Van den Oak op den Tak. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den Hèer De V. met f500 wordt vermist. De nummers van de door den dief stal ten postkantore te Apeldoorn vermiste bankbiljetten zijn, voor zoo ver reeds bekend: 7 bankbiljetten van f 100, Nos. L V 1902, L U 8928, M Z 5647, L Z 3253, L U 9188, L R 447, JS 8288; 1 van f200, A V 9776;3 van 1'60, K X 8309, G W 2576 J Q 7292 4 van f 40, J D 2320 N J 9726, M U 2472, N E 1253: 3 van f25, C C X 3844, DDE 2530, A A O 8026; 2 van f 10, A O 77019, A G 45799. Internationale Reclame-tentoon stelling Arnhem Augustus 1908. Gedurende de maand Augustus en mogelijk ook langer zal in de Buiten- soeieteit te Arnbem, dat idylisch plekje aan den hoogen Rijnoever, van waaraf men een heerlijk panorame heeft over den Rijn en de groene Betuwe, eene Internationale Reclame tentoonstelling worden gehouden. Het doel der organisators is niet alleen de reclame door alle eeuwen heen hier bijeen te brengen, doch vooral ook de verschillende wijze, voorwerpen, teekeningen, costumes, drukwerk, platen enz. waardoor reclame gemaakt kan worden, 't Een en ander zal in afdeelingen en ver volgens in groepen worden verdeeld, zoodat de bezoeker een duidelijk over zicht van de zeer verschillende wijze van reclames maken van nu en vroeger en tevens van de artikelen, die dank zij de reclame, een wereldvermaard heid verwierven. Het secretariaat van deze tentoon stelling is gevestigd in de Buiten- societeit te Arnhem. Indien jjf aan de maag lydt, is het onnoodig-j u daarover het hoofd te breken o| ongerust te maken ga heel eenvoudig een of twee doo^jsiPink Pillen kbopen. Neemyrff^en gy zult spoedig uwe spv^ëffgoed verteeren. j? jr /f In een behagelijke stemming zet ik mij aan de schrijftafel, met welge vallen blik ik rondhoe proper en blinkend ziet alles er weer uit, hoe frisch ruikt de kamer, en boe prettig, alle dingen weer op hun plaats te zien hangen, liggen of staan Alle leed is nu vergeten, alle weeën van de schoonmaak zijn voorbij Dat was vóór een week nog anders, toen vluchtte ik met mijn Hakje" in de pen naar buiten. Toen heerschte nog een ware schoonmaakwoede tus- scben de muren van mijn anders zoo rustig tehuis »Wanneer wordt elke spin verjaagd, De heele woning afgeraagd, Geen enkel stofje rust gegund? Bij schoonmaak. En wanneer hoor je telkens: Zeg, Loop asjeblieft niet in den weg! Terwyl je nergens vlochten kunt? B\j schoonmaak!" Maar daarna, nu? Ja, nu juich ik mee: »Maar wanneer ruikt het huis zoo frisch, Als 't in den winter zelden is? Na schoonmaak. En wanneer ook is ieder blij Papa, mama, de meid er bij? Na schoonmaak." Zoo'n gelukkige papa ben ik dan thans, zoo'n verheugde mama mijn eega. Zie, onze gedienstige komt ook blij binnen: «Hier hebt u een lekker kop thee, het eerste nadat we nop stel" zijn. En waarlijk, de thee smaakt lekkerder dan anders, als echte pecco: bloementheeDe Chinees drinkt ze niet lekkerder. De welgestelde Chi nees wel te verstaan, want voor den arme is de tbee in China te duur, om ze iederen dag te drinken hij gebruikt gewoonlijk zijn »thee" zonder de ingrediënten, welke dezen naam verdienen Nu, daar behoeft hij niet minder gezond om te zijn. Wij voor ons zouden echter het tbeeuurtje niet gaarne willen missen, ten spijt van zekere dame, die wij onlangs toevoegde.dat «aldatgekook en gebraad" de vrouw maakte tot een slavin, een sloof, een ja, weet ik wat al. Die dame, die het zeer druk had over de rechten van de vrouw, was lang niet op haar mondje gevallen, haar man werd glad over troefd. En ik dacht aan het woord van Abraham en sancta Clara, die in de laatste helft der 1/e eeuw te Weenen prodikte: »Demannen kunnen klinkers zijn, de vrouwen mede klinkers maar ik hield die ge dachte natuurlijk voor me. Die Augustijner monnik kon leuk wat zeggen. Ik dacht ook aan hem, toen mijn vrouw me straks uit de krant niet minder dan vier gevallen van kindermoord voorlas, alle gepleegd door ongehuwde moeders Hadden deze ongelukkigen maar het woord verstaan van dien predikerEen echte jonge dochter moet zijn als een spiegel, als men een beetje te dicht daarbij komt en er op ademt, zet hij een donker gezicht, een echte jonge dochter moet zijn als een licht, dat in de lantaarn opgesloten, veel veiliger is dan daarbuiten. Inzonderheid echter moet een echte jonge dochter z(jn als een schildpad, die is altijd in huis, daar zij haar huis meedraagt; zoo moet ook een echte jongedochter meestal in buisblijven om alle slecht heid uit den weg te gaanwant, evenals het goede zaad van den land man uit de evangeliën, dat op den weg gevallen was, door de vogelen opgepikt werd, zoo zijn de eerbare jonge dochters, die zich altijd op wegen en stratbn vertoonen, niot veilig voor de aartsvogels. Ware Dina, Jacobs nette dochter, in huis gebleven, dan had ze nooit zoo treurig haar eer verloren." Ook voor vele huismoeders ligt in deze woorden nog wel een lesje, evenals in Tollens rijm fDe beste huisvrouw die bestaat, Is aeker waar op markt of straat Geen mensch van weet, geen mensch van [praat.' Wij hebben op het oog de vrouwtjes, die men maar zelden thuis treft: ze zijn op bezoek, op een kransje, naar een bijeenkomst; of ze zijn om een boodscnap, naar winkel of markt, naar buurvrouw of vriendin. Altoos ergens anders dan thuis waar ze be- hooren te zijn. Velen baret' vergiftigen heur ziel door een ongezonde nieuwsgierigheid. Men ziet ze in allerlei kringen. Daar hebt ge ze, de menschen met wijd- geopenden mond en veruitkijkende oogenZij zijn altijd de eersten, die leugens aanhooren, het verhaal breed uitmeten en er een paar vleugels aan zetten. Hoe een ander zich kleedt, hoe het met andermans zaken ge steld is, wat de buren op tafel hebben, wat daar binnenshuis gebeurt, zij moeten hot weten. Geen enkel praatje gaat er in de stad waar of niet waar of het houdt zeker stil bij hun deur en hun aangezichten staan welbebagelijk als ze waar zijn. In dien eindeloozen kring van 's werelds gebabbel, wie noodigen zij bij zich aan huis en wie hebben zij gaarne bij zich op hun avondjes? Jan Bazelaar, Pieter Klets en juffrouw Weet-al, ge boren Ramineltong. Wie maar een schandaaltje, waar of niet waar, heeft opgevangen, wie maar een leelijke toespeling kan opdisschen, wie maar een geheim heeft te vertellen, laat hem toch komen! Hij moet 't offeren op het altaar van de godin der praatjes Dit oordeel is niet malsch, maar, geachte lezer en lezeres, het is niet van mij, maar van een dame, die dezer dagen aldus schreef in een plaatselijk blad. Allicht zal zij een en ander ondervonden hebben of althans weten te vertellen van «on gezonde nieuwsgierigbeid" in het stadje harer inwoning. Evenwel, we moeten eerlijk zijn: T zullen niet alleen vrouwen wezen, die zich deze woorden behoeven aan te trekken. Helaas, er zijn ook mannen genoeg, wier bestaan zoo ledig schijnt te zijn, dat zij het de bovenvermelde wijze trachten te vullen. Keuvelaar. Met ingang van 1 Juli worden bij het 5e regiment infanterie ge detacheerd de sergeanten W. P. J. Harmsen en S. Veldmeijer, W. Hoen- kamp, en C. F. P. D. van der Vecht, H. C. Abuijs en F. Tessels, allen leerlingen van den Hoofd-cursus, die onderscheidenlijk worden opgeleid tot officier der infanterie hier te lande, luitenant kwartiermeester h. t. 1. en luitenant der infanterie O. I. leger. De legerplaats bij Zeist zal van 15 Juni tot en met 1 Augustus wor den betrokken door het geheele legi- ment genietroepen met uitzondei mg van den slat van het bataljon tech nische troepen en de telegraafafdee- ling. Een detachement van het bataljon pioniers, waarvan de sterkte door den regiments-commandant te bepalen, blijft in het garnizoen achter tot regeling van de transporten enz. Maandagavond vergaderde de sub-commissie der Oranjevereeniging voor de aubade op Koninginnedag met de onderwijzers der velschillende scholen. Besloten werd bet maximum aantal kinderen dio hieraan zullen kunnen deelnemen te stellen op 2000 en den heer R. van 't Wel wederom met de directie te belasten. Het eersto toelatingsexamen voor het Gymnasium zal afgenomen worden op 13 en 14 Juli a.s. Landweerplichtigen die in aan merking komen voor vergoeding kun nen zich, te beginnen met heden, daar toe van des morgens 9 tot 12 uur ter gemeente-secretarie aanmelden. De officier van gezondheid le kl. K. E. Ziegeler alhier is benoemd tot chef van het militair hospitaal te Kampen. Zij die in de a.s. Zomervacantie een reisje naar de MiddellandscheZee of Amerika mochten willen tnaken, kunnen de daartoe noodige gegevens bekomen in het liliaal van het Internat, passage-bureau Alex Mackintosh &Co. Beekensteinschelaan 24 alhier. Het bureau vei spreid een handig ingerichte gids die antwoord geeft op alle moge lijke desbetreffende vragen. De laagste klasse van het Gym nasium maken heden onder leiding van de leeraren Dr. A. Smit en Hovens Greeve een uitstapje naar Amsterdam. Er zijn hier ter stede wederom vernikkelde halvecentstukken in om loop, die als dubbeltjes worden uit gegeven. Men zij dus op zijne hoede. Aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht nemen uit de Gemeente Amersfoort deel 116 jongelieden. In veertien dagen tijds is hun aan tal verdubbeldwel een bewijs dat men, zij 'took om zeer uiteenloopende redenen, dit schietonderwijs op prijs stelt. In de 33 Gemeenten waar officieren en kader uit Amersloort dit onder richt geven, zijn 1950 deelnemers. Amersf. Crt. Aan de gisteren gehouden vee markt was de aanvoer gering. De stieren golden 150 a f 100, de kalfvaarzen f 170 a 210, de vaarzen f 150 a f 180, de kalf koeien f ICO a f 260. De guste koeien werden niet verkocht. Het was de laatste markt in dit seizoen. 387ste STAA'IMLOIEhU Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 25 en 26 Mei 1908. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixweber te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 124 1006 1029 10460 10489 12914 14152 en 19724. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 106 108 1002 1014 1025 1028 1030 1039 1452 1455 1477 8528 8531 8540 10490 10493 10495 12902 12910 12913 14131 14136 14161 19072 19093 19117 en 19253. Bijenteelt. De tijd van zwermen is daar. De imker, die geregeld de ontwikkeling zijner volken volgt, zag het al sinds eenigen tijd aankomen. Hij weet: in 't laatst van Mei of anders in de eerste helft van Juni, mag hij een zwerm verwachten. Dit voorjaar niet vroeg, daar de meeste volken tengevolge van de ongunstige campagne in 1907 in minder goede conditie verkeerden dan anders. Maar hij heeft extra gevoerd, eerst om ze voor gebrek te vrijwaren, en in de laatste weken om ze tot een' krachtigen broedaanzet te prikkelen en spoedig zwermen te krijgen. De eerste voorteekenen vertoonden zich er werd darrenbroed aangezet en darrencellen, zoo noodig, werden bij gebouwd, waarin de koningin haar eitjes neerlegde. De darren kwamen uit en vlogen bij mooi weer, ongeveer 2 uur na den middag, het veld in. De imker onderzocht nu den korf of kast opnieuw en zei: daar zijn de bijen bezig éen of meer koninginne cellen (moerdoppen) te bouwen, meestal onder aan de randen der raten, maar soms ook hooger. Later zag hij de uiterst kleine eitjes, voor den beginner eerst niet waar te nemen, op den bodem der cel, uit de eitjes kwamen de larfjes, welke rijkelijk door de voedsters van voederbrij werden voorzien, en de imker, die dit ont dekte, vertelde zijn huisgenooten, dat de «melk» reeds in de doppen stond. Hij weet nu, dat het zwermen niet lang meer uitblijft, vooral niet als de moerdoppen verzegeld zijn en dus weldra een nieuwe koningin zal ge boren worden. Vóór de jeugdige prin ses de moederwieg verlaat, moet de oude koningin met haar volgelingen een goed heenkomen zoeken. Het wordt in de woning ouk tc vol: hon derden bijen komen er dagelijks bij en opent men de kast of beurt men den korf om, dan ziet men de bijen bij duizenden onder aan de tafels hangen. Geen wonder, dat de diertjes op een' warmen dag het binnen te benauwd krijgen en naar buiten komen om een luchtje te scheppen, waar zij dan op den voorwand van de woning zich neerzetten. Voor ventilatie wordt overigens wel gezorgdtal van bijen, de z.g. waaiers, slaan met heur vleu geltjes gestadig op en neer om alzoo versche lucht cn koelte aan te brengen. De imker heeft in dezen tijd alles gereed gemaakt om den zwerm te scheppen en naar eisch te ontvangen. De zwerm-of vangkorljes zoowel als de ledige woningen, waarin de zwermen moeten worden gehuisvest, zijn terdege gereinigd; is dit niet het geval, dan heeft men groote kans, dat de bijen weer gaan vliegen. De groote dag is daar. 't Is mooi weer en de zwerm mag dus ver wacht worden. Er heerscht onrust onder de bijen, zij vliegen niet zoo regelmatig als gewoonlijk en nu en dan stijgen enkele omhoog, draaien in groote kringen rond om daarna weer naar binnen te gaan. De imker geeft acht: tusschen 8 uur, soms nog vroeger, en 3 uur zal hij komen Daar is hijZe komen naar buiten, ze stormen het vlieggat uit, hon derden bij honderden! De koningin komt ook, maar niet het eerst; ze is kalm en bedaard, loopt bij het vlieggat heen en weer om haar luchtbuizen vol te pompen, strijkt haar tasters wat op en dan vliegt ze heen, gonzend, met zware vlucht, gevolgd en omringd door de uit den korf bruisende bijen, darren zoowel als werkbijen. De beginner, die zoo'n uitvlucht voor het eerst bijwoont, maakt zich bevreesd, dat de zwerm er vandoor gaat. Maar neen, niet ver van huis daalt de massa neer, meest in een boom of heg. Zijn ze rustig gezeten, dan nadert de imker, stoot met een krachtige ruk aan den tak, soms zoo noodig nog één of tweemaal, maar dan heel schielijk achter elkaar, en de heele tros valt in den korf, welke onder de bijen wordt gehouden. Men hangt den korf boven de plaats waar de tros hing, of zet hem in de nabijheid daarvan, opdat alle bijen zich kunnen ver eenigen; daarna sluit men hem met een doek, welke de lucht niet te veel mag afsluiten. Tot den avond laat men den korf staan in de scha duw. Vóór het donker wordt, gaat men er mee naar den stal, zet dan het korfje na den doek verwijderd te hebben, op de toekomstige woning, slaat krachtig met de hand op den bodem, daarna op de zijwanden van het vangkorfje, en de bijen zijn bin nen. Men bindt den doek om den korf en plaatst dezen schuin omhoog op de plek, waar hij komen moet zijn na een half uurtje de bijen naar hoven gekropen, dan verwijdert men den doek en zet den korf recht. De imker is een volk rijker ge worden. Leger des Heils. Op Hemelvaartsdag zal door het Leger des Heils een grooie Kampdag worden gehouden op het schoone landgoed Weldam, te Goor, daartoe welwillend afgestaan door den heer graaf Bentinck. De leiding van den dag is opgedra gen aan den eersten stafofficier-majoor J. Feenstra, terwijl vrouwelijke en mannelijke officieren uit alle oorden zullen assisteeren. Een harde les. Het was dezer dagen op een mid dag te Buren een ongewone drukte. Tengevolge van een vonnis van het kantongerecht te Tiel, werd een gezin met inboedel en al dooreen deurwaar der op straat gezel. De deurwaarder bad een helper meegebracht en een en ander liep best van stapel, maar toen men bezig was, kwamen een paar personen uit Geldermalsen, die geheel buiten de zaak stonden, de menigte, die hei geval aanschouwde, aansporen om zich tegen de wet te verzetten, nl. om te beletten, dat een en ander werd uit gedragen, en vervolgens gingen deze 2 Geldermalsers nadat ze eerst het volk van Buren hadden opgehitst zelf mee aan het uitdragen. Dit maakte het publiek van Buren woedend en toen de tijd was aange broken dat bovenbedoelde 2 personen wilden vertrekken, werden ze letterlijk belegerd. De tegenwoordigheid der politie hield echter de menigte in be dwang. Inmiddels werd deze versterkt door een rijksveldwachter uit Tiel. Nadat deze toestand zoo een uur bad geduurd, sprak de waarn. burge meester, de heer v. Everdmgen, de menigte toe, daarbij verzoekende wat luimte te maken en hieraan werd gevolg gegeven. Alsnu werden de beide mannen, beschermt door de politie en verge zeld van den heer v. E., gevolgd door de gansche menigte, den Lingedijk uitgebracht naar Geldermalsen. Op het gebied van Buurmalsen gekomen, schijnen de beide mannen nog vele klappen en trappen te hebben moeten verduren en zijn ook hunne fietsen vrijwel onbruikbaar gemaakt. De politie, die niet talrijk genoeg was tegenover zoo'n groote menigte, hield zich evenwel dapper en aan haar is het te danken, dat het ergste is voorkomen. De mannen zullen blijde zijn ge weest, dat ze thuis waren, overtuigd als ze zullen zijn geweest, dat het zich bemoeien met eens anders zaken haast altijd tot slechte gevolgen leidt. f»IV. v. d. D.") lit de drukte! 't Gebeurde Zondag te Groningen met den namiddagtrein die van Hol land komt. Ze hadden een heele reis gehad en waren wat blij dat ze ter plaatse waren. De familie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezoen en hand- drokken. Een groote sportkar werd met pakjes en kindergoed opgeladen, en voort ging het langs den Singehveg, de Emmabrug over naar de stad. Plotseling, bij het plantsoen ge komen, een gillende kreet. Waar is Toos? (het kleinste kind van 2 a 3 jaar). Toos mankeerde en toch wisten ze bepaald zeker, dat zij het bij aan komst in den trein nog gezien meen den te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en weeklagen, waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof, 't Kind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen, 't Was ook zóó druk. «Kan ik overal om denkenbeet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. ProvGr. CrL"! Mooi reisje. Als een bijzonderheid meldt men uit Zwolle, dat 5 arbeiders van de Centrale Werkplaats aldaar Zaterdag middag met vrijbiljetten een reis naar Spanje en Portugal zijn gaan maken. Ze zijn de eersten onder het Ned. spoorweg-personeel, die dezen reis met vrijbiljetten gaan maken. Geen van allen kent iets anders dan Hollandscb. Onder meer zullen ze Madrid, Gra nada, Lissabon enz. gaan bezoeken. Tanger stond ook op het program, doch de Maatschappij gaf hiervoor geen vrijkaarten, waarschijnlijk van wege de troebelen in Marokko. Overdreven Sport. Door den directeur der Rijks Hoo- gere Burgerschool te 's-Bosch is aan de ouders der leerlingen dier school het navolgend schrijven gericht: De ondergeteekende ziel zich ver plicht het volgende te uwer kennis te brengen. In de vergadering van leeraren is het feit ter sprake gebracht, dat reeds sedert eenige jaren de vorderingen van vele leerlingen niet beantwoorden aan de eischen, die men billijkerwijze mag stellen aan jongelieden, die be seffen, dat zij op de Hoogere Burger school den grondslag moeten leggen voor hunne toekomstige positie in de maatschappij. De booldoorzaak vaD dit bedroevend verschijnsel ligt naar het oordeel der leeraren daarin, dat hier ter stede de beoefening van sport onder de jonge lieden veel te hoog opgevoerd wordt. Lichaamsoefeningen kunnen vol strekt niet gemist worden voor leer lingen, van welke in de jaren van lichamelijke ontwikkeling veel gevergd wordt op het gebied van wetenschap pelijk onderwijs: zij zijn noodzakelijk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2