Het Gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de laatste pagina van onze courant gepubliceerd. BINNENLAND. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. breekt rust aan met 1O voor Nij megen, met wat meer geluk voor de Nijmegenaars had de stand ge makkelijk 30 kunnen zijn. Iedereen denkt natuurlijk nu zullen de rooilen wel inzien dat ze wat beter mooten spelen, want hun spel voor de rust leek nergens naar Als scheid-- rechter Makkink wederbeglnnen blaast zien we Muys en Gentis evenals Keizer en de Stoppelaar van plaats ver wisselen, het succes wordt daar echter niet grooter door, want vooral de rechtervleugel knoeit geweldig, geen enkele maal breken ze door, krijgen ze de bal al eens vrij dan wordt dooi lang talmen de kans toch verknoeid De roodzwaiten houden echter vol en Steenvelt en Heijrion breken ver scheidene malen dooi, Coenen is nu wel iets beter, maar nog verre van schit terend. Men ziet dan ook dat wanneer de roode achterhoede zich niet beter weert er nog meer doelpunten voor de Nijmegenaars zullen volgen, bij een doorbraak van hen doelpunten zij ten tweede male Amersfoort zet nu alle zeilen bij om toch iets te presteeren Muys brengt vaak verdienstelijk op, maar de rest profiteert niet van de aangeboden kansen. Eindelijk weet Quick toch een tegenpunt te maken, mair door geluk, want zelf hebben ze dit doelpunt niet gemaakt, daar Ledeboer tegen Meevers aantrapte zoodat de bal weer in 't net terug sprong, zal nu ze nog maar een punt achter zijn Amersfoort opha len? Er werd nu wel beter gewerkt maar de voorhoede mist totaal haar verband. Tot doelpunten kunnen ze het niet brengen De roodzwarten doen het beter ofschoon maar met twee goede voorhoedespelers, en van Goe- them moet nogmaals visschen. Met 3i is het natuurlijk verloren spM. maar de Nijmeegsche achterspeler Meevers zorgt dat de Amersfoortsche voorhoede nog een kansje krijgt, hij haakte Maiin, de scheidsrechter geefi strafschop en Gentis profiteert biervan alzoo de stand op 32 brengend. De roodzwarte achterhoede is echter on eindig veel beter dan de roode en houdt vol om de stand zoo te houden. De twee achterspelers en doelverdedi- ger heb ik geen enkele maal zien mis sen, deze vooi komen dan ook vei der onheil en als tijd daar is hebben de Amersfoorters geheel onverwachts ver loren en zijn de kansen op het kam pioenschap in rook vervlogen, nu reeds zijn ze van de eerste plaats af en zullen er denkelijk wel niet rneer opkomen. Over de spelers het volgende: Van van Goethem valt niet veel te zeggen, veel goeds heeft hij echter nn t verricht, CoeDen voor de rust treuiig, daarna iets beter maar verre van schitterend. Schaap was de eenige in de achtei hoede die verdienstelijk werk verrichtte, en verscheidene ma len redde hij zells piachtig Van Goor werkte als gewoonlijk hard, maar heeft nog steeds de fout de bal te lang bij zich te houden. Keetell had enkele goede oogenblikken, maar was niet zoo goed als gewoonlijk. J. Tjassens Keizer scheen het slechte spel van de anderen overgenomen te hebben. Nu de voorhoede, het anders zoo goeite samenspel was nu ver te zoeken Muys was hier de man, Gentis tamelijk, Marin had een slechte bui. Wie van de twee het hardst knoeide C. Tjas sens Keizer of J. de Stoppe'aar valt moeielijk te zeggen. Bij Quick Nij megen sloot de geheele achterhoede als een bus, de beste waren hiervan Ledeboer en Meevers, allen w-rkten echter hard, van de voorhoede Steen- velt en Heynen je mannen, Maters en de Laive matig, van 't Kruis slecht. De grensrechter Boswijk onpai tijdig, die van Quick Nijmegen zeer partijdig, scheidsrechter Makkink kon mij niet bekoren zoowel in zijn uitspraken als in zijn optieden. B. v. R. Tot Bestuursle Jen der Chr. nationale school zijn herkozen de heeren K. van den Burg, W. Kleber en H. Teerink. Door het Bestuur waren als tegen- candidaten gesteld de heeren H. Koning, H. Noorman en W. Salomons. In de vacature ds W. J. Meinet s werd als Vooizitter gekozen ds G. W. C. Vunderinck. Als teg-ncandidaai was gesteld de heer D. Ruijs. In de R. K. kerk op het Zand had Zondagavond plaats de plechtige wijding en overdracht van het vaandel der Maria-vereeniging, de vrouwen- afdeeling voor drankbestrijding. Het is, naar teekeiung, geborduurd door mevrouw A. T. R. Verinolen Damen en zeer fraai uitgevoerd. Bij de gisteren alhier van wege het Depaitemenl van Oorlog gehouden aanbesteding voor het maken van een aililleiie-paikeerterretn met munitie magazijn en magazijntje voor spring middelen, aan den Hoevelaker Straat weg achter de kazerne voor bereden wapens, was minste der 11 inschrijvers J van Harpen, te Amersfoort, met 44,673. De taming bedroeg f43,000. De eerste luit. O H. G. Gelder- man van het 5e reg. inf, is benoemd tot adjudant bij het korps. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond, te 8 uur, een openbare vergadering in het gemeentehuis. Voortaan zullen, behalve het le. 5e en 9e regiment infanterie, ook onder de bevelen van den generaat- rnajoor, commandant der 4e divisie staan; het le reg. huzaren en het le regiment veld-artillerie. De inspecteur der infanterie treedt al- zoodanig af en /al als «comuian dant der infanterie behooren tot hel departement van oorlog De reserve-kapitein A. C. (Jouvee is benoemd tot comp. commandant in het XVIlIe landvveerdistricl (Amers foort.) De heer P J G. van Voorst Vader legde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met goeden uitslag hel candidaatsexaiuen in de theologie af. De heer mr. J K. H. de Beanfoi t. olontair ter gemeente secretarie, is benoemd tot kantoniechtei-plaatsver- vanger in het kanton Amersfoort. Gisterenochtend viel van het in aanbouw zijnd St. Pieters- en Bloklandsgastliuis een loodgieter uit een der toiens. Een der leeilmgen van den cursus in Forste hulp bij plotselinge onge lukken. die op 'iweik aanwezig was, vei leende de eerste hulp. Ilr. Groneriiati deed vervolgens den patiënt per brancard naai buis brengen. Gisterenavond gaf Tevve's Bios coop voor een stampvolle zaal een voorstelling met een geheel nn uw gekozen programma. De eerste tocht van een chauffeur, de staking dei Parijsche dienstmeisjes deed de aanwezigen schudden van lachen, de intocht van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins in Zee land was duidelijk, dat nummer weid dan ook begroet mei een donderend applaus. Het piogiamma liet niets le wenschen over. en tevreden keeiden allen huiswaarts. Eén ding was jam mer, dat er nog enkele dames waren, die het vriendelijk vei zoek van Tevve's directie met wilde opvolgen, maai hun torenhooge hoeden ophielden, hetgeen zeer hinderlijk en vele een stijve nek zal bezorgd hebben. Van avond geeft Tewe's bioscoop haar laatste vooisteiluig met een prachtprogramma, de duectie zal dan zeker wel weder een volle zaal hebben. Lijst van brieven en biiefkaar- len geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkantoor te Ameisfooit, over de le helft der maand Decembei 1907. Brieven (Binnenland). Mej. G Haver, Amsteidam. Van de Coolwijk, 's-Gravenhage. Bi lefkaarten (Binnenland). G. Jellema, Aineisfoort. J. W. Huisman, Bode, Amsterdam. Wed. de Folter, Mej. A. Driessen, 's-Gi avenhage M. v. d. Stadt, Nijmegen. J. Olte, Utrecht. i> G, Nij lam, Zulfen. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan de Koningin te Amsterdam, heeft de Duitsche Keizer den Piins der Nederlanden a la suile benoemd bij de Duitsche marine. Ten gevolge dezer benoeming zal Z. K H. bi) de Duitscne zeemacht denzelfden rang bt-kl-e len al-de Prins hij de Kon. N-d. zeemacht bezit, nl dien van viccadiiiu aal gelijk de Pi ms reeds, krachlens een vioegeie benoe tiling, tuaus Ouk luitenant-generaal a la suite 16 bij het Duilsche leger. Veldleger. Aan de bepalingen omtrent de sa menstelling van het Veldleger in tijd van vrede, wordt het volgende ont leend Het veldleger beslaat uithet hoofdkwartier van liet veldlegervier divisiën, het korps lijdende artillerie; liet escadron ordonnansen. Eene divisie bestaat uit den staf der divisie, (liie regimenten infanterie; één regiment cavalerie, één regiment veld-artillerie. Als standplaaats worden aangege ven: voor het hoofdkwartier van liet veldleger Giavenhage; voor de staven der 1ste, 21e, 3de en 4le divisie respectievi lijk 's-Gravenhage, Arnhem, Bieda "n Amersfoort. Gemerkte Zaliupjes. Door de Subcommissie A van de Staatscommissie voor het Zalmvraag- stuk wordt onder de riviervisschers een circulaire verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat dezer dagen een 60.000-tal acbtmaandscbe zalmpjes, gekweekt in de Vischkweekerijen der Nederlandsche Heidemaatschappij zijn losgelaten, waarvan een gedeelte ge merkt is door liet wegsnijden der vetvin en een gedeelte van de rug- of de aarsvin. zooals in de ciiculairo door eenige teekeningen is aangege ven. De loslating vond plaats in den IJsel op het traject DierenHattem en in den Rijn tu-schen Arnhem en Wageningen. Iii de circulaire wordt tevens aan allen, die van deze gekweekte zalm pjes terugvangen, verzocht deze on middellijk te willen opzenden aan de Uiiectie der Nederlandsche Heide maatschappij. Utrecht. Nieuwe Gracht 94. Alle te maken kosten worden vergoed, teiwijl tevens voor teder op gezonden vischje een nader le bepa len bedrag zal worden uitgekeerd. Met het oog op het groote belang van eene nauwkeurige waarneming der losgelaten jonge zalmpjes ter ver meerdering van de kennis van het leveri van den zalm op onze livieien. kan aan de vissch -rs niet dringend genoeg worden aangeraden aan het bovenvermelde verzoek te voldoen. Belangstellenden, die geen circulaire mochten hebben ontvangen, kunnen deze alsnog aanvragen aan het Bureau der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, Nieuwe Gracht 94. De nieuwe Guinea-expeditie. De expeditie Lnrentz l- te Soerabaja aangekomen Een aantal koelies lijden -lan beriberi. Europeanen aan kooi isen Bezweken zijn vijf militairen, een mairoos en vijf koelies. Het sneeuw gebergte op Nieuw-Guinea werd niet bereikt Wel werden waai nemingen gedaan, waai uil bleek dat iiet woike- djk mei gletsclmis bedek'is Wegens gebrek aan vivres rnoe>t de expeditie worden beëindigd. Landbouwonderwijs. Dezen winter zal in de garnizoenen Arnersfooi t, Amsterdam, Assen, Bergen op Zoom, Deventer, 's Hertogenbosch, Leiden en Zutfen; aan miliciens van den landbouwenden stand, die zulks wenschen. landbouwonderwijs worden gegeven, door laiidbouwonderwijzers. Melkonderzoek. Wijl liet veelvuldig voorkomt, dat de oorzaak van gebreken van melk en van melkproducten gelegen is iri afwijkingen of ziekten der melkkoeien, inzonderheid van den nier. worden met ingang van 15 December 19U7, aan de Rijksseruminiichting, op aan vrage, kosteloos onderzoekingen ge daan van melk en melkproducten, wanneer het vermoeden bestaat, dat de ooi zaak der geconstateerde ge breken in de melk aanwezig was, voordal dezo den uier verliet. Indien noodig, wordt vanwege de Rijksseruminrichtirig een plaatselijk onderzoek ingesteld. De eigenaar der dieren, de directeur der zuivelfabriek of der melkinrichting, die een onder zoek verlangt, is gehouden den ambtenaren dér RijkSsérurriini tehlmg alle inlichtingen to leisliekken, welke vooi liet onderzoek vei eis-clit worden. Veeaitsen landbouvvleerareri en zuiieloonsulenten zijn eveneen- be voegd in verband met liet in deze publicatie bedoelde onderzoek de hulp dei Rijkssdruminrichting in le roepen. Vanwege de inrichting worden ge drukte aanwijzingen gegeven met b trekking tot het veiz.uieen en net opzenden v m melk en m.-lhprodu' leii en gedrukte formulieren vei ki ugbaa- gesteld, welke dun de heiangliebn. n- d' ii behoorlijk ingevuld bij de in zendingen moeten overgelegd worden. De aanvragen en de inzendingen woiden postvrij gericht tot: uRijksseruminrichting afdeelingmelk- niulerzoek. Vinkend waisstraat 15 Rotterdam" Na afloop van het onderzoek om vangt de aanvrager een schnltelijk rapport. Emigratie naar Canada De Minister van Builenlandsche Zaken ontraadt hun, die daartoe het voornemen mochten hebben, om thans naar Canada te emigreeren, daar er, blijkens bericht van den consul-gene raal te Toronto, op bet oogenblik iu genoemd land een buitengewoon grool aantal personen zonder werk is. Ten gevolge van de gedrukte gel delijke toestanden hebben vele fabrie ken en andere ondernemingen hun personeel verminderd, hetgeen ui groote mate tot het ontstaan der tegenwoordige ongunstige omstandig heden heeft bijgedragen. (St.-Ct In den Hunsrück heeft een hevige storm gioote v erwoestingen aangericht Een groot dennenwoud bij Pluvvig is geheel en al vernield. Bij hoopen vielen de stammen op de rails van liet bergspoor, waardoor het verkeer voor gerunnen tijd verbroken weid. Uit Zarskoje-Selo wordt gemeld, dat de Tsantza Alexandra ongesteld is. Over hare ziekte doen in hof- kniigen twee lezingen de rondte. Volgens de eerste zou zij ten gevo|u« van een potv-ettingskuur zoo verzwakt zijn dat zij zeer vatbaar was ge worden vooi influenza, en volgens de andere moet hare ongesteldheid het gevolg zijn van het eten van niet geheel versche oesteis. China begint langzaam aan het voor beeld van Japan te volgen, waar het geldt de Weslersche beschaving dienst baar te maken aan de ontwikkeling van bet rijk. Reeds zijn tal van maat regelen in die richting genomen en thans is zelfs bet plan gemaakt de zonen van piinsen voor een lij tvak i?.n minstens diie jaar naar Duit-cli- land te zenden om daar de kriigskunst te leeren en naai Engeland en Amei ika om daar in de staatkunde te worden ingewijd. Koning Leopold vari België, die zich sinds eenige weken vooi zijn jichtlij len oioler bohandelmg van den Parijschen chirurg Ilr. Cornell heeft gesteld, die een heeteluohi-iTiPtliode toepast op zijn vorstelijken patiënt, heeft bij die behandeling een ongeluk gehad. Bij de heeteluchtbehandeling wordt arm of been van den patiënt ;ii een blikken bus gesloten en aan een luchtstroom blootgesteld rnet een zeer booge temperatuur en nu is, door een lot dusverre niet opgehelderde oorzaak, Koning Leopold's been zoo pijnlijk verbrand door de heete lucht, dat men 'sKonings lijfarts en vei- trouweling, Dr. Thiriar. uit Brussel beeft ontboden, die zich onmiddellijk naar Parijs begaf. De gezondheidstoestand des Konings is over 't geheel goedmaar bij vor.d tot dusveire niet veel baat bij de kuur te Parijs, die misschien wel geheel zal worden opgeheven. De gevangenissen in Rusland en Siberië zijn zóó overvol dat de poliiie aan den minister toestemming heelt gevraagd om nieuwe gestichten te houwen op bet eiland Sachalin. Er is een renet-ruigsverklai ing ver schenen over de zaak der onlangs v eroordeelde socialistische oud-Doema- leden. Het heet daann dat de be klaagden getracht hebben de legeering omver te werpen, den Tsaar te ont tronen en Rusland lot een republiek te maken. Zij stonden in verbinding met aller lei rev'olutionnaire vereenigingen en organisaties, trachten de ontevieden- in id van de arme klis-, bevolking te nenntteo om een opstand der sol laien ie voorschijn le roepen, om op die wijze een volksvertegenwoordiging, door hen verkozen, naast het wettig gezag te plaatsen. Te Bellijn is een ondernemend man op het practische denkbeeld ge komen op verscheidene drukke pun- (II dei wereldstad automaten te plaatsen, die te.en hei inwerpen van een uvee mark-luk een paraplnio te voorschijn laleil komen. Da nIJ kl ijgt de inweiper dan tegelijkertijd een kaarlje, dat hij later niet de parapluie kan inwisselen tegen 1 mark 50 pfenning. Zoo kan men, wanneer men door een regenbui ov rvallen word', een parapluie huren vooi 56 pfenning Een oneerlijke ambtenaar. De ambtenaar van de Hollandsclie Spoor te Apeldoorn, die dezer dagen te Utrecht is aangehouden wegens wederrechtelijke toeeigenuig van een portefeuille met ongeveer f36ü0aan geldwaardige papieren, achtergelaten in een spoorwegcoupé, is naar Zutphen overgebracht en daar ter beschikking gesteld van de Justitie. Een romannetje. Sedert Woensdag werd uit het Weeshuis der Gereformeerde gemeen te aan de Goudschestraat te Rotterdam vermist een 17-jarig weesmeisje. Alle nasporingeu waren vruchteloos. Zaterdagmiddag twijfelde een log' - mentlioudster te 's-Gi avenhage of van twee jongelui, welke in haar logement verblijf hielden, een niet een mei-je kon zijn. De aandacht van de politie werd er op gevestigd welke toen beide jongelui medenam naar het politiebureau, waar toen spoedig bleek dat de een was een 18 ja'igo sclup- persjoiigen en de anderede verdwenen 17 jarige wees, die tiaar liaien afge knipt en zich in een jongenspak ge stoken had. Zij werd toen weer van vrouwenkleederen voorzien en begeleid door drie Haagsclie rechercheurs wer den de beide jongelui naai Rotterdam gebracht. Zaïei dagavond half tien kwainen zij daar aan. Op het Haagsclie veer gekomen ter hoogte van de Delftselie- poort wisten beiden aan de waak zaamheid der drie Haagsclie recher cheurs te ontsnapp-m en sprongen gelijktijdig in het water. Schippers kwamen met haken en touwen toe- loopen en zoo slaagde men er in hen aan de overzijde uit het water te halen. Zij weiden nu naar den politie post aan het Hofplein gebracht, om daar van droge kleedeien voorzien te worden. Vrouwenkleeieii waren daar echter niet voorhanden, zoodat men van den nood een deugd maakte en ook het meisje maar weer in het jongenspak slak, dat de rechercheurs hadden meegebracht. Van daar ging het nu naar het hoofdbureau aan bel llaagsche veer, «aar liet meisje weesmeisjeski eer,-n aankreeg en emdeliik naar bet politie bureau aan de Meerman-straat, waar uien den jongen liet vertrekken en liet mei-je aan bet weeshuis afleverde. Boekhandelaren mopperen wel eens over de halve of gehioken titels van hoeken, bun door bun cliënten opge geven. Dat zij echter in deze z-lf ook niet gebed zonder zonden zijn en ook nog wel eens geen raad weien met den titel van een boek of een naam slecht verstaan, moge uit onder staande opgave blijken. De titels zijn alle door bekende uitgevers of builen landsche iiripoi teui s ontvangen. Gevraagd werd: Moest zijn: Bourgeoit, La Gen- Molière, Le bour- thihomme. geois-genlilhomme. Le Don, Maison de Berlioz La damna- Faust, tion de Faust Hugo, Qnatre mai- Hugo, Quatrevingt- tre-ses. treize. Wallenstein, Sloot. Schiller, Wallen- sleins Tod. La femme cuupée. De Pharmacopee. Scribe, Laferdo. Scribe, Un verre d'eau. Ellen of een liter Van Eeden, Ellen, smart. een lied der smart. De slag bij Heert. Vrolijk, Het slecht beheer (der Staats spoorwegen). Xenophon, Anna is X'enophon, Ana- de baas. basis. R ynaert triomfeert. Niet als vroeger op ie dwaze raaf. op den lichigeloovigfin wolf, op den snoep- lustigen beer, maar op den rnensch die mouw heet. Zijn triomf kost hem zijn huid, zoodal hij afgod en marte laar le gelijk is. Nnoil hebben zoo veel vossenhuiden geprijkt om blanke halzen, hebben zij zooveel kleine handjes tegen d n gi immigen wintei- wolt erdedigd Wnie. zwarie, blauwe, zil>ei vossen in elke kleur zijn zij ons welkom Daai tus-chen maakt de meer burgerlijke broeder, de gewone, tossige vos, niet eens zoo'n pover figuur Hij heeft een warm en wel gedaan uiterlijk, terwijl hij tevens het voordeel aanbiedt, bereikbaar te zijn ook voor wje geen miliardair is. Waar Esopus van de tong zeide. dal zij »ie gelijk de beste en de slechtste /aak tei wereld was", zou men van den >os konneii ze.gen dat bij le gelijk het duuiste en liet goedkoopste bunt oplevert. Op de gionte tentoon stelling van pelswerk, in het sHotel

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2