Gemengd Nieuws. Ingezonden. Fidelio de heer Stoetzer met vol doening terugzien op hetgeen zij in betrekkelijk korten tijd hebben tot stand gebracht. Niettegenstaande de overgroote drukte werd de goede orde geen oogenblik verstoord. Wij willen dit verslag niet eindigen alvorens gewezen te hebben op het geen de bewoners der Groote Haag tot het welslagen van dit feest hebben bijgedragen. Het scheen niet voldoende dat zij een fraaien verguld zilveren medaille schonken voor het concours, doch door het uitsteken der vlag uit schier alle woningen en het oprichten eener eerepoort hadden zij te meer blijken gegeven van hunne instemming. Moge ons stadsbestuur in antwoord daarop besluiten de muziektent op baar tegenwoordige standplaats te laten blijven, te meer nog daar onder het bladerendak der rondom staande boomen bet. klankgehalte oneindig beter is dan op het open terrein aan de Regentesselaan of op ons marktplein. M RECLAME. De jonge meisjes tusschen de 14 en 17 jaren worden dikwerf overvallen door een soort van bloedarmoede, die zéér in het byzonder de aandacht ïj&tx onders moet gaande maken, want de toekomstige gezondheid hunner kinderen hangt af van het geen n\pn op dat kritieke oogen blik vopr haar zal doen. Orrf tot nog toe onbekende redenen zyn de blondines meer de slachtoffers van die bloedar moede dan de brunettes. Die toe- staijd wordt gemeenlyk veroorzaakt dqbr gebrek aan beweging in de epen lucht, aan de slechte opname Van het voedsel, en is ook het gavolg van zenuwstoringen. Welke er ook de vorzaak v zy, het kwaad bestaat uit abnormale samenstelling van bloed, dat alzoo onbekwaam verschillende organen v li^fiaam 'te voeden. Het dat gebriffkt moet worde fcfersteller v\p het bloed, tfterker de ï'illen zyn cRtbeste henReller, de krachtigste verkerker- De gene- zingen door de *£iiik Pillen ver kregen zyn zoo talryk dat men het aan zichzlef verschuldigd is ze te beproeven. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, Hoofd-dépothouder, 7 Groote Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Depóthonaer te Amersfoort A. van de "Weg, te Hilversum A. de Vries, Kerkstraat 90. ver- Pink Aan de openbare lagere school te Oud Leusden aan den Leusderweg (hoofd de heer Keete) is tot onder wijzeres benoemd mejuffrouw W. van Ravenhorst te Haaften. Tot bestuurslid der vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegperso neel is gekozen de heer E. H. Genis, commies der N. C S. alhier. De heer D. van Os heeft aan de Utrechtsche Universiteit met goed gevolg het aanvullend examen in Dier en Delfstofkunde afgelegd. Als gevonden op den openbaren weg zijn aan het Politiebureau ge deponeerd een portemonnaie en een gouden broche. Gisteren slaagden alsnog bij het in Utrecht gehouden examen voorde acie Lager Onderwijs de dames C. M. S. Rauh. en Jeanetta van Veen. Tot onderwijzeres aan de Open bare Lagere School te Hoogland is benoemd mejuffrouw C. M. van de Stadt alhier. De hoofdagent J. P. de Jager herdenkt den len Juni den dag waarop hij dertig jaar geleden in Gemeente dienst trad. Van af 1 Juli tot 30 September zullen door de Staats- en Ned. Centr. Spoorwegmaatschappijen weder alge meens en bijzondere vacantiekaarten voor de 3 klassen worden uitgegeven. Bij het 5e reg. infanterie zijn aangekomen, met het doel de prac- tische oefeningen gedurende de zomer maanden mee te maken, de cadetten serg.-tit. der Kon. Mil. Akademie A. A. H. Oudshoorn, P. Wijshijer, F. van Agerbeek, K. W. F. Doorman, C. Koopman, O. Brederode, H. Bueno de Mesquita en G. J. M. van Weel, zoo mede de cadetten korp -tit. P. D. Boon, C. A. J. Kroeze, J. Paris, M. M. Scheurer, G. J. Tielrooy, F. W. Osten, G. A. L. Lutz, H. K. Valken en J. P. Lancel. Het boerderijtje van Wed. van Leijenhorst onder Hoevelaken is Maan dagmiddag met een daarbijstaande schuur geheel afgebrand. Ook een groot deel van den inboedel ging ver loren. Drie schrammen kwamen in de vlammen om. Gezegd wordt dat door een petroleumtoestel de brand ont staan is. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 31 Mei geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter van Utrecht. Collecte voor de «Vereeniging tot steun.» Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. I. Voorm. lO'/i uur, Dr. Job. Dijserinck, Em. Pred. te 's Gravenhage. Gcreform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5*/» uur, Godsdienstoefening. 3S7ste S1AA IKI OI EK1.1 Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 27 en 29 Mei 1908. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 120 10450 19063 19260 en 19723. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 117 757 1464 1475 2618 8509 8512 10447 10454 12912 14130 14146 14528 14533 14536 14545 14548 14559 19101 en 19106. Volgende trekkingen geschieden: 25, 912 en 1519 Juni 1908. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of liooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van fÏOO.OOO, 1 vanf50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f 1500, 46 van f 1000, 49 van f 400, 56 van f 200, 138 van f 100 en 3003 van f 70. H. M. de Koningin-Moeder wordt den 5en Juni a.s. op Haar zomerverblijfSoestdijk terugverwacht. Een nieuwe wijze van koterbereiding. Tot heden werd in fabrieken als op boerderijen de boter gewonnen door karnen van zuren room, d.i. room welke ongeveer 20 uur na toevoeging van een zuursel (karnemelk of rein cultuur) een zekeren zuurgraad heeft bekomen." In Canada zijn, volgens een bulletin, gepubliceerd vanwege de afdeeling Landbouw van het gouvernement, proeven genomen voor de bereiding van bottr uit zouten loom. In plaats van het zuringsproees in den room te doen plaats vinden, wordt na de centrifugeering bij den verschen room een flinke hoeveelheid zuursel gevoegd, waarna onmiddelijk wordt gekarnd. Uit deze proeven is afgeleid, dat volgens de nieuwe wijze van werken de boter minder water bevat en duur zamer is dan boter volgens de tot heden gevolgde methode bereid. De Fransch-Engelsche verbroedering. Het is bekend, dat bij gelegenheid van een reis, zooals president Falliéres op het oogenblik maakt, er zich ge woonlijk een massa vorm-kwesties voordoeo, die den ceremoniemeesters heel wat hoofdbreken kosten. Gewoon lijk houden die hooge heeren dat zorgvuldig verborgen, omdat het on- gewenscht is voor de glorie, die vor- telijke en zelfs preUdentieele hoofden omstraalt als het groote publiek hooit van garderobe of titulatuur-moeilijk heden. Maar een Frarisch diplomaat is en blijft minder diplomaat dan Franschman, en zoo zijn we hier in Parijs in weerwil van het secret pro- /essionnel er achter gekomen boe het komt dat, in strijd met de eischen van het Engelsche protocol, ons goed rond staatshoofd zich op de Londen- sche hofbals niet in een kuitebroek met zijden kousen heelt behoeven te vertoonen. Zoodra de heer Falliéres van dien lastigen eisch der Engelsche étiquette geboord had, hield hij een lange con ferentie met zijn tailleur. En een week later kreeg bij een spanbroek thuis gestuurd, die zoo beweerde althans monsieur Un Teldie de eer heeft de gestalte van den president te be- kleeden als dernier cri te Londen vertoond kon worden. President Falliéres paste geholpen door zijn kamerdienaar. Die kamerdie naar kent zijn wereldbij beet zijn tong aan bloed, maar bij lachte niet. De president evenwel is een Gasconjer, en hij schaterde. De broek, spande, spande en deed den president dei Fransche Republiek geiijken op een Rubenscb engeltje, door een machtig vergrootglas bekeken. Amechig neergezonken veegde pre sident Falliéres zijn oogen droog en gelastte een nieuwe conferentie met den kleermaker. Na ampel gesprek besloot men hel te probeeren met een iets minder »col- lant" model. Dat kwam een week later, en ditmaal moest zelfs de voorbeeldige bediende zich afwenden, en was het gevaar groot voor een ontijdig vaceeren van den Franschen presidentszetel. Was de spanbroek komiek geweest, met de pofbroek had de heer Falliéres een doodgraver doen lachen! »Het gaat niet," pufte eindelijk de president. »Zóó kunnen we de Fran- sche waardigheid niet te grabbel gooien, Zoodra de Koning van Enge land weer hier komt zal ik er met hem over spreken." Bij dit gesprek dat kort daarna plaats had, was helaas geen onbeschei den diplomaat tegenwoordig. Het was de moeite waard geweest, te hooren in welke termen de heer Falliéres den Engelschen vorst zijn nood ge klaagd heeft en hoe deze, die er óók zijn mag, en óók van een grapje houdt, den president de gracieuse verzekering heeft gegeven, dat men, waar het zulk een gewichtig persoon betrof, gaarne van den regel zou af wijken, dat op een Etigelsch bal elke cavalier zijn beenen heeft te la ten zien. V. Door eenige Utrechtsche heeren is van bet Putterbosch een terrein aangekocht, groot ongeteer 20 H.A met het doel een villapark aan te leg gen. Het lei rein ligt aan den Gardt- renschen weg nabij Schovenhorst. Overstroomingen en verkeersstoringen. 't Blijft in geheel Tirol winter, met zwaren regenval. In de dalen heeft men veel last van de nvei stroomingen en de temperatuur is gedaald van 85 graden Fahrenheit op ruim (50 graden. Hoogwater. Uit Wageningeri wordt bericht: Het water in den Rijn is de laatste dagen schrikbarend gestegen. Ver- schillonde uiterwaarden staan reeds onder water, tot groote schade voor de boeren. Dank zij een uitstekend stoomgemaal woidt het grootste ge deelte vooralsnog droog gehouden. Uit Cnlrmborg meldt men: Het water van de Lek alhier is ds laatste dagen zoo sterk gewassen, dat de bavenkade ondergeloopen is. Voor Huis en Hol. Bladluizen zijn een vies en schadelijk goedje: zij maken de bladeren en planten onooglijk, de groenten on vruchtbaar en vernietigen de bladeren tevens. Men bespuitte ze, zoodra ze worden opgemerkt, flink met een mengsel van 1500 gram (3 pond) aftreksel van tabak, 1 pond groene zeep, 4 ons potascb en 100 Liter water men kan natuurlijk ook minder nemen, in dezelfde verhouding. Na een week herhale men de bespuiting. Tegen de aardvlooienplaag is niets beters te doen dan de bedden vochtig te houden met gewoon water en de planlen te besproeien met een aftrek sel van kwassia-houl2'/> Kilo laat men met het r.oodige water een halt uur koken, men zijgt het vocht door, vermengt dit daarna met zooveel water, dat men totaal 200 Liter heeft en voegt daar nog 5 Kilo groene zeep aan toe. Bescherm uw coniferen tegen de honden, die bij vooi keur deze planlen bevuilen en van onderen een dor aanzien geven, Zoo mogelijk, houd ze buiten uw tuin; kan dit niet, beschut de planten dan door gaas of draad werk. Orsesvator. Vaeantie Handels- A Kantoorbe dienden. Al neemt gelukkig gestadig toe het aantal ondernemingen, in welke het administratief personeel op een jaarlijkscb zomerverlof kan rekenen, ons zijn nog voldoende gevallen be kend d&t een dergelijk verlof in het geheel niet of niet als regel wordt toegestaan. 't Is ten behoeve van het in die ondernemingen werkend personeel dat wij ons verplicht achten ons langs dezen algemeenen weg tot de bestuurderen dier ondernemingen te richten met hel ernstig verzoek een jaarlijksch verlot voor hun kantoor personeel van minstens acht achter eenvolgende dagen met behoud van salaris in te voeren. De heilzame invloed, die van een dergelijken rusttijd op den werklust en de toewijding van het personeel uitgaat, is inderdaad overal dusdanig gebleken, dat wij het overbodig kun nen achten daarop nog de aandacht te vestigen. En niet minder heeft overal de ervaring geleerd, dat het personeel met het vooruitzicht op de vaeantie door onderlinge samenwer king storing in den geregelden gang der werkzaamheden weet te voor komen. Op grond van een en ander vleien we ons met de verwachting, dat, voorzoover deze regelen onder de oogen komen van H.H. patroons van ondernemingen, die de vaeantie nog niet als regel hebben ingevoerd, zij hen er toe mogen leiden, hun persooneel te verrassen met de mede deling dat reeds, aanvangende met het nu komende seizoen een jaar lijksch zomerverlof van 8 dagen met behoud van salaris ongevraagd zal worden verleend. We zijn er van overtuigd, dat blijken zal, dat deze maatregel niet slechts de belangen der onderneming niet zal schaden, maar deze veeleer zal bevorderen. Het Bondsbestuur van den Nationalcn Bond van handels en Kantoorbedienden vMercurius." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 21 tot 27 Mei 1908. Geboren: Lena, d. van Jan Tommei en Alijda van der Velden. Wilhelmus, z. van Hendrik Dijkhuis en Arnolda Blom. Maria Christina, d. van Antonius Scholte en Alijda Maria Wil- helmina Neerincx. Christina Geer- truida, d. van Albert Haarsma en Anna Maria Schouten. Christina Gccrtruida, d. van Jan van Burgsteden en Christina Hendrika Voorman. Wilhelmus, z. van Hermanus Wiertz en Cornelia Hendrica de Wolf. Susanna Maria Hillegonda, d. van Arnoldus Wildeman en Geurtje Maasje van Dijkhuizen. Franciscus Gerardus, z. van Willem Brandsen en Petronella Boerssen. Rika Johanna, d. van Gerard Prins en Rika Johanna Radersma. Hendrika Gijsberta, d. van Jan IJzerman en Willempje Born. Elisabeth, d. van Jacobus Gijsbert van der Linden en Dirkje Meester. Willemina Hendrina, d. van Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. - Johanna Louisa, d. van Rijk de Gooijer en Annesje Ceelen. Hendrika Geertruida Cornelia Maria, d. van Alexander Cornelia ran Oven en Cornelia van Leeuwenkamp. OndertrouwdAlbertus IJzerman en Geertruida Bloemendal. Leendert Mathissen en Naatje Mertz. Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groen- huijsen. Nicolaas van den Berg en Bartje van Eijkelenburg. Cornelia Jan van Deutekom en Sara Petronella Burger. Jacques Désiré Wery en Clasina Lablans. GehuwdAntonius Hoksbergen en Johanna Eibergen. Franciscus Buys en Maria van den Bos. Jacobus Rijnders en Lamberta van de Vlasakker. Aalbert ten Hoven en Gerritje van Keulen. Hendrik Vos en Albertha Smit. Overleden: Johannes Josephus ter Wolbeek, 7 mnd. Cornelia van Apeldoorn, 7 w. Petronella van der Heijden, 4 mnd. Gerardus Huhertus Flos, 8 mnd. Petronella Petersen, echtg. van Gerrit Kok, 67 j. Woudenberg. Geboren: 27 Mei. Jacoba, d. van Evert Brouwer en Maatje Lagerweij. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Mei 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a f 0.Klei- aardapp. f U.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f 2.20 Hoendereieren f3.40 a f3.80 per 100 st. Eenden fü.a f 0.Boter fl.10 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.k f0. Zoeter/1, kruis f O.a (O. Kippen f 0.80 Af 1.30 Kuikens f 0.00 a f 0.00. Piep kuikens f 0.70 a f 1.20. Ganzen f0.a f0..Eenden fl.a fl.20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 a f0,00. Tamme f0.60 a fl.00. Duiven f 0.50 a f 0.60 paar. Magere varkens f 12. a f 48.-. Varkens v. export f 0.a I Zeugen f40.a f50.Biggen f 7.a f 40 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f00.A f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heef Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 440 heet, Zandaardappelen, 120.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 4400 kilo Gras- boter, kilo Margarine, kilo Kaas. stuks Vee. 45 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 30 zeugen. RECLAME. VAN BELANG VOOR AMERSFOORT. Foster's Rugpijn Nieren Pillen het speciale nieren geneesmiddel geven de aangetaste nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben zij voeren alle vloeibare vergiften uit het lichaam en geven verlichting en nieuw leven aan de nieren; zij verlossen het bloed van de onzuiver heden, die U Uyt nachtrust ontnemen en U den geheelen dag suf, zVfaar en moedeloos doen ge voelen. Dopr/dus d$ nieren weer gezond te maken, genejjèn Foster's Rugpijn Nieren Pillen de oorzaken, van waterzucht, urincongesteld- heden, graveel, rheumalick, steen, heupjicht, zenuwachtigheid en neerslachtigheid. Zij werken ook de verkeerde invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. De Heer H. Leebeek,'wonende Landstraat 49 te Bussttjfi meldde onÜI den 6en April 4905: Het is trfans reeds z&s maanden dat ik niet geweten "jheb wat het^beteekent bevrijd te zijn van een vlijmende p$n in den rug en in de lendeneqVA Voortdurend had ik daar last van, ook had jjk timmer eeh koud, huiverig gevoel in den rugjinenignjaafTireeg ik duizelingen, waarbij mij alles* voor de oogen schemerde. Mijn slaap was zeer onrustig en ik droomde vee1, 's avonds waren faijn beenen dik opgezwollen en ik was ten einde raad, toen men mij sprak oyer Foster's Rugpijn* Nieren Pillen. Ik begon hier gebruik 1 taken en ik kan U openhartig zeggen, eeds na een paar dagen de gunstige dezer pillen kon waarnemen en toen oosje gebruikt had, was mijn toestand beter geworden Ik zal nog een Uw geneesmiddel doorgaan en zal gaarne aa6 nierlijders aanbevelen. ier 4907 deelde dfe Heer van Leebeek ~ijn gezondheid gaat 't thans er des®ds volkomen door dien niei aal gehadi ilien niet van t dat ikJ werkinj ik éérfj beduid tijdj, dit stei 9 Oei ons mei uitstekei genezen last var Rugpijn (w.g H Ik onlergéteekende verkla; staande waar is en machtig maken op elke wijze die U naam Foster's Rugpijn Nieren op iedere doos. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending gaschiedt franco na ontvangst van post wissel a F. 4.75 voor één- of F. 40.— voor zes doozen. 27 den minsten Foster's emen."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2