Van af de eerste gift herstellen De Pink Pillen onze krachten en verbeteren onze gezondheidstoestand. Parijsche Brieven. Plaatselijke berichten. Gemengd Kieuws. Fi Slotïi OR kan niet begrijpen hoe men op dat denkbeeld gekomen is, hij vormt steeds zijn oordeel onafhankelijk van alle invloeden van personen met wie bij bevriend was. «Mijn onafbanke- lijkheid is onaantastbaar, en nooit zal ik mijn vrijheid van oordeel, of mijn vrijheid van handelen prijsgeven. Het woord camarilla is leelijk en hoogst stuitend voor mijn persoon. Ik sta onder den invloed nbch van groepen, nöch van individuen." Wij gelooven gaarne dat de Keizer hier geheel oprecht heeft gesproken, maar waar een Hofkliek bestaat, be merkt gewoonlijk de Vorst zelf daar niet bet meeste van. ui. Tenzij het bepaald noodzakelijk is om de wille van de zoo genaamde aktualiteit, en dan nog maar bij een stuk van een beteekenisvol dramaturg of bij een belangwekkend stuk k deviner, cela va sans dire ga ik niet naar premières Liefst niet. In de eerste plaats spreekt het vanzelf, dat bij een première het samenspel nog niet de vuurproef heeft doorstaan. De vuurproef heeft altijd eerst plaats ten overstaan van het publiek, het ongeïnteresseerde publiek waarvan, hoe men ook smadelijk moge spreken over het «veelhoofdige rnon ster", de gemiddelde appreciatie vastgesteld over een behoorlijke tijd ruimte meestal zeer nabij de juiste is. Schromelijke vergissingen daargelaten ten opzichte van de zeld zame tijdgenooten, die te vroeg ge boren zijn. Er is nog een andere reden, waarom ik ongaarne een première bijwoon. Ik rakel nu een gedeelte op van een in 1867 geschreven artikel van niemand minder dan Alexandre Dumas fils, die, toenmaals zelf een dramaturg «en vogue" zijnde, met zijn desbe treffende boutades groote kans liep, zijn eigen glazen in te gooien. «De premières, in onze Parijsche taal (die men niet moet verwarren roet de Fransche taal), de premières beteekenen; «les premières reptésen- tations». De premières zijn niet, zooals de wedrennen in Engeland, de stieren gevechten in Spanje, de kermissen in Holland, een der nationale vermaken, die gedurende een zekeren tijd gansch een land of een geheele stad in ver voering brengenze zijn niets dan de hartstocht, op een bepaald uur, eensklaps, var. dat deel der Parijsche menigte, hetwelk, in dezelfde bizondere taal der Parijzenaars, «tout Paris" genoemd wordt en dat, in werkelijk heid, saamgesteld is uit tweehonderd, zegge, om niemand te beleediger, driehonderd peisoDen. Bij die driehonderd menschen, welke gedurende de gansche winter alle schouwburgen der hoofdstad, doch slechts bij premièrs, bezoeken, moeten wij onszelven, tooneelschrijvers, ge- reedelijk voegen, want zij vormen, zonder hooger beroep, de meening of liever den smaak van Parijs dien tengevolge van Frankrijk, en, op het gebied der kunst, van de geheele wereld, want de Franschen zijn er ten slotte in geslaagd te doen ge looven, dat zij den smaak der Wereld regelden. Laten wij er onmiddelijk bij zeggen, dat de Wereld bestaat uit Londen,Sint-Petersburg en Weenen. Die groep van definitieve rechters is gevormd uit de meest ongelijksoor tige en onvereeoigbare elementen, ten opzichte van intellekt, zeden en stand. Hel zijn litteratoren, lieden der groote wereld, kunstenaren, vreem delingen, kooplieden, kantoorbeanr.b- ten, dames uit de hoogste kringen, winkelbedienden, eerbare vrouwen, lichte vrouwen. Al die menschen kennen elkander van aanzien, soms bij naam, en, zonder ooit tot elkander het woord te hebben gericht, weten zij vooruit, dat zij elkander op pre mières zullen weêrzien en doet het hun genoegen, er elkaar weèr te zien." Dat schreef Alexandre Dumas fils veertig jaar geleden, met een koste lijke ironie. Sedert dien is er ten opzichte der premières alleen dit veranderd, dat men het getal drie honderd gerust tot zeshonderd kan verhoogen. Hutelkenmale datzelfde zeshon derdtal terug te zien. «Definitieve rechters" morgen brengen, hoor Die areopagus »il en est parmi ces tout pissants qui n'ont jamais lu un livie, ni même une pièce de tbéatre" dat would-be hoogge rechtshof van kunst doet me in menig opzicht denken aan tout Amsterdam, dat zich verdringt bij een concert van Messchaert-Röntgen of een van de Bohemers, doch onzichtbaar blijft bij even belangrijke uitvoeringen, die alleen nog maar niet het voorrecht hebben tot mode-artikel te zijn verbeven. De kleine zaal van het Concertge bouw te Amsterdam is een goed labo ratorium voor breek uw tong niet mondain-anthropologische vivisectie. Dat was, om eens een weidsch Ger- maansch woord te bezigen, een brokje «Kulturgeschichte", dat ik noodig had om sommigen lezers een klein kijkje te geven op wat in Parijs aktueel blyft. Veel belangrijker dus dan de aktualiteit van een geopende automobielen ten toonstelling, een vorstelijk bezoek en dergelijke wissewasjes. De première van Henry Bernstein's «Samson", in het Tbéatre de la Renais sance, eenige dagen geleden, had een zeer groot succes Niet slechts daarom, doch ook om het volgende gesprekje tusschen twee artiesterige heeren, op een der boulevards opgevangen (het gesprekje, bedoel ik), wilde ik gisteren avond gaarne zien, hoe een moderne Delila dezen nieuwbakken Samson Bernstein is geen historiograaf-drarna- turg zou kortwieken. As-tu vu «Samson"? Oui. Eh bien? Du romantisme trés vieux jeu Tombé alors. Au contraire. Un succès énorme. Mais comment done Je ne sais pas. J'en suis bleu. «J'en suis bleu" een Parisisme wil zooveel zeggen als«ik ben stom van verbazing." Te begrijpen, dat ik, dien een vluch tende plebejer te Amsterdam eens voor «blauwe 11" heeft uitgemaakt, wenschte te ervaren, of «Samson" me nèg blau wer vermocht te maken. Om 8'/» uur zou de voorstelling beginnen Om 8'/t uur was ik al voor het gebouw. Een groote menschenmenigte, door dien ders ordelijk gehouden, maakte queue. Na een half uur voorschrijdens, pas voor pas, waren mijn drie metgezellen en ik nog niet bij den ingang. Nog lang niet. Oef! «J'en suis bleu," zonder Samson te hebben zien kortknippen. Toen besloten we maar naar den schouwburg er naast te gaan, naar de Porte Saint Martin. Daar geen queue. Ze gaven er dien avond, voor het laatst, «Le manteau du roi", tooneelstuk (vier bedrijven) in verzen, van Jean Aicard, «musique de scène" van Massenet. Het gegeven is sprookjesachtig, een voudig en oud. Koning Christian, een tiran, egoïst en wreedaard a la Néro den legen- darischen droomt (de droom wordt natuurlijk in scène gebracht) dat een sprekend op hem gelijkende bediieger hem zijn koningsmantel ontneemt en den vorst uithangt, waardoor hij, Chris tian, zélf de toepassing ondergaat van zijn despotische wetien en onbarm hartige besluiten. Uit den droom ont waakt, neemt hij zich voor, voortaan een goed en humaan \oist te zijn. Simple comme bonjour. Dramatische interesse heeft «Le manteau du roi" niet veel. Maar het was mij een groot genot, te luisteren naar de bijkans voortdurend klankrijke en dikwerf zéér gevoelige verzen van den Toulonschen bard, wien Sully Prudhomme eens heeft toegezongen Disciple harmonieux de l'antique Cieale, Je ne te saurai rendre aucune joie égale, A la sereine ivresse oü m'ont plongé tes vers N'en fais que de pareils ou n'en fais jamais d'autres: Plains et n'imite pas la tristesse des nötres, Oü ne se sont mirés ni les ciïeux ni les mers. Ik houd van de romantiek, die zicb siert met het gewaad van het klassi- cisme. De Max, die men het vorige jaar te Amsterdam vooral om zijn prachtige standen heeft bewondeid, vervulde de rol van koning Christian. In den be ginne had ik noch met zijn spel, noch met zijn zegging vrede. Later op den avond echter werd alles beter, veel beter. Op het hoogtepunt der drama tiek was hij zelfs superbe. Blijkbaar een artiest, die zich opzettelijk spaart. Wal ik in menig opzicht eigenlijk flauwe geurmakerij vind. Jean Coquelin (de zoon van Coquelin ainé en dus de neef van Coquelin cadet in Holland pleegt men «fils voor «cadet" aan te zien had als hofnar meer een ras- dan een indivi dueel succes, naar mijn inzicht althans, Marthe Mellot, als Marie, zei de verzen minder met diep gevoel dan wel met litterairen smaak en uit nemende techniek. Dat is niet het hoogste, maar toch heel veel. Den besten verzenzegger vond ik Dorival, die slechts een kleine rol vervulde, die van «le pauvre«. Dat was heel, heel fijn, uiterlijk en innerlijk Bovendien was zijn gebarenspel schit terend van lijneiischoonheid De décors, de misr-en-scène en de kostuums waren kortweg prachtig Mede te dien opzichte zoü Nestor Roqueplan hebben gezegd «On sent que l'Opéra a passé par la." Wat er gepasseerd is in het hoofd van Alvarez, den beroemden tenor van de groote Opera, mag Joost, of liever nog de heilige Caecilia welen Julien Torchét, de muziekrecensent van «Comoedia", een dagblad, dat den lsten October van dit jaar is opgericht en uitsluitend is gewijd aan tooneel en muziek, had geschreven, dat Alvarez weieens detoneert. De verontwaardigde zanger heeft daarop der gezamenlijke redactie van genoemd blad per deur waarders-exploit doen beteekenen, dat die recensie hem eventjes 100.000 frans schade berokkende, zoodat hij een schadevergoeding tot dat bedrag eischt I De hoofdredacteur G. de Pawlowk nam dezer dagen den beroemdeling die inderdaad veel noten op zijn zang heeft, over die malligheid duchtig onder handen, in een artikel, waar ven de ironie bijtend scherp is. Alvarez wiens eigenlijke naam bij voormeld exploit gebleken is te zijn Albert Raymond Gourron (geheel óu-Spaansch dus) gooit het nu op een proces! Het is, dunkt mij, wel te voorzien, dat de lecbters den zanger in het ongelijk zullen siellen en hem misschien zelfs harde noten te kraken zullen geven. Maar men kan niet weten I Zoolang recht en wet zeer ver van elkander verwijderd zijn, is alles moge lijk op het gebied der «rechtspraak" En als Alvarez nu eens het proces won? Wel, dan verwed ik er mijn hoofd onder, dat tallooze vocalisten zullen hunkeren naar de ongunstigste recensies. Sapristi, door valsch en slecht zingen in een minimum van tijd rijk worden makkelijker kan het al niet. Tegen dien tijd zoü de zingende wereld in Holland mij bij acclamatie terugroepen, denk ik. Otto Knaap. Ds. H. Teering is beroepen bij de Geref. gemeente te De Bilt. De le Luitenant L. J. Rieber van het 5e regiment infanterie wordt op 1 Januari a.s. voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij de Militaire verkenningen te 's-Gravenhage. De le luitenant L. A. M. Oltenholl is aan gewezen tot het volgen van den winler- cursus bij de Normaal Schietschool. Namens de Maatschappij van brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te's-Her- togenbosch (agent de heer Th. J. H. Bianchi) is aan spuit 3 een bedrag ter hand gesteld van f 15 voor haar llink en spoedig optreden bij den brand in de concierge-woning van den R. K. Volksbond. De heer A. M. van Bemmel, behaalde op de Chrysanten-tentoon stelling te Utrecht: den lsten prijs, verguld zilveren medaille met f 10, vooi zes bloeiende chrysanten in zes verscheidenhedenden 3den prijs, verguld zilveren medaille, voor 10 palmen, in potjes, niet hooger dan 1 M., den lsten prijs, verguld zilve ren medaille, voor 15 bloeiendeplan ten en den lsten prijs, verguld zilveren met f25, voor 20 planten ter ver- .-ieiing, waarbij bloeiende chrysanten Heden treedt op de tram het ijf cents tarief in werking Het is te hopen dat de commissie zich niet in hare verwachting ziet teleurge steld en eenieder, zelfs ook voor kleine afstanden van dit vervoermiddel zal gebiuik maken, Het le elftal van Quick speelt Zondag a. s. een vriendschappelijke wedstrijd tegen A. F. C. te Amsterdam. Het 2e elftal ontmoet voor de le kl U. P. V. B op haar terrein aan den Leusdeiweg D. O. S. (Utrecht) Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 Nov. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10''» uur, Ds Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. I. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Gereforir,. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Prof Or. A. G. Honig, Hoogl. a. d. Theol. School te Kampen, 's Av. 5'/i uur, Prof. Dr. A. G. Honig. Collecte Hulpbehoevende kerken. Gercforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink Collecte Hulpbeh. Kerken. Vrije Gereform. Gemeente. Voorin. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5V» uur. Godsdienstoefening. In Ft iesland w orden in de laatste dagen veel hazen geschoten. Door den verhoogden waterstand zijn zij uit hunne schuilhoeken in de slooten verdreven en hebben zij de laaggelegen terreinen verlaten om de wijk te nemen naar de hooger gelegen gronden waar zij zich meermalen in groepen van zes tot acht stuks ophouden en voor de jagers een mooi schot opleveren. De meeste van de geschoten hazen worden verzonden tiaar de provinciën Holland, naar Belgie en naar Frank rijk. De prijzen wisselen af van f 1.25 tot f2 per stuk. Een snuggere kiezer. Dat onze kieswet voor den eenvou- digen kiezer nog niet eenvoudig ge noeg is, blijkt uit het volgende too- neeltje, dat zich dezer dagen in Ermelo bij gelegenheid van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad afspeelde. Kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en vraagt: «Waar hangt toch de bus, waar dat biljet in moet, dat ze me thuis gezonden hebben?" «Wel", zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wijzer is, «op 't ge meentehuis I" «Moet ik aanbellen?" «Toch niet, je stapt maar binnen en in de raadzaal zullen de heeren je wel terecht helpen". «Ja, zie je, 'k heb thuis al geteekend, dan ben 'k 'r af." De kennis wordt nieuwsgierig eri wil de geteekende opror-pingskaart wel eens zien, doch de snuggere kiezer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt voor de terechtwijzing en stapt nu li iomfantelijk het gemeen tehuis binnen. 't Kost den voorzitter van hel stem bureau buitengewone moeite de op- roepingskaart uit zijne handen te krijgen en als hij er eindelijk in slaagt en den nuchleren Veluwenaar er een stemkaart voor in de plaats geeft, beschouwt deze dit als een bewijs.dat hij aan zijn kiezersplicht heeft voldaan en wil zich huiswaarts spoeden, na het biljet een plaats in zijn binnenzak te hebben bezorgd, Onder gelach van het stembureau en eenige aanwezige kiezers wordt ons boertje, hoewel niet zonder protest, er eindelijk toe gebracht van het stembiljet het passend gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschok kend verlaat hij het gemeentehuis- Het kies-mysterie is voor hem nog onopgelost. Gepakt. Te Hilversum zijn de daders van de vele inbraken, die daar in den laatsten lijd plaats vonden, gepakt. t zijn de 19 jarige v. R. en de 17-jange v. H. Beiden hebben reeds bekend. Het zilverwei k dat bij de in braak in de villa van mevr. Hagedoorn aan den Hoogen Naarderweg werd vermist, is door hen begraven. Op de plek die zij aanwezen, werd echter nog niets gevonden. Goed afgeloopen. Door het schrikken voor de Oos tertram geraakte Woensdagmiddag te Wageningen de paarden voor rle equipage van de freules De Constant Rebecqe op bol. De koetsier viel dooi den schok van den bok. Onbeheerd holden de paarden mpl tiet lijtuig waarin de freules gezeten waren, het geheele stadje door. Eeist aan het einde van de Hoogstraat wist eer rappe gast de dieren tot stilstand te brengen. De koetsier was door den val op verschillende plaatsen gewond, het rijtuig beschagdid, doch de inzit tende dames kwamen met den schrik vrij. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 8 tot 14 November. Geboren: Wilhelmus Reinerus, z. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman Evertje, d. van Antonie Brondijk en Martina Wilhelmina Hendriks. Jan, z. van Jean Pierre Bolten en Petronella Johanna Maria van Oorschot. Hendrik, z. van Hendrik Binnendijk en Catharina Margaretha Veenendaal. Willem, z. van Willem van der Heiden en Hendnka Poort. Hendrik, z. van Johannes Ver heuvel en Evertje Hoksbergen. Hen- dricus Wilhelmus, z. van Hendricus Wil helmus Pierik en Geeltje Krakan. Ondertrouwd: Franciscus Janmaat en Willemina Bakker. Jozeph Godschalk en Cato Hartog de Vries. GetrouwdSamuel Hamme en Rozette de Vries- Heiman Cortissos en Sara de Vries. Dirk Jan ter Beek en Fem migje van Veen. Dirk Hop en Rika Johanna Spekkink. Hendrik Bouwman en Evertje van Kommer. Jacob Krook en Wijntje van Kooten. Albert Bak- kenes en Wjjmpje van Voskuijlen. Adrianus van Ejjkelenburg en Drika van den Berg. Overleden: Jannetje Klok, 31 j., echtg. van Antonie Vial. Adriana Kraan, 80 j., wed. van Thimoteus van Ramselaar. Hendrika Gerritsen, 24 j., echtg. van Willem van Barueveld. Engelina Koe nen, 71 j., echtg. van Antonie van Bar- lingen. Arrisje Muis, 3 w. Willem van den Bos, S3 j-, wed. van Jannetje Kraan. Hendrijntje van Wagensveld, 61 j., wed. van Hendrik de Kruyff. Rijkje van Hamersveld, 75 j., wed. van Joannes Hartman. Martinus Kok, 55 j., echtg. van Catrina Elisabeth Hermans. Leusden. Van 8 tot 15 November. Geboren: Jacoba Elizabeth, d. van Al- bertus Stephanus Wouterse en Maria Kremers. Hendrik, z. van Karei Jag- tenberg en Wilhelmina Geertruida Craa- nen. Gehuwd: AdrianusKleinvelden Rigarda Kaas. Gijsbert Kamphorst en Jannetje van de Bovenkamp. Overleden: Cornelia Johanna Berendsen, 16 maanden. Woudenberg. OndertrouwdJan van Ginkel, 31 j. en Gerarda Gerdina van den Broek, 33 j. Overleden: Maria van Asselt, weduwe van Albertus Hartman, 64 j. marktbericht. AMERSFOORT, 15 Nov. 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.-Boekweit f 0. Lppelen 14 af 8--. Beren f 4.a I 9 Klei- rardapp. f O.OU a f 0 Zandaanlapp. 1 80 11 2. Hoendereieren t8 .00 a I 9.00 per 100 si Eenden f U.a r O.Boter 11.15 a 11.45 per kilo Mar garine 10.a 10.00 Zoetem kans f Kippen f0.80afl.00Ituikensfl.afl. 30 Piep kuikens f 0.40 n 10.70 Ganzen f0.f0.Eenden f 1.00 a f 1 '20 p. st. Jonge fO.OO a f000. Haze- 11.50 a f2.Wilde konijnen f0.40 a f 0.50 Tamme f0.80 a fl.'2Ö Duiven f0.40 a f0 50 paar. Magere varkens 114.00 a f20 00 Varkens v. export f0a f 00.Zengen f 40. - - 1 50.Biggen f 8.a f 11Schrammen I 00 a f 00 Vetle koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— k f000.Kalfkoeien f 0.00 a fO.ÖO Kalf- v aarzen f00.a f00.Os f 000.a fOOO Pinkstieren f 000. a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit: 60 heit.: Appelen; 2U heet. Peren; heet. Kleiaardappe- en 200 heet. Zandaardappelen8000 stuks Hoen i dereieren stuks Eendene eren 11U0 kilo IIooï- boter; kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 00 zeugen. RECLAME. GEVONDEN DOOR EEN INWONER VAN UTRECHT. Er zijn vee] mannen en vrouwen in Amersfoort die met ee.n verdrietig htinjziekte aangedaan zijn, ze hebben misschien aardbeien of prikke lende huiduitslag tevergeefe hebben ze ge tracht genezing toekomen. Ydpr zulke inwoners zal de voleinde, openhartig^ verklaring van iemand uit ftup buurt een wejkom, bemoedigend nieuws zijrj,' Circkel, wdfiende Bladstraat 9 meldt ons: Ilat doet mij groot ge- kan meiflen dat ik met Foster's iflellijk een buitengewone verlichting bekomeiy7heb bij di^rge aambeien, waaraan ik reeds gafuimen ty+Fsukkelde. Al het andere wat ik hiervoor geprobeerd had, bracht mij geen stap veteer, daarom te meer vind ik reden tot dankbaarheid U mijn genezing bekend te maken. Ik ondergeteekftwie verklaar dat het boven staande^ w^ar^fsenvmaclitig U het publiek te maken wijze a|g U goeddunkt. Verzeker U dat men geeft, dezelfde die M heeft WIJ WAARSCHUV en maken koopers er o; doos de handteekening komt. Ze is te Amersfour Heer A. van de Weg. franco na ontvangst van p één of f 10 voor zes doozen1 de echte Foster's Zalf Vouw Circkel gehad N TEGEN NAMAAK ,ttent, dat ou^ederc James Foslfer voor- erkrijgbajff bij den lezendin^geschiedt iwisseljT f 1.75 voor mende Lcvcriii '°rl tegen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2