BUITENLAND. GEMEENTERAAD. Plaatselijk Nieuws. van 300 franken of gedeelte van 300 franken waarde een recht van verzekering van a. 2'/i cent voor België; b. 5 cent voor Duitschland, alsmede voor de landen, waarmede Nederland rechtstreeks over zee eene postge- meenschap onderhoudt, bij verzending langs dien rechtstreekschen zeeweg en c. al de overige landen van zoo veel maal '2'/j cent als het aantal landen bedraagt, waarover het ver voer zich uitstrekteen en ander onverminderd een afzonderlijk recht van 5 cent voor elk bedrag van 300 franken of gedeelte van 300 franken aangegeven waarde, voor het vervoer over zee verschuldigd aan elk land, hetwelk dit recht in het betrokken vervoer heft; 2o. aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn antwoord-coupons, tegen den prijs van 14 cent per stuk, welke in de landen, die zich hebben bereid verklaard of zich nader be reid verklaren aan dezen dienst deel te nemen kunnen worden ingewisseld tegen een frankeerzegel van25centimen of de daarmede overeenkomstige waarde in de munt van het land, waar de inwisseling wordt gevraagd. Antwoord-coupons in de andere, aan deze dienst deelnemende landen uitgegeven, zijn bij de bovengenoemde kantoren inwisselbaar tegen een fran keerzegel van 12'/i cent. Op de kantoren der posterijen kunnen omtrent de nieuwe bepalingen betredende het internationaal post verkeer nadere inlichtingen worden verkregen. (St. Cf.) Te Baarn beeft Zaterdag de Heer W. J. Voorthuijsen onder veel blijken van belangstelling herdacht, dat hij 25 jaren geleden benoemd werd tot gemeente-geneesheer aldaar. H. M. de Koningin-Moeder zal den 14 October uit Soestdijk naar het buitenland vertrekken. Met de gewone formaliteiten is in de Londensche Gildenhal de Lord Mayor van Londen voor het volgend jaar gekozen. Niettegenstaande volgens het Middeneeuwscb gebruik de ostads- omroeper" iedereen die geen «alder- man" was, gebood de zaal te verlaten op strafle van gevangenis, was toch de zaal overvol met gewone burgers en waren de galerijen dicht bezet door dames. Met algemeene stemmen werd Sir John Charles Bell tot Lord Mayor gekozen. Behalve de officieele vragen, die den nieuwen Lord Mayor reeds sinds eeuwen gesteld worden, werd er ditmaal bijgevraagd of de function- naris bereid was »te trachten iets te doen, om de mensrhen op 's Konings wegen te beschetmen tegen het gevaar van automobielen." Sir John Bell is sinds het jaar 1882 in het Londensch stadsbestuur werk zaam. In de handelswereld is hij be kend als directeur van een reusachtige bierbrouwerij, tot welker bloei hij veel heeft bijgedragen. De Times bevat een lang en heftig artikel over de Vredesconfe rentie, getiteld: »De huichelarij in Den Haag." Het blad is woedend dat bet voorstel van Engeland over de mijnen niet is aangenomen. Als het op woorden aankomt, zegt de Times is men humaan genoeg, maar wanneer er wat gedaan moet worden, dan komt er niets voor den dag. Het is in den Russiscb-Japanschen oorlog genoegzaam bewezen, hoe gevaarlijk die mijnen waren voor neutraleschepen. Men verbood wel het werpen van ontplofbare stoffen uit luchtschepen hoewel het gevaar daarvoor nog maar heel gering was, daar deze vaartuigen nog in slaat van wording zijn, ter wijl op hetzelfde neerkomt, en wat een bestaand groot gevaar is, toe laat. Ter gisterenmiddag gehouden raads zitting waren alle leden aanwezig (Dr. Hagedoorn kwam tijdens de ver gadering). Als gewoonlijk werden de notulen, zooals die voor de leden ter inzage hadden gelegen, onveranderd goed gekeurd. Als eerste der ingekomen stukken noemde de voorzitter Jhr. Barchman Wuytiers bet Kon. Besluit bevattende zijne herbenoeming als burgemeester der gemeente en eene kennisgeving van den Commissaris der Koningin met de mededeeling dat de herbe noemde in zijne handen den eed had afgelegd op 21 September jl. Zulks geeft de wethouder Visser aanleiding om namens de overige raadsleden te getuigen dat de her benoeming van den burgemeester met vreugde is begroet, hem dank te zeg gen voor hetgeen hij reeds in het belang der gemeente heeft verricht en tevens den wonsch uit te spreken, dat het den burgemeester gegeven moge zijn om al de plannen die bij heeft voor de toekomst onder hoo- geren zegen tot stand te zien komen, (applaus). De voorzitter dankt daarop den heer Visser voor zijne waardeerende woorden en de raadsleden voor hunne instemming daarmede. Spr. zegt er prijs op te stellen te verklaren dat het vertrouwen en de steun van den gemeenteraad, van den secretaris en van de hoofden van takken van dienst en verdere gemeenteambtenaren, hem in steeds ruimer mate geschonken hem tot dankbaarheid hebben gestemd. Het zesjarig tijdperk van zijn bur gemeesterschap dezer gemeente rekent spr. tot de meest gelukkige jaren van zijn dertigjarigen ambtenaarsloopbaan. Hij beveelt zich verder in aller vriend schap aan en eindigt met den wensch gezamenlijk nog veel tot heil en zegen van Amersfoort tot stand te mogen brengen (applaus). Voorts waren o.m. ingekomen Een schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat zij tvenschen over te gaan tot reorganisatie van de salarisregeling van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger der gemeente Amersfoort. Zij zouden het salaris van den Burgemeester willen brengen op f 3000 en dat van den Secretaris en Ontvanger onveranderd laten en noodigen den Gemeenteraad uit een desbetreffend voorstel te doen. De goedkeuring van Ged. Statpn betreffende de aankoop van het land goed sBirkhoven". Een besluit van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de veranderde bouwverordening. Het rapport van de Raadscommissie in zake de Hoogere Burgerschool luidende als volgt: Amersfoort, 21 Sept. 1907. In Uw vergadering d° 30 April 1907 werd, nadat mededeeling was gedaan van een schrijven van Burge meester en Wethouders d° 12 April j.l. afdeeling I no. 594, houdende inlichtingen betreffende de Hoogere Burgerschool, door den voorzitter voorgesteld en door den Raad beslo ten tot het benoemen van eene com missie tot het instellen van een onder zoek omtrent de wenschelijkheid van de ten opzichte der Hoogere Burger school te neman maatregelen. De Commissie uit Uw midden door den voorzitter daartoe aangewezen, heeft ir. hare eerste bijeenkomst besloten De moeilijkheden, tegen welke Burgemeester en Wethouders maat regelen genomen hadden, als afgedaan te beschouwen. Te trachten zich een algemeen oordeel omtrent de school te vormen, door het hooien van leeraren, direc teur, inspecteur op het Onderwijs, Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs en Burgemeester en Wethouders. Aan het eind van onze taak, aan biedende de notulen van de vergade ringen, hebben wij de eer U als onze meening te doen kennen le. dat 'de algemeene toestand gun stig en van dien aard is, dat het nemen van bijzondere maatregelen in geen enkel opzicht noodig of gewettigd zoude zijn; 2e. dat de Commissie verwacht dat de minder juiste verhoudingen, die hebben bestaan, geacht kunnen wor- tot het verleden te behooren en dat ieder, der, bij deze zoo belangrijke inrichting betrokkenen, zal streven naar goede verstandhouding en naar de be hartiging van de belangen der Hoogeie Burgerschool. 3e. dat de Commissie vermeent dat herziening van de betrekkelijk dit onderwijs bestaande reglementen, en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten biertoe krachtig kan bijdragen, zoodat zij vertrouwt dat Burgemeester en Wethouders be reid zullen zijn, spoedig daartoe de noodige voorstellen te doen. De Raadscommissie voornoemd, De Voorzitter w.g. J. HEYL1GERS. De Secretaris, wg. J. K. UE BEAUFORT. Nog zijn ingekomen de plannen en teekeningen voor een nieuw school gebouw voor de Industrie- en Huis houdschool. Ingekomen is voortseen adres van de agenfen van Politie om her ziening van de pensioenregeling, het gratis verstrekken van geneesmiddelen, verhooging van het salaris van de agenten 2e klasse enz. Een adres van den Ned. Schilders- gezellenbond om te verbieden het ge bruik van loodwithoudende verfstoffen bij gemeentewerken. Voorgesteld wordt dit ter afdoening te stellen in handen van B. en W. De heer Gerritsen meent dat dit adres naar de desbetreffende commissie behoort te worden ge zonden. De heer Jorissen acht het in het belang der gezondheid, dat dergelijke verfstoffen worden verboden en wil het adres stellen in handen van B. en W. om praedvies. De Voorzitter kan zich hiermede vereenigen. Aan de orde komt punt 1 der agenda. Overeenkomstig bet voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt de Gemeenterekening over 1906 vast gesteld tol een bedrag van f 645173.99s in ontvangsten en f585812.95s in uit gaven, sluitend alzoo met een batig saldo van 563ö0,04. De rekening van het Burgerl. Armbestuur wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f12196 93. De rekening van het Stratenfonds over 1906 wordt vastgesteld in ont vangst op f3250 50 en in uitgaaf op f3146 39; met een batig slot dus van 110.11. De rekening van het Burgerwees huis over 1900 wordt vastgesteld in ontvangst op f 14896.90 en in uitgaat op f 10320.83®, met een balig slot dus van f4577.065. Tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool wordt daarop voor het tijdpeik van 1 October 1907 tot '1 Januari 1908 met alge meene stemmen benoemd de heer M. H. Flotbuis. Tot tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool werden benoemd voor de Nederlandsche taal E. 11. Boytenhuis; voor Natuurkunde F. Faber; voor Wiskunde A. A Verburg; voor lijn- teekenen C. van Ouwerkerk en A. de Jong; voor handteeken 11. Mooijen Jr. Tot onderwijzer aan de operib Jongensschool 'le soort (vacature R. K. Aardema) benoemd de Raad de heer A. Rusma uit Winterswijk. Tot ondei wijzer aan de school 2e soort in de Hellestraat wordt benoemd de beer H. Bouman uit Nijkerk en tot onderwijzer aan de opetib. lagere school 3e soort aan de Beekstraat de heer J. H. Rademaker uit Castricum. Tot onderwijzeres aan de meisjes school benoemd de Raad mej. G. van 'tSlot te Arnhem. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen voor personeel, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool, en tot be schikking over een gedeelte van het saldo dienst 1906 en tot overbrenging daarvan naar den dienst 1907, werden z. h. st. goedgekeurd. Bij het nu volgend voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der geldmiddelen vari de gasfabriek, tot beschikking van een deel van bet saldo over 1906 en tol wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van «Birkhoven," zegt de heer Gerritsen, alhoewel hulde brengende aan den steller van dit stuk voor de duidelijke wijze waarop hij een over zicht heeft gegeven, met het voorstel niet te kunnen meegaan. Belasting- verhooging binnen korten tijd zal er het gevolg van zijn. Spr. wil, daar het landgoed voornamelijk ten bate van het nageslacht is aangekocht, daarom eene leening met de kleinste aflossing. De heer Jorissen dringt aan op verzending van het voorstel naar de afdeelingen welk voorstel door het Dag. Bestuur overgenomen wordt aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om een teireintje aan het St. Janskerkhof voor den tijd van 25 jaar te verhuren aan A. Pijpers tegen f5.per jaar, wordt z. b. st. goedgekeurd. Op dezelfde wijze wordt goedgekeurd een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verpachting gedurende 25 jaar van een stukje grond onder d-> gemeente Bunschoten aan de mond van den Eem tegen een huurprijs van f5.per jaar. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ondei handsche ver huring van een gpdeelte van het voormalige Schutterij-Magazijn aan A. H. WorfTel, voormalige concierge van het gebouw voor f75 per jaar wordt z li. st. goedgekeurd. Zeven woningen op Rommelenburg worden stilzwijgend onbewoonbaar verklaard en op dezelfde wijze keurt de Raad een verzoek van het College van Regenten van het Burgerweesbuis goed tot wijziging der modellen voor de begrooting en rekening van het Burgerweeshuis. Evenzoo wordt z. h. st. besloten eene subsidie van f40.te geven voor het houden van een cursus tot ontwikkeling van de vakkennis in het behangers-, stoffeerders- en bedde- makersbedrijf. Aan den onderwijzer A. M. van den Broek wordt op zijn verzoek wegens ziekte een verlof van 3 maanden ver leend. Bij de gebruikelijke rondvraag ver krijgt de lieer Veis Hoyn het woord. Spr. zegt dat hoewrl het zijne ge woonte niet is propaganda te maken voor zijne beginselen hij aan het hoofd der gemeente een paar vragen wenscbt te stellen en wel de navolgende: Stellen de bestaande wetten of ver ordeningen den Burgemeester als hoofd der politie in staat de voor de Zondags rust en Zondagsheiliging hinderlijke optochten te keeren? Zoo ja, waarom worden die dan tegenwoordig toege laten Denkt de Burgemeester als hoofd van de politie voortaan daartegen maatregelen te nemen, opdat feest vieringen op Zondag tot particulier terrein beperkt blijven? De voorzitter zegt hierop in de volgende vergadering te zullen ant woorden. Daarna wordt de vergadering klok slag 3 uur gesloten. Amersfoort heeft zijn eerste turn- feest gevierd en wij meenen te mogen constateeren, dat zoowel Amersfoort over de gymnasten als deze over Amersfoort tevreden kunnen zijn. Reeds vroeg in den ochtend trokken groote en kleine troepjes met flinken veerkrachtigen pas of in rijtuigen of trams naar het terrein en weerklonk het vrolijke opwekkende turnerslied langs de straten, sporadisch hier en daar door vlaggen opgevrolijkt. Dank zij de goede zorgen der commissie van voorbereiding zag het terrein er met zijn talrijke vlaggen in alle kleuren, door een zomerschen zon beschenen, recht feestelijk uit. De vereenigingswedstrijden des'ochtends trokken geen al te groot publiek, toch was de tribune aardig bezet. Reeds nu bij de voorgeschreven oefeningen bleek welke flinke krachten er in de verschillende clubs schuilden. Nadat de turners des middags te één uur in de groote zaal der sociëteit „Ver- eeniging" officieel waren ontvangen waar zij door den voorzitter van het Dag. Best. den heer Celosse met een hartelijk woord werden welkom geheeten, welke speech met een even gloedvolle door den heer C. J. G. Mieremet, voorzitter van het Middengewest werd beantwoord, trok men in optocht door de verschillende straten. Deze optocht was op zichzelf ook een wedstrijd daar door den generaal-majoor Petter een lauwerkrans was uitgeloofd voor de club die daarbij het best marcheerde en den kranigsten indruk maakte. De vereeniging T. H. O. R. uit Arnhem, in alle opzichten superieur, was daarvan de gelukkige winster. Het weder, ofschoon een oogenblik dreigend, hield ook des middags zich best en een talrijk publiek genoot van de hier nooit geziene Ordeoefeningen en sterke staaltjes van vlugheid en kracht bij de vrije oefeningen aan den dag gelegd. De nummers touwtrekken en estafetten- loop vielen al bijzonder in den smaak, zoo ook het korfbalspel der dames. Na een kameraadschappelijken maaltijd, waarbij het gebodene na de inspanning zeker uitmuntend zal hebben gesmaakt, had des avonds in „de Vereeniging" de prijsuitdeeling plaats. De voorzitter, de heer Celosse, kon tot zijn spijt hierbij niet tegenwoordig zijn en had daarom den heer J. C. Rolandus Hagedoorn opgedragen de taak van hem over te nemen. Nadat deze uit naam van den voorzitter dank heeft gebracht voor hetgeen Amers foort door de turners heeft genoten, en de heer Mieremet nog een enkel woord heeft gesproken, werden de prijzen toe gekend door den heer J. H. Vis, secretaris der technische commissie, en met een toepasselijk woord overgereikt door den heer Rolandus Hagedoorn. De uitslag der wedstrijden is als volgt: Vereenigingswedstrijd voor Heeren: le prijs zilveren medaille en T. H. O. R. beker D O. O. Utrecht, met 22.90 punten; 2e prijs zilveren medaille, Excelsior, Utrecht, met 22.41 punten; 3e prijs zilveren medaille A. G. V. Almelo, met 20.24 punten; 4e prijs bronzen medaille, Attila, Utrecht, met 20.0S punten. Vereenigingswedstrijd in vrije oefeningen voor dames: le prijs T. H. O. R. te Arnhem met 79 5 puntenAttila, Utrecht, 2e prfis met 73.5 punten; 3e prijs Z. G. V. Zwolle met G9.5 punten. Estafetten-wedloople prijs verguld zilveren medaille: T. H. O. R. Arnhem, in 56 en 1/5 seconde plm. 400 meter; 2e prijs zilveren medaille, Excelsior, Utrecht, in 57 en 3/5 seconden plm. 400 meter; 3e prijs bronzen medaille Z. G. V. Zwolle, in 58 en 1/5 seconde plm. 400 meter. Touwtrekken le prijs verguld zilveren medailla, T. H. O. R. Arnhem; 2e prijs zilveren medaille D. O. O. Utrecht; 3e prijs bronzen medaille, Excelsior, Utrecht. Personeele wedstrijd: le graad: le prijs verg. zilv. medaille, Excelsior, Utrecht no. 15, K. Verhoef met 23.25 punten; le graad 2e prijs, zilveren medaille, D. O. O., Utrecht, no. 26, A. Eras, met 22,5 punten; 2e graad zilveren medaille, Excelsior, Utrecht, no. 72, K. Tap met 23 punten; 3e graad bronzen medaille, A. G. V. Almelo, met 20 punten, (naam niet bekend). Met een geanimeerd bal werd dit wel geslaagde sportfeest besloten. In de afgeloopen nraand Sep tember 1907 werden door de Amers- foortsche Tram wegmaatschappij 7409 betalende passagiers vervoerd en be droeg de opbrengst der passage f547.125: de totale inkomsten belie pen f592.505, de dagkilometer op brengst was f10.935 In dezelfde maand van 1906 waren deze getallen resp. 7646 f 557.S25 f 600.O75 f 11.11. In de Teutstraat werd een binnenbrand ten huize van H. B. ont staan doordat deze in dronkenschap de lamp tegen den grond smeet, door de buren gebluscht. De commies 2e klasse bij de stationsdienst der H. IJ. S. M., M. H. W. Brand is met ingang van 1 October overgeplaatst naar den Haag. Ter vervanging van patrouilles uit het garnizoen zal hier gedurende de kermisweek worden gesurveilleerd door eene brigade marechaussee, bestaande uit eene wachtmeester en 6 manschappeu. Amersfoort is onder den naam van «Voor koningin en Vaderland" weder een nieuwe schietvereeniging rijker geworden. Doel is zich te oefenen in het juist schieten, met buks, cylin- dergeweer en geweer model 95. Tegen den eigenaar van een automobiel die j.l. Zondagavond eenige bij het café «Poort van Cleef" rustig zittende heeren ondersteboven reed, is bij de politie eene klacht ingediend. De heer A. H. J. M. Schellekens klerk le klasse der posterijen en telegrafie ten postkantore alhier wordt met 19 October a s. overgeplaatst naar IJmuiden. In de plaats van den tot kapitein benoemden le luil. W. van der Koogh is tot adjudant van den chef der lie afdeeling van bet le reg. veld-artillerie benoemd de le luit. W. H. E. Vrijdag. De bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren herkomstig van den Hoofdcursus worden den 12 October beëedigd en in functie gesteld. De bij bet gereorganiseerde le regiment veld-artillerie nieuw inge deelde le luitenants W. J. D. Havelaar en J. E. Haitsma Muiier zijn hier in garnizoen aangekomen. Luitenant-kolonel H. Oolgaardt, van het 4e regiment veld-artillerie, is naar zijn nieuw garnizoen, Ede, ver trokken. Eenige oud-leerlingen der Hoo gere Burgerschool boden gisteren den heer G. J. Buys, Directeur dier school, een eikenhouten schrijftafel met stoel aan ter herinnering aan zijn zilveren feest als leeraar. Des avonds werd hem door leerlin gen en oud leerlingen een serenade gebracht. Hel Groene Kruis zal ook dezen winter een cursus doen houden in de verzorging van kraamvrouw en kind. Arts Kamerling zal dien weer leiden. Ten Postkantore zijn voortaan verkrijgbaar antwoord-coupons van 14 cent, welke men in een brief naar hot buitenland sluit als men het ant woord op dien brief vooruit wil be talen. De najaarsschouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan het toezicht, of beheer van burgemeester en wethouders onderworpen, zal worden gehouden op Dinsdag 15 October a.s. en volgende dagen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2