NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. Woensdag 31 Juli 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. No. 61. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 77. Telephoon n». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bondsfeesten A. N. W. B. te Utrecht. Zaterdag en Zondag heeft de Algem. Nederlandsche Wielrijdersbond zijn jaarlijksch feest gehouden, en wel ditmaal weer te Utrecht. In den middag kwamen uit alle oorden des lands de wielrijders de oude Bisschopsstad binnen. Helaas troffen zij het dien eersten dag niet erg met het weer. Zaterdagmiddag zijn de feesten in gezet met een Pavoiseerwedstrijd, met motorbooten, die goed geslaagd is, al was de deelname dan ook niet groot. Rustig lagen aan den Catharijnesin- gel een vijf tal vroolijk opgetuigde booten te wachten op het oordeel, dat de jury zou vellen. Voor het talrijke publiek, dat zich langs de kanten opgesteld had, was het zelfs niet moeielijk uit te maken, welk vaartuig de kroon spande. De schoonste van allen was de Dra kenburg van den heer Rennes. De bloemist had het als 't ware in een drijvende tuin herschapen. Aan den boeg bengelde een bloemenanker. Verder was een der vaartuigen nog in een soort automobiel herschapen met een kap van kleurig doek. Alle hulden zich in feestelijke vlaggen en wimpels, hetgeen op het water een zeer goed effect maakte. De le prijs werd toegekend aan de Uibelle van de Deutz gasmotoren- fabriek te Amsterdam, de 2e aan de Drakenburg van den heer van Rennes te Utrecht, de 3e aan de Ruyter ran den heer Schon uit Zaandam, de 4e aan de Kromhout van den heer Goedkoop uit Amsterdam en de 5e aan de Meeuw van den heer Blanche uit Zaandam. Onder een toespraak werden de prijzen in den tuin van het hotel Rustoord uitgereikt. Alle deelnemers ontvingen een zilveren herinneringsmedaille. Door een klein clubje feestgenooten is des middags een bezoek gebracht aan de Kon. fabriek van zilverwerken van den heer Begeer aan de Oude- gracbt, ter bezichtiging van deze uitstekende inrichting, waar het proces der medaille-fabricage enz. aan de belangstellenden werd getoond. De clou van den dag was de gondel vaart en die heeft zeer zeker de stoutste verwachtingen niet teleurge steld. Van politiewege waren flinke voor zorgsmaatregelen genomen. Zoo gingen in den stoet 2 booten mede mot havenpolitie, die ruimschoots van red dingsmiddelen voorzien was, om bij eventueele ongevallen dadelijk de noodige hulp te kunnen verleenen. Bovendien was er nog een politie motorbootje in de vaart, dat overal toezicht hield. Aan iederen kant werd de stoet geëscorteerd door tien politie agenten en een brigadier. Voorop ging de Drakenburg, de drijvende bloementuin van den heer Van Rennes, met de jury aanboord; dan volgde de Libelle, de elegante als auto gepavoiseerde motorboot, die des middags welverdiend met den eersten prijs was gaan strijken. Dit vaartuig gaf een heerlijk schouwspel te zien door de helder licht gevende electrische gloeilampjes, die zich langs boord en over den auto kap lijnden. De met vetpotjes, Chineesche lantaarns en lampions verlichte pramen, waarin de feestgenooten, onder het aanheffen van vroolijke liederen, plaats gonomen hadden, vormden het verdere gedeel te van den stoet, die met de door middel van een 400-tal vetpotjes ver lichte motorboot de Meeuw, eveneens deelgenomen hebbende aan den Pavoi seerwedstrijd, besloten werd. Het geleek wel alsof de geheele stad op de been was, want overal verdrongen de menschen zich bij duizenden om de fantastische licht- vloot te aanschouwen. De ontvangst was overal eveu hartelijk. Juichend werden de deelnemers overal begroet, die zich van hun kant evenmin on-| betuigd lieten. Men zou dan ook nooit moede worden te zien naar den zich over het water kronkelenden vurigen slang. Vooral op een afstand was het schouwspel overweldigend mooi. Op bepaalde afstanden werd aan de oevers, bengaalsch licht afgestoken. Dan baadde de geheele vloot in een tooverachtig Duizend-en-een-nacht schijnsel van ongekende pracht. De Drakenburg maakte zich verdienstelijk door onophoudelijk vuurwerk af te steken, hetgeen een schitterenden in druk maakte. Na afloop van den tocht door de Oude-gracht verliet de Libelle de ge lederen en stoomde de Drakenburg weg om andere verplichtingen te ver vullen. Wegens het tijdelijk onklaar worden var. het politiebootje, slapten wij daarna op de grillig en rijk ver lichte Meeuw over, die toen de leiding nam. Gevolgd door de anderen, be reikte men te circa 11 uur de aanleg plaats nabij de Heerenbrug, alwaar wederom duizenden hunne opwachting hadden gemaakt. Met goed overleg was het Lepelenburg, dat pas nieuw aangelegd is, echter door de politie afgezet. Toen allen weer veilig en wel vasten grond onder de voeten hadden, klonk langs de gelederen het paroolnaar Tivoli. Hier waren de feestelijkheden reeds in vóllen gang. Een kermesse d'éte, een dameskapel en een specialiteiten- voorstelling hielden er de vroolijkheid in. Veel zou er van al deze pret te zeggen zijn, maar ook veel te zwijgen. Laat ons de gemoedelijke stemming van de feestgangers niet storen. Een ieder heeft wel eens een dameskapel gehoord en een specialiteitengezelschap gezien, hoewel hier wel even aangestipt mag worden, dat het program mn bij zonder op de lachspieren werkte, en een kermeese d'été meegemaakt. Ge noeg zij het, dat de menschen dol veel pret hadden en de nafuif tot diep in den nacht voortzetten. Velen gingen echter ook bijtijds heen, om den volgenden dag volkomen frisch te zijn voor den Bondstocht naar Zeist. Den volgenden morgen om 9 uur was bet aantreden op het Lukasbol- werk en de klok had nog geen half tien geslagen, toen de geheele kara vaan onder leiding van den hoofdcon sul den heer Fockema reeds op weg trok door een haag van toeschouwers, die zich in twee lange rijen tot aan het Hoogeland hadden opgesteld. Zoo slecht als het weder den vorigen dag was geweest, zoo in alle deelen gunstig was het thans. Een heerlijk zonnetje stond aan den hemel en (lik kerde en schitterde op spaken en sturen. Een zachte temperatuur zorgde voor de rest. Zoo in de morgenuren bracht deze rit niet anders dan een heerlijke genieting. Van De Bilt werd gereden naar de Lage Vuursche en vervolgens langs een omweg over den Dolderschen weg naar Zeist, nadat zich onderweg nog een club uit Amsterdam aangesloten had. Te Zeist verkwikten de meesten der tochtgenooten zich in het hotel Boschlust, terwijl verreweg het kleinste deel in Middenhoeve aan tafel zat voor de Bondslunch. Tijdig werd wederom opgebroken en te 3 uur was men weder in Utrecht terug voor de algemeene vergadering. Deze werd gepresideerd door den heer Edo J Bergsma, burgemeester van Enschedé. De notulen werden goedgekeurd en de aftredende heeren van de balans commissie herkozen. In het verslag over den geldelijken toestand der vereeniging van den penningmeester, den heer C. A. Sprenger werd medegedeeld, dat op de exploitatie van da Kampioen het verlies f 43.428 30'/» bedroeg. Aan wegwijzers en waarschuwingsborden werd betaald f7.483.00. De ontvangst der contributiën bedroeg f78 203.77, hetgeen f 6622.79 meer is dan in het vorige jaar en fl3397.08'/i meer dan in 1904. De rijwielverzekering leverde een winst op van f 451.75. Aan wegen verbetering werd betaald f5101.74. De rekening der hulpkisten en voet- pompen wees een vei lies aan van f12445.501/!, welke groote uitgave een gevolg is van het aanschaffen van artikelen voor de motorhulpkisten; voor propaganda werd uitgegeven f 1892.24. De gekweekte intrest be droeg f 2153.56. De kasmiddelen be droegen op 1 Jnli 1907 na aftrek der waarborgsom van enkele uitgaven f79291.48'/* Aan contributie werd ontvangen f76698 47'/! Het aantal leden was op 1 Juli 1907 27595, dus 1310 meer dan op 1 Juli 1906, toen er 26285 leden waren. Uit het jaarverslag vau den secre taris, den heer J. H. Slicber bleek, dat zoodra mogelijk getracht is uit voering te geven aan het programma door de instelling van een commissie voor bet toerisme te water, die in dezelfde geest zou werken als de wegen-commissie. Behalve de verschijning van 14 bladen van een reiswijzer voor het water-toerisme, waarin verschillende tochten zijn beschreven, hetuitschrijven van een prijsvraag voor reisverhalen van water-toeristen, die echter geen resultaat had, het regelen van een betrouwbaarheids- en behendigheids- wedstrijd voor motorbooten op het Sneekermeer bij gelegenheid van de zeilwedstrijden en de toezegging van een subsidie voor de bevordering van het toerisme te water in Friesland met het oog op het bezoeken der be kende Friesche meeren kon op dit gebied nog weinig naar buiten worden gepresteerd. Ter bevordering van het toerisme te land bleef de Bond werkzaam op allerlei gebied, zoowel voor den wielrijder als den motor-toerist. Op allerlei gebied bleef de bond voorts krachtig in het belang van het toerisme werkzaam, betgeen uitvoerig wordt uiteengezet. Ter bevordering van de veiligheid DOOR i) THÉRÈSE THELEN. 't ls Maandag. Reeds vroeg in den morgen komen mannen en vrouwen van omliggende plaatsjes naar N. gestroomd. De een duwt volgeladen wagensde ander draagt pak en zak op zijn rug, terwijl een derde met losse planken komt aandragen, om een tentje op te slaan. Allen spoeden zich naar eenzelfde terrein, waar gewoonlijk de rommelmarkt gehouden wordt. Wie zou niet graag eens een kijkje daar gaan nemen? Het weder is mooi, de zon schijnt verlok kend en de kooplustigen stroomen toe. Alle handen zijn in beweging, hun koop waar op 't voordeeligst ten toon te stellen Hier moet een verschoten plek verborgen, daar een muizenbeet kunstig bedekt worden, totdat eindelijk eenigen tijd vinden, eens even rond te kijken. »Ha, Nathan! ben jij daar ook?" Dit wordt met scherpe stem geroepen en 't antwoord luid »Na, Saartje, dacht je soms, dat jij alleen vandaag hier zaakjes zou maken? nee, hoor, ik ben er ook nog!" Nu keert Saartje zich om en zegt met verheffing van stem: Wel, Simon, wat hebben we jou in langen tijd niet gezien! wat verkoop je vandaag, oude jongen?" Waarop Simon trotsch antwoord: «Geweren, floberts, buksen, pistolen! allen met dubbelen loop!" Zoo voortpratende worden de waren uit gestald en is weldra de markt geheel vol geworden met allerhand oude en nieuwe zaken. Nathan krijgt trek in een hapje en haalt uit de zak van zijn kaal jasje een stuk kran tenpapier, waarin een boterham gewikkeld zit. Saartje reikt hem vertrouwelijk haar koffie- kannetje toe, waarop nog een oude kop uit zijn zak te voorschijn komt; na dezelve met het bruinachtige vocht gevuld te hebben, klinkt 't vroolijk: »Op je gezondheid, schatje Thans hoort men van alle kanten roepen «Koopt, koopt, dames en heeren! hand schoenen ceintuurssigarenhoeden, zoo goed als nieuwfijn schoenwerk, naar eiken maat fietsapparatengaren en handborstels, bril len, kousen, kammen! wollen en katoenen stoffen, enz. enz Een bedeesd dienstmeisje staat onbeweeglijk al dat rumoer aan te zien. Ze schijnt iets te zoeken, doch is blijkbaar hier nog niet erg goed bekend en geen wonder! Ze dient eerst 3 weken in de stad en was nog nooit op een rommelmarkt geweest. Het is een blondine, met lichte blauwe oogen en frissche kleur. Het kleine, coquette mutsje staat aardig op haar ietwat krullende lokken en de helder, blauw katoenen jurk doet haar tenger figuurtje zeer voordeelig uitkomen. Met de handen in de zij, ziet zij met aan dacht al die beweging aan en haar oog onder zoekt de verschillende koopwaren. Al haar aandacht daarop gevestigd houdend, bemerkt zij niet, dat zij reeds van verschil lende zijden wordt opgenomen. Opeens wordt zij op den schouder getikt door Nathan, die hoffelijk buigt en uitgelaten beleefd vraagt: «Wat is er van uw dienst, keukenprinsesje Het meisje kleurt hevig en antwoord ver legen «Mijnheer, ik moest een kam hebben!" «Ah, zoo!" zegt Nathan. «Kom maar mee, liefie Verscheidene der omstanders beginnen luid te lachen. Nathan stapt met potsierlijke bewegingen het schuchtere meisje vooruit en zegt, terwijl hij eenige kammen toont «Vijftien centTien centMaar voor jou, meisjelief, allemaal te krijgen voor 5 cént en één zoenZoek nu maar uit Saartje komt eens kijken en lacht het ver legen meisje toe, doch deze verdwijnt haastig. Neendaar hoort ze niet thuisZoo iets heeft ze nog nooit beleefd. Dat is voor 't eerst, maar ook voor 't laatst! Een eindje verder echter staat iemand, die er beter bekend is. Het is een meisje met brutaal gezicht en dik zwart haar, terwijl donkere oogen onge geneerd ronddraaien. Zij is eenvoudig gekleed en werpt nu hier, dan daar een hoopje goed dooreen, totdat zij ten laatste iets vind, wat haar erg schijnt te bevallen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1