gelegenheid, het Bestuur der school mede te deelen, dat wij slechts dan bereid waren eventueel een voorstel tot grooteren financieelen steun te doen, indien wij de overtuiging hadden, dat behoudens onvoorziene omstandighe den, met de thans aangevraagde gel den de school in de eerste jaren goed geëxploiteerd kon worden en dat dus niet binnen korten tijd wederom ver hooging van subsidie gevraagd zou worden. Tot ons genoegen kunnen wij verklaren, dat het ons voorkomt, dat uit de thans ingediende begrooting is af -te leiden, dat inderdaad in de eerstvolgende jaren de exploitatie mogelijk zal zijn zonder nieuwe oilers der Gemeente. Alvorens evensvel onze voorstellen in te dienen, hebben wij den genoem den Inspecteur verzocht ons op dit punt te willen voorlichtendeze schrijft ons «Voorzoover dit door mij beoordeeld kan worden, is thans de zaak op goeden leest geschoeid en is ook op mijn aandrang de Fröbel-school van de Industrieschool gescheiden. Bij de ontwikkeling van het vak onderwijs, ook in uwe Gemeente, kan ik natuurlijk niet met wiskunstige zeker heid zeggen, of de school in de verre toekomst meerdere oilers van de Ge meente zal vragen. »Ik geloof evenwel, dat over vol doen de middelen valt te beschikken om deze school in de eerstvolgende jaren zonder meeidere inkomsten te kunnen exploiteeren." Wij merken hierbij terloops op, dat onze hiervoren medegedeelde ver wachting, dat voor de exploitatie van de school, overeenkomstig de adres sen van 1906, geen voldoende gelden aanwezig waren, in alle opzichten ge motiveerd wordt door de begrootin- gen en rekeningen, die thans overge legd worden. Bij de beoordeeling, of het thans gevraagde 'ingewilligd kan worden, vestigen wij er de aandacht op, dat door de bepaling, dat de school jaarlijks aan de Gemeente terugbetalen zal, hetgeen de leening jaarlijks aan de Gemeente kost, het eventueel leenen aan de school voor de Gemeente geen verdere uitgaven mee zal brengen. Hoewel wij ons niet de bezwaren ontveinzen, verbonden aan de verhoo ging der jaarlijksche subsidie van f1750 op f2500, meenen wij toch U in overweging te moeten geven, biertoe te besluiten. Worden de thans aanhangige plannen uitgevoerd, dan zal inderdaad een zeer groote verbe tering voor de school tot stand ko men: een goed, doelmatig en zoo eenvoudig mogelijk ingericht school gebouw. Gedurende den korten tijd van haar bestaan, heeft de school getoond in toenemende mate in eene behoefte te voorzien. Wij achten het ook voor de Gemeente van belang, dat hier eene inrichting besta, die dezen tak van onderwijs behartigt. Om deze redenenen stellen wij U voor, de jaarlijksche subsidie van f1750 tot f2500 en ineens eene som van f 1000 voor inrichtingskosten te geven. In afwachting van uw besluit heb ben wij ons reeds tot verschillende instellingen gewend met de vraag of en, zoo ja, onder welke voorwaar den de Gemeente een annuiteits-lee ning voor het aangegeven doel zal kunnen sluiten. Het is voor de school van belang, dat ook zij met de Ge meente een annuïteitsleening sluite. Mocht de Gemeente hierin evenwel niet slagen, dan zal ook met de school eene leening aangegaan moeten wor den, die jaarlijks met een gelijk be drag zal worden afgelost. In ieder geval behoort vast te staan, dat de jaarlijksche onkosten der Gemeente jaarlijks terugbetaald worden. Wij stellen ons voor, zoodra wij voldoende aanbiedingen ontvangen hebben, U een voorstel betreffende de leening zelve te doen. Het is in- tusschen voor de Vereeniging wen- schelijk, zoo spoedig mogelijk te ver nemen of uwe vergadering bereid is, den gevraagden steun te verleenen. Daarom hebben wij de eer U het hierbij gevoegde concept-voorstel thans ter overweging aan te bieden. Ter toelichting van de verschillen de voorwaarden diene, dat deze groo- tendeels overeenstemmen met uw be sluit van 27 Juni 1903, waarbij o.a. f2500 subsidie werd toegezegd. Aangezien de Vereeniging volgens ons voorstel een zeer belangrijk be drag van de Gemeente ter leen zal ontvangen, waardoor de band met de Gemeente zooveel nauwer wordt, hebben wij het raadzaam g nordeebl, U de voorwaarden, genoemd onder I. c. d. e. en f. in overweging te geven. De kosten van slichting worden geraamd op 55.000. Wij hebben, met het oog op eene duurdere aanbe steding, een maximum van f 57.000 gesteld. Alvorens de Gemeente bet geld verstrekt, behoort zekerheid te bestaan, dat ook bet overige kapitaal onder niet te bezwarende voorwaar den ter beschikking staat De wen- schelijkheid, dat de Gemeente in dit opzicht kan voorkomen, dat de Ver eeniging te zware lasten op zich neme, behoeft niet nader aangetoond te worden. Uit het onder III voorgestelde, zult U bemerken, dat wij U in over weging geven, de subsidie van f2500 uit te keeren van het tijdstip af, waar op een aanvang genomen wordt met den bouw van bet nieuwe schoolge bouw. Dit zal hoogstwaarschijnlijk gebeuren in 1907het gebouw zal eerst in 1908 voltooid zijn. Wordt nu de verhoogde subsidio eerst toege kend van het tijdstip af, dat hot nieuwe gebouw gebruikt wordt, dan zal de verhoogde Rijkssubsidie voor 1907 waarschijnlijk niet uitgekeerd worden. Burgemeester en Wethouders stellen daarna den Raad voor te besluiten: I. Aan de Vereeniging «Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool in 1907 uit de Gemeentekas ter leen te verstrekken een bedrag van f 40 000 (veertigduizend gulden) onder de vol gende voorwaarden: a. Jaarlijks worden door de Ver eeniging aan de Gemeente terugbe taald alle uitgaven der Gemeente (zoowel aflossing en rentebetaling als alle andere uitgaven te dier zake), die het gevolg zijn van de geldleening, welke de Gemeente zal sluiten teneinde het onder I genoemde bedrag ter leen te kunnen verstrekken b. Op alle eigendommen der Ver eeniging wordt eene eerste hypotheek met de machtiging, bedoeld in art. 1223 lid 2 Burgeilijk Wetboek, ten koste der Vereeniging gevestigd, strekkende om daaraan de voldoening der onder Ia genoemde verbintenis te verhalen c. de kosten van den bouw der school (inclusief de kosten voor terrein, op hooging enz.) bedragen niet meer dan f57.000; d. het bedrag onder I genoemd, wordt niet ter beschikking van de Vereeniging gesteld, alvorens aan Burgemeester en Wethouders te hun nen genoege is aangetoond, dat de Vereeniging de beschikking heeft over het overige kapitaal benoodigd voor den bouw e. de voorwaarden, onder welke de Vereeniging het kapitaal voor den bouw, voor zoover dit niet door de Gemeente verstrekt wordt, verkrijgt, zijn aan de goedkeuring van Burge meester en Wethouders onderworpen f. zonder goedkeuring van den Gemeenteraad worden de eigendom men der Vereeniging niet met hypo theek bezwaard II. Aan de Vereeniging voor eens eene subsidie van t 1000 toe te kennen voor kosten van meubileering van het nieuwe gebouw, indien van Rijkswege mocht worden beslolen, een bedrag van f2009 voor inrichting te geven; III. Aan de Vereeniging eene jaar lijksche subsidie van f2500 met ingang van bet tijdstip, waarop een aanvang genomen wordt met den bouw van bet nieuwe schoolgebouw, voor exploi tatie toe te kennen, indien van Rijks wege besloten wordt, eene jaarlijksche subsidie van ten minste f 6000 en van wege de Provincie Utrecht eene van ten minste f 1500 toe te kennen en onder de volgende voorwaarden a. door het Bestuur der Vereeni ging wordt jaarlijks de begrooting voor het volgende en de rekening van het afgeloopen jaar aan Burge meester en Wethouders gezonden de begrooting en de rekening zijn aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen b. door het Bestuur der vereeniging wordt jaarlijks een uitvoerig verslag aangaande de Vereeniging aan den Raad toegezonden c. het aantal leervakken wordt zon der goedkeuring van den Gemeente- laad niet uitgebreid; d. aan het Gemeentebestuur wordt de gelegenheiil gegeven, toezicht op de school uit te oefenen t. de subsidie wordt zoo mogelijk verrekend met hetneen de Vereeniging aan de Gemeente schuldig is, naar aanleiding van het onder I be- s'o'ene f. de lijd en wijze van uilbetaling der subsidie wordt, met inachtneming van het onder e bepaalde en de wijze waarop toezicht zal worden uitgoeTend door Burgemeester en Wethouders bepaald. De voorzitter deelt mede dat in het voorstel van Burgem. en Wet houders eenige wijzigingen zijn aan gebracht en sommige voorwaarden nader zijn omschreven en doet deze veranderingen door den secretaris voorlezen. Het geheele voorstel van het Dagel. Bestuur wordt daarop zonder discussie en z. h. st. door den Raad aangenomen. In verband hiermede doet de voor zitter namens het Dag. Best. het voorstel eene geldleening aan te gaan ten bediage van f40 000, welk voor stel eveneens z. h. st. wordt goed gekeurd. Aan de orde komt een voorstel van Burgem. en Weth. hen te machtigen aan die onder wijzers en onderwijzeressen, die hier toe aan hen het verzoek doen, alsnog uit te betalen (behoudens korting voor pensioen) hetgeen zij meer zouden ontvangen hebben, dan zij nu ont vangen hebben, indien van af 1 Januari 1902 bij de toekenning van periodieke salaris-verhooging de tijde lijke dienst, door gebracht tengevolge van eene aanstelling overeenkomstig art. 32 (oud 33) der Wet op het Lager onderwijs, medegeteld ware; vast te stellen de navolgende concept-verordening. In art. 5 van de Verordening tot regeling van het getal der openbare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan die scholen wordt onder 1 en II achter «doorgebracht" gelezen «krachtens vaste aanstelling." Na eenige discussie wordt het voor stel van het Dag. Best. op verlangen van den heer Gerritsen gesplitst en het onder a. hierboven vermelde met algemeene stemmen aangenomen, doch het concept reglement met 10 tegen 2 stemmen (die van de heeren Celosse en Van Esveid) verworpen Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming hecht de Raad daarop zijn goedkeuung aan de navolgende wijziging den pensioen verordening: Art. 13 der Verordening, regelende het pensionneeren der Gemeente ambtenaren en bedienden te Amers foort wordt gelezen «Ambtenaren of bedienden, die pensioengerechtigd worden bij een publiekrechterlijk lichaam ter zake van hunne dienstbetrekking jegens de Gemeente, zullen over het gedeelte van hunne gemeentelijke jaarwedde of belooning, dat voor pensioen bij een dergelijk lichaam in aanmerking komt, geen pensioenbijdrage behoeven te storten, noch pensioen kunnen verkrijgen." Overgangsbepaling. Art. 13 lid 3 en 4 (oud) der in artikel 1 genoemde verordening wordt geacht ten opzichte van de ambtenaren G. F. G. de Bruyn, A. G. van Os, A. M. Kerkkamp en J. Busquet nimmei gegolden te hebben. Burgemeester en Wethouders stellen de termijnen vast, binnen welke doör de in lid 1 genoemde ambtenaren betaald moet worden hetgeen zij, tengevolge van het in lid 1 bepaalde, als storting voor pensioen verschuldigd zijn. Een voorstel van Burgem. en Weth. tot het vergrooten der lift in de kolenbergplaats aan de gasfabriek, noodig gebleken door het steeds toe nemend gasverbruik, waarvoor eene uitgave van f 1850.noodig is, die echter voorloopig uit de gewone onderhoudskosten kan worden gedekt, vindt evenmin bestrijding en wordt z. h. st. aangenomen. Bij het nu volgende punt der agenda, nadere rapporten van de Com missie, benoemd in zake de Amers- foortsche Tram en van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie en bet voortbestaan der tram, komen de tongen los. In dit rapport van het Bestuur van de «Amersfoortsche Tramweg Maat schappij" en van het Comité uit de Garanten-vereeniging der Amersfoort sche tram, zegt de indertijd daarvoor door {den Raad benoemde commissie het navolgende: In beide adressen woidt aange drongen op het verleenen eener sub sidie van f1800 voor 1907, aangezien uit vrijwillige bijdrage een som van f 1000 voor 1907 is bijeengebracht In plaats van eene subsidie van f2800 zou dus voor 1907 met eene subsidie van f1800 volstaan kunnen worden. De vraag, of deze subsidie voor 1907 gegeven kan woi den, wordt door dè leden niet eenstemmig beantwoord. De minderheid der commissie) acht een subsidie van f 1800 voor het ge vraagde doel te bezwarend voor de Gemeente. Deze leden achten den financieelen toestand der Gemeente niet rooskleurig en vreezen, dat hierin voorloopig geen verandering ten goede zal komen. Deze leden wezen er op, dat voor 1907 belangrijke afschrijvin gen wegens vertrek en overlijden van de plaatselijke Inkomstenbelasting te verwachten zijn; de piijzen, die in den laatsten tijd bijverkoopingen van onroerende goederen gemaakt zijn. wijzen niet op een gunstigen finan cieelen toestand. Deze leden vreezen bovendien, dat het verleenen van eene subsidie van f1800 voor 1907 het gevolg zal heb ben, dat in volgende jaren, wanneer mogelijk de steun van de Garanlen- vereeniging vermindert, wederom eene hoogere subsidie gevraagd zal worden. De meerderheid der Commissie ver- eenigt zich niet geheel met deze be schouwingen. Terwijl éen lid eene subsidie van f1800 wil toestaan op dezelfdegronden, als neergelegd zijn in het rapport van 13 Maart, waarin hij eene subsidie van f2800 verdedigde, zijn de andere twee leden van oordeel, dat, nu uit de burgerij krachtige stemmen tot behoud der tram zijn opgegaan, de Gemeente, althans voor éen jaar een subsidie van f1800 moet verleenen. Zij ontveinzen zich niet de bezwaren, daaraan verbonden en hebben ook niet de overtuiging, dat door het verleenen der subsidie, de tram voor volgende jaren behouden zal blijven. Zij wenschen echter, althans voor éen jaar, een proef te nemen. Op grond van het bovenstaande heeft de meerderheid der Commissie de eer U het hierbijgaande concept besluit ter vaststelling aan te bieden. Voor het geval door U besloten mocht worden de gevraagde subsidie tot een maximum van f 1800 te ver leenen, adviseert de Commissie U eenparig het bestuur der Tram- Maatschappij mede te deelen, dat, onverminderd andere omstandigheden, waardoor eene subsidie tot een ma ximum van f 1800 niet verleend zal worden, voor het geven van de zelfde subsidie voor 1908 als eerste voor waarde zat worden gesteld, dat door de Garantenvereeniging een bedrag van tenminste f 1000 beschikbaar zal worden gesteld. Op het verzoek der Maatschappij tol teruggave der gestorte waarborg som voor delging van schuld, adviseert de Commissie U eenstemmig, daarop afwijzend te beschikken. Aangezien eene opheffing der exploitatie in de eerstvolgende jaren niet onmogelijk is en juist dan met het oog op her stellingen van bestrating ofandeizins het bezien van een waarborgfonds van belang kan zijn, acht de Com missie inwilliging niet wenschelijk. Het financieele voordeel voor de Maatschappij is uiterst gering (pl m. f20), aangezien de rente der waar borgsom haar uitgekeerd wordt. Naar aanleiding van dit rapport deelen B. en W. onder wederaan- bieding van de verschillende stukken aan den Raad mede, dat zij zich tot hun leedwezen moeten scharen aan de zijde van de minderheid der Raads commissie. Hoezeer ook zij de krach tige pogingen tot instandhouding der tram waardeeren en het verdwijnen van de tram zullen betreuren, achten zij zich niet verantwoord U voor te stellen een subsidie van f 1800, zijnde f 1000 meer dan de tegenwoordige subsidie, te geven. Een dergelijke subsidie achten zij te hoog in verband met den financieelen toestand der Gemeente. Gelijk zij reeds meermalen gelegenheid hadden op te merken, is het tengevolge van de groote batige saldo's van afgesloten dienstjaren mogelijk geweest de uitgaven te be strijden zonder belastingverhoogingen. Zoodra het saldo van den afgesloten dienst lager is dan van vorige jaren hetgeen voor volgende jaren te verwachten is zullen reeds uit dien hoofde grootere offers gevraagd worden. Bovendien zijn voor 1907 en volgende jaren hoogere uitgaven te verwachtenons voorstel betreffende de Industrieschool zal nieuwe lasten meebrengenvoor de Hoogere Burger school zal waarschijnlijk een 12de afdeeling voor den nieuwen cursus ingericht moeten worden, terwijl geen uitzicht schijnt te bestaan op meer dere Rijks-subsidie, integendeel, de subsidie, wellicht voor het volgend jaar weder zal verminderd worden. Met de toenemende uitbreiding der school doet zich de behoefte aan betere lokaliteit steeds scherper ge-ï voelen. In 1908 en volgende jaren zal de herstelling van den O. L. Vrouwe-toren nieuwe uitgaven vragen. Het is derhalve zeker, dat de uit gaven voor de eerstvolgende jaren belangrijk zullen vermeerderen. Een eenigszins evenredige toename der inkomsten is daar tegenover niet aan te wijzen, zoodat zij in overweging moeten geven de grootste voorzich tigheid te betrachten met het schep pen van nieuwe of zwaardere lasten. Om deze redenen kunnen zij niet advi- seeren de gevraagde subsidie van f 1800 toe te staan. Ten einde te doen blijken, dat ook van de zijde van den Raad belang gesteld wordt in het behoud der tram, stellen zij den Raad voor in plaats van fSOO voor 1907 eene subsidie van f 1000 toe te staan. Tegen deze ver meerdering van subsidie beslaan niet dergelijke financieele bezwaren als tegen het gevraagde bedrag; wellicht dat een zoodanig besluit, waaruit dan blijkt, dat de Raad wil helpen voor zooveel dit uit financieel oogpunt voor de Gemeente mogelijk is, eene aan sporing moge zijn voor de Garanten vereeniging alsnog het ontbrekende door de burgerij zelve te doen bijeen brengen. Met het advies der Commissie be treffende teruggave der waarborg som vereenigen Burgemeester en Weth. zich geheel. De heer Van Eek zegt niet te kun nen meegaan met het voorstel van B. en W. maar wil waar de ingeze tenen thans getoond hebben zooveel belang te stellen in het behoud der tram de gevraagde subsidie althans voor één jaar toestaan. De heer Van Esveid betoogt dat de burgerij nu eens niet door adres jes maar door klinkende munt heeft getoond het behoud der tram op prijs te stellen Bij aanneming van het voorstel van B. en W. verdwijnt de tram onherroepelijk, het zou zijn alsof we een zieke, wiens behoud door een flink maal eten kon verkregen worden, een koekje in de hand stopte. Buitengewone finantieele bezwaren als nu door het Dag. best. worden aangevoerd, worden in den regel niet betracht en door het verleenen der gevraagde subsidie wordt den toestand der gemeente-Dnanciën heusch niet slechter. De in uitzicht gestelde groote reparatiën aan den O. L. Vrouwetoren moeten dan maar over een grooter aantal jaren worden verdeeld. De heer Gerritsen voert aan, dat het bij hem vast staat, dat wordt nu de tram afgebroken, deze over vijf jaar weder aan de orde is. Een com municatiemiddel tusschen den boven- en benedenstad moet er zijn. Ook de heer Oosterveen is voor het voortbestaan der tram, die we bij de ongunstige ligging van het station bij regen en sneeuw niet gaarne zoude missen. De heer Veis Heyn verklaart slechts zelden voor een moeilijker besluit te hebben gestaan, doch daar hij het compi imiteereml voor de gemeente zou vinden wanneer dit verkeersmid del moest verdwijnen zal hij, ofschoon het standpunt waarop B. en W. zich stellen apprecieerend, stemmen voor het voorstel der commissie. De heer Plomp, die in de commis sie de minderheid uitmaakte, maakt er den heer Van Esveid een verwijt van, dat hij zoo los met de gemeente- dubbeltjes omspringt. Volgens hem is het geheele bestaan der tram één lijdensgeschiedenis ontstaan door bij de oprichting onjuist gegroepeerde cijfers Bovendien is het een geheel particuliere onderneming van wier al of niet voortbestaan, de gemeente zich niets behoeft aan te trekken. De heer Celosse zegt dat het Dag. Best. in de eerste plaats heeft te reke nen en dat de eenige reden waarom dit college voorstelt een lagere sub sidie te geven, is gebrek aan de daar toe benoodigde middelen. De heer Jorissen zal tegen het voor stel der commissie stemmen omdat slechts een klein deel der burgerij van de tram gebruik kan maken. De heer van Duinen noemt de tram een zuivere finantieele onderneming en verwacht dat bij het verleenen der gevraagde subsidie zij toch niet zal kunnen blijven bestaan. Het zou slechts uitstel van execatie zijn. Een finantieele onderneming is het volgens de heer Veis Heyn niet, dan zouden de aandeelhouders, meerendeels mannen van zaken, zich wel op een ander standpunt hebben gesteld. Het voorstel der commissie uit den raad als van de verste strekking het eerst in stemming gebracht wordt daarop

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2