tot vaststelling van onin bare posten straatbelasting dienstjaar 1903, 1904, 1905 en 1906 en inkom stenbelasting, dienstjaren 1904, 1905 en 1906. Het Bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal aanstaanden Woensdag zijn voor jaarsvergadering houden in de St. Joriskerk, hier. In deze vergadering zullen de be noemingen plaats hebben van leden die in Januari 1908 periodiek moeten aftreden, de heeren dr. H. H. Meulen belt, pred. te Baarn, sec. ds D. P. Brans, pred. te Soest; ds. A.Gelder- man, pred. te Bunschoten, sec. ds E Postma, pred te Blauwkapel; ds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, sec. ds. G. B. Fijnvandraat, pred. te TienbovenH. Schoenmakers, ouder ling te Achttienhoven, sec. vacant. Verder zullen de voorstellen van de Algemeene Synode behandeld wor den en vermoedelijk zal het classicaal bestuur zich ook bezig houden met de circulaire Pierson-Blaauw om de samenvoeging van het Kamerlidmaat schap en het hei der en leeraarsambt weder mogelijk maken. Ten slotte zal waarschijnlijk ook ter sprake komen de brochure van ds. O Norel Rzn.«Hoe krijgen onze weduwen f600 pensioen". De plaatselijke afdeeling ran de S. D. A. P. heeft, voor alle drie de districten, tot randidaten voor den gemeenteraad gesteld de heer G. van Weiland Jr. en G. Zieveriuk. In eene j.l. Donderdagavond ge houden vergadering der R -K. kiesver- eeniging «Recht en Orde" werden met algemeene stemmen als candidaten gesteld in district I. de heer M. L. Celosse in de vacature van Eek en voor district II, de heeren A. H. van Kalken en H. Kroes, terwijl aan het bestuur de bevoegdheid werd gegeven met de antirevolutionairen en chris- telijk-historisch te onderhandelen voor de overige te bezette plaatsen. De Burgemeester en Wethou ders van Amersfooit, gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te we ten, dat het primitief kohier der straatbelasting over het diensljaai 1907, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschnfi ge durende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt. De Burgemeester van Amers foort brengt ter kennis van belang hebbende, dat door het Heemraadschap »de Eem" enz. op 26, 27 en 28 Juni een schouw zal worden gehouden over de beken en waterleidingen, en herinnert de schouwplichtigen aan de bepalingen vervat, in de van wege bet Heemraadschap gedane kennisgeving. Volgens gerucht zijn door de anti revolutionaire kiesvereeniging voor de as. gemeenteraadsverkiezing tot candidaat gesteld de heeren M. L. Celosse en W Kleber voor district I. H.H. van Kalken en Herrn". Kroes district II. en D Ruijs en W. Salo mons voor district III. De heer M. A. E. Seeuwen vo lontair bij de politie alhier is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot adj. inspecteur. De heer Th. C. V. F. Termaat verwierf voor zijne fraaie en smaak volle expositie op de tentoonstelling voor Volksvoeding te Utrecht de bron zen medaille der afdeeling Utrecht van den Volksbond. De commissie voor 'l organi- seeren van een hislorischen optocht op 31 Augustus, vergaderde Woens dagavond in de »Arend" De voorzitter, de heer J. A. Scho terman opent met een kort woord deze vergadering waarna voorlezing wordt gedaan van 't plan door de commissie gevormd. Het doel is voor te stellen het doortrekken van stad houder Fredrik Hendrik, vergezeld van zijn zoontje en een 33-tal edel lieden, door deze stad, in 1640, op zijn reis naar Groningen. De stad houder met gevolg wordt door bur gemeester, schepenen, raden, enz bij de binnenkomst begroet, terwijl de bur gemeester tevens een welkomsrede uitspreekt. Daarna gaat het in op tocht de stad door: de autoriteiten voorop met een vendel soldaten en in den stoet eveneons nog een ven del. De eerewaebt van verleden jaar heeft zich bereid verklaard thans weer mee te deen. De voorzitter noodigde de aanwe zigen uit, die aan dezen optocht deel wenschen te nemen, hun naam op te geven en tevens het bedrag dat zij er voor beschikbaar stellen. Staande de vergadering meldden zich enkele personen aaD, die meteen een zeker bedrag garandeerden, zoo dat besloten werd nog 8 dagen te wachten met een difimtief besluit. In dezen tijd kunnen zich hel hebbers mondeling of schriftelijk aangeven bij den secretaris, den beer Sieren- berg de Boer, Beekensteinschelaan. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de le luitenant R. G. A. Z. baron van Haersolte, adjudant bij het 5e reg. inf., op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1907 voor den tijd van één jaar en zonder bezwaar der schatkist, op nonactivi- teit gesteld. De Amersfoortsche muziekvei- eenigirig, directeur de heer J.A Jochems geelt Woensdag 26 Juni wederom een concert in hare tent aan de Regen- lesselaan. Het navolgend programma zal wor den uitgevoerd 1. Marsch. 2. Ouverture MignonnelteJ. Bauwman. 3. Wals Luna i. Fantaisie Reve d'Or Af. Chargmoux. PAUZE. 5. Ouverture L'Eluedu Village G. de Pauw. 6. Alle Nege Kegelaarsfeest- marchG.K.G.v. Aken. 7. Potpourri No. 6 G. Renoud. 8. Marsch Finale. Aanvang 8 uur. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten iu de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 23 Juni geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keoreri Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. daar de temperatuur uren'ang onder hel vriespunt bleef. Te New-York leeft men in een drukkende vochtige warmte; Dinsdag stierf een menscli door de warmte, een ander werd bewusteloos BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 13 tot 20 Juni 1907. GeborenJohanna Christina, d. van Everardus Tommei en Maria Pothoven. Martinus Antonius Albertus, z. van Martinus de Wilde en Anthonia Geertruida van der Heiden. - Cornelis Adriaan z. van Wouter van den Eshof en Maria Cornelia Jacoba van Leeuwen. Herma- nus Jozef Johannes, z. van Johannes Theodorus Hendriks en Everarda Francina Lensing. Gerritje, d. van Aalbert van Voorst en Alffda van der Pol. Evertje, d. van Peter van Essen en Geurtje Witte- veen. Johannes Hendrikus, z. van Gerrit van Hoeijen en Maria Francisca Willemse. Johanna Catharina Hendrika, d. van Jan Ny'hoff en Heintje ten Bosch, Anna Maria Ernestine Louise, d. van mr. Jan Karei Hendrik de Beaufort en Louise Ernestine de Beaufort. Aartje, d. van Ryk Jansen en Jannetje van de Kuilen. Ida Antonette, d. van Antonij Johannes de Wilde en Ida Henrietta Berenpas. Johannes Lodewijk en Willem Hendrik, twee zoons van Hermanus van Haselen en Joachina Johanna Montizaan. Ger ritje, d. van Jan van Slooten en Gerritje de Boer Wilhelm Frederik z. van Daniël Micolaas AUeijn en Neeltje de Fraaij. Sij brand Hendrik, z. van Willem de Kruiff en Elisabeth de Valk. Ondertrouwd: Ubo Wiegeris van Slooten en Johanna Hendrika van de Haar. Karei Jagtenberg en Wilhelmina Geer truida Kraanen. Anthonie Zoomen en Anthonia Groenewoud. Johannes Jose- phus Henncus Maria Eillebrecht en Josina Francisca de Vries. Getrouwd: Izaak Hermanus van de Roemer en Alida Maria Meelboom. Thomas Willem Ittmann en Gillezina Hendrika Thien. Gerardus Johannes Aloysius Vos en Elisabeth Jansen Hec tor Livius Sixma baron Van Heemstra en Adrienne Theodore Louise Metelerkamp. Overleden: Frederik Volmer, 87., wed van Jannetje Broekhuisen. Antonie Rommers, 68 j., echtg. van Aljjda Maassen. Bertus Lokhorst, 48 j., echtg. van Cornelia Renes. Johanna Wijnands, 1 mnd. Carolus Petrus van Zuijlen, 19 mnd. Willem Hendrik van Haselen, 1 d. Anna Maria Ernstine Louise de Beau fort, 2 d. Woudenberg. Geboren: 13 Juni. Johan, z. van Willem Koudijs en Neeltje Haverkamp. Gehuwd: 20 Juni. Gerard Cornelis van Leersum 47 j. en Klaasje van Witten berg, 37 j. Leusden. van 14 tot 21 Juni 1907. Geboren: Johannes Hendrikus, zoon van Hendrikus Berghuizen en van Barendina van de Haar. Petrus Theodorus Johan nes, zoon van Petrus Theodorus Johannes Rutten en Aleida de Waal. OndertrouwdJan van Nimwegen en Johanna van der Hoef. Stoutenburg. Geboren: Hendriks, zoon van Jacobus Koffer en Grietje Rutten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 21 Juni 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Spelen fÖ.f 0—Peren f 0.a f 0.Klei aard app. f 0.0U a f0Zandaardapp. f2.af 3 Hoendereieren f 3.50 a f 400 per 100 st. Eenden F U.a f O.Boter fl.10 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.a fO.ÖO Zoetern. kaas f Kippen fO.GO a f 1Kuikens f 0.a f 0.00 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f0.f0.Eenden f0.90 a f 1 20 p. st. Jonge f0.00 a f 0.00. Hazen f 0.00 f.0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.40 a f0.70 Duiven f0.50 a f 0.60 paar. Magere tarkens f0.a f0.Varkens v. export f0a f 00.Zeugen f50.— f70.Biggen f8.Af 12.— Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— k f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a fUO.— Os f000.— a f000.— Pmkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge; heet. Boekweit; 00 heet Appelen heet. Perenheet. Kleiaardappe- len, 40heet. Zandaardappelen120000 stuksHoen- dereieren stuks Eendeneieren; 1100 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 10 zeugen. RECLAME. VERSCHRIKKELIJKE NACHTELIJKE FOL TERINGEN. De ondervinding van een inwoner van Utrecht. Jeukende, benauwde, doloi^kende aambeien. Hoeveel slapelooze nachten 'bobben zij U niet veroorzaakt! Welk een doodstógst gedurende den dag! Tevergeefs helri^gij een grooi aantal voorge wende middelenNgebruikt, en toeh bestaat er een echt geneesmijKel' voor, lees .hetgeen een Uwer buren zegtri* De HeejflrL. van Rooij A wonende Munster kerkhof te Utrecht, nteldt onsGedurende de laatdjp zes jhaanden yps het mij niet moge lijk belabrlijk te zitten ttt'nwege drooge aambei en. Of* bij het loopciynad ik er last van, het was «pu intense pij ry'gepaard met verschrikke lijke Jeuking en' wat" ik er ook voor gedaan had, niet» hielp mij. Ten laatste wees men mij op Foswr's Zalf en het is mij een waar genoegen daüttk U schrijven^ kan, dat ik hierdoor onmid dellijk verlichüif^^l^aiii en na twee doozen hactfhk kegWmaal geen\jn of jcuking meer. Bij voor&Mlraue gclcgenhcicg zal ik deze zalf gaarne aanbevelen. Ik ondergeteckende fêrklaar dat het boven staande waar is en mjdfchtig U het publiek te maken op elke wijze didrfU goeddunkt. Vorzekcr U dat men JJ de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die d(J*Hccr van Rooij gehad heeft. WIJ W AARS ALU WEN TEGEN NA MAAK en maken kotters er op attent, dat op iedere doos de handtekening van James Foster voorkomt. Ze is te jKnersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de JtVeg. Toezendüur|èschiedt franco na ontvangst 5an postwissgrafl.75 vooj één of f 10.voor z^s doozemAr Overvloed. In Amerika slaat men voor niets, dat is en blijft het land der onbe grensde mogelijkheden 1 Zoo is er een stad waar men te veel geld heeft, waar de gemeentelijke kas overvloeit. De stad heet Shawnee en zij ligt in Ohio. Het is wel een eigenaardig en bij zonder geval. De «Standard Oil-Com- pany" heeft te Shawnee groote olie- houders, raffinaderijen en fabrieks- inrichtingen voor haar omvangrijk bedrijf en daar laat de gemeente de kapitaalkrachtige Company natuur lijk belasting voor betalen, wat een aanzien.ijk bedrag vertegenwoordigt, omdat de waarde, aan gebouwen als anderszins in de millioenen loopt De straten van Shawnee zijn met het duurste materiaal geplaveid, dat er te krijgen is; de wegen zijn wonde ren van hardheid en gelijkheid, het rioolstelsel beantwoordt aan de hoogste eischen; de openbare gebouwen zijn grooter in aantal dan het geheele ambtenaarscoips; de kindeien nemen op school plaats aan mahoniehouten lessenaars in de was en schrijven met kostbare potlooden en pennen op het allerfijnste papier, als ware bun de oplossing van het vredesvraagstuk tot taak gesteld, maar T baat alles niets de gemeentekas staat op barsten en zelfs de bouw van een ge meentelijke Opera, waaraan niemand behoefte had en waarvan niemand gebiuikt maakt, heelt met gebaat op den duur. Nu heeft een der raadsleden voor gesteld een kathedraal, een Dom, te gaan bouwen, waarschijnlijk wegens de ervaring dat derge.lnke bouwwer ken bij voortduring geld verslinden en nimmer geheel gereed komen juist wat men te Shawnee hebben moet! Het «Arbeidsleger''. Bijna anderhalf jaar geleden stichtte de heer Tbeodoor Nijland te Djocja in Indië een arbeidsorganisatie onder den naam van het ai beidsleger". Even als een gewoon leger, kent men daar zoowel rangen als uniform. Zoo draagt de stichter den titel van commandant. Hij en de heer W. D. Koot (deze laatste diende het onderwijs achter eenvolgens in Nederland, Transvaal en Indië) hopen den 4den Juni van Semarang naar Den Haag te vertrekken om voor de beginselen en de uit breiding van het arbei Ish ger o.m. ais sprekers werkzaam te zijn. Vooral de heer Koot, die als kapi tein van het A. L. naar hier komt verklaart zich beieid op jaarvergade ringen van vereenigingen, die op humanitair gebied ai beiden, op te treden. Uitnoodigen om te komen spreken richte men aan den Boek handel «Vrede". Den Haag, onder letter A. L. De commandant zelve wenscht vooraf besprekingen te houden voor hel plaatsen eener obligatie- leening. Het doel van dit Arbeidsleger wordt aldus omschreven: «Doel vari de Ver eeniging Het Arbeidsleger is, om door maatschappelijk samenwerken en sa menleven, welvaart, geluk en geeste lijke ontwikkeling barer leden te be vorderen en een kern te vormen van algemeene bioederschap, zonder aan zien van ras, geloof, geslacht, kaste of kleui". Het Arbeidsleger geeft twee maandbladen uit, één in 't Neder- landsch, n.l, «De Baanbi ekeionder redactie van den heer Koot, en een tweede, dat onder den naam van «Nafin" (Bazuin) in de Maleische laai verschijnt. Warmte in de Poolstreek, koude in Midden-Europa, De kapitein der stoomboot „Argo- nant" heeft Dinsdag uit Tromsö (ongeveer 400 kil. ten noorden van den Poolciikel) gedeind, dat de tem peratuur daar 70 graden in do scha duw bedroeg. Toen hadden de men- scben in Londen nog geen zestig graden warmte en in den Ei fel heeft 't hier en daar in den nacht van Maandag op Dinsdag gevroren, zoodat in den omtrek van Tiier het land en in den tuin veel schade is aangericht. Zaait ge Boekweit? Wel is waar is in sommige streken in den laatsten lijd de lust om boek weit te verbouwen, ni"t toegenomen, maar toch is liet aantal met boek weit bebouwde heciaien (in 1905 werden in Nederland 18543 hectaren met boekweit bezaaid) nog groot ge noeg om dit gewas onze aandacht ie wijden. De lust is voornamelijk be koeld, omdat gaandeweg bet aantal mudden, dat de oogst opleverde, ver minderd is. Moet de ooi zaak daarvan misschien ook hij den boekweitboer zelf gezocht worden? Mij dunkt: ja, Het is bijna overal de gewoonte om de boekweit öenigszins stiefmoederlijk te behandelen, wat de bemesting be treft. Gewoonlijk wordt het gewas nuchter gezaaid, of althans tnet zeer weinig zorg voor de bemesting van den bodem. Het komt me voor, dat, als ook de boekweit kreeg, wat ze noodig heeft, het resultaat gunstiger zou zijn. De boekweit wordt op lich tere gronden gezaaid, die uil den aard der zaak, arm aan kali zijn. Toch vraagt de boekweit kali. In het stroo b.v. komt ruim 24°/go kali voor, bij slechts 13 "/oo stikstof en 6 'ia, phosphorzuur. Het is dus blijkbaar verkeerd, boek weit te zaaien op een grond, die geen of weinig kali bevat en het is noodzakelijk om een goeden boek- weitoogst te hebben, een kalibemes ting te geven. Men kan dat het best doen, door een zak patentkali per gemet te geven. Die patentkali kan kort voor of ook nog na het zaaien op het laud uitgestrooid wor den. Er is nog iets anders Het is be kend, dat de bijen de bo?kweit be stuiven. De boekweilboeren moeten dus bijen houden. Slechts bij aan wezigheid van een genoegzaam aan tal bijen, kunnen alle bloemen vruch ten geven. Wanneer aan bovenstaande voor waarden voldaan wordt, zal er geen reden meer zijn, om te klagen over een kleinen boekweitoogst. Kruipen als kuur. Dat men kruipende in de wereld soms een heel eind vooruit kan komen, hoe onwaarschijnlijk 'l dan ook op het eerste gezicht moge lijken voor menschen die over gezonde beenen beschikken, was al bekend in de grijze oudheid. Maar dat men zijn lichame lijke gesteldheid zou kunnen vei beteren door kruipen in den letterlijken zin, is iets nieuws, al brengen zuigelingen, die reeds aan vrije beweging doen, 't dan ook geregeld in toepassing. Zich dik elen, warm loopen, krom werken, dood vervelen, ziek lachen, suf studeeren, zijn gevallen die dage lijks voorkomen, wanneer men den volksmond mag gelooven althans, maar zich gezond kruipen is nieuw, 't Nieuwtje komt uit Londen, waar een of meer dokters plots de ontdek king hebben gedaan, dat de viervoetige dieren aan heel wat minder ziekten blootstaan dan de mensch en dat de staande of loodrechte houding nadee- lig is voor zekere spieren en organen. Ingevolge die ontdekking wordt er tegenwoordig door menschen, die alles willen beproeven, over niets verbaasd zijn en over een zekere ruimte beschik ken in de werelstad aan de Theems, dagelijks een half uur of zoo rondge kropen op handen en voeten, waarbij ze zich heel wel moeten bevindeD. Voorloopig zwijgt de geschiedenis van het bij deze kruipkuur te dragen ge waad 't moet een voordeelije wezen voor de Londensche kleermakers! Maar wie weet of men er zich niet spoedig met eigen oogen van zal kunnen ovci tuigen, als de zaak maar algemeen wordt, het aantal gezondlieidkruipers vermeerdert en de oefeningen in duur toenemen. Waarom zou men zijn heele gezag en aanzien te grabbelen gooien voor zijn kroost en zijn ondergeschik ten waarom zou men zijn huisgenoo- ten in gangen en kamers in den weg kiuipen eu hun bij donkei de stuipen op het lijf jagen, terwijl de grasvelden in de openbaie parken te Londen er toe uitlokken om bekropen te worden Waarom zou men naast widerpaden en ruiterwegen, allegskens ook geen kruipweiden van gemeentewege aan leggen of afperken, tot heil der gene zing en gezondheid zoekenden en tot vermaak der niet tot de natuur terug keerenden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2