NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Bacteriën. Plaatselijk Nieuws. FELILLËTU.N. PETER SABLEWSKY. flo. 36. Katerdag 2 Mei 1906. Zevea-en-dertig&te jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UIT KERLINGALAND. Y. D. MULLER MASSIS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleoht. driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Over die gevreesde en veel bespro. ken diertjes lieerschen de zotste begrip pen. Er zijn menschen die meenen dat milioenen ziektekiemen door de lucht zweven en men kans heeft bij het openen van den mond, dat een zwerm daarin zal neervallen. Anderen zijn zoo van die dwaas heid overtuigd, dat ze geen de minste voorzorgen noodtg achten. De juiste waarheid ligt al weer in het mid den. Wetenschappelijk is bewezen dat ziekten als tering, typbus, cholera, pest, diphteritusdoor bactériën worden teweeggebracht. Er zijn onschuldige en kwaadaardige bacteriën, Beiden zijn verschillend van vorm, de korte, dikke zijn bacteriën, de lange staaf- vormigen noemt men baccillen, die verdeeld worden in allerlei soorten met geleerde namen gedoopt, waar niemand buiten de doctoren iets van begrijpt. De bacteriën huizen bij alle men schen en het kan voorkomen dat diphteritus-microben jarenlang in den mond van iemand woekeren, zonder schade toe te brengen, terwijl die zelfde persoon ze te eeniger tijd kan overdoen aan een ander wiens dood ze ton gevolge hebben. De ziekte aanbrengende baccillen hebben vochtig, dierlijk of plantaar dig voedsel noodtg. Van de lucht alleen kunnen ze niet leven. Ze zijn gevoelig voor koude: reinheid schuwen ze. bloedwajmto hebben ze 't liefst, vandaar dat ze den mood voorname lijk als zetel kiezen, geen beter levens element! Een onreine mond is in volle waarheid een bacteriën-nest, waar gansche geslachten in voort woekeren. Zij zetten zich vooral in het zieke tandvleesch en holle kiezen, soms verspreidden ze zich tot in de schedelholte, in het binnenste van het oor, in de speekselklieren of lon gen en krioelen door het bloed Als men naaaat hoeveel ziekten daar uit kunnen ontstaan, begrijpt ieder van hoe groot gewicht het is den mond rein te houden en kinderen van jongs af tweemaal daags tanden te laten borstelen. Te weinig wordt er op gelet, dat stof zoo geschikt is om ziektekiemen over te brengen. Milliarden stofdeel tjes omringen ons nog lang nadat voor het oog de goedgeschuierde kamer in orde is ze dringen in neus en longen. Microscopisch onderzochte stof bevatte bacteriën van allerlei aard, ook van roodvonk en influenca en al zullen de meesten daar geen nadeel dadelijk van ondervinden, voor hen die aanleg tot eene ziekte hebben kan het onschuldige stof levensgevaarlijk worden. Kerlingaiand, dat is West Vlaande ren, de Saksische kust Het historisch gebied waarvan ik u reeds herhaalde malen mocht spreken in dit geëerde blad. Nogmaals richt ik een oproep tot de Noord-Nederlanders om hen aan te wakkeren zich bij hunne zomer reizen naar Vlaanderen te begeven, daar, waar het poëtische Brugge en de leveDdig-vroolijke badplaatsjes Oostende, Blankenberghe en Heyst bun allerlei genietingen aanbieden zullen Aangewakkerd door den bijval die onzen vroegeren oproep genoot, her halen wij dien in de zekerheid dat de Noord-Nederlanders dees jaar niet zullen achterblijven. Het zijn nu niet meer enkel de Belgische Ardennen die de Hollandsche reizigers aanlok ken, maar ook de stad van Gutdo Gezelle en de kust der «Vlaamsche Kerels" oefenen een groeiende aan trekkingskracht op hen uit. Dit ver schijnsel is van een Groot-Nederlandsch standpunt uit zeer verheugend, en wg koesteren de hoop dat het zich hoe langer hoe meer in sterkere maat zal voordoen. Lange beschrijvingen geven over T oude Brugge zal wel overbodig zijn. Goede wijn behoeft geen krans, zegt het spreekwoord, en dit kan wel op Brugge toegepast worden. Brugge's schoonheid en dichterlijke stemmig heid is overal gekend en haren roem is voorzeker in alle ontwikkelde krin gen binnengedrongen. Het zal wel voldoende zijn op dit gunstig oogen- blik, waarop men reisplannen begint te smeden, den naam van Brugge in bet geheugen te brengen om den lust te doen ontstaan er heen te komen. De drie badplaatsen, die wij noem den, liggen op een half uur sporens van Brugge af, en bieden den toerist een uitstekende gelegenheid om er zich tijdelijk te huisvesten en van daar uit Brugge te komen bezoeken, steeds in verbinding blijvende met de zee waar hij uitspanningen en genie tingen van een anderen aard vindt. Hij die houdt van het rijke luxus. leven der hooge wereld, zoo onbe krompen en druk als in een wereld stad, kome naar Oostende. De koningin aller badsteden is het vereentgings. oord der cosmopolitische high-life ge durende den zomer. Daarom is alles, logiesinricbtingen zoowel als ver- maaksaantrekkelijkheden er dan ook op ingericht om aan de hoogste etschen dier wereld te voldoen. Blankenberghe doet ten opzichte van het rijke en degelijke der inrichting ternauwernood voor Oostende onder, alles is er ook zoo ruim en zoo mooi als in een groote stad. De beerschende toon is hier echter losser en luchtiger dan in de aristocratische zusterstad. Blankenberghe paart weelderige dege lijkheid met opgewekte rondheid en wie daar zin in h^eft, kome hierheen. Wie aan de zee echter de groote stad met zijn gewoel en drukte wil vergeten, zal te Heyst het voor hem ideale verblijf aantreden. Strand, ho tels en restauraties, alles kan den moeilijksten bevredigen. Wij hebben hier dus alles om den Hollandschen reiziger zijn zin te geven. Ook zijn wij overtuigd dat deze korte oproep weer een gunstig gehoor zal vinden onder de geachte lezers van dit gastvrije blad. Jul. Sabbe. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augus tus aan le. Miliciens en landweerplicbtigen met groot-verlof; 2e. Kaderreservisten met onbepaald verlof; 3e. Alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35-jarigen leeftijd gelegenheid worden gegeven om zich te oefenen in het schijfschieten. Deze schietoefeneningen, welke geheel kosteloos zijn, zullen o. m. voor in gezetenen uit Amersfoort en omlig gende gemeenten onder leiding van officieren en kader van het 5e Regi ment Infanterie worden gehouden Te Amersfoort op de Leusderheide iederen Zaterdag van 12 tot 7 uur namiddags beginnende 16 Mei aan staande. Zg, die aan deze schietoefe ningen wenschen deel te nemen, moeten zich op het schietterrein bij den leider der oefeningen aanmelden. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan 3 maal achtereen zijn weggebleven, of die zich misdragen, kan bet verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Tegen het einde van Augustus zal een schietwedstrijd worden gehouden waaraan kan worden deelgenomen door een ieder die aan drie vierde van het aantal gehouden oefeningen heeft deelgenomen. Voor den aaükoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wed strijd door het Rijk een gulden be schikbaar gesteld. Bij deze schietoefeningen kan ook het bewijs van Schietvaardigheid worden behaald, noodig voor hen die wenschen te worden ingedeeld bij de viermaanders. Zij die niet aan deze schietoefe ningen hebben deelgenomen en bij bet examen voor viermaander niet voldoen aan de eiscben van schiet vaardigheid zullen het bewijs voor militaire bekwaamheid niet kunnen verwerven. Deze schietoefeningen worden in de belangstelling der tot deelname gerechtigden teD zeerste aanbevolen. De heer J. J. van Doorn, Arn- hemschestraat, heeft het buffet ge pacht bij gelegenheid van het op Hemelvaartsdag alhier te houden mu ziekconcours. De heer R. Struve, chef-boek houder bij de N. V. Phoenixbrouwerij, vierde gisteren als zoodanig zijn 25- jarig jubileum. De opperman bij de publieke werken, Nicolaas van Eijkelenburg, was den len Mei veertig jaar in dienst der Gemeente werkzaam. Na een lang en smartelijk lijden overleed j.l. Donderdag alhier in den ouderdom van 61 jaar de heer A. Zondervan, oud-opzichter van weg en werken der H. IJ. S. M. Woensdagmiddag werd een doof stomme jongen op den Arnhemscben- weg door een automobiel aangereden. De chauffeur, die aan het ongeluk geen schuld had, bracht de gelukhig niet ernstig verwonde knaap naar het St. Elisabetbsgasthuis. De Amersfoortsche Oranjeklanten bij uitnemendheid, de bewoners der Groote en Kleine Haag, beloven op 31 Augustus weder braaf te zullen feestvieren. In eene Dinsdagavond gehouden drukbezochte vergadering werden de verschillende details be sproken Tevens werd besloten een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor het a.s. muziekconcours, als tegenbeleefdheid aan de Amers foortsche Muziekvereeniging, die de Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grootcn, van Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, door 17) Maar samen. Vereenigd I Eén hart Zie de bui drijft over. De lucht wordt weêr blauw. Reeds hoor ik weêr zingen in het bosch en de bloem heft 't gebogen hoofd op kom lieveDoe als zij«Trouwe liefde zal den vurigen Draak dooden," 't Is een oude Russische spreuk. En dié zal voor ons waarheid worden." Zoó troostte hij haar en zacht, als de rozeroode stralen der ondergaande zon de nog nabevende struiken en bloemen kust, vielen zijne woorden in haar angstig hart. Wekten eenen glimlach op hare sidderende lippen. Vol liefde zag zij hem aan, die I daar stond, het hoofd tegen een den aange leund, terwijl de ondergaande zon een krans van licht en kleuren weefde om zijn edel hoofd. Het was, of dat stervend licht een geheimzinnigen zang zong. Een lied van licht, oprijzend uit den nacht. Van treur- tooneelen, maar gevolgd door troost en vrede- klanken. Een zacht, oratorium, krachtige en zachte tonen in eensmeltend. Afgolvend van den hemel. Neerdruppel end op aarde en een Dag, een stalenden, van Vrijheid en Geluk belovend, na een Nacht, vol ramp en niets ontziend geweld! Zij zetten den volgenden dag hunne tocht voort. Altijd voorzichtig uitziende, of geen gevaar hen dreigde. De hoop op de ont moeting der hunnen gaf sterkte aan hunnen vaak neêrgedrukten geest. Zou de stad Kos- stroma hen geven, wat zij zoo vurig verlang den? Zij reden, in snellen galop door hunne paarden tot steeds meerder spoed aanzettend. Toen op eenmaal onverwachts schoten vielen in de nabijheid van een huis met een stal, dat zij juist voorbijvlogen. De paarden steigerden en Peter zag, in eén oogenblik, Sofie van het paard storten, dat in woeste ren doorvloog. Op het zelfde oogen blik vlogen zes ruiters op hem aan met den kreet«Geef u over, oproerlingof wij schieten u neêr!" Bij zijne poging om het paard ter vlucht aan te zetten, niet wetend in zijne verbijstering wat hij deed, struikelde zijn paard over de steenen op den weg en viel hij, met een harden slag, op den grond. Zijne vervolgers vlogen op hem aan, en kne velden en bonden hem handen en voeten met touwen en sleepten hem naar den nabij gelegen stal. Hoe hij zich verdedigden, wanhopig riep en smeekte: men zou zich over Sofie ontfermenhet haatte niet. Zij is dood! «krijgschte men hem toe." Zij, de verraderes en uwe medeplichtige heeft haar verdiende loon. Oproerkraaier! Afvallige van onzen Czaar! Aanstoker van opstand en StrelitzervriendHa! hoe men u hangen zal in Moskau en geene Sofie zal komen, om u van de galg los te maken 1" Half bewusteloos door de slagen en stompen hem toegebracht, lag hij in den stal op ruwe steenen, bloedend neêr. Hij trachtte door de open deur nog naar Sofie te zien. Zag, hoe men de doode (zij was door het schot op eens doodelijk getroffen) op eenige in haast hij een geraapte planten neerlei en wegdroeg onder kreten van woede en bespotting. Man nen en vrouwen; kinderen en grijsaards kwamenuit de sombere huizen te voorschijn. Keken nieuwsgierig naar de doode en die haar wegdroegen. Jammerend gilde Peter 't uit. Rukte aan zijne boeien; trachtte de op ijzer gelijkende touwen los te rukken maar te vergeefs. Een ruwe soldaat vliegt op hem toe en dreigt hem te dooden, als hij zich verroert. Waanzinnig van smart en woede zinkt hij, hijgend naar adem, op den steenen vloer neer het is gedaan zoo jammert en huilt het in hem. Verlo ren VerlorenEn 't is of duizend stemmen antwoorden op dien ontzettenden wanhoops kreet, waarin de afgrond roept tot den af grond: Verloren! De Vrijheid Vermoord!! Eenzaam en vergeten is in het kleine Russische dorp Wanila, het graf waarin Sofie sluimert. Geen steen vermeldt haar naam. Geen kruis spreekt er troostend. Geen den overschaduwt het met de machtige armen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1