NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. ëëTmïsverstand. BINNENLAND. Woensdag 1 Juli 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Mevr. P. SMISSAERT-B00GAERT. NO. 53 Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per 'post door het geheele Rijk f 1. Afs onder lij ke Nommen 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niterlgk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte H. M. de Koningin-Moeder heelt Zondag de Godsdienstoefening bijge woond in de Hervormde Kerk te Soest, onder gehoor van G. W. C. Vunderink, uit Amersfoort. In den namiddag maakten de Koningin en H. M. Koningin Emma een rijtoer door de gemeente Soest. Te 's-Gravenhage is overleden Baron van Hardsnbroek van Heeraarts berg en Bergambacht, opperkamerheer der Koningin. De overledene was voor zitter in het hoofdbestuur van het Roode Kruis en kreeg in die hoeda nigheid, na het krachtig optreden van het Roode Kruis in den Transvaal- oorlog het Grootkruis Oranje Nassau. Vroeger was Baron Hai denbroek raadslid te Den Haag en comandant der Haagsche schutterij en scherp schutters. De overledene genoot een hoog aanzien van het Hof. Hij vertegen woordigde wijlen koning Willem III menigmaal in het buitenland. De Nedeilandsche bond van gemeenteambtenaien hield Zondag te Utrecht een zeer goed bezochte bui tengewone algemeone vergadering tot verdere behandeling van de door twee commissiën uitgebrachte rap porten omtrent in het belang der gemeenteambtenaren wenschelijke wij zigingen in de gemeentewet. Alleieerst werd behandeld de nota- Pels tegen het verplicht stellen van twee examens, bet eene voor benoem baarheid tot secretaris en ambtenaar ter secretarie in gemeente beneden 3000 zielen, het andere in grootere gemeenten. Hiertegen voerde de heer Pels «secretaris van 's-Hertogenbosch aan, dat, waar het beginsel van ver plicht examen nog veroverd moet worden het vooreerst onpractisch is dadelijk twee examens te eischen. Het zal den wetgever bemoeilijken. Een gesplitst examen is ook niet noodig. Voor geen enkele betrekking wordt in grootere gemeenten een zwaarder examen geeischt dan in kleinere. Het voorgesteld tweede examen is boven dien zoo zwaar, dat een kostbare opleiding noodig zal zijn, slechts in enkele gemeenten te verkrijgen. Vele onbemiddelden en in afgelegen plaat sen wonenden zullen daardoor onbil lijk achter gesteld worden en daarom acht spr. het voorstel tegen het belang van de bondsleden. Ook is de gestelde grens onwillekeurig en zeer laag. Er is voor die grens bijna geen groudslag te vinden en dit veroor deelt bet stelsel absoluut. De heer Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, rapporteur der commissie, wijst erop, dat de vraag is hoe het best de belangen der gemeente-ambtenaren en ook van de gemeente gediend worden. De prac- tijk wijst uit, dat het tegenwoordig diploma in grootere gemeenten op zich zelf niet voldoende wordt geacht en in den regel in academische opleiding waarborg wordt gezocht. Dat is onbillijk tegenover in de prac- tijkgevormden. Daarom moet gelegen heid bestaan tol het afleggen van een zwaarder vakexamen, een zeer moeilijk examen. Dan kan ook de studie die sommigen thans maken voor middelbaar onderwijs staatsin richting, staathuishoudkunde en boek houden nuttiger besteed worden, al onderschat spr. de waarde dezer examens niet. Nu is elke grens wille keurig. Maar in verschillende artike len der gemeentewet komen reeds grenzen naar het zielental voorhet getal raadsleden, vereeniging van betrekkingen burgemeester, secretaris en ontvanger in dezelfde gemeente. Intusschen zou zelfs bij geheel ver vallen van de grens nog niet van de instelling van twee examens behoeven te worden afgezien. De commissie zou geen bezwaar hebben tegen slechts eén verplicht examen, mits dan maar de gelegenheid besta voor verdere studie door invoering van een zwaaider facultatief examen. Daarmede toch komt de bedoe ling der commissie tot haar recht. Nadat verschillende leden het woord voerden, vereenigt de heer Pels zich met het gewijzigd voorstel der com missie. Aan zijn hoofdbezwaar, dat door verplicht zwaarder examen vele theoretisch en practisch behoorlijk onderlegden van benoeming in groo- tete gemeenten worden uitgesloten, is biermede tegemoetgekomen. De heer Veenstra, secretaris van Schoonhoven, blijft voorkeur geven aan het denkbeeld van Zuid-Holland, om voor grootere gemeenten zwaarder examen te eischen, doch eerst bij 10000 zielen om hen die eenige jaren het eerste diploma bezitten en prac tisch werkzaam waren, daarna ook in grootere gemeenten benoembaar te verklaren. Spr, wenscht in elk geval zooveel mogelijk te keeren onge- wenschte invloeden die zich thans veel bij benoeming doen gelden. De heer Lakeman, ambtenaar ter secretarie van Amsterdam, vreest dat bij één verplicht examen groote gemeenten aan academisch gevormden de voor keur blijven geven. Het gewijzigd voorstel der commissie wordt, wat het beginsel betreft, met 1569 tegen 1498 stemmen aangenomen. De wensch wordt met groote meer derheid uitgesproken van regeling van de minimum-jaarwedden voor burge meesters en secretarissen uitsluitend naar het zielental, zonder op de klas sen personeele belasting te letten. Bij de behandeling van deze zaak voerde o. m. het woord het commis sielid de heer Romeijn, secretaris van het Rijkswoningcollege, die daarbij zijn warme sympathie voor den bond uit sprak. De voorzitter betuigde den beer Romeijn onder groote instemming der vergadering haar warmen dank. Hierna kwamen aan de orde de verschillende artikelen zooals zij door de commissie zijn voorgesteld. Bij het artikel omtrent eischen benoembaar heid burgemeester stelt de afdeehng Groningen voor ook dezen te vorderen voldoening aan bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen eischen. De heer Elenbaas, sprekende namens de commissie, wijst op de uiteenloo- pende motieven, die kunnen vorderen, dat een bepaald persoon in een zekere gemeente benoomd wotdt en acht in verband daarmede eischen bij bestuurs maatregel onmogelijk te stellen. Het voorstel wordt verworpen. Bij het artikel over minimum-jaarwedden bur gemeester neemt de commissie over het amendement-Zuid Holland, dat de jaarwedden elke tien jaren moet wor den herzien. De heer Van Douwen stelt met het oog op salarissen, die in sommige Friesche gemeenten reeds worden uitgekeerd, eenige verbooging voor van de voorgestelde minima, waarmede de commissie zich vereenigd. De afdeeling Noordholland wil de minima nog meer verboogen. De heer Elenbaas voert hiertegen aan, dat het niet mogelijk is ook in de aller kleinste gemeenten zoodanige wedde toe te kennen, dat zij een levenson derhoud oplevert. Het voorstel-Noord- bolland wordt niet ondersteund en het gewijzigd voorstel aangenomen. Het kleinste salaris is daarbij f500 in gemeenten beneden 1000 zielen, met opklimming naar het zielental, o. a. 1900-2150 zielen f1025, f2700-3000 zielen f1250, 2700-4100 zielen f1475 enz. Verder wordt bepaald, dat door de Kroon wegens bijzondere omstan digheden in bepaalde provinciën of gedeelten een hooger minimum vaststelt. Bepaald wordt, dat de minimum-jaarwedden gedurende 15 jaren periodiek zal worden verhoogd in verband met dienstjaren als gemeente-ambtenaar in dezelfden of anderen gemeente. Voor den secretaris wordt in denzelfden zin bepaald. Voor den ontvanger worden de minima bepaald in verhouding tot de gewone ontvangsten der gemeenten, 'I, °/o van de ontvangsten tot f20000, daarna 1% en verder 4% van belastingen en 1 van den borgtocht. Diens wedde wordt elke vijf jaren herzien. Bij de artikelen over de examens wordt voor diploma A vereischt vol doende algemeene ontwikkeling, be kendheid met grond-, provinciale en gemeentewet, voldoende kennis van wetten enz., gemeente-administratie en burgerlijken stand en 2-jarige practische werkzaam beid vooor diploma B bovendien eenige kennis hoofdbe ginselen, burgerlijk recht, strafrecht, fiscaal recht, internationaal privaat, staathuishoudkunde, administratieve en gerechtelijke jurisprudentie en literatuur betreflende bedoelde bepa lingen. De jaarwedden van secretarie- en ontvangersambtenaren worden door den raad bepaald onder goedkeuring van gedeputeerde staten. Minimum f600 voor bij algemeenen maatregel van bestuur verplicht te stellen secre tarie-ambtenaren, voor onverplichte ambtenaren in gemeenten boven 10000 zielen na 3 jaar f600, boven 2500 zielen f 500, verder f 300. Verder verschillende periodieke verhoogingen. Het Rijk vergoedt aan de gemeenten de helft van de minimum-jaarwedden voor burgemeester, secretaris, ont vanger,en van deambtenaren,benevens dehelftvan de periodieke verhoogingen. Het geheele ontwerp wordt ver volgens zonder stemming aangeno men. Verder wordt nog een motie van de afdeeling Groningen tegen ver mindering van jaarwedden van burge meesters, secretarissen en ontvangers, ingeval meer dan een dier betrekkin gen in dezelfde of een andere gemeente door eenzelfden persoon wordt bekleed. Ten slotte wordt nog met algemeene stemmen aangenomen een voorstel om den gemeentesecretaris advisee- rende stem toe te kennen in de ver gaderingen van raad en burgemeester en wethouders en raadscommissien. Na woorden van grooten dank aan de beide gemeentewetscommissien wordt de vergadering gesloten. DOOR Voor de helverlichte woning van mevrouw van Velzen reden de rijtuigen, die de talrijke gasten naar haar bal brachten, af en aan. Uit een der allerlaatste equipages stapte een jong meisje, gehuld in een donkerrooden, met bont gevoerden mantel, welke haar slanke figuur geheel verborg en slechts het fijnbe- sneden, donkere kopje zien liet. Terwijl haar rechterhand de plooien van japon en mantel samen hield, droeg zij in de andere een prachtige bouquet orchideeën en seringen. Toen zij op het punt was de trappen van het bordes op te gaan en onwillekeurig even keek naar de menschen, die aan weerszijden van de stoep geschaard stonden om de fraaie toiletten der dames te bewonderen, viel haar blik toe vallig op de armoedige, met lompen bedekte gestalte van een jong meisje, niet ouder dan zijzelve, met een bleek, ziekelijk gezichtje, waarin alleen de groote, droevige oogen sche nen te leven, en deze waren met eene uit drukking van smachtend verlangen op de heer lijke bloemen gericht. Leonie Desprez ving dezen blik op en, im pulsief als zij was in al haar doen en laten, stopte zij zonder een woord te spreken bet onthutste meisje haar bouquet in de hand. Daarop verdween ze vlug in de vestibule, voordat de andere, van hare verbazing beko men, haar had kunnen bedanken. Reeds dadelijk berouwde Leonie haar on doordachte handelwijze; de verwonderde iet wat spottende blikken der bedienden, die dit tafereeltje hadden gezien, hinderden haar; ontevreden met zichzelve liep zij de salons door tot de balzaal, waar haar gastvrouw zich bevond. Toen viel het haar eensklaps op, dat bijna alle daar aanwezige jonge meisjes bouquetten hadden en nu besefte zij eerst recht, wat zij eigenlijk gedaan had. Wat zou Utengaerde, haar soupeur, die haar de bloemen gezonden had, er wel van zeggen? Hoe moest zij hem uitleggen, waarom zij zonder zijn bouquet verscheen? Doch tijd tot nadenken had zij niet: reeds was ze omringd door een groepje heeren, die haar om eene dans kwamen vragenzij zag dat ook Utengaerde haar naderdeOnwille keurig maakte ze zich los uit den kring, en ging hem tegemoet. Haar hart klopte hevig, de angst voor de onvermijdelijke verklaring joeg een levendiger blos op haar wangen en verhoogde de schittering der donkere oogen, zoodat zij Utengaerde schooner dan ooit toe scheen. Die bekoorlijke verlegenheid stond haar goed, want daardoor werd het ietwat al te overmoedige en zelfbewuste harer persoon lijkheid getemperd. «Wel freule, heeft u nog een dans voor mij over of kom ik te laat?" begon hij en toen, met een plotselingen blik op haar handen: «Heeft u mijn bouquet niet ontvangen? Dat is onbegrijpelijk van den bloemist." Sprakeloos stond Leonie tegenover hem; de woorden stokten haar in de keel en slechts met groote moeite stamelde zij de eerste de beste uitvlucht, die zij bedenken kon: «Ik ik heb uw bouquet vergeten." Toen ze hem aanzag ontstelde zij van de uitwerking harer woorden: Utengaerde was bleek gewordeD en er lag in zijne oogen iets alsof hij zich niet alleen gegriefd maar ook beleedigd gevoelde. «Vergeten?" vroeg hij, als meende hij haar verkeerd te hebben verstaan; «vergeten?" Zij had inmiddels haar zelfbeheersching terug gekregen en zeide, hem nu vlak in het gezicht ziende«Ja, vergeten. Ik was gehaast, het rijtuig stond reeds voor, maar uw beuquet was prachtig en Doch verder kwam ze nietde koude, harde blik zijner oogen deed haar huiveren, zij wendde haar gelaat af en zweeg. Toen met eene buiging, verwijderde hij zich en Leonie bleef voor eene wijle alleen. Zij gevoelde zich bedroefd en ontstemd. Dat haar woorden hem pijn gedaan en gegriefd hadden, begreep zij ten volle. Indien zij werkelijk de bouquet vergeten had, was het immers natuurlijk, dat het in zijne oogen eene onvergevelijke nala tigheid was. Aan den anderen kant, wanneer zij hem de ware toedracht van de zaak had verteld, zou hij haar misschien niet hebben geloofd, zoo dwaas en onwaarschijnlijk was het, of hij zou haar hebben uitgelachen. Want wie ter wereld gaf ooit een balbouquet aan een arm bedelmeisje? En Leonie Desprez, die tot nog toe geen groote verdrietelijkheden had ondervonden, voelde zich diep terneergeslagen. Wat wist zij, het verwende, aangebeden eenig kind, van onaangenaamheden af? Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1