Plaatselijk Nieuws. Van den flak op den Tak. Nu H. M. de Koningin in de laatste dagen bij Haar dagelijkscbe rijtoeren en wandelingen zelden aan de voor zijde 't paleis 't Loo verlaat, en 't publiek H. M. dus niet te zien krijgt' doen weer allerlei geruchten de ronde. üat H. M. zich zoo weinig in 't publiek vertoont, behoeft volstrekt geen bevreemding te wekken of reden tot ongerustheid te geven. Door aankoop in de laatste jaren van groote uitgestrektheden heideveld en bosch waarin nu in alle richtingen wegen zijn aangelegd, kan H. M zich, hetzij te voet of per tijtuig, uren ver van het paleis begeven, zonder door het publiek gezien te worden, 't Moet voor ieder begrijpelijk wezen, dat H. M. van deze vrijheid een ruim gebruik maakt en 't voor H. M. een hoogst aangename afwisseling is, dagelijks, na volbrachten arbeid, eenige uren in algeheele vrijheid met volle teugen te genieten van het vele natuurschoon, dat de Veluwe zoo ruimschoots biedt. Zondag en Maandag gaf de Onder officiers Zangvereeniging «Amersfoort" directeur de heer W. Wernicke een concert in Araicitia. De eerste avond, de volks&vond, was niet zoo goed bezet als de tweede. Maandagavond was 't bepaald vol en dat bij zulk een temperatuur. Maar niemand zal er spijt van gehad hebben, ondaoks de warmte. Het glanspunt van den avond was de vioolsolo van den heer Th. Wilhelmi, die bewees een uit stekend violist te zijn. Na Fantasia Appassionata van Vieuxtemps kwam er aan 't applaus geen einde en de krans die den heer Wilhelmi werd aangeboden was dan ook tenvolle verdiend. De piano- begeleiding was opgedragen aan Mej. J. Stoetzer en behoeft dus verder geen betoog. Niet minder succes hadden de Amers- foortsche Mandoline club «Arion". directeur de heer C. H. Stoetzer en het Symphonieorkest samengesteld uit leden van het muziekcorps van het 5e Reg. Inf. onder leiding van den heer A. L. Maas. De zangnum mers bekoorden ons 't minst. Het vrouwenkoor kan echter wel goed worden als men in aanmerking neemt dat het slechts twee maanden be staat. Het mannenkoor zong veel te hard en in het laatste stuk «Een Zondag op de Bergwei," waren ze er een enkele keer uit. Het geheel was echter een beslist succes en den heer Wer nicke komt een woord van lof toe voor de goede regeling en de vele moeite die hij zich getroost heeft, om deze avonden zoo succesvol te te maken. Het is dan ook te hopen dat 't doel van deze avonden, zoo mogelijk een batig saldo aan liefda digheid af te dragen, bereikt moge zijn. Onder voorzitterschap van dr. H. E. W. C. Buckmann, leeraar te Amsterdam, vergaderde hier j.l. Zater dag in Hotel »Bellevue" het genoot schap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia. Dr. M. G. de Boer woonde als ver tegenwoordiger der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Mid delbaar Onderwijs de vergadering bij, terwijl het Ned. Onderwijzersgenoot schap de heer C. M. Soeters had afgevaardigd. Aan het schoolmuseum werd weder om f25 subsidie verleend. Voor de commissie van advies voor de Gymnasium-bibliotheken werden eenige mededeelingen gedaan door den beer Knottnerus, en wel over den tijd harer afzonderlijke werkzaam heid «voor de samensmelting in Maart j.l. met de commissie van raadgeving van leeraren M. O. in zake werken over Nederlandsche letterkunde. De vereenigde commissie is thans samen gesteld uit 7 sub-commissies, te zamen omvattende 17 leden. De heer Valkhof! hield eene voor dracht over «vertaalkunst". Dr. Vonkesteijn sprak over »de opleiding van leeraren". De heer H. P. Berlage, architect te Amsterdam, gaf «eenige beschou wingen over de klassieke bouwkunst" opgehelderd met lichtbeelden. Tot secretaris der vereeniging werd in plaats van den aftredenden en niet- herkiesbaren heer dr. N. J. Beversch, benoemd dr. J. Niemeijer, rector aan het stedelijk gymnasium te Kampen. De volgende jaarvergadering zal te Kampen gehouden worden. De heer N. Veis Heyn is benoemd tot bestuurslid van het tehuis der vereeniging «Kinderzorg". Zaterdag jl. slaagde te Utrecht voor het examen onderwijzeres mej. N. Vlaanderen, leerlinge van de Rijks- Normaallessen alhier. Mej. S. Sporry en de heer A van Woudenberg behaalden de akte boekhouden van de Vereeniging van leeraren in het boekhouden. Tot hoofd der christelijke school alhier is benoemd de heer O. F. W. Rietveld, thans hoofd der Van Beek Calkoenschool te Utrecht, die de be noeming heeft aangenomen. Na slechts eenige dagen geleden zich metterwoon alhier te hebben ge vestigd overleed gisteren in den ouder- dum van 67 jaar ds. P. E. Lugt. Pieter Evert Lugt werd proponent in 1865 en was doopsgezind predikant te Noordeind van de Graft sedert 22 October van dat jaar, te Ylst sedert 1874 en te Winterswijk van 2 Juni 1878 tot zijn emeritaat, dat hem kort geleden eervol werd verleend wegens de hevige ziekte, welke hem ten grave sleepte. De teraardebestelling zal Vrijdag plaats hebben. De hoofdagent J. P. de Jager mocht den len Juni van verschillende zijden bewijzen van belangstelling en waardeering ontvangen. Vanwege de Ned. Politiebond werd bem de ver guld-zilveren medaille uitgereikt. De schietvereeniging «Prins Hen drik" zal op den 2den Pinksterdag op de Leusderheide een plaatselijk schietconcours houden. De daarbij uit te loven prijzen zullen in het laatst dezer week in de vitrine van den heer G. J. Fontein worden tentoon gesteld. In de afgeloopen maand Mei 1908 werden door de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij 9921 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f497.70; de totale inkomsten beliepen f 625.55, de dagkilometeropbrengst was f 11.21. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 6695, f 500.575, f666.79 en f 11.95. Morgen, Donderdag 4 Juni des avonds te 8 uur, zal de Afd. Amers foort van de Bond van Ned. Onder wijzers eene buitengewone vergadering houden in de tuinzaal van bet hotel «De ZwaaD", waarin als spreker zal optreden de heer Coco H. Tiepen, met het onderwerp «Hoe goede lectuur binnen het bereik van ieder wordt ge bracht. (Openbare boekerijen, wereld bibliotheek). Het is waarlijk verblijdend te zien hoe overal de kunstzin ontwaakt Heeft Laren, geliefkoosde verblijf plaats van tal van schilders, reeds sedert een paar jaar zijn eigen kunst handel, het naburige Putten op onze zoo natuurschoonrijke Veluwe zal daar niet langer bij achterstaan. Zater dag a.s. wordt daar toch door de kunstschilders L. A. van Essen en H. van Zeggeron Jr. onder den naam «Arti" een kunstzaaltje geopend, met het doel daarin exposities te houden van schilderijen van bekende meesters. Wij wenschen de ondernemende heeren van harte succes op hun pogen. Het zaaltje wordt geopend met eene tentoonstelling van jphotographiën ingekomen op eene daartoe uitge schreven wedstrijd. De tweede Pinksterdag wordt in de tooneelzaal der sociëteit «Ver eeniging" de jaarvergadering gehou den vaD den Ned. Stenografenbond «Groote" ter viering van zijn 10-jarig bestaan. Luit.-adj. O. H. G. Gelderman van het 5e regiment infanterie is in zijn rang overgeplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers. De le-luit-kwartiermeester W. K. Rutgers van het 5e reg. inf. alhier is met ingang van 1 Juni benoemd adsistent. tot magazijnmeester bij het centraal magazijn van militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam. De le-luit-paardenarts E. A. R. F. Baudet van de rij- en hoefsmid- school alhier, wordt 16 Juni geplaatst bij het 2e reg. huzaren te Venlo. Zaterdagavond zal dr. W. J. van Gorkom, uit 's-Gravenhage, Secretaris-Penningmeester der Cen trale vereeniging tot bestrijding der tuberculoseinNederland, in «Amicitia" hier een voordracht houden over de moderne wijze der tuberculose als volksziekte. Waar over de geheele beschaafde wereld de bestrijding dezer vreeselijke ziekte zoo groote sympathie onder vindt, zal ongetwijfeld ook te Amers foort niet te vergeefs een beroep wor den gedaan op de belangstelling der stadgenooten. De uitnoodiging tot bijwoning der lezing gaat uit van de volgende stad genooten: jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, P. M. L. de Bruijn Prince, mevrouw jhr. Beijma thoe Kingma. C. van Beek, M. L. Celosse, dr. A, H. C. van Driel. pastoor L. A. F. X. Fock, mevrouw FrederiksVan Cleeff, dr. F. A. F. Groneman, mevrouw HamersGeerlings, J. W. Jorissen, M. Kamerling, prof. F. Kenninck, H. H. E. Morren, ds. W. J. Meiners, C. J. Nierstrasz, mevrouw baronnesse Rengers van Warmenhuizen, dr. H. W. Schreuder, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser, J. van Vollen hoven, W. H. E. Vrijdag, mevrouw Warnsinck en G. van Wijland. Mocht, onverhoopt, iemand die belang stelt in dit onderwep geen uitnoodiging hebben- ontvangen, dan is hij toch van harte welkom. De heer Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de H. B. S. alhier, is benoemd tot lid der commissie tot het afnemen van het examen in de Engelsche taal. Tot tweede hoofdbesteller aan bet Postkantoor alhier is met ingang van 16 Mei benoemd C. van Eeten te Haarlem. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zal in eene Vrijdag 5 Juni te houden vergadering twee diakenen verkiezen in de vacatures ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren J. C. van Eybergen en H. van Ommeren en vier ouderlingen in de plaats van de heeren N. Veis Heyn, Jhr. H. M. van der Goes, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers en T. van Daal. Tot onderwijzer aan de Christe lijke School alhier is benoemd de heer F. A. Keut, thans in gelijke betrekking te Capelle-Kaatsheuvel. Door de vereenigingen «Handel en Nijverhoid" en die ter «bevordering van bet Vreemdelingenverkeer" is tot het Gemeentebestuur het verzoek ge richt, de muziektent in het Plantsoen te laten staan. De heer J-. v. d. Oord is door den Aartsbisschop van Utrecht tot priester der Oud-Katholieke Keik ge wijd. Mejulïrouw C. M. S. Rauh is aangesteld tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School 3e soort aan de Beekstraat alhier. Aan het politie-bureau zijn als gevonden gedeponeerd en voor de eigenaars terug te bekomen twee horloges. 387ste SriJilSLO'lEktJ Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 2 Juni 1908. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 115 1005 1037 8506 10910 12930 en 19111. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 776 1011 1015 1017 1033 1461 2606 2616 12929 14137 19070 19083 19089 19100 19259 en 19712. Een ieder kent dat schoone boek van Hector Malot: «Alleen op de Wereld", waar zoo meesterlijk in uit gebeeld wordt, wat iemand ondervindt, die aan zijn lot overgelaten, alleen op de wijde wereldzee ronddoolt. Alleen op de wereldBestaat er iets verschrïkkelijkers'vooreen mensch, die behoefte heeft aan steun, aan vriendelijkheid, aan een meeleven in de wereld van licht en schaduw? Voor ons oog verschijnt zulk een ongelukkigeJakob Kelder te Purmer- end, in de wandeling «Jaapie" ge- heeten. 't Is een ongelukkig mannetje, dat lezen noen schrijven heeft geleerd en sinds den dood zijner moeder zijn' vader beeft hij nooit gekend met harmonika-spelen de kost trachtte te verdienen. Met zijn instrument, dat expres voor hem gemaakt is, daar Jaapie met de linkerhand en nog alleen maar met den duim kan spelen, kon hij echter tot vóór kort ternauwernood zooveel bijeenscharrelen, dat hij het leven hield, Toch was Jaapie zich be wust, dat h(j vrij goed harmonika- spelen kon, maar wat baatte mdat: ook anderen moesten dat wett., en waardeeren. Daar vernam de arme zwerver, dat te Amsterdam een wed strijd op de harmonika zou worden gehouden. Hij zou wel eens mee willen doenMen hielp hemJaapie toog naar de hoofdstad en kwam met den len en den eereprijs thuis! Wat een geluk voor den stakkerd. Zijn stadgenooten huldigden hem, toonden waardeering voor Jaapie's kunst en deze voer er wel bij. Op de over winning te Amsterdam volgde een gelijke te Rotterdam en de vorige week heeft Jaapie gespeeld voor de Gramophone-Maatschappij in Den Haag. Die heeft platen gemaakt, welke binnenkort in den handel zullen worden gebracht, zoodat men weldra in alle café's Jaapie zal kunnen hooren spelen in afdruk. Maar velen zullen nu waar schijnlijk persoonlijk met den muzi- kalen Jaapie willen kennis maken en genieten van zijn fijne voordracht, zijn zuiver spel, zijn onberispelijke over gangen, zijn harmonische accoorden, zijn staccato's, zijn syncopen, zijn cresendo's en decresendo's. Welnu, daartoe is gelegenheid. Jacob Kelder stelt zich tegen een matig honorarium disponibel voor voordrach ten. Zijn adres weet men. De arme Jaapie van voorheen staat niet meer eenzaam en verlaten op de wereld. Hij heeft weer moed gekregen om op den levensweg voort te gaan, want thans omgeeft hem de Hoop, die bloemenstrooiende godin, die ge lukster voor armen en bedroefden. De hoop herleefde ook in het hart van menigen landbouwer, die vóór eenige weken zuchtend de naaste toe komst tegenging: wat was het voor jaar ongunstig, hoe leeg was de voor raadschuur, hoe kaal waren nog de weiden en akkers! Wat de brave dichter Poot zong «Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen; Die zijn zalig lot, hoe kleen Voor geen koningskroon zou geven: Lage lust braveert den lof Van het hoogste Koningshof," is, helaas, zoo menigmaal in flagranten strijd met de werkelijkheid. Zoo eenvoudig, zoo rustig en kalm is het leven van den boer veelal niet. Ook deze kent zijn verdrietelijk heden, zijn drukkende zorgen en nijpende nooden. Maar op 't oogen- blik is de bange zorg van eenige weken geleden geweken. De Mei maand tooverde gras in de weide en graan op de akkers en de boer ziet met welgevallen naar bet met wel lust grazende vee, terwijl zijn hart weer jubelt nNeen, gij zult ons niet begeven, Poolstar aan den hemelboog, En, waar gij ons vóór zult zweven, Volgen wij, met vroolijk oog!" Hoop doet leven, zegt het spreek woord, en hoewel we dit allen uit ondervinding zullen beamen, zal toch wel niemand hieruit concludeeren, dat we slechts behoeven te hopen om ons leven immer verlengd te zien bet «Momento mori" gedenk te sterven 1 wordt ons toch iederen dag gepredikt. Nu komt ons daar echter een professor met hoog ernstig, ge wichtig gezicht vertellen, dat hij het levens-elixir het lang gezochte elixir tot verlenging des levens, heeft gevonden. Een jeugdigen ouderdom van 150 jaren verzekert Prof. Fran cois Bonnet van de Politechriische school te Parijs aan een ieder, die van zijn tegengift tegen den ouder dom gebruik wil maken. De dood wordt volgens dezen ge leerde veroorzaakt door een «fermen- tum" of giststof, in het lichaam aan wezig, welke gisttof evenwel onscha delijk kan worden gemaakt door toediening der melkzuren op doel treffende wijze. Dit wetenschap pelijk product, door den hooggeleerde uitgevonden, werd door hem in een talrijke vergadeiing te San Francisco getoondeen flesch, gevuld met een vocht, dat millioenen goede micoben bevatte, welke instaat zouden zijn de kwade of schadelijke microben te dooden. Lieve lezer en lezeres, begint ook uw hart niet te jubelen? Wat zijn we toch in een gelukkigen tijd ge boren, dat we deze triomf der weten schap mogen beleven en met haar mogen voortleven. Hoe heerlijk lacht ons de toekomst tegen 1 Ja, ik begrijp, dat u de vraag op de tong brandt, waar dat microben- artikel verkrijgbaar is. Maar dat kan ik u nog niet zeggenzoodra ik echter het adres weet, meld ik hetu: Als er nu nog giststofien worden gevonden ter verdrijving van sociale nooden,vanzieleleed en geesteskwalen, dan hebben wij den hemel op aarde. keu velaar. Voor Huis en Hol. De mode der hooge hakken is aan 't afnemen: ze mogen nu slechts 1 duim zijn. En dat is gelukkig ook, daar deze martelwerktuigen in vele gevallen de oorzaak schijnen te zijn van de pijn in den rug, waarover tegen woordig zoo dikwijls door de vrouwen wordt geklaagd. Bij proefnemingen verdween deze pijn van lieverlede, wanneer de hooge hakken werden afgelegd. Verleden jaar hadden we veel last van mieren in den tuin waar ze van daan kwamen, was niet na te speuren, ze waren overal. Ik plaatste toen tal van leege fiesschen op eenigen afstand in den grond, tot aan de halsopening, deed toen in elke flesch wat sterk suikerwater, of verdunden honig of jam, waarbij iets alcohol. Een smal reepje hout van een sigarenkistje, in de flesch geplaatst, moest de mieren gelegenheid geven naar binnen te gaan. Zij maakten er gretig gebruik van. Na enkele dagen zaten er honderden mieren in iedere flesch en in korten tijd was ik van de plaag geheel bevrijd. Bij sportoefeningen zij men steeds voorzichtig, overspanne zich niet: overdrijving schaadt, ook hier, en verwoest het lichaam. Wie krachttoe ren wil verrichten, bereide zich be hoorlijk voor en ga nooit eensklaps na langdurige rust daartoe over. Zulk een plotselinge overgang heeft menig een kwaad gedaan. Om een mooi, dicht gazon of gras veld te krijgen, moet men het gere geld maaien of kort snijden en bij droog weer besproeien. Het gras vormt zich dan weldra tot een dichte zode en 't onkruid verdwijnt. GeeD beter en goedkooper middel om mooie, droge, onkruidvrije tuin paden te krijgen, dan er een laag gruis van cokes op te brengen5 tot 10 c.M. dik. Al het vocht wordt op geslorpt en geen onkruidraad komt er door heen of onthiemt er inMen kan zulk een pad ten allen tijde in orde maken. Wees zuinig met uw hoendermest Vermengd met water tot een niet te sterke oplossing kan hij uitstekende diensten doen bij uw groenten, bes- senstruiken en frambozen en niet minder bij uw bloemen, zoowel bij die in de perken als in de potten. Gebruik den mest niet versch en niet te sterk, liever een keer vaker: ge zult er dan wonderen van zien. Wie 10 a 20 hoenders heeft, kan met den mest er van, zuinig bewaard en met oordeel aangewend, béél wat doen en er zeer veel voordeel en pleizier van hebben. Bewaar de meststof niet in de open lucht: er zou dan een goed deel vervluchtigen of met den regen uitspoelen. Giet de oplossing steeds op de aarde, nimmer op de planten 1 Observator. RECLAME. WAT DE AMERSFOORTERS WENSCHEN. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet nit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeelte van den rug liggen. De pijn ontstaat door het urine zuur en andere vergiften', die de nieren hinderen, en wanneer deze if^tgiften üiet verwijderd worden, kunt ge niet gezond zijh. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ^jn een speciale medicijn voor de nieren en bl^fë. De Heer E|?p van Ginkel, Yfcenhuizcrweg te Soest, meldt onsVoordat ik met Hw pillen kennis maakte, heb ik ongeveer twee jaren gesukkeld met een hevige pijnT in het benedfengeaeclte van den rug. In mijn ^erk op het lsfnd was dit buitengewoon hinderlijken zonder mat daar aanleiding toe bestond.b moest ik^'zwaar transpireeren, wat plotseling door huiveringen gevolgd werd. Mijn eetlust?werd nffet den dag minder; de urine bevatte^ veel bezinksel en was altijd troebel en de wajörloozing geschiedde op een omfoïdoende wijze.# Toen ik vernam, dat Fostcr'ftRugpijn Nieroi^ Pillen zoo afdoend werkten tjpen deze soortfpngesteldheid, begon ik er onmij&ellijk ge bruik;-van te maken. Ik hield de «handeling vol éfa thans nu Jk^ijf doozen gapuikt heb, kan [ik met blijdsjihap stegen, dat ijgeen groote verlichting ondo/^onaen T^b. De fijn is bijna geheel verdwenen, ik gevoakmij vcff flinker, op- gcwelaer en sterker en mij&werk Boe ik thans weer niet genoegen. Ik, opdergeteekende, verkla», dit het boven staande waar is en machtig y met publiek to maken op elke wijze, die U goeddunkt, (w.g.) H. van Ginkel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen, laat U niet overhalen iets anders te probecren. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar Dij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h F. 1.75 voor één- of F. 10.—too? zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2