WEEN NIET MEER Gemengd Nieuws. en daarom stijgt de inkomstenbe lasting, die voor bet volgend jaar wellicht 3'/i°/o zal bedragen. Maar De Eemlander zegt nadrukkelijk en volkomen terecht, dat ook rekening moet worden gehouden met. de op centen op personeele belasting, die in Arnhem zeer laag zijn. Een paar leden spreken den wensch uit dat Handel en Nijverheid aan de Hollandsche spoor zal verzoeken de toegangsweg naar het station onder- langs voor rijwielen en kinderwagens open te stellen. Hel bestuur belooft deze zaak te zullen overwegen. Een der leden heeft vernomen dat een Duitsche commissie een bezoek heeft gebracht aan De Kosmos te Zeist, ten einde alles te onderzoeken, waarbij alles is in orde bevonden. Hij w-aagt of ook in ons land van Rijkswege een dergelijk onderzoek zou kunnen worden ingesteld. Nadat hij deze vraag toestemmend heeft beantwoord sluit de voorzitter de vergadering. RECLAME. De Pink Pillen zullen u genezen. Dat zeggen wij aan hen die lijden. In vele huizen waar men leed, waarin weende, hebben de Pink Pillen gezondheid^n vreugde gebracht. Wanneer de Pink in een huis binnen komen gaat de ziekteer uit. De Heer J. TIui«ng te OosteAoogebrug bij Groningen, schrijftJons „Mijn vrouw Meeft gedurende;vele jaren aan de maag geledeiy Zij had gecnieetlust en haar maag kon metjrverdragen. Ndfuürlijk was haar slechte maag jporzaak dat z\È haar gezondheid verloor. VeLjfiTmenschen hemen mij toen over de Pink PiU^n gesproken, y zoo ben ik er toe overgegaanjflie door mijn* vrouw te doen ge bruiken. J^>rt daarna njim zij een verbetering waar in fflen toestand #an haar maa^r en in geheel hailT /gestel, totó^groote voldoening van ons geziiK r enigen Ê]<i later was mijn vrouw geheel-eral oenezen^r De Pfter _jwkker, Kreupelstraat, 46 te Schieda^ schnjit ons: „Mijift vrouw, 68 jaren oud, leed sedert lang aan rhdpmatiek, in zulk een hevigen graad dat zij het joinste huiswerk niet meer kon verrichten. Zij hadi al vele^tRWicynen gebruikt zonder er eenige Baat mrte vinden. Daarop is zij op raad van famulie de Pi rtk Pillen gaan gebruiken. Haar toestand is spoedi» verbeterd, en nu lijdt zij in het geheel niet mc«". De Pink Pillen hebbenmnillioenen genezingen tot stand gebracht. Zii |ijn de bewaarder dgf* gezondheid van het hu*. Zij brengci^ren zieke onmiddellijk verlicimng en geneze^hem snel. Zij zijn onovertroffen®egen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, ^ajgemcejé zwakte, maagkwalen, rheumatiek, onregjjamtigheden bij vrouwen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Woensdag j.l. werd in »de Ver gulde Zwaan" de 55e algemeene ver gadering gehouden der Evangelische Maatschappij, welke buiten het uit 8 leden bestaande hoofdbestuur werd bijgewoond door 26 afgevaardigden, benevens eenige belangstellenden zoo van hier, als elders. Op voorstel van den voorzitter de heer L. J. Huber uit Leeuwarden werd bij aclamatie besloten een tele gram van hulde zenden de aan H. M. de Koningin, waarop des avonds aan het diner antwoord werd ont vangen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a. dat het ledental is geklommen tot 864 en dat der be- gunsters tot 2057, een nadeelig en een voordeelig verschil van onder scheidenlijk 13 en 2 Geen enkele al- deeling werd opgeheven; wel konden correspondentschappen worden ver heven tot afdeelingen. Ook over de uitgaven der Maatschappij en den arbeid barer Evangelisten konden gunstige mededeelingen worden ge daan. Naar aanleiding van het verslag werd toezegging gedaan door het Hoofdbestuur, dat het zal overwegen naast het weekblad «De Protestant", dat zoo licht te loor gaat, weder een Jaarboekje uit te geven, dat beter kan worden bewaard. Ook zal men trachten, tweemaal per jaar te ver gaderen omdat zooals werd betoogd, men anders zoo licht vervreemdt. Besproken werden maatregelen om het inwendig leven der afdeelingen te bevorderen. In volharding en het steeds zoeken naar de oorzaken der lauwheid meende men eeu correctief te vindendoch ook werd het ver moeden uitgesproken, dot de politiek van den dag niet vreemd is aan het weinig opgewekte leven in enkele afdeelingen. Namens de commissie belast met het nazien van het financieel beheer bi acht Ds. G. Kam rapport uit over der leusachtigen" arbeid van den Penningmeester, ds. C. H. Boland.te Nijmegen, wien onder dankbetuiging décharge werd verleend van zijn1 nauwkeurig beheer. Twee voorstellen tot Reglementswijziging werden na vrij langdurige discussie verworpen met op éen na algemeene stemmen. Tot leden van het Hoofdbestuur wer den herkozen dr. Herderschee en ds. Bo- land terwijl in de plaats van den heer Huber, die niet herkiesbaar was. werd gekozen mr. J. C. G. Joosting, te As sen. Allen namen de benoeming aan. Een afgevaardigde naar het te 's-Gravenhage gehouden 7de inter nationale congres der Oud-Katholie ken deelde daarover het een en ander mede waarna de afgevaardigde uit Gheel dank bracht acn de Mij. voor hetgeen zij thans 20 jaar deed voor de ongelukkige Nederlanders, die in het krankzinnigengesticht daar ver toeven. Spr. was een der twee over geblevenen vaD de 118 stichters der Maatschappij. Het Eerelid dr. Maronier dankte den heer Huber. bij zijn aftreden als lid van het Hoofdbestuur en bracht den uitnemenden leider van zoo vele vergaderingen hulde voor zijn ijver, belangstelling en warme liefde voor de Mij, wier belangen hij den schei dende op 't harte bond. Ten slotte deed prof. T. van San ten eenige mededeelingen over de Oud-Katholieke kerk, welke impro visatie op verzoek der vergadering op schrift gesteld en gedrukt zal worden in het orgaan der Mij. Aan ds. J. Kam werd een zeer hartelijk woord van dank gebracht voor alle goede zorgen, die hij als plaatselijk correspondent heeft geno men om de vergadering hier mogelijk te maken. Na afloop der vergadering begaf zich het meerendeel der afgevaardig den naar het Seminarium der Oud- bisschoppelijke klerezio om dit te bezichtigen, waarna men aanzat aan een gemeenschappelijken maaltijd. Ter j.l. Donderdagavond gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren de heeren H. Meursing en S. J. van JBfuinen met kennisgeving afwezig. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter mede dat ingekomen zijn 1. Missive van het Bureau voor den Industricelen eigendom, houdende toe zending van het jaarverslag over 1906. (Ter inzage). 2. Missive van den voorzitter van de Staatscommissie voor den ijk van weegwerktuigen, met verzoek om in lichtingen omtrent in gebruik zijnde weegwerktuigen, naar aanleiding van een onderzoek ofrijkstoezicht op weeg werktuigen gewenscht is. De heer van Dam gelooft dat het euvel van slecht wegen, door toezicht niet wordt weggenomen. Het gebrek- zit niet in de schalen maar in de manier van wegen. De controle zal bovendien zeer moeielijk zijn, daar het dan noodig zal wezen voortdurend toezicht te houden, waarvoor nog al wat rijksambtenaren zullen noodig zijn. De rijkskeuring zal aan de men schen heel wat last veroorzaken. De voorzitter en de heeren Sinnige en van Haselen zijn het daarmede eens, waarom besloten wordt te ant woorden, dat de Kamer het groote nut er niet van inziet en dat ze be zwaar maakt een dergelijk onderzoek in te stellen. 3. Een missive van de Kamer te 's Hertogenbosch, waarin deze onder steuning vraagt voor haar adres aan den minister tot behoud van den snel trein Utrecht's Bosch. De voorzitter deelt mede, dat het schrijven 1 Augustus is ingekomen, terwijl de bezwaren voor 5 Augustus bij den minister moesten -zijn. De tijd om een vergadering te be leggen, was te kort en nu is het te laat, waarom het voor kennisgeving wordt aangenomen. 4. Missive van den minister, waarin hij dankt voor de toezending van het jaarverslag der Kamer. Voor kennis geving. 5. Missive van het bestuur van het algemeen verbond, verzoekende hande laren op te wekken hunne corres pondentie met België in het Neder- landsch te voeren. De Voorzitter vertrouwt, dat de heeren daaraan wel gevolg zullen geven. 6. Missive van het min. van landb., H. en N., begeleidend een exemplaar v*n hare verslagen en mededeelingen, gevende een overzicht van dePatroons- vereenigingen in .Nederland. Ter inzage. 7. Verzoek van het eerste koop mansgilde te Dusseldorfl, om opgave van personen, die voor lid kunnen in aanmerking komen. (Door den secretaris aan voldaan). 8. Missive van het ministerie van landbouw, H. en N. behelzende het gewone overzicht van den toestand van den landbouw. (Voorkennisgeving) 9. Van den minister van landbouw, H. en N. het verslag van den hoofd ingenieur van het stoomwezen. Voor kennisgeving. Nog aanhangig was het verzoek van de Kamer te Deventer, om adhaesie aan het adres in zake de verhooging der spoortarieven. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Van Duinen had ter sprake willen brengen de verbooging van bet tarief der bestelgoederen door de spoorwegmaatschappijen. Daar de heeren hiervan nog niet op de hoogte zijn, wordt dit punt aangehouden. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Een ontzaglijke menigte heeft j.l. Donderdag de laatsle eer bewezen aan het stoffelijk hulsel van wijlen Ds. J. H. ter Haar Romenij. Op het kerkhof waren, behalve de vertegenwoordigeis van de vele colle ges en vereenigmgen, tot welke de ontslapene behoorde, o.a aanwezig ds. Graswinckel, ds. Wartena en ds. Van Aalst, een groot aantal ringpredikanten ds. De Meijere, ds. Kam de predikanten der Ned. Hervoimde kerk hier, leden van het classicaal bestuur, van den kerkeraad, van het kies-college, ouder lingen en vele notabeien. Aan de groeve werd het woord gevoeld door Ds. Meiners als voorzitter van den kerkeraad, door den beer Vels- Heijn namens het bestuur der Gabrie Mehenschool, door den heer Teeling namens de afdeeliug van den Clir. Nationalen Werkmansbond, door Ds. Gelderman namens de ringbroeders, door Ds. Snethlage als vriend van den ontslapene terwijl door een broeder van den overledene namens de wedu we en kinderen dank werd betuigd voor de betoonde hartelijke belang stelling. Bij het neerlaten der kist in de groeve zong de verzamelde menigte het 9e vers van gezang 130 «Jezus uw verzoenend sterven" bet geen diepen indruk maakte. Dank zij de uitnemende maatregelen door de politie genomen, werd de goede orde geen oogenblik verstoord. Het garnizoen is weder voltallig. De bataljons infanterie keerden Woens dagavond per extratreiuen van uit Arnhem terug. Het le bataljon met den Staf arriveerde te half acht, het 4e bataljon eerst des nachts te half een. De Veld'' reed van het manoeuvre terrein bij Oud-Reemst huiswaarts en kwam omstreeks half negen thuis. Het escadron huzaren keerde pas Donderdag terug, om de paardjes niet te veel te vermoeien. De miliciens der lichting 1902 bij het 5e regiment infanterie ver trokken heden allen met groot verlof. De majoor der artillerie L. Baron van Hogendorp, wordt 1 Oc tober overgeplaatst van den Helder naar hier. De le luitenant G. Doorman van het le reg. veld-aitwordt 16 October gedetacheerd te Delft bij de constructie-werkplaatsen. Tot adelborst le kl. is benoemd de adelborst 2e kl. le afd. bij het Kon. Instituut voor de marine R. L. E. de Bruijn. Door de stafmuziek van hel 5e Reg. Inf. onder directie van de heer G. Bikkers, zal Zondag 15 Sept. een concert worden gegeven op liet terras van «Amicitia" met het vol gend programma: 1. Drei Kaiser, marseh, Weissen- born2. Ouverture Le Cheval de Bronze, Auber3. In lanschiger Nacht, wals, Ziehrer4. Grande fan- taisie s. d. m. de l'opéra Guillaume Tell, Rossini5. Ouverture »Em Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien, Suppé6. Wilhelm's Krönung, Kontsky7. a. Egyptischer Marsch, Strauss, b. Rendez-vous, Aletter 8. Hommage a Meijerbeer, Seidel. Het Bestuur der vereeniging «Handel en Nijverheid" bezocht j.l. Donderdag de tentoonstelling van ambachtswerktuigen in het Paleis voor Volksvlijt de Amsterdam. Het tweede elftal der II. V. C. van hier zal Zondag te Utrecht een voetbalwedstrijd houden met heteeiste van Velox. Volgens gerucht zal de Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij nabij «Bok hoven", aan den overweg der Soes- terweg, een halte maken. Jhr. J. W. A. Barchman Wuij- tiers is bij Kon. Besl. herbenoemd tot burgemeester van Amersfoort. Voor de afdeeiing Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij zullen in den a.s. winter in een openbare vergadering optreden: mevr. Roland Holst en mr. P. J. Toelstra. Dinsdagnacht omstreeks één uur werd in eeu goederenwagen aan het station alhier een jongen gevonden die opgaf thuis te behooren in Am sterdam. Nactat hij door de politie was medegenomen naar het bureau, vertelde hij dat hij Maandagmiddag met een kameraad in de rietlanden bij Amsterdam in een goederentrein was gekropen, waarmee zij zijn ge reisd naar Apeldoorn. Na aldaar eenige oogenblikken op het perron vertoefd te hebben wilden zij met den volgenden goederentrein weer te ruggaan. Bij hun poging om in den trein te komen moet de kameraad gevallen zijn en onder den trein zijn geraakt, waarbij hem zijn beenen zijn afgereden. De andere zwerveling is Woensdag morgen door de politie naar zijn ouderlijke woning teruggebracht. Opgepast! Wat er tegenwoordig al niet uit gedacht wordt! Een nieuw stui verstukje even op de tramrails gelegd den moter er over heen, en de ge daanteverwisseling doet na eenig bijwerken aan een kwartje denken, vooral bij schemerdonker. Eenieder zij dus op zijne hoede voor dergelijke praktijken. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 15 Sept. geregeld als volgt: Evang. Lutli. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. P. Gediking, Em.-pred. te Leiden. Rcnionstrantsche kerk. Voorm. 101', uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren coli. Tbeol. Fac. V.-U. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/» uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte tbeol. facuit. der Vr. Universiteit. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer H. van Schothorst van Lunteren. 's Av. 5 uur, de Heer H. van Schot horst. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 95/» uur. Godsdienstoefening. sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 383ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 11 en 12 Sept. 1907. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtwebek te Amersfoort Breedestraat 22) zijn aan dé navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 16083. Prijzen van f 65. 958. 2353. 3105. 5472. 10803. 11418. 11430. 14930. 16062. 16081. 16096. 16101. 16107. 16713 en 16730. Te zamen 16 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 23—26 Sept., 1—4,7—10 en 14—180 ct. 1907, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de pre mie van f3000 voor bet laatst uitge trokken lot, de navolgende prijzen: I van fÏOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van flO.000, 1 van f5000. 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Hoogland. Door den Directeur- generaal der Posterijen is benoemd tot brievengaarder van het alhier op te richten Hulpkantoor der Posterijen de heer W. Renkers. Maandag 16 September wordt het kantoor geopend voorloopig ten huize van den heer A. van de Kooij. Over eenigen tijd zal het worden overgebracht naar bet huis, dat de heer Renkers laat bouwen naast het Gemeentehuis. Een belangrijke verbetering is bij de nieuwe regeling aangebracht voor de bewoners van het Veen, waar nu ook een bus wordt geplaatst. Men schrijft ons uit Woudenberg: 1 September j I. was het 12'/, jaar ge leden, dat bét flarmoniekorps «Fidelio" werd opgericht. Deze gebeurtenis mocht niet on gemerkt voorbijgaan, want «onze Har monie" is flink op weg een «kranig" korps te worden. In den koiten lijd van haar bestaan heeft zij dit be wezen, want reeds sieren twoe zilve ren medailles haar vaandel, welke door de Harmonie zijn behaald te Hilversum en te Zeist. Reeds Zaterdag werd aan de Har monie, namens vele begunstigers, door den heer Lagerwey, notaris al hier, een lauwerkrans aangeboden, als blijk van ingenomenheid met de behaalde overwinningen. Maandag werd het 12'/, jarig be staan van «Fidelio" herdacht, en het heeft haar daarbij niet aan blijken van belangstelling ontbroken. Nadat door de feestvierende ver eeniging een bezoek aan den Huize «Geerestein" was gebracht, werd haar in de versierde muziektent aan de Poort door haren beschermheer, den heer J. B. de Beaufort, oud burge meester van Woudenberg, eene groote zilveren herinnerings-medaille aange boden waarna een rondgang door het dorp werd gemaakt, waar de leden der vereeniging en enkele be gunstigers de vlag hadden uitgesto ken. Na den terugkeer in de muziek tent werden een viei tal stukken door de vereeniging ten gehoore gebracht welke door een groote menigte met belangstelling werden aangehoord. Hiermede was het openbare gedeelte der feestviering voorbij, en werd het feest in het lokaal «de Harmonie" voortgezet. In deze bijeenkomst toonde de vereeniging hare erkentelijkheid aan den directeur den heer Stoelzer, sedert ongeveer vier jaren dirigent, voor de uitmuntende leiding. Zij bood hem als blijk van hoog achting en waardeering een zilveren inktstel aan, dat door den heer Stoetzer met dank werd aanvaard en hem zeker nog lang zal herinneren aan de aangename verstandhouding, welke in «Fidelio" bestaat tusschen direc teur en leden. Moge dit nog lang zoo blijven Hulpvaardig. Bij een militaire wandelrit van een afdeeiing cavalerie, geraakte een paard van een brigadier zwaar kreupel. Op den strand-boulevard bleef de brigadier achter, stapte af, en onder zocht den voet om de oorzaak van het gebrek op te sporen. Het paard bleef daarbij niet stilstaan, zoodat de brigadier geen gemakkelijk werk had. Toen kwam er een net gekleed heer, die den brigadier aanbood het paard bij den kop vast te houden, terwijl hij dan beter den voet kon onderzoeken. Het euvel was weldra gevondeneen keisteentje was tusschen de hoef en het hoefijzer gedrongen en zoo de oorzaak van de kreupel heid. Terwijl de brigadier nog steeds bezig was het keitje le verwijderen voegde een luitenant van het regi ment zich bij den achtergebleven militair, doch zoodra had hij den burgerheer opgemerkt, die nog steeds geduldig het paard bij den teugel had, of bij maakte bet saluut gebruikelijk voor een generaal en groette beleefd met een: «Dag, Excellentie!" De brigadier stond nu verbluft te kijken, de burger die hem den dienst had bewezen, was... de oud-minister van oorlog, generaal Staal. (»N. C.") llooge graanprijzen! De prijzen voor graan, vooral voor rogge en gerst, blijven nog steeds stijgen. Bovendien is het aanbod van deze artikelen zeer gering, wat in dezen tijd van het jaar des te meer moet verwonderen, daar na den oogst het aanbod 't grootst is. Amerika koopt bijna dagelijks zijn ladingen, die in September en October moeten verscheept worden, weer terug en dat tegen zeer hooge prijzen. De stapelplaats voor Nederland, Rotterdam, is op dit oogenblik slecht voorzien, zoodat de consument de hooge prijzen zal moeten betalen. Over 't algemeen en vooral op de Zuid-Hollandsche eilanden, levert het graan een mooi gewas, zoodat dit alles bij elkaar genomen, voor den landbouwer een mooi buitenkansje is. BURGERLIJKE STANDEN, Amersfoort. van 5 tot 12 September 1907. Geboren: Johanna Engelina, d. van Jan Admiraal en Antje Kuiper. Gerardus

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2