Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Reeds hebben vele com missiën zich gehaast aan dit verzoek gevolg te geven. (N. R. Ct.) Begraafplaats te Bunschoten. De bestaande algemeene begraaf plaats der gemeente Bnnschoten zal, op grond van de Begrafeniswet, moeten worden gesloten als ze niet op 1 Jan. 1908 buiten gebruik zal zijn gesteld. Tevergeefs heeft het ge meentebestuur getracht den noodigen grond te verkrijgen voor den aanleg van een nieuwe begraafplaats. Daarom heeft de raad toepassing van de Onteigeningswet verzocht ten aanzien van een stuk grond ter grootte van 5600 vierk. M. in die gemeente, het welk door zijn gesteldheid en door zijn ligging, ook naar het oordeel van den hoofdinspecteur voor het Staats toezicht op de volksgezondheid, alles zins geschikt is om ook in verband met de bepalingen van de Begrafenis wet voor gemeld doel te worden ge bezigd. Een wetsontwerp is ingediend om te verklaren, dat het algemeen nut de onteigening van bedoelden grond noodig maakt. Reizigers- en Snelgoe- derenverkeer. «Vooruit", orgaan der Anti-soc.- dem. Spoorwegvereeniging «Recht en Plicht" schrijft: Lang gewacht maar toch verkregen Eindelijk heeft de Minister de wij ziging aangebracht, waarom onze bond zoo lang gevraagd beeft. Afzonderlijke besteldienst! Uitslui tend treinen voor 't reizigersverkeer en uitsluitend treinen voor het snel- goederenvervoer Wat een treinvertragingen zal deze gelukkige maatregel niet voorkomen Wat een gejacht en voortdrijven van 't personeel zal dat niet doen ophou den. Wat een manco's, berispingen, standjes enz. zal dat niet sparen. Wat een restitutie voor beschadig de en vermiste goederen zal dat de maatschappijen niet in kas doen hou den! Wat zal dat vervoer van be- stelgoederen toenemen, nu er niet meer zoo mee hoeft gesmeten en ge rakkerd te worden. En nog veel meer ligt in deze op- hefling door de regeering van art. 57 van het A. R. v. h. Vervoer (een wet nota bene voor de verkeerstoe- standen in 1890) Spoedbestelling kost nu minstens 15 cent per bezending meer en weest hier dankbaar spoorwegman nen! de maatschappijen kunnen nu bepalen, dat als spoedbestelling worden gerekend de colli, die men op Zondag bezorgd wenscht te heb ben. Dus pakjesbezorging op Zondag behoort tot 't verleden. Sedert j 1. Zaterdag geeft bet Koninklijk Nederlatidsch circus Oscar Carré avond aan avond wederom zijn zoo bijzonder aantrekkelijke voor stellingen en nu wij dit schrijven heeft dan ook zeker het grootste ge deelte van Amersfoort's uitgaand publiek reeds een of meerdere uit voeringen bijgewoond. Is een woord van aanbeveling onzer zijds feitelijk dan ook onnoodig toch wenschen wij uiting te geven aan zeker gevoel van nationalen trolsch, daar wij mochten cor.stateeren dat ons koninkl. Nederlandsch circus met de beste en grootste buitenlandsche inlichtingen van dien aard vermag te concurreeren. De heer Albert Carré, die sedert geruimen tijd zijn vader bij de leiding der voorstellingen vervangt, geeft staaltjes van dressuur te zien, die kenners verstomd doen staan. Niet enkel het trotsche paard, in volle vrijheid voorgesteld, regeert hij met oog en gebaar, maar ook honden en een olifant volvoeren stipt hetgeen hij hun gelast. De slangenwagen met 2 paarden en achttien honden is een meester stukje van dressuur. Mejuffrouw Katchen Carré, bekend uitnemend schoolrijdster zagen wij als «Weisse Dame" en wisten waarlijk niet wat meer te bewonderen, de zekerheid waarmede zij haar paard de moeielijksle passen, schier spelend laat volbrengen, dan wel de élégance waarmede zij te paard gezeten, onder heerlijk scboone lichteffecten eene serpentinedanseres imiteert. Iloogst aantrekkelijke equestrische nummers zjjn het polospel te paard en «de 6trijd om het paard", door de deel nemers met algeheele toewijding ge speeld. Als afwisseling der paarden sport en dressuur treden ditmaal op «de Kaufmann-troep" bestaande uit 6 snoeperige wielrijdsters, die op hun vehikels de ongeloofelijkste toeren verrichten en de «Jacodas" 15 Japan ners, wier acrobatische eu equilibiis- tische werkzaamheden men moet ge zien hebben om te konnon gelooven, dat zij tot de mogelijkheden behooren. Busto, de koning der grappenmakers, handhaaft zijn ouden roem en wordt dapper bijgestaan door zijn collega Adolph; hun schuld is hel waarlijk niet, wanneer de grootste Nurks niet wordt bekeerd. De heer Carré annonceert tegen morgeDavond eene extra oer-komische voorstelling. Men prepareere zich daar toe door het meenemen van een half dozijn zakdoeken. Nog drie avonden bestaat de gelegenheid, zich persoon lijk te gaan overtuigen of wij in bovenstaande regelen het circus te veel in de hoogte hebben gestoken. Niemand late deze gelegenheid om zich eens kostelijk te amuseeren dan ook ongebruikt voorbijgaan, doch bewijze door zijn komst, dat hij bet hoogelijk waardeert, dat de heet Carré in de laatste jaren ook Amers foort in zijn reisplan heeft opgenomen. De Ned. Centr. Spoorw. Mij laat heden en Vrijdagavond te 11.10 een extratrein loopen in de richting Zwolle, zoodat bezoekers van het circus Carré de voorstelling ten einde toe kunnen bijwonen. Nikkelen Stuivers. De Minister van Financiën maakt bekend, dat, met 2 September a.s. door de Rijksbetaalmeesters in om loop zullen worden gebracht nikkelen 5 centstukken, geslagen ingevolge de wet van 31 December 1906 (Sl.bl. No. 376). Deze muntstukken vervaardigd van muritnikkel (250 deelen nikkel op 750 deelen koper) met eene middellijn van 18 millimeter ver- toonen op de voorzijde de Koninklijke kroon boven het woord «Nederland" op een lint tusschen eikentakken, waaronder het jaartal, en op de achter zijde de waarde-aanduiding «5 cents" tusschen twee oranjetakken. De stukken zijn in den ring ge munt eu hebben een gladden rand. Krachtens de Muntwet 1901 (gelijk die is gewijzigd bij de bovengenoemde wet van 31 December 1900), is niemand verplicht nikkelen pasmunt tot een booget bedrag dan van één gulden aan te nemen. Canada is als doel voor land verhuizers meer dan ooit aan de orde, maar meer dan ooit blijven wij dan ook allen, die naar een nieuw vader land mochten uitzien, aanraden zich terdege op de hoogte te stellen van hetgeen de toekomst hun bieden kan. Geen grooter stap doet men in zijn levennaar links en rechts dient dus geïinformeerd. Eene bijdrage tot dit onderzoek vindt men in bet bij deri Amsterdam- schen uitgever G. üaniëis verschenen boek «Canada-Gids", een handboek voor emigranten, bewerkt naar opga ven van bet te Londen bestaande Inlichtingenkantoor (The Emigrants' Information Office), goedgekeurd zooals er bij vermeld wordt door de Engelsche en Canadeesche Regee- ring. Tal van land- en spoorwegkaarten verduidelijken de opgaven. De le-luitenant J. C. J. Kempees ven het le reg. veld-artillerie albier wordt 1 October overgeplaatst bij het 4e regiment veld-artillerie te Ede. Gedurende den lijd dat het 5e regiment Infanterie aan de groote najaarsoefeningen deelneemt, zal alhier een detachement van 1 adj. onderoffi cier, 5 sergeanten, 9 korporaals en 45 soldaten achtei blijven, om in den garnizoensdienst te voorzien. Het detachement staat onder bevel van den kapiteio J. A. F. Keetell aan wien de le luitenant Berkeljon wordl toegevoegd. De jongelieden, die zich hebben opgegeven om dezen winter het voor bereidende militaire onderricht te volgen, worden uitgenoodigd Vrijdag a.s., te 12'/t uurnarn.jin degymnasuek- en schermzaal in de infanteriekazerne te komen Alsdan zullen dagen en uren van het onderwijs worden vast gesteld. De heer G. H. Dorrestein slaagde voor het eerste gedeelte van bet notarieel staatsexamen. De heer P. Kerkmeijer is be noemd tot le opzichter bij de gas fabrieken te 's Gravenhage. In de Maandagavond gehouden ledenvergadering van de sociëteit Vereeniging, werd met groote meerder heid van stemmen besloten, bij ge legenheid van het gymnastiekfeest van het Middengewest, de concertzaal af te staan aan het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het gymnas- tiekverbond, en op den avond van de prijsuitdeeling alle lokalen be schikbaar te stellen onder voorwaarde dat de leden met bunne danies viijen toegang hebben. Niet alleen dat de bewoners van Groote en kleine Haag, bekende oranjeklanten als zij zijn, hunne straten op Koninginnedag weder in een mast- bosch herscheppen en aan de in gangen fraaie eerepoorten plaatsen, waarmede ze reeds druk bezig zijn, maar bovendien hebben ze geheel op eigen houtje een historische optocht in elkaar gezet. Meer verklappen wij niet om de verrassing des te grooter te doen zijn. Volgens loopende geruchten is de gemeente bij de gisteren gehouden verkooping van het landgoed «Buk- hoven" met aangrenzende bosschen, daarvan eigenares geworden en zou het voornemen bestaan, dit als wandel park voor stadgenooten te bestemmen. 't Klinkt haast te mooi om waar te kunnen zijn. De Kegelclub U. D. I. behaalde op het Internationaal Concours te Hilversum in den korps weds irijd mei 276 punten den 18en prijs, benevens den negenprijs met 7 negens. Zaterdag 31 Augustus zal door de kapel van het 4e Reg. Huzaren onder directie van den heer H. A. Maas op het terras der sociëteit «Amicitia" het volgende programma worden uit gevoerd. 1. Volksliederen. 2. De Generaal, marsch Maas. 3. Ouverture iLe Roi d'Yvetot" Adam. 4. Ball sirenen, wals uit de operette «Die lustige Witwe" Lihar. 5. Respectueuse Hommage Gavotte Cavinez. 6. Fantaisie de l'opera Carmen Bizet. 7. Feestklanken, marsch Maas. 8. In lauschiger Nacht, wals uit de operette «Die Landstreicher Ziehrer. 9. Potpourri uit de operette iDie AfnkareiseVonSuppé. 10. a. Schmiedeliedchen Eilenberg. b. Creseent Cycle, galop Mann. 11. L'Héritage de Pierrot, marsch Gauwin. Maandagavond omstreeks half acht geraakte het zoontje van J. K. op 't Bloemendal tijdens afwezigheid der moeder, door het spelen met luci fers, in brand. Door het vlug optreden van een paar buren werden de vlam men spoedig gedoofd, doch het kind had inmiddels deerlijke brandwonden bekomen zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. 3S5ste SrAiïSLO'fEKIJ. Derde klasse. Trekking van 26 en 27 Aug. 1907. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leihtveber te Amersfoort Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 948 956 1651 1653 1666 1669 1700 1702 1707 2320 3312 5473 5485 5520 5521 10797 11046 11402 11404 14904 en 14910. Te zamen 21 prijzen. De gedeserteerde huzaren. De Zvtph. Ct. verneemt, dat van de 51 gedeserteerde huzaren van het 4e regiment te Zutphen 50 gestraft zijn met 2 tot 14 dagen provoost en een met 4 dagen cachot; de 4 korporaals zijn voorgedragen voor terugstelling tot huzaar en overplaat sing bij de escadrons te Deventer. De vijfde is, zooals men weet, op nieuw gedeserteerd en niet terugge keerd. De steenkolenprijzen in Enge land zijn, nog steeds rijzende, en de vooruitzichten zijn, dat ze tegen het einde van Augustus nog duurder zullen worden en in October weer. Met dat al zijn de steenkolen moei lijk te verkrijgen. Dc echte Havcrkleur. Elke haverboer weet, hoe haver er uit moet zien, als ze te velde staat, al zou hij misschien moeilijk de eigen aardige kleur kunnen beschrijven, de kleur, die ze moet hpbben en die hjj zoo gaarne ziet, maar die de haver lang niet altijd heeft. Het is vooral voor en kort na den tijd, dat de haver «in de bel" komt, dat we die eigen aardig blauw-groene kleur opmerken, welke ik bedoel Onlangs was ik bij een landbouwer, die bij wijze van proef dit voorjaar kaïniet op zijn haver gebruikt had, niet veel, ongeveer 300 K G. per gemet, dus gerekend tegen 700 K.G. op de Hectare. «Kom, laat ons eens naar mijn haver gaan kijken," zei hij, «dan zul je eens wat moois zienge moet er zelf de beste maar uitzoeken." Nu, dat kon een kind wel. Het eene perceel was veel hooger van stengel en vertoonde zeer duidelijk de geliefde haverkleur: de breede bla deren waren donkergroen met een blauwachtigen schijn. Het andere was aanmerkelijk korter van stroo en iets flauwer en lichter van kleur. «Nu, de beste is gauw gevonden," zei ik. «Ja, antwoordde bij «dat kan inderdaad iedereen zien. Zeker weten doe ik het natuurlijk nog niet, maar in elk geval, is het toch zeer waarschijnlijk, dat de kainietbemesting hieraan eenig deel heeft. Een volgend jaar wil ik hier omtrent een juiste en uitgebreide proef nemen, ter bevestiging. Inderdaad is het zeer waarschijnlijk, dat het kaïniet geweest is, die den gunstigen stand ten gevolge had. Het is vooral het haverstroo, dat betrekke lijk zeer veel kali bevat, ongeveer 4 a 5 maal zooveel als phosphorzuur en 2 X zooveel als stikstof. Daar tegenover staat echter het zeer hooge stikstofgehalte van het zaad. Wie dus naast goed en veel zaad ook het gewenschte stroo wil hebben, denke ook bij haver aan de kalibemesting. Het is nog heel wat tijd, eer we weer aan 't baverzaaien gaan maar ik schrijf het nu, opdat iedereen, die belang in de zaak stelt, op het oogenblik nog de resultaten van de dit jaar gehouden proefnemingen kan waar nemen. Weer Actueel? Bij de huidige malaise in Beurszaken zegt «De Tijd" is het volgende rijmpje dat we bij nasnuffelen van oude couranten dezer dagen in handen kregen, misschien niet onaardig, zeker actueel. Het was in 1884, omstreeks denzelfden tijd van het jaar als nu, dat een beursman, door de stilte in zaken zeker met zijn leegen tijd geen raad wetende, het io mekaar flanste op het bekende kinderrijmpje »A is een Aapje". Een afschrift deed de rodde op de Beurs en vond aldus zijn weg naar de bladen van dien tijd. De waardeering der verschillende fondsen blijft natuurlijk voor rekening van den dichter, die zich vermoedelijk verantwoordt met een «het kwam zoo in 't rijm te pas", schreef in 1884 het blad, waarin wij de onder staande regelen aantroffen. Niet onbe langrijk voor hem, die eenig verstand heeft van beurszaken, te zien hoe de beroordeeling van sommige fondsen drie-en-twintig jaar van de beoordee ling van heden verschilt. A zijn die Akrons, voortdurend aan 't dalen, B zijn de Buffalo's, die nimmer betalen. C zijn de Canadians van 't land dat beloofd, D is de Denver, die kool heeft gestoofd. E zijn de Erie's zoo vol van mysteries, F zijn de Florida's bekend in twee series. G is de Grand Trunk, ook een heerlijke baan, H is Hypotheek op het land van dc maan. I is Illinois, tot dusver bekoorlijk, J zijn de Jowa's ook niet onbehoorlijk. K is De Klcrck, de doctor van 't spoor. L is Louis Cairo, waar menig bij verlorr. M is Manitoba, die achteruit renden. N is Nasville met nul dividenden. O heeten Oregons, ol wat een ootje! P was Paul Pacitic, geluk met 't zootje! Q zijn de Quincy's, zoo mooi voor behang, R zijn de ïtio's, wie wordt er niet bang 't 5 San Francisco, dat men eerst vereerde. T is Toledo, dat eens reeds failleerde. heeten de Unions, steeds lager de ontvangst, V is de Vraag naar dat goed zonder angst. IV is de IVabash, die veel deed lijden, X is de spoorweg, die morgen zal rijden, is het IJselijke van elke lijn. Z zijn de zakken, die uitgeschud zijn. Een avontuurlijk leven. Te Scheveningen logeert de schat rijke gravin van Sayano, meer bekend vroeger als schoolrijdster onder den naam van Adrienne de Holstein. Ze was geboren uit bet huwelijk van een Duitsch visscher en een Zweedsche moeder. Op 16-jarigen leeftijd volgde ze een rondreizenden troep paardrijders, trok de aandacht van een ouden Duitscben edelman, die haar een goede opleiding als schoolrijdster deed geven plus een paard. Later kwam er een prins, die iiaai een paard, juweelen, zijn hart, zijn naam en zijn titel aanbood. De practische Adrienne nam de juweelen, gaf 't paard den naam van den prins, maar weigerde hart en titel. Te Weenon leerde ze graaf de Sayno kennen en deze knappe rijke jonge heer deed als z'n voorganger en nu vroeg Adrienne 'n jaar bedenk tijd. 't Jaar vloog om en graaf de Sayano was nog even verliefd als Adrienne. Al klaarZe trouwden en werden gelukkig, 't Nieuwe gravin netje bleek elegant, verstandig en lief te zijn. Als bewijs van baar goed karakter dit; voor haar ouders kocht ze 'n boerderij, haar zuster deed ze op goede kostscholen en eens per jaar, bij 'n voorstelling te Weenert voor arme artisten, berijdt ze in 't publiek nogmaals 't paard dat haar van 't circus gereden heeft naar rijk dom en adel. De HofstadJ. Een aanklacht. Wanneer bij de zittingen van het Kantongerecht te Wageningen wordt afgeroepen «Adam Anton dan weet eeu ieder al welke voornamen en welke «van" er volgen moet. De deurwaarder leest den, hoewel niet adelijken toch zeer langen naam zon der naar de rol te kijken; de griffier doet geen enkele vraag: datum en plaats van geboorte kent hij uit het hoofd; en de verslaggevers, die er altijd een sterke verbeelding op na houden, ruiken in dergelijke gevallen reeds de lucht van het gebraden wild, of naar den aard der dagvaarding van den alcohol. Adam is nu echter in geen twee maanden voor het Kantongerecht verschenen. Inderdaad zou dit een heuglijk teeken zijn, ware het niet dat er in geen twee maanden zitting is geweest. Toch valt er een verblij dend verschijnsel te constateeren, dat veel hope geeft. Adam is nl. deze week aan de Marechausseekazerne ge weest, nu niet als verdachte, maar als aanklager! De commandant heeft met zeer veel belangstelling de klacht van Adam aangehoord. Dat was lang geen gek heid. Adam had den vorigen dag een pakje «Coza" gekocht. Dat was hem in de hand gestopt als gegarandeerd middel ter genezing van drankzuch tigen. «Zie-de Commandant nou steet-er op dat pekske, dat je iederen avond een lepeltje mot innemen. Maar 'k wou in eens beulegaar van den drank af. En daarum nam ik ók maar alles tegelijk in. Maar jong, wa' bin 'k daar aokellk van gewis. En vanmerge ha'k toch zoo'n raor gevuul. 'k Hè nog nooit zooveul trek in den borrel gehadNou vraag ik jou, comman dant, is dat nou bedriegerij of geen bedriegerij?" De commandant, die beel goed be merkte dat Adam 's morgens werke lijk heel veel trek in een borrel moest gebad hebben, maande onzen aanklager aan zijn klacht voorloopig nog maar in te trekken. Een zonnevlek. In de «Frankf. Ztg." wordt er de aandacht op gevestigd dat de groote zonnevlek, die in Juni van dit jaar voor 't eerst werd waargenomen, nu al voor den derden keer zichtbaar is geworden. Door de omwenteling van de zon werd die vlek op 22 Juli j.l. voor de tweede maal aan de waar neming onttrokken, en daar zij kleiner was geworden, rees de vraag of zij tegen 6 Aug. nogmaals zou verschij nen. Inderdaad is dit geschied; zij werd wegens het bewolkte weder echter eerst Zondag jl. weder opge merkt en toen ongeveer op het midden van de zonneschijf weder afgenomen maar nog goed zichtbaar. Zij zal nu op 29 Aug. weder aan den rechterkant voor het oog ver dwijnen en dan zal men tegen 3 Sept. uitkijken of zij zich voor denvieiden keer vertoont. Vergoeding aan bezoldigde officieren en minderen bij de d.d. schutterijen. Naar het «Nieuwsblad van het Noorden" verneemt beeft de minister van Binnenlandsche Zaken de besturen van alle gemeenten waar d.d. schut terijen gevestigd waren, doen uit- noodigen, hem eene opgave te willen verstrekken, van de officieren en min deren, die minstens 10 jaren bij de schutterij hebben gediend en eene bezoldiging van 50 gulden of meer per jaar hobben genoten. Deze tijding zal ongetwijfeld hoop volle verwachtingen wekken bij allen, die door de afschaffing der schutterij in hun brood zijn geschaad en tot nog toe niet wisten of zij vergoeding voor hun verlies zouden krijgen van hel rijk of van de gemeente of, wat tot nog toe 't waarschijnlijkst leek, heelemaal niets.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2