NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. PETER SABLEWSKY. rto. 37. Woensdag 6 Mei 1908 ZeVen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Van den Hak op den Tak. Y. D. MULLER MASSIS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagiblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeatraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Vereeniging „Koninklijk Zoologisch Botanisch Genootschap." 's-Gravenhage. Op den 3deri, 4den en 5den Juli 1908 zal in de groote zaal van het Genootschap een Kinderwedstrijd wor den gehouden, in denzelfden geest als de «Baby-shows" en de «Concours de bébés", die in Engeland, Amerika, Zuid-Afrika en Frankrijk reeds lang een machtig middel zijn, om te wed ijveren voor hygiënische en esthetische propaganda. Den 2den Februari van dit jaar had o.a. te Parijs het laatste «Concours de bébés" plaats, onder leiding van Dr. Fodérë en onder bescherming van het «Oeuvre du Nid" in de Salie d'Horticuiture, 84 Rue de Grenelle. Het «Journal de Petite Mère" van 1 Maart j.l. schrijft daarover als volgt «Het schouwspel der (ruim 1200) vereenigde bébés met hunne jonge «moeders was verrukkelijk. Wij kun- «nen dezen laatsten ons compliment «maken, want aan hare verstandige «hygiëne danken wij deze kleine won sderen van snoezige gratie, die zich als lieve levende beeldjes voor onze oogen vertoonden." Voor de eerste maal zal een derge lijke wedstrijd in Nederland plaats vinden. Hebben in bet buitenland doctoren en artisten zich altijd gun stig voor baby-wedstrijden verklaard, de samenstelling der Jury voor dezen wedstrijd bewijst dat geneeskundigen en artisten van naam ook hier in de Residentie onmiddellijk bereid waren hunne hooggewaardeerde steun en medewerking le verleerien. De wedstrijd zal verdeeld zijn in twee klassen: a. Voor gezondheid. b. Voor schoonheid. De deelnemende kinderen kunnen hetzij voor één der beide klassen, hetzij voor beide klassen worden in geschreven. Uitgeloofd worden voor beide klas sen tezamen Een Eereprijs: Verguld zilveren me daille (geslagen op den stempel van het Kon. Zoöl. Botanisch Genoot schap) met een spaarbankboekje van f 100.-. Voor elke der beide klassen: lste Prijs: 1 Verguld zilveren me daille. met een spaarbankboekje van f50.2de Prijzen: Zilveren medail les, met een spaarbankboekje van f25.3 Prijzen Bronzen medailles, met een spaarbankboekje van f 10. Het aantal tweede en derde prijzen zal worden vastgesteld in verband met het aantal kinderen, dat voor deelneming in elke klasse zal worden ingeschreven. Aan den wedstrijd kunnen deelne men kinderen uit geheel Nederland, (uit Nederlandsche ouders geboren) die op 1 Juli 1908 leeftijd van twee jaar hebben bereikt en dien van zes jaar niet hebben overschreden, dus van twee tot en met zes jaar. Voor kinderen van 2 tot en met 5 jaar heeft de wedstrijd plaats op 3 en 5 Juli, voor kinderen van 5 tot en met 6 jaar op 4 en 5 Juli, dagelijks van 1012 uur des mor gens, en des middags van 24. De uitspraak der Jury zal den 5den Juli in den namiddag worden bekend ge maakt. Van 122 uur zullen de kinderen in den tuin van het Genootschap en op de speelplaats zich kunnen ver- poozen en door de zorgen van een Dames-comité onthaald worden. De deelnemende kinderen zullen op de uren van den wedstrijd dus van 1012 en van 24 uur, ter beschikking der Juiy moeten zijn en zich daartoe met de moeders of ver zorgsters (elk kind met hoogstens één begeleidster, welke echter vervan gen kan worden) vereenigen in het middengedeelte van de groote con certzaal, welke voor dit doel met koorden en planten zal zijn afgesloten, en dat zoo aangenaam en gezellig mogelijk zal worden ingericht. Aan kinderen, die op de dagen van den wedstrijd blijken te lijden aan eene ongesteldheid, welke gevaar zou kunuen opleveren voor andere kinderen, kan, gehoord de Jury, deel neming aan den wedstrijd worden ontzegd. Voor kinderen afkomstig uit andere piovinciën dan Zuid-Holland, kan des- verlangd vergoeding van reis- en verblijfkosten bij den Directeur van het Genootschap worden aangevraagd, met vermelding van het bedrag dat verlangd wordt, onder toezending van een ingevuld i'nschrijvingsbiljet en overlegging van eene fotografie van het betrokken kind. De Directeur beslist op die aanvrage zoo spoedig mogelijk, onder vermelding van het bedrag dat toegestaan kan worden. Voor ieder kind dat men aan den wedstrijd wenscht te doen deelnemen, moet uiterlijk vóór den lsten Juni 1908 een inschrijvingsbiljet, (vanaf heden verkrijgbaar ten kantore van het Genootschap) door ouders of voog den duidelijk en volledig ingevuld, worden toegezonden aan den Direc teur van het Kon. Zoöl Botan. Ge nootschap, Benoordenhout 2, 's-Gra venhage. De Jury is samengesteld uit de volgende geneeskundige en artisten: Dr. H. E. P. Maasland, Arts. Dr. C. L. Rucnke, Arts. Dr. Heiniëtte Schagen van Soelen, Arts. Dr H. Nan- ning, Ptiarmaceut. Willy Maitens, Kunstschilder. President van «Pulchri Studio". H. J. Haverman, Kunstschil der. Albert Roelofs, Kunstschilder. Toon Dupuis, Beeldhouwer. Hel Dames-Comtié, zich belasten de met het algemeen toezicht en de vei zorging der kindeieu zal zijn saam- gesteld uit de dames: Mevrouw J. J. De La Fontaine Schluiter—Zegers, Presidente. Me vrouw Dr. BolandGcliock. Mevrouw Ten Boschvan Wessem. Mevrouw S R. Von FranckWilson. Mevrouw Baronesse A. C. W. Vau Haersolte Van Den Doorn's Gravesande Gui- cberit. Mevrouw E. F Van De Stadt Frangois. Ter gelegenheid van dezen Kinder wedstrijd zal in de nevenlokalen te gelijkertijd, dus van 3 tot 5 Juli 1908, worden gebonden A. Een Tentoonstelling van foto grafi ën van kinderen, waaraan kan worden deelgenomen door beroeps- en amateurfotografen in Nederland gevestigd. B. Een Tentoonstelling van voor werpen op het gebied van de Voeding, de Verpleging, de Kleeding en de Ontwikkeling van het kind. De voorwaarden, waarop plaats ruimten voor deze beide tentoonstel lingen kunnen worden toegestaan, benevens inschrijvingsbiljetten, zijn vanaf heden verkrijgbaar ten kantore van het Genootschap, Benoordenhout 2. Inschrijvingsbiljetten moeten uiter lijk vóór den lsten Juni 1908 aan den Directeur van het K. Z. G. vol ledig ingevuld, worden toegezonden 's Gravenhage, April 1908. De Directeur der vereeniging Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap" J. W. VAN DE STADT. Dezer dagen kreeg ik bezoek van mijn' neef Jan, een 17 A 18-jarig jongeling, bij vrien sinds eenigen tijd het eerste don9 op den bovenlip zich vertoont. Hij was blijkbaar in een opgewonden stem ming en, nauwelijks met mij alleen, richtte hij de vraag tot me: „Is het waar, oom, dat door een' Fransch pro fessor het kussen in strijd met de hygiëne is veroordeeld Lize vertelde me, dat ze het in uw laatste „Hakje" had ge lezen, en, en Het jongmenseh begon te Btotteren, en een heele poos duurde het, eer hij me als de oorzaak van zijn opgewondenheid en van zijn minnepijn (want daaraan leed neef Jan) mededeelde, hoe Lize zijn Dulcinea na lezing van mijn vorig „Hakje" zeer beslist had verklaard geen kus meer van hem te willen ontvangen voor en aleer hij zich onder den neus van het zoo ge vaarlijke dons had laten zuiveren. Ja, bij weigering zou zij niet aarzelen de betrekking met hem of te breken. De beste jongen was geheel in de war. Tot de verlangde operatie wou hij liever niet overgaan, maar zijn Lize opgeven nog minder. Het speet me geducht, dat mijn geschrijf oorzaak was geweest van zooveel consternatie en zooveel leed. Ik kon natuurlijk niet anders dan wat ik geschreven had, bevestigen, maar toch voelde ik me gelukkig een pleister op de geslagen wond te kunnen leggen, welke zoo niet gezegend, dan toch wei verzachtend kan werken. Ik deelde n.l. mijn' neef Jan mee de uitvinding, juist zoo pas gedaan door een slimme schoone, miss Evans, zijnde een toestel, waardoor niet alleen volkomen ongevaarlijkheid bij het kussen wordt gegarandeerd, maar tevens mogelijk wordt gemaakt een juist overzicht te krijgen over het aantal ge wisselde liefdesbetuigingen. Het toestel, genaamd de „verbeterde kussograaf" be staat uit een lief, klein album, in den band waarvan aan de eene zijde een klein, met een rose-inkt gedrenkt kussen is aangebracht. Nadat men de lippen in zachte aanraking heeft gebracht met het kussen, kust men het albumblad. Onder den rosen afdruk zet men den naam en datum. Zoo wordt elke kus geregistreerd en gewaarmerkt voor echt. Ik hoop vuriglijk, dat door toepassing van dit surrogaat van den echten kus waarop door miss Evans patent is ge nomen verdere droevige gevolgen van des Professors ontdekking mogen worden voorkomen. Ik gevoel me ook dankbaar gestemd, in de gelegenheid te zijn door mededeeling van bovenstaande mijn' neef Jan en wie weet hoevele wanhopige minnende paartjes, die over mijn laatste „Hakje" verstoord waren, weer gunstiger, naar ik hoop, jegens mij te stemmen. Ongetwijfeld heeft miss Evans het kusminnende menschdom ten zeerste aan zich verplichtmen kan nu kus»en ont vangen en geven liefdedrukken, welke door haar geniale uitvinding Cen blijvende waarde verkrijgen, zonder gevaar. Een zeer gevaarlijke kus, hoewel in anderen zin, ontving dezer dagen een Zwitsersch jonkman, die met een kellnerin wedde, dat hij voor een kus van haar veertien gekleurde Paascheieren met Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grooten, van Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, DOOR 18) In een hoek van het kerkhof eigenlijk er buiten ligt het. De felle zon brandt Cr s zomers onrneêdoogend op. De geweldige najaars-stormen ratelen er over heen. De plasregens doorweken het. De sneeuw dekt het des winters en legt er zijn kouden pels als beschermend ovér heèn. Een raaf krast op het er bij staande, de sneeuw- punten naar boven heffende hek. Klaagt er een afschuwelijk treurlied; hij, de verkondi ger des doods, in t livrei van den nacht Maar als in Mei de lentezon ontwaakt dan kussen hare warme stralen dit naam loos graf. Dan fluistert de lentekoelte er over suizend: «Hier rust trouwe liefde" en als, na een regenbui, de zon hare glansen werpt op de van smart weenende wolken, dan welft zich boven dit graf de boog, de boog des vredes, die, harmonisch, de jamme ren van het leven in zachte symfonieën op lost. Hij speelt en straalt er om heen, het beeld der vrijheidgekneveld eerst maar langzaam ontwakend uit de verdoo- ving der pijn om als het beeld der Mor genster te glansen die den dag des Geluks voor de aarde blij uitroept! ZESDE HOOFDSTUK. Als een wereld van steen, met koepeldak en kruis gekroond, rijst in de stad der Czaren, Moskau, het Kremlin op, als hunne woning, gebouwd door Iwan, den Geweldige. Dat Kremlin zag menig geslacht van menschen opkomen, bloeien en vergaan, als in 't najaar, de bladeren in het woud. Geweldig was de machtige bouwheer van deze reusachtige paleizen, grillig, bostersch fantastisch van vorm, lijn en tint. De torens, muren, forsche koepels rijzen, als reuzen, aardgeborenen en toch door menschenhandgeschapen uit den grond op. Schitterend, vreemd van bouw orde is vooral de kerk, gebouwd van het fonkelendste, veelkleurigste marmer. Rijk aan de vreemdste, grilligste lijnen. Het is, als men haar ziet, of men staart op een wonder lijk monstergewrocht. Er is wel verheven heid, grootheid in. Maar het grillige, vreemde behoudt toch overal de overhand. Het is de kerk Wassili Blashenyi. Met het Kruis, Zinnebeeld der Liefde op het dak, stralend. Ja: het Kruis spreekt van liefde en ver geving eene oneindige, hemelsche erbarming. Maar de muren van het trotsche Kremlin hebben de grootste gruwelen en folteringen gezien. Napoleon I zag gedurende zijn veld tocht naar Rusland, een groot gedeelte er van in vuur en vlammen opgaan. Wegbrok- kelend onder de hand van den, zooals hij hem noemde, barbaarschen Rus. Maar voor Napeleon, Frankrijks adelaar, op vleugelen van den bliksem, uit eene zee van bajonetten en kanonnen omhoog stijgend en overal een bloedig spoor nalatend, zag het trotsche Kremlin nog vreeselijker dingen. Het zag de op bevel van Czaar Peter gevangen ge nomen, heldhaftige Strelitzers in wagens aan gevoerd worden. Mijlen ver komend uit Rus- lands steden en dorpen. Zij werden aan elkander vastgebonden. Met zware ijzeren ketens beladen en bij duizenden, aan den strik opgehangen. Ook Peter Saklewsky wordt als gevangene, in Moskau gebracht. Onder het hoongelach der verbitterde, ruwe soldaten, wordt de fiere, onschuldige boer, de Zoon van Kasan van het paard, waarop hij stevig gekneveld, had gezeten, afgerukt. De ijzeren deuren van Moskau's huiveringwekkende, som bere gevangenis, openen zich voor hem. Men voert den mishandelde, lange, donkere, steenen gangen door. Geweldige trappen op. Men werpt hem in een donker, van zware, ijzeren tralies omsloten hok, waar nauwelijks een zonnestraal door henen dringt. Men werpt hem een harde, drooge korst brood voor. Ook staat er een bak met drabbig water. Daar zit hij op een stéenen bank met ketens aan den door salpeter vochtigen muur vast gebonden. Beroofd van zijne vrijheid, zijn erf, zijne Sofie. Hij, vroeger de dennenlucht zijner bosschen indrinkend, vrij zijn erf beheerendO! Hoe denkt hij nu aan dat erf, zijn vaderland, zijne Sofie (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1