BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. achaal en al zon opeten. Hij won, maai moest zijn dwaasheid op een noodlottige wijze boeten: hij stierf een benauwden dood. Menig ongeval is aan onvoorzichtig heid te wijten, men zie maar de lijst van ongelukken. Te Amsterdam sprong de heer N. uit Zutphen van de tram, viel en brak een knieschijf. Een vrouw aldaar is half verbrand, half gestikt, doordat zij was gaan zitten boven een stoof met een brandende briquet. In Den Haag zijn een tweetal jonge mannen gestikt, die des avonds bij het ontkleeden hun kleedingstukken hadden gehangen aan een kurkje, waarmee een gasbuis was afgesloten. De kurk raakte door de vracht er uit en de kamer stroomde vol gas. Telkens en telkens weer lezen we van ongelukken, aan kinderen overkomen, evenals door onvoorzichtigheid of gebrek aan waakzaamheid van de zijde der ouders. Te Rilland viel een spelend kind van 3 jaar in een sloot en verdronk. Te Ylaardingen geraakte een kleine in een tobbe met kokend water en overleed in 't ziekenhuis. „Laat kokend water nergens staan, Waar hij geval het wieht mogt gaan," zegt een Vlaamsch blad, en het geeft ook den raad „Laat in uw woning groot of kleen Uw kinderen spelend nooit alleen." Ter waarschuwing schrijven we ook de andere der „Tien geboden voor de Huismoeder" uit hetzelfde blad af: „Pas op dat lucifertjes nooit Voor 't grijpen liggen rondgestrooid." „Zet om uw kachel, vuur of haard, Een hek, dat 't. kind voor brand bewaart." „Vóór gij re vult, blaas uit uw lamp, Aldus voorkomt ge groote ramp." „Hits met petrool het vuur nooit aan, De vlam mocht in 't gezicht u slaan." „Sluit heengaand stoeds uw put met zorg, Dit blijft u voor gerustheid borg." „In 't koper worde uw spijs nooit koud, Wee wie dit niet voor oogen houdt." „Is in uw spijs azijn vervat, Bewaar ze nooit in zinken vat." „Tot miiding van een treurig lot, Houdt doodend gif steeds achter slot." Mij dunkt, ook voor Nederlandsche huismoeders zijn deze raadgevingen nog niet overbodig. Neme ieder ze ter harte, opdat ten opzichte van haar later niet het spreekwoord moge gelden„Als het kalf verdronken is, dempt men den put." Lezer, ik eindig, ik moet naar buiten, de Lente is er-: „Lentelucht en zonneglans, kindertjes die spelen, vogeltjes die zingend zijn, vogeltjes die kweelen. Kindervolk en vogelvolk, lentelicht verblijen, 'k groet met lachjes ongezien u zoo tusschenbeien." Keuvelaar. Uit Zuid-Amerika zijn zelden andere berichten te vermelden dan die betref fende oproerige bewegingen. Thans doorleeft Guatemala wederom een binnenlandsche crisis, die schijnt te zullen leiden tot inmenging van de naburige republieken Mexico en Hon duras. Ongeveer een week geleden werd een aanslag beproefd tegen president Cabrera. De president werd slechts licht gewond, maar de daad had bet gewone gevolg, dat een aantal perso nen, onder verdenking van medeplcb- tiglieid aan de samenzwering tegen het leven van den president, werden doodgeschoten. Daar het in deze La- tijnsche republieken gebruik is, dat de opstandelingen van den eenen staat zich in verbinding stellen met de ijverzuchtige elementen bij de naburen, vertoont ook deze crisis de neiging zich over de grenzeu van Guatemala uit te breiden. Heuler seinde reeds dat Mexico en Honduras zich gereed maakten met hun legers op te treden tegen Guatemala, dat zal wel betee- kenen tegen de huidige regeering dier republiek. Daarin ligt niets ongewoons er. tijdens de regeering van president Cabrera, wien wordt kwalijk genomen dat hij van heel geringe afkomst is en uit een Indiaansche moeder werd geboren, is het meer voorgekomen. Bij deze beweging is echter een op merkelijk punt, dat juist nu vertegen woordigers van de vijf midden-Ame- rikaansche republieken vergaderd zijn om de organisatie van een on derling hof var arbitrage uit te werken. Ook hier is natuur sterker dan de leer. De zaak zal wel bet gewone verloop nemen, dat de groote broeder, die in het Noorden woont, de jonge kemp hanen door zijn machtwoord tot be daren brengt. Voor hoelang? Aan de »Corriere della Sera" wordt UÏtNew-York,door haren correspondent Barzini geseind, dat de toestand in Oost-Azië plotseling weder een drei gend aanzien zou hebben gekregen. De aanhoudende geschillen tusschen China en Japan zijn oorzaak van groot economisch nadeel voor laatst genoemd land, vooral door den boycot zijner handelsgoederen door de Cbi- neezen. Japan zou zich dan ook, uit een oogpunt van zelfbehoud, tot handelen genoodzaakt zien, indien niet op de eene of andere wijze aan dien boycot een einde komt Ook met de mogelijkheid van het overlijden der keizerin-weduwe moet rekening worden gehouden. Mocht deze oude vrouw komen te vallen, dan zullen binnenlandsche onlusten in het Hemelscbe rijk nietuit blijven. Japan rust zich toe om in dat geval den toestand in China te beheerschen en voor zich zelf zooveel mogelijk munt daaruit te slaan. Japan is met zijne toerustingen nog niet gereed, maar het is mogelijk, dat het door den Chineeschen boycot mei den ondergang bedreigd, op de gebeurtenissen zal vooruit loopen. In regeeringskringen te Washingto hoopt men evenwel nog dat de tegen woordigheid der Amenkaansche vloot in de Stille Zee en de nieuwe Ameri- kaansche toerustingen ter zee Japan in bedwang zullen houden. Intusscben wordt met verdubbelden ijver aan de versterking van Manilla gewerkt. Het is bekend en telkenmale wordt het opnieuw bewezen, dat de Rus sische ambtenaarsstand op een zeer laag peil van eerlijkheid en plichts besef staat. Maar van tijd tot lijd komen er toch feiten aan den dag, die zelfs voor Rusland ongehooid schijnen. Zoo is thans aan het licht gekomen, dat het hoofd van den veil gbeidsdienst te Kief, samen met den advocaat Matoessewitsj, een invloedrijk lid van den Bond van het Russische Volk, met medewerking van een bende misdadigers onder revolutionnaire vaan een reeks be- roovingen en afdreigingen hebben op touw gezet. Het hoofd dei politie gaf op aanwijzing van zijn mede werkers last tot inhechtenisneming van verschillende personen, van wel ke hij wist, dat zij bemiddeld waren, hield ben eenigen tijd in hechtenis en liet hen eerst weder vrij. nadat hij hen behoorlijk geplukt bad. Op een gegeven oogenblik echter ontstond er twist tusschen de peide edele mannen en Matoessewitsj dien de een aanklacht in tegen den poli tieman Deze zit nu achter slot en grendel en er zal op bevel van minister-pre sident Stolypin een streng onderzoek worden ingesteld. Maandag maakte Z. K. H. Prins Hendrik een rijtoer door de bosschen om de werkzaamheden na te gaan. Maandagnacht heeft de Prins met eenige hofdignitarissen een korhoen- derjacht gehouden onder Elspeet. Het gezelschap vertrok te middernacht en keerde terug in den vroegen morgen. De KoninklfjkeNederlaitdsche Land- bouwvereeniging. Prins Hendrik heeft de commissie, benoemd in de vergadering van 23 April te Amsterdam, opgeroepen om met bem te vergaderen Donderdag 7 Mei halfelf, te Utrecht, ten einde statuten, enz. voor de nieuwe veree- niging te ontwerpen. H. M. de Koningin-Moeder wordt in de eerste dagen van Juni in Haar paleis te Soestdijk verwacht. De bloemen der Koningin. »Wat zouden ze toch wel met die bloemen doen vroeg verleden week iemand te Apeldoorn, toen hij de Koningin met een aantal bloemen van haar bezoek aan Zaandam zag terugkeeren. »Och," zeide een ander, »die rui men ze wel op." Dit laatste wordt door velen ge dacht, maar is toch niet juist. Tel kens na de aankomst op Het Loo neemt de tuinman de bouquetten en andere bloemstukken in ontvangst, wijl hij van H. M. in opdracht heeft daarvoor nauwlettend zorg te dragen. Eiken morgen worden de nog goed gebleven bloemen afgesneden, op vaasjes gezet en in verschillende ka mers geplaatst. Dit wordt herhaald, totdat de planten alle geheel uitge bloeid zijn, zoodat de Koningin deze bewijzen van genegenheid en buide nog lang dagelijks kan zien. Ook do linten, welke daaraan be vestigd zijn, worden alle zorgvuldig bewaard. (»N. v. d. D.") Vrijz.-Deni. Bond. Het vrijzinnig-democratisch orgaan Land en Volk bevat den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering van den Viijz. Dem. Bond, die op 27 en 28 Mei te Arnhem (in Musis Sa crum) zal worden gehouden. Op deze vergadering zal op den eersten dag o.a. het middenstands-vraagstuk wor den ingeleid door de heeren dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, en M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, van Amster dam. en zal een bespreking plaats hebben over het bondsorgaan Land en Volk, Op den tweeden dag zullen bestuurs verkiezingen worden gehouden en zul len de heeren mr. H. L. Drucker, lid der Tweede Kamer en J. Mussert, secr. van het centraal-bestuur van het A. N. W. V inleiden de bespreking over den wettelijk geregelden tienu rendag. Hierna komen aan de orde verschil lende voorstellen van afdeelingen, betreffende Staatspensioneering, op heffing der standenscholen, stichting eener centrale bibliotheek voor de leden enz. Op den avond van 27 Mei zal een gezellige bijeenkomst worden gehou den. eveneens in Musis Saruui. Nederlandsche werklieden in Duitschland. In De Tijd komt een verhaal voor van een Nederlander, die door be middeling van het Amsterdamsche comité was geplaatst in de mijnen te Ruhrort. Aan zijn brief is het volgende ontleend Dinsdagavond der vorige week te Ruhrort aankomend, vonden hij an zijn andere Hollandscbe gezellen er den vertegenwoordiger, die hen moest ontvangen, niet. Zij moesten toen met een hongerige maag en zonder geld loopen naar Homburg, waar deze woonde. Daar kregen zij een tijdelijk onderdak. De briefschrijver raakte daardoor in gezelschap met een zoon van een Amsterdamscb ingenieur, die ook al als mijnwerker arbeid zocht. De vertegenwoordiger deelde den nieuwaangekornene mede, dat de mijndirectie een maand loon inhield en dat zij eerst den 8sten Juni voor het eerst loon uitkeerde, maar dat het Comité een week voorschot gaf, waarvan dus zoo lang moest geleefd worden. Gevolg van deze mededeeling was, dat sommigen dadelijk terug keerden of ander werk gingen zoeken op eigen gelegenheid. Na een week kreeg de briefschrij ver een plaats te Mors aan Schacht V. De mijndirecties weigerden overal Hollanders, omdat deze het vroeger te bont hadden gemaakt Zaterdag 25 April ging. hij voor het eerst de mijn in, 700 M. diep, in gezelschap van 8 Oostenrijkers en een baas of steiger. Het eerste was, dat »die Hollander" werden vervloekt en be sloten werd dat zij sd'raus" moesten. »lk heb, verhaalt de schrijver, ont zaggelijke uren doorgemaakt. Ik was alleen onder de beesten, daar men ons elk apart had gezet in verschil lende mijnen. De man heeft er toen het bijltje bij neergelegd en is vertrokken. Wij hebben om inlichtingen ge vraagd bij het Comité alhier, dat ons het volgende mededeelde: Het Comité geeft zich groote moeite om 't den werkloozen arbeiders zoo veel mogelijk te vergemakkelijken. Het heeft te Homburg den heer J. C. Wolf, tevens agent van de Ar beidsbeurs te Arnhem, aangesteld, wiens taak het is de arbeiders terecht te helpen en van voorschotten te voorzien, gedurende den tijd (niet een week, zooals de schrijver in De Tijd meedeelde) dien er verloopen moet voor bet loon door de mijn- directie uitbetaald wordt. Zeer zeker vindt men onder de Duitsche mijnwerkers ruwe kerels, maar ook onder de Hollanders zijn er velen wier houding te wenschen laat. Uit het jaarverslag van de Ai beids- beurs te Arnhem blijkt, (lat de direc teur bij een onderzoek te Ruhrort oordeelde, dat de toestand daar reden tot tevredenheid gaf, zoodat een goed willig arbeider, die een stuk brood in den vreemde verkiest boven hon gerlijden in het vaderland, daar zeer zeker een positie kan veroveren. Handelsbl. De gemeente Amersfoort telde volgens de Staatscourant op 1 Januari 1-908 24097 inwoners, n.l. 11808 man nen en 122.9 vrouwen. Men zendt ons het volgende ter plaatsing: In eén der zalen van »Ons Huis" is Maandagavond eene algemeene vergadering gehouden van het comité uit de Amersfoortsche burgerij tot steun bij tijdelijke werkloosheid. Met algemeene stemmen er waren 24 leden tegenwoordigwerd aangenomen het volgende voorstel: »Het tegenwoordig Dagelijksch Be stuur bestaande uit de heerenG. J. Buys, R. G. Rijkens, J. W. Middel burg, L. A. baron van Ittersum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wijland, permanent te verklaren, welk bestuur het overgebleven geld zal beheeren en te zijner tijd in het belang der weikioozen handelend zal optreden." Order dankzegging voor zijn accu raat beheer, werd de heer J. W. Middelburg als penningmeester gedé- chargeerd. Door den heer H. Huisken werd een woord van protest uitgebracht over de wijze waarop een bericht gever in het Amersf. Dagblad eene voorstelling had gegeven van de ver gadering op Vrijdag 24 April. Het daarin meegedeelde was niet alleen totaal onjuist, maar ook blijkbaar met opzet in de pen gegeven om een verkeerde voorstelling bij de burgerij te doen post vatten. De vergadering stemde met dit protest in. Verder biacht de heer Huisken ook namens de Vakvereenigingen, een woord van dank aan de Amersfoortsche burgerij voor de klinkende wijze, waarop zij in den afgeloopeu winter steun aan de werkloozen had ver leend waardoor een goed werk was verricht en aan het bestuur voor zijn werkzaamheden. (Applaus). Professor Kenninck huldigde den voorzitter, de heer G. J. Buys, die, niettegenstaande zijn ziekte, toch nog kracht had kunnen vinden om in het belang van de werkloozen met toe wijding werkzaam te zijn. De heer Buys bracht dank aan de verschillende sub-commissies, aan de heeren die deel hebben uitgemaakt van de verzamelingscommissie, aan de dames, die met zoo groot succes hun meewerking bij het verzamelen hebben verleend en voor de loting hebben gezorgd en vooral aan de heeren Noorman, Middelburg, van Wijland, en v. Wessum, die een zwaar deel van den arbeid der schif tingscommissie hebben verricht. Er heerschte in deze laatste ver gadering dezelfde opgewekte en eens gezinde geest, die den geheelen win ter door in het comité merkbaar was en het werken aangenaam heeft ge maakt. Amersfoortsche Industrie en Huis houdschool. Aan de I.-& H.S. werden van de eerste naar de tweede klasse bevoiderd: P. A. van den Ban, uit Soesterberg; A. C Brandsen, W. J. Enkelaar, C. Har deman, G. Hogeveen, J. A. Kingsma C. Ravesloot, A. Snijders en W. Staal, allen uit Amersfoort. Getuigschriften werden uitgereikt aanG. van den Burg. M. Floor, A. van 't Hof, J. Hogeveen, M. van Hoogevest, G. van Ouwerkerk, R Pas, W. van -Surksum, J. Valkenburg, M. E. Volkers en J. de Winter. Voor de cursussen met 1 Mei aan vangende hebben 35 nieuwe leerlingen op de school plaatsing gevonden. Thans is daar ook een aanvang gemaakt met de opleiding tot costuum- naaister. Het doel van den cursus voor het costuumnaaien is de leerlin gen in den daarvoor vereischten tijd d.i. drie jaren, bekwaam te maken voor het examen in dit vak, ingesteld door de Vereeniging van Hoofden van Industrie-scholen. Het onderwijs in kDippen en naaien is opgedragen aan mejuffrouw A. van Oostveen, uit Amsterdam, die reeds sinds 1 Septem ber 1907 voor enkele lesuren aan de school verbonden was. In hoofdzaak is genoemde opleidings cursus opengesteld voor de leerlingen van het voorbereidend onderwijs der I.- H.S. evenwel zal ook toelating verleend worden aan meisjes, niet leerlingen der school die minstens '14 jaar oud zijn en door proeven van bekwaanheid blijk geven, dat zij vol doende op de hoogte van bet hand en machinenaaien zijn om het onder wijs in de klasse te kunnen volgen. Men ziet, het bestuur der school streeft er naar het hier gegeven on derwijs geleidelijk volledig te maken, waardoor de inrichting meer en meer in de algemeene behoefte- voorziet. De Directrice is tot het geven van nadere inlichtingen te allen tijde beieid. De Infanterie kazerne herbergt deze week de landweeunanuetjes uit ons eigen (18e) district, die geduieride dien tijd onder commando van den luit. kolonel D. J. Heinsius, bijge staan door de kapiteins 11. A. van Heekeren, A. F. Sutherland, A. C. Couveé en de tweede luitenants F. Tadema, H. W. F. Hermans, S. J. Kievit en P. J. Ampers, zullen moe ten toonen, hoeveel ben nog van de militaire wetenschap is bijgebleven. De majoor L. baron van Hogen- dorp, commandant der lie afdeeling van het le regiment Veld-Artillene is beuoemd tot luitenant-kolonel. De heer P. de Groot, hoofd der Chr. school is benoemd tot hoofd eeoer school voor m. u. 1. o. te Gro ningen. Het Amers/. Dagbl. meldt dat de bekende Journalisten-straatzangers J. Louis Pisuisse (Naphialie de Rosa) en Max Blokzijl (Jozeph Pardo) op 22 Mei a.s. in «Aoneitia" zullen optreden. Het eerste concert door de Amersfoortsche Muziekvereeniging in de tent op het Plantsoen nabij de Kleine Haag j.l. Maandagavond ge geven werd dooi een overtalrijk publiek bijgewoond. Was dat alleen aan het bij uitstek fraaie weder te danken? Wij gelooven zulks niet. Veel zal daar toe ook hebben bijgedragen de ver plaatsing der tent naar het Plantsoen, een veel aanlokkelijker plek dan het open terrein aan de Regentesselaan waar zij tot dusver stond. Mocht het stadsbestuur daD ook kunnen besluiten de tent op zijn tegenwoordige plaats te laten staan, dan vermeenen wij, dat het daarmede een groot deel der burgerij zoude verplichten. De ver schillende nummers werden verdien stelijk uitgevoerd, wat goeden moed geeft voor het ophanden concours. De orde werd geen oogenblik verstoord. Bij de op 5 dezer gehouden stemming voor elf leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. zijn uitgebracht 307 geldige stemmen, waarvan één in blauco, zoodat de volstrekte meerderheid 154 bedroeg. Herkozen zijn met276tot251 stemmen de negen aftredende leden, de heeren J. H. Donath, A. van Eeden, I. W. Fröger, J. H. Kleber, C. D. van Kuyk, E. Lindenbovius, C. J. van der Nagel, W. van Surksum en N. van Veen. Gekozen zijn met 189 en 185 stemmen de heeren J. Klink en A. Slagt. Op de heeren H. M. Brouwer en C. W. F. Reyckers waren respec tievelijk 130 en 87 stemmen uitge bracht, terwijl verschillende anderen één stem verwierven. Een jongen uit de Molenstraat geraakte Zaterdagavond bij het spelen in de beek nabij de oude begraaf plaats. De heer Berns, die zulks van uit zijn woning zag, begaf zich aan stonds gekleed te water en mocht de voldoening smaken de drenkeling aan vasten wal te brengen. Een landweerman die j.l. Maan dag bier onder de wapenen moest komen, bracht aan de kazerne zijn geheele huishouden, vrouw met vijf kinderen mede, onder voorgeven dat hij deze niet onverzorgd te huis kon achterlaten. Zij moesten door de po litie verwijderd worden, terwijl zal worden onderzocht of de landweerman werkelijk voor geldelijke vergoeding in aanmerking kan komen. Maandagavond, omstreeks elf uur ontstond er op den Arnhemscben- weg twist tusschen een bewoner van de Aldegondestraat en een clubje jongelui (dames en heeren doordat één van hen de flauwe aardigheid had, met een keitje tegen het raam van de Aldegondestraatbewoner te gooien. Ofschoon 't zich in 't begin dreigend liet aanzien, liep 't met een sisser af. Ter gisteren gehouden veemarkt waren aangevoerd 30 stuks hoorn vee. De pinken golden f50 a f80, de vaarzen f140 a f170, de kalfvaarzen f140 a f 190, de kalfkoeien f 160 a f200, de melkkoeien f140 a f180 en de guste koeien 1160 a f 190. De handel was levendig. Zooals uit de Kampioen bekend zal zijn wordt in dit jaar bet 25 jarig bestaan herdacht van den A. N. W. B, Toeristenbond voor Nederland, en heeft zich een Hoofdcommissie ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2