Plaatselijk Nieuws. het perceel, gelegen aan de Groote Haag no. 31, wordt z. d. en z. h. st. aangenomen, nadat de voorzitter de lieeren van Esveld, Tromp van Holst en Salomons in commissie heeft aan gewezen om over dit perceel advies uit te brengen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vergrooting van de gasfabriek. Hierover ontstaat eenige discussie. De heer Oosterveen vraagt of er zoo veel haast bij dit voorstel is, dat het vooraf niet in de afdeelingen kan worden behandeld. Hij voor zich had zulks gaarne gezien daar hij nu over verschillende punten van het voorstel moeilijk een oordeel kan uitspreken. De heer Gerritsen neemt de ge legenheid te baat om te doen uit komen dat het beter was geweest het geld voor de aankoop van »Birkhoven" niet uit de gasfabriek te nemen, maar daarvoor te leenen zooals hij indertijd voorstelde. De wethouder van publieke wei ken antwoordde de sprekers, doch het eenige wat wij van hem konden verstaan was, dat de vergrooting dringend noodig was en dat de werk zaamheden moesten geschieden in den tijd dat het minste gas werd verbruikt, wat nu het geval was. Het voorstel tan Burgemeester en Wethouders wordt daarop z. d. en z. h. st. aan genomen. 3. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wrethouders naar aan leiding van een adres van H. A. de Vries in zake leveranties aan de gas fabriek. De secretaris leest een schrijven voor van requestrant, waarbij deze verzoekt zijn adres met in deze zitting te willen behandelen ten einde hem alsnog in staat te stellen de door den directeur der gasfabriek aangewende motieven schriftelijk te kunnen weer leggen. Ter verduidelijking van hetgeen door hem verlangd wordt volgt hier het adres van De Vries: Amersfoort, 9 April 1908. Weledelgeboren Heeren Ondergeteekenden wenden zich met den meest verscbuldigden eerbied tot uw college met het beleefd verzoek te willen in onderzoek nemen wat toch wel de reden is, wij als belas ting betalenden en gasverbruikers gepasseerd worden met leveiingen aan de Gemeente-gasfabriek alhier. Wij leverden gedurende bet jaar 1907 voor ongeveer f15.en gedurende de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar voor f36.49. ter wijl wij aan Gemeente-gasfabrieken in deze environs van veel kleineren omvang dan uwe fabriek voor veel grootere bedragen leverden, en dan artikelen die door uwe fabriek niet stedelijk, doch van elders aangeschaft worden. Gaarne zijn wij bereid, U onze bewering met bewijzen te sta ven. Omtrent de hoedanigheid onzer waren alsook de correctheid onzer bediening kan onze Gemeente-Archi tect, zijne heeren Opzichters alsook de Directeur der Gemeentereiniging evenals eenigen uwer Raadsleden, die wij de eer hebben onder onze cliënteele te mogen rekenen, U ge tuigen. Nogmaals U beleefd verzoekende dit onderzoek ernstig ter band te willen nemen, en mij voor levering bij Uwe Directie Gemeente Gasfa briek voor te dragen. Mij vleiende met uw gunstig ant woord teekene met de meeste hoog achting H. A. DE VRIES. De Directeur der gasfabriek hier omtrent door Burgemeester en Wet houders gehoord schreef het navol gende Ter beantwoording van het verzoek van H. A. de Vries, alhier, om ver melding van de reden waarom hij gepasseerd wordt met leveringen aan de gasfabriek alhier, heb ik de eer u mede te deelen, dat door De Vries aan de gasfabriek is geleverd: O 9 9 1901 b - 101.67 J) 11 9 1902 9 - 102.88 J> 9 9 1903 9 - 10586' J> 9 9 1904 9 - 53.17' J> 9 9 1905 9 - 12.55 J> 9 9 1906 9 - 2627.49' 9 9 1907 9 - 2846 (volgen s request f 15.) Jan. Febr. 1908 voor f 37.13 (volgens request f36.49.) Totaal dus voor f 3044 87' in ruim zeven jaren, zeer zeker meer dan door een ander leverancier hier ter stede geleverd. De levering in 1906 was aan De Vries bij aanbesteding gegund, doch buizen en fittings werden zeer slecht door hem geleverd, zoowel wat betreft kwaliteit als prompte levering, daar dikwijls moest worden afgekeurd, her haalde malen zolfs voor de 2e en 3e maal, en ik ten slotte nog slechte waar in ontvangst moest nemen om de gasaansluitingen op tijd te doen geschieden. Het loveren van slechte of minder goede kwaliteit ijzeren buizen en fit tings, die in den grond gelegd moeten worden, heeft een zeer nadeeligen invloed op bet gasverlies in het buizen net en is zulks niet altijd direct te zien doch openbaren die gebreken zich veeltijds later. In 1907 was De Vries bij aanbe steding niet meer de laagsteen werd de levering aan een ander opgedragen, die mij evenmin voldeed. Een en ander deed uwe Commissie besluiten, de benoodigde buizen en fittings in 1908 niet meer aan te be steden, doch daar te koopen waar zekerheid is voor levering van goede kwaliteit tegen concurreerende prijzen. Na voorlegging van diverse prijs opgaven in uwe vergadering van 16 Januari 1908 machtigde uwe Coraissie mij ook bij De Vries voor enkele artikelen eenige inkoopen te doen. Daartoe bestelde ik op 17 Januari diverse ijzeien fittings, van enkele soorten 6 stuks, van andere 3 stuks, aan welke kleine bestelling eerst na 10 dagen gevolg werd gegeven; en toen waren de gelijksoortige artikelen nog van verschillende fabrikaten. Het bleek mij toen, dat De Vries voornemens was weer op dezellde manier als in 1906 te zullen leveren en heeft dit mij aanleiding gegeven H. A. De Vries niet meer voor levering van ijzeren buizen en fittings bij U voor te dragen. Andere artikelen, die hier ter stede verkrijgbaar zijn, worden zooveel mo gelijk over de verschillende leveran ciers hier ter stede, die ook gasver bruikers en belastingbetalende burgers zijn, v£?deeld en heeft De Vries daar van ook steeds zijn aandeel geleverd. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten bet ver zoek van De Vries lot verdaging in te willigen. 4. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Broek- huijsen tegen den aanslag in het ver gunningsrecht. Dit voorstel strekt om, gehoord den door den raad in zijn vorige ver gadering benoemden herschatter J. Kerkhoff, de aanslag te handhaven. Z. d. en z. h. st. wordt du door den Raad aangenomen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de tijdelijke benoeming van B. Leussen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool tot 15 Juli a s. wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven vaneeivol ontslag met ingang van 1 September a.s. aan W. N. Coenen, leeraar aan bet Gymnasium en de Hoogere Burger school. De voorzitter deelt mede dat het gemeentebestuur niet in de gelegen heid is geweest om, zooals gebruike lijk is, den betrokken persoon te hooren. Op voorstel van den heer Heyligers wordt besloten dit punt aan te houden tot het eind der ver gadering en dan in geheime zitting te behandelen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedden van de leeraren A. K. Hovens Greve op f 1375.en S. de Vries op f770. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven eener tijdelijke tegemoetkoming aan den concierge amanuensis der Hoogere Burgerschool. Ter toelichting van hun voorstel zeggen Rurgemeester en Wethouders het navolgende: Wij ontvingen in den laatsten tijd klachten van den Directeur der Hoo gere Burgerschool betreffende de ge lijktijdige vervulling van deconcierge- en amanuensis-diensten aan de Hoo gere Burgerschool. De eene dienst lijdt noodzakelijk onder de vervulling van den andere. Indien uitsluitend het oog geves tigd wordt op de uitbreiding, die de school in de latere jaren ondergaan heeft, dan ligt het voor de hand, dat de beide betrekkingen niet voldoende door éen persoon vervuld kunnen worden, te meer daar de concierge geen woning in of onmiddelijk nabij het schoolgebouw heelt, zoodat in spoedeischende gevallen de huisgc- nooten van den concierge-amanuensis niet eenige van 2ijn concierge dien sten kunnen overnemen. Op deze omstandigheden lettende, zouden er derhalve gronden zijD U voor te stel len, de vervulling van beide betrek kingen in 't vervolg aan twee per sonen op te dragen. Wij herinneren u, dat wij u een dergelijke strekking onder schrijven van 10 Maart 1904, no. 4490, deden toekomen, welk voorstel evenwel door ons, blijkens mededeeling in uwe vergadering van 28 Maart d. a. v., ingetrokken werd. Het is niet te ontkennen, dat een besluit van u in dien zin voor den tegenwoordigen concierge-amanuensis harde gevolgen zal moeten meebren gen. Niet alleen zal zijn inkomen, indien hij slechts èen der betrekkingen kan waarnemen, belangrijk dalen ook al werd het salaris voor een dei betrekkingen eenigszins verhoogd maar ook zal zijn eventueel pensioen veel minder bedragen, dan bij niet- splitsing het geval zal zijn. Eene bevredigende oplossing, waar bij èn op behooilijke wijze in den dienst wordt voorzien èn de belangen van den concierge-amanuensis, die ongeveer 37 dienstjaren telt, niet uit het oog verloren worden, is te vinden door aan den concierge eene tijdelijke tegemoetkoming te veileenen, die door hem besteed moet worden voor het in dienst nemen van een persoon, die hem vervangt, indien hij zjjne werkzaamheden als amanuensis ver vult. In dit verband dient gewezen te worden op artikelen 9 en artikel 11 zijner instructie, luidende: Artikel 9. Gedurende de schooltijden is hij te allen tijde disponibel om de werkzaam heden van amanuensis te verrichten. Hij zal zorgen, dat er, wanneer zijne diensten als amanuensis worden ver- eischt, steeds een geschikt persoon aanwezig is om boodschappen, te doen, strafbriefjes rond te brengen enz. Artikel 11. Mocht het blijken, dat deze gecom bineerde betrekking van concierge en amananuensis niet goed door een per soon kan worden waai genomen, dan zal deze betrekking weder worden gesplitst en zal de titularis slechts aanspraak behouden op éen der be trekkingen, en het daaraan voor de vereeniging verbonden tractement. Volgens artikel 9 zouden de kosten van eene dergelijke vervangiug geheel voor rekening van den concierge- amanuensis moeten komen, indien lerwille van dien ambtenaar niet tot splitsing overgegaan wordt. De om standigheid, dat deze bepaling evenwel dateert uit den tijd, waarin de dien sten van concierge-amanuensis belang rijk minder waren dan tegenwoordig en die ambtenaar nog eene woning in het schoolgebouw had, geeft ons, mede lettende op den iangdurigen diensttijd van den tegenwoordigen titulans, aanleiding U voor te stellen de kosten voor rekening der Gemeente te nemen. In afwachting van uwe beslissing hebben wij, toen klachten vernomen werden, den concierge-amanuensis aangeschreven aan artikel 9 te vol doen. Vanaf 20 Februari 1908 heeft de concierge-amanuensis dan ook een persoon in zijn dienst om hem in zijne werkzaamheden als concierge bij te staan. De kosten hiervan bedragen jaarlijks f 80. Wij geven er de voorkeur aan, een dergelijk persoon niet tijdelijk in Ge meentedienst te nemen, doch aan den concierge-amanuensis eene tijdelijke tegemoetkoming te geven, die door hem voor het genoemde doel besteed moet worden. Van deze gelegenheid wenschen wij tevens gebruik te maken om in de Instructie van den concierge-amanu ensis te bepalen, dat hij om de 3 maanden rekening en verantwoording aan den Directeur doet van de gelden, hem toegestaan voor het schoonhouden van gebouw en de meubelen en tevens van de thans toe te kennen f80. De heer Gerritsen weet voor de regeling door het Dagelijks Bestuur getroffen geen beter woord te vinden dan ngeknoei" en spreekt den wensch uit dat spoedig tot scheiding der beide functies worde overgegaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop z h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof tot begin der zomervacantie wegens ziekte aan den onderwijzer J. van der Hart. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 10. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende een verzoek van een aantal werklieden- vereenigingen tot het subsidieeren van vakteekenonderwijs. Ter toelichting van hun voorstel om afwijzend daarop te beschikken zeggen Burgemeester en Wethouders: Niet zonder verwondering ontvin gen wij dit adres daar uwe vergade ring op 24 December 1907, na uit voerige bespreking van ons advies van 13 December 1907, afdeehng I, No. 1665 (gedrukte stukken pag. 270 e. v.) een dergelijk verzoek waar naar adressauten verwijzen met 10 stemmen tegen 3 stemmen af wees. De omstandigheden zijn sedert dien tijd in geen enkel opzicht veranderd: de subsidie wordt wel voor éen jaar gevraagd maar dit mag naar onze meening geen invloed hebben op uwe beslissing, omdat op bet scheppen van een precedent bij latere aanvra gen een beroep gedaan zal worden. De argumenten, indertijd door ons tot afwijzen aangevoerd, zijn dan ook nog onverzwakt van kracht; boven dien wordt in plaats van f225 thans een subsidie van f 300 gevraagd. De heer Van Duinen zag gaarne dit punt aangehouden tot een volgende vergadering, ten einde in de gelegen heid te zijn de verschillende werk liedenverenigingen te hooren, daar het hem wil voorkomen dat er voor hen nog andere motieven moeten bestaan dan die door Burgemeester en Wethouders genoemd. Z. d. en z. h. st. wordt aldus besloten. 11. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af en overschrijvingen op en het wijzi gen van de begrooting, dienst 1907. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 12. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van oninbare posten, inzake de plaat selijke directe belasting naar bet in komen, dienst 1905 f 48.1906 f349.75 en 1907 f846.—. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van oninbare posten, inzake de straatbe- lasting, dienst 1906 f 109.69 en 1907 f 110.65. Beide voorstellen worden z. d. en z. b. st. met één hamerslag goed gekeurd. Alvorens de deuren te doen sluiten voor de door den heer Heyligers ge vraagde geheime vergadering, deelt de voorzitter nog het navolgende mede. Tot het aangekochte landgoed «Biikhoven" behoort o.a. een uitge strekt heideveld eenige Hectaren groot. Dit in cultuur te brengen was zeer gewenscht, doch het gemeentebestuur en ook de commissie van advies zagen op tegen de daaraan verbonden kosten. Deze zouden grootendeels moeten wor den besteed aan het omploegen van den bodem. Dank zij de milde vrij gevigheid van een stadgenoot, die den gemeente een warm hart toedraagt, zal men nu toch tot het in cultuur brengen kunnen overgaan, daar deze de kosten voor het bewerken van den bodem met de stoomploeg voor zijne rekening heeft genomen. Met waar- deerend voetgetrappel werd deze mededeeling begroet, waarna de bode zich haastte de publieke en pers tribune te doen ontruimen. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat punt VI wordt aangehouden. De heer Gerritsen spreekt den wensch uit dat aan de openbare lagere scholen, klassen voor achter lijke kinderen worden toegevoegd. De wethouder van onderwijs antwoord namens het Dag. Best. dal zij zulks zullen overwegen. De voorzitter sluit hierop de ver gadering. Door de Regeering is aan het Gemeentebestuur vergunning verleend tot het maken van een uitweg van het landgoed »Birkhoven» naar de Rijksstraatweg en het daartoe over bruggen der bermsloot en het vellen van eenige bermen. Voor de acte tot het geven van Lager Onderwijs slaagden te Utrecht nog de jongedames C. M. van de Stadt, H. J. van der Steen, C. M. van Veen en H. G. Th. Wassing alle leerlingen van het R. K. Pensionaat alhier. Het jaarverslag der Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool over 1907, zooals dit werd vastgesteld in de algemeene vergadering van 20 Febiuari 1.1. is in druk verschenen en voor belangstellenden bij den heer F. Wesseling verkrijgbaar. Met 1 Sept. a.s. komt een vicarie- beurs der Sint Joriskerk alhier vacant. Jongelieden die daarvoor in aanmer king wenschen te komen moeten daar toe een rekest inzenden aan H.H. Curatoren der Rijks-Universiteit te Utrecht. Wij vestigen de aandacht onzer lozers op de in dit nummer voor komende advertentie der Algem. Mu ziekhandel, volgens welke de heeren Pisuise en Blokzijl, als straatzangers bekend onder de namen Napbtaliede Rosa en Jozeph Pardo, Vrijdagavond in »Amicitia» zullen optreden. De leerlingen der Volkszangschool van de afdeeling Amersfoort der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst gaven Maandagavond, onder leiding van hun onderwijzer de heer A. A. Verburg eene in alle opzichten wel geslaagde uitvoering in #de Keizers kroon". Met groote vrijmoedigheid en vol maakt zuiver werden de één- en meer stemmige liedjes gezongen; de ver snapering de kleinen bij het einde aangeboden was dan ook dubbel en dwars verdiend. De Heer Bertrand H. Drilsina violoncelleeraar aan de partic. Muziek school directie Aug. Belintante en S. van Adelberg te Amsterdam, die hier kort geleden met veel succes als solist optrad in 't Concert der Amersf. Mannenzangver. zal bij genoegzame deelname ook alhier onderricht komen geven. Voor bijzonderheden leze men de annonce voorkomende in 't blad van heden. Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in Aeregeling van het voorbereidend militair onder richt, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den islen Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Oflicier der Infanterie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Bur gemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staatin, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van beboelde staten, alle verzoeken om alstiog tot het on derricht te worden toegelatenzullen worden afgewezen, tenzij de belang hebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jonge lieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering bren gen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door lien, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deel namen. De majoor J. Utzman, comman dant van het IXe Landweerdistrict (Hoogeveen), zal zich 25 Mei a.s. te Meppel gaan vestigen. Bij het plaatselijke telefoonnet is aangesloten het magazijn De Vlijt" van den heer L. J. Luycx, Langestraat 49, met nummer 190. Abusievelijk werd onlangs ver meld, dat Hare Majesteit de Koningin had ingeteekend op het prachtwerk ^Afbeeldingen naar belangrijke pren ten en teekeningen uit 's Rijkspren tenkabinet te Amsterdam" uitgegeven onder leiding van J. Ph. van der Keilen Dzn., bij W. Versluys te Am sterdam. Wel werd daarop ingeteekend door het Koninklijk Huisarchief, waar toe ook Harer Majesteits bibliotheek behoort. Persoonlijke inteekening door Hare Majesteit komt niet, althans niet dan bij zeer hooge uitzondering voor. Zij die niet in de gelegenheid zijn in een der groote bladen geregeld de verslagen der Kamerzittingen te volgen, zullen in het vervolg op ge makkelijker wijze hunne weetgierig heid kuunen bevredigen. Bij de uitgevers Hartog Bos te Amsterdam verschijnt n.l. een nieuwe periodiek getiteld Het Kamerverslag". In wekelijksche afleveringen van 15 cent bevat dit blad in populairen stijl alles wat in de Eerste en Tweede Kamer wordt behandeld. Voorts voor iedereen bevattelijk de inhoud van ontwerpen en wetten:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2