BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonaen. bet geheeld gebouw een puinhoop geworden. Omtrent de oorzaak van don brand tast men in het duister. Nu er in den jongsten tyd te Berlyn zooveel branden hebben gewoed, is de openbare mee- niii» onwillekeurig geneigd, ook bier aan kwaadwilligheid te denken. Directe aanleiding daartoe bestaat ocbter niet, bet is zoor wel mogelyk, dat kortslui ting de oorzaak was, te meer daar gebleken is, dat alle deuren en vensters behoorlijk gesloten waren. De thans verwoeste kerk was uit wendig een zeer eenvoudig gebouw. Zij werd opgericht door Friedrich Wilhelm I, den soldatenkoning, en op 31 Mei 1722 ingewijd. In de grafkelders lagen o. a. begraven 14 generaal- veldrnaarscbalken en 50 generaals. In het jaar 1900 werd bet gebouw gerestaureerd en het dak met een toren versierd. De reddingsmiddelen aan den Hoek. Men meldt ons uit Hoek van Holland: Gisterenmiddag werd door enkele leden van de Kamer van Koophandel te Rotterdam een bezoek aan den leddingsteiger gebracht. Onder leiding van den secretaris der Staatscommissie werden proeven met den korf genomen. Omtrent een bezoek van de Ko ninklijke familie mot de Hertogin van Mecklenburg aan het kamp te Milligen schrijft men aan «Het Vad.": «Aanvankelijk bestond bij H. M en Z K. H. het voornemen per rijtuig naar Milligen te gaan, doch wegens het reeds gevorderde uur werd later besloten van een auto gebruik te maken. De gewone auto en chaulïeur (de heer K. Limborgb, auto en rijwiel bandelaar te Apeldoorn, is gewoonlijk met het rijden der Koninklijke familie belast) bleken echter niet aanwezig. «Gelukkig had toen de heer IJ. Rodenhuis, een particulier, de welwil lendheid zijn auto beschikbaar te stel len en ook als chauffeur op te treden. »Te Milligen werden aan de Herto gin de vele in het remonl-depot al daar aanwezige prachtige rijpaarden getoond, welk schouwspel H. D. H.. zelf een uitnemend rijdster en lief hebster van paarden, blijkbaar veel belang inboezemde. «Geruimen tijd vertoefde men op de velden en in de manege aldaar. «Tijdens den rit werd ook door het Koninklijk Park en langs de Kon. boerderij gereden, waar o. a. een nog kort geleden geschoten wild zwijn werd bezichtigd. »H. M. en Z. K. H. hebben den heer Rodenhuis hun bijzonderen dank doen betuigen voor diens welwillend heid." H. M. de Koningin passeerde hedenochtend onze gemeente op reis Daar Den Haag, vanwaar Zij morgen naar het I.oo terugkeert. Van doorgaans zeer goed inge lichte zijde wordt ons medegedeeld, dat bet veelbesproken Driepuntje aan den Arnhemscbeweg weldra in eigen dom zal overgaan aan de Gemeente. Natuurlijk moet de Gemeenteraad Dog besluiten tot den definitieven koop en moet dit besluit nog worden goed gekeurd door Gedeputeerde Staten doch alles wijst er op, dat het ge vaarlijke punt voor voetgangers en wielrijders zelfs zeer spoedig zal zijn veranderd in een mooi pleintje met vrij uitzicht naar alle zijden. Amersf. Crt. De Kamer van Koophandel en Fabrisken houdt Donderdagavond eene openbare vergadering ten Raadhuize Mej. L. M. Sinnige en de heer H. Radersma zijn benoemd tot leden van de propagandacommissie der plaatselijke afdeeling van het Ned. Onderwijzersgenootschap, Zondagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Aldegondestraat. Er behoefde echter geen water te worden gegeven, daar de vloermat die op de een of andere wijze vuur had gevat door de bewoners van bet perceel met behulp van eenige emmers water reeds was gebluscht. Onze viervoetige huisvrienden vinden op de wandelingen met hunne meesteis voortaan ook een drinkbak aan den Leusderweg, tegenover den Kalkweg, door de goede zorgen der afdeeling Gooi- en Eemland der Ned. Vereeniging tot bescherming van die ren daar ««plaatst. Volgens een bericht in de N. R. Ct., zal de kolonel J. H. A. Niers- trasz, commandant van het 7e regi ment infanterie te Amsterdam, worden benoemd tot generaalmajoor, com mandant der 4a divisie te Amersfoort. Door de afdeeling van bet Ned. Onderwijzers Genootschap hier is de heer A. J. Schreuder, hoofd der school voor achterlijke kinderen op «Klein Warnsborn", uitgenoodigd om in eene openbare vergadering te spreken over onderwijs aan zwakzinnigen. De bij het 5e regiment infan terie nieuwbenoemde militie-luitenant C. J. E. Bosch zal den 25sten dezer worden beëdigd. Een commissie uit het Hoofdbe stuur der ornleroffieiersvereeniging «Ons Belang" is op audiëntie geweest bij den Minister van Oorlog en in de gelegenheid gesteld, doel en streven dier vereeniging nader toe te lichten, waarna door den Minister is vei klaard. dat hij een en ander krachtig wenscbt te steunen, onder voorwaarde, dat de onderofficieren zei ven dan ook mede werken en zich dien steun waardig maken. Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys heeft zijn functies ten stads- buize weder hervat. De Ie luitenant-kwartiermeester S P. Visser van het 5e regiment infanterie wordt van 21 April23 Mei a. s gedetacheerd te Nteuwersluis. ten einde aldaar geduiende de land weeroefeningen de functie te verrich ten van verplegingsofficier. De maatschappij Zandbergen, vereeniging tot verpleging van weezen in het huisgezin, heeft van eene dame een gift van duizend gulden ontvangen, die den penningmeestergezonden werd. Bestuursvergadering der afdee ling Gooi en Eemland vandeNedeil. vereeniging tol bescherming van dieren op Woensdag 15 April 'OS des avonds 8 uur in bet Hotel La Promenade te Baarn. Aan de orde is, benoeming voorzitter, secretaris enz. Gisteren werden 37-stuks hoorn vee aan de veemarkt hier aangevoerd. De vette koe gold f240, de zes kalfvaarzen f 120 af 190, de 7 vaarzen f 135af 170,devier kalfdragende koeien i 140 a f210, de 8 melkkoeien f135 a f200, de vier guste koeien f 120 a f180 en de 7 pinken f40 a f80 De markt was willig. Gisterenochtend 10 uur werd in het Hotel «De Zwaan" door den majoor eerstaanwezend ingenieur, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteed Bestek no. 117: Het doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en wei ken te Amersfoort Raming f 10.590. Inschrijvers waren: G S. Bos, Utrcctit, f 10.429; A. C. Beijer, Amersfoort, f10 640; W. v. Genderen, Ameisfoort, f10 785; E H. Keijzer, Amersfoort, f 10.795; D. v. Müucben, Harderwijk, f 10.799; D. J Boks, 1 10 800; H Heiligers. 110 800; J van Harpen. f10.979 en H. Noorman, f11185. allen te Amersfoort. Voorloopig gegund aan eerstge noemde. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" zal op Donderdag 16 April 1908 in het Hóiel «De Zwaan," des avonds te 8 precies vergaderen ter behandeling der navolgende agenda: 1. Verslag van den Secretaris over den toestand der veieenigiug ge durende het afgeloopen boekjaar. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Verkiezing van drie Bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren J. H van der Meiden, B Hehenkamp en J v d Wal K.zn 4. Voorstel van het bestuur lot toekenning van een medaille aan den bond van fanfarecorpsen. 5. Ballotage. 6 Ingekomen stukken. 7 Mededeelingen. De navolgende feestelijkheden zullen plaats hebben te Barneveld, op Woensdag 22 April a.s., ter gelegen heid van het 25-jarig ambts-jubile van den HoogWelGeb. Heei A.W. J. J. baron van Nageli, burgemeester der gemeente Barneveld. 's Morgens 8.27 uur: Plechtige ont vangst te Voorthuizen door het Dage- lijkscb Bestuur, Gemeenteraad en feestcommissie. Welkomstlied door de Chr. Zang- Vereetiigiug «A<af" te Vooithuizeri. 's Morgens 9.30 uur: Intocht te Voorihuizeu, begeleid door de Eere- wacht en bet Fanfarecorps «Erica". 's morgens to 11 uur: Intocht te Barneveld. Feestcantate door de Zang-Vereen. «Euterpe" en het «Barneveldscb Man nenkoor". Aanbieding huldeblijk. 's Nam. 3 30 uur: Optocht van de vakveieenigingen met versierde wagens, begeleid door het Fanfare corps «Erica". Des avonds concert, schitterend vuurwerk voor den huize «Schaflelaar" met fraai slotnummer. Diverse keimisvermakelijkheden op het marktplein. Extra treinen richting Nijkerk Amersfoort 11.10 uur's avonds, rich ting Ede 11 uur 's avonds. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van poluie is terug ie bekomen een aan den openbaren weg gevonden damesportemonnaie met eenig geld, benevens een bloed kralen halskettinkje. 387ste STA ATSliOI EKkJ Tweede klasse. Trekking van 13 en 14 April 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 101 118 1001 1040 1468 1473 2624 8503 8504 8517 8539 10449 10455 10477 10483 12916 14139 14162 14527 14550 19079 19120 en 19725. Te zamen 23 prijzen. Grand Theatre Amsterdam. Men verzoekt ons te berichten <1ai de beide Paaschdagen 's middags 2 uur «middagvoorstellingen woiden gegeven Zondag 19 April twee uui Mea Culpa tooneelspel mi 5 bedrijven v. Jhr. A W. G. v Riemsdyk, Maan dag 20 Apnl 2 uur Oom Breasig tooneelspel in 5 bedr. naar Fmz Reuter. De beide avonden (8 uur) gaat bet S iccesstuk «Sirnson" tooneel -pel in 4 bedr. naar het lranscli van Henri Bernstein, waarin de hootd rollen vervuld worden door de dames Julia v Lier-Cuypers, C H-ye v. Dommelen en de heeren L. de Vne-, E. Erfmann, J. Buderman. Met het nog op de vele personen diedefee-t- dagen in de hootdstad gaari door brengen, maken wij hier nog even melding van daar «Simsori" een van de successtukken van het saizoen is. Bij een grooten brand in de Bostonsehe voorstad Chelsea is ook, door overgewaaide vonken, een petro leum resei voir in brand gegaan en ei volgde een geweldige ontploffing maar het ieseivou was gelukkig «p een afgelegen plek en er werd niemano gedeerd De brand ontstond 's morgens vroeg in het huis van een voddenkoopman door een achteloos weggeworpen luci fer; de vlammen, door een hengen wind aangewakkerd, veispi eidden zich zeer snel; de brandweer kon, hoewel zij alle klachten inspande, den brand niet meester worden. Eerst 's avonds gelukte dat. Dat de vlammeu zich zoo snel ver spreidden was deels ook te wijlen aan den bouw van de huizen, die voor het ineerendeel uil hout bestonden. De brand strekte zich uit over een oppervlakte van een vierkante mijl. Vijfhonderd gebouwen zijn vernield, waaronder 13 kerken, ongeveer de helft der handelswijk, bijna al de scholen, zes banken, een hospitaal, een kindei bewaarplaats, enz Ook bij dezen biand waren weder dieven die van Ie gelegenheid gebruik maakten om hun slag te slaan. Twee van zulke plumleiaars werden dooi de soldaten op staanden voet dood geschoten. Een viouw, wie men be lette teiug te gaan in hare brandende woning om naar geld te redden school in wanhoop ziehzelve dood. Er werd terstond al het mogelijke gedaan om de 10 000 dakloozen en van alles beroofden van het noodigé te voorzien; maar dat gaai met ge makkelijk, eu de overheid nam allerlei maatregelen om de orde te hand haven, die nu en dan verstoord dreigde te worden. Men schrijft uit Almeloo aan het N. v. d. D. Bij het vernemen, indertijd van verschillende faillissementen, sloeg velen zoodanig de schrik om het hart, dat zij niet langer hun geld aan an deren in bewaring durfden toever trouwen, maar bun eigen schal liever in een geheim hoekje verb.u gen. Zoo hadden een paar eenvoudige luidjes hier in de buurt hun schat geborgen in de bedstede. Eenigen tijd gelede,n werd die bed stede schoongemaakt, zonder dat daarbij gedacht werd aan het geld, dat daar verborgen was. Later werd dit verzuim met schrik bemerkt, zon der dat men daarvoor eenigen raad wist Dezer dagen echter is geld ge vonden op een weiland, waar het puin uit de bedstede was neergeworpen. Men is nu daar gaan zoeken, iri de hoop nog meer te vindenmaar tot dusver is van het vrij aanzienlijk be drag toch riog maar weinig terecht gekomen. Voor Huis en Hof. In een onzn- dagbladen deelt iemand uit eigen ondervinding mee, dat een uittreksel van reeds gebruikte thee bladeren een uitnemend waschmiddel is, dat de huid zacht en lenig maakt en de rimpels wegneemt. Het be spaart zeep eu moet oneindig veel beter zijn dan de veele zeepsoorten, die de huid droog, strak of rimpelig maken. Ook als haarwater kan het volgens dien raadsman, met uitstekend gevolg worden aangewendals zoo danig oefent het eveneens een gun- stigen invloed op hoofdhuid en haren uit. Wanneer men een bloempot vult met vochtig zand en daarin een dennenkegel plaatst, dan bezit men bierin een eenvoudigen barometer. Is er n.l. mooi weer ui 't vooruitzicht, dan openen zich de schubbenis er daaientegen regen in aantocht, dan sluiten zij zich. De overleden Groninger fabiikant Schuiten deelde eènige gevallen van spoedige genezing van brandwonden inee door behandeling met koud water. lleeft iemand zich in kokend water gebrand, dan moet het gebrande lichaamsdeel direct en zoolang moge lijk, 12 a 20 uur, al naar de wonden diep zijn, in koud water gebaad wor den. In plaats van water, als dit niet onmiddellijk bij de hand is, nem- inen, wat men liet eerst ziet en dat vochtig en koud is, n I. melk, wijn, olie, azijn, enz Een zeer werkdadig middel hij ernstige brandwonden moet ook zijn: een met te zwakke oplos sing van keukenzout in water. Vin gers, banden en armen worden in de oplossing gedooptbij brandwon den in bet aangezicht of aan andere lichaatnsdeelen worden zoutwater omslagen aangewend. Besti ijking met boter, sla-olie, reuzel of vet helpt ook reeds. E-n mengsel van lijnolie en kalkwatei werkt vooitielfelijkhet stilt onmid dellijk de pijn en voorkomt het ontstaan van blaren. Een eetlepel ongezou ten boter, goed vermengd met de dojer van een ei. wordt als zalf bij brandwonden genoemd Men smeert deze zalf op een lapje en vernieuwt den pleister, zoodra het lapje droog is Spoedig zal de genezing intreden. Honig op de brandwond gesmeerd, voorkomt eveneens het opkomen van blarenom het drogen te verhinde- ien, moet het honinglapje dikwijls vernieuwd worden. Brandblazen make men vooral niet stukalleen als ze zeer gespannen zijn, mag men ze onderaan doorprikken, opdat het vocht uitvloeiedit geschiedde met een schoone uitgegloeide naald. Om te onderzoeken of eieren al of niet ver.sch zijn, maakt men gebruik van de waterproef. 125 gram (IV» ons) zout lost men in een Luer water op in deze oplossing legt men de te onder zoeken eieren. Zinkt een ei tot op den bodem, dan is het versclr Hoe hooger de eieien blijven zweven, hoe minder versch zijn ze. Een ei van 3 dagen drijlt in de oplossing. Mijnheer de Redacteur. Z-er gaarne hadden we een plaatsje in Uw veelgelezen blad om nog een keer in dezen tijd van salai iswijziging onze opinie bekend te maken. De gedachleuwisseling naar aan leiding van de voorstellen van don Heer Van Duinen en do intrekking daarvan hebben alle onderwijzer-zeer teleurgesteld. We zijn hem dankbaar voor zijne rechtvaai dige pogingen en beUeuren hei met hem, dat ze bij gebrek aan sieun schipbreuk hebben moeten lyden. Ia dezelfde vergaderingen 'Ier leden van onzen Raad kwam echter een ander amendement ter spiake: de Hoer Gerritsen heeft opnieuw het onderwijs zijn gewaardeerden steun geboden. De wijze, waarop hij dit maal evenwel het onderwijzend per soneel dienstig wil zijn kunnen we tot ons leedwezen niet toejuichen. Vmige keeren hebben we reeds ge schreven, dat we het volkomen met B. en VV. eens zijn, waar ze zeggen, dat eene belooning van f 125 voor de hoofdacte voldoende geacht kan worden. Wij hebben ons altijd voor gesteld, dat de f lOO, die de wetgever eischi bij het bezitten dier akte, eene goede betaling daarvoor is. De taak van allo onderwijzers in de lagere school is immers precies dezelfde, en nooit is er opgemerkt, dat de resultaten van het onderwijs bij de niet-hoofd- acte-bezitters minder gunstig zijn, dan die van hun collega's met de hoofdacte. Hoe zou het ook anders te vei klaren zijn, dat er door den Raad dezer gemeente tal van onder wijzers zonder hoofdacte worden be noemd, die door de hoofden van scholen geoordeeld werden, de meest aanbevelenswaardigen te zijn onder tal van sollicitanten, onderwijzers zonder en met hoofdacte? Nu reeds ontvangen de onderwijzers met de hoofdacte elke maand een aanmerkelijk bedrag op ons kleine deel meer en daarom lijkt hei ons toe, dat dit verschil niet behoefde te worden ver groot, maar dal de daartoe benoodigde som van f1650 beter zou kunnen worden aangewend. Het is geen aangename taak, nader uiteen te zetten, hoe twee derden der onderwijzers en de hoofden van scholen voor 't hoofd zouden worden gestooten, door een kleine groep beter te salarieeren. Hierbij dient men zeker niet uit het oog te verliezen, dat er op die wijze veertien collega's aanmerkelijk meer zouden ontvangen, omdat ze èn door do voorgestelde wijziging van B. en W. èn door het amendement Gerritsen hun salaris zouden zien veihoogd, terwijl een zestal, dat onze gemeente reeds zeer lang dient in 't geheel niets zou krijgen. In de memorie van B. en W zien we, dat dit college in de eerste plaats heeft overwogen, de verhoogingen na 30 en 35 jaren dienst tne te kennen na 14 en 16 jiar. Uit de verslagen van de afdeelirigsvergade- ringen meenen we te mogen opmaken, dat een deel der raadsleden wel ge neigd is, om nog een zeker bedrag uit de gemeentekas ten bate van het onderwijzend personeel aan te wenden.' Welnu, de veranderingen van die beide laatste in verhoogingen na 14 en 16 jaar zou de gemeente slechts twee honderd gulden meer kosten, dan de ruimere salatteeting van de hoofdaktebezitters en daarom schijnt het ons meer rechtvaardig toe, die som in den vorm van maximum- verhooging te besteden. Hierdoor wordt niemand geschaad; hierdoor worden allen gebaatóókdiezes onderen, waarvoor de gemeente alleen 6 X f125 f750 meer subsidie ont vangt. Met dank voor de vet leende plaats ruimte. De perscommissie van de afd. Amersfoori van den Bond van Ned Ond. RECLAME. HEI BEWIJS IS HIER. Ja, naast Uw eigen deur. De Heer J van Doorn, wonende Buiten de Kleine Koppel 21 te Amersioort, deeltJÓns mede Vóór het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, ben ik ruim zeven jaren lantfupgescheeptgeweest mee een nierkwaal. Steed^Hiad ik hevige pijn in den rug en in de rechtepmj, daarbij kwainjpn ver schrikkelijke duizelingetjPen somtijds leek het mij toe, alsof het bloed ^Jilstond, ik moest inij dan vasthouden om niewrieer te vallen. Het kwam dikwijls voor, dat totaal ongeschikt1', was om het minste werkje verrichten en het^éed moest houden. Wat ikinier ook tegen aangekend heb, alles was te vtfgfeefs en ik dacht,;dat in mijn tzeheele leven .deze wijze zou afeten voort sukkelen. MeJË maakte mij attenybp Uw pillen, die ik dadel$fc het komen en jk was werkelijk ten zeerste yorwondeï-d over de,snelle wijze, waarop deze werk te ij? Na eenjpaar.da£en gevoelde ik mij enorm veel weter en nadat ik een doosje geledigd had, was '\\fgeheel hersteld. Ik had nooit kunnen denken, dat er zulk een afdoend middel bestond, daar alle Andere nVjficijnfjfi toch te vergee s ge weest wao£n. J' Ruim twee later -Vernemen wij van den Heer Van ,Doèï»n: Foster^ Rugpijn Nieren Pillen hebben getónhcl een blijven» genezing te verschaften. Ik heb thans niets geen lait meer van mijn v oegere kwaal en weet haast nqj't meer, dat ik zoo ziek geweest ben. Ik ondergeteekende ferkl«ar, dat het JJbVen- staande waar is en ndbehtig U het wtfliek te maken op elke wijze, Mlie U goeddug^t, (w. g.) J. van Doorn. S Het waren de echtj Foster's Jrogpijn Nieren Pillen, die den Heer Vin Doorn J$ènezen hebben. Verzekert U, dat gij 1 Jt echte gpfieesmiddel krijet, de handteekening van Aarneskoster staat op elke doos. Zij zijn te Am^rafoojj^verkrijebaar bij den H-er A. van de Weg. Ygn^mding geschiedt franco na ontvangst van postwissel F. 175 voor één of F-10.— voor zes dooien. 13

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2