BINNENLAND. De menschen te Schiedam weten wat goed is. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ken vati het ijzereu geraamte van het huis en allerlei puin op het dak van den ondergrondschen spoorweg zouden vallen en deswege was het verkeer op dien spoorweg tussehen de 14e en de 42e straat vele uren lang gestremd. Vijf mannen waren gevlucht op bet dak van het brandende gebouw. De brandweer wierp hun van het dak van een gebouw van 7 verdie pingen, aan de andere zijde der straat een touw toe, hetwelk zij aan een schoorsteen vast maakten, en daar langs gleden zij een voor een af. Er zal nu een nauwkeurig onder zoek omtrent den toestand der branrt- bluschmiddelen worden ingesteld, hetwelk naar men hoopt tot verbe tering zal leiden. RECLAME. Mejuffrouw J. M. Beukers, Lange Haven no. 12, dicht bn de brug waar de tram overgaat, heeft zich heel goed weten te genezen van hare maagkwaal. Zij heeft daartoe genomen wat het beste is om zich er van te verlossen, en zij is daarmee uitstekend geslaagd. Gezicht op Lange Haverf en het huis waarfifej. Beukers woont. aMijne gezindheid, schrijft zij, was veel verminderd ep ik was erg San hevige maag pijnen gaan glijden, waarRj benauwdheden kwamen Bovendien, was/fk verzwakt en had geheel en at mijn eetWst verloren. Door bet lezen van dè talrijke getuigschriften van ge nezing wist ik heel goed dat de Pink Pillen uitmuntend t^oor de maag en de bloedarmoede zijn. Ik heij ze genomen en zij hebber^mij volkomen genezen". De Pink 'Pillen zijn het krachtigste genees middel dat "r'te verkrijgen is. Door de Iiekten der maag tè genezen yoorkomen zij Aeuma- tiek, zenuwpijnen, leWrzTe\jen. Jf De Pink Pillen ftiivereivSyen venfljken het bloed en zya aan t# bevelen v^£>fouwen en mannen van^allen leeftijd. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen, Verkrijgbaar hij Sifcbilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder'voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. De Crisis. Van «welingelichte en betrouwbare zijde'" verneemt de »N. Ct.", dat mr Heemskerk zich vóór zijn tweede con ferentie met H. M. de Koningin nog niet beziggehouden heeft met het formeeren van een kabinet, zoodat al wat daaromtrent in de pers ver luidde (inclusief de genoemde narnen) onjuist, althans voorbarig is geweest. De besprekingen, tot dusver door mr. Heemskerk gehouden, hadden in hoofdzaak ten doel zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, welk, in den verwarden toestand van dit oogenblik, de eigenlijke politieke verhouding in de Tweede Kamer is en zich er van te vergewissen dat, zoo het hem gelukt een kabinet te formeeren, dit aan de groene tafel plaatsnemende, zich bet recht om aldus te handelen niet zal zien ontzeggen. Die zekerheid, dal hij «met beide beenen op den grond" staat, schijnt de heer Heemskerk thans te hebben verkregen. Uit de verdere inlichtingen ons verstrekt, hebben wij den indruk gekregen, dat thans met veel kans van slagen getracht wordt een kabinet uitsluitend uit de rechterzijde samen te stellen en dat dit ministerie-Heems kerk in zijn program op den voorgrond zal brengen zoodanige urgente onder werpen van algemeen belang, waarom trent tussehen rechts en links geen principieel verschil bestaat, maar len aanzien waarvan afwijkende meeningen zich meer voordoen in den boezem der verschillende partijen zelf, zoodat op de totstandkoming met gemeen overleg in de l'/i jaar, welke nog scheiden van de ajgeuieene verkiezin gen. kans bestaat. Dat een kabinet der rechterzijde te wachten is, sluit natuuilijk uit de mogelijkheid waarvan dezer dagen het gerucht liep dal één ol moer ministers uit het demissionnaiie kabi net zou'leu aanblijven, of een lid oer tnkeiztjje minister van oorlog zou worden. Wel is het mogelijk, dat in het kabinet der techterzijde een bur ger-minister van oorlog zou plaats nemen. Ten slotte is ons verzekerd, zegt hel blail, dal een zitting nemen van dr. Kuyper iu het kabinet vrijwel uitgesloten is. Uit Den Haag wordt aan «Het Centrum" gemeld, dat Woensdagmid dag de Katholieke Kameiclub vetga- deit. Ongevallenwet. De «St. Ct." No. li bevat een Kon. Besl. van den 6en Jan. (Stbld No. 6) tot wijziging van het Kon. Besl. van 8 December 1902, tot vast stelling van een algemeenen maat regel van bestuur als bedoeld in artikel 64 der Ongevallenwet 1901. De inhoud van dit Kon. Besl is als volgt: Eentg artikel. In Ons besluit van 8 December 1902 worden de volgende wijzigingen gebracht I. In bet eerste lid van artikel 4 woidt voor «getuigen en deskundigen" gelezen «getuigen" en voor «de des kundigen" «de ui dat artikel bedoelde deskundigen" en wordt het woord «bovendien" veiyangen dooi: «ver goeding voor reis- en verblijfkosten en". II. Het eerste lid, van artikel 5 wordt vervangen door de volgende bepalingen «Lie in artikel 4 bedoelde vergoe ding voor reiskosten wordt al iu berekend, dat vergoed worden de kosten der reis, zooals die langs den koristen gebiuikelijken weg kan woi- den afgelegd, met gebruikmaking, voor zooveel mogelijk en voor zoovei hierdoor geen ernstige veitragiog ontstaat, van goedkoope reisgelegen- lieden. Voor zoover eene reis met een openbaar vervoermiddel is afgelegd, worden vergoed de kosten van ver voer in de klasse waarin is geieisd. met dien verstande, dal voor kosten van vervoer met den spoortrein aan getuigen niet meer kan worden ver goed dan de kosten eener reis in de iweede klasse. Als vergoeding voor tijdverlies wordt aan getuigen toegekend een bedrag van 25 cents voor teder uur, dat de opgeroepene tengevolge van de oproeping zijne gewone wet kzaam- li*den niet heeft kunnen verrichten, gedeelten van ut en voor geheelen gerekend. Deze vergoeding kan worden verhoogd tot het bedrag van hel weikelijk geleden verlies indien ten genoegen van het bestuur der Rijks verzekeringsbank of van den ambte naar, voor wien de opgeroepene verschijnt, kan worden aangetoond, dat bij de toekenning der bovenver melde vergoeding het door hei tijd verzuim geleden geldelijk verlies on voldoende zou zijn gedekt De vergoe ding kan het bedrag van f 4 per etmaal niet ovei schrijden. De in artikel 4 bedoelde vergoeding voor verblijfkosten en die voor des kundigen ter zake van de door hen ten behoeve der Rtjksverzekerings bank gedane verrichtingen worden berekend op den voet, welke bij de in het laatste lid van dat artikel vermelde wet ten aanzien van getui gen en deskundigen is bepaald". III. Aan artikel 5 wordt het volgende lid toegevoegd «Artikel 56. eerste en tweede lid, van voormelde wet is van toepassing." Ongevallenwet. Het Nederlandsen Landbouw-comité heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, strekkende tot ver werping van bet wetsontwerp nopens de invoeging van een artikel in de Ongevallenwet, waai bij wordt bepaald, dat, ingeval van verandering in de verplichtingen van de risico dragende vennootschappen enz tegenover de Rijksverzekeringsbank, de vennoot schappen of de aangeslotenen of bei den kunnen worden iu de gelegenheid gesteld, de loopende contracten als geëindigd te beschouwen. De adressant meent, dat door aan neming van deze bepaling bet instituut der risico-overdracht «in bruikbaar heid vermindert", zoo niet geheel wordt opgeheven, terwijl bij den land bouw gebleken zou zijn van een storke voorkeur voor risico-overdracht boven aansluiting bij de Rijksver zekeringsbank. Staatsschuldboekjes. In de eeiste maand van hun be staan is voor 1886 350 van Staals- sctiulilbnekjes gehiutk gemaakt. Aan nemende. iiat een deel >an dit tie- drag te danken i- aan ile aantrek- ke ijkbei'l van hel nieuwe dan nog is het verschil met de f30 a 140.000, die tot dusver door bemiddeling van de Postspaarbank ten behoeve van inleggers aan Staatsschuld maande lijks gekocht werd, zóó groot, dat men een volkomen succes van het nieuwe instituut mag verwachten. Het wantrouwen legen andere fi- nancieele instellingen heeft in Novem bet het bedrag der inlagen bij de Postspaarbank aanmerkelijk doen klim men, waarbij nog in aanmerking ge nomen moet worden, dat in die maand f 787.782 onttrokken werd voor be legging in Staatsschuldboekjes. De feitelijk hoogere inleg dan de terug betaling bedroeg dan ook f1665 560 tegen f406 639 in die maand van 19ü6. 's Gravenhage, 14 Januaii. Aan H. M. de Koningin is door Jhr. J. W A. Baichman Wuytiers, burgemeesier der gemeente Ameis- foort (Voorzitter), H. A. v d. Weste ring!), burgemeester der gemeente Veenendaal. Lid van de Provinciale Stalen van Utrecht, Mr H F Hesse- link van Suchtelen, burgemeester van Wageiiingen, Oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Jhr. G. J. A Schiminelpenninck, burgemeester der gemeente Rhenen, Lid der Piov. Staten van Utrecht, Dijkgraaf van de Rhenensche Nude en Achtei bergsclie Hooilanden, Mr H. Smeenge, Voor zitter van tiet Hoofdbestuur der Ver- eenigmg Schuttevaèr te Amsterdam, Lui van de Tweede Kamer der Staten- Geneiaal Mr. A. C. van Daal n, Voo'- zillei van de collegiën der Exnne- reerende landen le Bennekom, J G Sandbrink, Notaris, Secretaris van het Waterschap genaamd «De Veenraad- schap der Geldersche en Stichtsche Veenen" te Veenendaal. Mr A. Roy aards >an Seherpenzeel, burgemeester der gemeente Seherpenzeel, Lid dei Piovinciale Staten van Gelderland, Heemraad van het Heemraadschap de livier de Eem, beken en aankleve van dien. te Seherpenzeel, J (j. van Capelle. Lid van de Staatscommissie voor de Btnnenschippeiij te Weespercarspel Voorzitter der Afdeelmg Amsterdam van de Schippersvereeniging «Schutte vaèr". G S. VltPger, Lid van de Staatscommissie voor de Binnenschip- perij te Amsterdam. Secretaris van het Hoofdbestuur der Schippersver eeniging Schuttevaèr, Scheepvaart kundig lid der Commissie van des kundigen voor de Rijnvaart en H. H. Prakke, Directeur van de gemeente gasfabriek te Veenendaal (Secretaris), een adres gericht waai in wordt mede gedeeld dat zij zich hebben vereenigd tot een Comité zich ten doel stellende het verkrijgen van een scheepvaart water van den Rijn door de Geldersche Vallei, de Eem, naar de Zuideizee. Adressanten betoogen, dat zij mee- nen, dat zulk een kanaal zeergrooie voordeelen zou opleveren, zoowel voor de scheepvaart en voor de industrie, aU voor de daaraan zou nauw ver bonden volkswelvaart, terwjjl in 1879 reeds bij de behandeling der Kanalen wet vaststond, dat de sedert eeuwen hangende afwateringsquaestie voor de Geldersche Vallei daardoor tevens zou zijn op te lossen; dat behalve plaatselijke belangen door dit kanaal een koi tere verbinding zou verkregen worden tussehen Rijn en Zuiderzee en de biervan noordelijk gelegen provinciën waardoor de alge- meene landsbelangen zoowel als Han del en Nijverheid ten zeerste zullen wonien gebaat. Wat de speciale belangen van Amsterdam aangaat verwijzen adres santen naai de Mem. van Toel. der Kanalenwet van 1879 en bovendien wijzen zij op de acte diukke vaart met binnenvaartuigen langs het Mer- wedekanaal, wat belemmerend werkt op het Rijn vei keer welk eu-el zou optebeiïen zijn Hoor een kortere scheepvaartverbinding, waardoor de schepen van de rivieren naar de Zuiderzeehavens en omgekeerd den nieuwen vaarweg boven het Merwede kanaal zouden verkiezen. Voorts wijzen adressanten op het groote voordeel dat de nijvere stad Amersfoort van de nieuwe verbinding zou hebben zoomede tal van andeie plaatsen waar langs bet kanaal zou lunpen. Nieuwe takken van indu.stiie zeggen adressanten zouden ontstaan en de Gelder-che vallei zou misschien de nijvere Zaanstreek trachten na- testreven, iets waarvan de schippers groote voordeelen zouden trekken Verdei wordt er op gewezen dat genoemd kanaal aan onze oud-natio nale industrie, het veen- en turf- bedrijf, meerdere levensvatbaarheid zal geven en dat het vervoer van grint, steen en steenkolen van de rivieren naar de havens van Noord- Holland, Friesland en Groningen daar van gebruik zal maken en dat de vaarweg van den Rijn naar Amers foort van pl.m. 130 K.M. lengte tot pl m 28 K.M. zoude worden terug gebracht. Tenslotte worde de aandacht er op gevestigd dat eene eventueele droog making van de Zuiderzee geen be zwaar kan zijn tegen den aanleg van dit kanaal en dat het graven van een kanaal door de Gelder-che Vallei onwillekeurig tussehen Arnhem eu Vreeswijk aan den Rijn eene gelegen- b-id schept, aan eene haven gelijk, welke dan tevens als vlucliihaven zou kunnen dienst doen en bij ijsgang voor de talrijke schepen aan de steen fabrieken en verdere los en laad plaatsen langs den Rijn, in eene noodzakelijke behoefte voorzien. Hel adies besluit met in het licht ie stellen de groote belangen voir handel en scheepvaart en waterafvoer voor de Geldersche vallei maar ook voor de rijke landen daar beneden die eveneens een gioote uitgestrekt heid beslaande, zeer gebaat zullen zijn door den aanleg van het nieuwe kanaal. Door een commissie, waarin zitting hebben de heeren H. Meuising, 11 Tromp van Holst en Th Sanders, te Amersfoort, en mr. C. J W Loten .au Doelen Grothe, H. W. Prtllevitz en P. Hartman, voor Soest, worden maatregelen overwogen voor het maken van een tramverbinding tus sehen beide genoemde gemeenten. Naar de Amersf. Ct. van goe der band verneemt, is de vereeniging vFloralia" ontbonden Wat wel jammer is, doch een ge volg van de onverschilligheid van heri voor wie ze werd opgericht; twee gezinnen niet te na gesproken. De plaatselijke afdeelïng van den Chr Nationalen Werknians Bond werd verrast met het het levensgroot portret van wijlen haar stichter en eere voorzitter ds. ter Haar Romeny, geteedend door den heer A. Veen en van frapante gelijkenis. Ds. Meiners, thans eere-voorzitter, bracht in de Vrijdag gehouden ver gadering hulde aan den oprichter en dank aan den heer Veen voor zijn belangloos en zeer gewaardeerd ge schenk Tot Bestuursleden werden herkozen de heer C. van Zwol en gekozen Tie heeren G Adam en A. Bakkers, De wedstrijden op schaatsen, op de ijsbaan «De Maat", voor ondei- ofïicieren en minderen van het 5e regiment Infanterie, welke onlangs door het invallen van den dooi werden uitgesteld, zijn gisteren gehouden. Met de regeling waren belast kapi tein Louman, le luitenant G. Kuyper en 2e luitenant ''eJong van het korps. Vóór den middag waren er wed strijden op de lange en korte baan, na den middag op de hindernisbaan De feestelijkheid werd verhoogd door muziek van de kleine kapel. Ter gelegenheid van het 12'/»- jarig directeurschap van den heer J. A. Jochems, zal de Amersfoortsche uuiziekvereeniging op 30 Januari a.s. een concert geven in de groote zaal van Amieitia. Naar wij tevens vernemen, zal op dien avond aan do vereeniging een vaandel worden uitgereikt. Door de politie is proces-ver baal gemaakt wegens overtreding der Drankwet; tegen den bierhuis- houder D., aan de Langestraat. Aan het Post- en telegraaf kantoor hier is werkzaam gesteld de adspirant-commies, der posterijen en telegrafie H. J. Ciuijlf, van Rotterdam postkantoor. De bevolking der Gemeente Amersfoort bestond op 31 December 1906 uit 11,691 mannen en 12,116 vrouwen, totaal 23,807 inwoners. In 1907 vermeerde zij door geboorte met 374 mannen en 350 vrouwen en door vestiging met 1243 mannen en 1039 vrouwen. Totale vermeerdering dus 1617 mannen en 1389 vrouwen. Zij verminderde door overlijden met 161 mannen en 189 vrouwen en door vertrek met 1280 mannen en 1088 vrouwen Totale vermindering dus 1411 mannen en 1277 vrouwen. Zij werd in 1907 dus vermeerderd met 176 mannen en 112 vrouwen, totaal 288. zoodat op 31 December 1907 de bevolking bestond uit 11,867 mannen en 12,228 vrouwen, totaal 24,695 inwoner?. Op 1 Januari 1858 bestond de bevolking uit 6040 mannen en 6573 vrouwen, totaal 12 613 zoodat zij in een halve eeuw nog niet is veidubbeld Iu het hotel «de Zwaan" bad Maandagavond de gewone maaiiileltjk- sche algemeene vergadering plaats van de vereeniging «Handel eu Nijver heid". De voorzitter, de heer S. J. van Duinen, wenschte bij de eerste ver gadering in dit jaar de leden en hun geziu hai te-lijk geluk. Iu een vorige vergadering'tot be stuurslid gekozen de h> er T. C V. ter Maat. Deze heeft de benoeming aangenomen eu is 111 de besluuisver- gadei mg benoemd tot 2e secretaris. Tot lid der veieeitiging werd met algemeene stemmen toegelaten de lieer A. Lalenstein van Voorst. Ingakomen was een schiijven van B en VV, beirellende de gevaarlijKe plaatsen 111 de monding van de Eem. Reeds vioeger is volgens dit schrijve", eens een ondeizoek ingesteld. B. eu W. hopen van de veieeniguig of van pai ticulieren nog nadere aanwijzingen te krijgen, om zoo iia liet ijs uit zee verdwenen is, nogmaals peilingen te laten doen. De voorzitter beloofde dat het be stuur zal trachten, behalve een reeds ontvangen omschrijving nog meerdere voorlichting te krijgen om zich daar mede bovendien tot B. en \V. te kunnen wenden. Voorts was ingekomen een schiijven van den heer De Pool, waarm bij mededeelt iemand ontmoet te hebben, die bereid zou zijn alnier een lezing te houden over het onderwerp «wat wèl en wat niet in een brand ver zekeriiigs-polis moet voorkomen." Dit schrijven werd in handen van het bestuur gesteld, om het nader te overwegen. Een schrijven van de Kamer van Koophandel te Johannesburg, zal op kantoor der vereeniging ter inzage liggen voor belangstellende leden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het bestuur van de Amers foortsche muziekveieeniging met het bestuur van H. en N. vergaderd heeft, over het alhier te houden concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, en dat thans het bestuur van H. en N. over dit punt Woensdag a.s. met liet bestuur van vreemdelingenverkeer een bespreking hoopt te houden. Bij de gebruikelijke rondvraag ver langt niemand liet wooid. Nadat ten slotte de voorzitter een woord tot aanmoediging heelt gesproken, om de pogingen van het comité voor de werkloozen te steunen, wordt te negen uur de vergadering gesloten. Hoa in Rusland geleefd wordt rnet keizerlijke besluiten, manifesten en officieels stukken, kan blijken uit het volgende vei haal van hetgeen een Russisch koopman oveikwain, die sedert jaren Pruisisch onderdaan is. Hij was om politieke redenen uit Ru-land gevlucht en woonde in Bei lijn, waar hij zich had laten naluraliseei n. Bij de geboorte van den Tsarewitsj verscheen een keizeilijk mandei, waarin aan alle politieke vluchtelingen den terugkeer naar Rusland werd toegestaan. De genaturaliseerde Rus wendde zich tot het Russisch consulaat te Bellijn, met verzoek om een ver gunning, waarmede hij Rusland zou kunnen bezoeken. Op last van liet Russische ministeiie van binnenland- sche zaken werd hem zulk een docu ment ter hand gesteld. Met dat document en met een ge wone pas ging de betrokken koopman met Kerstmis naar Rusland, om zijn familie te bezoeken. Te Alexandiowo werd hij echb-r aangehouden. De pas en de vergun ning werden hem ontnomen. Op zijn vraag kreeg hij ten antwoorddat daar van een keizerlijk manifest en van een vergunning niets bekend was; en op alle andere vertoogen was het eenige antwoord dat hij te hooren kreeg, het bekende Russische stopwoordNilsjewo I Hij werd twee en een halve dag in arrest gezet, moest toen 5 Roebel betalen, en werd toen onder militair geleide naar Wloclaweck gi-bracht Voor dat geleide moest hij opnieuw vijf Roebel betalen. In Wloclaweck werd hij vrijgelaten. Maar met bedreiging niet in Rusland te komen Naar Pruisen terugkeeren kon hij ook niet, wijl de grenswacht zijn pas had ingehouden. Met een flinke handvol roebels

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2