NIEVWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, i FEUILLETON DliUITRI, DE VRIJWILLIGER BUITENLAND. ^10. 92. Zaterdag 16 November 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: BINNENLAND. Het ïiart -van ZE3-u.sla.nd.. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n>. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Naar men verneemt is de reden van het uitstel van de komst op Hei Loo van de Keizerin van Duitschland gelegen in een uitnoodiging aan H. M. om het verblijf in Londen met twee dagen te verlengen in verband met de feestelijkheden, diealdaai plaatshebben naar aanleiding van het verblijf van den Koning en de Koningin vari Spanje. De Duitsche keizerin zal nu ten gevolge van Haar verlengd verblijf aan het Engelsche Hof Engeland niet vóór Maandag verlaten en Dinsdag vroeg in IJmuiden aankomen, om zich van daar met den Keizerlijken trein op bezoek van H. M. de Koningin naar het Loo te begeven. In de centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen in 't district Sneek werd tot [candidaat geprocla meerd voor de Tweede Kamer de heer mr. A. Verf, oud-burgemeester van Franeker, thans te's-Gravenhage, die per telegram de candidatuur heeft aangenomen. Hinderwet. Blijkens verschillende Kon. beslis singen in zake ingestelde beroepen krachtens de Hinderwet, gebeurd het herhaaldelijk, dat appellanten niet- ontvankelijk worden verklaard, door dat zij, hoewel schriftelijk hunne bezwaren bij het Gemeentebestuur hebbende ingebracht, niet op de overeenkomst art. 7 der Hinderwet aangewezen plaats en uur waren verschenen om hunne bezwaren tegen het oprichten van de bedoelde in richting in te brengen. De tegenwoordige jurisprudentie eischt, dat teneinde den verzoeker of een belanghebbende in het ongelijk te kunnen stellen (art. 15, eerste lid) hjj voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden moet zijn verschenen om zijne bezwaren mon deling toe te lichten. Teneinde met deze wetsuitlegging onbekende belanghebbenden voor eene verklaring van nietontvankelijkheid te vrijwaren, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de Commissarissen der Koningin in de provinciën uitgenoodigd aan de Ge meentebesturen in hun gewest in overweging te geven, telkens bij de kennisgevingen, bedoeld in art. 6 der Hinderwet de aandacht er op te vestigen, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn degenen die niet over eenkomstig art. 7 dier wet, voor het Gemeentebestuur door een of meer hunner leden zijn verschenen ter mondelinge toelichting van ingediende bezwaren. Reiu-contróle. Ten einde bij de steeds grooter wordende snelheid der spoortreinen den goeden staat van het remwerk op gemakkelijke en ongevaarlijke wijze te controleeren, bestaat sinds eenigen tijd een toestel sj'steen-Chau- mont, hetwelk goed blijkt te voldoen en daarom aan meer dan 3000 rij tuigen en bagagewagens van de Bel gische Staatsspoormaatschappij is aangebracht, en eveneens in gebruik is genomen bij verschillende spoor wegmaatschappijen in Frankrijk, Italië, Hongarije en Rusland. Ook de «Com pagnie des Wagons-lits", de «Métro- politain" te Parijs en de electrische tram te Brussel hebben dat toestel ingevoerd. Thans heeft ook hier te lande de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen sedert eenigen tijd voorloopig een zestigtal rijtuigen en bagage-wagens van zulk eene inrich ting voorzien, ter verbooging van de veiligheid der reizigers. De voordeelen van deze vinding zijn tweeërlei a. het onmiddelijk uit de hand regelen van het remwerk, hetgeen o.m. het voordeel heeft, datdetrein- smid ten allen tijde het remwerk kan regelen zonder genoodzaakt te zijn daarvoor onder den wagen te krui pen, zooals tot nog toe geschiedde, en dat zeer gevaarlijk is; b. het controleeren van de goede werking der Westinghouse-rem. Deze werking is af te lezen op een wijzerplaat, waarvan de wijzer, welke door middel van een stang met tuimelaar verbonden is aan den zuigerstang der remcylinder, de be weging van het remwerk en de zui- gerslaglengte aangeeft Hierdoor is het treinpersoneel in staat zich steeds te overtuigen van de goede werking der rem. Wordt nu de rem in werking ge bracht en is de remgeleiding tusschen de spoorwagens niet aangesloten, dan blijft de wijzer van het toestel aan het aangesloten rijtuig op nul staan. Niet alleen ziet dan het treinperso neel dat de rem niet werkt, maar tevens op welk gedeelte van den trein die werking ontbreekt. (»N. v. d. D.") Wanordelijkheden aan de K. M. A. In verschillende groote en kleinere bladen lazen we een bericht als zou Maandagavond haast een formeel op roer onder de cadetten der K. M. A. hebben gebeerscht. In de cantine is groot spectakel gemaakt, het meubi lair is kort en klein geslagen, een groot gedeelte van den inboedel is vernield, aldus wordt geschreven. Om nu stellige zekerheid aangaande deze geruchten, die gisteren druk door de stad hebben geloopen, te krijgen, gingen we om inlichtingen naar de Academie. Wij zijn nu ge rechtigd te verklaren, dat wij onzen inlichtingen, putten uit officieele bron. Daar verzekert men ons pertinent, dat de bovengenoemde berichten heel sterk overdreven waren. 't Is waar, er heeft Maandagavond omstreeks 6 uur een korten tijd een gespannen toestand tusschen tal van cadetten onderling geheerscht, en deze is ontaard in eene onderlinge klop partij. Van grove vernieling is echter geen sprake. In bet geheele gebouw bleken, toen binnen weinige minuten de orde en rust hersteld waren, een twintigtal lampenballonetjes te zijn stukgeslagen, dat is al. Natuurlijk komt zoo iets niet te pas; de schul digen worden behoorlijk gestraft, doch van een zoogenaamd oproer en van het stukslaan van meubilair en ruiten is, zooals ons uit officieele bron werd verzekerd, niets waar. („D. v. N.-B.") Het blijvend gedeelte. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de heer De Visser gevraagd lo. Is het bericht juist dat aan de miliciens te Amsterdam, die eerst officieel bericht ontvangen hadden op 28 November a.s. met groot verlof te kunnen gaan, thans van hooger hand is medegedeeld dat zij na dien dag nog vier maanden onder de wape nen zullen worden gehouden 2o. Zoo ja, welke is de aanleiding tot dezen maatregel, die inzonderheid voor hen, welke de bekende nummer verwisseling reeds in orde gebracht hadden, even onverwacht als teleur stellend is De Minister antwoordde lo. Het bedoelde bericht is in hoofdzaak juist: 2o. aanleiding tot den bedoelden maatregel is dat de bij mijne aan schrijving van Juli bestaande verwach ting, als zou het wetsontwerp thans genummerd 59 vóór 1 December a.s. tot wet zijn verheven, niet is en niet meer kan worden verwezenlijkt. Waar de loop der zaken tot mijn leedwezen inderdaad tot vele teleurstellingen aanleiding heeft moeten geven, vlei ik mij een middel te zullen vinden, om daaraan zooveel mogelijk te ge- moet te komen. De Engelsche strijdsters voor vrou wenkiesrecht hebben weer eens een politieke bijeenkomst in de war ge stuurd. Het was een vergadering te Brighton, door de voorstanders van beschermende rechten op touw gezet. Midden onder de redevoering tegen de vrijhandelaren stond een dame op en riep met luider stemme«Presi dent, ik sta op om te protesteeren tegen de regeering, die nog maar steeds den vrouwen het kiesrecht onthoud." Een groot rnmoer volgde, deels toejuchingen, deels kreten van af keuring. Na eenige minuten werd de dame uit de zaal verwijderd en de vergadering voortgezet. Een korten tijd daarna echter her haalde zich de gebeurteniseen andere dame stond op en riep uit: «Wat zegt gij van vrouwenstemrecht?" De voorzitter zeide dat dit nu voor van avond afgehandeld wae en zette zijn rede weer voort; maar een oogen blikje later verhief zich weer een dame en riep«En wat zegt gij van de verplichting der vrouwen om be lasting te betalen?" Beide rustver- stoorsters werden door de boden ge grepen en uit de zaal verwijderd. Zoo gebeurde het nog herhaalde malen en het slot was, dat de vergadering moest uiteengaan. Bell, de bekende uitvinder van het zoo veelvuldig gebruikte telefoontoe stel, heeft zich de laatste jaren bezig gehouden met den bouw van een bestuurbaar luchtschip over eenige dagen zou het gereed zijn en zal hij het in de nabijheid van Ottawa op laten. De vrienden van Bell beweren dat het schip beter zal zijn dan alles wat tot dusver op dat gebied is geleverd. De snelheid zal zeer groot zijn. De Berlijnsche correspondent van de Westminster Gazette is, hij ver telt niet op welke manier, te weten gekomen wat de Keizer heeft gezegd over de camarilla aan zijn Hof. De Keizer beweert dat van een eigenlijke camarilla geen sprake kan zijnhij OF UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" Verhalen uit den Russisch Japanschen oorlog naar het Dcensch. 5) In een dier kloosters aan de oevers van den Wolga had rnen Dimitri als kind gebracht, om er onderwezen te worden en er de hei ligen beelden te leeren kennen. Al spoedig kon hij de legenden van de heiligen lezen, en de geschiedenissen van de Bogatyrs, de oude helden van Kiëf en van den Wolga, die evenals Vikings, op hunne witte paarden het land in trokken, om het te veroveren. Toen hij krachtig genoeg was stuurde men hem de bosschen in, die eigendom van het klooster waren, met de mannen uit het dorp, om boomen te vellen, en ze 's winters op sleden te vervoeren; zoodoende leerde hij de bijl hanteeren als een houthakker, een goede karscha-soep koken en met het geweer om gaan. 's Zomers werkte hij op de boutwerven aan den oever van den Wolga, waar die reus achtige arken worden gemaakt, die dienen moeten om de naphta op den Wolga te ver voeren. En waar hij ging vervolgden hem die droomen van avonturen en groote daden, zooals de oude Bogatyrs ze volbracht hadden. Zoo kwam het, dat hij zich verbeeldde een reus gedood te hebben, wanneer hij bezig was boomen te hakken in het bosch, en hij zag dan hoe een reusachtige dennenboom in zijn val de grond om zich heen met zijn wonderlijk verwarde wortels als de klauwen van een draak, omwoelde. Die kinderdroomen voedden zijne verbeel ding nog, toen hij reeds jongeling was gewor den, totdat op zekeren dag vreemde ge ruchten van oorlog zich in het bosch ver spreidden. Er liepen wonderlijke verhalen over de vijanden die het land aanvielensommigen beweerden, dat de Japanners geen mensche- lijke schepselen waren, maar wezens uit de tooverwereld. Daarom zond het klooster, dan ook eenige van de meest wonderdoende hei ligen beelden naar het oorlogstooneel. Toen Dimitri in dat voorjaar uit het bosch terugkeerde, vond hij de werf zoo goed als verlatende meeste mannen waren opgeëischt geworden voor de oorlogsvloot, als ze ten minste geen kans gezien hadden, zich door in de bosschen te vluchten aan de oproeping te onttrekken. In het dorp zag hij afbeeldin gen van mannen, die hem herinnerden aan de Bogatyrs uit de verhalen zijner jeugd, die duizenden vijanden onder de hoeven hunner witte paarden vertrapten. Nieuwsgierig om er meer van te hooren, ging hij naar de naastbijgelegen stad, maar vóór hij daar aankwam, zag hij een wonr- derlijk schouwspel op de spoorlijn. Op den weg stond een trein propvol met mannen, de locomotief snoof, rookte en floot, maar de trein kwam niet in beweging en eene menigte vrouwen, eenige met een doek om het hoofd anderen met hunne kleine kinderen op den arm hadden zich op den rails voor den trein geworpen om te beletten dat deze vertrok en hunne mannen naar het oorlogsveld bracht. Wie zal haar helpen Kan ik niets voor die menschen doen Ik, Dimitri uit het bosch, kan ik niet in de plaats van één dier mannen in den oorlog gaan en op die wijze aan één dier diepbedroefde vrouwen haar man teruggeven? Zelfs al werd ik gedood, dan nog zou niemand om mij weenen, want ik sta geheel alleen op de wereld Zoo kwam het, dat Dimitri als vrijwilliger in den oorlog ging. Toen hij vertrok, was er geen vrouw, die zich voor hem voor den trein wierp en zijn reis naar het Oosten had zonder eenig verder voorval plaats, in een wagon waarvan de vloer met stroo belegd was, en die gevuld was met mannen en paarden; allen waren even vroolijk en opge ruimd, en zij zongen beurtelings de dans wijzen van den jongen moejick die het hot aan zijn meisje gaat maken, gekleed als zij is in de roode sarafaan, en het plechtige lied van Matoeschka Volga, hunne moeder, in nevelen gehuld. Soms kwamen zij een trein met gewonde tegen, die van het slagveld terugkeerden. Geen klacht werd gehoord, géén zuchten, géén snik niets dan doodsche stilte zij zagen slechts bleeke en kwijnende gezichten, die Dimitri maar al te goed kende. Diezelfde gezichten had hij gezien, als hij- in het voorjaar van uit het bosch in de steppen ge komen was, waar de dorpelingen den ge- heelen winter van den hongersnood geleden hadden. f Wordt, vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1