Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vei2ocht eveneens bedoelde emigratie met klem af te raden, vooral in dit jaargetijde en onder deze omstandig heden. De Grand Trunk Pacific Railway onderneemt groote werken, maar wanneer deze tengevolge van het weer big ven stilstaan, worden de werklieden niet uitbetaald. Ook is er een bepaling in 't contract, die zegt, dat de menschen op staanden voet kunnen worden ontslagen. Bo vendien, men zal op moeilijkheden stuiten, waarvan men niet droomt. Daarom moet emigratie naar Canada worden ontraden. Een nuttig werk. De Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft onlangs uitge geven een rapport, betrekkelijk de samenstelling van alcoholvrije dranken. Dit rapport was uit den aard der zaak onvolledig, en het onderzoek gold alleen de toen onderzochte dran ken. Deze dranken kunnen ten allen tijde weer anders worden samengesteld. Daarom heeft de Volksbond besloten de onderzoekingen in dezen voort te zetten. De 11 H. Dr. Ch. H. Ali Cohen, Dr. J. D. Filippo. Dr A. I.am, Dr. L. Th- Reicher, Dr. H. G. Ringeling en Dr. F. H. v. d. Laan vormen de commissie van onderzoek Ongetwijfeld wordt hier een goed werk verlicht, want met de alcoholvrije dranken is 't ook lang niet alles goud wat er blinkt; dat heeft het onlangs versche nen rapport wel duidelijk geleerd! Ook do Friesche Propaganda-Com- missie denkt er zoo over. Zfj heeft n.l. op de begrooting voor 1908 een som van f 40 uitgetrokken, om op ongeregelde tijden de door Friesche firma's in den handel gebrachte alcoholvrije dranken te laten onder zoeken en de uitkomsten daarvan te publiceereD. De Crisis. Naar wij vprriemeri heeft mr. Tb. Heemskerk de opdracht tot Kabinets formatie aanvaard. Standaard/. Dit bericht komt uit een bi on, die voor dit bericht zeer geloofwaardig mag heeten. Bovendien bevestigt het wat reeds van andere zijde gemeld was. Immers, dat mr. Heemskerk de opdracht aanvaard heeft, beteekent dat hij de zekerheid heeft haar te kunnen volbrengen; de kabinetsfor mateur heeft dus zijn mannen ge vonden. Wij vertiouwen, dat de samen stelling van het nieuwe ministerie binnen enkele dagen zal worden be kend gemaakt en dit dan aanstonds zal optreden. Terwijl hier ter stede door de gemeentelijke gasfabriek nog steeds 70 cents voor een hectoliter geklopte cokes wordt berekend, levert de ge meente gasfabriek te Zeist aan de ingezetenen aldaar ze voor 50 cent franco thuis. Waardoor of dat enorme prijsverschil mag ontstaan Bij besluit van den Minister van Financiën is de 387e Siaats loterij vastgesteld, welke aanvangt 30 Maart en eindigt 1U Juni 1908. Het le elftal van Quick trok Zondag naar Middelburg om aldaar voor de derde bekerronde te spelen tegen M. V. V. O. Erg gelukkig waren ze niet, daar ze met een 4—5 neder laag naar buis terugkeerden. Het tweede elftal bracht 't er beter af. Ze wisten op eigen terrein met 8—3 van B. V. C. te winnen. De le luitenant-kwartiermees- ter W. Jansen wordt 1 Maart over geplaatst van hetlereg. vestingart. bij het 5e reg. inf. De luit. kol. A. J. P. Metelerkamp is, onder eervolle ontheffing uit de betrekking van directeur der Rij- en Hoefsmidscbool, benoemd tot com mandant van bet 2e regiment Huza ren te Venlo. In zijn plaats is tot directeur van genoemde inrichting benoemd de rit meester instructeur A. G. M. J. ba ron van Oldeneel. Naar wij vernemen, wordt de ritmeester E. W. baron van der Ca- pellen instructeur bij de Rij- en Hoef- smidschool en zal de ritmeester Jhr. W. H. J. van de Poll worden belast met het bevel over het Escadron Or donnansen. De majoor Jhr. H. M. van der Goes, benoemd tot commandant van bet le bataljon 8sie Regiment Infanterie te Doesburg, is heden naar zijn nieuw garnizoen vertrokken. De tiende Jaarvergadering van de vereeniging van beoefenaars van het Nederlandsehe snelschrift «Groote" zal op 8 Juni Tweede Pinksterdag alhier worden gehouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal morgenavond 8 uur, ten Raadhuize, vergaderen. Als tjjdelijk leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool is werkzaam gesteld de heer B. Leussen, te Groningen. Het kantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen alhier is aangewezen als kantoor waar Nederlandsehe pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens en wel den tweeden werkdag van elke week, of, indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. Hedenavond zal Mr. H. Smeenge voor de leden van het pl. Nuts-de- partement spreken oier «Verwaar loosde kinderen", een onderwerp dat zeker veler belangstelling zal wekken. Het geslacht Cohen te Amersfoort. De Londensche correspondent van het Handelsbl. schrijft: ln het Handelsblad" van Dinsdag ochtend 14 dezer werd opgenomen een mededeeling die ik deed omtrent een lezing door de heer J. A J. de Villiers alhier gehouden over Hol- landsche Joden te Amsterdam en Londen. Daarin werd o. a. vermeld dat Benjamin Cohen, een zoon van Ezechiel Cohen, in 1787 te Ameis- foorl schuilplaats bood aan Puns Willem V." In hel avondblad van 14 dezei deelde de heer E. G Cohen mede »dat uit familiepapieren bleek dat genoemde Benjamin Cohen geen zoon, doch de kleinzoon was van Ezechiel Cohen." Het is mij sedert gebleken dat de heer De Viliers naar aanleiding van hetgeen ik schreef uit Nederland ver schillende brieven kreeg, waarin ge zegd wordt dat hij zich vergistte toen bij van Benjamin Corien sprak als van Ezfchiel's zoon. 't Is daarom dat ik er prijs op >tel te verklaren dat niet de heer De Villiers, doch ik de vergissing maakte; ik moet mij verschreven hebben toen ik van den zoon sprak, terwijl het de kleinzoon van Ezechiel Cohen gold, zooals de heer De Villiers in zijn lezing verteld heeft. Ik kan nu tevens een vergissing reclificeeren door de «Ainersfoorlsche Ct." gemaakt, toen deze den heer De Villiers noemde neen Nederlander van geboorte." Dat is hij niet. Hij is te Londen geboren en er bijna nooit uitgeweest. Zijn moeder was een Zeeuwsche dame, doch van va ders kant is de familie Britsch sedert 1814. toen Engeland de Kaapkolonie van ons behield. De De Villiers waren Hugenoten, die reeds in 1685 na de herroeping van het Edict van Nantes naar de Kaaap uitweken. Het is misschien aan enkele bekend dat Pierre L'Oyseleur, wiens familie naam De Villieis was, de Apologia van Willem den Zwijger geheel ot groo- tendeels geredigeerd heeft. In een verslag in het Hbld. van Max. over de automobielententoon- stelling in bel Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, lezen wij oa.: «Mij omkeerend, bemerk ik eens klaps, dat ik heel groot onrecht ge daan heb aan een fabriek, die zeker vei diende onmiddellijk na de nSpyker" als loflelijk vertegenwoordigster van nationale nijverheid genoemd te wor den. Het is de N. V. Amersfoortsche Rijwiel-, Automobiel- en Machine fabriek, voorbeen D H. Eysink, uit Amersfoort. Levendig herinner ik mij nog bet uitstekend figuur dat verleden jaar de staud van Eysink met zijn kern collectie motori ij wielen op de ten toonstelling in hei Paleis maakte en rnet hoeveel oprecht genoegen ik toen de Ey-ink-voortbrengselen in de belangstelling van het publiek mocht a.nbeieleri. Toen ik eensklaps weer den stand van »Ëy>ink" in 'l vizier kreeg stond daar plotseling een bij uiislek des kundig collega naast me de bekende hoofdredacteur van De Kampioen, Henry Meyer, en als of die m'n ge» dachten raadde, zei-d'ie: vAls je nou eens 't genoegen wilt hebben van iets heel goeds over 'n fabrikaat te schrij ven, ga dan eens bij Eysink kijken Die woorden ontruk ik hier met opzet aan de vergetelheid, omdat ze m. i beter dan lange lofredenen weergeven, welk een uitstekenden naam Eysink heeft. De prachtige wagentjes, die op stand 11 te zien zijn handhaven dien naam ten volle." 386ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 20 en 21 Jan. 1908. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LBnnvBBEE te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 10089. Prijs van f100 op No. 15086. Prijzen van f70. 5.34 2172 10093 15017 15025 en 15367. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 540 1245 1255 1261 1262 1267 2166 2205 2222 2226 2374 2395 2414 2423 2429 2431 2444 2460 9066 9812 9824 10077 10084 10087 11107 1306213075 15013 15027 15352 15365 15370 15798 20235 20245 20891 en 20923. Een mooi boekje. Vanwege den Boerenbond te Deurne (N.-Br.) is een door den adviseur van dien Bond, kapelaan H. W. Roes, met medewei king van vele deskundigen geschreven boekje uitgegeven, Bemes- linq op Zandgrond getiteld, waarin, voor zoover het de bouwlands- en weilandsbemesting betrefi, zeer nuttige wenken worden gegeven, alle geba seerd op ervaringen en proefnemingen. Behalve een bespreking van de be mesting in 't algemeen en van de meststolïeri van de groenbemesting. worden de verschillende meststoffen afzondeilijk aan een be-pieking onder worpen verder komt de beui t aan de gewassen. Schier geen gewas, althans geen belangrijk gewas is overgeslagen en ook voor den tuin is er veel nuttigs in te vinden en alles is zoo eenvoudig, zoo duidelijk en toch ook zoo degelijk gezegd, dat we het een plicht achten den landbouwer op dit boekje opmerkzaam te maken. Dat vooral de kunstmest ruime be spreking vindl is natuurlijk, en nuttig en noodig ook, want het landbouw bedrijf is op nieuwe paden gekomen door het kunstmestgebi uik. op paden, waarop de practische boer niet altijd met zekerheid den weg weet. Het boekje wil hem daarbij den weg wijzen blijke uit een paar uitdruk kingen, die we hier cileeren Doch we iaden zoo sterk mogelijk af, enkel met Guano te mesten. Juist zoo goed als wij alle gemengde meststoffen afraden. De boeien die altijd met Guano of andere samengestelde mestsloffen blijven werken, raken nooit op de hoogte van het juiste gebruik van kunstmest. Juist het ware gebruik van kunstmest op zijn landerijen te weten is tegen woordig voor den boer van ontzaglijk groot voordeel De slotzin luidt: »De boer van dezen tijd kan beter den stalmest dan den kunstmest missen." Het heele boekske, ruim '200 pagina's diuks kost 15 ct., bij min stens 25 stuks slechts 10 ets. Een curiosum Aan den Schoolop ziener ilh artt Mijnheer Ter beantwoording op uw schrij ven betreffende het niet naar school zenden mijner dochter moet ik u melden dat zij van voornemens is in korten tijd te trouwen, en haai aanstaanden echtgenoot is er erg op tegen dat zij de school nog zou be zoeken. Daarbij is zij leeds goed op de hoogte met de Hollandscbe,Fransche, Duitsche en Engelsche laai, alsook muziek en huishoudelijke bezigheden, en daar zij in April reeds een ouder dom van 30 jaar bereikt had, acht ik het zelf ook onuoodig er langer bij haar op aan te dringen. N. B. De bedoelde jonge dame kwam nog als schoolplichtig kind oji een der lijsten A roor, omdat 187e veianderd was in 189e. Het ontvan gen van zulk een huinoiitisch briefje g-eft nog eens een aangename af wisseling bij al het onaangename van werken niet regisleis d e niet m ord- zijn. »N Schoolbi." Geldtransport per automobiel. Dezer d igen. >o> n hei ijs m ie kanalen de vaart onmogelijk maakte, moest van uit de hoofdstad een millioen aan oude rijksdaalders naar de Munt te Utrecht worden gebracht om ze te doen smelten en het zilver te doen gebruiken voor nieuwe geld stukken. Gewoonlijk geschiedt zulk transport per boot doch ditmaal was daarvan, wegens het ijs, geen gebruik te maken. Vervoer per spoor was om meer dan een reden niet verkieselijk en zoo werd besloten zich te bedienen van automobielen. Van de firma Spijker werden twee groote auto-onderstellen gehuurd, waarop groole bakken wei den aangebracht voor de berging van de oude muntstukken, die iri de kel ders van de Nederlandsehe Bank aan het Rokin te Amsterdam lagen opge slagen. Aan het achtereinde van de auto bevonden zich zitplaatsen voor de bewakers, die op bet transport het toezicht hielden. Met deze twee auto's zijn vijf ritten gedaan tusschen Amsterdam en Ulrecht; dank zij de enormo snelheid van de auto's werd de afstand van pl. tn 40 K. M hin- nen de twee uur afgelegd. De auto's draaiden handig de groote pourt van de Munt binnen en weiden op de binnenplaats gelost, waai na zij weer vliegensvlug naar de hoofdstad terug gingen. Niemand die de wagens heeft zien voorbijsuorren, zal vermoed heb ben dat zij bezig waren de waarde van een millioen veilig en wel op de üude Gracht te brengen. (»U. D.") De voeding der planten. Het voornaamste deel van het voed sel, dat de planten behoeven, krijgen ze uit de lucht. Het is het koolzuur der lucht, dat zijn kool afstaat, welk laatste rnet het water, dat elke plant in groote hoeveelheden opneemt, tot nieuwe stoffen wordt verwerk!, waaruit dan de plant woidt opgebouwd. Er zijn echter ook nog andere stoffen noodig voor den groei, stollen, die niet ïu de lucht aanwezig zijn, wel althans ten deele in den bodem. We noemen bijv. het ijzer, zondei welke stof een plant geen groene deelen kan vormen. De kleine hoe veelheid echter, die biervan noodig is, is in eiken bodem ruimschoots aan wezig. daaiajn zal geen tekort ont staan. Het is zelfs moeilijk een bodem samen te stellen, waarin niet voldoende ijzer aanwezig is. Iels anders is het echter met vele andere stoffen, die noodig zijn voor den groei, die ook in de gronden we) gevonden worden, maar waaiaan in eiken bodem op den duur, na den oogst van vele gewassen een tekoit zal ontstaan, tenzij de vooi raad op doelmatige wijze worde aangevuld Daar het de planten zijri. die deze stoffen uil den bodem halen, is het heel eenvoudig, dat het terug brengen van alle rottende planten massa's, die niet meer op andere wijze kunnen worden gebruikt, aan den grond veel moeten terugvoeren van wat er uit verdween. Niet alles. Want het heele gewas wordt niet weer als mest gebruikt. Van onze korensoorten gaan de koirels vaak naar de markt, en ook meestal in hoofdzaak slechts het loof in den mest, dus in deo bodem terug, enz. meer dan eens het grooiste deel van 't stroo, van de aardappelen komt Wie op de boerderij verbouwde producten voor 't grootste deel aan zijn vee vervoedert en den mest en de gier, of aal zorgvuldig veizamelt, heeft het minste veilles aan zijn grond geleden. Doch ook dan komt er niet zooveel terug als er verdween. Daarom is het noodig het tekort aan te vullen, om den grond in denzelf den toestand te houden. Het is duidelijk, dat wie 't meest aan de markt brengtook het meest moet aanvullen. Vroegei was dat aan vullen wel eens moeilijk Vroeger waren de gionden dan ook met zoo vruchtbaar als thans. Tegenwoordig gaat dat aanvullen al heel gemakke lijk. De zoogenaamde kunstmest is oveial te koop en die geeft steeds juist, wat men begeert Wie kalkkali-, Iosforzuur- of stikstof gebrek in zijn bedrijf heeft, die koope land- bouwkalk. ka'iniet of patentkali of chloorkalium, superfosfaat of' thomas- slakkenrneel en ch lisalpeter of zwa velzuren Ammoniak. En tol deze vier stoffen bepaalt zich in den legel het te kort. Hoe hij die moet aan wenden zal bem ieder landbouwon- derwijzer kunnen zeggen. S S te S. Voor Huis en Hof. Stook niet te hard in het woon- -ertrek! Is de tempeiatuur geregeld hnoner dan 65 giaden F dan woidt men nkouwelok" en spoedig is een temperatuur van 7077° nog niot genoeg. De lucht droogt ook uit. onttrekt dan vocht aan ons lichaam, zoodat de uitdamping van huid en longen toenemen tenkoste onzer lichaamswarmte. Wij krijgen minder zuurstof binnen, de afwisseling wordt langzamer geringer, de eetlust ver mindert, wij worden gemelijk en slapen onrustig Kortom: te hard stoken doet belangrijke schade aan de ge zondheid. Zaagsel moest meer gebruik t worden Vochtig zaagsel kan men in de huis houding gebruiken om het stof tegen te gaan; in zeer droog zaagmeel kan men de kronen van rozensti uikjes bewaren, de stammetjes buigt men om naar den grond en bedekt ze met een dikke laag zaagsel, terwijl door eenige schuingeplaatste planken sneeuw en regen worden geweerd. Zaagsel kan stroo vervangen met meer succes bij de meslbewaring, daar het den vloeibaren mest veel beier opzuigt. De zoo behandelde mest kan beter met de aarde vermengd woi den en deze wordt er los en warm van. Indien uw eetaardappelen bevriezen breng ze dan vooral niet in een warm vertrek, maar laat ze ontdooien in koud water. Na 14 dagen in den kelder bewaard te zijn geworden, zijn ze dan weer goed en smakelijk. Ook voor 't vee zijn bevroren aard appelen nadeelig, maar door doel matig ontdooien kan men ze voor de voedering nog geschikt maken Zoo ook mangelwortolen, koolrapen, enz. Legt men ze 4 a 5 uur in een kuip met koud water, dan is de vorst er geheel uit 't Geheel is dan met een ijskorst bedekt. Het ijs en daarmee het vuil wordt verwijderd en alsdan kan men ze zonder gevaar vervoederen. In vele booinen vooral kerseboomen, vindt men vorstspletenofvorstscheuren, die in den nacht met een knal ont staan. Hout en bast gaan vermolmen. Om dit te voorkomen moet men ze beschermen door ze te besmeren met boomwas of teer. Heeft men in een wit marmeren plaat van waschtafe! of consóletafel, vlekken, dan kan men deze verwijderen, door een dunne brij van kalk en zeepsop te maken, deze op de plaat te leggen en 20 a 30 uur laten in werken na het afnemen de plaat met witte was in en goed uitwrijven. Is het marmer gekleurd of gevlamd, dan maakt men een deeg van 2 deelen soda en 1 deel puimsteenpoeder en behandelt dit marmer verder als het witte. Om het marmer wee' te politoeren, moet een mengsel worden bereid van 88 deeleri terpetijn, 2 deelen lijmwater en 10 deelen witte was; met een flanellen lap Hink in en uitwrijven. Observatok. RECLAME. TEN VOORDEELE VAN AMERSFOORT. Dit zijn geen woorden van een inwoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman De Heer' J. Oehlmanrf, wonende Beneden Buurt 338 te Wsgeningen, 'deelt ons mede: Sedert geruimen/iij$U&*b ik gesukkeld met een vlijmende pijn i/i d"e leden en in.den rug. Onop houdelijk had/k flier last van en;Iangzamei hand had zich hieVuit rheumatiek gevormd, die zich nu eens hier'dan weer daar openbaarde. Ik had eveneens duizelingen en veel benauwdheden, welke dopjf plotselinge huiveringen werden ge volgd urine kwam veelal rüet een pijnlijk, branderig gevoel en met mijn^'eetlust was het treurig 'gesteld, al het goedeiwat verteld werd omtrenjj' Foster's Rugpijn gieren Pillen \Vas voor Wij een aanleiding «JïTer eens een proef mede j\e nemen. OfstWémi ik in den beginne daar liiet veel vecicoa^en in had, verheugt het mij ^ch daartoe te zijn overgegaan, want na een 'Bag of zes bekwam ik reeds een groote verlichting en tien dagen later was ik geheel en van mijn pijnlijke ziekte bevrijd. Wanneer ik doit nierlijders mocht onmoeten, zal ik niet nalaten hun op Uw geneesmiddel te wijzen. Ijl ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te matten op elke wijze die U goeddunkt. Wat is de oorzaak van rheurnatisme? Rlieu- ma^ek spruit voort uit het urinezuur, dat zich kristalliseert in de spieren en in de gewrichts- vei bindingen Fo£j*r1§*Tl9gpijn Nieren Pillen losseftkdit urin^fSior op en tu lpen de nieren het af te Wegtén uit het lichajam met het water. Daar deze pillen de oorzaak'van de ziekte weg nemen, verzekeren zij een voortdurende algeheele genezing. Verzeker U dat men U de ftchte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, defelfde die de Heer Oehlmaim gehad heeft. WIJ (WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken kapers er op attent, dat op iedere doos de handteSiening van James Foster voorkomt Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst'^ran postwisseL-è" ft.75 voor één of f10voor fes dooxen^^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2