Gemengd Nieuws. Gy moet er niet aan wanhoopen uwe bloedar moede te genezen, indien gy de Pink Pillen niet hebt beproefd. BINNENLAND. BUITENLAND. De begrooting van ko9ten voor deze uitbreiding is als volgt: a Stokerij met kolenloods f 22 000. b. Een blok van 3—8 retort ovens24 000. c. Twee nieuwe stoomketels 4000. d Drie zuiverkisten vergrooten5000. e. Exhauster, waterkoeler en teerafscheider10 500. 1. Huplstukken en afsluiters voor de tweede fabrieksleiding 2000 g. Metselen van fundeeringen benevens timmerwerk aan vloeren700. h. Leggen van hulpleidingen 300. i Fabrieksmeterenregulateur»G500 k. Verzwaren buizennet naar de stad«10 000. Totaal f85 OUO. De werken onder d tot k genoemd, moeten in 1908 uitgevoerd worden terwijl de onder a-c genoemde in het jaar 1909 kunnen worden uitgevoerd. De gelegenheid bestaat derhalve eerst de resultaten af te wachten, die ver kregen worden door proefnemingen op andere gasfabrieken met hellende kamerovens: bij toepassing van dat ovensysteem behoeft de stokerij niet vergroot te worden. De te bouwen ovens zullen in dat geval duurder zijn, zoodat de uitgaven alsdan in zijn geheel met ongeveer f 5000 verhoogd zullen worden, doch in exploitatie op de arbeidsloonen zal belangrijk be spaard kunnen worden en de Zondags en nachtarbeid wellicht veel verlicht worden. De resultaten zijn evenwel nog niet van dien aard, dat tot in voering op deze fabriek kan worden overgegaan. Mochten de uitkomsten leeren, dat in 1909 toepassing mogelijk is, dan kan nog tijdig een wijzigings voorstel ingediend worden. De commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek wier ad viezen hierbij ter inzage gelegd worden, vereenigt zich geheel met het boven staande. De termijn, in welke de leening van f85 000, afgelost moet worden, zouden wij gaarne op 20 jaar gesteld zien. Indien de afsshrijving op alle onderdeelen, waarvoor thans geleend wordt, naar technische gegevens wordt berekend, zou de duur van de aflossing langer gesteld kunnen worden. Wij achten het evenwel in financieel belang der Gemeente, vooral met het oog op de toekomst, de aflossing in 20 jaar te doen geschieden. Voor het leggen der buizen zal aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij vergunning gevraagd moeten worden om op twee plaatsen eene gasleiding onder de spoorlijnen te mogen leggen, terwijl bovendien een klein stuk van de tweede aan- voerbuis door grond, toebehoorende aan den heer W. H. Meursing, gelegd zal moeten worden. De eigenaar is bereid hierin de Gemeente behulp zaam te zijn, onder voorwaarde, dat alle onkosten voor rekening der Ge meente komen met inbegrip van het herstellen deruittegraven doornenhaag en het terrein. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen eene vergrooting van de gasfabaiek overeenkomstig het medegedeelde tot stand te brengen en zoonoodig. een servituut te ves tigen betredende het leggen van een stuk buis in het terrein, toebehoo rende aan den heer W. H. Meursing. 000000000000 000000000000 De navolgende cadetten der K. M. A. worden dezen zomer, voor het bijwonen der practische oefenin gen, alhier gedetacheerd a. bij het 5e regiment infanterie: K. W. F. Doorman, A. A. H. Ouds hoorn, H. Bueno de Masquita en C. Koopman, allen van bet tweede studiejaar inf. h. t. 1.; D. K. Schrek, O. Brederode, T. V. Agerbeek, P. H. Wijshijer, allen van het tweede stu diejaar inf. O. I. L.; G. A. L. Lutz, G. J. Tielrooij. H. K. Valken, J. Paris, H. de Jongh, P. D Boon, M. 11, Scheurer. C. A. J. Kroeze en F. W. Osten, allen van het eerste studie jaar O. I. L. Totaal 17. t>. Bij het lereg huzaren: H. G. van Everdingen van het tweede stu diejaar cav. h. t. 1.; A. J. E. Mathon van het eerste studiejaar h. t. 1. en D. J. G. van Steenbergen, eerste studiejaar cav. O. I. L. Bij het 4e regiment huzaren te Deventer worden gedetacheerd de cadets J. J. Pels Rijcken en C. F. A. de Bruijn, resp. van het eerste en tweede studiejaar cav. O. I. L. Vrijdagavond geeft de tooneelclub der Amersf, Vrijwillige Brandweer in de tooneelzaal van »De Vereeniging" eene uitvoering ten bate van de ver eeniging «Liefdadigheid". Zondag speelde de korfbalclub »A. V. O. G." te Amsterdam tegen »D. T. V." Met 122 werd de match door haar verloren. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag 17 Mei a.s. des vóórm. te 101/» uur worden geleid door Ds. Kruseman Aretz, Emer. Predikant te de Bilt. Mejuffrouw Landré onderwijzeres te Soest komt als zoodanig voor op den voordracht te Eerbeek. De voordracht voor een te benoemen hoofd der openbare lagere school te Soest bestaat uit de beeren J. A. Zur Kleinschiedme te Hall ge meente Brummen, Otten te Lekker- kerk en Veenstra te Purmerend. Zondag overleed in het Sint Pieters- en Bloklandsgasthuis op 97- jarigen leeftijd, na gedurende 32 jaar in genoemd gesticht te zijn verpleegd, de oudste inwonende Georgius Dam man. Voor de acte lager onderwijs slaagden de dames A. van Duinen. G. Th. M. Fischer en W. E M. Hakkenberg van Gaesbeek leerlingen van het R. K. pensionaat alhier. In het loge-gebouw zal a s. Zon dag voor den Doopsgezinden Kring als spieker optreden Ds. E. N. ten Cate uit Apeldoorn. In eene j.l. Maandagavond ge houden buitengewone vergadering van den R. K. Volksbond werd door den heer C. J. Kuiper, bestuurslid van het Nationaal Secretariaat van Metaal bewerkers te Amsterdam, eene lezing gehouden over het onderwerp «Waar- om vakorganisatie en hoe?" Van de gelegenheid die werd gegeven om met spreker van gedachten te wisselen werd geen gebruik gemaakt. Gedeputeetde Staten van Utrecht hebben het tweede gedeelte van bet piimitief kohier der inkomstenbelas ting, dienst 1908, voor deze gemeente goedgekeurd tot een bedrag van f 16.722.50. In eene j.l. Zaterdag gehoudeu vergadering der Ridderschap van Utrecht werd Jhr. J. W. A. Barcb- man Wuytiers tot gecommiteerde her kozen. De heer D. Veis Heyn heeft bedankt voor het voorzitterschap der Chr. Jongelingsvereonigtng Ps. 119 9. Tot onderwijzeres te Amerongen is benoemd mejuffrouw J. Fröger, alhier. Bij de gisteren gehouden vee markt golden de stieren van f50. tot f luO.de pinken f 40 tol f60.vaarzen f 110.tot f 180. melkkoeien f135.tot f180. guste koeien f120.tot f 160.en kalf koeien f150.tot f190. Ter gisterenavond gehouden ver gadering der vereeniging «Handel en Nijverheid" waren slechts een zeer klein aantal leden aanwezig. Na voor lezing van de notulen der vorige ver gadering van 16 April, die, onder dankbetuiging aan den secretaris voor de uitvoerige wijze waarop deze door hem zijn behandeld, werden gearres teerd komt aan de orde punt I der agenda: Bespreking der wijziging van het reglement van het Bondsbestuur. De voorzitter deelt mede, dat het in hoofdzaak redactiewijzigingen zijn, benevens eenige veranderingen gedu rende het bestaan van den Bond wen- schelijk gebleken. Hij leest vervolgens de door het Bondsbestuur op de ver schillende artikelen voorgestelde wijzi gingen voor en licht ze zoo noodig toe. Hoofdzaak was in deze wel een door het Bondsbestuur voorgesteld ge heel nieuw artikel betreffende het verkiezen van het bestuur. Een en ander gaf geen aanleiding tot discussie terwijl de vergadering zwijgend hare goedkeuring hechtte aan de voorge stelde wijzigingen. Punt II der agenda. Voorstel van het bestuur afwijzend te beschikken op het verzoek van de schietvereeniging «Prins Hendrik". De voorzitter zegt dat het bestuur zijn reeds in de vorige vergadering gedaan voorstel om afwijzend te be schikken handhaaft. De beer Van Ede betoogt dat de handel, door het koopen van prijzen ter plaatse, wel degelijk een groot belang heeft bij het te houden concours, even goed of even zoo veel als bij het muziekconcours. De voorzitter brengt onder de aan dacht dat in de eerste plaats gevraagd moet worden: beeft de handel in het algemeen belang bij de te houden wedstrijd en dit is zeer zeker niet het geval. Nadat er nog op gewezen is dat het is een geheel plaatselijk of liever huishoudelijk feest en, gaat de vereeniging op dit verzoek in, tal van andere vereenigingen met een dergelijk verzoek zullen komen, wordt het voor stel van het bestuur in stemming ge bracht met één stem tegen, die van den heer Van Ede, aangenomen. Daarna wordt overgegaan tot de ballotage van den heer B. Schooleman, die met algemeene stemmen als lid wordt aangenomen. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen een dankbetuiging van den Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen voor de verleende medaille en een schrijven van de nationale ver eeniging voor handelsonderwijs dat op voorstel van den voorzitter in banden van het bestuur wordt gesteld ter praeadvies. Naar aanleiding van een schrijven van de Eemlander betreffende het niet opnemen van advertentiën van z g.n. vliegende winkels deelt de voor zitter mede dat bet bestuur zich voor stelt een vergadering te houden met de uitgevers der verschillende plaatse lijke bladen om daarin dit punt te behandelen. Nadat een der leden heeft opgemerkt, dat hij het wenschte te zien uitgestrekt tot het drukken van strooibiljetten en nog eenige oogen- blikken is gediscussieerd over het wenschelijke om dergelijke winkels te weren wordt het bestuursvoorstel z. h. st. aangenomen. De heer Van der Meiden zag gaarne dat de vereeniging een adres richtte tot de directie der Centraal Spoorweg maatschappij om de locaaltrein van 8.10 te vervroegen teneinde te Utrecht aan sluiting te krijgen op de sneltrein van 8 41 naar Rotterdam. Dat gaf de heer Eggink aanleiding om te betoogen dat wij hier in Amersfoort, wat betreft het spoorwegverkeer in het paradijs zitten en oneindig veel voor hebben boven bewoners van den Achterhoek en dat een dergelijk verzoek tot wij ziging der dienstregeling geen gevolg zal hebben. Na eenige discussie besloot de vereeniging aan het verzoek van den heer v. d. Meiden gevolg te geven, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Zondagmiddag ontstond brand in een pereel dennenbosch op het Lange Veen, toebehoorende aan Mr. W. H. de Beaufort. Het bosch werd over een K.M. lengte totaal vernield. Door de tooneelvereeniging «Ons Genoegen" zal worden deelgenomen aan het in de laatste maanden van dit jaar te Haarlem te houden con cours voor tooneelvereenigingen. De Ie luitenant-kwartiermeester W. K. Rutgers van het 5e regiment infanterie is benoemd tot assistent- magazijnmeester bij het centraalma- gazijn van kleeding en uitrusting te Amsterdam. Te Baarn werden twee jongens uit Utrecht doorde politie aangehouden de een in het bezit van een revolver, de ander voorzien van een dolkmes. Deze veelbelovende knapen hadden getracht op verschillende plaatsen in de gemeente winkelladen te lichten. Naar wij vernemen bestaat te Soest het plan een tweede school met den Bijbel te stichten nabij de Wijk- sloot. Een bedrag van f20.000 is daarvoor reeds bijeengebracht. 387ste STAA1SLUTEKU Vierde klasse. Trekking van 11 en 12 Mei 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leenwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 138 1010 1020 1032 2602 2605 8513 8525 10497 12908 12917 12928 14143 14553 14556 19066 19077 19086 19091 en 19729. Te zamen 20 prijzen. De Middenstand. In het orgaan «De Middenstandsbond komt een verslag voor van de audiëntie bij den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, verleend aan het dagelijksch bestuur van den Midden standsbond, op 21 Maart, waaraan wij de volgende bijzonderheden ont- leenen. Het dag. bestuur wees den Minister op den tegenwoordigen stand der Middenstandsorganisatie,waaruit bleek dat het verwijt, hetwelk dr. A. Kuyper in 1901 had uitgesproken en waarin bij deed uitkomen het gemis aan activiteit en initiatief bij den midden stand, thans zijn kracht verloren had. Met vertrouwen zou 't dag. bestuur zich nu dan ook tot de Regeering wenden, om zich op de gedane belofte van steun en medewerking der Regee ring, wanneer in den toestand ver andering mocht zijn gekomen, te beroepen. De Minister gaf zijn instemming te kennen met het denkbeeld een instel ling te vestigen, ten doel hebbende den middenstand voor te lichten en in het belang van zijn economische ontwikkeling werkzaam te zijn. De Minister meende echter, dat nu de tijd daarvoor nog niet gekomen was, maar zal, indien daarvoor te zijner tijd een geschikt persoon gevonden zou kunnen worden, de uitvoering hiervan gaarne bevorderen. Ook de plannen omtrent de oprich ting van een bedrijfsmuseum hadden de belangstelling van den Minister, die in verband hiermede te kennen gaf, dat de totstandkoming van eene Octrooiwet svenschelijk was. Wat de te houden enquête betreft, deelde de Minister mede, dat deze zoowel mondeling als schriftelijk zal plaats hebben. Daar het Rijksbureau te Leiden voor een categorie midden standers nl. voor de verkoopers van veevoeder niet toegankelijk is, werd den Minister in overweging ge geven, ook in de toekomst voor hen de gelegenheid tot kosteloos onderzoek open te stellen. De Minister wenschte gaarne aan het verzoek te gemoet te komen, wanneer bij ondeizoek de behoefte daartoe blijkt en meende dat wellicht bet op te richten station voor de maalderij en bakkerij hierin zou kunnen voorzien. Voort betuigt de Minister zijn in stemming met de maatregelen tot verbetering van het kredietwezen, beloofde met zijn ambtgenoot van Justitie, bij herziening van het Wet boek van Strafrecht, over het noodige tot het tegengaan van oneerlijke con- cui rentte en flesschentrekkerij in overleg te treden en verklaaide zich bereid eveneens met* de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finan ciën over de wijziging van de ge meentewet te spreken De Minister beloofde dat, mocht hij door omstandigheden verhinderd zijn zelf het Congres te Dordrecht den 29sten en 30sten Juli te houden, bij te wonen, in alle gevalle een verte genwoordiger te zenden. Aan het slot van het verslag wordt de meening uitgesproken, dat de be langen van den middenstand bij dezen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel steeds de noodige aandacht zullen vinden en dat hij zijnerzijds steeds zal medewerken om het mid- denstandsvraagstuk tot goede oplossing te brengen. Nieuwe spelling! De Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze schrijftaal bericht, dat op een openbare school te Winschoten, met goedvinden van Burgem. en Weth. en van den districtsschoolopziener, de nieuwe spelling is ingevoerd en dat ook de besturen van de bijzondere scholen te Meeden en Westerlee tot de invoering er van hebben besloten. Tal van boekjes in vereenvoudigde spelling zijn in bewerking en meerdere zullen volgen, als op verschillende plaatsen de nieuwe spelling in 't leer plan wordt opgenomen. De maharaja van Nepal, Sir Chandra Shum Sbere Jing, is in Engeland aangekomen met een gevolg van 42 personen en een bagage van330 kisten en vijf juweelenkastjes. Hij beeft zijn intrek genomen in Mortimer House. Kort na zijn aankomst te Dover wekte een der leden van zijn gevolg de belangstelling van bet niet licht te bewegen Britsche publiek door zich op het strand voor het hotel, waar de vorst zich verfrischte, te ontkleeden en een zeebad te nemen De man dioogde zich met eeri zakdoek af, die hij voorat in zee doopte en uitwrong. De Indische vorst werd Maandag door koning Edward ontvangen Met het bestuurbare lucht schip der gebroeders Wright heeft heeft men te Manteo, in Noord-Carolina weder een zeer welgeslaagde proef genomen. Het steeg tot een hoogte van 1000 voet en ging tegen den wind in, acht mijlen ver boven de zee. Daarna voer het terug naar de plaats waar het was opgestegen, en daalde daar zonder eenig bezwaar neer. He Inchtschip heeft in't geheel een afstand van 25 mijlen afgelegd. De gebroeders Wright zullen er nu een tocht mee ondernemen naai Kaap Henry, en terug, een afstand van 75 mijlen. Langzame vooruitgang, maar vooruitgang toch. Er zijn nog heele streken in ons vaderland, waar de landbouw op weinig hooger trap van ontwikkeling staat, dan voor misschien meer dan honderd jaren. Het zijn de zand streken met streng conservatieve be volking, waar men van verandering in het landbouwsysteem maar niet wil weten. De heidevelden, die regel matig in de buurt worden gevonden leveren regelmatig de plaggen voor strooisel en de mestmaker, de schapen worden in den winter nog over de roggevelden gedreven, de koe wordt daar naar den stier gebracht, waar men er 't goedkoopst mee terecht kan, de boerenboter heet nog steeds beter dan de best bereide fabrieksboter enz. enz., men vuile naar be lieven aan. En toch is ook hier vooruitgang te bespeuren. Ik woon in zulk een streek en sedert jaren heb, ik, hoe wel zelf geen landbouwer omgang gezocht met den practischen boer, om hem zoo noodig en desgewenscht, dikwijls ook ongevraagd, mee te deelen wat de wetenschap aangaande bet landbouwbedrijf in de laatste jaren zoo al heeft geleeraard, aldus feiten onder de oogen van den land bouwer brengende, waaraan hij zich spiegelen kan, en hem wijzende op de wegen, die bem openstaan om zoo doende tot meerderen welstand te komen. Vooral voor den kleinen landbouwer, wiens wel en wee van het gelukken of mislukken van den oogst afhankelijk is, heeft dit laatste beteekenis, en bij dienzelfden kleinen landbouwer is het daardoor soms zeer moeilijk, om hem tot proef nemingen te brengen, 't Is me gelukt ook voor dit jaar wederom eenigen te vinden, die bereid waren een proefveldje aan te leggen en den voorloopigen uitslag vind ik belangrijk genoeg hier mee te deelen. 't Zou een bemestingsproef voor zeer late rogge zijn. zuiver kunstmest (1000 K.G. kaïniet, 1000 K.G. slakkenmeel en 250 K G. chilisalpeter) tegenover zuiver stalmest deze laatste op den zeer kalen en open liggenden grond volgens plaatselijk gebruik deels onder, deels over het roggegewas aangewend. Volgens den proefnemer en diens bnurman moest mijn hoekje bet be slist verliezen, gesteld al, dat 't gewas door den winter kwam. Ik moet eerlijk bekennen, dat hoe zeker ik ook van mijn zaak meende te zijn, ik toch met eenige ongerustheid de komende dingen tegemoet zag, zij kenden den grondVandaag heb ik den eigenaar en 't veld bezocht en met eenige verbazing en toch vol doening ook, vertelde de man me reeds hij mijn aankomst, dat ik 't gewonnen had. Reeds nu stond het kunstmest perceel veel beter dan 'l stalmest perceel en dat nog wel niettegenstaande de zeer zware be mesting met stalmest, die zijn buur man, die hem hielp, er heen had ge bracht, omdat hij niet wilde, dat de kunstmest het winnen zou. We moeten nu de verdere ontwikkeling afwachten. Volgens mijn oordeel echter kan er van een nadeelig uit vallen van 't kunstmestperceel geen sprake meer zijn. Een tweede veldje, dicht in de buurt van bet eerste draagt haver. Aan 'teene eind stal mest aan 't andere eind kunstmest, in 't midden gescheiden door een strookje onbemest. Dat bemesting noodig was op dien akker blijkt al te duidelijk uit den slechten stand

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2