TE ROTTERDAM. Plaatselijk Nieuws. tooning zal in beeld brengen de oor logen af te schallen en de geschillen der volken door arbitrage te doen beslechten. De gedachte, die bij het ontwerpen van deze vertooning als grondslag heeft gediend is de volgende. De volken der geheele wereld heb ben zich vereer.igd en begeven zich iu lange rijen naar den tempel waarin de Vrede zetelt. In schilderachtige mengeling scharen zij zich met hunne triomfwagens op het voorplein van den tempel, om het altaar des Vredes. Op dat voorplein en op de trappen en terrassen vóór den tempel heeft de vertooning plaats. De optocht is samengesteld uit twee hoofddoelende Werelddeelen en de Werken des Vredes. Als het oudste werelddeel gaat Azië voorop met de volken der oud heid, Chaldeeërs, Assyriërs, Perzen en Hindoes, gezeten op hun olifanten. De triomfwagen der Hindoes wordt getrokken door zeven zwarte ossen. Dan volgt Afrika, waarbij eerst de oude Egyptenaien met een triomph- wagen getrokken door zeven witte ossen; de Numidiërs, de Carthagers met gevangenen en slaven en de Ara bieren op hunne kameelen. Hierna komt Europa, beginnende met de volken uit het steentijdperk; vervolgens de Grieken met een triomph- wagen met negen paarden bespannen de Romeinen, de Galliërs, de Bata vieren, de Carlovingiërs, de Franken, de Byzantijnen en de Middeleeuwers Dan volgt Amerika met de Aztee- ken, de Tolteeken, Mexicanen en Inca's en een triomphwagen getrokken door zeven ossen. Daarna Australië, van welks oude geschiedenis wij nog niets weten, vertegenwoordigd door de Papoea's met een wagen waarop een prauw, en de Nieuw-Zeelanders, het thans uitgestorven volk. Zooals gezegd, worden de Wereld deelen gevolgd door de Werken des Vredes In de eerste plaats de Kunsten en Wetenschappen die alleen kunnen bestaan en bloeien in vredestijd. Te midden van deze groep een wagen, wit met goud, getrokken door zes witte paarden, omstuwd door wijsgee- ren, kunstenaars, geleeiden, onder wie Plato, Socrates, Homerus, Fra Ange- lico, Hugo de Groot. Landbouw en veeteelt met een stoet van landbouwers, en een praalwagen door vier bonte ossen getrokken met de emblemata van hel bedrijf. Handel, Nijverheid en Vischvangst vertegenwoordigd door Mercurius met de zinnebeelden van Handel op een wagen en omgeven door de Nijverheid, Mijnwerkers, Visschers, enz. Ten slotte een triomphwagen met zes paarden, waarop een Allegorie van liet Onderwijs. Voorop staat een vrouwenfiguur met fakkel en spiegel als zinnebeelden van lichten waarheid. Zij wordt omgeven dooi jonge vrouwen Al deze groepen trekken op naar den Tempel des Vredes, geven daar uiting aan hun verlangen afstand te doen van hunne veeten en smeeken den Vrede de heerschappij over de Aarde te aanvaarden. Dit wordt verbeeld door een opeen volging van handelingen en groepee ringen in den vorm van een grootsch zangspel waartoe met het oog op de uitgestrektheid van het amphitheater, waarin de vei tooning zal plaats heb ben, alleen gebruik kan worden ge maakt van koren en orkestmuziek. Een dichter en een musicus zullen worden uitgenoodigd om, in overleg met de ontwerpers het hierboven omschreven plan uit te voeren. Het amphitheater zal in de onmid- delijke nabijheid van Den Haag woiden gebouwd en zal plaats bieden aan ongeveer 25.000 toeschouwers. Als plaats waar het zal komen te staan heeft de ontwerper, de heer Van Boven, zich gedacht een terrein als de Maliehaan. De hoofdkleur vao het amphitheater is wit de kleur des Vredes. Met vergulde letters prijkt op de monumentale, wijd zich strek kende fagade, de spreuk«Nulla salus bello, pacem te poscimus omnes." (»Er is geen heil in den oorlog; den vrede eischen wij u allen.") Binnen in het amphitheater staat in het midden van bet ruime veld bet Vredesaltaar, waaromheen de triomphwageus zich scharen. De handeling van het zang spel heeft plaats op een open tooneel van 70 meter diepte, bestaande uit 3 scenes, waarvan de eerste 1 meter hoog ligt, de tweede 2 meter en het acburtoonetl 3 meter hoog. De Commissie tan Voorbereiding bestaat gelijk vroeger reeds gemeld uit de lieeren Van Boven, dr. C. Hol- stede de Groot, Jurriaan Kok, C. L. Levoir, secretaris, Willy Martens, voorzitter, en jhr. J. L. Storm van 's-Gravesande. (»Alg. Handbl.") De jaarlijks terugkeerende Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 31 Juli a.s. op het Landgoed «Rooswijk" nabij Beverwijk, voor dit doel welwillend afgestaan door den Hoogwelgeboren Heer Jhr. Mr. M. G. P. del Court vau Krimpen. Duizenden nemen ieder jaar deel aan deze Velddagen en extia treinen met goedkoop tarief zijn door de Hollandsche spoorwegmaatschappij en door de Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij voor dien dag uil verschillende deeien vari het land toegestaan en vanaf 24 Juli tot en met 23 Juli a.s. zijn goedkoope kaartjes mot program ma's aan al de stations dier Maat schappijen verkrijgbaar. De Velddag zal dit jaar temeer bij zonder zijn omdat het Nationaal Welkom zal zijn van de nieuwe leiders vau hel Leger des Heils in Nederland, Kommandant en Mevrouw Ridsdel, ter wijl ook Kolonel en Mevrouw Higgins aanwezig zullen zijn, als vertegen- wooidigers van het Internationaal Hoofdkwartier te Londen. Het programma van den dag bevat o aeen Delilé voor Kommandant Rids del, verschillende bijeenkomsten, waar aan een 100-tal muzikanten en een Zangkoor van 250 personen zullen deelnemen. RECLAME. Zij die de Pink Pillen nemen genezen. Wel is het overal zoo, maar, daar wij van Rotterdam spreken, laten wij, door het toeval geleid, onder de talrijke getuigschriften uit die stad, dat van Mejuffrouw J. Twigt, oud 22 jaren, nemen, die Nesserdijk, 258, woont. Deze schrijft ons het volgende: Mejuf. J. Tipgt (CR Piels, Rotterdam jiGedurendefhieer dan drie jaren leed ik aan bloedarmoéde*. en uitputting. Ik had mijn goede eetlust en aiijn goede k£ur geheel verloren. Mijne dagen gingen in Lijden voorbij, mijne nachten wéren zonder rftst en ik had nooit een goe<J'oogenblik. Ik had door te werken een afleiding aan mijne Jwalen willen geven, maar ik; was zoo terneergeslagen, zoo uitge- slagen,Vzoo uitgeput, dal ik ongeschikt was voor e$nige bezigheid. !|t was geheel op, en het bqjtijgen van een trap was een marteling voor xnij. Gedurende (Jie drie jaren ben ik ondebliehandeling geweest, ik heb vele genees middelen geprobeerd, tmaar die hebben niet gegeven wat men er vèn verwachtte. Moest ik dan /^lle hoop opgevefl en voor de ziekte zwich ten ?fts7een, jk heb de Pink Pillen willen nemen waarvan iedereen.-spreekt en men zooveel goeds zegt. Ik heb ze genomen en ik dank aan die pilten mijne volkome genezing. Ik geef hier- va^jfr iedereen wien het aaDgaat, kennis, opdat rnéti. het wete en mijn geval een voorbeeld voiy velen zij." Indien gij niet zoo wel zijt als gij wenscht te', zijn en ïndiei^-ë^geneesmiddelen die gij heftt genomen n geen\ voldoening schonken, ndamt dan de qproef me\Puik Pillen. Zij zul len^ het verdachte resultaat geven. Zij hebben het*.tot nu ;toe altijd gedfian, en er is geen redejj, waarom zij dit niet kortdurend zouden doen. ïfe Pink Pillen die gijX^aat koopen zijn dezelfde die onlangs Mej. J. T^ igt hebben ge nezen. Zij zijn goed tegen bloea^ moede, bleek zucht, neurasthenie, algemeene%jvakte, maag kwalen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht rheumatiek. Pry's f 1.75 de doos, f 9.peiNö doozafe. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotffenram, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Industrie- en Huishoudschool. Dinsdagavond vergaderde de ver- eeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" in het school gebouw Hendrik van Viandenstraat. Met een hartelijk welkom opende de voorzitter de heer J. Bolk de ver gadering, waarna de secretaris de no tulen las der vergadering van 12 Maart 1907, die werden goedgekeurd. De agenda vermeldde 1. Opheffing der Fröbelschool en 2. Oprichting eigen schoolgebouw. De voorzitter lichtte deze twee punten toe. «Zijn we ooit," zoo spiak hij,» pret tig tot eene vergadering opgegaan, dan is het wel tot deze 12e algemeene vergadering. Immers we zullen eer, eigen schoolgebouw krijgen. De pers heeft de bijzonderheden daaromtrent leeds bekend gemaakt zoodat ik met eene kleine toelichting kan volstaan. Het rijk zal een jaarlijksch subsidie verleenen van f0000benevens f2090 voor iniichtingskosten. De Ge meente heeft restrictief toegezegd een hypothecaire leening ad. f40000 met t 1000 inrichtingskosten en nog f2500 subsidie per jaar. Een woord van dank past zeker aan Burg. en Weihouders, daar zij met hun voorstel getoond hebben het goede voor onze inrichting te willen doen. Waren zij niet met hel voor stel gekomen, dan hadden we het zeker niet gekregen. De leening, toe gestaan bij besluit van 25 Juni 1907 was, zoo ik zeido, restrictief, omdat de Provincie de subsidie vanf700-op f1500 moest brengen. En dit is ge schied bij besluit van 9 Juli. Maar toen waren we er nog niet. Er was nog een tekort van f 15000. Echter, dank zij verschillende parti culieren is ook dat bedrag volteekend, zelf tot nog iets meer, nl. 17 mille. De leeningen zijn toegestaan, maar toch is er iets, hetgeen ons minder aangenaam zal aandoenwe moeten ons pleegkind missen. De Fiöbelschool die we bij de opening onzer inrich ting hebben opgenomen, zullen we weer moeten vaarwel zeggen. Zoowel Buig. en Wethouders als de Inspec teur van het M, O zeiden, dat geen subsidie kon worden verleend, wan neer beide inrichtingen, niet werden gescheiden. Dat was een zeer moei lijke taak, welke vaak in onze be stuursvergaderingen, we hebben er sedert de oprichting een 70 gehouden, is bespioken. Toen zijn de heeren van het Nut gekomen en het Depar tement Amersfoort van het Nut tot 't algemeen heeft zich de Fröbel school aangetrokken. Het Bestuur heelt nu gedaan, wat er te doen was, bet woord is nu aan de algemeene vergadering, want we kunnen niets doen vóór we de sanctie der leden hebben verkregen. Het Bestuur stelt u nu voor de volgende punten: 1. Opheffing of liever overdracht der Fröbelschool aan het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tegen 1 Januari 1908, rneer gepriciseerd met ingang van den datum van de opening dier school door het Nutsdepai tement. 2. Bekrachtiging van de overdracht van zoodanig deel (ongeveer V») van hel perceel aan de Beekesteinsche laan aan do Bisschopswegzijde door ons Bestuur krachtens ons besluit van 10 Mei j.l. aan hel Departement Amersfoort der M. t. N. v. 't A. tot stichting daarop eener Nuts-Fröbel- school. 1 3. Machtiging tot slichting van eigen gebouwen ten dienste onze In dustrie- en Huishoudschool rnet af zonderlijke conciërgewoning op het overig, ongeveer !/i deel, van het ten name onzer corporatie staande perceel aan de Beekesteinsche laan. 4 Machtiging: a. om van de Ge meente Amersfoort tot het doel sub. 3 ter leen op te nemen f 40000 onder zoodanige voorwaarden, bedingen en bepalingen als bedoeld bij het Raads besluit der gemeente Amersfoort van 25 Juni j 1. b. om tot waarborg dier geldleening ten bejioeve der gemeente Amers foort perste hypotheek te verleenen op oceaan onze corporatie 'oehoorende onroerende goederen, weder onder v^fband van die voorwaarden, bedingen eh bepalingen, als bij gemeld Raads besluit gemaakt en bij het vestigen van le hypotheek gebruikefijk zijn. 5. Machtiging: a. om van particu lieren tot een bedrag, zoo noodig van f17000 gelden ter leen op te nemen ten laste onzer corporatie tegen 4'/j pet. rente 's jaars, tot verdere dekking der stichiingskosten van eigen gebou wen voor onze Industrie-en Huishoud school 6. op het Bestuur om de daartoe noodige schuldbewijzen te teekenen en uit te geven. G Machtiging op het Bestuur om met betrekking tot de punten sub. 1 tot en met 5 ui den meest uitgebreiden zin, al datgene te doen wal naar het oordeel van dat Bestuur nuttig en noodig is." Nadat de voorzitter nog enkele vragen heeft beantwoord worden de 6 punten achtereenvolgens met alge meene stemmen aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, onder dankzegging voor het in het Bestuur gestelde vertrouwen. Aan het 33ste jaarverslag der maatschappij tot opvoeding van wee zen en andete minderjarigen in het huisgezin «Zandbergen" ontleenen wij het navolgende: «Aan onze zorg werden toever trouwd 24 kinderen, waarvan 2 kwamen voor rekening van den Staat. Uit de ver zorging gingen 5 kinderen. Vergeleken bij vorige jaren is dit aantal zeer ge ring. De oorzaaJ hiervan is een zuivere foimeele; ingevolge de nieuwe statu ten blijven de kinderen 3 jaren langer, n.l. tot hun 21e jaar in verzorging, naar de vroegere bepalingen zouden de hieronder genoemde 13 kinderen mede uit de verzorging zijn ontslagen. Op 31 December 1906 waren in ver- zoiring 224 kinderen, tegen 205 op 31 December 1905. Wat bovenbedoelde vijf kinderen betreft, wordt het volgende medege deeld. Eén meisje werd tot haar 18de jaar door ons verzorgd ingevolge op dracht van een diaconiehet kind werd daarna door de diaconie toe- vei trouwd aan de pleegouders, waar van de man inmiddels de voogdij over het kind had aanvaard. Eén meisje, tot wier opneming was besloten, en die door den directeur uit Antwerpen was gehaald, werd per slot van reke ning door den voogd bij familie in Rotterdam gelaten. Een andere jongen van 18 jaar, die gereed stond om in eigen onderhoud te gaan voorzien stierf aan tering. Met voorziening in eigen onderhoud begonnen in 1906, 13 kinderen. Zij gingen in de volgende betrekkingen 3 dienstbode, van 16, 17 en lSjaar, 1 timmerman van 18 jaar, 3 assis tentie in de huishouding (waarvan één met akte nuttige handwerken), 1 meubelmaker, 18 jaar, 1 onderwijzeres in nuttige en fraaie handwerken van 20 jaar, 1 machine-bankwerker van 18 jaar, 1 beambte bij een bankin stelling, van 20 jaar, 1 linnenmeisje, van 17 jaar, 1 winkeljuffrouw, van 19 jaar. De taak der verzorging was een dankbare: voor schokkende gebeur tenissen of groote teleurstellingen bleven wij gespaard. Toch moeten ook op dit gebied nieuwe paden wor den ingeslagen. De Kinderwetten al leen reeds stellen ons voor een taak, roepen ons op. Dat we aan die roep stem nog geen gehoor gaven, sproot voort uit den wensch, niet naar nieuwe dingen te grijpen, zoolang het oude nog al onze krachten in beslag neemt. Is eenmaal onze reorganisatie voltrokken, is het vele, dat onze hand thans te doen vindt, afgedaan en ge ordend, dan zal de tijd voor nieuwe werkzaamheden gekomen zijn. In een volgend verslag zal hierover wellicht meer kunnen worden medegedeeld. Wat ook te dezen aanzien op onzen weg moge liggen, één ding staat vast: het nieuwe zal behalve aan de moreele en intellectueels krachten onzer Maat schappij ook zware eischen stellen aan haar financieele krachten. Aan de leden dus de taak, om door per soonlijk offer en propaganda de finan ciën verder te sterkenzonder dat kan het bestuur niets. Klagen ovei den financieelen staat wil het bestuur niet, maar het mag niet nalaten, te wijzen op het beslaan van een niet gering tekort. Dat de leden hierin opwekking mogenvinden tot steun en propaganda, opdat wij de vleugels breeder kunnen uitslaan tot hulp en redding van de kinderkens, het teerste en rijkste deel van een volk. De volgende leerlingen van de H. B S. alhier slaagden voor het eindexamen: Ch. N. Dieters, H. J. Merweij, G. Cool, F. Schuver en A. J Prins Visser. De heer F. Gerritsen, lading- meester bij de H. IJ. S. M., vierde onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig jubileum. Te 9 uur voorm. waren de amb tenaren en het verdere stationsperso- neel in de goederenloods aanwezig, alwaar de jubilaris bij monde van den chef, den heer Vervloet, werd geluk gewenscht. Ook werd hem een stoffelijk aandenken aan dezen dag geschonken, in den vorm van zes stoelen en een pendule met candela- bres. Door den architect Herm. Kroes werd aanbesteed: a. het bouwen van een R. K. kerk met pastorie; b. id. van een zusterhuis met school, nabij de Puntenburgerlaan. Alleen katholieke inschrijvers wa ren toegelaten. Laagste voor a. Gbr. Dressing, Gouda, voor f69.300; v»or b, W. A. van Rijn, Hilversum voor f34.680; voor a. en b. samen Gebr. Dressing voor f104 400. De gunning is in beraad gehouden. In een dezer dagen gehouden vergadering van bewoners der groote Haag, werd met algemeene stemmen besloten op Koninginnedag de straat wederom te versieren en een paar eerepoorten op te richten. Voorts werden plannen beraamd voor een optocht, waarin eenige stalhouders en de Amersfoortsche Muziekvereeni- ging hunnen sleun toezegden. De Oranjemannen zullen dus hun ouden roem handhaven. Zondag 21 Juli des avonds zal door de stafmuziek van het 4e Reg. Huzaren onder directie van den heer M. A. Maas een concert worden ge geven op het terras der sociëteit «Amicitia". Het navolgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. Marsch uit Carmen, Bizet; 2. Ouverture Semiratnis, Rossini 3. L'Inaugaration, Gavotte, Van Aaken 4. Nachtschade, Wals, Maas; 5. Fan- taisie «Les Dragons de Villars", Mail- lart; 6. Ouverture a d. Optte Leichte Cavalerie, Suppé; 7. Fantaisie de l'Opi'e La Mascotte, Audran; 8 a Quand l'amour meurt, Cremieux b. La Likette, danse Ilispano, Gauwin- Daris; 9 Fantaisie «La fille de Mme Augot, Lecocq; 10. Prins Carnaval, Marsch, Maas. Aanstaanden Zondag geeft de Amersfoortsche M uziek-vereeniging een concert in den tuin van den heer Otte, Heiligenbergweg 2. Programma: l. Marsch «Kapitein van Küpenick", Schweinsberg; 2. Ouver ture Mignonnette, J. Bouman3. Wals Sourire d'Avril, P. Andre; 4. Schot- tiseh Petite Tonkinaise, Arr. Wittman; 5. Fantaisie: «La Filledu Regiment," J. Kessels; 6. Marsch «Hulde aan de Amersfoortsche Muziekvereeniging", R. J. Hoffman7. Ouverture «Une Nuit d'E'é", G. Tack 8. Wals «Aspiration", C. Tienberghein9. Fantaisie Rève d'Or, M Charynioux; 10. Marsch, Finale. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 21 Juli geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Reinonstrantsche. kerk. Voorm 10'/» uur, Dr. Tideman, Em.-pred. te 's Gravenbage. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. E. Vonk, pred. te Gameren, 's Avonds 5'/i uur, Ds. E. Vonk. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5Vi uur, Ds. Teerink. Vrije Gerelorm. Gemeente. Vootm. 9Vj uur, Ds. v. d. Vegt. 'sAv. 5 uur, Ds. v. d Vegt. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9!/» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot 18 Juli 1907. GeborenJohanna Wilhelmina Elisabeth, d- van Antonius Gerardus van Ewijk en Antonia Cornelia van Hout. Simon, z. van Klaas Appel en Truida Oud. Willem Gerardus, z. van Johannes Jaco bus Peperzak en Maria Bernardina Sie- mons. Willem Bernard, z. van Geert van Bult en Theodora Hendrika Bauer. - Willemtje, d. van Rjjk Rijnders en Cornelia Pothoven. Maria Jacoba Jo hanna, d- van Leonardus Johannes Coele- man en Berendina Jacoba Kuiper. Gerrit, z. van Albert Versteeg en Jannetje van Bielder. Maria, d. van Frederik Anton Willem Volmer en Petronella Gouw. Atë Marten Jany z. van Arie van der Starre en Trijntje Ates Dijk. Petronella Johanna Gerarda, d. van Wil helmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerdman. Johanna Petronella Maria, d. van Hendrik Jan Lentelink en Philip- pina Johanna Vermoer. Antonius Wil helmus, z. van Antonius Hulst en Barbara Koolman. Twee nat. kinderen m. g. Ondertrouwd: Karei Miner en Catrina van 't Wel. Gerard Prins en Rika Johanna Radersma. Hendrik Brouwer en Peternella Geertruida van Eijken. Hendrik Morren en Teuntje Hovestad. Adrianus Antonie Verburg en Pieternella van Ijken. Getrouwd: Hendrikus van Zijll eD Jo hanna Gerarda van de Lagemaat. Johan Ferdinand Verbeek en Johanna Jacoba Koensz. Karei George Samuel Hem mes en Bertha Marie Maijer. Overleden: Comelis de Jongh, 81 j.(

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2