nieuvi Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BAANWACHTER BINNENLAND. iVo. »5. Zaterdag 23 October 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestrnat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Keizerlijk bezoek. Baron Clifford en jhr. Van den Bosch zijn Daar Berlijn vertrokken om met de hofautoriteiten aldaar schikkingen te treffen in verband met het aanstaand keizerlijk bezoek, dat zeer waarschijnlijk zich gedurende twee dagen tusschen Amsterdam en Den Haag zal verdeelen. De Koningin en de Prins worden in het laatst dezer maand uit Dobbin op Het Loo terugverwacht. De twee levensgroote bronzen herten, door Z. K. H. Prins Hendrik op 31 Augustus aan H. M. de Ko ningin geschonken, zijn thans bij den ingang van het Koninklijk Bui tenpark geplaatst op gemetselde voet stukken, ter hoogte van ongeveer 2 Meter. De Engelsche bladen wijden meer of minder lange beschouwingen aan de thans geëindigde Vredesconfe rentie, en over 't algemeen zijn zij het kan ook moeilijk anders over de resultaten niet best te spreken. De «Times" spreekt rondweg van «Het Haagsche fiasco" en zegt dat de «lijkreden" bij de «begrafenis" gehou den, in de ooren dergenen, die ze aanhoorden moeten hebben geklonken als «een spotternij jegens de over ledene". «Is er" vraagt het City-blad, «groo- ter en leerzamer tegenstelling denk baar dan die, tusschen het programma dezer vergadering en hetgeen zij tot stand bracht tenzij de tegenstelling tusschen de positie, die de leden bekleedden en hun daden? Alle plan- Den van beteekenis, met de eenige uilzondering van het plan voor een Internationaal Prijsgerecht, zijn meer of minder handig ter zijde geschoven." Reeds in het begin der samenkomst, vervolgt het blad, hebben bekwame toeschouwers voorspeld dat de Confe rentie weinig goed zou kunnen doen en de vrees geuit dat zij ernstig kwaad zou kunnen stichten en die voorspel ling was gemakkelijk te maken en is door het einde bevestigd. De Confe rentie was voorbestemd te mislukken, omdat het bijeenroepen er van geen rekening hield met de «wet der feiten m. a. w. omdat men uit bet oog verloor dat de souvereine Staten niet gelijk zijnomdat Staten als Engeland, Frankrijk, Duitschland, Japan,Rusland, de Ver. Staten niet willen en Diet kunnen toestaan dat Haiti, Salvador, Turkije, Perzië gelijk recht zouden hebben als zij om wetten te stellen hoe hun vloten, legers, diplomaten, juristen zouden hebben te handelen in de meest ernstige zaken. Maar de Conferentie heeft niet ver geefs gewerkt. Zij is geweest een waarschuwing, en wij menen een vruchtbare waarschuwing, tegen de dwaasheid om toe te geven aan een gevoelsuiting, alleen omdat dat ge voel populair is, zonder rekening te houden met de onvermijdelijke resul taten." En het blad besluit: «De verant woordelijke leiders van dit Rijk dienen zich te onthouden van eenige goed keuring noch van het Prijs-gerecbt- plan, noch van eenig ander voorstel, tenzij na ernstige beschouwingen der verdragen afzonderlijk en als één geheel, zal zijn gebleken dat ratifi catie Engeland's positie zal laten ongerept en zijn macht onaangetast. Evenals op de vorige Conferentie teekende onze gedelegeerden slechts het eind-protocol en zulks laat de handen der Regeering nog vrij." William Stead, die in de «Tribune" een lang artikel aan de Conferentie wijdt, is evenmin voldaan, doch ziet althans lichtpunten. Een ongezien succes noemt hij het, dat de Conferentie was een Parlement van het geheel menschelijk ras, want nu alle Latijnsch-Amerikaansche Staten ook vertegenwoordigd waren, is de gezichtseinder verruimd. Bovendien is gebleken dat mannen van ver schillende rassen, godsdiensten, op vattingen, vier maanden lang ernstige quaesties kunnen bespreken zonder ook maar een enkele maal hun zelf- beheersching te verliezen, terwijl een derde groot voordeel was dat men de inzichten der tegenstanders leerde kennen en de meeningen kon hooren van de meest hoogstaande mannen in de wereld. «Wij zijn samen ge weest als broeders," zegt Stead. «Maar," zegt hij verder, «als geheel beschouwd is de Conferentie een groot document, 33 artikelen meer bevat tende dan de voorgangster doch of schoon misschien van groote betee kenis voor den jurist en een uitvoerige gids voor internationale arbitrage, is er niets in waarop door de mannen der vredesbeweging zegevierend kan worden gewezen als een bewijs van voorwaarts schrijden van hun idealen." De beteekenis van het prijs-gerecht ter zee acht de heer Stead niet te onderschatten, omdat het de eerste poging is een internationale rechtbank te scheppen op blijvenden grondslag met rechtskundigen bevoegdheid, waarop beroep mogelijk is van de hoogste rechtbanken der naties, die het verdrag teekenden, en omdat den ouden stelregel «inter arma silent leges", een gevoelige slag is toege bracht. Nieuw Posttarief. Gelijk te verwachten was, heeft de Regeering het noodig geacht dat het gewicht van een enkelen brief, dat voor het internationaal verkeer van 15 tot 20 gram is verhoogd, ook voor het binnenlandsch verkeer op 20 gram moet worden gesteld. Daartoe is dan ook thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat echter eerst op een nader te bepalen tijdstip in werking zal treden. Bij dat ontwerp wordt, behalve een nadere omschrijving van de eiscben, waaraan poststukken moeten voldoen, nog voorgesteld voor lokaal-verkeer briefkaarten van l'/i cent (binnen den kring van een postkantoor) in te voe ren en ook het porto voor nieuws bladen en gedrukte stukken te ver lagen. De nieuwe bepalingen luiden vol gens het ontwerp aldus Omschrijving. Gedrukte stukken «alle op papier, perkament of andere soortgelijke stoffen, door middel van boek-, plaat-, steen- of lichtdruk vermenigvuldigde stukken en die welke, hoewel op andere wijze vermenigvuldigd, door Ons met gedrukte stukken zullen worden gelijkgesteld Nieuwsbladen «de gedrukte stuk ken, welke ten minste eenmaal per maand verschijnen als courant of tijdschrift Bijvoegsel«bet vervolg van een nieuwsblad, namelijk dat gedeelte, waarvoor het gewone formaat van het blad geen genoegzame ruimte aanbiedt, doch dat overigens, hoewel op een afzonderlijk vel gedrukt, in aard en strekking met dat blad over eenstemt en daarvan kennelijk een wezenlijk deel uitmaakt, en niet afzonderlijk verkrijgbaar wordt gesteld of voor afzondei lijke verspreiding bestemd is Monsters: «monsters of stalen van koopwaren en modellen, op zichzelf geen handelswaarde bezittende en uitsluitend moetende dienen om over de waar of de soort te kunnen oor- deelen". Briefport. «Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief kaart 2'/> cent voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent boven 20 tot en met 200 gram 10 cent boven 200 tot en met 500 gram 15 cent; en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cent daarboven; be-, houdens dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of bulpposikan- toor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart l'/i cent; voor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 200 gram 5 cent. Voor de toepassing van het bij het vorig lid bedoelde tarief, kan door onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, worden bepaald, dat twee aan elkander grenzende kringen van post- en hulppostkantoren geacht worden één kring te vormen, bijaldien daartoe bijzondere aanleiding bestaat. Heeft er geene vooruitbetaling plaats gehad, dan wordt bet althans volgens bovenstaand tarief van den geadres seerde te heffen port, behoudens bet bepaalde bij het volgend artikel, voor elke briefkaart met twee en een hal ven cent, voor eiken anderen brief met vijf cent verhoogd. Hetzelfde verhoogde port wordt toegepast bij ontoereikende frankee- ring, doch na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels. Gedrukte stukken. Het port der gedrukte stukken be draagt Voor een gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram 12'/i cent boven 750 tot en niet 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2'/» cent daarboven." Nieuwsbladen. Art. 6 van voormelde wet wordt gelezen als volgt «Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsel, bedraagt per nornmer of exemplaar van een gewicht van niet meer dan 50 gram cent; DOOR DOERI T1NGGI. 15) Na een gerusten slaap sloeg de zieke laat in den nacht met meer bewustzijn de oogen weder open met. groote verwondering zag hij zich in eene geheel vreemde omgevingdui delijk was het hem, dat hij zich bevond in het huis van eenvoudige menschen. Zich een weinig bewegende, hoorde hij eene zachte, melodieuse stem hem vragen: «Is u wakker mijnheer? Kan ik u soms even helpen?" «Ja, ben ik wakker, of droom ik? Waar ben ik toch en wat is er met mij gebeurd?" »U moet kalm zijn mijnheer! Zie, dat u weer een poosje slaapt. hebt een spoor wegongeluk gehad en zijt hier bij ons bin nengebracht; wij zqllen u met zorg oppassen." Nadat zij den zieke het geneesmiddel had ingegeven, hetwelk fzij den patient moest toedienen, zoodra hij uit zijne bewusteloos heid was ontwaakt, ging de oude heer weer kalm liggen, met half geopende oogen het meisje aanstarende, dat voor zijn bed rustig in een boek zat te lezen. Eindelijk kreeg hij eenig besef van het geen er met hem was voorgevallenhij her innerde zich het gebeurde met den brand stichter te Geuldamme, de reis naar Adrecht en den vreeselijken schok in den spoortrein. De pijn in de horst, welke hij nu hevig be gon te gevoelen, deed hem begrijpen in welk een hoogst gevaarlijken toestand hij zich moest bevinden. Nadat Mevrouw De Berkeelen een paar uren gerust had, kwam zij weder in de zieken kamer en hoorde tot haar innige blijdschap van Cornelia, dat haar echtgenoot uit zijne verdooving was ontwaakt en zich nu vrij wel gevoelde. De zieke sloeg even de oogen open en toen hij zijne vrouw herkende, deed het hem goed haar hier te zien; dat bewijs van hare genegenheid had hij ook wel verwacht. In den loop van den dag met zijne echt- genoote alleen zijnde en zich vrij wel ge voelende om te spreken, vroeg hij haar, bij wie zij toch waren, en wie dat lieve, zorgzame meisje toch was, dat zoo dikwijls aan zijn bed was en hem zoo zorgvuldig in alles hielp. Zijne vrouw echter, die het beter dacht, haar man niet te bekennen, dat hij zich bevond in het huis van den verachten Heermans, antwoordde gemaakt onverschillig. «O, wij zijn hier in het huis van arme, doch brave, beste menschen; ik geloof dat de man spoorwegwerker of zoo iets is en het lieve meisje, want lief en goed is zij, is zijne dochter". «Zij maakt een bijzonder goeden indruk op mijjammer is het, dat zij in zoo'n ar moedige omgeving geboren is en daarin moet leven; zij gelijkt meer op eene jonge dame, dan op een arbeiderskind. Vind je ook niet vrouw? «Kom, spreek daar nu niet meer over. Later, als ge geheel beter zijt, zullen wij het nog wel eens over deze goede menschen hebben." Onder de hulp van zijne vrouw en het jonge meisje was De Berkeelen reeds zoover in beterschap gevorderd, dat hij na verloop van een paar dagen, zonder vrees voor weder- instorting, naar Adrecht vervoerd kon worden waar hij in de meer gemak aanbiedende woning van den heer Van den Iloogstraete en in de onmiddelijke nabijheid van den geneesheer uit den aard der zaak beter ver pleegd kon worden, dan in de kleine baan wachterswoning. Den dag voor het vervoer van den ouden rechter commissaris naar de woning van zijn vriend, was Otto van zijne reis naar het buitenland in Nederland teruggekomen en had zich dadelijk gehaast offl. te Adrecht te komen, waar hij nog in den namiddag aan kwam. Hier werd hij tot zijne blijdschap over den toestand zijns vaders gerustgesteld alle gevaar was geweken; alleen '.zou de zieke zich nog langen tijd zwak blijven ge voelen en zich voortdurend in acht moeten nemen. Tot zijne groote verbazing en ont roering vernam hij ook van zijns vaders vriend, dat de zieke verpleegd werd in het huis van zijne geliefde, van den ouden Heer mans waar Otto's moeder zich nu ook be vond, en dat de zieke reeds zooveel beter was geworden, dat men verwachtte, dat hij reeds binnen enkele dagen naar Adrecht overgebracht zou kunnen worden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1