Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. doorzochten en alles wat waarde had in beslag nam. Daarop ging de officier met die voorwerpeu weg en beval de agenten te wachten tot hij terugkwam. De agenten wachten uur op uur, maar er kwam niemandeindelijk gingen zij terug naar het bureau en daar kwam men tot de ontdekking dat de zoogenaamde officier een slim me dief was geweest. Nu zoekt men hem ijverig, maar hij heeft een Hin ken voorsprong op zijn vervolgers, want de agenten hebben uren lang gewacht. Een wedren tusschen een sneltrein en een automobiel is bij New-York gehouden. De millionnairsdochter Mar- jorie Bourne waagde haar eigen leven en dat van haren chauffeur aan een poging om een sneltrein, de zooge naamde «Kanonskogeltrein» vóór te komen. Zij kwam, na vier mijlen te hebben afgelegd, den trein vóór, dien zij bij een overweg bijna rakelings passeerde; maar later verlooi zij, door een bocht in den weg, het behaalde voordeel en bij aankomst aan het station te Oakdale was de sneltrein overwinnend met een halve lengte. Morgen over een week moet de nationale conventie te Chicago een republikeinschen candidaat voor het presidentschap aanwijzen. De New- Yorksche berichtgever van de Times seint, dat nooit te voren zoo kort voor de benoeming van zoo weinig belangstelling bleek. De meerderheid der republikeinsche partij wenscht de herkiezing van president Roosevelt; nu deze ongeneigd is gebleken, zich opnieuw beschikbaar te stellen, hebben zijn volgelingen gehoorzaam, maar zonder eenige geestdrift de candida- tuur van minister Taft aanvaard. Onder deze omstandigheden geldt diens benoeming lang niet als zeker, en er wordt dan ook onder de republi keinsche leiders, die weinig met den minister van oorlog op hebben, nog hard tegen hem gewerkt. Velen achten de kans niet gering, dat bij tweede stemming de vertegenwoordiger van Pennsylvania, de heer Knox, tot candidaat zal worden gekozen; anderen zijn van oordeel, dat, indien de heer Taft er niet bij eerste stemming komt, de conventie met algemeene stemmen den heer Roosevelt zal aanwijzen, en daarna de zitting zal verdagen. Volgens de Tribune is de benoeming van den heer Bryan tot candidaat der democratische partij veizekerd, en kan hij op 74 pCt. der stemmen rekenen. De j I. Maandag ter gelegenheid van haar tweede lustrum door de vereeniging: »Ned Alfabetisch Kort schrift Groote" gehouden wedstrijd was zeer geanimeerd. De jury bestaande uitdeheeren De Neef, Drees, Grasé, P. J. Frederiks en Ter Maat beschikte als volgt over de prijzen. De verguld zilveren medaille van «Handel en Nijverheid" verwierf de heer N. A. Jansen, Groote-stenograaf bij de Kamers der Staten generaal, voor de afdeeling '250 lettergrepen per minuut, terwijl hem voor zijn zeer accuraten arbeid ook een kunst voorwerp (reisnecessaire) kon worden toegekend door den Bond. De prijs voor '200 lettergrepen, een zilveren medaille van vreemdelingen verkeer, verwierf de heer W. van der Ent, te Amsterdam. Mej. W. Bosboom, uit Amsterdam, behaalde de zilveren medaille van O. K., als eersten prijs uitgeloofd voor 150 lettergrepen; de heer P. J. Prins, uit Amsterdam, won den tweeden prijs, een kunstvoorwerp, beschikbaar gesteld door den Bond. De feestredenaar prof. dr. Hendrik de Vries uit Amsterdam wees er op, hoe ondanks de ondervonden tegen werking het kortschrift Groote steeds meer vasten voet gekregen had en sprak de wensch uit dat het eerlang als verplicht leervak op de openbare school mocht worden ingevoerd. Namens vele beoefenaars van zijn stelsel werd de beer Groote, bij monde van den heer Grasé als souvenir aan dit feest een schrijfbureau aange boden. De lieer N. Blokker, theologisch student te Leiden en W. Drees, Kamerstenograaf te 'sGravenhage, ontvingen voor het vele dat zij in het belang van het Kortschrift Groote gedaan hadden, van de familie Groote een zilveren herinnerings medaille, terwijl mede door de familie Groote een wisselbeker ter beschikking zal worden gesteld. Naeen gemeenschappelijken maaltijd, waaraan een 30-tal bondsleden aan zat, werden de behaalde prijzen uit gereikt. Hierna werd door de Amster- damsche vereeniging «Steeds sneller" een aardige klucht opsrevoerd, zong de heer Harmsen eenige Nederlandsche liederen en werden door den heer Ablas eenige verzen voorgedragen. De alhier in garnizoen liggende 2e afdeeling van het le regiment veld-ai tillerie marcheert op 29 dezer naar de legerplaats bij Oldenbroek om daar tot 11 Juli te kampeeren en practische schietoefeningen te houden. De le luitenant paardenarts A Kuipers van het 4e reg. huzaren wordt met September overgeplaatst bij de 2e afdeeling van het le reg. veld artillerie alhier. Na de lezing op j.l. Zaterdag avond door Dr. W. J. van Gorkom over de moderne wijze van bestrij ding der tuberculose als volksziekte en de tuberculose in het huisgezin traden nagenoeg alle hoorders als lid eener plaatselijke vereeniging ter be strijding dier zoo gevreesde kwaal toe. Eerlang zal eene vergadering worden uitgeschreven waarin de vereeniging zal worden geconstitueerd en een bestuur gekozen. De heer R. M. Loman, ambte naar ter gemeente-secretarie heeft rnet goed gevolg het door de ver eeniging voor gemeentebelangen voor geschreven examen afgelegd ter ver krijging der acte van bekwaamheid voor gemeente-secretaris. Het eerste natuurkundig examen aan de Rijksveeartsenijschool is met goed gevolg afgelegd doot'deu heer G. van der Plank alhier. Tot onderwijzer aan de Christe lijke school alhier is benoemd de heer E. A. Kerst te Kaatsheuvel. In eene j.l. Maandag gehouden vergadering van den R. K. Volksbond deelde de voorzitter mede, dat de heer Tb. Verhaar als bestuurslid bad bedankt en dat de heer S. Kraan gekozen was tot voorzitter van het ondersteuningsfonds. Voorts werden aan de leerlingen, wier teekeningen en schilderproeven eenige dagen in het vereenigingslocaal waren tentoongesteld de navolgende prijzen toegekend a. Bouwkundig teekenen: le prijs L. van Nimwegen; 2e prijs R. Paske 3e prijs L. Paske. b. Handteekenenle prijs J. de Wit; '2e prijs B. Jansen; 3e prijs A. Dijkhuis4e prijs M. Derksen. c Schilderen: le prijs R. v. d. Hengel2e prijs H. van Lingen 3e prijs F. Dijkhuis. Medegedeeld werd dat de algemeene Bondsvergadering uit het Bisdom Utrecht alhier op 11 Juni zal gehou den worden. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen »De R. K. Volksbond, vergaderd zijnde op Maandag den 8en Juni 1908 gehoord hebbende de mededeeling van zijn bestuur, waarin de vergadering, op een desbetreffende vraag, kennis wordt gegeven, dat op het in de vorige vergadering genomen besluit, het werkeloozen-comité te verzoeken een R. K. werkman zitting in zijn bestuur te doen nemen, hierop geen antwoord is ontvangen, ja zelfs dat volgens officieuze mededeeling onze afgevaardigde, de heer W.G. Klomp, in dat bestuur niet is opgenomen, keurt de handelwijze van het werke loozen-comité in deze af, omdat het geen waarborg geeft, dat de belangen der werkelooze r. k. werklieden vol doende zullen worden behartigd. Dit besluit zal ter kennis van het werke loozen-comité worden gebracht." De visscherijvereeniging «Door Eendracht Sterk" alhier zal ter ge legenheid van haar éénjarig bestaan op Zondag 21 Juni a.s. eene visch- wedstrijd houden in de ririer «DeEem" tusschen de Kleine Melm en Kracht- wijk. De vereeniging telt thans 68 leden. Een militair die Maandagavond de grap? uithaalde een voor een Utrechtsch wagentje gespannen paard te willen tegenhouden, geraakte onder het rijtuig, dat hem over voel en borst ging. Per brancard werd hij naar het militaire Hospitaal vervoerd. Door het kies-college der Ned. Hervoemde gemeente is tot ouderling herkozen de heer N. Veis Heijn ter wijl als zoodanig gekozen zijn de hee- ren J. Klink en J. L. van Apeldoorn. Tot diaken is herkozen de heer H van Ommeren en gekozen de heeren B. van 't Eind en H Noorman. De Vereeniging «Handel en Nij verheid", alhier vergadert morgen avond in het Hotel de «Zwaan" des avonds te 8 uur ter behandeling der navolgende agenda: 1. Aanvrage van de Oranje-vereeni- ging tot toekenning van een medaille voor de feestviering op 1 Augustus a.s. 2. Rapport van het bestuur naar aanleiding der gehouden bespreking met de uitgevers der plaatselijke bla den, betredende advertentiën van vlie gende winkels enz. 3. ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Verschenen is het verslag van de werkzaamheden der verepniging «Flehite" gedurende het jaar 1907. Naast een naamlijst der leden (118) en het verslag lezen wij daarin een opgaaf van hetgeen op oudheidkundig gebied in dit jaar over onze stad is verschenen. Voorts toont het wederom een opgaaf van een aantal schenkingen, zoo in eigendom als in bruikleen, aan het museum en een viei tal bij dragen, waarvan 3 van de hand des heeren W. Croockewit WAz. con servator van het museum en een van den heer Bern. J. M. de Bont. De op den tweeden Pinksterdag gehouden schietwedstrijd uitgeschre ven door de schietiereemging «Prins Hendrik" mocht niettegenstaande het druilerige weèr, zich in een ruime mate van belangstelling verheugen. De uitslag is als volgt: Eerste afdeeling. Korps wedstrijd geweer en karabijn model 95, staand of knielend op 200 Mopen voor de schiet- en weerbaarheidsvreenigingen, het 5e regiment infanterie en het le regi ment huzaren, elk vertegenwoordigd door 5 afgevaardigden. Prijzenmedailles, le prijs Konin gin en Vaderland met 25 treffers en 232 punten2e pr. Prins Hendrik, '25 tr. 218 p., 3e pr. Broederschap, 25 tr. 187 p.; 4e pr. Wilhelmina, 24 tr. 230 p 5e pr. le regiment huzaren, 24 tr. 217 p 6e pr. Amers- foortsch Vrijwilligerskorps '25 tr. 164 p. Vaste baan. Iedere schutter ten hoogste 6 seriën, waarvan de hoogste tellen. Prijzen kunstvoorwepen. Uitslag nog niet definitief bekend. Eerewedstrijd, open voor iederen schutter die op de vrije baan drie kaarten verwierf van 45 punten of meer. Prijzen: medailles, le prijs L. B.J. Serré 54 punten2e pr. D. van Buuren 54 p.3e pr. L. T. van Zwol Jr. 53 p. Vrije baan, open voor ieder, onbe paald aantal kaarten van f 0.25 per serie van vijf scholen. Prijzen 60 pCt. der ontvangsten, le pr. 20 pCt. 2e pr. 15 pCt, enz. Uitslag nog niet definitief. Waar schijnlijk le pr. J. R. van Eimeren, 2e pr. D. van Buuren, 3e Job. Vin- gerhoet, 4e L. T. van Zwol Jr. Tweede afdeeling. Korpswedstrijd Rijksrevolver staande vrije hand op 25 M., open voor het eskadron ordonnansen, de rijschool en het le regimentveld-artillerie, elk vertegenwoordigd door 5 afgevaar digde die ieder 6 achtereenvolgende schoten doen. Prijzen, medailles, le prijs: le regiment veld-artillerie 29 treffers en 87 punten2e pr. eskadron ordon nansen 21 tr. 56 p. De rijschool kwam niet uit. Vaste baan revolver als boven op 25 M.. zes serie's van zes schoten a f0.25 per serie. Prijzen: kunstvoorwerpen. Uitslag nog niet bekend. Vrije baan revolver. Aantal schoten onbepaaldinleg voor iedere serie van 6 schoten f 0.25. Prijzen 60 pCt. der inleggelden. Definitieve uitslag nog onbekend. Derde afdeeling. Vrije baan buks of cylinder staand of knielend, vrije hand, op 12 M., Aantal serien onbepaald. Prjjs per serie f0.15. Schijf: facile. Maximum 100 punten. Prijzen60 pCt. der inleggelden le prijs 35 pCt. Th. G. de Jager, 288 punten2e pr. 15 pCt. R. J. van Eimeren, 287 p.; 3e pr. 5 pCt. O. Huigen, 287 p.; 4e pr. 5 pCt. L. B. J. Serré, 287 p. Een groote zeldzaamheid is dat Zaterdagmiddag j.l. door zekere D. in een waggon met aardappelen die van Friesland kwam een zwaluwennestje is gevonden met 6 eitjes. Aan den heer L Pijl, adjudant onderofficier-pikeur aan de Rijschool alhier werd gisteren op de gebruike lijke wijze de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondag, volgens Hare gewoonte, de eerste godsdienstoefening tijdens Haar verblijf ten Paleize Soestdijk bijge woond in de Hervormde Kerk te Baarn, onder gehoor van Ds. H. H. Meulenbelt. Prins Hendrik bracht Zondag te 12 uur in zijn nieuwe automobiel een bezoek aan de Koningin-moeder. Na de lunch keerde de Prins om 3 uur naar het Loo terug. De Rechtbank te Utrecht deed j.l. Zaterdag uitspraak in de strafzaak betrelfende de moord op Hendrik Drost te Zeist en veroordeelde Van Vaalen tot 12 jaar. Van Ee tot 20 jaar, Kors tot 6 jaar en Overhorst tot 8 jaar gevangenisstraf. Bij de uitgevers Morks Geuze te Dordrecht verscheen onder den titel «Reisboek 1908" een fraai gëillustreed boekje dat antwoord geeft op de vraag: welke gidsen er over de verschillende gemeenten in ons land zijn verschenen. Het is in alle opzichten een onmis bare handleiding voor hen die ons land willen leeren kennen. Te Nunspeet is Zaterdag de kunstzaal «Arti' geopend, bestemd tot het houden van eene permante tentooonstelling voor schilderijen. De heer Willy Martens uit 's-Gravenhage, voorzitter van «Pulchri Studio", sprak een waardeerend woord en moedigde de Veluwsche schilders aan in «Arti" blijken te geven van hunne werk zaamheid. Een aantal inzendingen kwamen reeds in, o a. van Ed. Koning, Jan van Vuuren, Lapidoth, Mej. Focker, e.a. «Arti" is het eigen dom van de Heeren van Essen en van Zeggeren, architecten. 3S7ste S'lAtl.SI.OiEKtr Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 9 Juni 1908. (975 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixwebek te Amerstoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 107 1004 14543 19714 en 19715. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 114 122 131 1009 1027 1035 1476 8534 10451 10499 12926 19095 19099 19108 en 19722. Rattenvcrdelging. Dr. Ruysch herinnert in het Tijd schrift voor Sociale Hygiëne aan de maatregelen tot heden hier en elders genomen tot bestrijding van de pest en tot verdelging van de ratten, de dragers en verspreiders van die ziekte. Sedert Nederland is toegetreden tot de Internationale Sanitaire Conventie, die aan de deelnemers de verplichting oplegt zorg te dragen, dat de ratten aan boord van schepen, die de pest zouden kunnen overbrengen, zooveel mogelijk worden verdelgd, zijn door den Centralen Gezondheidsraad vele proeven genomen met verschillende gassoorten en toestellen, waarvan ten slotte het Marot-gas het doelmatigste bleek. Thans heeft, gelijk wij reeds meld den, de Staten Generaal het voorstel bereikt om art. 55 van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting over 1908 te verhoogen met f 18,000, teneinde te kunnen overgaan tot aanschaffing van een ontrattingstoestel met toebehooren. De bedoeling is, gelijk men weet. bet toestel te plaatsen aan de quarantaine inrichting aan den Nieuwen Waterweg. Dr. Ruysch juicht den voorgestelden maatregel zeer toe en hoopt dat de Staten Generaal dien spoedig zullen goedkeuren. Een epidemie. Te Schüneberg bij Berlijn heerscht op het oogenblik een eigenaardige ziekte onder de schooljongens. Zij krijgen ronde, witte vlekken op de huid van hun hoofd en de haren breken af en vallen uit. De ziekte werd voor het eerst geconstateerd op 22 April j.l. Reeds vroeger is de ziekte te Ham burg voorgekomen maar in Bazel en Parijs woedde zij eenige jaren geleden zoo hetig, dat er zeer krachtige maatregelen moesten worden geno men om haar te bedwingen. To Schöneberg zijn nu op aandrin gen van prof. His alle schoolkindereu geneeskundig onderzocht, de verdachte gevallen worden afgezonderd gehou den en de reeds aangetaste kinderen onder geneeskundige behandeling ge steld. Op de tramlijn Nunspeet-Zwolle is op het station 'Elburg een onder vollen stoom staande machine zonder geleider er vandoor gegaan. In razen de vaart stoof het gevaarte de baan langs, spoedig achtervolgd door een nog vlugger loopende machine met personeel. Dicht bij Wezep gelukte hel den ontsnapten vuurwagen tot staan te brengen. Men meldt uit Zwolle: Zaterdag is in het huis, waarin Johari Derek van der Capellen tot den Pol woonde, de metalen gedenkplaat onthuld door de Holland-Society in New-York gezonden om de nagedach tenis te eeren van den man, die voor de Amerikaansche vrijheidskrijg zoo krachtig pleitte en werkte. Vanwege de Society was de heer Van Wormer overgekomen. Deze voerde het woord en werd beantwoord door den bur gemeester. Nederlandsche Zendingsvereeniging. Volgens het Orgaan van de Neder landsche Zendingsvereeniging no. 6 hebben de ontvangsten dier vereeni ging van 16 April tot 15 Mei 1908 bedragen f3333.99, waaronder is begrepen f657.33 van de opbrengst Ier stuiverscollecte, van I. te Helviort f 100, van N. N. te Rotterdam f200 en gecollecteerd in de Zendingskapel aldaar f 100, Voor het tekort groot f 10757.62, werd wederom f346.61'/» ontvangen, met de vorige opgave f2667.61'/>. Totaal f3013.73 Gisterenochtend te 10 uur is een trein uit Rotterdam bij het station te Haarlem, vermoedelijk door ver keerden wisselstand, op een stilstaan- den trein van IJmuiden geloopen. De machines botsten tegen elkaar en werden beschadigd. Eenige personen zijn licht gewond. Te New-Jersey is een luchtrei ziger, een «parachutist", ten aanschou- we van een groote menigte veronge lukt. Hij steeg met zijn ballon op, tot een hoogte van 2000 voet, en maakte toen zijn valscherm los. Maar onge lukkig geraakte een vlag die wapperde van het trapéze waaraan hij hing in het valscherm verward en om zijn lichaam vast en de man viel tot ont zetting der toeschouwers, van de ont zaglijke hoogte in de Passaic Rivier, waarboven de ballon dreef. Men haalde hem dood uit het water, met de vlag nog om het lijf gewonden. Een goed slot. Men verzoekt te melden, dat het Nationaal Congres voor Kinderbe scherming met tentoonstelling, gehou den in April j.l. te 's-Gravenhage en uitgaande van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, een ba tig saldo heeft opgeleverd, zoodat zelfs het waarborgfonds niet is ge- bi uikt. Alkoholvrije opvoeding van de opgroeiende jeugd. Door den Volksbond tegen Drank misbruik en door de hieronder te noemen Onderwijzers- Vereenigingen wordt dezer dagen een belangrijke veelomvattende arbeid ondernomen in het belang van de opgroeiende jeugd en daardoor in bet belang van de toekomst van ons geslacht en van de maatschappij. Het alkoholisme bedreigt op ernstige wjjze de geestelijke en stoffelijke ont wikkeling van ons volk. Bijna geen terrein van achteruitgang is er, of de alkobol is er te vinden, hier als directe, daar als medewerkende oorzaak van het kwaad. Een der meest doel treffende middelen tegen het gevaar is wel, het opkomende geslacht ge heel alkoholvrij op te voeden. Daar door toch wordt bereikt: le, dat het kinderlijk organisme door zijn teer heid zoo vatbaar voor de schadelijke inwerking van den alkohol van dien invloed wordt vrijgehouden en 2e, dat het kind, groot geworden, minder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2