NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. PETER SABLEWSKY. fto 33 Woensdag 22 April 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Y. D. MULLER MASSIS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagiblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laogeatraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De eerste afdeeling van den Raad der Gemeente vergaderde op 6 April j.l. Aanwezig waren de Voorzitter, de heer E. L. Visser, Wethouder; en de beerenJ. C. Rolandus Hagedoorn, M. R. N Oosterveen, N. Veis Heyn, A. A. Hamers, H. Kroes, J. W Jorissen en W. Salomons, benevens de Burgemeester en de Gemeente secretaris en de heer S. J. van Duinen, als voorsteller van een amendement op de salaris-regeling Lager onderwijs. Afwezig met kennisgeving mr. J. Heyligers. Tot lapporteur wordt benoemd de heer N. Veis Heyn. Aan de orde komt het voorstel betreffende de organisatie van het personeel bij de Fabncage. De Voorzitter deelt mede, dat het afwezige lid als zijne rneening schrifte lijk te kennen geeft: IJe aanstelling van een Inspecteur van het bouw-en wtfriiug-toezicht, op een salaris van f1500. komt mij in de gefie>en om standigheden zeer wenschelijk voor, indien iemand te vinden is van ge noegzame theoretische en practische kennis om in dusdanige betrekking zelfstandig te kunnen optreden. Een lid vraagt zich af of de toe stand werkelijk zoo is bij Fabricage, dat alle voornaamste onderdeelen of niet of slecht behartigd worden, zoo als door Burgemeester en Wethouders in hun voorstel wordt medegedeeld. Is du het geval dan zal naar zijne rripening door de benoeming van één In-pncteur daarin niet afdoende ver- beiering gebracht kunnen worden, daar die ambtenaar al het werk dat thans volgens het voorstel van Burge meester en Wethouders onafgedaan blijft liggen, niet af zal kunnen. De Voorzitter deelt mede, dat de toestand is, zooals die in het voorstel van Burgemeester en Wethouders beschreven wordt, doch dat in dit voorstel de toestand niet als zóó slecht beschreven wordt als de vorige spreker voorstelt. De Architect is overladen met werk, heeft geen bureautijden, doch is den ganschen dag tot 's avonds toe bezig voor zijn betrekking. Een lid is bevreesd, dat de Inspecteur het werk niet af zal kunnenhij is er daarom voor, twee personen aan te stellen, één die als bureau-ambte naar kan werken, de ander om inspecteurs-diensten te doen. Hierdoor zal de Gemeente-aichitect van veel teekenwerk ontlast worden en meer zijn aandacht aan andere zaken, de openbare weiken betieflende, kunnen weiden. Een ander lid is het eens met deze opmerkingook hij wenscht, dat de Architect alle teekenweik aan een ambtenaai zal kunnen optliagen. Een lid vraagi wat eigenlijk het weik van üen Inspecteur zal zijn. De Vooizuter deelt mede, dal de Inspecteur toezicht zal moeten noudeii, opdat het clandestine Douwen voor komen worde en bij verder belast zal zijn met de uitvoering der Woningwet. Eeu lid stelt de vraag of het tegen woordig personeel daartoe niet ge schikt is. Medegedeeld wordt, dat de Gemeente architect er geen tijd voor heeft, en dat het ondergeschikte personeel wel practische kennis van bouwzaken beeft, doch niet in staat is, theoretisch de bouwplannen aan de Bouwverordening en de Woningwet te toetsen, en der halve niet in staat is, geheel zelf standig te werken. Een lid vreest, dat wanneer wij een Iu>pecteur kitjgen naast den Architect, er disharmonie tussctien deze twee ambtenaren zal ontstaan naar zijne meening moet één de chef blijven bij openbare werken. Een lid beeft dikwijls de klacht van bouwers vernomen, dal op het bureau van den Gemeeute-archiiect in bouw zaken mlichungen door den opzichter gegeven worden. Ook hij achi het wenschelijk, dat de Architi-ct ontlast wordt van het eenvoudige werk, en hij als chef van openbare werken zelf de bouwers zal kuanen inlichten. Eeu lid meent, dat men voor f 1000 best een ambtenaar zal kunnen kiijgen, onder oppei toezicht van den Ge meente architect werkzaam zal zijn. Unaniem is de afdeeling het met dit voorstel eens. Aan de orde komt het voorstel van Burgemeester en Wethouders die iu staat is zelfstandig toezicht te betreflende de salaris-regeling voor houden op het naleven van de be palingen der Woningwet, en een klerk-teekenaar van f500 a fbOO. Men heelt dan twee ambtenaien en dan zal al het noodige werk aan openbare werken uitgevoerd kunnen woiden ouder oppertoezicht van den Gemeente-aicbiteci. Anders zal men binnen weinige jaren toch weer tot vermeerdering van personeel moeten overgaan. De Voorzitter zegt, dat ook Burge meester en Wethouders voorzagen, dat binnen weinige jaren weer uit breiding vau personeel noodig zou zijn, doch dat zij slechts wenschen te beproeven of het op de voorge stelde wijze zou gaan, doch dat zij gaarne medegaan met een voorstel om twee ambtenaren te nemen, indien men tenminste voor f 1000 een goeden Inspecteur kan krijgen. Sommige leden meenen, dat du zeer wel mogelijk is. De wenscheiijkbeid wordt thans be pleit om een aanvangssalaris van l'lOOO vast te stellen, doch tevens te bepalen, dat bij gebleken geschikt heid dit periodiek verhoogd zal worden. Een lid stelt voor: 1. Een persoon te benoemen met den titel van Inspecteur; 2. dezen Inspecteur een aanvangs- jaarwedde te geven van 1 1000, welke jaarwedde bij gebleken bekwaamheid en geschiklüeid Uoor due tweejaar- lijksche verhoogingen van flOU tot 11300 kan opklimmen; 3 een klerk-teekenaar aan te stellen op een aanvangsjaarwedde van 1 500 4 deze personen tijdelijk aan ie stellen met vooi uitzicht op eeu Vaste aanstelling bij gebleken gescuikilieid 5 te bepalen dal de Inspecteur het personeel, vei bonden aan de inrichtingen voor Lager onderwijs. Door den Gemeente-Secretaris wordt voorlezing gedaan van een staat, waarop de verschillende bedragen vermeld worden, die de verschillen ie systemen in de jaren 1908, 1910 1912, 1914 meer zullen kosten aan de Ge meente dan het tegenwoordige systeem en waaruit de zeer groote kosten blijken, die aan sommige systemen verbonden zijn. O.a. zal het systeem Van Duinen in 1908 f6750, in 1910 17500. In 1912 18525 en in 1914 f 9200 aan de Gemeente meer kosten dan het tegenwoordig systeem. Tevens wordt een staatje voorgelezen waarop de bijverdiensten van verschillende onderwijzers aan de Buiger Avond school, het herhalings onderwijs en de Normaalschool vermeld zijn. Een lid der andere afdeeling heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij voor- steld de verhooging voor het verkrijgen van de hoofdacte van f125 op 1 200 te brengen de verhoogingen voor de hoofden, vermeld sub a en b. van art. 5 der concept-verordening te doen vervallen. Het afwezige lid der afdeeling geeft schriftelijk als zijn gevoelen te kennen: Het ontwerp van wijziging gaat uit van het denkbeeld; »de voor salaris- vei betering beschikbaar gestelde gelden moeten aan ieder onderwijzer teu goede komen" en dit is zeer juist; maar aan de juiste toepassing van dit beginsel hapert bet in het voorstel. Het beoogt: Voor de hoofden van scholen verhooging van jaarwedde met f 100, bet maximum duor de beide categoriën te bereiken resp. na 15 en na 10jaren. Voorüeouder- wijzers van bijstand geen verboogiug. De onhoudbare opklimming van 20 jaren wordt teruggebracht tot 12 jaren, maar voor de verkrijging van de twee laatste verhoogingen blijft de 30 en 35-jarige diensttijd gehand haafd, en daarmede wordt de stil stand in jaarwedde van 10 jaren met 8 jaren veilengd! Een heusche verbetering van den door Burgemeester en Wethouders erkenden misstand in de verhooging van liet onderwijzers-salaris begint eerst dan, wanneer de twee laatste verhoogingen in het 15de en het 17de diensjaar vallenen de consequentie van het door Burgemeester en Wet houders voorgestelde beginsel is geen ander danook voor de onderwijzers van bijstand salarisverhooging met f100, bet maximum van f 1100 te bereiken door tien tweejaarhjksche verhoogingen met f 50. Het desbetreflende voorstel tot wijziging van art. 6 sub 1 en 2 van collega Van Duinen dat het hoofd bezwaar van gezamenlijke adressanten tegen de door Burgemeester en Wet houders ontworpen regeling opheft, onderschrijt ik gaarne met volle in stemming. Dat alleen mannelijke en vrouwe lijke gezinshoofden de tegemoet koming in de woninghuur genieten, en niet de alleenloopende onder wijzer s(essen), komt mij geenszins «onbillijk" voor (bezwaar van den Bond tegen art. 9 van het ontwerp.) Hoewel het ontwerp niet voldoet aan al de daar tegen ingebrachte be zwaren, kan ik mij er mee vereenigen, geamendeerd als boven. Op verzoek van den Voorzitter licht de Secietaris het voorstel van Burgemeester en Wethouders nog nader toe. Burgemeester en Wet houders zijn uitgegaan van bet denk beeld dat herhaalde malen door belanghebbenden is bepleit dat het maximum na t2 jaren dienst bereikt moet zijn. De onderwijzer is dan tot volle ontwikkeling gekomen en zal dooigaaus met het oog op ziju Eene Episode uit de marteliugen, door Czaar Peter den Grooten, van Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, DOOR 14) Het hert stuiptrekt. Zijne vlugge voeten ,,en ^em n'et meer. Zijn prachtige kroon valt met het edele hoofd ter aarde en een aa te sn"i on de snelvoetige doorvlieger van de wouden is dood. Maar Sofie heeft den kreet van haren Peter gehoord. Ver schrikt snelt zij naar de plek van waar het ge uid tot haar komt en vindt haren vriend op den grond steunend en kermend van de P9n- Zij spreekt hem vriendelijk toe. aalt, zoo gauw zij kan, een deken en spreidt die over hem uit. Onderzoekt zijne wonde en haalt spoedig, van achter het zadel van haar paard, een bus, met genezende kruiden gevuld, die zij vroeger om eene kleine apo theek in haar eigen huis te hebben, op de markt te Kasan had gekocht. Veel leed hij door den geweldigen stoot. Maar hare vin dingrijke liefde laat geen middel onbeproefd hem verlichting en genezing aan te brengen. De beste zalf, de teederste, lieldevolste woor- den worden niet gespaard. De beste deelen van het hert snijdt zij, met eigen hand af, om later hen voor de honger te behoeden. Als nu de avond daaltde paarden door haar aan de takken der boomen stevig zijn vastgebonden en zijn hootd, vermoeid en koortsig, op haren schouder rust, schijnen de laatste stralen der ondergaande zon op een liefelijk tooneel. Zij houdt de wacht over haren geliefde. Zij tracht, met vrien delijke woorden en het zingen van een paar Russische Volksliederen, het steken der pijn te verminderen. Zij buigt zich tot hem over, als eene moeder tot haar arm, gewond kind. De maan kust de takken en blaren der stevige eiken en beuken. Haar zilver glanst op het mosmaar kust ook Solie's trouwe handen, die den lijder verplegen en verkwik ken. Eene bron ruischt vlak bij hen, afstroo- mend van eene kleine hoogte en zich rustig kronkelend door het woud. Haar water is als zilver zoo rein en schijnt wel een parel snoer, gevlochten om eenen donker gekleeden hals. Want zie bosch en pad nemen al donkerder tint aan. Hij klaagt van dorst. Zij vult een nap met het heerlijk frissche water. »0 Dat is heerlijk, Solie!" fluis tert hij. »Mijn keel brandt, mijn hoofd gloeit, acli I hoe deerlijk wondde mij hel hert. Maar gij, gij Solie! doet mij denken aan eene dier beschermengelen, die zoo schoon ge schilderd staan op de glazen onzer eenvoudige dorpskerk. Gij weet wel: die heilige die, beschermend, de hand uitstrekt boven het hoofd van eenen gewonden krijger. Die hem toelacht; hem schijnt toe te fluisteren, nVrees niet, gewonde! Uw Engel is bij u. Dekt u met haar kraclitigen arm. liwe wonden zullen genezen!" O! Sofie! gij gelijkt haar, haarheilige heerlijke troos teres!" Zoó paste zij hem, lange dagen en nachten, op. Geen klacht kwam over hare lippen, ook niet toen hij, in koorts, wild en dwaas begon te spreken over roovers, moor denaars, vervolgers, Iwan den Verschrikke lijke enz. Dan Suste zij hem en leide telkens frisch zacht mos en frissche blaren onder zijn gloeiend hoofd. Dan schonk zij hem het water uit de klare, reine bron, met wat eenvoudigen landwijn vermengd. Zij bad God om genezing voor hem en sterkte voor haar. Aan het ruischen van den avondwind door het woud, paarde zij hare beden. Zij meende in de stralend opgaande Zon een Held te zien die, van top tot teen ge wapend, hen, iu hunnen strijd voor recht en vrijheid, te hulp kwam. Zij dacht aan hare moeder in den nacht, als de sterren fonkelden aan den hemel en meende hare krachtige gestalten te zien, die haar toefluis terde; otiuud moed! Trouwe liefde verwint het al! Uwe moeder denkt aan, lijdt metu!" En als zij Haar gezien had, lei zei haar hoofd tot rusten neer en zag, hoe de maan, troostend, speelde om het fiere gelaat van den man, dien zij liefhad tot in den dood voor wien zij wel duizend levens, als zij ze had, zou willen opofferen. Zoo bleven zij eenige dagen op die plek, die, hoe eenzaam en droevig, toch door ware warme liefde werd gewijd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1