HOE JAMMER! Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Wat de weiden toekomt! boven 50 tot en met 150 gram 1 cent, eD voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram */i cent daarboven". RECLAME. Mej. Roodnat van den Berff, ond 45 jaren, van Rijndwarsstraat, 3, Rotterdam, heeft gedu rende 5 jaren aan de maag geleden. Hoe jam mer dat zij niet bij het begin harer ziekte de Pink Pillen heeft gebruikt, zij zou vijf jaren minder geleden hebben, en vijf jaren lijden tel len dubbel in het leven van een vrouw. Mej. Roodnat. (Cl. WV: Bleuze Rotterdam. „Ik heb, schriift zij, gedurende ruim vijfjaren vreeselijfc aan ae maag gleden. Yooral nad ik voor en na de maaltijden, krampen en brandin gen die mij hevige p&ien veroorzaakten. Ik moestJ zeer op mijn vjRdsel letten zoo ik niet te erg wilde lijden, en^eer weinig eten. Ik heb heel Jrat middelen begfoefd, maar zonder eenige voldoening, en ik btfi zeker dat ik nog zou lijden, indien men igfj niet de Pink Pillen had aanbevolen.v Deze gillen hebben verscheidene personen dia ik kefe genezen. Men heeft mij er zooveel goedr van gezegd dat ik ze op mijn beurt ben-i gaan gebruiken. De Pink Pillen hebben hct£ meeste goed aan mijn maag gedaan, die zij heoben versterkt en opgewekt, zij hebben mij eefl uitmuntende spijsvertering bezorgd. EnJ ni& ben ik gezonder dan ik ooit geweest benJ? De ongelukkigen die aan de maag lijden nuft- teif de Pink Riffen-^gebruiken, zij zullen hijnfce soihbere urenfin vTontyke uren veranderen,Jrant niets doet Jbti leven zpo duister inzien ap het lijdfcn aanb een slechte Spijsvertering earmaag- pijnen. Dè Pink Pillen Vin ook ono^j*boffen tegén bloedarmoede, bleekzulmt, algemene zwakte rheiunjffiiiek, scheele hoofdpi^L zenuwpijnen, on regelmatigheden. r Pr\js t 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. J.l. Zaterdagavond gaf de heer G. J. Buys, directeur der H. B. School, naar aanleiding van zijn onlangs ge vierd 25-jarig jubileum aan die school, een fuifavond waarop leeraren, oud leerlingen en leerlingen genoodigd waren. Ofschoon het niet gebruikelijk is van een besloten partij in bet publiek gewag te maken, willen wij voor dit maal op dien regel eens een uit zondering maken en dit wel om een bijzondere reden. De H. B. S. is n.l den laatsten tijd nog al eens besproken en een commissie uit den gemeenteraad werd zelfs noodig geacht om te onderzoeken of alles er wel precies was zooals het behoorde. De bevinding dier beereti deelden wij reeds in ons vorig nummer mede, doch nu kunnen wij, naar aanleiding van bet Zaterdagavond gevierd en gehouden geheel zelfstandig verklaren dat de toestand aan de H. B. S. goed moet zijn. Waar eene verstandhoudingtusschen directeur, leeraren en leerlingen heerscht als waarvan wij getuige mochten zijn, daar kan een enkel6 lastering geen kwaad aanrichten. Van hoeveel waardeering, toegenegenheid en dankbaarheid getuigde niet de toespraken, achtereenvolgens door de heeren J. H. 'Rolandus Hagedoorn namens de oud-leerlingen en door den heer IJ*. D. Best tot den jubilaris gericht. Met hoeveel bonhomie werden niet de/leuk rake zetten uit de geestig ondeugende revue door de verschillende delinquenten verdragen. Zooiets mag en kan aan onze school gebeuren, hoorden wij een leeraar verzekeren, en waar zooiets kan plaats vinden daar heerscht een geest van wederzijds vertrouwen van geheel zich geven, die het onderwijs daar genoten, beslist ten goede moet komen. Hartelijkheid en vereering spraken uit schier al hetgeen gepresteerd werd. Deze avond moet dan ook zoowel voor den jubilaris als voor hen die het voorrecht genoten ze te mogen meemaken een onvergetelijke zijn. Was het bij zulk een stemming wel een wonder dat men van geen scheiden wist en dat bet bal, na af loop van het zeer gevarieerd, keurig uitgevoerd programma gegeven, tot in den vroegen ochtend werd voort gezet? Volgens de verslagen der afdee- lingsvergaderingen van den gemeente raad bestaal er verdeeldheid omtrent het voorstel tot vei hooging der jaar wedde van den commissaris van politie. Omtrent de verhooging der jaar wedde van den havenmeester is men gunstiger gezind. De klokkenist zal eveneens wel geen verhooging krijgen daar de noodzakelijkheid van het bespelen van het carillon op Maandagochtend niet wordt ingezien. De vereenigingen tegen drankmis bruik zullen zich waarschijnlijk met f 100 in plaats van f310 moeten tevreden stellen, terwijl de vereeniging voor gemeentebelangen waarschijnlijk een subsidie krijgt van f25. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der geld middelen van de gasfabriek in verband met de aankoop van «Birklioven" gaf in verband met het voorstel Gerritsen »het aangaan eener leening" aanleiding tot veel discussie. Ten slotte verklaarde zich echter in beide afdeelingen de overgroote meerderheid vóór het voorstel van hel Dagelijks Bestuur. Wat betreft de verhooging der jaarwedden van Onderwijs is men algemeen van oordeel dat het regee- nngsvoorstel omtrent de regeling dier jaarwedden moet worden afge wacht. Wel is men genegen eene verhooging voor de taalacten toe te staan. Bij de algemeene beschouwin gen aangaande de begrooting voor 1908 werden geen bijzonder belang rijke opmerkingen gemaakt. De gewezen notaris AN. J. V 'den '1 Juli door de Rechtbank te Utrecht wegens verduistering ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf met aftrek van negen maanden pre ventieve hechtenis, heeft gratie ge vraagd. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot ritmeester bij het wapen der ca valerie: a. gerekend van 2 Juli 1907, de eerste-luit. op non-activiteit A. Simons, van bet wapende eerste-luit. H. W. K. Vertholen de Salve de Brune- ton en jhr. T. H. Röell, beiden van het wapen, eerstgenoemde op non activiteit ter zake van tijdelijke onge steldheid, laatstgenoemde gedetacheerd bij het leger in Ned -Indië; bij bet 4de reg. huzaren, de eerste-luit. A. W. E. Gelderman, van het 3de reg. huzaren. Aan den generaal-majoor A. J. Vetter, commandant derde divisie infanterie, en aan den kapitein van den generalen staf C. J. Pické, adjunct- cbef van den staf der 3e divisie infanterie, is de vergunning verleend tot het aannemen en dragen, onder scheidenlijk van ridder 2de klasse der Orde van den Rooden Adelaar met de Ster en van ridder 3de klasse in de Pruisische Kroonorde, hun door Z M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Luitenant L. Roelfsema wordt van het eskadron ordonnansen over geplaatst naar het 4e regiment hu zaren, te Deventer. Het vierjarige dochtertje van den heer D. viel Maandagmiddag al spelende in de Schimmelpenninck- kade. Op het geschreeuw vau een kameraadje, kwamen spoedig eenige darnes. sanloopen, van welke er echter geene zich te water durfde begeven. Gelukkig daagde op haar gegil een schipper op, die de kleine drenkeling welke op de kleertjes dreef, weldra op het droge bracht en aan de ont stelde moeder teruggaf. QuickP. W. 6—0. Onder begunstiging van prachtig weer had bovengenoemde wedstrijd plaats. Quick speelt eerst tegen wind in hetgeen niet belet dat ze voor rust 3 maal weet te doelpunten, twee maal door den middenvoor en een maal door den rechtbuiten. Na rust met wind in den rug spelende is Quick overwegend sterker en weet nog 3 keer 't net te vinden en wel door den rechtsbinnen, linksbinnen en middenvoor. P. W. breekt wel een enkele maal door, maar alles stuit op de hechte verdediging van Quick. Zoo won Quick vrij onverwacht met 60 en veroverde hiermede tevens de le plaats op 't ranglijstje. De bekende Fritz Reuter reci- tator, Max Kuntze uit Mecklenburg zal binnenkort in ons land eenige voordrachtavonden houden. Max Kunt- za aan oar Meckleaburger, neef van Fritz Reuter, die door zijne gelijkenis aan den schrijver doet denken, ver staat de kunst meesterlijk de stem en het geluid van de personen en dieren die in de stukken voorkomen te karakteriseeren. Met belangstelling worden deze in teressante avonden te gemoet gezien. Het arrangeeren dezer avonden is opgedragen aan het Conceit en Theater-Bureau M. J. de Haan, den Haag. Twee matrozen van het uit Tunis te Duinkerken aangekomen stoomschip «Provinzia" bleken bij aankomst te lijden aan pest. De overige matrozen werden onmiddellijk met anti-pestserum ingeënt en ook andere maatregelen werden genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Thomas A. Edison heeft in eene vergadering van 300 leden der «Ame rican Electro Chemical Society" te New-York, de belangrijke mededee- ling gedaan, dat bij na jarenlangen arbeid eindelijk het vraagstuk omtrent het vergaren van groote hoeveelheden electriciteit zonder belangrijke ge- wichisvermeerdering heeft opgelost en een «compact storage battery" heeft gevonden, die een algeheele ommekeer zal te weeg brengen in het vervoerwezen. Tot dusverre was het jjroote bezwaar tegen electriciteit als drijfkracht voor het vervoer over groote afstanden, dat men geen groote hoeveelheden electriciteit in voorraad kon hebben zonder het gewicht der voertuigen aanmerkelijk te vermeer deren. Maar dat bezwaar verklaart de «toovenaar van Menlo-Park" nu uit den weg geruimd. Er zullen weidia geen paarden meer als trekdieren worden gebruikt en de automobielen zullen zóó goedkoop worden, dat ieder, die een huis kan bezitten, ook een auto in eigendom hebben kan. De vergadering juichte den uitvin der hartelijk toe, maar verklaarde wijselijk, dat men eerst na een gron dig onderzoek over den vollen omvang van het gewicht zijner uitvinding zal kunnen oordeelen. Edison heeft voorts nog eene uit vinding gedaan voor het maken van goedkoope arbeiderswoningen, door het gieten van cement in ijzeren vormen. Zoo zou men, zegt hij, in nog geen twaalf uren een huis ge reed kunnen hebben en een huis van 25 bij 45 voet zou niet meer dan f 2400 kosten. In een dag of zes zal het cement hard en onver- nielbaar zijn. Edison zal als proef zulk een huis laten maken. Van een man, die niet zijn grootmoeder trouwde. Dit komt waarlijk niet vaak voor, wat maar heel gelukkig is, al ware 't alleen van wege de verwarrende familiebetrekkingen, die er het ge volg van zijn. 't Is voor menschen, die met hunne tante trouwen, waar lijk soms al erg genoeg; als men 't zuiver nacijfert, komt men allicht tot de zotste ervaringen met betrek king tot de verhouding, waartoe men tegenover zijn eigen persoon komt te staan Te Manulius, id den staat New-York, heeft een meneer Thomas Hugh Allison, tegen beter weten in en ondanks alle welgemeende raad gevingen van vrienden en kennissen, het geval aangedurfd en doorgezet; hij voerde zijn grootmoeder naar de bevoegde autoriteit. Men dient in de eerste plaats iets te weten van de handelende personen in deze klucht of tragedie, al naar men 't noemen wil. De man die de bruidegom van zijn grootmoeder is of liever was, is een echt Amerikaansch zakenman, boven dien jong en met een warmkloppend hart voor sport. Tot vóór een zeven tal jaren werden hij en zijn zuster beschouwd als de aanslaande erfge namen van het zeer aanzienlijk ver mogen van hun grootvader, dr. Buffon te Rochester, die zoo gelukkig of ongelukkig was geweest vrouw en kinderen te overleven. Of deze erf- opa nu bijzonder lastig van humeur was, dan wel of da tot erven aange wezen broeder en zuster, meenend dat de helft hun toch niet kon ont gaan, in het verkeer met den ouden heer niet de noodige omzichtigheid in acht namen, valt moeilijk uit te maken men rolsta met de mede deling, dat er tusschen den erflater in spe en de erfgenamen in afwach ting een verkoeling ontstond. Toen miss Allison tegen den wil van opa een kapper trouwde, onterfde hij haar, zonder te bedenken wellicht dat ook een kapper een heel braaf mensch kan wezen, al zit hij zijn medeburgers in het haar en al neemt hij hen wel eens bij den neus tevens. Nu was dus Thomas Allison de eenige erfgenaam, maar, speelde de liefde voor den haarkunstenaar zijn zuster parten, hem deed 't de sport, wat soms even gek en bedenkelijk kan wezen. Thomas ging er renpaarden op nahouden en opa, die met schrik dacht aan bet treurig lot van zijn spaarduitjes, deed een zuivere wan hoopsdaad bij besloot nog eens te trouwen, niet uit liefde maar uit wraak. Nu wist de heer Allison, die, zooals gezegd, een Amerikaansch business' man is, door leierlei listen en lagen en streken, opa in kennis te doen komen met een meisje, op wie hij, Thomas, reeds sinds jaren zijn zinnen had gezet. En de toeleg gelukte. Niet alleen kwam de oude heer met de jonge dame, die natuurlijk door Allison voor zijn plan gewonnen was, in kennis, maar al spoedig bood hij haar zijn tachtigjarig hart en zijn even oude band aan en in den jare 1900 vond de echtverbintenis plaats, waardoor opa een erfgename naar zijn hart en een verzorgster van zijn kwalen vond. Vóór een jaar ongeveer is de heer Buffou overleden, in de stellige over tuiging zijn kleinzoon een leelijke poets te hebben gespeeld, maar de laatste lacher is de kleinzoon, want na afloop van den gebruikelijken en voegzamen eerjarigen rouw heeft Tho mas Allison de vrouw van zijn groot vader gehuwd en is dus zijn eigen grootvader geworden. Duur uit. Te Delfzijl vertoefden eenige dagen vier Duitsche jongeheeren van 15 en 16 jaren Volgens hun zeggen kwamen ze uit Koningsbergen en gingen ze te Berlijn ter school. In 't hotel «De Beurs" namen ze hun intrek en maakten daar op kosten van een hunner goede sier. Op de kermis kwam het op een mark of wat niet aan. De hotelier had geen onbegrensd vertrouwen in het viertal, informeerde te Emden en lichtte daar de poli tie in. Het gevolg was, dat de vader van een der jongens hen al spoedig kwam terughalen. Ze bleken te Hannover woonachtig te zijn. Eén hunner had een wissel van 4400 Mark moeten incasseeren. Inplaats van dit geld at te dragen, zocht hij drie kameraden en besloot met hen tol een plezier reisje. Met een auto gingen ze naar Emden en na een kort oponthoud werd de reis naar Delfzijl voortge zet. Bij de komst van den vader bleek reeds 2000 Mark in alle vroolijkheid verteerd te zijn. Tafeltje, dek jeZoo ongeveer be schouwt menig landbouwer nog zijn weiland. En er is reden voor. Jaar op jaar komt er een nieuw gewas, waar 't vee van eet, en zoo ongemerkt doch geregeld vloeit de bron, die den boer 't geld in den buidel toovert. Waar door bemesting getracht wordt met voordeel den bouwakker tot hoogere opbrengsten te brengen, zóó, dat er boven de vergoeding voor de extra-uitgaven en bet arbeidsloon nog voor zuiver winstje overblijft en de vruchtbaarheid van den akker wordt vergroot, daar doet zich bij den landbouwer, die degelijk nadenkt over zijn bedrijf, vanzelf de vraag voor, of bij ook voor zijn weide- en graslanden niet tot een dergelijken toestand kan en moet komen. Voor de meesten is dan ook de tijd van het «tafeltje dek je" reeds lang voorbij. Als de herfst in 't land komt en de andere bezigheden op het veld ten einde loopen, dan wordt aandacht geschonken aan de weide en graslanden de waterleidingen worden nagezien, de aarde uit slooten en greppels over de wei verspreid, de mols- en mesthoopen (van 't vee) uit elkaar geslagen en door velen ge lukkig reeds wordt de weide be mest, het liefst met een korten kruimeligen mest, in den laatsten tijd ook met kunstmest. Waar lange mest paarden mest vaak met veel strooisel wordt gebruikt, daar dient deze veelal meer ter beschutting tegen de winterkou (want in het voorjaar harkt men het overgebleven strooisel weer bijeen om het nogmaals in den stal te gebruiken) dan wel als krach tige bemesting. Voor bemesting is de kunstmest de aangewezene. Deze is kort op losbaar in den bodem, snelwerkend en reukeloos. Andere bemestingen die lang niet geurloos zijn, zijn toch wel oorzaak, dat het vee, en vooral paarden en schapen minder graag op bemesten dan op onbemesten grond grazen. Bovendien is de landbouwer in staat en dit is het groote voor deel van elke bemesting met kunst mest, op welken bodem ook om de verhouding van de voedende besland- deelen jhist zoo te kiezen als dat voor ieder bepaald geval noodig is. Stalmest is steeds stalmest, met ongeveer dezelfde samenstelling en wanneer een gewas, daarmede ruim bemest, soms te geil en legerig wordt, dan ligt dat aan de samenstelling van den stalmest. Door toevoeging van enkele bestanddeelen in den vorm van kaïniet bijv. zou die samenstelling gunstiger te maken zijn. Bij 't gebruik van enkel kunstmest evenwel kan men juist dat geven wat noodig ismits men dit laatste weet. Helaas! komt het nog te vaak voor, dat ook hierin schromelijk wordt gezondigd. Op de aanprijzing van een kunst- mesthandelaar, die bijv. Beendermeel of Superfosfaat of Slakkenmeel of Chilisalpeter of kaïniet als uitstekende kunstmeststof roeint, wordt nog al te vaak slechts met één van die stollen gemest, en dan meent men op goede resultaten te kunnen rekenen. Dat is niet waar f Het kan, ja, het kan gebeuren, dat zoodanige onvol ledige bemesting uitwerking heeft, wanneer toevallig de andere bestand deelen aanwezig zijn, doch meestal is dit niet bet geval. Wie werkelijk de grootste zekerheid voor een goed gewas en voor een zuivere winst wil, die bemeste vol ledig, ook de weilanden. De tijd daarvoor komt ras weer aan. Want in den herfst is hel wenschelijk daar mee een aanvang te maken. Ook in 't voorjaar kan zulks nog, doch van een bemesting in den herfst gegeven gaat niets verloien voor 't gewas, en bovendien profiteert in den herfst de plant reeds, waardoor ze sterker wordt en beter de winterkou doorstaat. Kaïniet en slakkenmeel kunnen in den herfst gerust worden uitgestrooid, ieder van 600'1000 K.G. per H.A. (met een totaal onkosten van 24 tot ruim 40 gulden ongeveer. In 't voor jaar geve men liever do Chilisalpeter, die als 3e bestanddeel in hoeveelheid van 200 K.G. ongeveer (prijs pl.m. 28 Gld.) noodig is. Niemand vergete echter, zijn weideland op dezo wijze te bedenken. Alleen daardoor zal het weiland voordeel en groot voordeel geven. De hooilanden, die wel moeten geven en niet ontvangen (de weilanden krij gen mest van 't weidende vee) de hooilanden, die veelal twee, soms drie sneden gras geven, behoeven een zwaardere bemesting. Daar kan men 1000 K.G. kaïniet en 800 a 1000 K.G. slakkenmeel (ijzermest ook wel ge- heeten of Thomasfosfaat) wel als minimum stellen. De bovenste winstgevende grens bepale ieder door 't nemen van kleine proeven, die geen geld, alléén een kleine moeite kosten. Maar dat mag de wetenschap wel waard zijn. S. S. te S. RECLAME. UTRECHT EN AMERSFOORT. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het pneferstaande bericht bevestigt onze meening dat" hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat'dat metsuccps aangewend wordt. Mejuffrouw H/Circkel, wonende Bladstraat 9 te Utrecht, melctf ons: Sedert geruimen tijd heb ik veel geleden/aan hevige pijnen in den rug en lendenen Het was een vlijmende pijn, die mij zeer melancholie^ stemde en die igepaard ging met zware hoofdpijn en een algemeen gevoel van af gematheid Langzamerhand ^bad zich hier nog rheumatiqk in de{ beenen-bij:gevormd. Toen ik zooveel goede beridhten vernam omtrent Uwe Fos ter's Rugpijn Niercï Pillen wcnschte ik ook hier mede eyi proef te ntoncn en ik moet ronduit zeggen dat ééj doo-je reeds voldoende was om mij een groote „«verlichting te öewrgen. Ik zal thans nog eenigerfj tijd voortgaan met Uwe krachtige pillen en venjfrouw dat ik met het tweede doosje geheel genezdn zal zijn. Ik bn indergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te makefk. op elke wijze die U goed dunkt. De ^ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het i|t slechts aan weinig menschen bekend wat de niéSen zijn, waar~*y zich bevinden en wathur. werkiog is. Bijgciv'ölg Wanneer zich een teeken van nierzn&te voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voetoh en hanten, blazen onder de oogen enz.) wordt dit' zeer dikwijs voor een andere kwaal gehoud%p w intusseheri'de nierziekte tijd geeft zich te öfftwikkelen in Reumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies Verzeker U dat men U pijn Nieren Pillen geeft, i Circkel gehad heeft. Zij krijgbaar bij den Hber A. van"5 geschiedt franco na ontvang f 1.75 voor één, of fj 10,vod i echte Foster's Rug- jKoffrouw ffoort ver- Toezend ing postwissel a Qoozen. 12

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2