NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. c FEUILLETON. INIo. 58. Zaterdag 20 Juli 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Nog eens het Gymnastiekfeest, BINNENLAND. Jifriii ..Liefde" ei Muifctr „Geld" Tliérèee Tlieleaa. 4) - DAATJE THÉRÉSE THELEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f O.BOj iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechtB driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het feest van het Middengewest van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, dat hier zou worden gege ven in het eind van deze maand, is uitgesteld hoogst vermoedelijk tot September. Niet omdat de turners uit Utrecht, Gelderland en Overijsel niet willen komenintegendeel, met elke post ontvangt het plaatselijk comité van voorbereiding verzoeken om inlichtin gen waar de vaandels kunnen worden geborgen, waar kan worden gemiddag maald, waar gelogeerd. Maar omdat het communiqué van het plaatselijk comité, dat Zaterdag 15 Juni in alle hier verspreid wordende couranten werd opgenomen niet gelezen is. Als gevolg daarvan slechts zeer weinig geteekend op de lijst voor een waarborgfondsje. En zonder dien waarborg durft het Bestuur van het Middengewest de zaak niet aan. Het is wel niet noodig, te zeggen dat er enkele kleine uitgaven zijn te doen. Er moet een tribune gebouwd; want men kan hen, die de zeer be langrijke wedstrijden en oefeningen willen gadeslaan, toch niet op den beganen grond laten staan. Er moet muziek zijn, opdat de ordeoefeningen door alle precies in tempo kunnen worden uitgevoerd. Er moet een, zij 't ook nog zoo bescheiden feestgids worden gedrukt. Het terrein moet worden afgerasterd. En zoo zijn er nog enkele andere onontbeerlijke uit gaven. In den regel worden die ruimschoots gedekt door de ontvangsten aan en tree-gelden voor de ochtend of de middagoefeningon, of voor beide Doch het kan slecht weer zijn en dan zul len de ontvangsten natuurlijk zeer gèring wezen. Voor dit haast ondenkbare geval nu gaat het niet aan, het plaatselijk comité het te kort te laten dekken. Daarom trachtte het een waar borgfondsje bijeen te krijgen, met dien verstande, dat wie voor minstens f5 daarin deelneemt vrijen toegang krijgt tot de feestelijkheden op het terrein. Een maand geleden, toen het sterk regende en later op den dag zwaar stormde, waren op het gymnastiek feest te Leeuwarden nog 600 turners te Haarlem waren er den 7 Juli ruim 1000. Ook voor Amersfoort staat de kans zeer goed. Nog nimmer is een dergelijk feest hier gegeven en de turners willen gaarne kennis maken met Amersfoort, dat voor allen zoo gemakkelijk is te bereiken. Reeds kan veilig worden aangenomen, dat er een paar honderd hier zullen komen. Zou 'tniet jammer wezen als om een paar honderd gulden het feest niet zou kunnen doorgaan? Het Rijk stond een prachtig terrein afde Gemeenteraad verleende een crediet; Vreemdelingenverkeer gaf subsidie en stelde een medaille be schikbaar voor een der wedstrijden Handel en Nijverheid schonk twee medailles; de Sociëteit sVereeniging" bood gastvrij haar lokalen aan voor de officieele ontvangst en de napret; het plaatselijk comité, waarin vele burger- en militaire autoriteiten zitting namen en waarvan de Burgemeester van Amersfoort en de generaal-majoor commandant der 4e divisie het Eere lidmaatschap aanvaardden, nam voor een paar honderd gulden deel in d8 waarborgsom. Zou de burgerij nu niet volgen Begrijpt zij wel van hoeveel belang het is, Amersfoort nóg meer naar buiten bekend te maken En beseft zij wel welk een slecht figuur de stad naar buiten zou maken als het feest eens moest worden afbe steld omdat de inwoners individueel niet een klein bedrag durfden wagen Men vraagt niet uw geld, doch uw hulp om in het haast ondenkbare geval, dat er absoluut geen ontvangsten zouden zijn de onkosten te helpen dekken, ponds-pondsgewijze. Hoe ging 't verleden jaar bij de Landbouwleesten? De waarborg werd niet aangesproken. Hoe is 't gegaan bij het Groot inter nationaal kegel-concours in «DeVer- eeniging"? Zij die borg stonden voor tekort, hebben niets behoeven bij te passenintegendeel. Ook bij het Gymnastiekfeest zal de waarborgsom hoogst vermoedelijk niet aangesproken behoeven te worden ge zijt dus het bedrag waarvoor ge leekent niet kwijt; integendeel krijgt ge wellicht kosteloos een toegangskaart. Slechts in het allernadeeligst geval zal men U een paar percent vragen van het bedrag waarvoor ge teekendet. Na deze uiteenzetting hoopt het plaatselijk comité dan ook met vol vertrouwen, dat de waarborgsom zal worden volteekend en dat bet mede werking zal vinden van allen, die belang stellen in den goeden naam van de stad hunner inwoning. Het Vredespaleis. Donderdagnamiddag werd te's-Gra- venhage de tentoonstelling van de ontwerpen voor een allegorischen op tocht en voorstellingen ter gelegen heid van de inwijding van het Vre despaleis in de benedenlokalen van het perceel Groenmarkt no. 5 het voormalige huis van Schroder, door de gemeente daartoe welwillend be schikbaar gesteld, geopend. De lokalen waren passend met palmengroen en tapijtbekleeding ver sierd, terwijl op met groene stof over trokken rekken langs den wand de ontwerpen waren tentoongesteld. Vele dames en heeren woonden deze opening bij, Allen droegen een wit bouquetje anjelieren dat hun bij het binnentreden door jonge dames, dochters van den president van den Algemeenen Nederlandschen Bond »Vrede door Recht", mr. M. de Pinto werd aangeboden. Achter in de zaal hing de groote Dvredesvlag", namens een aantal Amerikaansche Staten aan de Neder- landsche afdeeling der Interparlemen taire Unie aangeboden. Tot de aanwezigen behoordende Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. Patyn, de griffier der Eerste Kamer, mr. Zillesen, de burgemeester en wethouder Simons; de ontwerpers der teekeningen, de heeren Henricus en Van Bovende voorzitters van Pulchri Studio", voor zitter der commissie van Voorberei ding, de heer Willy Martens; barones Von Stuttner, de heeren Eykman en Horrix en verschillende andere dames en heeren die in de vredesbeweging belang stellen. Mr. De Pinto heette de aanwezigen welkom in eene in de Fransche taal uitgesproken rede, waarin hij hun namens den Algemeenen Nederland schen Bond «Vrede door Recht" dank zeide dat zij wel gevolg hadden willen geven aan de uitnoodiging van den Bond, hier aanwezig te zijn. Bijzonderen dank bracht hij aan den vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, wijl de gemeente voor dit doel zulk een uitstekend gelegen loka liteit had beschikbaar gesteld en deze zoo uitnemend had ingericht. Vooral in dezen tijd van het jaar toch waren er heel wat moeilijkheden te over winnen om een geschikt lokaal te vinden en het behoorlijk in te rich ten. Voorts bracht hij hulde aan de afdeeling ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, in wier boe zem spontaan het denkbeeld is gerezen om een zoo grootsche plechtigheid te organiseeren, terwijl hij in bijzonder de talentvolle mannen huldigde, die de teekeningen hebben ontworpen en aan de commissie van voorbereiding die de gedachte van dezen optocht op zoo uitnemende wijze heeft ver wezenlijkt. Dank bracht hij ten slotte aan de heeren van het gymnasium,| aan de besturen van »Pulchri Studio" en den sHaagschen Kunstkring" en aan allen, die op zoo verschillende en afdoende wijze tot bet welslagen van het plan bun bijstand hebben verleend, speciaal aan der. beer Willy Martens, den ijverigen en sympathie ken voorzitter van het comité van voorbereiding, alsmede aan de Neder- landsche afdeeling van de Interparle mentaire Unie, die voor deze tentoon stelling de bovenbedoelde Vredes-vlag heeft afgestaan. Mr. De Pinto deelde voorts mede dat deze onderwerpen eerst bestemd waren om te worden uitgevoerd bij de eerste steenlegging van het Vredes paleis, doch sedert is de uitvoering om verschillende redenen tot later, bij de inwijding van het Vredespaleis, verschoven. Aan de hand van eene, na afloop zijner rede voor de aanwezigen m druk verkrijgbare beschrijving der ont werpen zette mr. De Pinto hierop de gedachte uiteen, die aan het plan ten grondslag heeft gelegen en de wijze, waarop die gedachte is uitge werkt, om vervolgens de tentoonstel ling voor geopend te verklaren. Hierop werd thee geserveerd en ging men over tot het bezichtigen der teeke ningen. Het ligt in de bedoeling, ten einde de gelden bijeen te krijgen, noodig voor de uitvoering dezer grootsche plannen, door bekende pacifisten arti kelen te laten schrijven om tot inter nationale deelneming op te wekken, terwijl verder de plannen in ver schillende plaatsen in het buitenland genoemd werden Bern, Genève, Berlijn enz. zullen worden tentoon gesteld. De tentoonstelling zal hier ver moedelijk tot September geopend zijn zij is tegen een toegangsprijs van f0 25 van 10 tot 5 uur dagelijks te bezichtigen. Aan de beschrijving der plannen wordt het volgende ontleend De allegorische optocht met ver- DOOR Nu juffrouw Liefde die ontdekking doet, frommelt zij den brief tot een bal, waarvan zij het mooie einde nog niet eens gelezen had en werpt haar in den uitersten hoek der kamer. Thans gaat haar een licht op! Ze begrijpt het gevoelloos spel der jonge lui, laat zich wanhopig in haar stoel vallen en barst in snikken uit. Dan balt zij haar magere vuisten en krijscht: «Bedriegers! laffe verraders! ze zijn het allemaalHoe laag toch om een onschuldige maagd zóó te beleedigenMaar ik zal ze wel krijgen, die heeren der schepping! Niet voor niets zullen ze mij zoo gehoond hebben! Op een volgend kansje zal ik hun bekend maken Ja dat zal ik Zij wordt in haar alleenspraak gestoord. Er houd in de buurt een rijtuig stil en de vrouwelijke nieuwsgierigheid dringt haar, even naar 't venster te gaan. Het is bij den suikerbakker aan den over kant! Vier jolige jongelui stappen er in en één op den bok. Allen zwaaien met hun hoedjes de ver liefde dame een innig afscheid toe en werpen kushandjes naar den overkant. De oude vrijster echter blijft roerloos, als een beeld der wanhoop, voor het venster staan. Haar valsche tanden drukken diep in de onderlip, haar fletsche blauwe oogen schieten venijnige vonken en haar bleeke lippen pre velen sarcastisch: «Naar de baden I naar de baden moeten ze, om de geschokte zenuwen te herstellen 1 O, dat tuig, die verraders I Wat ben ik blij, dat ze mij nooit gevraagd hebben!" Juffrouw Agnes is vast besloten, schrik keljaar of niet, nooit een huwelijksaanzoek meer te doen! DOOR 1) Mevrouw Jorissen en Mevrouw Schot be woonden beiden een zeer lief huisje, in de nieuw bebouwde wijk van N-, eenige straten van elkander slechts verwijderd. De dames vonden het erg heerlijk, zoo dicht bij elkander te wonen. Had men iets te vertellen, dan was 't maar een stapje! De dienstboden der beide dames, vonden 't nog véél gemakkelijker 1 Zooals het gewoonlijk gaat, waren niet alleen de dames trouwe vriendinnen, maar ook hun meiden. Daatje van Mevrouw Jorissen deed niets liever, dan praten met Betje van Mevrouw Schot, zoodat natuurlijk de gewoonten en eigenaardigheden van het eene gezin, in geuren en kleuren bekend waren aan het andere gezin. Daatje was een type van een dienstmeisje Ze moest altijd lachen, zingen of fluiten. Haar Mevrouw hield haar vaak voor oogen, dat het niet netjes was voor een fatsoendelijk meisje, doch daar stoorde ze zich niet aan! Roef! daar vliegt het raam van de slaap kamer los! Het lachtje gezichtje van Da wordt zicht baar. De blauwe oogen staan guitig en het licht blonde haar waait haar spelend om voor hoofd en slapen. Ze is volstrekt niet bang, dat haar helder blauw katoen japonnetje vuil zal worden, doch legt gemakkelijk beide armen in de vensterbank en tuurt naar den overkant. De huizen der verschillende straten kan zij nu van den achterkant overzien, doch ze tuurt slechts op één punt! Het wachten wordt ze spoedig moe en begint dan te fluiten. Daarop vliegt er een raam aan den over kant los en buurvrouw Betje vertoont haar lachende tronie! Ze heeft een frisch gezichtje, doch rood haar en evenals haar vriendin een vroolijk uiterlijk met guitig wipneusje. Vroolijk klinkt het nu Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1