BIJVOEGSEL rm i4tia»4€ mmwmm behoorende bij de NIEUWE IIE1SF00RTSCHE COURANT Raadsstukken. Inkomstenbelasting. Tengevolge van de instelling van de betrekking van Controleur van rle belastingen en van liet bevolkings register is bet mogelijk geweest, meer zorg en arbeid te besteden niet slechts aan het vaststellen der aanslagen van de Inkomstenbelasting en het be handelen van reclames in eersten en tweeden aanleg, maar ook aan het bewaren en ordenen van gegevens, die voor een juisten aanslag van belaDg zijn. Voor ieder, die op het kohier voorkomt, wordt thans een kaart gemaakt, bevattende alle ge gevens, die voor het vaststellen van den aanslag beteekeriis hebben. Dij zonderheden, die medegedeeld worden bij reclames of die op andere wijze ter kennis van het Gemeentebestuur komen, worden steeds aangeteekend Aangiften en aanslagen, eventueels beslissingen na reclames in vorige jaren, worden eveneens genoteerd Deze kaarten worden, alphabelisch en lexicographisch gerangschikt, be waard; bij vertrek of overlijden woiden de kaarten van de betrokken per sonen uit de verzameling genomen en wederom alphabetisch en lexico graphisch geranschikt bewaard, terwijl onmiddellijk na vaststelling van sup- pletoii kohieren de verzameling wordt aangevuld met kaarten voor d'e nieuw- aangeslagenen. Een dergelijke verzameling, mits dagelijks nauwkeurig bijgewerkt is. van onschatbare waarde voor eenen zoo nauwkeurig mogelijken aanslag en voor het bewaren van gegevens, die anders na verloop van eenige jaren of bij verandering van personeel, verloten zouden gaan. Rooien van boomen Hoezeer geen voorstanders van het rooien van boomen, doen zich meer malen omstandigheden voor, welke Burgem. en Weth. nopen, de Raad daartoe een vooisiel te moeten aan bieden. Zoodanig geval doet zich thans voor ten opzichte van een aantal boomen staande in het Plantsoen en op »Ma Retraite." Het Bestuur van de onlangs ge opende Diaconieschool in de Kleine Haag heeft het Dag. Best. verzocht, te willen bevoideren, dat luee beuken- boomen, staande ter weerszijde van het toegangspad tot de nieuw ge bouwde woning van bet Hoofd dier school, verwijderd worden en hoezeer wij ook aanvankelijk geaarzeld hebben daartoe mede te werken, omdat bij de opvatting van het voornemen tot den bouw van een woonhuis te dier plaatse te voorzien was, dat bedoelde boomen licht eri lucht zouden benemen en het Bestuur zich alzoo vooraf had moeten verzekeren in hoever bezwaren zouden bestaan tegen eene eventueele rooiing dezer boomen, meenen B. en W., bij nadere overweging, dat de nieuwe bewoners van dit gebouw niet de dupe mogen worden van de onbe dachtzaamheid der bouwondernemers. Maar bovendien achten zij het wenschelijk, beide buomen van daar te verwijderen, omdat de takken op het erf van den nabuur overhangen en hij derhalve volgens artikel 714 van het Burgerlijk wetboek de Ge meente kan noodzaken de takken af te snijden, waardoor de boomen zoo danig zouden ontsierd worden, dat op het behoud geen prijs meer zou be hoeven te worden gesteld. Voorts moeten in het Plantsoen gerooid worden de volgende doode boomen 2 iepen bij de brug naar de Hendrik van Viandenstraat; 1 beuk bij de Kleine Haag; 1 iep bij de brug naar de Weijers- straat 1 beuk bij de Molenstraat 1 berk bij de Kleine Koppel 1 populier bij de oude begraafplaats 2 iepen op de oude begraafplaats In bet voorstel van B. en W. van 19 November 1906, was begrepen een lindenboom staande tegenover de Heerenstraat, Zij hebben toen van de door den Raad verleende machti ging ook dezen hoorn te rooien geen gebruik gemaakt, omdat zij zich in den eerstvolgenden zomer, als de boom in zijn volle blad was, eerst nog eens wenschten te overtuigen, of zijne verwijdering bepaald nood zakelijk was. De overtuiging heeft zich thans gevestigd, dat het tot ver fraaiing van de wandelplaats aldaar zal strekken, dezen boom te doen vallen, aangezien die midden in het pad slaat, loopende naar het verhoogde voetpad langs de school. Als laatste oveiblijfsel van den voorheen zoo lieflijken bloementuin op «Ma Retraite" is nog aanwezig een vrij breede wal, die vroeger dezen tuin aan twee zijden van het aan grenzende bouwland scheidde, en waarop zich thans nog bevinden, be- halve eenig verwilderd bloenihout, een aantal hoog opgaande boomen, namelijk: O linden-, 4 iepen-, 1 popu lier-, 2 eiken-, I eschdoorn- en 1 kasianjeboorri. Tegenwoordig is zoowel de binnen- als de buitenzijde van dezen houtwal als bouwland in perceelen aan ver schillende personen verhuurd, waar door bedoeld houtgewas thans als het ware midden in het bouwland slaat, ten nadeele vooral van den bouw op de aan dieri houtwal grenzende perceelen. B. en W. achten het wenschelijk, dit houtgewas op te ruimen en het vrijkomend terrein te verhuren; het raadsbesluit van 1 Maart 1904 houdt reeds eene machtiging te verhuren in. Nog bevinden zich op het terrein, bestemd voor de GemeentP-reinigings dienst,, 12 doode platanen, die ge hakt kunnen worden, benevens 4 nog in leven zijnde eikenbooinen, die echter hinderlijk zijn voor het verkeer bij de mestvaalten en derhalve noodzakelijk moeten verwijderd worden. Hiertegen bestaat te minder bezwaar, omdat te verwachten is, dat zij evenmin als de platanen zullen blijken bestand te zijn tegen het bederf van hun wortel gestel door de gier van de in de on middellijke nabijheid geplaatste mest- verzamelingen. De hierboven bedoelde boomen zijn rood, de overige wit gemerkt. Burgem. en Weth. stellen dei halve den Raad voor hen te machtigen tot het doen rooien en veikoopen dei- gemeente boomen. Gemeente-eigendommen. In hun voorstel aan den Raad van October 1.1. betredende «Birkhoven" schreven Burgemeester en Wethou ders: «Mochten evenwel deze motieven den Gemeenteraad niet tot de over tuiging gebracht hebben, dat een Commissie van bijstand voor een goed beheer kan worden gemist, dau zal de meerderheid van ons college over wegen of het college van Burgemeester en Wethouders een voorstel kan in dienen tot het instellen eener com missie, als bedoeld bij art. 54, 2e lid der Gemeentewet. In dit verband merken wij echter op, dat eene Com missie van bijstand uitsluitend benoemd kan worden op voorstel van ons col lege." Nadat in de raadsvergadering van 29 October, waarin hun voorstel be handeld werd, een voorstel van den heer Plomp was aangenomen, waarin zij werden uitgenoodigd, hen in het beheer van «Birkhoven'' te doen bij staan door eene commissie, hebben B. en W. aan de gedane toezegging gevolg gegeven en het indienen van een voorstel tot het in 't leven roepen van een Commissie van bijstand nog maals overwogen. Als gevolg van die overwegingen deelen zij thans mede, dat het naar hunne meening aanbeveling kan ver dienen, een Commissie van bijstand in te stellen, die hen in 't beheer bijstaat, voorzoover dit niet betrekking heeft op het houtgewas en de ont ginning van gronden. Eene dergelijke commissie toch kan, waar het betreft de exploitatie van een eventueel te vestigen restaurant of pension, het bevorderen van bezoeken van het landgoed door ingezetenen en vrtem delingen, het in exploitatie biengen van het aan den straatweg, ten Westen van het heerenhuis gelegen perceel woeste grond als sportterrein, terrein voor volksfeesten of andere doeleinden inderdaad op nuttige wijze werkzaam zijn, en, al moet zij volgens de wet steeds een Commissie van bijstand in 't beheer blijven, toch het initiatief nemen tot vele nuttige zaken, die om talrijke redenen moeilijk van het col lege van B. en W. kunnen uitgaan Juist dit gedeelte zal in depractijk blijken het moeilijkste te zijn; van de voorlichting en bijstand eener com missie uit den Raad zullen zij daarom gaarne gebruik maken. Voorzooveel evenwel betreft het houtgewas en de ontginning van gron den is de meei derheid \)an het Dag Best. van meening, dat bijstand in 't beheer niet wenschelijk is. In'tal- gemeen verwijzen B. en W. naar de motieven hiervoor aangevoerd in hun voorstel van 8 October 1.1. het beheer der bosschon zal, indien het natuur schoon niet verminderd zal worden, eene zeer constante leiding vereischen, die zij in 't algemeen beter bij hun college verzekerd achten dan bij eene commissie, die wegens hare samen stelling aan meer verandering van inzichten onderworpen is. Terwijl op het gebied, waarop B. en W. eene commissie werkzaam wen- schen te zien, als 't ware alle voor lichting ontbreekt en voor velerlei verschil van inzicht ruimte is reden, waarom zij gaarne bijstand in 't beheer zullen ondervinden zal men op 't gebied van het boschbeheer voorgelicht worden door den te benoemen hout vester of boschbaas, waardoor de bij stand van eene commissie overbodig wordt. Indien het evenwel de uitdrukke lijke wensch van de gemeenteraad is, eene commissie in het alles omvattend beheer van B. en W. tot bijstand toe te voegen een wensch ook van de minderheid van het Dag. Best. dan willen zij niet van de wettelijk hen toegekende bevoegdheid gebruik ma ken, het instellen van eene dergelijke commissie onmogelijk te maken door hiertoe geen voorstel in te dienen. Het is alleen tengevolge van deze overwegjng, dat B. en W. de concept besluiten aanbieden, zooals deze thans geformuleord zijn. De meerderheid van hun college wil ei evenwel de aan dacht op gevestigd hebben, dat zij om de medegedeelde redenen het meest in 't belang der bosschen acht en er alzoo de voorkeur aan geeft, uitdrukkelijk van de werkzaamheden der commissie uit te sluiten den bij stand in het beheer, voorzooveel betreft het houtgewas en de ontginning van gronden, waartoe door amendeering in de gemeenteraad de gelegenheid bestaat. Uit het indienen van het thans aan geboden voorstel is derhalve niet af te leiden, dat de meerderheid van bet college van B. en W. daarmede instemt. Tot toelichting van de concept besluiten diene uog het volgende. indien eene Commissie van bijstand in het onbeperkte beheer wordt be noemd, achten B. en W. het wensche lijk, alvorens een voorstel bij den Raad in te dienen betredende de formatie van het voor «Birkhoven" te benoemen personeel, hierover het advies dei- commissie in te winnen. Art. 4 der Verordening brengt dit tot hare be voegdheid. Zoodra dus de commissie hierover gehoord is, dat den Raad dienaangaande een voorstel worden aangeboden. Tevens kan dan worden beslist of de benoemingen door den gemeenteraad of door het Dag. Best. zullen geschieden. Onafhankelijk hier van kan evenwel de bepaling van artikel 6 reeds worden vastgesteld B. en W. hebben nog geen bepa ingen ontworpen betreffende de werk zaamheden der commissie ten opzichte van öf het eventueel verhuren van het heerenhuis met annexen öf het in eigen beheer exploiteeren van het huis. Zij achten het beter, dat eerst de commissie hare meening te kennen geoft betreffende de meest wenscho- lijke wijze van exploitatie. Zoodra hierover door den Raad, na voorlichting door de commissie, eene beslissing is genomen, zullen B. en VV. nadere voorstellen tot aanvulling der verordening indienen. Concept-verordening. De Raad der Gemeente Amersfoort Gelet op het voorstel van Burge meester en Wethouders van 7 Novem ber 1907, Afdeeling I, no. 1655; Gelet op de Gemeentewet; BESLUIT: vast te stellen de volgende «Verordening, regelende de samen stelling en werkkring van de Com- misssie tot bijstaod van 't beheer van het landgoed «Birkhoven". Artikel 1. De commissie bestaat uit vier leden van den Raad voorge zeten door den Burgemeester of een der Wethouders. Art. 2. De commissie staat Bur gemeester en Wethouders bij in het geheele beheer over het landgoed «Birkhovpn". Art. 3. De commissie dient den Raad, Burgemeester en Wethouders en den Burgemeester over de tot haren werkkring behoorende zaken van bericht en raad. Art. 4 De commissie dient de voorstellen bij Burgemeester en Wet houders in, die zij voor een richtig beheer van het landgoed «Birkhoven" wenschelijk acht. Art. 5. De commissie is, behoudens goedkeuring van Burgemeester en Wethouders en onverminderd de be palingen van de Gemeentewet, be voegd die maatregelen te nemen, die kunnen strekken het bezoek van het landgoed zoo groot mogelijk te maken. Art. 6. De commissie bij Burge meester en Wethouders eene aanbe veling van ten minste twee personen in vooi alle benoemingen, die met betrekking tot het landgoed «Birk hoven moeten geschieden Art. 7. In de maand Februari doet de Commissie jaarlijks verslag van hare werkzaamheden aan den Ge meenteraad. In de eerste week der maand Juli deelt de commissie aan Burgemeester en Wethouders mede welke uitgaven en ontvangsten ter zake van het be heer voor het volgende dienstjaar te verwachten zijn. Art. 8. Het secretariaat van de commissie wordt waargenomen door een ambtenaar, daartoe door Burge meester en Wethouders, na raad pleging met de commissie, aange wezen Art. 9. De commissie houdt notulen van het in hare vergaderingen ver handelde. Gemeente-ontvanger. Artikel 10 van de Instructie voor Jen Gemeente-ontvanger hepaalt, dat hij jaarlijks in de maand Januari aan Burgemeester en Wethouders een staat moet toezenden, bevattende de namen van hen, die wegens vertrek naar elders of uit hoofde van andere redenen aanspraak hebben op geheele of gedeeltelijke restitutie van plaatse lijke directe belasting over het afge- loopen jaar, met vermelding van het betaalde en het te restitueeren bedrag, alsmede uithoofde waarvan de restitutie is gevraagd. Het DagelBestuur wenscht, den Ontvanger van deze werkzaamheden te ontslaan, aangezien die beter aan den Controleur van de belastingen en bet bevolkingsregister opgedragen kunnen worden. De Ontvanger toch kan do gegrondheid van aanvragen tot opheffing of restitutie wegens ver trek of overlijden niet beoordeelen hem ontbreken daartoe de noodige gegevens, zoodat hij steeds inlichtingen rnoet vragen aan de afdeeling Burger lijk? Stand, Bevolking en Belastingen. Bovendien behoort het advFeeren betreffende de bot ongenoemde ver zoeken meer eigenaardig tot den werk kring van den Controleur der belas tingen, dan tot die van den Gemeente ontvanger. Ook is het ten slotte van belang, dat verzoeken tot afschrijving of restitutie wegens overlijden onmiddel lijk ter kennis komen van den Con troleur met het oog op het eventueel belastingplichtig worden van nage laten betrekkingen, die in dat geval op de suppletoire kohieren gebracht kunnen worden. Ten einde eene zoo spoedig moge lijke afdoening van dergelijke ver zoeken te bevorderen, ligt het in de bedoeling van Burgemeester en Wet houders van den gemeenteraad voor 't vervolg in ieder kwartaal een lijst ter vaststelling aan te bieden, waarbij beschikt wordt op de ingekomen ver zoeken. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor art. 10 van de Instructie voor den Gemeente-ont vanger in te trekken. De tooneelvereeniging «Thalia" gaf j.l. Zondagavond wederom eene uitvoering voor hare donateurs en kunstlievende leden, in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging." Het is wel geen gewoonte om van dergelijke uitvoeringen in besloten kring verslag te geven, doch wij willon voor ditmaal daarop eene uitzondering maken en wel om de volgende reden. De vereeniging «Thalia" heeft als alle dergelijke liefhebberij vereenigingen steun noodig, wil zij kunnen blijven bestaan. En die steun nu verdient zij ten volle. Het trof ons Zondagavond welke vorderingen zij sedert het vorig seizoen heeft gemaakt. Er schuilen onder hare leden weikelijk goede acteurs. Om maar eens enkelen bij hun schuilnaam te noemen gaven de Kiep, het Vaatje en de Paal fraai spel te zien, vooral de laatste was in zijn voordracht van Coppée's werk staking onverbeterlijk. Het spel der dames de J. en K in de dramatische schets Het offerlam" kon door actrices van beroep niet verbeterd worden. Eenige door de Puist vervaardigde, ondeugende coupletten naar aanlei ding van een in de sociëteit «Veree niging" aanhangig voorstel, door de Kiep op Speenboff's manier voorge dragen en door de Ruige geestig geïllu streerd brachten er niet weinig toe bij om de vrolijke stemming van het talrijk publiek te verhoogen. Een geanimeerd bal besloot deze eerste uitvoering in dit seizoen. Wie van volgende uil voeringen wil profi- teeren haaste zich om zich als donateur op te geven. Hij zal zich de betrek kelijk lage contributie niet beklagen. Dit stukje voor ons Woensdagnum- bestemd, was door een abuis blijven liggen en ivordl daarom eerst heden ge plaatst. Red Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 24 Nov. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds.jH. W. Lenderink, pred. te Kampen. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10''i uur, Prof. Dr. H. Oort, van Leiden. Collecte voor de Gustaaf-Adolf-ver- eeniging. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de Heer J. van Vliet, van Vlaardingen. 's Av. 5 uur, de Heer J. van Vliet. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5