NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. „Bab-el-Mandeb." No. 7. Woensdag 22 Januari 1908. Zeven-en<ierti£»te jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Van den Hak op den Tak. Het liaxt van ZE5-u.elan.d_ Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagiblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telepboonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Thialf, de oude ijsgod, is een wis pelturig lieerZóó is hij grimmig en blaast hij je ijzig-koud om de ooren, en zóó keert hij je den rug toe en gaat vluchten voor /ijn zachten broe der Favonius, den westenwind. Strenge heeren regeeren dan ook niet lang, zegt het spreekwoord. Maar die wispelturigheid werpt menig plannetje van het ijswinnende pu bliek in duigen. En ook aan anderen die niet aan de liefhebberij der ijs- sport doen, is die gezelligheid en veranderlijkheid niet aangenaam, want zij houden meer van vorstig weer, waarbij het zonnetje triomfeert, dan van een kwakkelpartij met ge- stadigen neerslag van regen of sneeuw. Het eerste is ook veel gezonder, zegt het volksgeloof, en «geleeiden" zeggen hetzelfde. Groote koude ver hoogt, volgens hen, delichaamswarmte en heeft een vervulling van den pols slag ten gevolgezij oefent een gun- stigen invloed op de afscheiding der nieren en op de spijsvertering. Deze wetenschap moge ons tot troost zijn, als de koude wat al te bar en al te lang, naar onzen zin, zieh doet gelden. Ja, soms zou men dan wenschen een visscben- of kik- vorschen natuur te bezitten. Deze schepselen welen van geen koü De visschen verdragen althans een in vriezen onder een temperatuur van 20 tot 30 graden vorst zonder na deel en de kikkers, benevens de blind- slangen en rupsen, kunnen zelfs tegen een vorstje van 40 graden. Maar wij zijn nu eenmaal menschen en ouder onze medeschepselen van deze soort zjjn er velen slecht ge voed en slecht gekleed. En deze stakkerds voelen zich verlicht en ver ruimd, als de ijsgod zijn hielen laat zien. En weet ge, wie ook Jan Schra per, die bij mij in de buurt woont, en consorten. Want hij heeft een hartgrondigen afkeer van «bedel- lijsten". •Jan zag een arm man naakt, Maar zocht geen geld te derven. »Ik sterf van kou", zei d' arme man; •Zoo doen we allegaar," sprak Jan, •Want wierd een mensch niet koud, Een meosch en zou niet sterven". De man is verbazend geestig, zoo als ge merkt Maar ge benijdt hem niet, niet waar? Want ook hij is een stakkerdzijn leven is eenzaam, zijn bestaan somber en vreugdeloos? Hij kan het den ai men man nazeggen, maar in figuurlijken zin; «Ik sterf van kou." Hoe kan het anders? •Zonder Liefde is in den menschen Alles krachteloos en dood", het den dichter niet en Jan kan nazeggen •Het leven glanst zoo heerlijk, Te leven is zoo heerlijk, Ais op den weg des levens De vriendschap ons ontmoet". En wie zal Jan schraper betreuren, als bij is heengegaan Ja, zijn geest zal bij ons voortleven, nog langen tijd, maar hoe Als van dien woeker aar, dien ik mij herinner: •Zijn nagedachtenis zal by weduwen en weezen Steeds levend zijn", zoo stond er op zijn graf, En 't was van alle, die ik daar mocht lezen, Het waarste schrift, dat mij een zerk te lezen gaf." In den regel wil men van iemand meer goeds vertellen als hij dood is dan bij zijn leven En toch is het waar, dat er in ieder mensch meer ids schuilt dan wij vaak opmer ken. Maar wij beoordeelen te dik wijls de menschen naar den buiten kant, evenals wij, mannen, een sigaar doen. En toch zit er binnen in een sigaar al blijkt het dekblad niet mooi, vaak de beste tabak. Menig jorig- menscb beoordeelt de meisjes als zijn sigarenook naar den buitenkant, en komt daardoor soms leelijk te pas. •Gelijk de muis zich vangen laat In eene muizenval, Is legio 't getal Der mannen in den echten staat, Die, in den huwelijksval geloopen, Zich dolgraag vrij nu zouden koopen Uit hun gevangenschap". En dan is het misère: aan beide kanten verflauwt de liefde. Want ook hierin is vaak een sigaar als een ge liefde haar gloed verflauwt en houdt geheel op te branden, zoodra de man zijn aantrekkingskracht verliest. Nu we toch bezig zijn menschen en sigaren te vergelijken, voegen we er nog een paar woordjes aan toe. Belden komen ze ook hierin overeen dat ze in hun prilste jeugd worden ingewikkeld. Maar bij deze overeen komst is er ook verschil: de sigaar komt uit de kist als ze zal gebruikt worden, de mensch er eerst in als zijn kracht gebruikt is. Toch is hun lot ten slotte weer gelijkze worden beiden tot asch. Dit schijnt echter niet spoedig het geval te zullen zijn met de sigaran, die mijn pasgetrouwde vriend Dek' kers van zijn vrouwtje cadeau kreeg hij heeft er nog geen enkele van gerookt. Toen de lieve geefster naar de reden daarvan vroeg, antwoordde mijn diep voelende vriend«Och, wat zal ik je zeggen, lieveling, ik kan er niet toe komen, om iets te verbranden wat ik van jou gekregen heb." Zijn lieveling werd door dit antwoord tot tracen toe geroerd. Keuvelaar. Henryk Sienkiewicz, de bekende Poolsche schrijver, heeft onlangs, zooals onze lezers zich zullen herin neren, een brief gericht tot alle be kende mannen in Europa, waarin hij hen aanspoort hun stem te verheffen tegen het optreden van I'ruizen te genover de Polen. Leo Tolstoi heeft daarop aan zijn Poolschen kunst broeder een brief geschreven, die in den Matin wordt afgedrukt. waariD de grijsaard van Yasenaia Polana in de meest krasse bewoordingen uiting geeft aan zijn ingekankerde haat, niet alleen tegen de Pruisische re geering, maar tegen alle regeeringen ja zelfs tegen allen, die met eenige macht zijn bekleed. Een telegram uit Chicago aan de Daily News brengt het volgende haast ongelooflijke verbaal. Te Ely in Nevada had op 4 December in een goudmijn een aardstorting plaats Drie arbeiders, Bailey, Brown en Macdonald werden bedolven op een diepte van 300 M. beneden den grond en slechts door een zinken dak in de put, waar zij werkten, voor het gevaar om verpletterd te worden be hoed. Een reddingsbrigade ontdekte de plaats, waar zij zich bevonden en hoorde geluiden, waaruit zij op maakte, dat de bedoivenen nog in leven waren en hun werd daarom voedsel toegevoerd door een pijp, die buiten de mijn uitkwam. Het uit- gravingswerk moest natuurlijk zeer behoedzaam geschiedeo, zoodat men eerst na zes weken de ingeslotenen kon bereiken, die gezond en wel weer naar boven werden gebracht. Wij lezen in Ons Land: «Hier wordt Hollandsch gesproken", leest men op 't venster van een van de voornaamste winkels in Kaapstad. Is dit een bewijs van de slapheid van den handel Of is 't dat men tot de ontdekking is gekomen, dat 't geld van Hollandsch sprekende koopers evengoed is als dat van an deren Of is 't een teeken van de erkenning van de rechten van onze taal? Hoe het zij, aankondigingen van dezen aard zullen algemeen wor den, indien Hollandsch sprekenden steeds verlangen in Hollandsch be diend te worden. Zoodoende zijn verscheidene patiënten, die ten doodo opgeschreven leken, in het leven behouden. De «Observer" deelt nu mede, dat ook twee bekende chirurgen te Londen zij noemt de namen niet met long-operaties zijn begonnen. Vrijdag is een aan tuberculose lijdende dame geopereerd, die, naar het heet, nog maar enkele dagen te leven had. Zij zou nu op deu weg der beterschap zijn wat wel een eenigszins over haaste gevolgtrekking schijnt. De hoofdzaak is echter, dat die operaties nu mogelijk zijn, zonder dat de patiënt binnen enkele minuten doodbloedt. Bij de operatie te Londen werd een opening in den rug gemaakt, werden een paar ribben weggenomen en de tuberculeuse gedeelten van de longen weggesneden. Om het bloed uit de longen te stelpen werd gebruik gemaakt van een nieuw instrument, dat niet nader beschreven wordt, maar dat bij zijn eerste toepassing uitstekend heeft voldaan. De «Observer" heeft aan een heel kundige van naam zijn meening over de operatie gevraagd. Hij antwoordde dat de kans bestond, dat tering voortaan niet meer een ziekte voor den gewonen geneesheer, maar ook voor den heelkundige zou zijn. Het omgekeerde dus als met kanker het geval is geweest, welke ziekte na uitsluitend als een chirurgische ziekte beschouwd te zijn, kans kreeg voor geneeskundige behandeling in aan merking te komen. (»N. R. Ct.") Long-operaties behooren niet meer tot de onmogelijk heden. Prof. Kürte te Berlijn heeft verleden week verschillende gevallen beschreven tot verwijdering van koud vuur, zweren enz. aan de longen. Emigratie naar Canada. De «Telegraaf" had een onderhoud meteen der leden van het hoofdbestuur van het Leger des Heils, in verband met de dezer dagen van regeerings- wege gegeven waarschuwing om niet naar Canada te emigreeren. De zegs man van het blad, de heer Van Geer UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" of Verhalen uit den Ruielsch-Iapanechen oorlog naar het Deenscb. 23) Maar, eens op een heete nacht in de straat van Malakka, gedurende de wacht, toen alle soldaten, verjaagd door de drukkende be nauwdheid die beneden hing bij hoopen aan dek sitepen, waarvan zij de geheele opper vlakte innamen, met de zeilen slap boven hunne hoofden, evenals doode draken, stond Ossip van zijn plaats op en ging hij spier naakt het dek op en neêr loopen voorzichtig over zijne kameraden, die ook zonder eenig kleedingstuk sliepen, heenstappende en boog zich over hen heen en schreeuwde onophou delijk allerlei onzin uit. Bij het bleeke licht der maan verbeeldde hij zich op het slag veld te zijn; zijn voeten gleden in het bloed uit, en hij boog zich heen over de dooden. En de lijken lagen in ineengedrongen rijen voor zijne voeten uitgestrekt, het scheen hem toe of hij niets dan lijken en nog eens lijken zag, zij waren ontelbaar en dat gezicht maakte hem gek. Ossip werd gepakt op het oogenblik dat hij over boord wilde springen en naar de ziekenpost gebracht. Daar gekomen, ging hij zitten en bewaarde een dof stilzwijgen, zich suf peinzend over een doodzonde, die hij moest begaan hebben. De goedmoedige pope kon niet nalaten te lachen, om die vreeselijke zonde die het verstand van den braven Ossip totaal in de war heeft gebracht. Tijdens de vasten heeft Ossip namelijk vleesch gegeten, al zijn kameraden hebben er even goed hun deel van genomen maar het geweten van Ossip is niet ruim genoeg om een dergelijke inbreuk op de goddelijke wetten te kunnen doorstaan. Alle andere epi soden uit zijn leven in den oorlog, de mitrail leuse die hij heeft laten werken, de gaten, die hij op de kruinen der loopgraven heeft om er met aarde bedekte mijnen in te plaat sen, dat alles heeft niets te beteekenen tegen over de zonde, de heilige vasten geschonden te hebben. En door zijn gekrenkte hersenen waren hem in die verstikkende tropische nacht de woeste visioenen van het oorlogs toneel wederom verschenen en hadden een schrikwekkenden indruk op hem gemaakt, die hij er vroeger niet van gekregen had. Het geval was tamelijk ernstig, want men vreesde dat de godsdienstige bezwaren van Ossip door alle troepen aan boord gedeeld zouden worden. Toen schoot mij een goed idee te binnen. Ik dacht aan den berg Sinaï en zeide tot den pope: Een dezer dagen zullen wij den hei ligen berg passeeren; zeg aan Ossip en aan zijne kameraden dat gij een heilige mis aan boord zult celebreeren, wanneer wij in het gezicht van die geheiligde plaats zijn, en dat gij algeheele absolutie zult geven, van alle zonden, die gedurende de overtocht aan boord bedreven zijn. De pope had mijn voorstel aangenomen en allen waren bevredigd. Eensklaps neemt de zwijgende man naast mij het woord en zegt: Ik heb Ossip gekend en hij beviel mij. Hij had een flinke kalme manier om de schroef van de mitrailleuse aan te draaien, even onverschillig of hij den vijand op het slagveld in het vizier had, als wanneer hij op zijne medeburgers in een straat schoot. Hebt gij ooit het korte afgebroken en toch gehaaste gerikketik gehoord van eene mitrail leuse die iu volle werking is? Hebt gij haar ooit werktuigelijk geheele dicht opeengedron gen rijen manschappen als het ware zien wegmaaien? Zulk een werktuig heeft iets vreemds, en zou U misschien nog eerder gek gemaakt hebben dan Ossip, ofschoon Ossip zich volgens zijn geweten van zijn plicht kweet, en er niet erg diep over na dacht, wat hij eigenlijk deed. «Ik heb Ossip zijn mitrailleuse zien be dienen op het slagveld en later nog eens in de straten van Wladiwostok. «Weet gij wat heldenmoed is, werkelijke heldenmoed? Ik zal het u zeggen: Dat is zich te laten fusilleeren in een modderige straat, en dan in de natte slijk te vallen van een straat van Wladiwostok. Dat soort heldenmoed heb ik van nabij gezien, en nog wel van een vrouw. «En zij had wit haar." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1