ALTIJD VERMOEID. fekomen als vroeger. Ik ben onmiddelijk in rachten toegekomen en een groot gevoel van Hvelzijn gaan^ .ondervinden. Gedurende eenigen jtijd ben ik ïoet de behandeling doorgegaan, en na eerstee hebben geloofd dat ik verloren- ]vas, ben ik'toTvqlle gezondheid teruggeke^f'. Wat noqdïg is\ moet gebeuren: metr kan gevallen Jfan verval, zoo hevig als d£t van den he^Beijersbefgen, niet genezen .aan door het kjrfchtigste mfddel tegen alle y^kten van verval te gebruikep, d. w. z. de^nnk Pillen. Door anders te handelen verliestiften zijn tijd en zijn geld. Er isgeen zeker mjlrdel ter gene zing van de ziekên die uit wnoede van het bloed en uit zwakte van het ^Kuwstelsel voort komen. Dat middéj is hiygebruik van de Pink Pillen; ziedaar een inpd, dien gij zonder vrees volgen kunt, daar jaen de bewijzen, die voldoende aanwijzen aït* de raad goed is, onder uwe oogen brengt. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BES ZOMERS IR DES TUIS. RECLAME. Dc vermoeidheid verdwijnt dank zij de Pink Pillen. De Heer Beijersbergen, Wateringsche Straat 185, 's Gravenhage, was altijd vermoeid. liet gebeurt ons soms dat wij, meerdere dagen na elkaar, opstaan met een zware vermoeidheid die op den dag verdwijnt. De Heer Beijersber gen was alle ochtenden bij zijn opstaan vermoeider dan hij den vorigen avond bij zijn naar bed gaan geweest was, en zijn vermoeid heid verdween niet. Op acht-en-veertigjarigen leeftijd zag hij zijne krachten tot niets terugge bracht, en hij was ongeschikt eenig werk, hoe licht ook, te doen. Hij had geheel en al zijn eetlust verloren en gaf daarbij al wat hij gebruikte over. De toestand van den heer Beyersbergen was verontrustend, hij ging met zulk een snelheid achteruit dat een noodlottig Heer 'Beijersbergen. eind niet kon uitblijven, want men vond het middel niet om ?ijne krachten te herstellen. Verscheidene mmschen, overtuigd van de Werkdadigheid dér Pink Piilen raadden hem aan dezen te ngmen. »Zoodra, schrijft hij, ik met de behandeling daarvan begonnen ben, heb ik beterschap gevoeld. Mijn eetlust is terug De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagkwalen, neuras- thenio, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, verschietende pijnen. Douderdagnamiddag vier uur ver- eenigden zich eenige dames en heeren, regentessen en regenten van het nieuwe St. Pieters- en Bloklandsgast huis in het directiekantoor van het werk ten einde de plechtigheid van de eerste steonlegging aan het nieuwe gebouw bij te wonen. Voorafgegaan door den architect, den heer Herm. Kroes, begaf men zich daartoe naar de plaats, waarde steen zou worden ingemetseld. Daar gekomen, nam de voorzitter van het college van regenten, de heer A. M. Tromp van Holst het woord, en sprak het volgende: »Dames Regentessen en heeren regenteir van het gecombineerde St. Pieters- en Bloklandsgasthuis te A mers- foort! Het is heden een dag van groote beteekenis in de jaarboeken der Stichting. Verleden jaar is over leden de oudste regentesse, mevrouw de wed. O bcheltus van Leusden, geboren Fenema, die zooveel liefde voor dit oude Mannen- en Vrouwen huis had, dat zij een groot deel van haar vermogen heeft bestemd, om hier een nieuw huis te doen bouwen. Ook haar echtgenoot, vóór haar over leden, was Regent en droeg het huis eveneens een warm hart toezij be sloot in haar testament te bepalen, dat wanneer zij het waardige hoofd ter ruste zou hebben gelegd, het col lege van regenten en regentessen in staat zoude gesteld worden, een nieuw huis te bouwen, voldoende aan de eischen, die in dezen tijd aan zulk een huis gesteld mogen worden. Toen het oogenblik daar was, zijn verschil lende plannen opgemaakt, en is daar uit door het college gekozen een plan van den heer Herm. Kroes, architect alhier, en is, na aanbesteding, het werk gegund aan de aannemers Mos terdman en van Nes alhier, die onder het oppertoezicht van den arcitect en van diens opzichter, den heer Hof, het werk uitvoeren. Wanneer wij nu in het volgende jaar, volgens de bestekken dus in September 1908, het gebouw zullen kunnen inwijden, zullen wij ons kun nen overtuigen van het doeltreffende en hygië lischa, dat onder de des kundige leiding van den architect is tot stand gebracht, en door de aan nemers, naar wij vermeenen goed is uitgevoerd. Tot heden gaat het werk best, dank zij het goede persooneel, dat de aannemers hebben, en welks ge drag en houding voorbeeldig zijn. In het begin waren vele moeilijk heden te overwinnen, door den zeer vochtigen ondergrondmaar daar waren de betonwerkers van de Hattemsche naaml. vennootschap, die de bezwaren glansrijk overwonnen hebben, en op de grondvesten, die zij plaatsten, er nu een zeer droog gebouw door de aannemers kan worden opgetrokken. Het is de gewoonte, dat aan het personeel, wanneer het gebouw boven den grond is, bij de z g. eerste steen legging, een feestmaal wordt gegeven en het college besloot, zulks heden ook te doen." Nadat door den heer Tromp van Holst de steen was gelegd, sprak hij ten slotte: »Laat ons hopen, dat na voltooiing van dit gebouw, het moge blijken te zijn een vreedzaam verblijf voor de ouden van dagen, die er onbezorgd hunne laatste levensdagen kunnen doorbrengen, onder de voortreffelijke leiding van den vader Harterinck en de moeder mej. van den Biezenbos. Moge de nagedachtenis van mevrouw de wed Scheltus van Leusden bij allen die in het nieuwe huis komen, steeds in dankbare herinnering blijven. En hiermede verklaart het college van regenten en regentessen de eerste steen gelegd, en verzoekt het den werklieden, na hun dank te hebben gebracht voor de keurige versiering, .zich aan den feestdisch te willen ver eenigen, en zich het maal wel te doen smaken. (Applaus.) In den steen is aangebracht een looden bus waarin, op zwaar pei ka- ment, 't navolgende is geschreven «Gevolg gevende aan het verlangen van wijlen Vrouwe Johanna Marga- retha Fenema, weduwe van den heer Otto Scheltus, van Leusden, in leven regentesse van het St. Pieter- en Bloklandsgasthuis te Amersfoort, orn het oude gebouw te doen vervangen door een gebouw, méér naar de eischen des tijds ingericht, waarvoor voormelde regentesse een aanzienlijke gift schonk, heeft het college van regenten en regentessen dit gebouw gesticht, waarvan heden den 22Augus- tus in bet jaar negentien honderd en zeven 1907) de eerste steen wordt gelegd door den voorzitter van voor meld college en in tegenwoordigheid van de overige leden van dat college en van den bouwmeester Herm. Kroes, diens opzichter G. J. M Hof en de aannemers G Mosterdman en G. van Nes. Amersfoort 22 Aug. 1907. Volgen de handteekeningen. Na afloop del' plechtigheid werden aan de 86 werklieden broodjes met ham, een flesch bier en ten slotte nog een gulden uitgereikt, wat door allen dankbaar werd aangenomen. A.Dgbl. De feestviering op Koninginne dag zal worden aangevangen met eene uitvoering van koraalmuziek op het terras van «Amicitia", des morgens te halfacht, onder leiding van den heer Petri en met medewerking van het muziekcorps van bet 5de Reg. Inf. Reeds hebben verschillende zang- vereenigingen hunne medewerking toegezegd, zoodal een koor van 100 zangers en zangeressen bijeen is, doch aan dit nummer moet iedereen kunnen medewerken. De commissie voor de Koraal muziek verzoekt dan ook dringend alle dames en heeren, die in het bezit zijn van eene stem, aan dit nummer van het feestprogramma kracht dadig mede te werken, ten einde op die manier eene plechtige wijding te geven aan den dag. Zij, die wensclien mede te zingen, schaffen zich tegen 10 cent het bun deltje met de te zingen nummers aan, hetwel begin der volgende week te verkrijgen is bij den heer J. B. Grooten- dorst (firma C. H. de Jong) Hof 38. Dit bundeltje geeft toegang tot de uitvoering op 31 Augustus en tot de repetities, die op Donderdagen Vrijdag avond van 8 tot 9 uur gehouden worden in de concertzaal »de Keizers kroon", welke zaal voor dit doel door den heer Scholten belangeloos werd aangeboden. Genoemde commissie hoopt ten zeerste dat deze uitvoering van ge wijde muziek ook een aandachtig gehoor moge vinden en dat geschuifel en geloop op «liet laantje" tijdens de uitvoering der zangnummers niet gehoord zal worden. De heer N. G. Kam, werktuig kundig ingenieur koint als no. 2 voor op de voordracht voor leeraar in de wis- en natuurkunde aan liet Gymna sium te Doeticbem. De kegelclub U. D. I. behaalde op liet nationaal concours te Nijmegen in den korpswedstrijd met 142 punten den 28en prijs. Op de personeele baan won den he^r C. de Jager met 3/ p. den 28en prijs. De uitslag van het op de I^us- derheide gehouden zomerconcours der schietvereeniging Wilhelmina" luidt als volgt. Ie klasse: W. Achterberg, 334 p. steunserie 55; D. van Buuren,334p. steunserie 54; Oorschot, 330 p steun serie 54; R. J. van Eimeren, 330 p. steunserie 53Clemens, 329 p.Uding, 327 p Meijer, 325 p.Serré, 322 p.; Van Zwol, 321 p.; Muis, 319 p.; Van Doorn, 314 p. en Smit, 305 punten. 2e klasseMichon, 520 p.Kerk- kamp, 319 p.; Kruger, 311 p.Klaas- sen, 307 p.; Hassing, 299.Van Ede Sr., 296 p steun 46; De Bruin, 296 p. steun 44; Hijligers, 286 p.Van Ede Jr. 278 p.Bakkenes, 240 punten. Geluksbaan '100 punten; D. van Buuren, 97 p., dameshorlogeClemens, 94 p., Barometer; Jansen, 93 p., beschuitbus (nikkel); Uding, 93 p., portefeuille. De rozenptijs werd behaald door den heer Oorschot. De hoogste serie met '110 p. door den heer Uding. De bataljons van het 5e regiment infanterie, die van 412 September aan de groote manoeuvres op de Veluwe deelnemen, zullen reeds des avonds van den Hen September, per extra-trein, van Arnhem naar het garnizoen terugkeeren. Officieus wordt medegedeeld dat in het a.s. winterseizoen in Amicitia weer een drietal abbonnementsvoor- stelllingen zullen worden gegeven door de Nederlandsclie Tooneelveieeniging van Amsterdam en door bet Rotter- damsehe Tooneelgezelschap. De heer Chr. Langeler, surnu merair aan de N. C. S. alhier, is ge slaagd voor het examen stationsklerk. Tot ouderling in de Gerefor meerde Keik A (vacature den heer A. Kok) is gekozen do heer A. v. d. Burgt, thans diaken in kerk A. zoodat, wijl hij de benoeming heeft aange nomen, er eerlang weer een diaken moet gekozen worden. Van de hand van onzen gemeen tesecretaris, deu beer Mr. Dr. J. G. Steufei t Kroese verscheen bij de firma VV. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, in de bekende Schuurman's editie, eene bewerking van de wet van den 15 Juli 1907 Staatsbl. 193 tot wijzi ging en aanvulling van de bepalin gen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden enz. (arbeidscontract). Door tal van aanteekeningen ver duidelijkt en van een alphabetisch register voorzien staat dit voor een ieder onmisbare boekje een groot debiet te wachten. Voorbereidend Militair onderricht. Jongelieden, die zich aangemeld hebben, het onderricht te volgen worden opgeroepen om Dinsdag 27 Aug. te 12'/« uur in de Schermzaal der Inf. Kazerne aanwezig te zijn ten einde de dagen en uren van het onder richt vast te- stellen. Donderdagmorgen sloeg een voor een melkwagen gespannen paard, ter hoogte van Amicitia op hol. In vliegende vaart ging het door de Groote en kleine Haag, vervolgens over het Zuidsingel totdat het op de Varkensmarkt tot staan werd ge bracht. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Woensdagmiddag geraakte het 11 -jarig zoontje van v. M. wonende in de Scherbierstraat te water nabij de Hellebrug. Een voorbijganger bracht de drenkeling weder op den wal, zoodat hij met de schrik en een nat pak vrijkwam. Het 9-jarig zoontje van I. viel Woensdagmiddag in een der diepe waterputten bij de Infanterie- kazerne. Eenige fluks toegeschoten soldaten mochten het genoegen sma ken, het knaapje dat reeds zinkende was, op het droge te brengen. De kinderen der hoogste klasse van de Openbare school aan de Beek straat zullen a s Maandag onder geleide van hun onderwijzers een plei- zierreisje naar 's Gravenhage maken. Bij Kon Besl. is de majoor A. Holland van het 5e regiment infan terie benoemd tot Luitenant-Kolonel De volksspelen en verschillende wedstiijden, die jaarlijks ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin voor ondetofficieren en manschappen van liet 5e reg. infanterie worden ge houden, hebben nu reeds hedenmid dag plaats op het terrein achter de kazerne. De bedoeling daarmede is de militairen in de gelegenheid te stellen de verschillende feestelijkhe- nen die op 31 Augustus alhier zullen plaats hebben te kunnen hijwo nen. De luitenant-kolonel J. H. van der Burg en de kapitein J. A. F. Keetell van het 5e regiment infanterie die in de legerplaats hij Oldebroek de schietoefeningen hebben bijgewoond van het 2e regiment vesting-artiller ie zijn van hun detacheering ontheven. Ter j I. Dinsdag gehouden paar denmarkt waren aangevoerd: 280 paarden, 50 hitten en 30 veulens. Luxe-paarden golden van f 450—550. Werk- - 100450. Slacht- - 60100. Hitten - 100175. Veulens - 100200, Enkele buitenlandsche kooplui be zochten de markt. De handel was redelijk. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedtkbeurlen bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 25 Aug. geregeld als volgt Ëvang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. Bh. Makking, Theol. Cand. te Amsterdam. Reiuonstrantschc kerk. Voorrn. '10''j uur, Ds. Hooykaas. Gercform. kerk (Langegraclit). Voorm. 10 uur, Ds. Donnet', 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Teerink. Beide keeren co'l. voor Imlpbeh. kerken van wegens hare Emerit.- pred., wed. en weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Te Nijkerk is in allen eenvoud op het graf van wijlen den heer Enderlé, in leven organist aldaar een fraaie gedenksteen geplaatst, door vrienden en oud-leerlingen aan zijne nagedachtenis gewijd. ii. Geen dankbaarder gewas dan aard beziën, wanneer ze goed behandeld worden. Geen wonder dan ook dat men ze in geen enkelen tuin mist. De eerste helft der maand Augustus is de geschikste tijd voor de aan planting (of verplanting van aard beziën-bedden. Bij de keuze van het bed houde men in het oog, dat de aardbeziën niet te veel aan de bran dende zon mogen blootgesteld zijn en dat zij een eenigszins vochtigen, goed- bemesten en lossen grond behoeven. Eenige weken vóór de planting moet de grond van korten, ouden koemest voorzien en diep gespit wordenver der geve men per Are 6 K G. thomas- slakkenmeel (of 4 K G. onllijmd been dermeel) en 5 K.G. patentkali. Een dag voor het planten zaaie men per Are 1 K.G. chilisalpeter uit. En eenige weken daarna herhale men dit. De planten moeten zooveel moge lijk gesplitst worden, waarbij men echter zorge, dat elke jonge plant van wortels voorzien zijde wortels moeten wat ingekort worden en de bladeren afgesneden. Men moet echter de hartbladeren laten zitten. De plan ten komen in de lengte en breedte 30 cM. van elkander te liggen. De reeds genoemde heer D. Turkenburg raadt voor aardbeziën de volgende bemesting aan zonder gebruik van stalmest; 12 K.G. thomasslakken (of 9 K.G onl lijmd beender meeljenöK.G.patentkali. Begin Mei 1 K.G. chilisalpeter, einde Mei weer 'h K G. en na den pluk nog 1 K.G. Met gebruik van stalmest van alles de helft, doch begin Mei geen chilisalpeter, maar in den zomer de vollo gift. In de maand Augustus kan ook de andijvie nog uitgeplant worden. Waar schijnlijk is een eerste iptplanting reeds geschied. Na Sint Jan begint rnen gewoonlijk aan dat werk. Het kan echter ook lot in de 2de helft van Augustus geschieden. De andijvie heeft een zeer vetten grond noodig en verdraagt zeer goed een verscbe bemesting. Om de bladontwikkeling te bevorderen geve men eene ruime bemesting met chilisalpeter, dat men voorzichtig rond de planten uitstrooit. Hebben de andijvie-planten haar vollen groei bereikt, dan worden ze op een zonnigen dag gebleekt. Dit doet men door de bladeren met een bies of met stroo bijeen te binden. Om het indringen van water te be letten kan men er een blad overheen leggen. Natuurlijk is er nog meer werk te doende aspergebedden moeten, zoo zij, na het steken nog geen bemesting hebben gehad, per Are 1 K G chili salpeter hebben, opdat de planten den zomer door een krachtig beschot maken. De zaadplanten moeten bij droog weder nagezien worden en de vruchten, welke rijp zijn of open springen afsnijden of plukken. Ook moet er waarschijnlijk nog veldsalade of winterspinazie gezaaid worden. Weik dus genoeg aan den winkel voor hem, die een tuin heeft, werk ook in Augustus. Tot op 14 Aug. zijn in Samara (Rusland) 132 gevallen van choleia voorgekomen, waarvan 36 met den dood eindigden. Vijf en twintig geval len kwamen in Asliakan voor. BURGERLIJKE STANDEN, Leusden. van 16 tot 23 Aug. 1907. Geboren: Lubbertus zoon van Barend Wallet en Roelofje vau Ravenhorst. Alijda dochter van Gerrit Wallert en Elisabeth Snijders. Gijsbertha Johanna dochter van Cornelis Pothoven en Antje van de Veen. Ondertrouwd: Jan Vrijhoef en Maria van den Hengel. Overleden: Willem Rommers, oud 10 maanden Alijda Wallert oud 2 dagen Woudenberg. GeborenGerarda, dochter van Cornelis Meerveld en Hendrika Aarsen Jan Hendrik, zoon van Johan van Domselaar en Hendrikje Bakkernes Hendrik Jan, zoon van Dirk van 't Boveneind en Gerarda van Nieuwenhuizen Janna, dochter van Hendrik Valkenburg en Hendrika van de Woerd Jan Cornelis Herman, zoon van Anton ten Broek en Angenita Groenewoud. Overleden: Willem van Dijk, 6 dagen MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Aug. 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Appelen 14.a 18Peren 14.a 17.Klei- zardapp. 1 O.OU a 10.Zandaardapp. 11.80 a 12. Hoendereieren 1 4.25 a 1 4 70 per 100 sl. Eenden 10.a 10.Boter 11.15 a 11.30 per kilo. Mar garine 10.a 10.00. Zoetern. kaas 1 Kippen 10.80 a 14.Kuikens 11— a 11.10 Piep kuikens 10.30 a 10.60 Ganzen 10.10.Eenden 11.00 a 1 1 20 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Hazen 10.00 a 10.Wilde konijnen 10.00 a 1 U.00 Tamme 10.30 a 10.60 Duiven 10.40 a 10.50 paar. Magere varkens 100.00 a 100 00 Varkens v. export 10 al00.Zeugen f50.1 70.Biggen 18.a 112.Schrammen I 00.a 100Vette koeien 000.a 1000.Guste koeien 1 00.— a f000.Kallkoeien 1 0.00 a 10.00 Kalf- vaarzen 100.— a 100.— Os f000.— a 1000.— Pinkstieren 1000.— a 1000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, 10 heet. Appelen; 90 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len: 250 heet. Zandaardappelen80000stuks Hoen- dereieren stuks Eendenneten 1200 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 00 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 350 biggen en 15 zeugen. GEVONDEN DOOR. EEN'INWONER VAN UTRECHT.'^ Er zijn veel maffnen en vrouwèn in Amersfoort die tnet een verdrietige huidziekte aangedaan zijn, ze hebbejf misschien aamüfeien of prikke lende huiduitsKg en tevergeefs ff hebben zege- tracht geneziagte bekomen. Vooqpulke inwoners zal de volgende, openhartige Verklaring van iemand uitjfun buurt ecnwelkot», bemoedigend nieuws zijne Mejuffrouw Hl'Circkel, woneijde Bladstraat 9 te lltreclrf, meldt ons: Het dyt mij groot ge noegen dB ik«U kan melden dat ik met Foster's Zalf onnyldeijijk een bnitenrfwone verlichting bckomci# lieb* bij droge aambeien, waaraan ik reeds giSiimenvtijJ sukkeJdJS-Akhet andere wat ik htei 5ër gcjVbeeiJ^jS'id, b>k;lit mij geen stap vet*cr, daardtn^G-mcer Mier.wk reden tot da ikbajSicid U nrjiCgenezingbekeml te maken. ik oiSergeteetyide verklaar dat\et boven staande?™ nar yen machtig U het publiek Ij»' maken w clke-^ijze die U goeddunkt-,, Verzelw l^Hat men U de echte Fost?lTZa!f „eelt dmrHlne die Mejuffrouw Circkel gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hmdteekening van James Foster voor komt. Ze is te Ameisfooi t verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 Yqqj één of f10 voor zes dooxen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2