„Ai/oppak" 1) ooiheid bestaat niet meer. Lees het belangrijke artikel heden op de laatste pagina van onze courant gepubliceerd. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Sociëteit „AMICITIA." lijk een goedkoop modern-litterair succes vermag te doen verwerven. Een realisme in »style élevé," zonder academische stijfheid. En in het ver loop van het gansche drama geen spoor van iets als een deus ex machina, een geforceerden knoopen- doorhakker. Voorwaar, er zijn nog moderne dramaturgen van beteekenis. Genoten heb ik ook. en volop, van het spel van Andrée Mégard, als Lucienne, en van Firmin Gémier, als Jacques Hollouin. Deze twee behouren tot de beste looneelspelers van Parijs, wat heel veel zeggen wil. Andiée Mégard heeft, zoowel in voor komen als in bewegingen en soms ouk in «teniuiting. een faux air van Saiah Bernhardt. Toch maakte zij niet den geringsten indruk, de groote Sarah te willen nabootsen. Is hour stem niet zoo welluidend als die van de oudere tosneeelspeelster. ik voor mij vind daartegenover, dat zij meer tem perament heeft. Omtrent haar ver schijning schreef Laurent Tailhade eens deze veelzeggende woorden ïMelpomène en costume tailleur." Fiunin Gémier trekt door zijn wel doordacht en overigens talentvol spel meestentijds volle zalen. Het is wellicht niet ondienstig, in het voorbijgaan te vertellen, dut èn Mégard èn Gémier indertijd niét toe gelaten werden aan het Conservatoire, afdeeling tooneelspel. Of de hooge oomes hier zich ook weleens vergissen. De overige optredenden waren, op één na, ten volle voor hun taak be rekend. fJen heer Rouyer vond ik een «jeune amoureus,als André Landelle, om je er dood aan te ergeren. Een charmeur, die precies geschikt is om de viouwen op de vlucht te jagen. Waaruit ik de snelle conclusie trek, dat een akteur in aktieven dienst nooit tegelijkertijd schouwburgdirec teur moet zijn. Ik heb namelijk een scherp vermoeden, dat Rouyer een beschermeling is van Gémier, die, na de benoeming van Antoirie tot directeur van het Odéon kortelings zich met de directie van het Théatre Antoine heeft belast. Gémier is zelf een te uitnemend tooneelspeler om niet te zien, dat Rouyer een prul- acteur is. De slem van Sarah Bernhardt Goede hemel, eemge kiitikasters in Holland hebben beweerd, dat «men aan haar stem heel goed kan mei ken, dat ze al erg oud is «of iets van dii-n aard. Dat is passez-moi Ie mot niets dan klets. Ik, die ooren aan mijn hoofd heb, verklaar, dat zij nog altijd een «voix d'or" bezit, al moge zij die op enkele oogenblikkm niet zoo gatischelijk en gemakkelijk kunnen beheerschen als voorheen. Mij dunkt, dat ze nog wel 'n jaar of tien kan «meêloopen". En de uitrekenings- uitspraak van vooi melde gehooilooze recerisentj-s is gewoonweg belachelijk. Onlangs heb ik nog aan haar orgaan en beur spel den tol mijner bewonde ring moeten en willen betalen, iri «La Soicière" van Victorien Sardou, in welk zeer boeiend drama ook De Max, als kardinaal Ximenes, triomfen behaalde. Deze drie-en zestigjarige tooneelspeelster, la grande Sarah, leek dien avond een jonge vrouw, in heer lijken bloei. En dan Blanche Dufrène, als Ma- nuela.... Surperbe! Eén vooitdurmg van zich-in-de-rol-inleven. Een avond, die mij lang zal bij blijven. Sarah heeft nu onherroepelijk be sloten, niet meer in den vreemde te gaan Zij zal zich voortaan uilsluitend wijden aan haar schouwburg, het Téatre Sarah Bernhardt. Ik kreeg een der geëmployeerden, die steeds op tournée meeging, te spreken. Dus ook niet naar Holland? Neen. Vooral niet naar Holland. Hè? Waarom vooral niet Waarop hij met een fijn lachje ant woordde: «Notre grande tragédienne is bang voor Holland. Daar zijn zulke erg knappe tooneelrecensenten, moet u weten. Een paar maanden geleden nog gaven wij «LaSorcièie" m Holland. En toen was bet merk waardig, hoe de meeste recensenten Victorien Saidou's stuk, dat hier in 1903 met zoo'ri reusachtig succes is gegaan, «en bagatelle" behandelden, zoo alsof hij «Ie premier venu" was. Curieus. Zeer curieus Holland moet wel fameuze tooneelschrijvers en enor me recensenten hebben. Mes compli ments Ik zweeg, ging heen en dacht na. Als Sardou dat alles eens te weten kwam en sardonisch lachte Otto Knaap. De Liberale linie en het Kiesrecht. Volgens de «Telegr." is het hoofd bestuur der Libetale Unie over de brug gekomen In zake de kiesrechtkwestie. Eindelijk zullen velen zeggen 't Werd tijd! Genoemd bestuur ver zond aan de aangesloten kiesvereeni- gingen een uitvoerige circulaii e, waarin liet zegt dat de tijd gekomeu is, ter behandeling van hel kiesiechtrapport, voor de Unie uitgebracht in 1903 door de heeren mrs. De Kauter, Kink en Pa tij n. Aan de hand van het rapport is het hoofdbestuur tol de volgende couclusien gekomen: Van degenen, die Nedei Jander en ingezeten zijn, behooren om redenen van algemeen belang, le worden uit gesloten van het kiesrecht le. zij, die lot de blijvend bedeelden behooren 2e. zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben 3e. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak de be schikking of het beheer over hun goederen hebben verloren 4e. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak, ter zake van het plegen van een straf baar feit. ontoerekenbaar zijn ver klaard 5e. zij, die als krankzinnigen in een gesticht veipleegd worden üe. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechtei lijke uitspraak tot ge vangenisstraf van ten minste één jaar zijn verooi deeld; 7e. zij. die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak ver oordeeld zijn wegens landlooperij of bedelarij 8e zij, die bij onherroepelijk go- worden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens een der over tredingen, genoemd in art. 426 en 452 van bet Wetboek van Strafrecht, bij herhaling begaan (dronkenschap); 9e. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijk uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet. Het hoofdbestuur verklaart zich voorts voor het kiesiecbt van de ongehuwde vrouw, maar wenscht den leeftijd, waarop zij kiesgerechtigd zal zijn, voorloopig op 30 jaar te stellen. Aan de gehuwde vrouw wil het hoofdbestuur hel kiesiecht niet ver- leenen, omdat de man zijn gezin vertegenwoordigt. Het hoofdbestuur zal iri de eerst volgende vergadering van de Liberale Unie, in de tweede helft van Januari a.s. te houden, concludes over de in zijn schrijven behandelde vraag stukken aan de oide stellen en in stemming brengen. Het wenscht vooraf de aangegeven punten in alle afdeelingen besproken te zien, opdat de afgevaardigden met die bespreking rekening kunnen houden. Alhier is, met het doel de de mocratie te bevorderen, opgericht een Volkskiesvereeniging. Tegen 3 vrouwen die hout sprokkelden in de bosschen van «Birk- hoven" is door de politie procesver baal opgemaakt. Naar verluidt zal de ritmeester A. G. M. J. baron van Oideneel, in structeur aan de Rij- en Hoefsmid- school optreden als directeur dezer inrichting. Het bestuur van Amicitia heeft tot vice-president gekozen den beer dr. Ph. H. Peyrot. De volgende week Donderdag, bij de 2e abonnementsvoorstelhng in Amicitia, zal door de Nederlandsche Tooueelvereeniging van Amsterdam worden opgevoerd «Advocatenzaken" (Sein Alibi), een Duilsch blijspel (geen klucht), waarvan de première Zaterdag a. s. te Amsterdam gaat. Dit blijspel was het successtuk van Lustspielnans te Berlijn. Het is ver taald door den heer Van der Horst Jr. Tot directeur van de Zangver- eenigirig «Kunst naar vermogen" is, in plaats van den heer C A. Heunks, die als zoodanig bodankte, benoemd de heer J. Klaassen. De le luit. L. J. Rieber, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt '1 Januari gedetacheerd bij de mili taire verkenningen. De tentoonstelling der voorwer pen voor de Protestantsche Armen- loterij zal gehouden worden 10 en 11 December van I tot 4 uur in het lokaal de Zaaier. Tot lid der Commissie van de vereeniging «Kindervoeding" is be noemd Ds I. Hooykaas. Alhier is een vereeniging van metselaars en opperlieden opgericht, aanvankelijk met 35 leden. Naar wij vernemen, zal het leergesticht, dat vanwege het Departe ment van Justitie aan den Berg op tien minuten afstand van Amersfoort zal verrijzen, uitsluitend bestemd zijn voor schoolonderricht en voorkinderen, wier geestelijke vermogens in andere richting duiden dan het ambacht en zal ais reuel, bezocht worden door jongens beneden veertien jaar, die ter beschikking van de Regeering zijn gesteld. De heer I. Ter Schuur heeft ontslag genomen als notabel dei Ned. Herv. gemeente alhier. In zijn plaats is als Secretaris van dat college be noemd de heer H. C. van Dam even eens notabel. De afdeeling Utrecht der Maat schappij tot Bevordering van Toon kunst zal op Dinsdag 10 December a. s 3 werken van Brahms uitvoeren n.l. op. 45 Em Deutsches Requiem; op. 121 Emste Gesange en op. 82 Nüuie. Als solisten zullen optreden Mej. Joh. v. d. Linden van den Heuvell, sopraan, uit den llaag en de heer Hendr. C. van Oort, bas, uil Utrecht. Het le elftal der A. F. C. Quick speelt Zondag a s. op haar terrein aan den Leusderweg tegen Vitesse uit Arnhem. Dit beloofd een spannende strijd te worden, daar Quick de te Arnhem geleden nedei laag wel zal wreken. Gisteren overf ed in den ouder dom van even tachtigjaai le's-Graven- hagedr. Pieter Gronnebooin.nud-olficier van gezondheid, vele jaren Raadslid en tot 1897 wethouder onzer gemeente. Een lezer schrijft aan lldbl «5 December j I. reisde ik met tiein no. 1879 H. IJ. S M. naar Hilversum en van daar met no 915 door naar Amsterdam. Als tnedereizigertjes trof ik in de afdeeling 3e klasse aan eenige schooljongens, die, zoodra zij in Amersfoort waren ingestapt, speel kaarten voor den dag brachten en het een of ander obscure spel begnn. Al spoedig was er onder de mede spelers een valsch speler, die werd gesnapt toen hij twee kaarten, welke hij in zijn binnenzak verstopt gehouden had, voor den dag bracht op een moment dal hem dit zeer vöordeelig bleek te zijn, want. en nu komt 't voornaamste: de heeiljes speelden om geld «Bij de afrekening bleek dat juist onze valsche speler geen voldoende centen kon neei lellen, hetgeen natuur lijk aanleiding gaf tot een onverkwik kelijke i uzie, waarbij, de heeren vloekten dat het een aard had. Een paar Oost-Indische militairen maakten tegen elkaar dan ook de zeer juiste opmerking: «die sn...jongens moesten een pak op der blhebben. «Het gezelschap spelers stapte in Bussum uit, zonder dat een der in een aangrenzende afdeeling mede- reizende conducteurs er zich iets van aantrok (misschien wel volgens zijn instructie). «Waar ik nu hier een gezelschap ontoerekenbaren met spelen en nog wel valsch spelen, bovendien met 'tdoel om er geld mede te verkrijgen, heb aangetroffen, acht ik het meer dan lijd er in liet algemeen de aan dacht op te vestigen van die autori teiten, welke zich tegenwoordig en zeer terecht met zoo grooten ijver bezighouden de speelzucht te be teugelen. «Hier geldt het schooljongens en geen volwassenen, van wie men kan veronderstellen, dat zij niet weten, wat verkeerds er achtor dit spelen schuilt en welke ver strekkende ge volgen dit kan hebben, die ondei 't oog hunner beschermers ontsnapt, vervallen in allerlei bandielenslreken. «Beri ik goal ingelicht dan wordt er op de lijnen der N. C. S. voor ge waakt dat zulks niet plaats vindi." X. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 8 Dec. geregeld als volgt Evang. Lutli. Kerk. Voorm. '10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Houykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. B. P Plantenga. van Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds Donner. 's Av. 57i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 91/» uur, de Heer D. Barth, van 's Gravedeel. 'sAvonds 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. Q'h uur. Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Een brutaal inbreker. Woensdagnacht heelt een brutale dief op niet minder dan zes j taatsen te Veenendaal trachten in te breken of ingebroken. Na gewacht te hebben tot om één uur de eene nachtwaker in de wacht was en de -ander juist de ronden buiten het centrum deed, heeft by eerst zijn slag willen slaan bij den bakker H. v. d. Veer in de Hoofd straat, waar hij zich door het ver breken van het onderste gedeelte der deurruit en door vervolgens het slot om te draaien, toegang tot den win kel heeft weten te verschaffen. Op zijn gemak heeft hij toen de winkel lade gevisiteerd en wat bitterkoekjes verorberd, terwijl de knechts in de bakkerij hun gewone werk verricht ten. De juffrouw had wel wat tiooren linkelen, doch dacht alleen aan hei breken van een glas der lamp, zooals dat wel eens meer gebeurde. Vermoedelijk is hij daarna gegaan naar den rnanufactuiter C. van den Bosch aan denzelfden kantder straat, om aldaar het noordelijk gelegen raam open te schuiven de geëtaleerde goederen met de etalage weg te du wen en eveneens koers le zetten naar de toonbanklade en dan dooi hetzelfde raam naar buiten te kruipen zonder eenige stoornis te brengen in 't gezin. Toch schijnt hij nog geen beste zaken gemaakt te hebben want eenige huizen verder bij den slager M. v. Hunnik getroostte hij zich de moeite om over de hooge poort te klimmen om te trachten door de zij deur den winkel binnen te komen, wat hem wegens de deugdelijkheid van deur en sluiting niet gelukte, waarop hij weer op zijn oude ma nier de voordeur onderhanden nam. Door het gekraak en gestommel werd echter de huishaas wakker, doch dacht niet het minst aan inbraak maar wel aan het klappen van deuren en vensters door den wind, weshalve hij kalm het gas opstak en alles eens goed ging voorzien, waardoor hij ech ter onbewust den dief verjoeg, die nu, de brutaliteit ten top. het uithang ijzer van den gevel nam en daarmede aan de overzijde bij den schilder KI. Heij weer de deur forceeide. Onge lukkig voor hem brak hier de ruit der deur zoo onhandig, dat de bewo ners opschrikten en al heel spoedig door het bovenraam kwamen kijken, waardoor hij het raadzaam achtte het hazenpad te kiezen. Toch had hij er nog niet genoeg van zoo het scheen, want later verjoeg hem de winkelier D. H. Recter jr. op de Markt weer nadat hij bij hem juist de groote deurruit had vernield en men daarna nog ontdekte dat hij nog een poging had gewaagd in den ijzerhandel van den heer P. J. Schoe- maker. Algemeen staat men verbaasd over het stoute stuk van den dief of de dieven en men schrijft het alleen daaraan toe dat bij of zij zoo brutaal hebben kunnen optreden, dat nog nimmer hier zoo iets is voorgekomen en de inwoners er derhalve in bet minst met op verdacht waren De politie, zoowel Rijks? als gemeen te, waren vanzelf al vroeg in de weer, doch tot op he 'en heeft het hun niet mogen gelukken m mr eenig spoor te ontdekken. BURGERLIJKE STANDE.W Amersfoort. Van 28 November tot 5 December. Geboren: Geertruida, d. van Elbertus Wilhelmus Koenen en Maria Beek. Gerrit, z. van Teunis van Drie en Aaltje Bouwman. Cornells Hendrik, z. van Adriaan de Jonge en Jannetje de Kievid. Elize Martha, d. van Frans Julius Johan baron van Heemstra en Nicoline Adrienne baronnesse van der Borch tot Verwolde. Johannes, z. van Gerardus Meijer en Jacoba Peterse. Clasine Adriana, d. van Jacobus de Wit en Maria Koot. Maurits Henri, z. van Henri van Kaalte en Betsy Anna Cuhen. Anna, d. van Jan Kruiswijk en Maria Veenendaal. Nicolaas, z. van Hendrik Hilhorst en Hendrika van den Eshof. Johannes Adrianus, z. van Cornelis Johannes Ver hoef en Saartje Boer. Herman is Petrus, z. van Joannes Theodorus van Nes en Baldina Theodora Bruineman. Wilhel- mina Johanna, d. van Pieter Tommei en Hendrika de Wilde. Elisa Maria Johanna, d. van Paul Wilhelm Kost en Janna Ruijt. AdnaDus, z. van Johannes Philippus van Oostveen en Willemijna Tolboom. Tjark, z. van dr. Pieter Karei L dofs en Afine Jeltina Annette van Lingo. Gerrit, z. van Breunis Jansen en Hendrika Krook. Getrouwd: Joseph Godschalk en Cato Hartog de Vries. Gerrit Willem Willemsen en Elisabeth Flipsen. Albertus Achterkamp en Janna van IJzendoorn. Overleden: Gerarda de Bruijn, 1 j. Mjjndert Veenendaal, 3 mnd. Dirk van den Brink, 2 j. Pieter Adrianus Kuijt, 9 j. Hermanus Veenendaal, S2 j., wedn. van Steventje Schouten. Jan van Vulpen, 61 j., ongeh. G nitje Johanna van de Mey, 5 mnd. Anna Kruiswijk, ld. Emma Wilhelmina Theresia van Amerongen, 23 j., ongeh. Wouter Zeggelaar, 39 j., ongeh. Woudenberg. OndertrouwdKoelof Blaauwendraad,26 j. en Gijsje van Kolfschoten, 25 j. Overleden: Anna Maria van Leeuwen wed. van Antonie van Lunteren, 85 j. Kors van de Wetering, 79 j. RECLAME. IETS TVAT IEDEREEN BETREFT EN SPECIAAL UZELF. Een inwoner van Bussum geeft het onderstaande bericht ten nutte van anderen. Wij besehonvren de bewoners van Bussum als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon zal dus Voor ons van belang zijn. Mejuffrouw J. Lobart, wonende Gildestraat 22a te bus^nm, meldt ons: Sedert jaren was ik reeds aangedaan met.een knagende pijn in den rug en i^t de lendenen, vooral wanneer ik mij bukken moest, had ik' hier veel last van en kon ik dicufcngevolge idijn huiselijke bezigheden niet daji met de gróótste moeite waarnemen. Ik geveelde mij douijuopend erg vermoeid, af gemat fan lusteloos en bet kostte mij inspanning om 'si morgens nit (mijn bed te komen cn ik bad dpn net een gejoel alsof mijn boenen bun dienst? zouden weigeren. Het weinurje dat ik sliep,j^verd gestoord jioor benauwde droomen en ik Iwinefkte tot mijn schrik, dat mijn eetlust hoe lbngtr boe slechter werd. Elk oogcublik had ik duizelingen enjj'die waren soms zoo hevig, dat A mi vast mflest houden, om niet neer te valljp ie, wist werkelijk niet. wat ik moest gaatf begingen, torfh men mij opmerkzaam maakte op 'de gen&zin gen door Uw Foster's Rugpijn Niettn ITUerr--bewerkstelligd. Dit gaf mij aan leiding dadelijk een doosje te ontbieden en ik kan? U niet zeggen, hoe blij ik was toen ik na eentgdag of acht reeds een groote verlichting bekwam en nadat ik twee doozen gebruikt had, kea^e ik mij zelf niet meer. Na zulk een gun- stig;>resultaat aeht ik het mijn plicht, dit merk waardige geneesmiddel aan een ieder die lijdt, zooak ik voorheen le iccommandceren. It: ondeigeleekende verklaar dat het boven- staahile waar is en ritachtig U het publick te maken op welke wijze die U goeddunkt. Dé*, ziekte^-.der nieren^wordt aangeduid door een $9^ en zwakheid in den rig. De zieke •'kan nauwelijks lcfopen. De oreade p.jn verlaag h{Hh niet gedurende den dag. 's Nachts is het nfctzelfde terwijl '£ij met smart, in zijn bed woelt, en tracht in t&slapen, nij&incr rus tende op zijn rag, die '^morgens fiSj het op staan pijnlijker dan ooit scfiijnt. ff Verzeker U dat men IX de éclftë Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezqttde die Me juffrouw Lobart gehad heeft. WAARSCHU- WEN TEGEN NAMAAK en Wen koopers cr op attent, dat op iedere doos de 'handteekening van JamcsFoster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de TVeg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10.- voor zes doozen. Donderdag liDctejiiber, 8 uur. 2e ABONNEMENTSVOORSTELLING te/geven d4or De Ned. WoneelvcTfeenigiitg. Blijspel -, 3 be'flr. vijfa W. Wolteks. Vertaljng J.rkv. d. Hoest Jt. Successtuk v/hLustspielkaus te Berlijn. s Prijzen f/f.—, /"0.t^/-0.40, Plaatsbespfi Donderdag kÏM*é<n. Kaarten voor aboimé's uit- slu'i-.iiu u..K. liet buffet. gj^T" Beleefd verzoekin de zaal koeden af te zetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2