NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE DOCHTER VIN DEN BAANWACHTER GEMEENTERAAD. «o. 87. Woensdag 30 October 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en "Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De gemeenteraad vergaderde giste renmiddag niet minder dan vier volle uren en toch werden er van de 23 punten lange agenda 3 voorstellen door het Dagel. Bestuur teruggenomen om in een volgende vergadering te worden behandeld. Er moet dus heel wat af gepraat zijn en dat is ook werkelijk het geval. Nadat de voorzitter Jhr. Barchman Wuytiers had medegedeeld, dat de heer Hamers bericht had ge zonden verhinderd te zijn de zitting bij te wonen en de gebruikelijke for maliteiten ten opzichte der notulen van de vorige vergadering waren ver vuld, volgde de traditioneele mede- deeling van ingekomen stukken. Een reeks van missieves van Gedeputeerde Staten de goedkeuring behelzende van diverse raadsbesluiten werden zwijgend aangehoord, totdat de voorzitter mede deelde dat nog was ingekomen een antwoord van den burgemeester als hoofd der politie op de in de vorige vergadering door den heer Veis Heyn tot hem gerichte interpellatie Daar kwamen de poppen aan het dansen. De heer Veis Heyn opende de sluizen der welsprekendheid melde verklaring, dat hij in dubbel opzicht door dat antwoord was teleurgesteld Eerstens door de wijze waarop door den burge meester was geantwoord, daar hij ge meend had dat zulks in den Raad zelf zou geschieden en ten tweede door de strekking van het antwoord zelve. De beer Jorissen wenscht van den voorzitter te vernemen of het hem bekend was, dat door die optocht eene godsdienstoefening was gestoord. De heer Gerritsen meende te mogen con- stateeren dat zulks niet het geval was daar hij dit in verschillende blaadjes heeft gelezen. Ook wist hij niet of de burgemeester wel het recht heeft iets dergelijks te verbieden. Spr. vindt het geheel een opgeschroefde geschie denis, elke automobiel die een kerk passeert kan een zelfde stoornis teweeg brengen. Het gevolg er van is dat op minderwaardige wijze over het gym nastiekfeest wordt gesproken. De heer Oosterveen vei klaarde het met 't antwoord van den burgemeester niet eens te zijn. Waar deze zich plaatst op het standpunt van het behartigen van het algemeen belang is dit niet geheel juist. Waar aan eene groep het houden eener optocht wordt toe gestaan zal men dit aan geen andere kunnen weigeren. Beter is het dan alles te weigeren, dat is ook meer in den geest der Zondagswet ("die nota bene, als verouderd door niemand wordt gehandhaafd. Red.) De heer Veis Heyn vindt dat de heer Gerritsen eene eigenaardige op vatting beeft omtrent het verstoren eener godsdienstoefening. Dat die verstoring wel degelijk beeft plaats gehad moet blijken uit een door hem voorgelezen schrijven door eenige diakenen en kerkeknechts onder teekend, waarin deze verklaren dat de muziek en het trommelen op hinderlijke wijze in het kerkgebouw werden gehoord. De heer Van Kalken brengt in 't midden dat niemand te vroom of te heilig zijn kan, ook zelfs geen burge meester, doch wel bekrompen van denkbeelden. Hij zou gaarne zien dat er eiken Zondag, die rustdag voor eenieder, muziek was in plaats van zulks te verbieden. Is hier eene gods dienstoefening gestoord dan ligt de schuld niet bij het hoofd der gemeente, die de optocht toestond, of bij de politie, maar moet deze gezocht worden bij de regelings-commissie. Het belang van Amersfoort brengt zeker mee, dat dergelijke zaken niet al te bekrompen worden opgevat. De heer Veis Heijn vat daarop vuur en voegt den heer Van Kalken toe, dat hij zich niet kan begrijpen dat deze hem bekrompen neemt. Hij (de heer V. H.) heeft zich bij het verleenen van subsidiën etc. aan anders denken den zulks nooit betoond. De voorzitter zegt dat het hem spijt, dat zijn antwoord de heer Veis Heijn niet heeft bevredigd. Hij heeft zich echter op een standpunt gesteld het welk bij vermeent dat een burgemeester van Amersfoort moet innemen. Spr wil gaarne aannemen dat de gods dienstoefening is gestoord, schoon hij, die persoonlijk de godsdienstoefening bijwoonde, daar niets van heeft ge merkt. De beer Van Duinen verklaart nog dat de burgemeester in deze vrij uit kan gaan, daar door hem toestemming lot het houden eener optocht werd verleend onder voorwaarde dat deze vóór 2 uur zou geëindigd zijn. Door velschillende omstandigheden heefter vertraging plaats gehad en werd het vastgesteld uur met enkele minuten overschreden. De heer Van Esveld heeft het ant woord van den burgemeester verheugd, daar hem daaruit is gebleken dat het hoofd der gemeente persoonlijke ge voelens op zij weet te zetten voor het algemeen belang, hij meent Amers foort daarmede te mogen geluk- wenscben (applaus). De wethouder Celosse wenscht te constateeren dat het niet bewezen is dat de godsdienstoefening is gestoord, hetgeen de heer Veis Heijn duet uit roepen: Ik kom met namen, komt u ook met namen De voorzitter oordeelende dat deze onveikwikkelijke zaak voor genoeg aan alle kanton is bekeken sluit daarop het debat. Als spoedeischend wordt alsnu be handeld een van den heer Snouck ingekomen verzoek om hem het gym- nastieklocaal der school in de Helle straat, per week 2 uur langer toe te staan dan tot dusverre het geval was. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om dit verzoek in te willigen onder verbindtenis dat door de heer Snouck daarvoor f 10 meer zal worden betaald, wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen. En daarna waren wij genaderd tot de agenda. Dunt 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedde en pensioengrondslagen vaa het personeel aan de Burgeravond school voor den cursus 1907/'08 wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Punt 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van den tijdelijken leeraar M. H. Flothuis, voor het Gymnasium op f 665.en voor de H. B. S. op f 1235.wordt op gelijke wijze goed gekeurd. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim (vacature D. C. Schuur) benoemd de Raad met 12 stemmen tegen 3 op den beer A. F. Sanders uitgebracht, de heer H. C. Langereis. 4. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting dienst 1907 (primitief enlsupletoir kohier). Z. d. enz. b. st. aangenomen. 5 Behandeling van reclames tegen aanslagen in de straatbelasting, dienst 1907. Z. d, en z. h. st. aangenomen. 6 Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijvingen in zake inkomstenbe lasting dienst 1907, wegens vertrek en overlijden, wordt door B. en W. teruggenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van f20,000 tegen 4pCt, ter voorziening in de ver moedelijke behoefte aan kasgeld, zon der d. en z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om naar aanleiding van een verzoek van C J. van Leeuwen e. a. tot gebruik van een gemeente lokaal voor het houden van een cur sus tot opleiding voor de Hoofdacts, zulks toe te staan tegen eene ver goeding van f50per jaar voor het gebruik der leermiddelen, wordt even eens z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gasfabriek, tot beschikking van een deel van het saldo over 1906, en tot wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van Birkhoven. Den heer Gerritsen wil het besluit om te leeneu aanhouden tot het volgend jaar. De heer Plomp vind bet een groot voordeel, dat bij aan neming van het voorstel van Burgem. en Wethouders, geen aflossing hoeft te worden betaald, waar zulks geschiedt uit een daarvoor bestemd fonds. De heer van Duinen juicht het voor stel van het Dag. Best. voornameljjk daarom toe, wijl men er op een beter en zuiverder standpunt door komt ten opzichte der gasfabriek. Het voorstel van Burgemeester en Wet- door DOERI TINGGI. 17) (Slot). Toen hij van Cornelia's vader toestemming tot dat bezoek had gekregen, ging hij naar het voorvertrek, waarna hij met zijne moe der naar Adrecht terugkeerde, zijn vader stellende onder de goede zorgen van het be minde meisje. In haar stand terug. Enkele dagen later werd de herstellende, doch uiterst zwakke zieke, in een gemakkelijk rijtuig onder geleide van den dokter en zijn zoon naar Adrecht overgebracht. In het rijtuig liggende dankte hij met zwakke stem den baanwachter en diens dochter voor hunne belangelooze zorgen en beloofde dat vader en dochter later, na zijn herstel, nog wel iets van hem zouden hooren. Niet lang nadat de oude rechter de spoor- wegwachterswoning had verlaten, waar hij zoo liefderijk was verpleegd geworden, was hij reeds in zooverre hersteld, dat hij in een ziekenstoel een poosje op kon zitten: naar het oordeel van zijne echtgenoote was hij nu al zooveel beter, dat zij hem alles zou kun nen mededeelen. »De menschen Henri! zeide zij »wien wij zooveel te danken hebben, zijn Heermans en diens dochter Cornelia het meisje, dat onzen Otto liefde ingeboezemd heeft. Gij zegt zelf, dat zij een juweel van een meisje is; gij zijt nu in de gelegenheid den ouden man en haar in hun eer te herstellen en wat de ver loving van Otto met Cornelia betreft, daarin moet gij uw hart laten spreken. Wat mij be treft, ik zou geen liever schoondochter kun nen begeeren. Hevig ontroerd hoorde de oude rechter deze mededeeling aan hij voelde zich het hart kloppen en met beide handen die van zijne vrouw vastklemmende zeide hij sConstanceik wil mij niet langer tegen dat huwelijk verzetten. Laat de kinderen ge lukkig zijn. Ik gevoel mij nu te zwak om daar nog verder over te sprekenga nu naar Otto en deel hem mijne veranderde ziens wijze mede en laat hem den ouden Heermans verzoeken of hij morgen een bezoek wil brengen." Verheugd verliet de rechtersvrouw de kamer om haar zoon gelukkig te makenopgetogen van blijdschap kuste Otto zijne moeder har telijk en spoedde zich naar buiten om zijne beminde Cornelia dadelijk het gelukkige nieuws mede te deelen, zijne moeder belo vende niet over de eerherstelling van Heer mans te zullen spreken. Toen de baanwachter den volgenden middag bij den ouden rechter wat toegelaten, zeide deze: Mijnheer Heermans! Ik weet nu aan wie ik zooveel dankbaarheid verschuldigd ben. Vergeef mij dat ik mij steeds verzet heb tegen eene verbintenis van onze kinderenuwe Cornelia heb ik leeren kennen als een hoogst beschaafd, aanvallig meisje, gaarne zal ik haar nu mijn schoondochter zien worden. Gij geeft toch immers uwe toestemming niet waar «Mijnheer De Berkeelen! het geluk der beide jongelieden wil ik niet in den weg staan; doch ik betwijfel het ten sterkste of gij uwe toestemming nog zult verleenen, als u bekend is, wie ik ben, want weetik ben in het oog der wereld een onteerde!" «Neen, mijnheer Heermans, dat zijt gij nietAlles omtrent den diefstal in uwe woning te Moesbeek is mij bekend; den dag voor mijn vertrek naar hier heeft een gevangen misdadiger mij medegedeeld dien gepleegd te hebben. Uwe onschuld zal binnen enkele dagen algemeen bekend zijn, en ik vlei mij met de hoop, dat de regeering u weer in uwe vorige betrekking zal herstellen. Op mijne verantwoording kunt gij voor uwe be trekking aan het spoor bedanken en eene betere woning in de stad betrekken; het geld, door u uit eigen middelen in de kas der domeinen gestort, moet u teruggegeven worden. In afwachting van de teruggave daarvan, welke zeker zal geschieden en waar voor ik u borg sta. moet gij van mijne kas gebruik maken. Ik zal u om in de eerste behoeften te voorzien duizend gulden ter hand stellen, welk bedrag gij mij later kunt teruggeven. Neem nu dadelijk ontslag als spoorwegwachterik twijfel niet of uw ont slag uit 's lands dienst zal ingetrokken war den. Wel is het niet de gewoonte een ont slagene weder in zijne betrekking bij het Rijk terug te nemen doch hier geld het een bijzonder geval. De overgelukkige, in zijne eer herstelde Heermans verliet nu spoedig de woning om zich in allerijl naar huis te begeven om zijn geliefd kind in het geluk te doen deelen. Geen drie maanden later of de geheel in eer herstelde Heermans werd weder voorna melijk door den invloed van den rechter De Berkeelen, benoemd tot zijne oude betrekking van Adjunct-Directeur der Domeinen en wel door een gelukkig toeval op de zelfde plaats, welke hij met zooveel onverdiende schande had moeten verlaten. Nauwelijks hadden de gelukkige man en zijne dochter een paar maanden het huis be woond, waar eens een misdadiger hem geld en eer had ontstolen of de jonge adVokaat Mr. Otto de Berkeelen kwam het jonge meisje opeischen, voerde haar als zijne geliefde vrouw naar Werveldinge, waar deze een groote praktijk begon te krijgen. De oude Heermans wilde niet wpder van de hem dubbel lief geworden betrekking scheiden; hij bleef te Moesbeek achteronder de zorgen van eene goede huishoudster. Gelukkig lag het kleine Moesbeek niet ver van Werveldinge af, zoodat de voormalige baanwachter zich dikwijls kan bevinden te midden van zijne beminde kinderen die zeer dikwijls het huis van den Adjunct-Directeur der Domeinen kwamen bezoeken,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1