stellingen eerste prijzen behaald met zijn tuinbouwproducten, wel een be- wjjs, dat we met het buitenland kunnen concurreeren. De uitvoer naar bet buitenland wijst er op dat er voldoende gekweekt wordt vooi grooten aanvoer naar de centra's. In Lent bij Nijmegen hebben de kweekers getoond hoe men de cultuur opheflen kan, door georganiseerd op- tieden. Volgens do statistieken is in do omstreken van Amersfoort 80 bunder in cultuur. Het grootste deel der gewassen komt hier te Amers foort ter maikt. De aanvoer is vrij gioot eu er kan nog meer komen, wanneer alles in 't werk wordt ge steld om de cultuur op hooger stand punt te brengen. Maar hoe moet dat? Conservatieve elementen kan men niet zoo gauw bekeeren tot nieuwe gezichtspunten. Alleen dan wanneer men maar voorrekenen kan, dat het meer winst opbrengt, dan gaat het wel. Men weet nog niet op welke wijze men hier moet kweeken. Daarom is het zoo goed als rnen eens in het Westland bijv. een kijkje gaat nemen. Meer en meer komt hier in de om geving het land in cultuur. Theoriëen zijn niet noodig, men kan de uit breiding zelf waarnemen. Hoe kan men nu nog de cultuur uitbreiden? Steun is noodig voor den landbouwer, die evengoed als in de Betuwe door liet aanleggen van boomgaarden dubbel kan profiteeren van zijn land. Verschillende oorzaken wei ken mede, dat zij dat nog niet doen. Op bet Landhnishoudkundig Con gres van 1903 gaf de Rijkstuinbouw- leeraarClaassen de verschillende wijzen aan, waarop de landbouwer den tuin bouw kan beoefen n. Tenen de ninren an chu en en huizen kan inen ttonmen aanlegen,,, zooals in België en Frankrijk. Per loopende meter kan men meer dan fl trekken aan vruchten In Limburg is men begonnen de vrnchtboomen coöperatief aan te koopen. Men is gaan planten en een persoon is aangesteld voor de ver zorging en de cultuur gaat thans vooruit. Waar in de omgeving van Amers foort de boonencultuur nog al eens mislukt en de bewoners dan geen andere opbrengst hebben, is wissel bouw, tusschen-cultuur, zeer aan te bevelen. Onze gronden zijn niet slecht, ze zijn juist uitstekend geschikt, die oude tabaksgronden, voor tuinbouw. Bovendien kan men hier met kunst bemesting veel goedkooper werken. En dan ligt Amersfoort in een prachtig punt met verbindingen naar alle zijden. De cultuurinrichting moet anders worden, dan gaat de cultuur sterk vooruit en zijn beter financieele resul taten te wachten. Kweek van augurken, vroege bloemkool en witlof is hier uitstekend te beginnen. Spr. doet dit zelf en bereikt uitstekende resultaten. Toeleggen op kweek van fi uit en groenten is zeer aan te bevelen Op den duur kan dan het land voldoende rendabel worden gemaakt met de vruchtenteelt. Hoe worden nu de vruchten ver kocht? Aan huis, op de veiling, op de markt, in de winkels, aan de kweekerij en bij contract. De veikoop aan de huizen onttrekt den kweeker aan zijn werk. Wel kiijgt hij hooger prijzen maar het voordeel is gering. Bovendien moet de kw. eker dan van alles hebben en hij kan zich niet op eenige speciale dingen toe leggen. Hij moet alles kweeken. De veiling is de manier van verkoop, maar die sprong is voor deze streken te groot. Men vertrouwt de veiling niet en gaat er schoorvoetend toe over. De veilingen zijn er echter om de cultuur te bevorderen De com binatie koopt daar op en zendt de vruchten naar alle oorden. Westland, Zwijndrecht èn ArnhemEist zijn daarvoor bewijzen. Veel binnen- en buitenlandsche handelaren komen op die veilingen, vooral wanneer de vei ling een renommee krijgt in een be paald artikel. Nu de markt. De buitenlandsche markten verschillen nogal van de onze. Op de Engelsche plaatsen ziet men prachtig overdekte markten, waar produkten uit alle landen komen vooral te Huil. Hierna zet spr. uiteen met ver schillende cijfers den toestand van de Amsterdamsche markt en van de Utrechtsche markt. Regelmaat bestaai op onze markten niet. Daarbij kond nog de verschillende verpakking in vuile Zakken enz die aan de markt geen goed aanzien geven. Om ver beteringen ie kiijgen dient eerst de marktgelegenheid tot betere ontwik keling te worden gebracht. Onze markten zijn vaak schadelijk voor de volksgezondheid, daar is zeker voor de gezondbeidscommissiën ook wel wat te doen. Het verkoopen op de straat is uit een oogpunt van hygiëne sterk af te keuren. Niet ernstig gemeend kan zijn waar de Kamer van Koop handel zegt, dat dat bezwaar niet zoo groot is. Immers, zoo zegt de Kamer, de jonge planten komen ai met allerlei vuil in aanraking, terwijl ook het afwasschen in slootwater bijv. mei zoo hygiënisch is te noemen Feitelijk werpt de Kamer dus een blaam op de groentenkweekers, die allesbehalve zindelijk zouden zijn. Met dat toont een algeheele onbekendheid met de groententeelt. Spr. gebruikt liever geen beer-maar chilibemesting, maar iets onzindelijks steekt daar niet in Het smerig worden der gioenten vindt zijn oorzaak in de tieurige markten in ons land. Voor Burg. eu Wethouders is het nog een vraag, of een grootere markt aanleiding geeft tot ontwikkeling der cultuur. In dit opzicht houdt spr. zicli aan het rappoit van Handel en Nijverheid. Zeker gelooft bij dat. Ook de rnarktgelden zullen geen drukking oefenen op de cultuur Overal woidt markigeld geheven, zonder onderscheid. De markten zijn duur van oprichting, maar op den duur kunnen ze ook rente opbrengen In Liverpool brengt de markt die ruim 4 mill, heeft gekost ruim 6 pCt. op. In Nykerk werd eerst gemarkt in een café waar een klein staan geld werd geheven. Bij oprichting van een waaggebouw ging alles daar heen ook loen de calénouder zijn sla.il -.eld geheel afsCtl-iftP liet be- ZWa-U' liaariegen is dai uok Zeker niet zoo groot. Wanneer maar eerst gelegenheid tot afzet wordt gegeven, komen de producten ook wel. In de mededeehngen van hei Departement van Landbouw van September 1907 wordt er ook nog op gewezen dat in Zuid-Holland de cultuur juist zoo is vooruitgegaan, doordat er ruimer afzetgebied kwam. Hoe kan nu te Amersfoort de tuin bouw vooruitgaan Door betere afzet, door winlercursussen, door het aanleggen van proefvelden, dooi het oprichten eener afdeeling van de Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, door het verbreiden van ge zonde begrippen omtrent aanplanting en bemesting, door het houden van populaire lezingen den tuinbouw be treffende e. m. d dingen. Dat alles kan bereikt worden. Onaangenaamheden gaan er mee gepaard, maar het kan en moet dien weg uit. Met de veilingen is hei evenzoo gegaan. Eeist ging het moeilijk, maar later werd bewezen dat de samenwerking resultaten gaf. die niet verwacht zijn Er moet een lokaal zijn. waar de menschen met bun waren kunnen komen. Als dan de opkoopers komen, kan een veiling worden opgelicht. Een goede leiding kan hier veel doen Men moet dan natuuilijk ook de kweekers daarin kennen, want zij moeten meewerken de belangen van den tuinbouw te behartigen. De rapporten van Handel en Nyvei- heni -preken liet uit dat verbetering van liet mai ktwezen en vin den tuin bouw dringend noodig is. De bestaande toestand moet beslist worden opge ruimd. Wil men geen overdekte markt, goed, maar verbetering moet er komen, alleen reeds met het oog op hygiene. In het werk van den heei Claassen. »Hollandsche en Engelsche maikten," wordt er dringend op gewezen dat de thans bestaande markten niet in overeenstemming zijn rnet de veel ge prezen Hollandsche zindelijkheid. Groenten- en fruitteelt moeien niet in een hoekje woiden geduwd, zooals de Kamer van Koophandel wil, maai er moet ruim plaats zijn voor uit stalling. De Kamer behartigt ook de belangen der tuinbouwers, maar waarom wordt er dan aan een zoo belangrijke zaak zoo weinig aandacht geschonken? De groentenkweeker moet steun hebben, hij moet een flinke afzetmarkt hebben, anders kan men van hem geen Uitbreiding zijner cultuur verwachten. In de omgeving van Amersfoort wordt veel gedaan voor de vei heler ng der cultuur. De cultuur bestaal, maar ze moet nieuw leven worden inge blazen. Wanneer de groentenkweeker steun vindt door het vinden eener goede afzetplaats dan zal de Cu tuur voorzeker vooruitgaan Hulde brengt spr. hierna aan Handel1 en Nijverheid voor hetgeen ze gedaan heeft voor den tuinbouw terwijl bij tevens een lans breekt voor de op richting eener afdeeling van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde De gezamenlijke af- deelingen kunnen dan in deze zaak verdei werken Daarvoor roept hij den steun in van de leden van den Raad en van de Kamer van Koophandel. Hij wenscht geen oordeel te vellen of het met het oog op de financiën mogelijk is voor de Gemeente om veel geld uit te geven voor verbetering van het marktwezen. Maai laten de leden van den Raad en Kamer van Koophandel lid worden der afdeeling opdat zij hun persoonlijke steun aan een zoo belangrijke zaak geven. In de debatten over deze zaak, trof Spr. vaak een scherpe toon. Wat daaivan de oorzaak is weet hij niet, tnaar hij hoopt dat persoonlijke overwegingen hier niet zullen gelden, maar dat alleen het belang der zaak in tiet oog zal worden gehouden. Applaus). De heer Schuttevaer zet nu nog in het koit het doel eener afdeeling der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde uiteen. Uit breiding en voor uitbrenging van den Tuinbouw is bet hoofddoel, door allerlei middelen woidt getracht dat te bereiken. Het jonge geslacht moet woiden gebracht in het nieuwe en dat is te verkrijgen, Nijkerk heeft dat bewezen, waar zeer veel wordt gedaan De heer Van Duinen zegt, dat het geboorde hem versterkt heeft in de opinie dat het in het marktrapport aangevoerde recht van bestaan heeft. Vooi al dal de markt rendabel kan winden gemaakt, het heffen van n arktgelden is geen bezwaar voor den bloei van een maikt. Hij hoopt, dat veel personen als lid zullen toe treden tot een eventueel op te rich ten afdeeling vooi Tuinbouw en Plantkunde. Een wuord van hartelijken dank wenscht hij te brengen aan de Nij kerksche bestuursleden, die zijn ovet- gekomen om de vergadering bij te wonen. Hij hoopt dat hun pogingen zullen slagen, ook hierom dat daarvan veel hulp voor de betere markt is te verwachten.' Verder dankt de voorzitter den -preker vonr zijn lezing, die naar tiij hoopt zal hebben bijgedragen om Amersfoort vooruil te brengen. Terwijl enkele personen zich als lid opgaven, ging de vergadering uiteen. Eeml Tot deurwaarder bij de Arron- dissements R^chU'atiK te Utrecht, tei standplaats Ameisfooii, is benoemd de heer J. Kuijters te Slie hecht. De lieei E. T. J van As, chef goederenkantoor H S M en de hee H. van Eek dd stationschef alhie zijn benoemd tot leeiaar aan den cursus bestemd tot opleiding voor commiezen bij den stationsdienst bij de H. S. M. De hper Van As is tevens aangewezen als lid van de com missie lot liet afnemen van examens voorhoofdconilucteui der maatschappij. Deze examens worden gehouden te Apeldoorn. Te Bussum is men ijverig in de weer tot het verkrijgen eenei H B. School met 5 jangen cursus. De pogingen daaitoe woiden dooi inwoners uit Laren, Huizen, Weesp. Blaricum, Naarden en 's Graveland ten sterkste gesteund. Komt deze school tot stand dan zal dat zeer zeker van invloed zijn op het aantal buitenleerlingen aan onze H B S. Door de politie is proces verhaal opgemaakt tegen eenige tappers die na hezeitPii tijd gasten in hun Inkaal hadden. Bij het plaatselijk telephoonnet is met no. 199 aangesloten tandarts C. Th. v. d. Voort. Het heeft den heer Van Maanen, gemeentebode en concierge van het Raadhuis bij zijn 25-jarig jubileum, j 1. Zateidag met aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Zoo van hel gemeentebestuur als van de Commissies van toezicht op het Middel baar en Lager Onderwijs.de veieeDiging vf.iefiladL li-i 1" en van erichiHende pai ticuhei eu mocht hij slullelyk' b ijken van waard-ering ontvangen. Ue buigemeesler, de wethouder Celosse en de hoofdcommies j'nr Rei gersbergs Versluys, vetgezeld van hunne echtgenooten, kwamen den jubilaris des middags persoonlijk com-1 plimenteeren. Nog twee jubileums vallen te vermelden. De overwegwachter M. de Mots was j I. Zaterdag 25 jaren in dienst hij de H IJ. S. M. Door ei aige afgevaardigden van het personeel werd hij des voormiddags per rijtuig van zijn woning afgehaald en naai net station gebracht. Hier mocht De Mots de gelukwenschen van zijn kameraden in ontvangst nemen, benevens een stoffelijk aandenken in den vorm van 'u mooie kachel met toebehooren. De stationschef sprak den jubilaris hartelijk toe. alsook de heer Joris-en, inspecteur bij de Maat schappij te Apeldooi n, die namens de directie hem een gratificatie over handigde. Bij de firma Van Vollenhoven was de pakhuisknecht T van den Hoek 25 jaren in dienst. Ook hem ont brak het niet aan blijken van belang stelling Van het personeel ontving nij 6 fraaie stoelen, waarbij een der firmanten een fauteuil en een karpet voegde, üok de andere firmanten en hel kantoorpersoneel lieten zich niet onbetuigd. Onze oud stadgenoot de heer F. J. Matthijsen, thans chef van tractie bij de H IJ. S. M te Amster dam, mocht Zondag onder zeer vele blijken van belangstelling, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als adjunct ingenieur bij de Maat schappij in dienst trad. Naar aanleiding hiervan schrijft het Alg. Handelsblad: Namens de directie der H. IJ. S. M. werd hem bij monde van het lid van den raad van Administratie J. A. Roessingh van Iterson eeu schilderij van Bastert als blijvend aandenken aangeboden. Door den heer Swartbol, chef van den dienst van materieel, werd namens de leden van den Raad van Admini- -tratie, zijne mede-ambtenaren en het bureau-personeel, hem als blijk van waardeering aangeboden een Antiek Delftsch stel blauwe pullen, en hooge staande gaslamp, waarbij een keurig bewerkt album, vermeldende de namen der deelnemers, gevoegd was. Tal van bloomen van vrienden en oud- amblenaren der H. IJ. S. M. ver levendigden de zeer druk bezochte receptie, welke de jubilaris 's middags, te midden zijner familie, aan huis biel I. De hartelijke toespraken welke bij de overhandiging der geschenken tot den heet Matttiijsen werden gericht, hielden alle der. wensch in dat bij nog lange jaren met evenveel succes in het belang der Maatschappij mocht werkzaam blijven. Naai wij lernemen zijn, dank /ij de krachtige wijze waarop de heistellingswerkzaamheden door de Ned. Bell-Telephoon MPP'j zijn ter hand genomen, alle storingen, die tengevolge van den m de week 18:_6 Januari plaats gehad hebbende ijzel in het telephoonnet waten veioorzdakt. weder opgeheven De aan het Centraal-Bureau alhier aangesloten geabonneerden, kunnen derhalve weder ongestoord van hunne aansluiting gebruik maken. Wederom is een hooge onder scheiding toegekend aan de Nestkastjes of Vogelwoningen volgens systeem Marius Leyds te Stratumen wel op de Groote Internationale Tentoon stelling der nGeldersclie Vereemging van Vogelvrie.nden" te Arnhem op 31 Januari, 1 en 2 Februari 1908. Men verzoekt ons in berinnering ie willen brengen, dat de verbintenis voor adspirant militie-olïicier moet worden gesloten vóór 25 Februari e.k. Zij, die voor eene diergelijke ver bintenis in aanmerking wenschen te komen, zullen zich dus al woiden zij eeist op een lateren datum inge deeld vóói 25Februaii ten bureele van den Commandant van het 5e Regiment Infanterie tot het aangaan der hierboven bedoelde verbintenis moeten aanmelden. Op dat bureel worden desgewenscht alle inlichtingen verstrekt. In de afgeloopen maand Januari 1908 werden door de Amersfoortsche Tramweg Maatschij. 8191 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f 418; de totale inkomsten beliepen f443 27 de dag kilometer opbrengst was f7 94 In dez'-lf.le maa d >n i9"7 waren deze ge.alleri resp. 5914. 448.02' en f8 Zaterdagmiddag werd onder tal rijke blijken van deelneming op de nieuwe begraafplaats aan den Soestei- weg Ier aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den WelEdel- gestr. heer G. D. Ebell, oud-kapitein der infanterie van bet O I. ieger. Ridder M. W. O. 4e klasje. Een groot aantal belangstellenden waaronder de militaire autoriteiten, badden zich op de begraafplaats ver- eenigd. Het 1e elftal van Quick verloor Zondag te Deventer van U D met 50 Het derde elftal speelde op eigen terrein tegen D. O. S. II uit Utrecht gelijk (11). Naar wij vermenen, wordi do ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll met ingang van 6 Februari belast met het bevel over het escadron ordonnansen, in de plaats van den ritmeester E. W. baron van der Capellen, die met ingang van genoem den datum als insliucteur overgaat bij de Rijschool. Overste Metelerkamp, benoemd tot commandant van het 2o reg. huzaren te Venloo, is Maandag te paard naar zijn nieuw garnizoen vprtrokken. De le-luit.-paardenarts H. W. Klerk de Reus van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort, wordt 8 Februari gedetacheerd bij het 2e reg. huzaren te Venlo. De kapitein paardenarts L. J. van Rhijn van het le reg. huzaren is gedurende die detacheering belast met de waarneming van den vétérinairen dienst bij het le reg. veld art. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden en ver zouden van het Postkantoor te Amers foort gedurende de 2e helft der maand Januari 1908. Brieven Binnenland. Ten Braake Almelo. Mej. J. Willems Amsterdam. Kornet Scholten Haag. W. J. v. Koog Rotterdam. Sch. Gerssen Zuilen. Brieven Buitenland. L. Coekx Antwerpen. Briefkaarten Binnenland. Mej. O. Libbenga Amsterdam. G Menkes Amersfoort. Briefkaarten Buitenland. M. A. Marnix Capetown. J Bernardi Te Veenendaal is opgericht een Afdeeling van den Volksbond tog*n drankmisbruik met ongeveer een 25- tal leden. Hei bestuur bestaat uit de h.h. J. G Kets, Voorz.P. J. Scboemaker, Secretaris; H. H. Prakke, Panning- mee-ter; G Bersma en N. C Verhoef. Soest. In de jongste raadsvergade ring werden de heeren Dr Batenburg en Brunings hoofd dei R K. Schooi hei benoemd als vooizilter en secretaris der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Werden tot dusvene geen gemeentelijke belastingen hier geheven, de gemeenteraad heeft daarin thans ver andering gebracht. Voortaan zullen ten bate der gemeentekas 40 opcenten geheven worden op de personeele- directe belasting. Naar men ons mededeelt zal naar aanleiding van het de-betreffende raadsbesluit eer-t- daags eene groote protestveigadermg plaats hebben. 386ste STA VI SM» I KKli. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 3 en 4 Febr. 1908. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leihweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 9069. Prijs van f200 op No. 13073. Prijzen van f 70. 511 2217 2221 2410 2432 245411111 15010 15020 15372 15376 en 20233. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 512 542 1246 1271 1273 2151 2167 2214 2443 2459 9070 9807 10076 10083 11088 13058 1306313080 1501515018 15775 15777 20252 20899 20917 20919 en 20934. Voor Hnis en Hof, Wanneer groenten of vruchten bevroren zijn, dan zijn ze nog zeer goed bruikbaar, mits men ze niet in een warm vei trek brenge. Men moet ze onderdompelen in kou i water en daarin laten tot ze ontdooid zijn, nadat men den emmer "of 'kUip in een matig warm vertrek heefi ge plaatst en bet water daar een tem pel atuur van eenige graden boven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2