BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. houders werd daarop rüet 15 tegen I stem, die van den beer Gerritsen, aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende «Birkhoven," wordt na breedvoerige discussie over wat onder houtvester wordt verstaan en nadat de heer Plomp een voorstel heeft ingediend om eene commissie van bijstand te benoemen, welk voor stel door B. en W. in overweging zal worden genomen, verdaagd met 15 tegen 1 stem, die van den wethouder Visser. 11. Behandeling van de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het het jaar 1908. Z. d. of h. st. vastgesteld op f 11 807.68. 12. Behandeling van de Begrooting voor de Gezondheids-commissie voor het jaar 1908. Als voren op f 895. 13. Behandeliug van de Begrooting van het Burgerweeshuis voor 1908. Als voren op f9817. 14. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende de jaarwedden van den Burgemeester den Secretaris en den Ontvanger. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Commissaris van politie. De heer Plomp vind geen termen aanwezig om het salaris van dezen overigens hoogst verdienstelijken amb tenaar te verhoogen, ook laat de finaritieele kracht der gemeente zulks niet toe. Dit belet echter niet dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 9 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. 16 Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den havenmeester. Z d. of h. st. vastgesteld op f 600. 17. Voorstellen van den heer D. Gerritsen en den heer Celosse betref fende de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan bet Lager Onderwijs. Na eenige discussie om de voorstel len te verdagen tot de regeering met haar voorstel zal zijn gekomen, neemt de heer Gerritsen zijn voorstel terug. Dat van den heer Colosse wordt met II tegen 6 stemmen verworpen. 18. Rapport en Voorstel van Burg. en Wethouders tot wijziging van de bezoldiging van bet onderwijzend personeel bij het Lager Onderw. (Taalactes.) Wet 14 tegen 2 stemmen (die van de heeren Heilygers en Gerritsen) wordt besloten de besoldiging met f50.te verhoogen en dus te bren gen op f150. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener jaarlijksche subsidie van flOO- aan de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hel geven van f25- aan de Ned. Vereeniging voor Ge meente Belangen. Z. d. en z. h. st. aangenomen. Daarna wordt de begrooting vast gesteld. Het daarbij verhandelde dee- len wij in ons volgende nummer uitvoeriger mede. De beide laatste punten der agenda 22. Rapport en Voorstel van Burg. en Weth. betreffende een verzoek van A. Los tot schadeloosstelling, geleden in verband met de vaststel ling van het uitbreidingsplan of tot overname van grond. 23. Rapport van de Raadscommis sie in zake de Hoogere Burgerschool, werden door B. W. uithoofde van het late uur teruggenomen om in een volgende vergadering te worden be handeld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal op Donderdag, 31 Oc tober, om 8 uur, ten Raadbuize eene openbare vergadering houden. Hedenmiddag 3 uur heeft de inwijding der Gabrie-Mehenschool plaats. Het schoolgebouw staat met den ingang in de Groote Haag, ter wijl de onderwijzerswoning aan den plantsoenkant is gebouwd. In «sn openbare vergadering sprak Maandagavond de heer F. Domela Nieuwenhuis over de loting. De vergadering was niet druk be zocht, lotelingen waren niet aanwe zig. De j.l. Maandag en Dinsdag in »Ons buis" door de Araersfourtscbe afdeeling gehouden tentoonstelling van werk door blinden vervaardigd, werd vrij druk bezocht. Met belangstelling werd het werk der twee door de af- deeling gesteunde blinde bezichtigd. Het vrouwtje, een blindgeborene, had een heele tafel vol brei- en haakwerk kunnen inzenden de man, die het ongeluk had eerst op gevorderden leeftijd blind te worden, zond een tafel vol borstel- en mandewerk in, alles mocht gezien en nauwkeurig bekeken worden. Welk een geluk, dat de man zóo goed van aannemen was, dat hij, ondanks de door zijn vroegeren ar beid vereelte vingers, in een half jaar leerde borstels maken en mand jes vlechten, terwijl de Directeur der Blindeninrichting te Utrecht, naar hij door de afdeeling werd in de leer gedaan, meende, dat daarvoor minstens een vol jaar zou noodig wezen. De afdeeling mag waarlijk met trotsch op het door haar aan deze beiden verrichte terugzien. De duor het Amersfoortsch Drankweer Comité ter gelegenheid der loting op jl. Maandagavond in de zaal der Soc. Vereeniging gehouden voor dracht is in alle opzichten geslaagd te noemen. De zaal was overvol en met aandacht werden de lichtbeelden naar de fraaie platen van den Volks bond tegen diankinisbrtuk beschouwd en naar het daarbij door den heer Niestrik uit Heemstede gesprokene geluisterd. Prof. Kenninck voorzitter der Amers- foortsche afdeeling wees er in zijn slotwoord op dat deze bijeenkomst was belegd om in de jeugd een vonkje te brengen, dat naar hij hoopte zal oplaaien tot een groote vlam en er toe zal bijdragen, dat allen den ster ken drank zullen verafschuwen en het gebruik daarvan zullen bestrijden Ook de lotelingen kregen een hartig woord mede. Spr. wees er hen op dat de lotingsdag als een mijlpaal in hun leven was en dat zij hun blijdschap over vrijloten of inloten toch niet moesten uiten door drank gebruik, doch dat zij leering mochten putten uit het vele fraais dat ze ge zien en het vele treffends dat ze ge hoord hebben. Met een pakkenden oproep om mee te strijden tegen het drankmisbruik, sloot spr. hierop de nuttige en zeer leerrijke bijeenkomst. Terwijl de concierge op zijn werk was, diens vrouw met een der kinderen naar de kliniek te Utrecht reisde en de dienstbode de andere kinderen naar school bracht, ontstond gisterochtend rond 9 uur brand in de concierge-woning van het gebouw van den R. K. Volksbond. Gelukkig werd bijna onmiddellijk onraad bespeurd en waren lal van rappe handen ter plaatse om het ge vaar te keeren. Toch brandde de geheele achterkamer der concierge- woning met den geheelen inboedel totaal uit; doch het verenigings gebouw zelf leed ditmaal geen noemenswaardige schade. Woning en inboedel zijn verzekerd, zoodat de concierge, die hevig onder den indruk was, niet al te groot ver lies lijdt. Amersf. Crt. De Afd. Amersfoort van den Volksbond tegen drankmisbruik trad in de afgeloopen kermisweek actief op, door in een 8 tal scholen en in de kazernes der Infanterie en der Huzaren niet minder dan een 9000 tal geschrif ten van den Volksbond, te verspreiden. H. M. de Koningin is Zaterdag avond op het bepaalde uur met bet gevolg op Het Loo aangekomen. Na op het perron begroet te zijn door den burgemeester van Apeldoorn, reed de Koningin, vergezeld van de hofdame Jkvr. Van Haersma de With, zoomode het gevolg, in gesloten rij tuigen naar bet Paleis, alwaar de Opper-Hofmaarschalk, Baron Clifford, de Intendant Van Steyn, de Opper houtvester Tutein-Nolthenius, de Hof-Arts Pot en dames- en heeren- hofdignitarissen, in de vestibule ter ontvangst aanwezige waren. Het gure regenweder was oorzaak, dat slechts enkele belangstellenden bij de aankomst tegenwoordig waren. Des avonds ruim 10 uren kwam ook Z. K. H. Prins Hendrik ten Pa- leize, die des middags te Neuwied had deelgenomen aan de begrafenis van den Prins van Wied. Zuiiiliguioreeii heeft 1-1 M de Ko ningin, met het gevolg, de godsdienst oefening bijgewoond in de Hervormde kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van Ds. C. Hattink, die tot tekst had Hebreën 11114. Staten van Utrecht. De winterzitting dei Provinciale Staten van Utrecht werd gisteien ge opend. De agenda werd verdeeld. Verschillende punten werden in han den gesteld van Gedeputeerde of van de afdeelingen. Ingewilligd werd het verzoek der Hollandsche Electrische Spoorweg maatschappij om verlenging van den termijn, waarbinnen met den aan leg van spoorlijnen in de Haarlem mermeer moet zijn aangevangen van 1 Juli 1909 tot 1 Juli 1910. Even eens werd goedgekeurd een voorstel tot wijziging der verordening op het bouwen op of bij zee- en nvierwater- keerende dijken in de provincie. Nadat de afdeelingen waren ge trokken, werd de zitting verdaagd tot 11 November. Begraafplaats te Bunschoten. Bij het afdeelingsonderzoek van het onteigeningsontwerp voor den aanleg van eene algemeene begraafplaats te Bunschoten, werd o. a. gevraagd waar zal moeten begraven worden, zoolang de nieuwe begraafplaats daarvoor nog niet is opengesteld. Ook werd er op gewezen, dat aan dit w.o. ontbrak het gebruikelijke artikel, waarbij bepaald wordt, dat het recht van onteigenen zou ver vallen, wanneer er binnen zekeren tijd geen gebruik van gemaakt was. De redactie van de Eemlander ver zoekt ons om opname van het navol gende: Wij moeten beginnen met de aan dacht van den geachten inzender er op te vestigen, dat dit stuk reeds gisteren avond in het «Amersfoortsch Dagblad" heeft gestaau. Indien hij er prijs op stelt in het vervolg stuk ken van zijn hand in ons blad opge nomen te zien, zal hij er zorg voor hebben te dragen, dat zulks niet weer kan gebeuren. Aangezien wij echter van meening zijn, dat het onwille keurig is geschied, verleenen wij zijn schrijven nog gaarne eene plaats. En nu over het stuk zelf. Een nader onderzoek door ons inge steld, heeft bevestigd, dat de bewuste optocht wel degelijk eenmaal en niet twee keer langs de St. Joriskerk is gekomen. De politie, die met den optocht meeliep, zal zulks kunnen bevestigen. De optocht is begonnen in de Stoove- straat, dat is niet ver van de kerk, maar toen was de dienst nog niet begonnen de dienstdoende predikant, die den optocht in de Bergstraat ont moette, kan zulks constateeren. De optocht is later door de Lange- straat teruggekeerd. En dit is dan het moment geweest, waarop de kerkeknecht naar buiten moet zijn «gevlogen." We willen voor den kerkeknecht hopen, dat het «vliegen" hem niet al te zeer zal hebben afgemat, want het was overbodig,aangezien de muziek reeds had opgehouden, toen hij met «toeschreeuwen" begon. De kapel meester heeft de muziek laten ophou den vlak voor het buis van den heer Jacobs, op last van den leider van den optocht. Als men nu weet, dat de kerk aan die zijde is ingebouwd, dan is het duidelijk, dat de aanwezigen in het gebouw niet veel hinder van dat gedruisch ondervonden hebben. Wij hebben dan ook personen gespro ken, die in de kerk waren en niets gehoord hebben. Intusschen is het mogelijk, dat eimand met een zeer scherp gehoor gedruisch heeft vernomen, maar dat zal men in gewone omstandigheden als er bijv. automobielen passeeren ook kunnen hooren. In elk geval is det gediuisch van dien aard ge weest, dat de predikant er slechts «een oogenbhk aan dacht" met biddon op te houden, en niet opge houden is. Wij betwijfelen het dan ook ten sterkste of hetgeen gebeurd is, zou vallen onder art. 146 van het wet boek van strafrecht, dat de mate van straf bepaalt ten opzichte van het verstoren van godsdienstige bijeen komsten. Derhalve kunnen wij van het door ons ge>chrevene niets terugnemen en blijven wij het bejammeren, dat een laaiLlid zich heeft laten VO'leiden, om over zoo'n betrekkelijk nietige quaestie een interpellatie tot den burgemeester te richten. Wat dien brief van den Kerkeraad aan den burgemeester beti eft, hiervan wisten we af. Ook is het ons bekend, dat Z E A. tot hel inzicht gekomen, dat hij, daar hij als mensch niet on voorwaardelijk kan goedkeuren, wat hij als autoriteit niet altijd kan ver bieden, zijn ontslag heeft genomen als ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Een zeer correct standpunt. Alleen «De Eembode" schijnt, blijkens een artikel in haar riommer van hedenochtend, te gelooven, dat er burgemeesters bestaan, die bij dergelijke gelegenheden alle inge zetenen weten te bevredigen. Wij zouden zoo iemand gaarne eens ont moeten, maar vreezen dat deze, onze wensch tot de pia vota zal blijven behooren, Red. Eeml. De alcohol en de pandjeshuizen. De ervaring van Drankbestrijders heeft o.a. geleerd, dat misbruikers van alcoholische dranken en snoep- sters de hechste steunpilaren zijn van de huizen van Verkoop met recht van wederinkoop (pandjeshuizen). Er zijn alcoholisten, die voorwerpen van geringe waarde, welke in de Stads- Banken van Leening niet aangenomen worden, naar de pandjeshuizen brachten om maar enkele centen voor jenever machtig te worden. De lappers worden dik en vet, De drinkers dun en mager; De drinkers gaan naar 't pandjeshuis, De tappers naar den slager. Stroopers. Door politie en jachtopzieners te Barneveld is Maandag proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal vreemde, wildstroopers, die hun gelaat hadden zwart gemaakt. De arrestatie ging onder lievig verzet gepaard; onder meer werd een der beambten een stuk uit den duim gebeten. Drie stioopers wisten te ontkomen. Alle overtreders waren in het bezit van een rijwiel. In den stal. De staltijd komt weer aan voor 't vee, en nu moet het den voorraad gebruiken, die dezen zomer met het oog op die wintcrstalvoedering is verbouwd en verzameld, benevens nog een bepaalde hoeveelheid kracht voer, die wordt bijgekocbt. Niets is beter voor 't vee dan eeri regelmatige voedering, en daarom is het zaak, dat de landbouwer veehou der, voor hij begint, de rekening op maakt van 'l geen hij in de boerderij heeft, ten einde na te gaan, voor zoover depruducten den heelen winter door kunnen worden vervoederd, hoe groot bet dagelijksch rantsoen kan worden, en wat er dan aan kracht voer b(j gegeven moet worden. De bascule in de boerderij is een werk tuig van onschatbare waarde, zonder 't welk van een doelmatige en ver standige voeding vaak niet veel terecht komt. De bascule voorkomt verspil ling van voedsel. En een tweede voorwerp, dat steeds geraadpleegd moet worden, is de klok. Het vee moet niet woiden gevoerd, wanneer 't den boer uitkomt, en niet moeten wachten, wanneer de boer toevallig wat langer op de visite blijft, maai de veehouder moet zorgen thuis te zijn wanneer 't vee gevoerd moet worden. En dan het oog van den meester maakt het paard vet! Bellende geesten. Het volgende gebeurde zegt «Het Vad.", een dezer dagen (nachten) in een apotheek te Rotterdam. Midden in den nacht werd de vrouw van den apotheker wakker door een aanhoudend bellen. Ze riep 'r man en zei, dat bij moest gaan kijken, omdat er een recept was. Hij, boos over zijn gestoorde nachtrust, trok gauw wat kleeren aan en slofte naar de voordeur, riep door de brievenbus: «Ik ben d'r al man, hou maar op met bellen", omdat 't ratelen maar steeds doorging. Toen, omdat de vent 't. zeker niet gehoord had, rukte hij de deur met 'n vaait open en beet hem toe: «Schei toch Hij had willen vragen zijn kind niet wakker te maken, maar zoover kwam hij niet, want er was niemand te zien, aan wiet) hij zijn verzoek kon aanbieden. Met 'n vreeselijk langen gaap sloot hij de deur weer en mompelde: «Dan staat er zeker et-n aan de achterdeur". Zoo gauw als z'n slaperige beenen het veroorloofden, strompelde'hij naar 't andere deel van het huis. Daar was geen brievenbus om door te roepen, en 't was ook niet noodig, want kleine Hans was allang wakker. De deur open en: «Wat blieft En toen een hartig woordje...., want er stond weer niemand. De deur vloog met een smak diebt. «Zeg, vrouw," scheeuwde hij aan de trap, «wie belt er in godsnaam toch zoo aan de voordeur is niemand aan de achterdeur is niemand. Leven we dan in een gekkenhuis?" «Gut, man, ik weet 't niet; wat is dat raar. Roep es aan de assistente, misschien doet die 't in d'r slaap". De assistente, klaar wakker door al 't gebel, beweerde er niets van te begrijpen, maar kleedde zich vlug aan, om 't geval mee te helpen on derzoeken. Mevrouw stelde voor dadelijk de politie te telephoneeren, maar mijnheer vond 't beter eerst het huis zelf door te zoeken. Als er gebeld werd, moest er toch iemand op'n knopje drukken, en als hij aan alle aanwezige knopjes een bezoek bracht, wist hij waar de schuldige zich bevond. Mevrouw en de assistente togen, geaccompagneerd door het energieke belletje, mee op visite. Het resultaat was nihil. Behalve 't drietal, het kind en de meid, die hoogst ontsteld, zich van puren angst als een bal in de dekens had opgerold, was geen ander schep sel aanwezig. Dan zouden ze ook maar die ka mers gaan bezoeken die geen knopje bezaten. In alle vertrekken, keuken, kelders, laboratorium, enz. enz. werd licht opgestoken. Kordaat streek de assistente in de huiskamer een lucifer aan. Plof! zei 't gaslicht, en meteen •begon er iets te gloeien, net als een eindje touw. 't Hing boven het gas licht en kronkelde zich verder als een slang om den gasarm naar bene den, eindigend in een dikte van hout: een electrisch knopje. «Mijnheer, mevrouw, kom gauw kijken, hier is 't, hier is 't", riep ze verheugd. Mijnheer kwam en gaf de juffrouw 'n pluimpje voor haar vindingrijkheid. Het koord van den electrischen geleidraad was weggegloeid, de ijzeren draden waren tegen elkaar gekomen en vormden een voortdurend contact, dat het aanhoudende bellen veroor zaakte. Heel voorzichtig boog de heer des huizes de draden van elkaar en de beele familie slaakte een zucht van verlichting, toen eindelijk de belgeest zijn séance staakte. RECLAME. MEN WORDT VERZOCHT DIT TE ONDERZOEKEN. De volgende getuigenis werd ons gegeven door een bewon^r.-'TAfV^Amersfoort en daar zij veel personen jrêm hun lijifcn verlossen kan in deze stad zullen zij, die hieromtrent meer willen weten, goed dóen zich daarnaar te informeeren. De Heer J. van Doorn, Wonende Buiten de Kleine Koppel 21, te Amersfoort, deelt ons mede Vóór het gebruik van Uw .'Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik ruim zeven jaren lang op gescheept geweest rnet een ^ierkwaal. Steeds had ik hevige pijn in den rug en in de rechterzij, daarbij kwamen verschrikkelijke duizelingen en somtijds' ,:leek het mij toe, alsof het bloed stil stond, ik moest mij dan vasthouden om niet neer te vallen. Het kwam dikwijls.- voor dat ik totaal ongeschikt was om bet minste werk te ver richten, en het bed moest gouden. Wat ik hier ook tegen aangewend had^ alles was te vergeefs en ikAiacht dat ik mijn :geheele leven op deze wijze zou moeten voortsukkelen. Men maakte mij attent op Uw Dillen, die ik dadelijk liet komen en ik was wérkelijk ten zeerste verwon derd jover de snelle wijze waarop deze werkten. Na eén paar dagen gevoelde ik mij enorm veel betèr-en nadat ik één doosje geledigd had, was ik geheel hersteld. Ik had nooit kunnen denken dat er zulk een afdoend middel bestond, daar alle andere medicijnen toch te vergeefs geweest war^n. Ik •iondergeteek'ênd^ verklaar dat het boven staande waar „fè en'.machtig U het publiek te maken op elk£ wijze die U goed dunkt. Verwaarloos- nooit óen pijn in den rug, gij denkt^dat b*t een lichte ongesteldheid is, maar in wétlke^kheid zijn h^t Uwe nieren. De natuur waarsch'üwt U op detfe wijze dat Uwé' nieren de belangrijkste Uwer organen zwak zijn en hulp vragen. Zij 'zijn overladen [geworden en kunnen hun werkt niet meor voleindigen. Daar de nieren de vÉ-zamelplaatsen van het lichaam zijn, is het min werk jiet bloed te filtreeren en scheidei) m 30 grarrjfnzuiverheden af per 24 uur. Indien jtij hiert® niet in staat zijn. hoopen zich dezeïonreinreden op in het gestel, doordringen het geheel\i lichaam en ver oorzaken rheumatiek, n«ralgif, heuppijn, jicht, lendenpijn, hartzwakte, s^heÜr hoofdpijn, flauw ten enz. Verzeker U dat men de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Van Doorn gehad heoft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen, 10

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2