Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. De Pink Pillen genezen een welbekenden geldophaler. als begrijpelijk is, aan het station nogal de aandacht. Hoewel er nog een paar handspui ten in 't gehucht zijn, en ook op het lerrein waar de ramp plaats had, waren aangekomen, hebben zij zelf niet beproefd den reusachtigen brand te blusscben. Het gebouw bevat circa 70 ver trekken en is totaal uitgebrandal leen de muren staan nog, hoewel men vreest dat deze zullen instorten. De oorzaak van den brand is onbe kend. Men vermoedt dat bij in een der bedden is aangekomen. Handelsblad. Het Koninklijk Park van Het Loo is wederom op de bepaalde wandeldagen des Zondags en des Woensdags opengesteld. Van de wandelkaarten kan ook des Vrijdags gebruik gemaakt worden. Wijl het herhaaldelijk voorkomt, dat bezoekers bijna een vol uur moeten wachten voordat hun toegang wordt verleend, is bet goed te her inneren dat de toegang alleen te verkrijgen is om 9, 10, U, 2, 3, 4 en 5 uur precies; komt men een paar minuten later, dan moet men wachten tot een volgend uur. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met verschillende werkzaam heden in het Park. De geleiders zijn namelijk den eenen dag arbeiders van de bloemisterij, een volgenden dag uit den moestuin, den derden van het Kroondomein. Daardoor kan het ge beuren dat bij tusschentijdsche toe lating geen personen van het aan de beurt zijnde personeel meer gemist kan worden. Vandaar de beperking tot bepaalde uren. Internationaal congres voor Vrouwenkiesrecht. Het congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, dat van 1520 Juni te Amsterdam gehouden wordt, is ingeleid met eene godsdienstoefe ning in de Walenkerk. Voorgangster was ds. Anna Howard Shaw, uit Philadelphia. Het congres ving te 9'/j uur aan. In de ochtendzitting zijn alleen eenige voorbereidende werkzaamheden verricht. De feestelijke opening van het con gres was te 'l'/j uur 's middags. Na de welkomstrede van dr. Aletta Jacobs, heeft Ms. Carrie Chapman Catt, presidente van den Wereldbond, de openingsrede uitgesproken. Bij de door den Intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de levering der aardappelen ten be hoeve van de soldaten-menages te Amersfoort gedurende het tijdvak van 16 Juli tot 31 October was minste der zes inschrijvers de heer A. Wa genaar met f 1.83 per Hectoliter. Het Bestuur der Onderofftciers- zangvereeniging heeft de mannen- zangvereenigingen te en om Amersfoort uitgenoodigd op 31 Augustus een aubade te brengen op »Het Loo," indien H. M. dit toestaat. De 6 Juni hier opgerichte Ver- eenigiDg tot bestrijding in het huis gezin van tuberculose zal aanstaan den Zaterdagavond vergaderen tot definitieve stichting der vereeniging en tot het samenstellen van een Be stuur. Het uitgestelde concert, te geven door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, zal Vrijdagavond op het terras van Amicitia plaats hebben. De brigadier der rijksveldwacht E. Tuinstra is verplaatst naar Cocks dorp, terwijl ter zijner vervanging Daar hier is verplaatst de brigadier \V. Jongepier uit Weesp. Maandagmorgen omstreeks 8 uur is door L. Kames, keurmeester der visch, van den vischventer M. Schreu der, die niet voorzien was van een keurbriefje, een ton pekelharing in beslag genomen en afgekeurd. De visch werd aan de politie afgegeven die haar op de gewone wijze ver nietigde. Mej. H. M. S. J. de Hol is be noemd tot lid der examen-commissie voor het diploma leerares in buisboud- onderwijs, welk examen, uitgaande van den Bond van Leeraiessen bij dit onderwijs, op 9, 10 en 11 Juli te Amsterdam zal gehouden worden. Bij Kon. besluit is benoemd tot watergraaf van het heemraadschap de Eem. beken en aankleve van dien, nar. W. H, de Beaufort, te Leusden. In de j.l. Zondag gehouden gecombineerde vergadering van de Kon. Erk. Tooneelvereeniging »Ons Genoegen" en de Amersfoortsche Tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning" is met wederzijdsch goedvinden besloten de beide ver- eenigingeu samen te doen smelten en voor 't vervolg den naam te voeren «Kon. Erk. Tooneelvereeniging Ons Genoegen te Amersfoort." Het Bestuur is samengesteld uit de heeren: C. J. J. v. Luijn, voor zitter, W. Drenth, secretaris, G. Pullen, penningmeester, J. Koekoek, commissaris. Al regisseur treedt op de heer A. Maas. Tot onderwijzeres aan de O. L. School te Huinen by Putten is be noemd mej. P. Vlaanderen alhier. Het eerste toelatings examen voor het Gymnasium zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag 13 en 14 Juli a.s. Aangewezen is als vorderiugs- commissaris in het vorderingsdistrict Amersfoort, de kapt. der art. U. J. N. Doornbos ter vervanging van den kapt. der art. C. G. Preuijt, welke eervol van die functie wordt ontslagen plaatsvervanger de paardenarts 2e kl. H. W. Klerk de Reus ter vervanging van den kapt. der art. A. F. Singels, die eervol uit deze functie wordt ontheven. De minister van oorlog heeft be paald dat in de maanden Augustus en September a.s. bij het wapen der cavalerie de navolgende oefeningen zullen plaats hebben. I. Het 3e regt. huzaren en het 4de eskadron van het 1ste regt. huzaren, hoogstens 14 dagen, resp. in de omstreken van Breda en Amers foort. H. Het 1ste regt. huzaren, versterkt door de 5de eskadrons van het 2de en van het 4de regt. huzaren, hoogstens 8 dagen in de omstreken van Amers foort. De oefeningen sub. I. zullen, voor zooveel betrekking hebbende op het 3de regt. huzaren, duren van en met 24 Augustus toten met 5 September; en voor zooveel het 4de eskadron van het 1ste regt. huzaren betreft van en met 4 Aug. tot en met 17 Augustus. De oefeningen sub. II, zullen duren van 18 tot en met 25 Augustus. De le luitenant der Cavallerie W. L. van Weideren baron Rengers behaalde op het j.l. Zondag te Breda gehouden concours hippique met Gentleman Joe den len prijs (dames- prijs) in het nummer voor het best- gaand officiers-dienstpaard. Luit. H. W. C. E Mathon verkreeg den 5en prijs in hetgront sprinconcours, waarbij de moeilijkheden als te nemen hindernissen enz. gelijk stonden met de zwaarste concoursen in het buiten land. Bij den jachtrit kwam de heer J. C. van Zanten le luit. der artillerie als eerste aan. In eene Maandagavond door de heeren A. Hassing en L. J. Krook uitgeschreven vergadering van gepen- siorineerde onderofficieren en minderen werd opgericht: sde vereeniging van gep. onderolf. en minderen tot het verkrijgen van rijkspensioen voor weduwen en weezen". In het bestuur werden gekozen de beide bovengenoemde heeren en de heer N. G. v. d. Stadt. Ingevolge art. 316 der statuten is thans op 30 Juni a.s. eene buiten gewone vergadering bijeengeroepen van leden der maatschappij tot op voeding van Weezen in het Huisgezin. De agenda luidt als volgt: 1. Bestuursverkiezing. Voorstel Nederl. Herv. Diaconie te Limmen, en anderen tot aanvulling van het Bestuur. Voorstel Bartolotti Rijnders en anderen tot verkiezing van een Be stuur in plaats van het nu bestaande. 2. Voorstel Nederl. Herv. Diaconie te Limmen en anderen tot Statuten wijziging. Het voorstel sub a strekt, om tot Bestuursleden te kiezen VoorzitterDs. A. J. Adriani te Warmenhuizen. VoortsMej. G. Bouricius te 's-Gravenhage, Prof. F. Kenninck te Amersfoort, Mevr. Meur- singKirchner te Amersfoort, Ds. G J. Paré te Haarlem, Mr. L. Lietaart Peerbolte te 's-Gravenhage, Mr. A. J. Fokker te Leiden, B. Steggerda te Eindhoven, Mevr. v. Reigersberg Ver- sluijsvan Isselmuden te Amersfoort, Dr. H. J. Reijnders te Amersfoort, Ds. H. J. Loman te Utrecht, Onder de sollicitanten voor de algem. Rekenkamer zien wij vermeld de luiteuant-kolonel-intendant der 4e divisie C. M. A. Douglas. Bij eene j.l. Maandagavond tus- schen de dames korfbalclub «Hygiëa" en «Lotos" op haar terrein aan de Paulus Buyslaan gehouden vriend schappelijke match, bleef eerstge noemde overwinnares met 4 tegen 1. Aan het politiebureau zijn als gevonden gedeponeerd en voor de rechthebbenden terug te bekomen een metalen duimstok, twee lepeltjes en een lorgnet met kettinkje. Bij het onweer dat hedennacht in de onmiddellijke omgeving der ge meente woedde is Amersfoort er goed afgekomen. Geen enkel geval van door den bliksem vei oor/nakte schade toch is tot dusverie bekend. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft der maand Juni 1908. Brieven (bi J. Boitema D. v. Wees J. Veldman Gebr. Nieuwenhuis Swart v. Oorsprenk v. Doorn A. Kopper D. v. Dijk De Ruiter Scholten C. v. Colt W. v. d. Veen v. d. Vecht nnenland.) Akkum. Diemen. Groningen. Hengelo. Laren. Loenen. Nijkerk. Sittard. Utrecht. Ivrommedijk. Lemeleweide. Rotterdam. Briefkaarten (binnenland.) J. v. d. Kolff Amsterdam. J. v. Vuurden Arnhem. Stuurman Wildervank. Blanco. A. Kemp 20 Drukwerken. Brieven (buitenland.) J. Hildemik Ruhort. J. de Jager Briefkaarten (buitenland.) J. v. d. Wall Ruben Wiesbaden. F. De Wit Anvers. 387ste STA.4TSJLO'i'Elvl3 Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 15 en 16 Juni 1908. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 8533. Prijs van f 100 op No. 2610. Prijzen van f 70. 733 1008 1019 2617 8532 10463 10471 10500 14129 1413414138 1414014155 19065 en 19708. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 112 125 129 766 778 1022 1472 2622 8527 10445 10466 10475 10476 12904 12906 12911 12921 14145 14535 14541 14555 19075 19078 19098 19102 19523 19701 19707 19720 en 19727. Een ontsporing. De reizigers van den D.-trein, die te 5 u. 55 uit Dresden vertrekt en 4 u. 41 te Amsterdam moet aanko men, zijn gisteren aan een groot gevaar ontsnapt. Tusschen de stati ons Ibbenbüren en Rbeine liep, ter wijl de trein door een wissel ging, een der wagens uit het spoor en kwam in het grint terecht. Natuur lijk werd hierdoor de trein geheel tot stilstaan gebracht, doch daar men juist vóór den wissel had gestopt, was er niet veel vaart, zoodat de andere rijtuigen in bet spoor bleven. Grooter ongeluk zou stellig het gevolg zijn geweest indien de snel trein in vollen gang had geloopen. Thans kwamen de passagiers met de schrik vrij en konden ongedeerd overstappen in den restauratiewagen en een derde klas rijtuig, die het voorste gedeelte van den trein vorm den. Met moeite gelukte het, het restauratierijtuig los te maken van den gederailleerden wagon, die schuin over twee sporen storid en deze ge heel versperde. De vier achterhan- gende rijtuigen moesten achter ge laten worden. Te Rbeine werden twee nieuwe rijtuigen aangekoppeld en de trein kon met een uur vertraging zijn weg vervolgen. Te Amsterdam kwam men met drie kwartier vertraging aan. Te Rouaan hebben oudheidkun digen een belangrijke ontdekking ge daan, te weten de overblijfselen van den toren waarin Jeanne d' Are heeft gevangen gezeten van 25 December 1430 tot 30 Mei 1431, toen zij op den brandstapel het leven moest laten. Bij het sloopen van een huis is de fundeering van dezen toren voor den dag gekomen. Tegenwoordig wordt in een anderen toren de gevangenis van de Maagd van Orleans vertoond maar het is bewezen dat zij daarin niet langer dan 20 dagen opgesloten is geweest. De regeering heeft gelast het uitgraven tot nadere beslissing te staken. Een Zuid-Amerikaaiisch middel tegen slangcnvergift. Een Duitscher, die reeds bijna 50 jaren ais kolonist in Brazilië leeft, deelt uit Sao Martinho de Caprivary een aldaar toevallig ontdekt middel tegen de gevolgen van den beet van vergiftige slangen mede, dat uitste kend en heilzaam moet werken. Daal de gebruikelijke middelen tegen slan gengift met uitzondering van hel inwendig gebruik van alcohol, geen practische waarde bezitten, is het niet ondienstig, het middel van den ouden kolonist bekend te maken, teneinde de opmerkzaamheid van deskundige er op te vestigen. Hij schrijft: Daar wij hier een eenvoudig middel tegen slangenvergift hebben ontdekt reken ik mij verplicht, het bekend te maken. Dit middel is petroleum, dat onmid dellijk en voortdurend op de wond moet worden gebracht. Het is ver bazend hoe snel en onfeilbaar dit middel helpt. Zes door slangen ge beten personen waaronder zich nnjn schoonzoon en kleinzoon bevon den, hebben dit middel aangewend; allen sliepen den eersten nacht zeer goed en konden den volgenden dag hun arbeid hervatten. Mijn schoon zoon zag zelf, dat de slang hem beet en terwijl hij opsprong kreeg hij nog een hevigen slag op den rug met den staart van het reptiel, zoo stevig had de slang zich aan zijn voet vast gebeten. Hij was ongeveer 3O0 meter van huis verwijderd en toen hij thuis kwam, was de voet reeds sterk ge zwollen en zag de wond zwart en groen. Hij wendde onmiddellijk petro leum aan waarna de pijn direct ver- mindeide en spoedig geheel verdween. Den volgendenden dag was hij vol komen gezond. Eenigen tijd geleden werd een andere jonge man gebeten, die mij eveneens verwant is. Deze was ver van huis verwijderd en toen hij terugkeerde liep het bloed hem reeds uit neus en mond eu dreigde hij in zwijm te vallen. Zijne vrouw bette de wond met een weinig petroleumdaar zij echter niet onmiddellijk beterschap zag, bezigde zij ook andere middelen en bracht daardoor zijn leven in ge vaar want hij zweefde geruimen tijd tusschen leven en dood en moest zes weken lang bet bed houden. Sterfgevallen na slangenvergiftiging komen hier zelden voor en zijn meestal aan onoordeelkundige behan deling toe te schrijven; langdurige en pijnlijke ziekte waren echter niet zeldzaam. Thans is men hier niet meer zoo bevreesd voor slangen, sedert men dat middel kent en ieder die ver van huis werkt neemt een fleschje petroleum mede. Is iemand aan den vinger of een der teenen gebeten, dan is het aan te bevelen het ge wonde lid onmiddellijk in petroleum te houden; is dit niet mogelijk, dan drenkt men een lapje petroleum en legt dit op de wond. Men moet ech ter af en toe wat petroleum op het lapje gieten, opdat dit voortdurend goed bevochtigd blijft, In de Chineesche provincie Sjantoeng vieest men weder voor een hongersnood, daar in het weste lijk en het zuidelijk gedeelte de oogst totaal mislukt is. Men meldt ons uit Weesp: «Een papegaai op een fiets is zeker wel het meest up to date, wat men hier zoeken zou. Eergisteren maakte een dame uit deze gemeente, mej. N. B., een fietstochtje in de richting WeespercarspelAbcoude met een papegaai rustig los op haar schouders gezeten." Iets dergelijks schijnt dezer dagen in de lucht te zittentegelijkertijd toch ontvingen wij nog dit bericht: «Dezer dagen passeerde een beer uit Nieuwkoop het dorpje Aarlander- veen per rijwiel. Tot gezelschap had hij bij zich een duif, die geregeld met hem rnee vloog, zich nu en dan op zijn hoofd of schouder kwam neer zetten en toen de man in het dorp vertoefde op het dak van een huis bleef wachten. De trouwe gezellin volgde haar meester weder toen hij het dorp verliet." N. v. d. D. Internationale Orde van Goede Tempelieren. I. O. G. T. Opgericht 1848. Een naderend gevaar is de toenemende verkoop van zoo genaamde rumboontjes en likeurbon bons. Deze, in vorm gelijkende op chocoladepralines, worden gevuld met rum, araccognac of ander alcohol houdend vocht. Vanaf den grootsten banketbakkers winkel tot in den snoepwinkel, worden die boontjes of bonbons tot in zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat de verkooper noch de kooper beseften aan welke verleiding ons jonge geslacht langzamerhand wordt blootgesteld, do'or het gebruik van bedwelmende stollen en dranken, wat tot treurige gevolgen moet leiden. Geen enkele kindervriend zal het in zijn gedachte krijgen om een kind op eenmaal 2'h liter bier te doen drinken. En toch bevat één ons rumboontjes of likeurbonbons een gelijke hoeveelheid alcohol als twee glaasjes jenever of 2lh liter bier. De wet op vergunning of levens middelen kan helaas den verkoop niet tegengaan, zoodat de plicht daar toe rust op ouders, opvoeders, onder wijzers, ja op ons geheele Neder- landsche volk. Als dit ontkiemend gevaar thans met kracht wordt bestreden doen wij ons en onsen kinderen een grooten dienst. Amsterdam, Juni 1908. Loge «Eendracht" 13, N. Heeren gracht 95. N. B. In Arac, Rum, Cognac bevindt zich van 45 tot 65 pCt. alcohol, In bier van licht tot zwaar 3—14 pCt. RECLAME. De Heer Joseph Kuhn, 46 jaren, 84 Vlaan- derenstraat te Brussel, een welbekende geld ophaler, had een heel slechte maag geërfd. Hij had er zich altijd over te beklagen gehad, en het is eerst van den dag dat hij zich met de Pink Pillen heeft behandeld, dat hij er wil van had. De maag is een werkelijke maker van geluk of van ellenden, naar gelang zij niet of wel ziek is. De zieke maag wor^dt- welvarend gemaakt op een zeer eenvou<ügtTwijzè, die bestaat in het ontsmetten en ..Versterken van den grooten regelaar van gestel, dat'is te zeggen het bloed. ZoodraJuit ontsmet en versterkt is, ge voelt de mpag zich verlicht, zij begint te herleven, hérneemt hare functies, verteert, en het lichaam? ondervindt weldra geen de minste ongesteldjjfeid' meer. 'Jje heer Kuhn (Photo. Gunter. Brussel.) De heer Kuhn, die zoo goed door de Pink- Pillen genezen ie, heeft ons gezegd dat die Pillen waren aanbevolen door Mevrouw Stein- ken, -2, St.-Teensstraat te Brussel, van wie wij indertijd de merkwaardige genezing mee deelden. Altijd uitmuntend gezond. Wij stonden er op Mevrli Steinken weer te zien. Zij heeft ons gezegd d# zij niet opgehou den had gezond te zyn sedirt het reeds ver wijderde tijdperk toen wij haar getuigenis heb ben openbaar gemaakt. HarCtgenezing, zeide zij, is volmaakt duurzaam gefeest. De Pink Pillen bezorgen \eugdelijke duurzame genezingen. Zij zijö£,onoye) tegen bloedarmoede, bleekzucti^-=«ffemeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, zenuw pijnen, heupjicht, rheumatiek. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, Hoofd-dépothouder, 7 Groote Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Depothouder te Amersfoort A. van de Weg, te Hilversum A. de Vries, Kerkstraat 90,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2