MIE UW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DI1TM, DE VRIJWILLIGER BINNENLAND. No. 93. Woensdag 20 November 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. 6) Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zaterdagnamiddag is H. M. de Koningin-Moeder uit het buitenland op Het J.oo gekomen. Om 4.37 kwam de extra-trein met het salon-rijtuig aan het station Apeldoorn aan, al waar H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aanwezig waren. Ook de Burgemeester was aan het station. Na eene hartelijke begroeting reden de Vorstelijke personen naar bet Paleis, in een a la Daumont be spannen rijtuig. Een talrijk publiek was nabij het station aanwezig, welks hartelijke toejuichingen op uiterst minzame wijze werden beantwoord. Mr. Goeman Borgesius. Gisteren was het dertig jaar ge leden dat de Heer Goeman Borge- sius zijne intrede deed in de Tweede Kamer. Hij had toen slechts even den leeftijd bereikt, dien de Grond wet voor den vei kiesbaarheid eischt. Hij had zitting voor het district Winschoten, dat hij vertegenwoordigde tot 1888. Bij de splitsing van genoemd district in de kiesdistricten Winscho ten en Veendam werd hij in 1888 voor het laatste candidaat gesteld en gekozen. Hij zou voor Veendam ech ter slechts kort zitting hebben. Toen in 1891 Zutphen moest veroverd worden op anti-revolutionnaire partij keek men aldaar naar een candidaat om, die groote kaus gaf op de over winning, en men vergiste zich niet, toen men het oog op Mr. Goeman Borgesius liet vallen, want hij aan vaardde de candidatuur en Zutphen werd weer liberaal en naar het zich laat aanzien voorgoed. Tot 1903 zat Mr. Goeman Borge sius voor Zutphen, zelfs van 18971901 toen hij Minister van Binnenlandsche Zaken was, bleef hij op verzoek van zijne kiezers zitting daarvoor houden. Maar toen in 1905 Enkhuizen op den tegenstander moest worden heroverd kwamen de liberalen daar Mr. Goe man Borgesius verzoeken, de candi datuur te aanvaarden overtuigd als ze waren, dat de moeilijke strijd alleen dan met succes kon gestreden worden, als men voor een allereerst man in het vuur ging, en, wat wei nigen hadden durven hopen, de slag i werd gewonnen. De Heer Borgesius, die in 1905 ook voor Zutphen her kozen was, opteerde natuurlijk voor het zwakste district, en zoo heeft hij op het oogenblik zitting voor Enkhuizen. De Heer Borgesius is een van de weinige leden, die onafge broken zoovele jaren in de Karner zitting hebben gehad. (De Vaderlander). Vereenvoudiging der Schrijftaal. De Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal heeft, met ver wijzing naar het in Februari aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres waarin ver zocht wordt «het daarheen te leiden, dat aan het gebruik van de vereen- voudigdesppllinggeen bezwaren worden in den weg gelegd en de invoering van bedoelde spelling niet worde be lemmerd van de zijde der overheid en der schooi autoriteiten" zich thans gewend tot de Volksvertegen woordiging. Met dit adres is adhaesie betuigd door de navolgende onderwijsvereeni- gingen De Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onder wijs. Het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap. De bond van Nederlandsche Onderwijzers. De Centrale Vereeniging van Hoofden van O. L. Scholen te Amsterdam. De St. Lebu'inus-VereeDiging, Diocesaan- Vereeniging, van R.-K. Bijz. Onder wijzers in het aartsbisdom Utrecht. De R.K. Onderwijzersbond in het bisdom Breda. De R.K. Onder wijzersbond in het bisdom 's-Hertogen- boscb. De R.K. Onderwijzersbond in liet bisdom Roermond. Zestien afdeelingen van de «Vereeniging van Christelijke Onderwijzers e Onder wijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Bezittingen". De Alge- meene Onderwijzersvereeniging, Sektie B" en vijf afdeelingen van de D. V. van R.K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom van Haarlem. Het Genoot schap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën. Het Nederlandsch- Indisch Onderwijzers-Genootschap. Zoodat (zegt adressante) thans het geheele onderwijs (behalve het uni versitair, dat niet onmiddellijk bij de quaestie betrokken is, maar waar vrijheid bestaat, blijkens de disser taties in vereenvoudigde spelling, 't laatst die van Dr. G. Brom over- Vondels Bekeering) aan de zijde van onze vereeniging staat geschaard. In een uitvoerige ^toelichting ont wikkelt de Vereeniging het volgende: 1. De spelling van de Vries en Te Winkel is te moeilijk voor het onder wijs en geenszins ontwikkelend. 2. Wat en hoe willen wij vereen voudigen 3. Onze gematigde voorstellen zijn voortgekomen uit rijp overleg, en hebben na langdurige gedachten- wisseling en toetsing aan de invoer baarheid hun eindvorm gekregen. 4. De vereenvoudigde spelling wordt door velen practisch toegepast en in Zuid-Afi ika in de scholen onder wezen. Ten aanzien van punt 2 wil de Vereeniging de voornaamste grond regels van V. en te W. behouden, maar zich meer richten naar het be schaafde spraakgebruik. Wij brengen in herinnering dat de voorstellen der Vereeniging reeds in 1894 o.m. de ondertoekening droegen van de hoogleeraren Van Heiten, Logeman, Speyer, en Symons, en dat Prof. Cosijn er zich in hoofdzaak meê vereenigde. Later hebben aan het uitwerken der regels medegewerkt de heeren Salverda de Grave, Van Hamel, Hesseling, H. Kern, Vercoullie om enkel de mannen van het universi tair onderwijs te noemen. Op uitnoodiging van dr. C. P. C. Bosch kwamen Zaterdagavond te 's-Gravenhage eenige belangstellenden en deskundigen bijeen, om te beramen, hoe men zou kunnen geraken tol meerdere veiligheid tegenover het toenemend verkeer, in het. bijzonder dat der automobielen. Uit de bespre kingen bleek, dat men het vrij alge meen er over eens was, dat vele auto's, zooals zij vaak bestuurd wor den, een gevaar opleveren, dat, voor komen moet en kan worden. Men drong aan op het eischen van een kundigheidsrijbewijs en op betere aan passing der politie aan het moderne verkeer. De invoering van een maxi mum snelheid vond verdediging doch de andere sprekers verzetten zich ten sterkste hiertegen en tegen elke wijziging van art. 13 der Motor- en Rijwielwet. Algemeen was men echter van meening, dat een eventueel te vor men comité zich niet uitsluitend zou hebben bezig te houden met het outomobilisme, maar met de veilig heid van het verkeer in den breed- sten zin. Ten slotte werd besloten dat dr. Bosch zich namens de vergadering zou wenden tot de besturen der vereenigingen en lichamen, welke geacht kunnen worden in het vraag stuk belang te stellen met het verzoek een of twee vertegenwoordigers uit bun midden aan te wijzen, die, aan gevuld uit bet publiek, een comité zullen vormen, dat de zaak in studie zal nemen. Sint-Nicolaasfeest. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest wordt de vergun ning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, bij elk gedurende dit tijdvak ter ver zending aangeboden pakket, een adres kaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbevolen lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen verzekerd zijn 2o. Zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. («St.-Ct.") Een verblijdend teeken. Onder leiding van den heer S. Snij der, landbouwonderwijzer en Hoofd der Anna Paulownaschool te Soest worden vanwege hel Landbouwkundig Bureau van het Kalisyridikaat te Utrecht onder de gemeente Soest een 15-tal proefvelden aangelegd, met kunstbemesting, waarbij aan de proef nemers de benoodigde kunstmeststof fen gratis worden verstrekt. De be doeling is in het najaar van 1908 aan deze proeven een kleine tentoon stelling van kleine gedeelten der ver bouwde gewassen te verbinden. Waar schijnlijk zal nog dezen winter in een daarvoor geschikte lokaliteit een lezing met lichtbeelden over kunstmest gebruik worden gehouden. Wanneer men weet dat in Soest en Omstreken tot heden nog weinig kunstmest wordt gebruikt, dan mag deze exploratie als een verblijdend teeken worden be schouwd. We brengen hulde aan de landbouwers-proefnemers, die in dezen voorgaan, en tevens aan de leiders. Als te verbouwen gewassen werden ons genoemd: aardappelen, mangels, haver, rogge knolrapen, grasland en erwten. OF X3Iet liaxt -van Evislaiid.. UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" Verhalen uit den Russisch-Japanschen oorlog naar het Decnsch. Dikwijls zagen de gewonden er zoo spook achtig uit, dat Dimitri en zijn kameraden op hielden met zingen en een vaag gevoel van ontzetting hun onder hun soldatenuniformen overweldigde; maar spoedig behaalde de nieuwsgierigheid de overhand en dan schreeuw den zij lachend allerlei vragen hoe die Japan ners er toch wel uitzagen, of het werkelijk zooals men hun verteld had fantastische dwergen waren of een soort dieren die in de bosschen vliegen? Dan kregen zij van enkele zwakke stemmen, uit de wagons waarin de gewonden opgehoopt waren, ten antwoord «Wacht maar, gij zult ze zeiven zien Het zijn gele wolven!" Maar Dimitri en zijne makkers zagen de gele wolven nooit, toen zij eindelijk het verre Oosten bereikt hadden, na oneindige malen oponthoud gehad te hebben, hetgeen hun gedurende lange weken op de lijn hield: de laatste veldslag was geleverd geworden, en men liet hen van links naar rechts marcheeren, dan weer retireeren, als de mieren in het bosch dacht Dimitri, met dat onderscheid dat de troepen mieren met meer overleg heen en weer gezonden werden dan zij. Eindelijk be reikte het regiment reservisten, waarbij Dimi tri ingedeeld was zijn eindpunt in de case- matten van de forten van Wladiwostok. Daar moesten de mannen keien kloppen voor het aanleggen van militairen wegen. In die casematten, die gelijk met de bega- nen grond ingegraven en van boven met boomtakken bedekt waren, op de helling der heuvels, aan wier voet de rijke stad lag, moesten Dimitri en zijne makkers den geheelen dag keien kloppen, terwijl de Ivoreanen met hunne krakende tweewielige karretjes, dag in- dag uit, de hellingen opkwamen, beladen met groote stukken rotsblok en ze weèr afdaalden met een lading geklopte steenen. Maar de oorlog was toch nog niet geëndigd en eens op een morgen zagen de mannen van de toppen der heuvels, héél in de verte op de blauwe Zee kleine stipjes, die zij herkenden als Japansche oorlogschepen. En Dimitri stelde zich voor, dat iedere slag, dien hij met zijn houweel gaf en ieder stukje steen dat hij afbrak, toch noch een kleinigheid bij droeg tot de verdediging van zijn vaderland, dat land van de dappere Bogatyrs. Van tijd tot tijd kwamen er soldaten van het front naar de forten van Wladiwostok. Zij brachten nieuwtjes mede, en deden verhalen van het slagveld, vroolijke verhalen, alsof de de oorlog niet anders'was dan een pleiziertje voor een schooljongen, en was er wel één kinderspelletje, dat zonder kleerscheuren af liep Zoo ging het ook in den oorlog. Het is een soort sport van vroolijkheden, waarbij natuurlijk al spelende, klappen vallen daar is niets aan te doen, maar wat doet dat er ook toe. Maar, eensklaps, terwijl zij daar zoo aan het schertsen waren begon de avond te vallen en de zon ging bloedrood onder achter een meer naar voren geschoven heuvel op welks kruin een eenzaam verlaten boom stond, en dan werd zelfs de luidruchtigste van het troepje stil. Een zeker afgrijzen over meesterde hun, alsof zij door ijskoude handen omvat werden. Met somberen blik en als verlamd van schrik staarden zij naar de onder gaande zon, en één hunner fluisterde: «Zie dien kant eens uit, naar den heuvel van Putiloiï! En het schouwspel van den bloedigen oorlog doemde voor hunne blikken op en deed ze alle huiveren terwijl er een neerslachtige stilte heerschte. Eindelijk werd de vrede gesloten, maar dat bracht geenerlei verandering in het leven der soldaten, op de heuvels rondom Wladiwostok. Zij bleven aan het keien kloppen en de Kore- anen kwamen en gingen met hun karretjes, terwijl een officier van het regiment nauw keurig het aantal karrevrachten noteerde, juist zooals dat gedurende den oorlog gebeurd was. Het leven in de stad ontwaakte weêr, vroolijke officieren behoorende tot verschillende regimenten van het leger zochten er hun toevluchtsoord en de feesten en gecostumeerde bals volgden elkander voortdurend op. Maar wanneer een mindere in de stad kwam om iets meer te vragen dan de twee en een halve kopeken dagelijksche soldij die hem toekwamen, werd hem op de meeste plaatsen de deur voor den neus toegeslagen, en hij keerde naar de heuvels terug met een gevoel, alsof hij een paria was. I Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1